Games | Total | |||
---|---|---|---|---|
1960 Rome | 34 | 35 | 33 | 102 |
Total | 34 | 35 | 33 | 102 |
Athletics | ||
Men's 100m | ||
Unified Team of Germany | Armin HARY | |
United States | Dave SIME | |
Great Britain | Peter RADFORD | |
Men's 200m | ||
Italy | Livio BERRUTI | |
United States | Lester Nelson CARNEY | |
France | Abdoulaye SEYE | |
Men's 400m | ||
United States | Otis DAVIS | |
Unified Team of Germany | Carl KAUFMANN | |
South Africa | Malcolm SPENCE | |
Men's 800m | ||
New Zealand | Peter SNELL | |
Belgium | Roger MOENS | |
British West Indies | George KERR | |
Men's 1500m | ||
Australia | Herb ELLIOTT | |
France | Michel JAZY | |
Hungary | István RÓZSAVÖLGYI | |
Men's 5000m | ||
New Zealand | Murray HALBERG | |
Unified Team of Germany | Hans GRODOTZKI | |
Poland | Kazimierz ZIMNY | |
Men's 10000m | ||
USSR | Pyotr BOLOTNIKOV | |
Unified Team of Germany | Hans GRODOTZKI | |
Australia | David POWER | |
Men's marathon | ||
Ethiopia | Abebe BIKILA | |
Morocco | Abdesiem RHADI BEN ABDESSELEM | |
New Zealand | Barry MAGEE | |
Men's 110m hurdles | ||
United States | Lee CALHOUN | |
United States | Willie MAY | |
United States | Hayes JONES | |
Men's 400m hurdles | ||
United States | Glenn DAVIS | |
United States | Clifton Emmett CUSHMAN | |
United States | Richard HOWARD | |
Men's 3000m steeplechase | ||
Poland | Zdzislaw KRZYSZKOWIAK | |
USSR | Nikolay SOKOLOV | |
USSR | Semyon RZISHCHIN | |
Men's 4x100m relay | ||
Unified Team of Germany | Bernd CULLMANN Martin LAUER Armin HARY Walter MAHLENDORF |
|
USSR | Gusman KOSANOV Edvin OZOLIN Yuri KONOVALOV Leonid BARTENYEV |
|
Great Britain | Dave SEGAL Nick WHITEHEAD Peter RADFORD David JONES |
|
Men's 4x400m relay | ||
United States | Otis DAVIS Glenn DAVIS Jack YERMAN Earl YOUNG |
|
Unified Team of Germany | Johannes KAISER Manfred KINDER Carl KAUFMANN Hans-Joachim RESKE |
|
British West Indies | George KERR Malcolm A.E. SPENCE Keith GARDNER James WEDDERBURN |
|
Men's 20km walk | ||
USSR | Vladimir GOLUBNICHY | |
Australia | Noel FREEMAN | |
Great Britain | Stanley Frank VICKERS | |
Men's 50km walk | ||
Great Britain | Donald James THOMPSON | |
Sweden | John LJUNGGREN | |
Italy | Abdon PAMICH | |
Men's long jump | ||
United States | Ralph BOSTON | |
United States | Irvin ROBERSON | |
USSR | Igor TER-OVANESYAN | |
Men's triple jump | ||
Poland | Jozef SCHMIDT | |
USSR | Vladimir GORYAYEV | |
USSR | Vitold KREYER | |
Men's high jump | ||
USSR | Robert SHAVLAKADZE | |
USSR | Valeri BRUMEL | |
United States | John THOMAS | |
Men's pole vault | ||
United States | Don BRAGG | |
United States | Ronald MORRIS | |
Finland | Eeles LANDSTRÖM | |
Men's shot put | ||
United States | William NIEDER | |
United States | Parry O'BRIEN | |
United States | Dallas LONG | |
Men's discus throw | ||
United States | Al OERTER | |
United States | Rink BABKA | |
United States | Richard COCHRAN | |
Men's hammer throw | ||
USSR | Vasili RUDENKOV | |
Hungary | Gyula ZSIVÓTZKY | |
Poland | Tadeusz RUT | |
Men's javelin throw | ||
USSR | Viktor TSYBULENKO | |
Unified Team of Germany | Walter KRÜGER | |
Hungary | Gergely KULCSÁR | |
Men's decathlon | ||
United States | Rafer JOHNSON | |
Republic of China (Taiwan) | Chuan-Kwang YANG | |
USSR | Vasily KUZNETSOV | |
Women's 100m | ||
United States | Wilma RUDOLPH | |
Great Britain | Dorothy HYMAN | |
Italy | Giuseppina LEONE | |
Women's 200m | ||
United States | Wilma RUDOLPH | |
Unified Team of Germany | Jutta HEINE | |
Great Britain | Dorothy HYMAN | |
Women's 800m | ||
USSR | Lyudmila SHEVTSOVA | |
Australia | Brenda JONES | |
Unified Team of Germany | Ursula DONATH | |
Women's 80m hurdles | ||
USSR | Irina PRESS | |
Great Britain | Carole QUINTON | |
Unified Team of Germany | Gisela KÖHLER | |
Women's 4x100m relay | ||
United States | Wilma RUDOLPH Lucinda WILLIAMS Martha HUDSON Barbara JONES |
|
Unified Team of Germany | Jutta HEINE Martha LANGBEIN Anni BIECHL Brunhilde HENDRIX |
|
Poland | Teresa WIECZOREK Barbara LERCZAK-JANISZEWSKA Halina RICHTER Celina JESIONOWSKA |
|
Women's long jump | ||
USSR | Vera KOLASHNIKOVA-KREPKINA | |
Poland | Elzbieta KRZESINSKA | |
Unified Team of Germany | Hildrun CLAUS | |
Women's high jump | ||
Romania | Iolanda BALAS | |
Great Britain | Dorothy SHIRLEY | |
Poland | Jaroslawa JÓZWIAKOWSKA | |
Women's shot put | ||
USSR | Tamara PRESS | |
Unified Team of Germany | Johanna LÜTTGE | |
United States | Earlene BROWN | |
Women's discus throw | ||
USSR | Nina ROMASHKOVA | |
USSR | Tamara PRESS | |
Romania | Lia MANOLIU | |
Women's javelin throw | ||
USSR | Elvira OZOLINA | |
Czechoslovakia | Dana INGROVA-ZATOPKOVA | |
USSR | Birute KALEDIENE | |
102 | Total | |
---|---|---|
102 | Games total |