Games | Total | |||
---|---|---|---|---|
1964 Tokyo | 36 | 36 | 36 | 108 |
Total | 36 | 36 | 36 | 108 |
Athletics | ||
Men's 100m | ||
United States | Bob HAYES | |
Cuba | Enrique FIGUEROLA | |
Canada | Harry JEROME | |
Men's 200m | ||
United States | Henry CARR | |
United States | Paul DRAYTON | |
Trinidad and Tobago | Edwin ROBERTS | |
Men's 400m | ||
United States | Mike LARRABEE | |
Trinidad and Tobago | Wendell MOTTLEY | |
Poland | Andrzej BADENSKI | |
Men's 800m | ||
New Zealand | Peter SNELL | |
Canada | William CROTHERS | |
Kenya | Wilson KIPRUGUT | |
Men's 1500m | ||
New Zealand | Peter SNELL | |
Czechoslovakia | Josef ODLOZIL | |
New Zealand | John DAVIES | |
Men's 5000m | ||
United States | Robert Keyser SCHUL | |
Unified Team of Germany | Harald NORPOTH | |
United States | Bill DELLINGER | |
Men's 10000m | ||
United States | Billy MILLS | |
Tunisia | Mohamed GAMMOUDI | |
Australia | Ron CLARKE | |
Men's marathon | ||
Ethiopia | Abebe BIKILA | |
Great Britain | Basil HEATLEY | |
Japan | Kokichi TSUBURAYA | |
Men's 110m hurdles | ||
United States | Hayes JONES | |
United States | Blaine LINDGREN | |
USSR | Anatoly MIKHAYLOV | |
Men's 400m hurdles | ||
United States | Warren (Rex) Jay CAWLEY | |
Great Britain | John COOPER | |
Italy | Salvatore MORALE | |
Men's 3000m steeplechase | ||
Belgium | Gaston ROELANTS | |
Great Britain | Maurice HERRIOTT | |
USSR | Ivan BELYAEV | |
Men's 4x100m relay | ||
United States | Bob HAYES Gerald Howard ASHWORTH Paul DRAYTON Richard STEBBINS |
|
Poland | Andrzej ZIELINSKI Marian DUDZIAK Marian FOIK Wieslaw MANIAK |
|
France | Bernard LAIDEBEUR Claude PIQUEMAL Paul GENEVAY Jocelyn DELECOUR |
|
Men's 4x400m relay | ||
United States | Ulis WILLIAMS Henry CARR Mike LARRABEE Ollan CASSELL |
|
Great Britain | Robbie BRIGHTWELL Adrian METCALFE John COOPER Tim GRAHAM |
|
Trinidad and Tobago | Edwin ROBERTS Wendell MOTTLEY Kent BERNARD Edwin SKINNER |
|
Men's 20km walk | ||
Great Britain | Kenneth Joseph MATTHEWS | |
Unified Team of Germany | Dieter LINDNER | |
USSR | Vladimir GOLUBNICHY | |
Men's 50km walk | ||
Italy | Abdon PAMICH | |
Great Britain | Paul Vincent NIHILL | |
Sweden | Ingvar PETTERSSON | |
Men's long jump | ||
Great Britain | Lynn DAVIES | |
United States | Ralph BOSTON | |
USSR | Igor TER-OVANESYAN | |
Men's triple jump | ||
Poland | Jozef SCHMIDT | |
USSR | Oleg Georgiyevich FEDOSEYEV | |
USSR | Viktor KRAVCHENKO | |
Men's high jump | ||
USSR | Valeri BRUMEL | |
United States | John THOMAS | |
United States | John RAMBO | |
Men's pole vault | ||
United States | Fred HANSEN | |
Unified Team of Germany | Wolfgang REINHARDT | |
Unified Team of Germany | Klaus LEHNERTZ | |
Men's shot put | ||
United States | Dallas LONG | |
United States | Randy MATSON | |
Hungary | Vilmos VARJU | |
Men's discus throw | ||
United States | Al OERTER | |
Czechoslovakia | Ludvík DANEK | |
United States | David Lawson WEILL | |
Men's hammer throw | ||
USSR | Romuald KLIM | |
Hungary | Gyula ZSIVÓTZKY | |
Unified Team of Germany | Uwe BEYER | |
Men's javelin throw | ||
Finland | Pauli NEVALA | |
Hungary | Gergely KULCSÁR | |
USSR | Yanis LUSIS | |
Men's decathlon | ||
Unified Team of Germany | Willi HOLDORF | |
USSR | Rein AUN | |
Unified Team of Germany | Hans-Joachim WALDE | |
Women's 100m | ||
United States | Wyomia TYUS | |
United States | Edith MCGUIRE | |
Poland | Ewa KLOBUKOWSKA | |
Women's 200m | ||
United States | Edith MCGUIRE | |
Poland | Irena KIRSZENSTEIN | |
Australia | Marilyn BLACK | |
Women's 400m | ||
Australia | Betty CUTHBERT | |
Great Britain | Ann PACKER | |
Australia | Judith Florence AMOORE-POLLOCK | |
Women's 800m | ||
Great Britain | Ann PACKER | |
France | Maryvonne DUPUREUR | |
New Zealand | Ann Marise CHAMBERLAIN | |
Women's 80m hurdles | ||
Unified Team of Germany | Karin RICHERT-BALZER | |
Poland | Teresa WIECZOREK | |
Australia | Pamela RYAN | |
Women's 4x100m relay | ||
Poland | Ewa KLOBUKOWSKA Teresa WIECZOREK Irena KIRSZENSTEIN Halina RICHTER |
|
United States | Willye WHITE Marilyn WHITE Edith MCGUIRE Wyomia TYUS |
|
Great Britain | Dorothy HYMAN Janet Mary SIMPSON Mary RAND Daphne ARDEN |
|
Women's long jump | ||
Great Britain | Mary RAND | |
Poland | Irena KIRSZENSTEIN | |
USSR | Tatyana SHCHELKANOVA | |
Women's high jump | ||
Romania | Iolanda BALAS | |
Australia | Michele BROWN | |
USSR | Taisiya CHENCHIK | |
Women's shot put | ||
USSR | Tamara PRESS | |
Unified Team of Germany | Renate GARISCH-CULMBERGER-BOY | |
USSR | Galina ZYBINA | |
Women's discus throw | ||
USSR | Tamara PRESS | |
Unified Team of Germany | Ingrid LOTZ | |
Romania | Lia MANOLIU | |
Women's javelin throw | ||
Romania | Mihaela PENES | |
Hungary | Marta ANTAL-RUDAS | |
USSR | Yelena GORCHAKOVA | |
Women's pentathlon | ||
USSR | Irina PRESS | |
Great Britain | Mary RAND | |
USSR | Galina BYSTROVA | |
108 | Total | |
---|---|---|
108 | Games total |