Games | Total | |||
---|---|---|---|---|
Summer Olympics | 153 | 153 | 163 | 469 |
Winter Olympics | 0 | 0 | 0 | 0 |
Total | 153 | 153 | 163 | 469 |
Medal | Athletes | Games | Sport | Event | ||
---|---|---|---|---|---|---|
United States | Bobby MORROW | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 100m | |
United States | Thane BAKER | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 100m | |
Australia | Hector HOGAN | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 100m | |
United States | Bobby MORROW | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 200m | |
United States | Andy STANFIELD | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 200m | |
United States | Thane BAKER | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 200m | |
United States | Charles JENKINS | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 400m | |
Unified Team of Germany | Karl-Friedrich HAAS | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 400m | |
Finland | Voitto HELLSTEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 400m | |
USSR | Ardalion IGNATYEV | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 400m | |
United States | Thomas COURTNEY | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 800m | |
Great Britain | Derek JOHNSON | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 800m | |
Norway | Audun BOYSEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 800m | |
Ireland | Ron DELANY | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 1500m | |
Unified Team of Germany | Klaus RICHTZENHAIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 1500m | |
Australia | John LANDY | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 1500m | |
USSR | Vladimir KUTS | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 5000m | |
Great Britain | Gordon PIRIE | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 5000m | |
Great Britain | Derek IBBOTSON | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 5000m | |
USSR | Vladimir KUTS | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 10000m | |
Hungary | József KOVÁCS | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 10000m | |
Australia | Allan LAWRENCE | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 10000m | |
France | Alain MIMOUN | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | marathon | |
Yugoslavia | Franjo MIHALIC | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | marathon | |
Finland | Veikko KARVONEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | marathon | |
United States | Lee CALHOUN | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 110m hurdles | |
United States | Jack DAVIS | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 110m hurdles | |
United States | Joel SHANKLE | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 110m hurdles | |
United States | Glenn DAVIS | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 400m hurdles | |
United States | Eddie SOUTHERN | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 400m hurdles | |
United States | Josh CULBREATH | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 400m hurdles | |
Great Britain | Christopher William BRASHER | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 3000m steeplechase | |
Hungary | Sándor ROZSNY�I | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 3000m steeplechase | |
Norway | Ernst LARSEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 3000m steeplechase | |
United States | Leamon KING Thane BAKER Bobby MORROW Ira MURCHISON |
1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 4x100m relay | |
USSR | Yuri KONOVALOV Vladimir SUKHARYEV Boris TOKARYEV Leonid BARTENYEV |
1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 4x100m relay | |
Unified Team of Germany | Lothar KNÖRZER Heinz FÜTTERER Leo POHL Manfred GERMAR |
1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 4x100m relay | |
United States | Thomas COURTNEY Jesse MASHBURN Charles JENKINS Lou JONES |
1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 4x400m relay | |
Australia | Graham GIPSON Dave LEAN Leon GREGORY Kevan GOSPER |
1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 4x400m relay | |
Great Britain | Michael WHEELER John SALISBURY Derek JOHNSON Peter HIGGINS |
1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 4x400m relay | |
USSR | Leonid SPIRIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 20km walk | |
USSR | Antanas MIKENAS | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 20km walk | |
USSR | Bruno JUNK | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 20km walk | |
New Zealand | Norman READ | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 50km walk | |
USSR | Yevgeni MASKINSKOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 50km walk | |
Sweden | John LJUNGGREN | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | 50km walk | |
United States | Gregory Curtis BELL | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | long jump | |
United States | John BENNETT | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | long jump | |
Finland | Jorma VALKAMA | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | long jump | |
Brazil | Adhemar DA SILVA | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | triple jump | |
Iceland | Vilhjálmur EINARSSON | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | triple jump | |
USSR | Vitold KREYER | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | triple jump | |
United States | Charles DUMAS | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | high jump | |
Australia | Charles PORTER | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | high jump | |
USSR | Igor KASHKAROV | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | high jump | |
United States | Bob RICHARDS | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | pole vault | |
United States | Bob GUTOWSKI | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | pole vault | |
Greece | Georgios ROUBANIS | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | pole vault | |
United States | Parry O'BRIEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | shot put | |
United States | William NIEDER | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | shot put | |
Czechoslovakia | Jiri SKOBLA | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | shot put | |
United States | Al OERTER | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | discus throw | |
United States | Fortune GORDIEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | discus throw | |
United States | Desmond KOCH | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | discus throw | |
United States | Harold CONNOLLY | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | hammer throw | |
USSR | Mikhail KRIVONOSOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | hammer throw | |
USSR | Anatoli SAMOTSVETOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | hammer throw | |
