Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Olympic Games Summer Olympics 300 300 327 927
Olympic Games Winter Olympics 0 0 0 0
Total 300 300 327 927

Medalists

Medal Athletes Games Sport Event
1st Australia Australia Саймон Фэйрвезер Australia 2000 Sydney Archery Archery Men's individual (FITA Olympic round - 70m)
2nd United States United States Виктор Вандерле Australia 2000 Sydney Archery Archery Men's individual (FITA Olympic round - 70m)
3rd Netherlands Netherlands Витзе Ван Альтен Australia 2000 Sydney Archery Archery Men's individual (FITA Olympic round - 70m)
1st Korea Republic Korea Republic Australia 2000 Sydney Archery Archery Men's team (FITA Olympic round - 70m)
2nd Italy Italy Australia 2000 Sydney Archery Archery Men's team (FITA Olympic round - 70m)
3rd United States United States Australia 2000 Sydney Archery Archery Men's team (FITA Olympic round - 70m)
1st Korea Republic Korea Republic Юн Ми Джин Australia 2000 Sydney Archery Archery Women's individual (FITA Olympic round - 70m)
2nd Korea Republic Korea Republic Ким Нам Сун Australia 2000 Sydney Archery Archery Women's individual (FITA Olympic round - 70m)
3rd Korea Republic Korea Republic Ким Су Ньюнг Australia 2000 Sydney Archery Archery Women's individual (FITA Olympic round - 70m)
1st Korea Republic Korea Republic Australia 2000 Sydney Archery Archery Women's team (FITA Olympic round - 70m)
2nd Ukraine Ukraine Australia 2000 Sydney Archery Archery Women's team (FITA Olympic round - 70m)
3rd Germany Germany Australia 2000 Sydney Archery Archery Women's team (FITA Olympic round - 70m)
1st Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Artistic Swimming Artistic Swimming Women's team
2nd Japan Japan Australia 2000 Sydney Artistic Swimming Artistic Swimming Women's team
3rd Canada Canada Australia 2000 Sydney Artistic Swimming Artistic Swimming Women's team
1st Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Artistic Swimming Artistic Swimming Women's duet
2nd Japan Japan Australia 2000 Sydney Artistic Swimming Artistic Swimming Women's duet
3rd France France Australia 2000 Sydney Artistic Swimming Artistic Swimming Women's duet
1st United States United States Морис Грин Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 100m
2nd Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago Ато Болдон Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 100m
3rd Barbados Barbados Обаделе Томпсон Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 100m
1st Greece Greece Константинос Кендерис Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 200m
2nd Great Britain Great Britain Дэррен Кэмпбелл Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 200m
3rd Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago Ато Болдон Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 200m
1st United States United States Майкл Джонсон Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 400m
2nd United States United States Элвин Харрисон Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 400m
3rd Jamaica Jamaica Грегори Хотон Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 400m
1st Germany Germany Нильс Шуманн Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 800m
2nd Denmark Denmark Уилсон Кипкетер Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 800m
3rd Algeria Algeria Джабир Саид-Герни Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 800m
1st Kenya Kenya Ноа Нгени Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 1500m
2nd Morocco Morocco Хишам Эль-Герруж Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 1500m
3rd Kenya Kenya Бернард Лагат Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 1500m
1st Ethiopia Ethiopia Миллион Волде Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 5000m
2nd Algeria Algeria Али Саид-Сиф Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 5000m
3rd Morocco Morocco Брахим Булами Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 5000m
1st Ethiopia Ethiopia Хайле Гебреселассие Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 10000m
2nd Kenya Kenya Пол Тергат Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 10000m
3rd Ethiopia Ethiopia Ассефа Мезгебу Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 10000m
1st Ethiopia Ethiopia Гезагне Абера Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's marathon
2nd Kenya Kenya Эрик Вайнайна Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's marathon
3rd Ethiopia Ethiopia Тесфайе Тола Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's marathon
1st Cuba Cuba Аньер Гарсия Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 110m hurdles
2nd United States United States Терренс Траммел Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 110m hurdles
3rd United States United States Марк Крир Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 110m hurdles
1st United States United States Энджело Тейлор Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 400m hurdles
2nd Saudi Arabia Saudi Arabia Хади Аль-Сомали Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 400m hurdles
3rd South Africa South Africa Ллевеллин Херберт Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 400m hurdles
1st Kenya Kenya Рубен Косгеи Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 3000m steeplechase
2nd Kenya Kenya Уилсон Бойт Кипкетер Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 3000m steeplechase
3rd Morocco Morocco Али Эззин Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 3000m steeplechase
1st United States United States Морис Грин
Кеннет Брокенбарр
Бернард Уильямс
Брайан Льюис
Тим Монтгомери
Джон Драммонд
Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 4x100m relay
2nd Brazil Brazil Виченте де Лима
Андре Домингос Сильва
Клаудио Роберто Соуза
Эдсон Рибейро
Клаудине Сильва
Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 4x100m relay
3rd Cuba Cuba Хосе Анджел Цезар
Иван Гарсиа
Луис Альберто Перес
Фредди Майола
Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 4x100m relay
1st Nigeria Nigeria Ндука Авазе
Клемент Чукву
Санди Бада
Фиделис Гадзама
Юде Моне
Энефок Юдо Обонг
Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 4x400m relay
2nd Jamaica Jamaica Майкл Блэквуд
Кристофер Уильямс
Саньи Эре
Грег Хутон
Данни Макфарлейн
Майкл Макдональд
Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 4x400m relay
3rd Bahamas Bahamas Авард Монкур
Карл Оливер
Трой Макинтош
Кристофер Браун
Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 4x400m relay
1st Poland Poland Роберт Корженевский Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 20km walk
2nd Mexico Mexico Ноэ Эрнандес Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 20km walk
3rd Russian Federation Russian Federation Владимир Андреев Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 20km walk
1st Poland Poland Роберт Корженевский Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 50km walk
2nd Latvia Latvia Айгарс Фадеевс Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 50km walk
3rd Mexico Mexico Жоэль Санчес Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 50km walk
1st Cuba Cuba Иван Педросо Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's long jump
2nd Australia Australia Джай Таурима Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's long jump
3rd Ukraine Ukraine Роман Щуренко Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's long jump
1st Great Britain Great Britain Джонатан Эдвардс Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's triple jump
2nd Cuba Cuba Жоэль Гарсия Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's triple jump
3rd Russian Federation Russian Federation Денис Капустин Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's triple jump
1st Russian Federation Russian Federation Сергей Клюгин Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's high jump
2nd Cuba Cuba Хавьер Сотомайор Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's high jump
3rd Algeria Algeria Абдерахман Хаммад Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's high jump
1st United States United States Ник Хайсонг Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's pole vault
2nd United States United States Лоуренс Джонсон Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's pole vault
3rd Russian Federation Russian Federation Максим Тарасов Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's pole vault
1st Finland Finland Арси Харью Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's shot put
2nd United States United States Эдам Нельсон Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's shot put
