Games | Total | |||
---|---|---|---|---|
1952 Helsinki | 33 | 33 | 33 | 99 |
Total | 33 | 33 | 33 | 99 |
Athletics | ||
Men's 100m | ||
United States | Lindy REMIGINO | |
Jamaica, British | Herbert MCKENLEY | |
Great Britain | Emmanuel McDONALD BAILEY | |
Men's 200m | ||
United States | Andy STANFIELD | |
United States | Thane BAKER | |
United States | James GATHERS | |
Men's 400m | ||
Jamaica, British | George RHODEN | |
Jamaica, British | Herbert MCKENLEY | |
United States | Ollie MATSON | |
Men's 800m | ||
United States | Mal WHITFIELD | |
Jamaica, British | Arthur WINT | |
Germany | Heinz ULZHEIMER | |
Men's 1500m | ||
Luxembourg | Joseph BARTHEL | |
United States | Robert MCMILLEN | |
Germany | Werner LUEG | |
Men's 5000m | ||
Czechoslovakia | Emil ZÁTOPEK | |
France | Alain MIMOUN | |
Germany | Herbert SCHADE | |
Men's 10000m | ||
Czechoslovakia | Emil ZÁTOPEK | |
France | Alain MIMOUN | |
USSR | Aleksandr ANUFRIYEV | |
Men's marathon | ||
Czechoslovakia | Emil ZÁTOPEK | |
Argentina | Reinaldo GORNO | |
Sweden | Gustaf JANSSON | |
Men's 110m hurdles | ||
United States | Harrison DILLARD | |
United States | Jack DAVIS | |
United States | Arthur BARNARD | |
Men's 400m hurdles | ||
United States | Charles Hewes Jr. MOORE | |
USSR | Yuri LITUEV | |
New Zealand | John Macfarlane HOLLAND | |
Men's 3000m steeplechase | ||
United States | Horace ASHENFELTER | |
USSR | Vladimir KAZANTSEV | |
Great Britain | John DISLEY | |
Men's 4x100m relay | ||
United States | Lindy REMIGINO Harrison DILLARD Dean SMITH Andy STANFIELD |
|
USSR | Levan SANADZE Boris TOKARYEV Vladimir SUKHARYEV Levan KALYAYEV |
|
Hungary | György CSÁNYI Géza VARASDI László ZARÁNDI Béla GOLDOVÁNYI |
|
Men's 4x400m relay | ||
Jamaica, British | Herbert MCKENLEY George RHODEN Arthur WINT Leslie LAING |
|
United States | Mal WHITFIELD Ollie MATSON Gerrard Eugene COLE Charles Hewes Jr. MOORE |
|
Germany | Hans GEISTER Günther STEINES Karl-Friedrich HAAS Heinz ULZHEIMER |
|
Men's 10000m walk | ||
Sweden | John MIKAELSSON | |
Switzerland | Fritz SCHWAB | |
USSR | Bruno JUNK | |
Men's 50km walk | ||
Italy | Giuseppe DORDONI | |
Czechoslovakia | Josef DOLEZAL | |
Hungary | Antal RÓKA | |
Men's long jump | ||
United States | Jerome BIFFLE | |
United States | Meredith GOURDINE | |
Hungary | ÖdÃn FÖLDESSY | |
Men's triple jump | ||
Brazil | Adhemar DA SILVA | |
USSR | Leonid SHCHERBAKOV | |
Venezuela | Arnoldo DEVONISH | |
Men's high jump | ||
United States | Walt DAVIS | |
United States | Kenneth WIESNER | |
Brazil | Jose TELLES DA CONCEICAO | |
Men's pole vault | ||
United States | Bob RICHARDS | |
United States | Don LAZ | |
Sweden | Ragnar LUNDBERG | |
Men's shot put | ||
United States | Parry O'BRIEN | |
United States | Darrow Clarence HOOPER | |
United States | James FUCHS | |
Men's discus throw | ||
United States | Sim INESS | |
Italy | Adolfo CONSOLINI | |
United States | James DILLION | |
Men's hammer throw | ||
Hungary | József CSERMÁK | |
Germany | Karl STORCH | |
Hungary | Imre NÉMETH | |
Men's javelin throw | ||
United States | Cy YOUNG | |
United States | William Preston MILLER | |
Finland | Toivo HYYTIÄINEN | |
Men's decathlon | ||
United States | Bob MATHIAS | |
United States | Milton Gray CAMPBELL | |
United States | Floyd SIMMONS | |
Women's 100m | ||
Australia | Marjorie JACKSON | |
South Africa | Daphne HASENJAGER | |
Australia | Shirley STRICKLAND | |
Women's 200m | ||
Australia | Marjorie JACKSON | |
Netherlands | Bertha BROUWER | |
USSR | Nadezhda KHNYKINA | |
Women's 80m hurdles | ||
Australia | Shirley STRICKLAND | |
USSR | Mariya GOLUBNICHAYA | |
Germany | Maria SANDER | |
Women's 4x100m relay | ||
United States | Catherine HARDY Barbara JONES Janet MOREAU Mae FAGGS |
|
Germany | Marga PETERSEN Ursula KNAB Maria SANDER Helga KLEIN |
|
Great Britain | Heather ARMITAGE June FOULDS Jean DESFORGES Sylvia CHEESEMAN |
|
Women's long jump | ||
New Zealand | Yvette WILLIAMS | |
USSR | Aleksandra CHUDINA | |
Great Britain | Shirley CAWLEY | |
Women's high jump | ||
South Africa | Esther BRAND | |
Great Britain | Sheila LERWILL | |
USSR | Aleksandra CHUDINA | |
Women's shot put | ||
USSR | Galina ZYBINA | |
Germany | Marianne WERNER | |
USSR | Klavdiya TOCHENOVA | |
Women's discus throw | ||
USSR | Nina ROMASHKOVA | |
USSR | Yelizaveta BAGRYANTSEVA | |
USSR | Nina DUMBADZE | |
Women's javelin throw | ||
Czechoslovakia | Dana INGROVA-ZATOPKOVA | |
USSR | Aleksandra CHUDINA | |
USSR | Yelena GORCHAKOVA | |
99 | Total | |
---|---|---|
99 | Games total |