Norway | Egil DANIELSEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | javelin throw | |
Poland | Janusz SIDLO | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | javelin throw | |
USSR | Viktor TSYBULENKO | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | javelin throw | |
United States | Milton Gray CAMPBELL | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | decathlon | |
United States | Rafer JOHNSON | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | decathlon | |
USSR | Vasily KUZNETSOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Men's | decathlon | |
Australia | Betty CUTHBERT | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | 100m | |
Unified Team of Germany | Christa STUBNICK | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | 100m | |
Australia | Marlene MATHEWS-WILLARD | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | 100m | |
Australia | Betty CUTHBERT | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | 200m | |
Unified Team of Germany | Christa STUBNICK | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | 200m | |
Australia | Marlene MATHEWS-WILLARD | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | 200m | |
Australia | Shirley STRICKLAND | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | 80m hurdles | |
Unified Team of Germany | Gisela KÖHLER | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | 80m hurdles | |
Australia | Norma THROWER | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | 80m hurdles | |
Australia | Fleur MELLOR Betty CUTHBERT Norma CROKER Shirley STRICKLAND |
1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | 4x100m relay | |
Great Britain | June FOULDS Jean SCRIVENS Anne PASHLEY Heather ARMITAGE |
1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | 4x100m relay | |
United States | Mae FAGGS Margaret MATTHEWS Wilma RUDOLPH Isabelle DANIELS |
1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | 4x100m relay | |
Poland | Elzbieta KRZESINSKA | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | long jump | |
United States | Willye WHITE | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | long jump | |
USSR | Nadezhda KHNYKINA | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | long jump | |
United States | Mildred MCDANIEL | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | high jump | |
Great Britain | Thelma HOPKINS | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | high jump | |
USSR | Mariya PISSAREVA | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | high jump | |
USSR | Tamara TYSHKEVICH | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | shot put | |
USSR | Galina ZYBINA | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | shot put | |
Unified Team of Germany | Marianne WERNER | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | shot put | |
Czechoslovakia | Olga FIKOTOVÁ | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | discus throw | |
USSR | Irina BEGLYAKOVA | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | discus throw | |
USSR | Nina ROMASHKOVA | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | discus throw | |
USSR | Inese YAUNZEME | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | javelin throw | |
Chile | Marlene AHRENS | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | javelin throw | |
USSR | Nadezhda KONYAEVA | 1956 Melbourne / Stockholm | Athletics | Women's | javelin throw | |
United States | William HOUGLAND William EVANS Charles DARLING Burdette HALDORSON Ronald TOMSIC Bill RUSSELL Richard BOUSHKA James WALSH Carl CAIN Robert JEANGERARD Gilbert FORD KC JONES |
1956 Melbourne / Stockholm | Basketball | Men's | basketball | |
USSR | Vladimir TORBAN Viktor ZUBKOV Arkady BOCHKARYOV Yury OZEROV Maigonis VALDMANIS Mikhail SEMYONOV Mikhail STUDENETSKY Kazys PETKEVICIUS Algirdas LAURITENAS Valdis MUIZNIEKS Jãnis KRÜMIN? Stasys STONKUS |
1956 Melbourne / Stockholm | Basketball | Men's | basketball | |
Uruguay | Carlos GONZALEZ Carlos BLIXEN Héctor COSTA Raúl MERA Hector GARCIA OTERO Ariel OLASCOAGA Milton SCARÓN Sergio MATTO Oscar MOGLIA Ramiro CORTES Nelson DEMARCO Nelson CHELLE |
1956 Melbourne / Stockholm | Basketball | Men's | basketball | |
Great Britain | Terence SPINKS | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | - 51kg (flyweight) | |
Romania | Mircea DOBRESCU | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | - 51kg (flyweight) | |
France | Rene LIBEER | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | - 51kg (flyweight) | |
Ireland | John CALDWELL | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | - 51kg (flyweight) | |
Unified Team of Germany | Wolfgang BEHRENDT | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 51 - 54kg (bantamweight) | |
Korea Republic | Soon-Chun SONG | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 51 - 54kg (bantamweight) | |
Chile | Claudio BARRIENTOS | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 51 - 54kg (bantamweight) | |
Ireland | Frederick GILROY | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 51 - 54kg (bantamweight) | |
USSR | Vladimir SAFRONOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 54 - 57kg (featherweight) | |
Great Britain | Thomas NICHOLLS | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 54 - 57kg (featherweight) | |
Finland | Pentti HÄMÄLÄINEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 54 - 57kg (featherweight) | |
Poland | Henryk NIEDZWIEDZKI | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 54 - 57kg (featherweight) | |
Great Britain | Richard MCTAGGART | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 57 - 60kg (lightweight) | |
Unified Team of Germany | Harry KURSCHAT | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 57 - 60kg (lightweight) | |
Ireland | Anthony BYRNE | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 57 - 60kg (lightweight) | |
USSR | Anatoli LAGETKO | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 57 - 60kg (lightweight) | |
USSR | Vladimir YENGIBARYAN | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 60 - 63.5kg (light-welterweight) | |
Italy | Franco NENCI | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 60 - 63.5kg (light-welterweight) | |
Romania | Constantin DUMITRESCU | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 60 - 63.5kg (light-welterweight) | |
South Africa | Henry James LOUBSCHER | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 60 - 63.5kg (light-welterweight) | |
Romania | Nicolae LINCA | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 63.5 - 67kg (welterweight) | |
Ireland | Frederick TIEDT | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 63.5 - 67kg (welterweight) | |
Australia | Kevin HOGARTH | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 63.5 - 67kg (welterweight) | |
Great Britain | Nicholas GARGANO | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 63.5 - 67kg (welterweight) | |
Hungary | László PAPP | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 67 - 71kg (light-middleweight) | |