3rd United States United States Джон Година Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's shot put
1st Lithuania Lithuania Виргилиус Алекна Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's discus throw
2nd Germany Germany Ларс Ридель Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's discus throw
3rd South Africa South Africa Франц Крюгер Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's discus throw
1st Czech Republic Czech Republic Ян Железны Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's javelin throw
2nd Great Britain Great Britain Стив Бакли Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's javelin throw
3rd Russian Federation Russian Federation Сергей Макаров Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's javelin throw
1st Poland Poland Симон Циолковский Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's hammer throw
2nd Italy Italy Никола Виццони Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's hammer throw
3rd Belarus Belarus Игорь Астапкович Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's hammer throw
1st Estonia Estonia Эркки Ноол Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's decathlon
2nd Czech Republic Czech Republic Роман Себрле Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's decathlon
3rd United States United States Крис Хаффинс Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's decathlon
2nd Greece Greece Екатерина Тану Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 100m
2nd Jamaica Jamaica Таня Лоуренс Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 100m
3rd Jamaica Jamaica Мерлин Отти Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 100m
1st Bahamas Bahamas Паулин Дэвис Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 200m
2nd Sri Lanka Sri Lanka Сусантика Джаясингх Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 200m
3rd Jamaica Jamaica Беверли Макдональд Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 200m
1st Australia Australia Кэти Фримен Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 400m
2nd Jamaica Jamaica Лоррейн Грэхэм Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 400m
3rd Great Britain Great Britain Кэтрин Мэрри Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 400m
1st Mozambique Mozambique Мария Мутола Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 800m
2nd Austria Austria Штефани Граф Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 800m
3rd Great Britain Great Britain Келли Холмс Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 800m
1st Algeria Algeria Нурия Мерах-Бенида Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 1500m
2nd Romania Romania Виолета Бекля-Шекели Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 1500m
3rd Romania Romania Габриэла Сабо Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 1500m
1st Romania Romania Габриэла Сабо Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 5000m
2nd Ireland Ireland Соня О'Салливан Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 5000m
3rd Ethiopia Ethiopia Гете Вами Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 5000m
1st Ethiopia Ethiopia Дерарту Тулу Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 10000m
2nd Ethiopia Ethiopia Гете Ваме Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 10000m
3rd Portugal Portugal Фернанда Рибейру Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 10000m
1st Japan Japan Наоко Такахаши Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's marathon
2nd Romania Romania Лидия Славутяну-Симон Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's marathon
3rd Kenya Kenya Джойс Чепчумба Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's marathon
1st Kazakhstan Kazakhstan Ольга Шишигина Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 100m hurdles
2nd Nigeria Nigeria Глория Алози Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 100m hurdles
3rd United States United States Мелисса Моррисон Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 100m hurdles
1st Russian Federation Russian Federation Ирина Привалова Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 400m hurdles
2nd Jamaica Jamaica Деон Хеммингс Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 400m hurdles
3rd Morocco Morocco Нежа Бидуан Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 400m hurdles
1st Bahamas Bahamas Чандра Старрап
Дебби Фергюсон
Паулин Элейн Дэвис
Элдис Льюис
Севатеда Файнс
Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 4x100m relay
2nd Jamaica Jamaica Мерлин Фрезер
Вероника Кэмпбелл
Мерлин Отти-Пейдж
Таня Лоуренс
Беверли Макдональд
Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 4x100m relay
3rd United States United States Торри Эдвардс
Пэшен Ричардсон
Кристи Гейнс
Нэнсин Пэрри
Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 4x100m relay
1st United States United States Моник Хеннаган
Андреа Андерсон
Джирл Майлз-Кларк
Ла-Таша Коландер-Ричардсон
Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 4x400m relay
2nd Jamaica Jamaica Мишель Бургер
Катрин Скотт-Помелс
Лорейн Грехем
Шармани Ховелл
Санди Ричардс
Дион-Мари Хеммингс
Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 4x400m relay
3rd Russian Federation Russian Federation Светлана Гончаренко
Ирина Привалова
Олеся Зыкина
Юлия Сотникова
Ольга Котлярова
Наталья Назарова
Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 4x400m relay
1st China China Ван Липин Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 20km race walk
2nd Norway Norway Кьерсти Тиссе-Пильтцер Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 20km race walk
3rd Spain Spain Мария Васко Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 20km race walk
1st Germany Germany Хайке Дрехслер Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's long jump
2nd Italy Italy Фиона Мэй Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's long jump
3rd Russian Federation Russian Federation Татьяна Котова Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's long jump
1st Bulgaria Bulgaria Тереса Маринова Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's triple jump
2nd Russian Federation Russian Federation Татьяна Лебедева Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's triple jump
3rd Ukraine Ukraine Елена Говорова Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's triple jump
1st Russian Federation Russian Federation Елена Елесина Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's high jump
2nd South Africa South Africa Хестри Клоет Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's high jump
3rd Romania Romania Оана Пантелимон Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's high jump
3rd Sweden Sweden Кайса Бергквист Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's high jump
1st United States United States Стэйси Драгила Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's pole vault
2nd Australia Australia Татьяна Григорьева Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's pole vault
3rd Iceland Iceland Вала Флосадоттир Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's pole vault
1st Belarus Belarus Янина Корольчик Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's shot put
2nd Russian Federation Russian Federation Лариса Пелешенко Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's shot put
3rd Germany Germany Астрид Кумбернусс Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's shot put
1st Belarus Belarus Эллина Зверева Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's discus throw
2nd Greece Greece Анастасия Келесиду Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's discus throw
3rd Belarus Belarus Ирина Ятченко Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's discus throw
1st Norway Norway Трине Сольберг-Хаттестад Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's javelin throw
2nd Greece Greece Мирелла Маньяни-Целили Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's javelin throw
3rd Cuba Cuba Ослейдис Менендес Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's javelin throw
1st Poland Poland Камила Сколимовска Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's hammer throw
2nd Russian Federation Russian Federation Ольга Кузенкова Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's hammer throw
3rd Germany Germany Кирстен Мунчоу Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's hammer throw
1st Great Britain Great Britain Дениз Льюис Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's heptathlon
2nd Russian Federation Russian Federation Елена Прохорова Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's heptathlon