United States | José TORRES | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 67 - 71kg (light-middleweight) | |
Great Britain | John MCCORMACK | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 67 - 71kg (light-middleweight) | |
Poland | Zbigniew PIETRZYKOWSKI | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 67 - 71kg (light-middleweight) | |
USSR | Gennadi SHATKOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 71 - 75kg (middleweight) | |
Chile | Ramon TAPIA | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 71 - 75kg (middleweight) | |
Argentina | Victor ZALAZAR | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 71 - 75kg (middleweight) | |
France | Gilbert CHAPRON | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 71 - 75kg (middleweight) | |
United States | James Felton BOYD | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 75 - 81kg (light-heavyweight) | |
Romania | Gheorghe NEGREA | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 75 - 81kg (light-heavyweight) | |
Chile | Carlos LUCAS | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 75 - 81kg (light-heavyweight) | |
USSR | Romualdas MURAUSKAS | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | 75 - 81kg (light-heavyweight) | |
United States | Pete RADEMACHER | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | + 81kg (heavyweight) | |
USSR | Lev MUKHIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | + 81kg (heavyweight) | |
Italy | Giacomo BOZZANO | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | + 81kg (heavyweight) | |
South Africa | Daniel BEKKER | 1956 Melbourne / Stockholm | Boxing | Men's | + 81kg (heavyweight) | |
Sweden | Gert FREDRIKSSON | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | K-1 1000m (kayak single) | |
USSR | Igor PISSAREV | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | K-1 1000m (kayak single) | |
Hungary | Lajos KISS | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | K-1 1000m (kayak single) | |
Unified Team of Germany | Meinrad MILTENBERGER Michael SCHEUER |
1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | K-2 1000m (kayak double) | |
USSR | Mikhail KAALESTE Anatoli DEMITKOV |
1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | K-2 1000m (kayak double) | |
Austria | Herbert WIEDERMANN Max RAUB |
1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | K-2 1000m (kayak double) | |
Sweden | Gert FREDRIKSSON | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | K-1 10000m | |
Hungary | Ferenc HATLACZKY | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | K-1 10000m | |
Unified Team of Germany | Michael SCHEUER | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | K-1 10000m | |
Hungary | Laszlo FABIAN János URÁNYI |
1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | K-2 10000m | |
Unified Team of Germany | Fritz BRIEL Theo KLEINE |
1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | K-2 10000m | |
Australia | Dennis GREEN Walter BROWN |
1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | K-2 10000m | |
Romania | Leon ROTMAN | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | C-1 1000m (canoe single) | |
Hungary | István HERNEK | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | C-1 1000m (canoe single) | |
USSR | Gennady BUKHARIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | C-1 1000m (canoe single) | |
Romania | Simion ISMAILCIUC Alexe DUMITRU |
1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | C-2 1000m (canoe double) | |
USSR | Pavel KHARIN Gratsian BOTEV |
1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | C-2 1000m (canoe double) | |
Hungary | Ferenc MOHÁCSI Károly WIELAND |
1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | C-2 1000m (canoe double) | |
Romania | Leon ROTMAN | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | C-1 10000m | |
Hungary | János PARTI | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | C-1 10000m | |
USSR | Gennady BUKHARIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | C-1 10000m | |
USSR | Gratsian BOTEV Pavel KHARIN |
1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | C-2 10000m | |
France | Marcel RENAUD Georges DRANSART |
1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | C-2 10000m | |
Hungary | Imre FARKAS József HUNICS |
1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Men's | C-2 10000m | |
USSR | Yelizaveta DEMENTYEVA | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Women's | K-1 500m (kayak single) | |
Unified Team of Germany | Therese ZENZ | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Women's | K-1 500m (kayak single) | |
Denmark | Tove SØBY | 1956 Melbourne / Stockholm | Canoe Sprint | Women's | K-1 500m (kayak single) | |
Italy | Ercole BALDINI | 1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Road | Men's | individual road race | |
France | Arnaud GEYRE | 1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Road | Men's | individual road race | |
Great Britain | Alan JACKSON | 1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Road | Men's | individual road race | |
France | Arnaud GEYRE Michel VERMEULEN Maurice MOUCHERAUD |
1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Road | Men's | team time trial | |
Great Britain | Alan JACKSON Arthur Stanley BRITTAIN William HOLMES |
1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Road | Men's | team time trial | |
Unified Team of Germany | Horst TÜLLER Gustav-Adolf SCHUR Reinhold POMMER |
1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Road | Men's | team time trial | |
France | Michel ROUSSEAU | 1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Track | Men's | sprint individual | |
Italy | Guglielmo PESENTI | 1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Track | Men's | sprint individual | |
Australia | Richard Francis PLOOG | 1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Track | Men's | sprint individual | |
Italy | Leandro FAGGIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Track | Men's | 1km time trial | |
Czechoslovakia | Ladislav FOUCEK | 1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Track | Men's | 1km time trial | |
South Africa | Alfred SWIFT | 1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Track | Men's | 1km time trial | |
Australia | Anthony John MARCHANT Ian Sterry BROWNE |
1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Track | Men's | 2000m tandem | |
Czechoslovakia | Ladislav FOUCEK Vaclav MACHEK |
1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Track | Men's | 2000m tandem | |
Italy | Giuseppe OGNA Cesare PINARELLO |
1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Track | Men's | 2000m tandem | |
Italy | Valentino GASPARELLA Franco GANDINI Leandro FAGGIN Antonio DOMENICALI |
1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Track | Men's | Team Pursuit (4000m) | |
France | Michel VERMEULEN René BIANCHI Jean-Claude LECANTE Jean GRACZYK |
1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Track | Men's | Team Pursuit (4000m) | |
Great Britain | Thomas SIMPSON Michael GAMBRILL Donald BURGESS John GEDDES |
1956 Melbourne / Stockholm | Cycling Track | Men's | Team Pursuit (4000m) | |
United States | Robert CLOTWORTHY | 1956 Melbourne / Stockholm | Diving | Men's | 3m springboard | |
United States | Donald HARPER | 1956 Melbourne / Stockholm | Diving | Men's | 3m springboard | |
Mexico | Joaquin CAPILLA PEREZ | 1956 Melbourne / Stockholm | Diving | Men's | 3m springboard | |
Mexico | Joaquin CAPILLA PEREZ | 1956 Melbourne / Stockholm | Diving | Men's | 10m platform | |
United States | Gary TOBIAN | 1956 Melbourne / Stockholm | Diving | Men's | 10m platform | |
United States | Richard CONNOR | 1956 Melbourne / Stockholm | Diving | Men's | 10m platform | |
United States | Patricia MCCORMICK | 1956 Melbourne / Stockholm | Diving | Women's | 3m springboard | |
United States | Jeanne STUNYO | 1956 Melbourne / Stockholm | Diving | Women's | 3m springboard | |
Canada | Irene MACDONALD | 1956 Melbourne / Stockholm | Diving | Women's | 3m springboard | |
United States | Patricia MCCORMICK | 1956 Melbourne / Stockholm | Diving | Women's | 10m platform | |
United States | Juno STOVER-IRWIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Diving | Women's | 10m platform | |
United States | Paula Jean MYERS-POPE | 1956 Melbourne / Stockholm | Diving | Women's | 10m platform | |
Sweden | Henri SAINT CYR | 1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Denmark | Lis HARTEL | 1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Unified Team of Germany | Liselott LINSENHOFF | 1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Sweden | Gustaf Adolf BOLTENSTERN JR. Gehnäll PERSSON Henri SAINT CYR |
1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Dressage | Mixed | team | |
Unified Team of Germany | Hannelore WEYGAND Anneliese KÜPPERS Liselott LINSENHOFF |
1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Dressage | Mixed | team | |
Switzerland | Gustav FISCHER Henri CHAMMARTIN Gottfried TRACHSEL |
1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Dressage | Mixed | team | |
Sweden | Petrus KASTENMAN | 1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Eventing | Mixed | individual | |
Unified Team of Germany | August LÜTKE WESTHUES | 1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Eventing | Mixed | individual | |
Great Britain | Frank WELDON | 1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Eventing | Mixed | individual | |
Great Britain | Bertie HILL Frank WELDON Arthur Laurence ROOK |
1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Eventing | Mixed | team | |
Unified Team of Germany | Klaus WAGNER Otto ROTHE August LÜTKE WESTHUES |
1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Eventing | Mixed | team | |
Canada | James ELDER Brian HERBINSON John RUMBLE |
1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Eventing | Mixed | team | |
Unified Team of Germany | Hans Günter WINKLER | 1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Jumping | Mixed | individual | |
Italy | Raimondo D'INZEO | 1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Jumping | Mixed | individual | |
Italy | Piero D'INZEO | 1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Jumping | Mixed | individual | |
Unified Team of Germany | Hans Günter WINKLER Alfons LUTKE WESTHUES Fritz THIEDEMANN |
1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Jumping | Mixed | team | |
Italy | Raimondo D'INZEO Salvatore OPPES Piero D'INZEO |
1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Jumping | Mixed | team | |
Great Britain | Patricia SMYTHE Wilfred WHITE Peter ROBESON |
1956 Melbourne / Stockholm | Equestrian Jumping | Mixed | team | |
Italy | Carlo PAVESI | 1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | épée individual | |
Italy | Giuseppe DELFINO | 1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | épée individual | |
Italy | Edoardo MANGIAROTTI | 1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | épée individual | |
Italy | Alberto PELLEGRINO Edoardo MANGIAROTTI Giorgio ANGLESIO Franco BERTINETTI Giuseppe DELFINO Carlo PAVESI |
1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | épée team | |
Hungary | Lajos BALTHAZÁR József SÁKOVICS Barnabás BERZSENYI József MAROSI Ambrus NAGY Béla RERRICH |
1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | épée team | |
France | René QUEYROUX Daniel DAGALLIER Armand MOUYAL Claude NIGON Yves DREYFUS |
1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | épée team | |
France | Christian D'ORIOLA | 1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | foil individual | |
Italy | Giancarlo BERGAMINI | 1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | foil individual | |
Italy | Antonio SPALLINO | 1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | foil individual | |
Italy | Luigi CARPANEDA Antonio SPALLINO Vittorio LUCARELLI Giancarlo BERGAMINI Manlio DI ROSA Edoardo MANGIAROTTI |
1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | foil team | |
France | Claude NETTER René COICAUD Christian D'ORIOLA Roger CLOSSET Bernard BAUDOUX Jacques LATASTE |
1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | foil team | |
Hungary | József GYURICZA Lajos SOMODI Endre TILLI József SÁKOVICS József MAROSI Mihály FÜLÖP |
1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | foil team | |
Hungary | Rudolf KÁRPÁTI | 1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | sabre individual | |
Poland | Jerzy PAWLOWSKI | 1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | sabre individual | |
USSR | Lev KUZNETSOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | sabre individual | |
Hungary | Aladár GEREVICH Jenö HAMORI Pál KOVÁCS Dániel MAGAY Attila KERESZTES Rudolf KÁRPÁTI |
1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | sabre team | |
Poland | Zygmunt PAWLAS Marian KUSZEWSKI Jerzy PAWLOWSKI Wojciech ZABLOCKI Ryszard ZUB Andrzej PIATKOWSKI |
1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | sabre team | |
USSR | Leonid BOGDANOV Yakov RYLSKY Yevgeny CHEREPOVSKY Lev KUZNETSOV David TYSHLER |
1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Men's | sabre team | |
Great Britain | Gillian SHEEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Women's | foil individual | |
Romania | Olga ORBAN-SZABO | 1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Women's | foil individual | |
France | Renée GARILHE | 1956 Melbourne / Stockholm | Fencing | Women's | foil individual | |
USSR | Anatoly BASHASHKIN Valentin IVANOV Nikolai TISHCHENKO Nikita SIMONYAN Aleksei PARAMONOV Anatoli ISAEV Eduard STRELTSOV Anatoly ILYIN Igor NETTO Mikhail OGONKOV Sergei SALNIKOV Vladimir RYZHKIN Iosif BETSA Anatoli MASLENKIN Boris KUZNETSOV Boris TATUSHIN Boris RAZINSKY Lev YASHIN |
1956 Melbourne / Stockholm | Football | Men's | football | |