3rd Belarus Belarus Наталья Сазанович Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's heptathlon
1st China China Цзу Синьпен Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Men's singles
2nd Indonesia Indonesia Хендраван Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Men's singles
3rd China China Ся Сюаньцзе Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Men's singles
1st Indonesia Indonesia Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Men's doubles
2nd Korea Republic Korea Republic Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Men's doubles
3rd Korea Republic Korea Republic Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Men's doubles
1st China China Гон Чжичао Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Women's singles
2nd Denmark Denmark Камилла Мартин Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Women's singles
3rd China China Е Чжаочин Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Women's singles
1st China China Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Women's doubles
2nd China China Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Women's doubles
3rd China China Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Women's doubles
1st China China Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Mixed doubles
2nd Indonesia Indonesia Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Mixed doubles
3rd Great Britain Great Britain Australia 2000 Sydney Badminton Badminton Mixed doubles
1st United States United States Australia 2000 Sydney Basketball Basketball Men's basketball
2nd France France Australia 2000 Sydney Basketball Basketball Men's basketball
3rd Lithuania Lithuania Australia 2000 Sydney Basketball Basketball Men's basketball
1st United States United States Australia 2000 Sydney Basketball Basketball Women's basketball
2nd Australia Australia Australia 2000 Sydney Basketball Basketball Women's basketball
3rd Brazil Brazil Australia 2000 Sydney Basketball Basketball Women's basketball
1st United States United States Australia 2000 Sydney Beach Volleyball Beach Volleyball Men's beach volleyball
2nd Brazil Brazil Australia 2000 Sydney Beach Volleyball Beach Volleyball Men's beach volleyball
3rd Germany Germany Australia 2000 Sydney Beach Volleyball Beach Volleyball Men's beach volleyball
1st Australia Australia Australia 2000 Sydney Beach Volleyball Beach Volleyball Women's beach volleyball
2nd Brazil Brazil Australia 2000 Sydney Beach Volleyball Beach Volleyball Women's beach volleyball
3rd Brazil Brazil Australia 2000 Sydney Beach Volleyball Beach Volleyball Women's beach volleyball
1st France France Браим Аслум Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's - 48kg (light-flyweight)
2nd Spain Spain Рафаэль Лоcано Муньос Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's - 48kg (light-flyweight)
3rd Cuba Cuba Майкро Ромеро Эскироль Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's - 48kg (light-flyweight)
3rd Korea DPR Korea DPR Ким Ун Чол Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's - 48kg (light-flyweight)
1st Thailand Thailand Вийджан Понлид Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 48 - 51kg (flyweight)
2nd Kazakhstan Kazakhstan Булат Джумадилов Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 48 - 51kg (flyweight)
3rd France France Жером Тома Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 48 - 51kg (flyweight)
3rd Ukraine Ukraine Владимир Сидоренко Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 48 - 51kg (flyweight)
1st Cuba Cuba Гильермо Ригондо Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 51 - 54kg (bantamweight)
2nd Russian Federation Russian Federation Раимкуль Малахбеков Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 51 - 54kg (bantamweight)
3rd Ukraine Ukraine Сергей Данильченко Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 51 - 54kg (bantamweight)
3rd United States United States Кларенс Винсон Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 51 - 54kg (bantamweight)
1st Kazakhstan Kazakhstan Бекзат Саттарханов Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 54 - 57kg (featherweight)
2nd United States United States Рикардо Хуарес Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 54 - 57kg (featherweight)
3rd Morocco Morocco Тахар Тамсамани Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 54 - 57kg (featherweight)
3rd Russian Federation Russian Federation Камиль Джамалутдинов Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 54 - 57kg (featherweight)
1st Cuba Cuba Марио Кинделан Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 57 - 60kg (lightweight)
2nd Ukraine Ukraine Андрей Котельник Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 57 - 60kg (lightweight)
3rd Mexico Mexico Кристиан Бенитес Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 57 - 60kg (lightweight)
3rd Russian Federation Russian Federation Александр Малетин Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 57 - 60kg (lightweight)
1st Uzbekistan Uzbekistan Махамадкадыз Абдуллаев Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 60 - 63.5kg (light-welterweight)
2nd United States United States Рикардо Уильямс Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 60 - 63.5kg (light-welterweight)
3rd Algeria Algeria Мохамед Аллалу Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 60 - 63.5kg (light-welterweight)
3rd Cuba Cuba Диогенес Луна Мартинес Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 60 - 63.5kg (light-welterweight)
1st Russian Federation Russian Federation Олег Саитов Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 63.5 - 67kg (welterweight)
2nd Ukraine Ukraine Сергей Доценко Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 63.5 - 67kg (welterweight)
3rd Moldova Moldova Виталий Грузач Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 63.5 - 67kg (welterweight)
3rd Romania Romania Дорел Симион Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 63.5 - 67kg (welterweight)
1st Kazakhstan Kazakhstan Ермахан Ибраимов Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 67 - 71kg (light-middleweight)
2nd Romania Romania Марин Симион Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 67 - 71kg (light-middleweight)
3rd Thailand Thailand Порнчай Тонгбуран Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 67 - 71kg (light-middleweight)
3rd United States United States Джермэйн Тэйлор Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 67 - 71kg (light-middleweight)
1st Cuba Cuba Хорхе Гутьеррес Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 71 - 75kg (middleweight)
2nd Russian Federation Russian Federation Гайдарбек Гайдарбеков Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 71 - 75kg (middleweight)
3rd Azerbaijan Azerbaijan Вугар Алекперов Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 71 - 75kg (middleweight)
3rd Hungary Hungary Жолт Эрдеи Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 71 - 75kg (middleweight)
1st Russian Federation Russian Federation Александр Лебзяк Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 75 - 81kg (light-heavyweight)
2nd Czech Republic Czech Republic Рудольф Краж Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 75 - 81kg (light-heavyweight)
3rd Ukraine Ukraine Андрей Федчук Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 75 - 81kg (light-heavyweight)
3rd Uzbekistan Uzbekistan Сергей Михайлов Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 75 - 81kg (light-heavyweight)
1st Cuba Cuba Феликс Савон Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 81 - 91kg (heavyweight)
2nd Russian Federation Russian Federation Султан Ибрагимов Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 81 - 91kg (heavyweight)
3rd Georgia Georgia Владимир Чантурия Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 81 - 91kg (heavyweight)
3rd Germany Germany Себастьян Кобер Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 81 - 91kg (heavyweight)
1st Great Britain Great Britain Одли Харриссон Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's + 91kg (super heavyweight)
2nd Kazakhstan Kazakhstan Мухтархан Дильдабеков Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's + 91kg (super heavyweight)
3rd Italy Italy Паоло Видоц Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's + 91kg (super heavyweight)
3rd Uzbekistan Uzbekistan Рустам Саидов Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's + 91kg (super heavyweight)
1st Germany Germany Томас Шмидт Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Men's K-1 (kayak single)
2nd Great Britain Great Britain Пол Рэтклифф Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Men's K-1 (kayak single)