Yugoslavia | Ljubisa SPAJIC Blagoje VIDINIC Nikola RADOVIC Luka LIPOSINOVIC Mladen KOSCAK Dobroslav KRSTIC Petar RADENKOVIC Zlatko PAPEC Sava ANTIC Dragoslav SEKULARAC Ivan SANTEK Muhamed MUJIC Todor VESELINOVIC Ibrahim BIOGRADLIC |
1956 Melbourne / Stockholm | Football | Men's | football | |
Bulgaria | Dimitre Milanov STOYANOV Miltcho Goranov NIKOLOV Ivan Petkov KOLEV Guergui Dimitrov NIKOLOV Georghi Spirov NAYDENOV Kiril RAKAROV Krum YANEV Stefan Stefanov BOZHKOV Manol MANOLOV Todor DIEV Yordan Yossifov YORDANOV Panayot PANAYOTOV Nikolai Dimitrov KOVATCHEV Gavril Todorov STOYANOV |
1956 Melbourne / Stockholm | Football | Men's | football | |
USSR | Viktor CHUKARIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | individual all-round | |
Japan | Takashi ONO | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | individual all-round | |
USSR | Yuri TITOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | individual all-round | |
USSR | Pavel STOLBOV Valentin MURATOV Viktor CHUKARIN Yuri TITOV Albert AZARYAN Boris SHAKHLIN |
1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | team competition | |
Japan | Masao TAKEMOTO Masami KUBOTA Nobuyuki AIHARA Shinsaku TSUKAWAKI Takashi ONO Akira KONO |
1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | team competition | |
Finland | Martti MANSIKKA Kalevi SUONIEMI Onni LAPPALAINEN Olavi LEIMUVIRTA Berndt LINDFORS Raimo HEINONEN |
1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | team competition | |
USSR | Valentin MURATOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | floor exercises | |
Japan | Nobuyuki AIHARA | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | floor exercises | |
Sweden | William THORESSON | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | floor exercises | |
USSR | Viktor CHUKARIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | floor exercises | |
USSR | Viktor CHUKARIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | parallel bars | |
Japan | Masami KUBOTA | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | parallel bars | |
Japan | Masao TAKEMOTO | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | parallel bars | |
Japan | Takashi ONO | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | parallel bars | |
Unified Team of Germany | Helmut BANTZ | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | vault | |
USSR | Valentin MURATOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | vault | |
USSR | Yuri TITOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | vault | |
USSR | Albert AZARYAN | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | rings | |
USSR | Valentin MURATOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | rings | |
Japan | Masami KUBOTA | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | rings | |
Japan | Masao TAKEMOTO | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | rings | |
USSR | Boris SHAKHLIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | pommel horse | |
Japan | Takashi ONO | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | pommel horse | |
USSR | Viktor CHUKARIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | pommel horse | |
Japan | Takashi ONO | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | horizontal bar | |
USSR | Yuri TITOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | horizontal bar | |
Japan | Masao TAKEMOTO | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Men's | horizontal bar | |
USSR | Larisa LATYNINA | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | individual all-round | |
Hungary | Ágnes KELETI | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | individual all-round | |
USSR | Sofiya MURATOVA | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | individual all-round | |
USSR | Tamara MANINA Sofiya MURATOVA Polina ASTAKHOVA Lyudmila YEGOROVA Larisa LATYNINA Lidiya KALININA-IVANOVA |
1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | team competition | |
Hungary | Olga TASS Margit KORONDI Ágnes KELETI Andrea BODÓ Erzsébet GULYÁS-KÖTELES Aliz KERTÉSZ |
1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | team competition | |
Romania | Elena MARGARIT-NICULESCU Emilia VATASOIU Elena SACALICI Sonia IOVAN Georgeta HURMUZACHI-DUMITRESCU Elena LEUSTEANU-POPESCU-TEODORESCU |
1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | team competition | |
Hungary | Ágnes KELETI | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | floor exercises | |
USSR | Larisa LATYNINA | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | floor exercises | |
Romania | Elena LEUSTEANU-POPESCU-TEODORESCU | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | floor exercises | |
Hungary | Ágnes KELETI | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | uneven bars | |
USSR | Larisa LATYNINA | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | uneven bars | |
USSR | Sofiya MURATOVA | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | uneven bars | |
USSR | Larisa LATYNINA | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | vault | |
USSR | Tamara MANINA | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | vault | |
Hungary | Olga TASS | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | vault | |
Sweden | Ann-Sofi COLLING-PETTERSSON | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | vault | |
Hungary | Ágnes KELETI | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | balance beam | |
Czechoslovakia | Eva VECHTOVA-BOSAKOVA | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | balance beam | |
USSR | Tamara MANINA | 1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | balance beam | |
Hungary | Aliz KERTÉSZ Erzsébet GULYÁS-KÖTELES Margit KORONDI Olga TASS Andrea BODÓ Ágnes KELETI |
1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | team, portable apparatus | |
Sweden | Doris HEDBERG Ann-Sofi COLLING-PETTERSSON Eva RÖNSTRÖM Karin LINDBERG Evy BERGGREN Maude KARLÉN |
1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | team, portable apparatus | |
Poland | Danuta NOWAK-STACHOW Barbara SLIZOWSKA Helena RAKOCZY Dorota JOKIEL Lidia SZCZERBINSKA Natalia KOT |
1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | team, portable apparatus | |
USSR | Lidiya KALININA-IVANOVA Sofiya MURATOVA Polina ASTAKHOVA Lyudmila YEGOROVA Larisa LATYNINA Tamara MANINA |
1956 Melbourne / Stockholm | Gymnastics Artistic | Women's | team, portable apparatus | |
India | Hardyal SINGH Leslie CLAUDIUS Randhir SINGH GENTLE Amir KUMAR Balbir SINGH DOSANJH Shankar LAXMAN Balkishan SINGH GREWAL Bakshish SINGH Udham SINGH Raghbir LAL Ranganandhan FRANCIS Charles STEPHEN Govind PERUMAL Raghbir SINGH BHOLA Amit SINGH BAKSHI Gurdev SINGH Haripal KAUSHIK |
1956 Melbourne / Stockholm | Hockey | Men's | hockey | |
Pakistan | Akhtar HUSSAIN Noor ALAM Hussain MUSSARAT Latifur REHMAN Abdul HAMID Habibur REHMAN Hussain ZAKIR Mutih ULLAH Ghulam RASUL Ahmad NASIR Munir Ahmad DAR Habib Ali KIDDI Anwar Ahmad KHAN Hussain Atif MANZOOR |
1956 Melbourne / Stockholm | Hockey | Men's | hockey | |
Unified Team of Germany | Wolfgang NONN Werner ROSENBAUM Günther ULLERICH Hugo BUDINGER Helmut NONN Heinz RADZIKOWSKI Eberhard FERSTL Günther BRENNECKE Alfred LÜCKER Werner DELMES Hugo DOLLHEISER |
1956 Melbourne / Stockholm | Hockey | Men's | hockey | |
Sweden | Lars HALL | 1956 Melbourne / Stockholm | Modern Pentathlon | Men's | individual competition | |
Finland | Olavi MANNONEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Modern Pentathlon | Men's | individual competition | |
Finland | Väinö Kalevi KORHONEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Modern Pentathlon | Men's | individual competition | |
USSR | Aleksandr TARASOV Ivan DERYUGIN Igor NOVIKOV |
1956 Melbourne / Stockholm | Modern Pentathlon | Men's | team competition | |
United States | Jack DANIELS George LAMBERT William ANDRE |
1956 Melbourne / Stockholm | Modern Pentathlon | Men's | team competition | |
Finland | Berndt KATTER Olavi MANNONEN Väinö Kalevi KORHONEN |
1956 Melbourne / Stockholm | Modern Pentathlon | Men's | team competition | |
USSR | Vyacheslav IVANOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | single sculls (1x) | |
Australia | Stuart MACKENZIE | 1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | single sculls (1x) | |
United States | John KELLY JR. | 1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | single sculls (1x) | |
USSR | Aleksandr BERKUTOV Yuri TYUKALOV |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | double sculls (2x) | |
United States | James GARDINER Bernard COSTELLO JR. |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | double sculls (2x) | |
Australia | Murray RILEY Mervyn WOOD |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | double sculls (2x) | |
United States | Duvall HECHT James FIFER |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | pair without coxswain (2-) | |
USSR | Igor BULDAKOV Viktor IVANOV |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | pair without coxswain (2-) | |
Austria | Josef KLOIMSTEIN Alfred SAGEDER |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | pair without coxswain (2-) | |
United States | Arthur AYRAULT Kurt SEIFFERT Conn FINDLAY |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | pair-oared shell with coxswain | |
Unified Team of Germany | Horst ARNDT Karl-Heinrich VON GRODDECK Rainer BORKOWSKY |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | pair-oared shell with coxswain | |
USSR | Georgi ZHILIN Vladimir PETROV Igor YEMCHUK |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | pair-oared shell with coxswain | |
Canada | Walter D'HONDT Archibald MCKINNON Lorne LOOMER Donald ARNOLD |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | four without coxswain (4-) | |
United States | John WELCHLI Arthur MCKINLAY John MCKINLAY James MCINTOSH |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | four without coxswain (4-) | |
France | René GUISSART Guy GUILLABERT Yves DELACOUR Gaston MERCIER |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | four without coxswain (4-) | |
Italy | Franco TRINCAVELLI Ivo STEFANONI Romano SGHEIZ Angelo VANZIN Alberto WINKLER |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | four-oared shell with coxswain | |
Sweden | Sven GUNNARSSON Bertil GÖRANSSON Gösta ERIKSSON Olle LARSSON Ivar ARONSSON |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | four-oared shell with coxswain | |
Finland | Veli LEHTELÄ Reino POUTANEN Matti NIEMI Kauko HÄNNINEN Toimi PITKÄNEN |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | four-oared shell with coxswain | |
United States | David WRIGHT John COOKE William BECKLEAN Charles GRIMES Thomas CHARLTON Caldwell ESSELSTYN Donald BEER Robert MOREY Richard WAILES |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | eight with coxswain (8+) | |
Canada | Donald PRETTY Carlton OGAWA Richard MCCLURE Lawrence WEST Douglas MCDONALD William MCKERLICH Robert WILSON Philip KUEBER David HELLIWELL |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | eight with coxswain (8+) | |
Australia | Bryan DOYLE Michael AIKMAN Angus BENFIELD David BOYKETT Harold HEWITT Adrian MONGER Garth MANTON James HOWDEN Walter HOWELL |
1956 Melbourne / Stockholm | Rowing | Men's | eight with coxswain (8+) | |
Sweden | Lars THÖRN Sture STORK Hjalmar KARLSSON |
1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | 5.5m | |
Great Britain | Robert PERRY Neil KENNEDY-COCHRAN-PATRICK John DILLON David BOWKER |
1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | 5.5m | |
Australia | Alexander STURROCK Douglas BUXTON Devereaux MYTTON |
1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | 5.5m | |
Sweden | Folke BOHLIN Leif WIKSTRÖM Bengt PALMQUIST |
1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | dragon | |
Denmark | Christian Robert VON BÜLOW Cyril ANDRESEN Ole BERNTSEN |
1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | dragon | |
Great Britain | Jonathan JANSON Graham MANN Ronald BACKUS |
1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | dragon | |
New Zealand | Peter MANDER John CROPP |
1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | sharpie 12m2 | |
Australia | John SCOTT Rolly TASKER |
1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | sharpie 12m2 | |
Great Britain | Jasper BLACKALL Terrence SMITH |
1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | sharpie 12m2 | |
Denmark | Paul ELVSTROM | 1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | Finn - One Person Dinghy (Heavyweight) | |
Belgium | Andre NELIS | 1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | Finn - One Person Dinghy (Heavyweight) | |
United States | John MARVIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | Finn - One Person Dinghy (Heavyweight) | |
United States | Herbert WILLIAMS Lawrence LOW |
1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | two-person keelboat (Star) | |
Italy | Nicolo RODE Agostino STRAULINO |
1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | two-person keelboat (Star) | |
Bahamas | Durward KNOWLES Sloan FARRINGTON |
1956 Melbourne / Stockholm | Sailing | Mixed | two-person keelboat (Star) | |
Romania | Stefan PETRESCU | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 25m rapid fire pistol | |
USSR | Yevgeny CHERKASOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 25m rapid fire pistol | |
Romania | Gheorghe LICHIARDOPOL | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 25m rapid fire pistol | |
Finland | Pentti LINNOSVUO | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 50m pistol | |
USSR | Makhmud UMAROV | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 50m pistol | |
United States | Offutt PINION | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 50m pistol | |
Canada | Gerald OUELLETTE | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 50m rifle prone | |
USSR | Vassily BORISOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 50m rifle prone | |
Canada | Gilmour BOA | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 50m rifle prone | |