3rd Italy Italy Пьер Паоло Феррацци Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Men's K-1 (kayak single)
1st France France Тони Эстанжо Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Men's C-1 (canoe single)
2nd Slovakia Slovakia Михаил Мартикан Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Men's C-1 (canoe single)
3rd Slovakia Slovakia Юрай Минчик Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Men's C-1 (canoe single)
1st Slovakia Slovakia Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Men's C-2 (canoe double)
2nd Poland Poland Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Men's C-2 (canoe double)
3rd Czech Republic Czech Republic Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Men's C-2 (canoe double)
1st Czech Republic Czech Republic Степанка Хильгертова Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Women's K-1 (kayak single)
2nd France France Бригитт Гуибаль Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Women's K-1 (kayak single)
3rd France France Анн-Лиз Барде Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Women's K-1 (kayak single)
1st Norway Norway Кнут Хольманн Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 500m (kayak single)
2nd Bulgaria Bulgaria Петар Мерков Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 500m (kayak single)
3rd Israel Israel Михаил Колганов Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 500m (kayak single)
1st Norway Norway Кнут Хольманн Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 1000m (kayak single)
2nd Bulgaria Bulgaria Петар Мерков Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 1000m (kayak single)
3rd Great Britain Great Britain Тим Брэбэнтс Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 1000m (kayak single)
1st Hungary Hungary Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 500m (kayak double)
2nd Australia Australia Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 500m (kayak double)
3rd Germany Germany Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 500m (kayak double)
1st Italy Italy Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 1000m (kayak double)
2nd Sweden Sweden Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 1000m (kayak double)
3rd Hungary Hungary Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 1000m (kayak double)
1st Hungary Hungary Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-4 1000m (kayak four)
2nd Germany Germany Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-4 1000m (kayak four)
3rd Poland Poland Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-4 1000m (kayak four)
1st Hungary Hungary Дьердь Колонич Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-1 500m (canoe single)
2nd Russian Federation Russian Federation Максим Опалев Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-1 500m (canoe single)
3rd Germany Germany Андреас Диттмер Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-1 500m (canoe single)
1st Germany Germany Андреас Диттмер Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-1 1000m (canoe single)
2nd Cuba Cuba Ледис Франк Бальсейро Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-1 1000m (canoe single)
3rd Canada Canada Стив Жиль Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-1 1000m (canoe single)
1st Hungary Hungary Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-2 500m (canoe double)
2nd Poland Poland Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-2 500m (canoe double)
3rd Romania Romania Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-2 500m (canoe double)
1st Romania Romania Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-2 1000m (canoe double)
2nd Cuba Cuba Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-2 1000m (canoe double)
3rd Germany Germany Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-2 1000m (canoe double)
1st Italy Italy Джозефа Идем Геррини Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 500m (kayak single)
2nd Canada Canada Каролин Брунет Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 500m (kayak single)
3rd Australia Australia Катрин Борхерт Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 500m (kayak single)
1st Germany Germany Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-2 500m (kayak double)
2nd Hungary Hungary Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-2 500m (kayak double)
3rd Poland Poland Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-2 500m (kayak double)
1st Germany Germany Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-4 500m (kayak four)
2nd Hungary Hungary Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-4 500m (kayak four)
3rd Romania Romania Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-4 500m (kayak four)
1st France France Мигель Мартинес Australia 2000 Sydney Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Men's cross-country
2nd Belgium Belgium Филип Мейрхэге Australia 2000 Sydney Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Men's cross-country
3rd Switzerland Switzerland Кристоф Заузер Australia 2000 Sydney Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Men's cross-country
1st Italy Italy Паола Пеццо Australia 2000 Sydney Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Women's cross-country
2nd Switzerland Switzerland Барбара Блаттер Australia 2000 Sydney Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Women's cross-country
3rd Spain Spain Маргарита Фуллана Australia 2000 Sydney Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Women's cross-country
1st Germany Germany Ян Ульрих Australia 2000 Sydney Cycling Road Cycling Road Men's individual road race
2nd Kazakhstan Kazakhstan Александр Винокуров Australia 2000 Sydney Cycling Road Cycling Road Men's individual road race
3rd Germany Germany Андреас Клоден Australia 2000 Sydney Cycling Road Cycling Road Men's individual road race
1st Russian Federation Russian Federation Вячеслав Екимов Australia 2000 Sydney Cycling Road Cycling Road Men's individual time trial
2nd Germany Germany Ян Ульрих Australia 2000 Sydney Cycling Road Cycling Road Men's individual time trial
1st Netherlands Netherlands Леонтьен Ван Морсель Australia 2000 Sydney Cycling Road Cycling Road Women's individual road race
2nd Germany Germany Ханка Купфернагель Australia 2000 Sydney Cycling Road Cycling Road Women's individual road race
3rd Lithuania Lithuania Диана Жилюте Australia 2000 Sydney Cycling Road Cycling Road Women's individual road race
1st Netherlands Netherlands Леонтьен Ван Морсель Australia 2000 Sydney Cycling Road Cycling Road Women's individual time trial
2nd United States United States Мэри Холден Australia 2000 Sydney Cycling Road Cycling Road Women's individual time trial
3rd France France Жанни Лонго-Сипрелли Australia 2000 Sydney Cycling Road Cycling Road Women's individual time trial
1st United States United States Марти Нотштайн Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's sprint individual
2nd France France Флориан Руссо Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's sprint individual
3rd Germany Germany Йенс Фидлер Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's sprint individual
1st Germany Germany Роберт Барко Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's individual pursuit
2nd Germany Germany Йенс Леманн Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's individual pursuit
3rd Australia Australia Брэд Макги Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's individual pursuit
1st Spain Spain Хуан Льянерас Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's points race
2nd Uruguay Uruguay Милтон Винантс Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's points race
3rd Russian Federation Russian Federation Алексей Марков Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's points race
1st Great Britain Great Britain Джейсон Куэлли Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's 1km time trial
2nd Germany Germany Штефан Нимке Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's 1km time trial
3rd Australia Australia Шейн Келли Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's 1km time trial
1st Germany Germany Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's Team Pursuit (4000m)
2nd Ukraine Ukraine Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's Team Pursuit (4000m)
3rd Great Britain Great Britain Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's Team Pursuit (4000m)
1st France France Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's Team Sprint
2nd Great Britain Great Britain Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's Team Sprint