USSR | Anatoli BOGDANOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 50m rifle 3 positions | |
Czechoslovakia | Otakar HORÍNEK | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 50m rifle 3 positions | |
Sweden | Johan (John) SUNDBERG | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 50m rifle 3 positions | |
USSR | Vitaly ROMANENKO | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 100m running deer, single/double shots | |
Sweden | Olof SKÖLDBERG | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 100m running deer, single/double shots | |
USSR | Vladimir SEVRYUGIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 100m running deer, single/double shots | |
USSR | Vassily BORISOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 300m free rifle 3 positions | |
USSR | Allan ERDMAN | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 300m free rifle 3 positions | |
Finland | Vilho YLÖNEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | 300m free rifle 3 positions | |
Italy | Galliano ROSSINI | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | Trap | |
Poland | Adam SMELCZYNSKI | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | Trap | |
Italy | Alessandro CICERI | 1956 Melbourne / Stockholm | Shooting | Men's | Trap | |
Australia | Jon HENRICKS | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 100m freestyle | |
Australia | John DEVITT | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 100m freestyle | |
Australia | Gary CHAPMAN | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 100m freestyle | |
Australia | Murray ROSE | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 400m freestyle | |
Japan | Tsuyoshi YAMANAKA | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 400m freestyle | |
United States | George BREEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 400m freestyle | |
Australia | Murray ROSE | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 1500m freestyle | |
Japan | Tsuyoshi YAMANAKA | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 1500m freestyle | |
United States | George BREEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 1500m freestyle | |
Japan | Masaru FURUKAWA | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 200m breaststroke | |
Japan | Masahiro YOSHIMURA | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 200m breaststroke | |
USSR | Kharis YUNICHEV | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 200m breaststroke | |
United States | William YORZYK | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 200m butterfly | |
Japan | Takashi ISHIMOTO | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 200m butterfly | |
Hungary | György TUMPEK | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 200m butterfly | |
Australia | David THEILE | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 100m backstroke | |
Australia | John MONCKTON | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 100m backstroke | |
United States | Frank MCKINNEY | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 100m backstroke | |
Australia | Kevin O'HALLORAN Murray ROSE Jon HENRICKS John DEVITT |
1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 4x200m freestyle relay | |
United States | Dick HANLEY William WOOLSEY Ford KONNO George BREEN |
1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 4x200m freestyle relay | |
USSR | Boris NIKITIN Gennadi NIKOLAEV Vitaly SOROKIN Vladimir STRUZHANOV |
1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Men's | 4x200m freestyle relay | |
Australia | Dawn FRASER | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 100m freestyle | |
Australia | Lorraine CRAPP | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 100m freestyle | |
Australia | Faith LEECH | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 100m freestyle | |
Australia | Lorraine CRAPP | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 400m freestyle | |
Australia | Dawn FRASER | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 400m freestyle | |
United States | Sylvia RUUSKA | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 400m freestyle | |
Unified Team of Germany | Ursula HAPPE | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 200m breaststroke | |
Hungary | Eva SZEKELY | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 200m breaststroke | |
Unified Team of Germany | Eva-Maria TEN ELSEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 200m breaststroke | |
United States | Shelley MANN | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 100m butterfly | |
United States | Nancy RAMEY | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 100m butterfly | |
United States | Mary SEARS | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 100m butterfly | |
Great Britain | Judith GRINHAM | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 100m backstroke | |
United States | Carin CONE | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 100m backstroke | |
Great Britain | Margaret EDWARDS | 1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 100m backstroke | |
Australia | Lorraine CRAPP Dawn FRASER Faith LEECH Sandra MORGAN |
1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 4x100m freestyle relay | |
United States | Joan ALDERSON Shelley MANN Nancy SIMONS Sylvia RUUSKA |
1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 4x100m freestyle relay | |
South Africa | Moira ABERNETHY Natalie Ann MYBURGH Susan ROBERTS Jeanette MYBURG |
1956 Melbourne / Stockholm | Swimming | Women's | 4x100m freestyle relay | |
Hungary | Kalman MARKOVICS Mihály MAYER Ervin ZÁDOR Laszlo JENEI György KÁRPÁTI Dezso GYARMATI István HEVESI István SZIVÓS Ottó BOROS Antal BOLVÁRI Tivadar KANIZSA |
1956 Melbourne / Stockholm | Water Polo | Men's | water polo | |
Yugoslavia | Zdravko KOVACIC Hrvoje KACIC Lovro RADONJIC Zdravko JEZIC Vladimir IVKOVIC Marjan ZUZEJ Tomislav FRANJKOVIC Ivo CIPCI |
1956 Melbourne / Stockholm | Water Polo | Men's | water polo | |
USSR | Boris MARKAROV Vyacheslav KURENNOY Pyotr MSHVENIERADZE Valentin PROKOPOV Mikhail RYZHAK Nodar GVAKHARIYA Viktor AGEYEV Pyotr BREUS Yuri SHLYAPIN Boris GOYKHMAN |
1956 Melbourne / Stockholm | Water Polo | Men's | water polo | |
United States | Charles VINCI | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | - 56kg (bantamweight) | |
USSR | Vladimir STOGOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | - 56kg (bantamweight) | |
Iran | Mahmoud NAMDJOU | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | - 56kg (bantamweight) | |
United States | Isaac BERGER | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 56 - 60kg (featherweight) | |
USSR | Yevgeni MINAEV | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 56 - 60kg (featherweight) | |
Poland | Marian ZIELINSKI | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 56 - 60kg (featherweight) | |
USSR | Igor RYBAK | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 60 - 67.5kg (lightweight) | |