3rd Australia Australia Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's Team Sprint
1st Australia Australia Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's Madison
2nd Belgium Belgium Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's Madison
3rd Italy Italy Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's Madison
1st France France Флориан Руссо Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's Keirin
2nd Australia Australia Гэри Нейванд Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's Keirin
3rd Germany Germany Йенс Фидлер Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's Keirin
1st France France Фелисия Балланже Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Women's sprint individual
2nd Russian Federation Russian Federation Оксана Гришина Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Women's sprint individual
3rd Ukraine Ukraine Ирина Янович Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Women's sprint individual
1st Netherlands Netherlands Леонтьен Ван Морсель Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Women's individual pursuit
2nd France France Марион Клинье Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Women's individual pursuit
3rd Great Britain Great Britain Ивонн Макгрегор Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Women's individual pursuit
1st Italy Italy Антонелла Беллутти Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Women's points race
2nd Netherlands Netherlands Леонтьен Ван Морсель Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Women's points race
3rd Russian Federation Russian Federation Ольга Слюсарева Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Women's points race
1st France France Фелисия Балланже Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Women's 500m time trial
2nd Australia Australia Мишель Феррис Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Women's 500m time trial
3rd China China Цзян Чуйхуа Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Women's 500m time trial
1st China China Сян Ни Australia 2000 Sydney Diving Diving Men's 3m springboard
2nd Mexico Mexico Фернандо Платас Australia 2000 Sydney Diving Diving Men's 3m springboard
3rd Russian Federation Russian Federation Дмитрий Саутин Australia 2000 Sydney Diving Diving Men's 3m springboard
1st China China Тан Лянь Australia 2000 Sydney Diving Diving Men's 10m platform
2nd China China Цзя Ху Australia 2000 Sydney Diving Diving Men's 10m platform
3rd Russian Federation Russian Federation Дмитрий Саутин Australia 2000 Sydney Diving Diving Men's 10m platform
1st China China Australia 2000 Sydney Diving Diving Men's synchronized diving 3m springboard
2nd Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Diving Diving Men's synchronized diving 3m springboard
3rd Australia Australia Australia 2000 Sydney Diving Diving Men's synchronized diving 3m springboard
1st Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Diving Diving Men's synchronized diving 10m platform
2nd China China Australia 2000 Sydney Diving Diving Men's synchronized diving 10m platform
3rd Germany Germany Australia 2000 Sydney Diving Diving Men's synchronized diving 10m platform
1st China China Фу Минся Australia 2000 Sydney Diving Diving Women's 3m springboard
2nd China China Го Цзинцзин Australia 2000 Sydney Diving Diving Women's 3m springboard
3rd Germany Germany Дорте Линднер Australia 2000 Sydney Diving Diving Women's 3m springboard
1st United States United States Лаура Уилкинсон Australia 2000 Sydney Diving Diving Women's 10m platform
2nd China China Ли На Australia 2000 Sydney Diving Diving Women's 10m platform
3rd Canada Canada Анн Монтмини Australia 2000 Sydney Diving Diving Women's 10m platform
1st Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Diving Diving Women's synchronized diving 3m springboard
2nd China China Australia 2000 Sydney Diving Diving Women's synchronized diving 3m springboard
3rd Ukraine Ukraine Australia 2000 Sydney Diving Diving Women's synchronized diving 3m springboard
1st China China Australia 2000 Sydney Diving Diving Women's synchronized diving 10m platform
2nd Canada Canada Australia 2000 Sydney Diving Diving Women's synchronized diving 10m platform
3rd Australia Australia Australia 2000 Sydney Diving Diving Women's synchronized diving 10m platform
1st Netherlands Netherlands Анки Ван Грунсвен Australia 2000 Sydney Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed individual
2nd Germany Germany Изабель Верт Australia 2000 Sydney Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed individual
3rd Germany Germany Улла Зальцгебер Australia 2000 Sydney Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed individual
1st Germany Germany Australia 2000 Sydney Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed team
2nd Netherlands Netherlands Australia 2000 Sydney Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed team
3rd United States United States Australia 2000 Sydney Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed team
1st United States United States Дэвид О'Коннор Australia 2000 Sydney Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed individual
2nd Australia Australia Эндрю Хой Australia 2000 Sydney Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed individual
3rd New Zealand New Zealand Марк Тодд Australia 2000 Sydney Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed individual
1st Australia Australia Australia 2000 Sydney Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed team
2nd Great Britain Great Britain Australia 2000 Sydney Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed team
3rd United States United States Australia 2000 Sydney Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed team
1st Netherlands Netherlands Йероен Дюббельдам Australia 2000 Sydney Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed individual
2nd Netherlands Netherlands Альберт Воорн Australia 2000 Sydney Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed individual
3rd Saudi Arabia Saudi Arabia Халед Аль Эйд Australia 2000 Sydney Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed individual
1st Germany Germany Australia 2000 Sydney Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed team
2nd Switzerland Switzerland Australia 2000 Sydney Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed team
3rd Brazil Brazil Australia 2000 Sydney Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed team
1st Korea Republic Korea Republic Ким Юнг Хо Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's foil individual
2nd Germany Germany Ральф Биссдорф Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's foil individual
3rd Russian Federation Russian Federation Дмитрий Шевченко Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's foil individual
1st France France Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's foil team
2nd China China Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's foil team
3rd Italy Italy Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's foil team
1st Romania Romania Михай Ковалиу Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's sabre individual
2nd France France Матье Журдэн Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's sabre individual
3rd Germany Germany Вирадех Котны Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's sabre individual
1st Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's sabre team
2nd France France Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's sabre team
3rd Germany Germany Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's sabre team
1st Russian Federation Russian Federation Павел Колобков Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's épée individual
2nd France France Юг Орби Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's épée individual
3rd Korea Republic Korea Republic Ли Санг Ки Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's épée individual
1st Italy Italy Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's épée team
2nd France France Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's épée team
3rd Cuba Cuba Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Men's épée team
1st Italy Italy Валентина Веццали Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's foil individual
2nd Germany Germany Рита Кениг Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's foil individual
3rd Italy Italy Джованна Триллини Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's foil individual
1st Italy Italy Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's foil team
2nd Poland Poland Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's foil team
3rd Germany Germany Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's foil team
1st Hungary Hungary Тимеа Надь Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's épée individual
2nd Switzerland Switzerland Джанна Аблетцель-Бурки Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's épée individual
3rd France France Лаура Флессель-Коловиц Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's épée individual
1st Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's épée team
2nd Switzerland Switzerland Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's épée team
3rd China China Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's épée team
1st Cameroon Cameroon Australia 2000 Sydney Football Football Men's football
2nd Spain Spain Australia 2000 Sydney Football Football Men's football
3rd Chile Chile Australia 2000 Sydney Football Football Men's football
1st Norway Norway Australia 2000 Sydney Football Football Women's football
2nd United States United States Australia 2000 Sydney Football Football Women's football
3rd Germany Germany Australia 2000 Sydney Football Football Women's football
1st China China Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's team competition
2nd Ukraine Ukraine Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's team competition
3rd Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's team competition
1st Russian Federation Russian Federation Алексей Немов Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's individual all-round
2nd China China Ян Вэй Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's individual all-round
3rd Ukraine Ukraine Александр Береш Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's individual all-round
1st Latvia Latvia Игорс Вихровс Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's floor exercises
2nd Russian Federation Russian Federation Алексей Немов Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's floor exercises
3rd Bulgaria Bulgaria Йордан Йовчев Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's floor exercises
1st China China Ли Сяопен Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's parallel bars
2nd Korea Republic Korea Republic Ли Чжун Хун Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's parallel bars
3rd Russian Federation Russian Federation Алексей Немов Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's parallel bars
1st Spain Spain Гервасио Деферр Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's vault
2nd Russian Federation Russian Federation Алексей Бондаренко Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's vault
3rd Poland Poland Лешек Бланк Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's vault
1st Hungary Hungary Сильвестр Шоллани Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's rings
2nd Greece Greece Димосфенис Тампакос Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's rings
3rd Bulgaria Bulgaria Йордан Йовчев Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's rings
1st Romania Romania Мариуш Уржица Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's pommel horse
2nd France France Эрик Пуяд Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's pommel horse
3rd Russian Federation Russian Federation Алексей Немов Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's pommel horse
1st Russian Federation Russian Federation Алексей Немов Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's horizontal bar
2nd France France Бенжамин Варанян Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's horizontal bar
3rd Korea Republic Korea Republic Ли Чжо Хун Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's horizontal bar
1st Romania Romania Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's team competition
2nd Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's team competition
3rd United States United States Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's team competition
1st Romania Romania Симона Аманар Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's individual all-round
2nd Romania Romania Мария Олару Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's individual all-round
3rd China China Лю Сюань Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's individual all-round
1st Russian Federation Russian Federation Елена Замолодчикова Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's floor exercises
2nd Russian Federation Russian Federation Светлана Хоркина Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's floor exercises
3rd Romania Romania Симона Аманар Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's floor exercises
1st Russian Federation Russian Federation Светлана Хоркина Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's uneven bars
2nd China China Лин Цзе Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's uneven bars
3rd China China Ян Юнь Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's uneven bars
1st Russian Federation Russian Federation Елена Замолодчикова Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's vault
2nd Romania Romania Андреа Радучан Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's vault
3rd Russian Federation Russian Federation Екатерина Лобзанюк Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's vault
1st China China Ли Сюань Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's balance beam
2nd Russian Federation Russian Federation Екатерина Лобзанюк Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's balance beam
3rd Russian Federation Russian Federation Елена Продунова Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's balance beam
1st Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Gymnastics Rhythmic Gymnastics Rhythmic Women's group competition
2nd Belarus Belarus Australia 2000 Sydney Gymnastics Rhythmic Gymnastics Rhythmic Women's group competition
3rd Greece Greece Australia 2000 Sydney Gymnastics Rhythmic Gymnastics Rhythmic Women's group competition
1st Russian Federation Russian Federation Юлия Барсукова Australia 2000 Sydney Gymnastics Rhythmic Gymnastics Rhythmic Women's individual all-round
2nd Belarus Belarus Юлия Раскина Australia 2000 Sydney Gymnastics Rhythmic Gymnastics Rhythmic Women's individual all-round
3rd Russian Federation Russian Federation Алина Кабаева Australia 2000 Sydney Gymnastics Rhythmic Gymnastics Rhythmic Women's individual all-round
1st Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Handball Handball Men's handball
2nd Sweden Sweden Australia 2000 Sydney Handball Handball Men's handball
3rd Spain Spain Australia 2000 Sydney Handball Handball Men's handball
1st Denmark Denmark Australia 2000 Sydney Handball Handball Women's handball
2nd Hungary Hungary Australia 2000 Sydney Handball Handball Women's handball
3rd Norway Norway Australia 2000 Sydney Handball Handball Women's handball
1st Netherlands Netherlands Australia 2000 Sydney Hockey Hockey Men's hockey
2nd Korea Republic Korea Republic Australia 2000 Sydney Hockey Hockey Men's hockey
3rd Australia Australia Australia 2000 Sydney Hockey Hockey Men's hockey
1st Australia Australia Australia 2000 Sydney Hockey Hockey Women's hockey
2nd Argentina Argentina Australia 2000 Sydney Hockey Hockey Women's hockey
3rd Netherlands Netherlands Australia 2000 Sydney Hockey Hockey Women's hockey
1st Japan Japan Тадахиро Нимура Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's - 60 kg
2nd Korea Republic Korea Republic Цзюн Бу Кунг Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's - 60 kg
3rd Cuba Cuba Маноло Пулот Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's - 60 kg
3rd Kyrgyzstan Kyrgyzstan Айдын Смагулов Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's - 60 kg
1st Turkey Turkey Хусейн Озкан Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 60 - 66kg (half-lightweight)
2nd France France Ларби Бенбудауд Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 60 - 66kg (half-lightweight)
3rd Georgia Georgia Гиоргий Вазагашвили Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 60 - 66kg (half-lightweight)
3rd Italy Italy Джилорамо Джиовинаццо Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 60 - 66kg (half-lightweight)
1st Italy Italy Джузеппе Маддалони Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 66 - 73kg (lightweight)
2nd Brazil Brazil Тьяго Камило Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 66 - 73kg (lightweight)
3rd Belarus Belarus Анатолий Ларюков Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 66 - 73kg (lightweight)