USSR | Ravil KHABUTDINOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 60 - 67.5kg (lightweight) | |
Korea Republic | Chang-Hee KIM | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 60 - 67.5kg (lightweight) | |
USSR | Fedor BOGDANOVSKY | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 67.5 - 75kg (middleweight) | |
United States | Peter GEORGE | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 67.5 - 75kg (middleweight) | |
Italy | Ermanno PIGNATTI | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 67.5 - 75kg (middleweight) | |
United States | Tommy KONO | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 75 - 82.5kg (light-heavyweight) | |
USSR | Vasili STEPANOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 75 - 82.5kg (light-heavyweight) | |
United States | James GEORGE | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 75 - 82.5kg (light-heavyweight) | |
USSR | Arkady Nikitich VOROBIEV | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 82.5 - 90kg (middle-heavyweight) | |
United States | David SHEPPARD | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 82.5 - 90kg (middle-heavyweight) | |
France | Jean DEBUF | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | 82.5 - 90kg (middle-heavyweight) | |
United States | Paul ANDERSON | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | + 90kg (heavyweight) | |
Argentina | Humberto SELVETTI | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | + 90kg (heavyweight) | |
Italy | Alberto PIGAIANI | 1956 Melbourne / Stockholm | Weightlifting | Men's | + 90kg (heavyweight) | |
USSR | Mirian TSALKALAMANIDZE | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | - 52kg (flyweight) | |
Iran | Mohammad Ali KHOJASTEHPOUR | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | - 52kg (flyweight) | |
Turkey | Hüseyin AKBAS | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | - 52kg (flyweight) | |
Turkey | Mustafa DAGISTANLI | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 52 - 57kg (bantamweight) | |
Iran | Mohammad Mehdi YAGHOUBI | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 52 - 57kg (bantamweight) | |
USSR | Mikhail SHAKHOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 52 - 57kg (bantamweight) | |
Japan | Shozo SASAHARA | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 57 - 63kg (featherweight) | |
Belgium | Joseph MEWIS | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 57 - 63kg (featherweight) | |
Finland | Erkki Eino Antero PENTTILÄ | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 57 - 63kg (featherweight) | |
Iran | Emamali HABIBI-GOUDARZI | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 63 - 67kg (lightweight) | |
Japan | Shigeru KASAHARA | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 63 - 67kg (lightweight) | |
USSR | Alimbeg BESTAEV | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 63 - 67kg (lightweight) | |
Japan | Mitsuo IKEDA | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 67 - 73kg (welterweight) | |
Turkey | Ibrahim ZENGIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 67 - 73kg (welterweight) | |
USSR | Vakhtang BALAVADZE | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 67 - 73kg (welterweight) | |
Bulgaria | Nikola Nikolov STANTCHEV | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 73 - 79kg (middleweight) | |
United States | Daniel Allen HODGE | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 73 - 79kg (middleweight) | |
USSR | Georgi SKHIRTLADZE | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 73 - 79kg (middleweight) | |
Iran | Gholam Reza TAKHTI | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 79 - 87kg (light-heavyweight) | |
USSR | Boris KULAEV | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 79 - 87kg (light-heavyweight) | |
United States | Peter Steele BLAIR | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | 79 - 87kg (light-heavyweight) | |
Turkey | Hamit KAPLAN | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | + 87kg (heavyweight) | |
Bulgaria | Hussein Alitiev MEKMEDOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | + 87kg (heavyweight) | |
Finland | Taisto KANGASNIEMI | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Freestyle | Men's | + 87kg (heavyweight) | |
USSR | Nikolai SOLOVIEV | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | - 52kg (flyweight) | |
Italy | Ignazio FABRA | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | - 52kg (flyweight) | |
Turkey | Dursan Ali EGRIBAS | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | - 52kg (flyweight) | |
USSR | Konstantin Grigorevitch VYROPAYEV | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 52 - 57kg (bantamweight) | |
Sweden | Edvin VESTERBY | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 52 - 57kg (bantamweight) | |
Romania | Francisc HORVATH | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 52 - 57kg (bantamweight) | |
Finland | Rauno Leonard MÄKINEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 57 - 61kg (featherweight) | |
Hungary | Imre POLYÁK | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 57 - 61kg (featherweight) | |
USSR | Roman DZENELADZE | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 57 - 61kg (featherweight) | |
Finland | Kyösti Eemil LEHTONEN | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 61 - 67kg (lightweight) | |
Turkey | Riza DOGAN | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 61 - 67kg (lightweight) | |
Hungary | Gyula TÓTH | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 61 - 67kg (lightweight) | |
Turkey | Mithat BAYRAK | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 67 - 73kg (welterweight) | |
USSR | Vladimir MANEEV | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 67 - 73kg (welterweight) | |
Sweden | Per BERLIN | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 67 - 73kg (welterweight) | |
USSR | Givi KARTOZIYA | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 73 - 79kg (middleweight) | |
Bulgaria | Dimitar DOBREV | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 73 - 79kg (middleweight) | |
Sweden | Rune JANSSON | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 73 - 79kg (middleweight) | |
USSR | Valentin NIKOLAEV | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 79 - 87kg (light-heavyweight) | |
Bulgaria | Petko Atanasov SIRAKOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 79 - 87kg (light-heavyweight) | |
Sweden | Karl-Erik NILSSON | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | 79 - 87kg (light-heavyweight) | |
USSR | Anatoly PARFENOV | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | + 87kg (super heavyweight) | |
Unified Team of Germany | Wilfried DIETRICH | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | + 87kg (super heavyweight) | |
Italy | Adelmo BULGARELLI | 1956 Melbourne / Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | + 87kg (super heavyweight) | |
469 | Total |