3rd Latvia Latvia Всеволод Зелойнис Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 66 - 73kg (lightweight)
1st Japan Japan Макото Такимото Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 73 - 81kg (half-middleweight)
2nd Korea Republic Korea Republic Чо Ин Чул Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 73 - 81kg (half-middleweight)
3rd Estonia Estonia Алексей Будолин Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 73 - 81kg (half-middleweight)
3rd Portugal Portugal Нуно Дельгадо Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 73 - 81kg (half-middleweight)
1st Netherlands Netherlands Марк Хуцинга Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 81 - 90kg (middleweight)
2nd Brazil Brazil Карлос Онорато Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 81 - 90kg (middleweight)
3rd France France Фредерик Демонфукон Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 81 - 90kg (middleweight)
3rd Ukraine Ukraine Руслан Машуренко Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 81 - 90kg (middleweight)
1st Japan Japan Косеи Инуе Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 90 - 100kg (half-heavyweight)
2nd Canada Canada Николя Жилль Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 90 - 100kg (half-heavyweight)
3rd France France Стефан Трэно Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 90 - 100kg (half-heavyweight)
3rd Russian Federation Russian Federation Юрий Степкин Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's 90 - 100kg (half-heavyweight)
1st France France Давид Дуйе Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's + 100kg (heavyweight)
2nd Japan Japan Шиниши Шинохара Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's + 100kg (heavyweight)
3rd Estonia Estonia Индрек Пертельсон Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's + 100kg (heavyweight)
3rd Russian Federation Russian Federation Тамерлан Тменов Australia 2000 Sydney Judo Judo Men's + 100kg (heavyweight)
1st Japan Japan Риоко Тамура Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's - 48kg (extra-lightweight)
2nd Russian Federation Russian Federation Любовь Брулетова Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's - 48kg (extra-lightweight)
3rd Belgium Belgium Энн Симонс Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's - 48kg (extra-lightweight)
3rd Germany Germany Анна-Мария Граданте Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's - 48kg (extra-lightweight)
1st Cuba Cuba Легна Вердессия Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 48 - 52kg (half-lightweight)
2nd Japan Japan Норико Нарасаки Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 48 - 52kg (half-lightweight)
3rd China China Юйсян Лю Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 48 - 52kg (half-lightweight)
3rd Korea DPR Korea DPR Сун Ху Ки Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 48 - 52kg (half-lightweight)
1st Spain Spain Исабель Фернандес Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 52 - 57kg (lightweight)
2nd Cuba Cuba Дриулис Гонсалес Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 52 - 57kg (lightweight)
3rd Australia Australia Мария Пекли Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 52 - 57kg (lightweight)
3rd Japan Japan Киэ Кусакабе Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 52 - 57kg (lightweight)
1st France France Северин Ванденхенде Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 57 - 63kg (half-middleweight)
2nd China China Ли Шуфан Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 57 - 63kg (half-middleweight)
3rd Belgium Belgium Гелла Вандекавей Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 57 - 63kg (half-middleweight)
3rd Korea Republic Korea Republic Янг Сунг Сук Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 57 - 63kg (half-middleweight)
1st Cuba Cuba Сибелис Веранес Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 63 - 70kg (middleweight)
2nd Great Britain Great Britain Кейт Хоуи Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 63 - 70kg (middleweight)
3rd Italy Italy Иления Скапин Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 63 - 70kg (middleweight)
3rd Korea Republic Korea Republic Чо Мин Сун Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 63 - 70kg (middleweight)
1st China China Линь Тан Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 70 - 78kg (half-heavyweight)
2nd France France Селин Лебрюн Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 70 - 78kg (half-heavyweight)
3rd Italy Italy Эмануэла Пьерантоцци Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 70 - 78kg (half-heavyweight)
3rd Romania Romania Симона Рихтер Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 70 - 78kg (half-heavyweight)
1st China China Юань Хуа Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's + 78kg (heavyweight)
2nd Cuba Cuba Дайма Бельтран Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's + 78kg (heavyweight)
3rd Japan Japan Маюми Ямашита Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's + 78kg (heavyweight)
3rd Korea Republic Korea Republic Ким Сеон Юнг Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's + 78kg (heavyweight)
1st Russian Federation Russian Federation Дмитрий Сватковский Australia 2000 Sydney Modern Pentathlon Modern Pentathlon Men's individual competition
2nd Hungary Hungary Габор Балог Australia 2000 Sydney Modern Pentathlon Modern Pentathlon Men's individual competition
3rd Belarus Belarus Павел Довгаль Australia 2000 Sydney Modern Pentathlon Modern Pentathlon Men's individual competition
1st Great Britain Great Britain Стефани Кук Australia 2000 Sydney Modern Pentathlon Modern Pentathlon Women's individual competition
2nd United States United States Эмили Де Рейл Australia 2000 Sydney Modern Pentathlon Modern Pentathlon Women's individual competition
3rd Great Britain Great Britain Кэйт Элленби Australia 2000 Sydney Modern Pentathlon Modern Pentathlon Women's individual competition
1st New Zealand New Zealand Роб Уоддел Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
2nd Switzerland Switzerland Ксено Мюллер Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
3rd Germany Germany Марсел Хакер Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
1st Slovenia Slovenia Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's double sculls (2x)
2nd Norway Norway Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's double sculls (2x)
3rd Italy Italy Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's double sculls (2x)
1st Italy Italy Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's quadruple sculls without coxswain
2nd Netherlands Netherlands Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's quadruple sculls without coxswain
3rd Germany Germany Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's quadruple sculls without coxswain
1st France France Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
2nd United States United States Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
3rd Australia Australia Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
1st Great Britain Great Britain Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's four without coxswain (4-)
2nd Italy Italy Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's four without coxswain (4-)
3rd Australia Australia Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's four without coxswain (4-)
1st Great Britain Great Britain Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's eight with coxswain (8+)
2nd Australia Australia Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's eight with coxswain (8+)
3rd Croatia Croatia Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's eight with coxswain (8+)
1st Poland Poland Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's lightweight double sculls (2x)
2nd Italy Italy Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's lightweight double sculls (2x)
3rd France France Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's lightweight double sculls (2x)
1st France France Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's lightweight coxless four (4-)
2nd Australia Australia Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's lightweight coxless four (4-)
3rd Denmark Denmark Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's lightweight coxless four (4-)
1st Belarus Belarus Екатерина Карстен Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's single sculls (1x)
2nd Bulgaria Bulgaria Румяна Нейкова Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's single sculls (1x)
3rd Germany Germany Катрин Рутшоу-Штомпоровски Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's single sculls (1x)
1st Germany Germany Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's double sculls (2x)
2nd Netherlands Netherlands Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's double sculls (2x)
3rd Lithuania Lithuania Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's double sculls (2x)
1st Germany Germany Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's quadruple sculls without coxswain
2nd Great Britain Great Britain Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's quadruple sculls without coxswain
3rd Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's quadruple sculls without coxswain
1st Romania Romania Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's pair without coxswain (2-)
2nd Australia Australia Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's pair without coxswain (2-)
3rd United States United States Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's pair without coxswain (2-)
1st Romania Romania Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's eight with coxswain (8+)
2nd Netherlands Netherlands Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's eight with coxswain (8+)
3rd Canada Canada Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's eight with coxswain (8+)
1st Romania Romania Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's lightweight double sculls (2x)
2nd Germany Germany Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's lightweight double sculls (2x)
3rd United States United States Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Women's lightweight double sculls (2x)
1st Australia Australia Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Men's 470 - Two Person Dinghy
2nd United States United States Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Men's 470 - Two Person Dinghy
3rd Argentina Argentina Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Men's 470 - Two Person Dinghy
1st Austria Austria Кристоф Сайбер Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Men's board (Mistral) - Windsurfer
2nd Argentina Argentina Карлос Эспинола Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Men's board (Mistral) - Windsurfer
3rd New Zealand New Zealand Аарон Макинтош Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Men's board (Mistral) - Windsurfer
1st Great Britain Great Britain Иан Перси Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
2nd Italy Italy Лука Девоти Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
3rd Sweden Sweden Фредерик Лооф Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
1st United States United States Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed two-person keelboat (Star)
2nd Great Britain Great Britain Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed two-person keelboat (Star)
3rd Brazil Brazil Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed two-person keelboat (Star)
1st Great Britain Great Britain Бен Эйнсли Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed single-handed dinghy (Laser)
2nd Brazil Brazil Роберт Шейдт Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed single-handed dinghy (Laser)
3rd Australia Australia Майкл Блэкберн Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed single-handed dinghy (Laser)
1st Denmark Denmark Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed fleet/match race keelboat (Soling)
2nd Germany Germany Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed fleet/match race keelboat (Soling)
3rd Norway Norway Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed fleet/match race keelboat (Soling)
1st Austria Austria Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed Tornado - Multihull
2nd Australia Australia Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed Tornado - Multihull
3rd Germany Germany Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed Tornado - Multihull
1st Finland Finland Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed 49er - Skiff
2nd Great Britain Great Britain Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed 49er - Skiff
3rd United States United States Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed 49er - Skiff
1st Australia Australia Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Women's 470 - Two Person Dinghy
2nd United States United States Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Women's 470 - Two Person Dinghy
3rd Ukraine Ukraine Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Women's 470 - Two Person Dinghy
1st Italy Italy Алессандра Сенсини Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Women's board (Mistral) - Windsurfer
2nd Germany Germany Амели Люкс Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Women's board (Mistral) - Windsurfer
3rd New Zealand New Zealand Барбара Кендалл Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Women's board (Mistral) - Windsurfer
1st Great Britain Great Britain Ширли Робертсон Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Women's single-handed dinghy (Europe)
2nd Netherlands Netherlands Маргрейт Маттисс Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Women's single-handed dinghy (Europe)
3rd Argentina Argentina Серена Амато Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Women's single-handed dinghy (Europe)
1st Slovenia Slovenia Раймонд Дебевеч Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 50m rifle 3 positions
2nd Finland Finland Юка Хирви Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 50m rifle 3 positions
3rd Norway Norway Харальд Стенваг Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 50m rifle 3 positions
1st China China Цай Ялинь Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 10m air rifle
2nd Russian Federation Russian Federation Артем Хаджибеков Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 10m air rifle
3rd Russian Federation Russian Federation Евгений Алейников Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 10m air rifle
1st Bulgaria Bulgaria Тану Кириаков Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 50m pistol
2nd Belarus Belarus Игорь Басинский Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 50m pistol
3rd Czech Republic Czech Republic Мартин Тенк Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 50m pistol
1st France France Франк Дюмулен Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 10m air pistol
2nd China China Ван Ифу Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 10m air pistol
3rd Belarus Belarus Игорь Басинский Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 10m air pistol
1st Sweden Sweden Йонас Эдман Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 50m rifle prone
2nd Denmark Denmark Торбен Гриммель Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 50m rifle prone
3rd Belarus Belarus Сергей Мартынов Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 50m rifle prone
1st China China Ян Лин Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 10m running target
2nd Moldova Moldova Олег Молдован Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 10m running target
3rd China China Ню Чжиюань Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 10m running target
1st Russian Federation Russian Federation Сергей Алифиренко Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 25m rapid fire pistol
2nd Switzerland Switzerland Михаэль Ансермет Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 25m rapid fire pistol
3rd Romania Romania Юлиан Райча Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 25m rapid fire pistol
1st Great Britain Great Britain Ричард Фаулдс Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's Double trap
2nd Australia Australia Рассел Марк Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's Double trap
3rd Kuwait Kuwait Фехайд Аль Дихани Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's Double trap
1st Australia Australia Майкл Даймонд Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's Trap
2nd Great Britain Great Britain Иан Пил Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's Trap
3rd Italy Italy Джованни Пеллиело Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's Trap
1st Ukraine Ukraine Микола Мильчев Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's Skeet
2nd Czech Republic Czech Republic Петр Малек Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's Skeet
3rd United States United States Джеймс Грэйвз Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's Skeet
1st Poland Poland Рената Мауэр-Рожанска Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's 50m rifle 3 positions
2nd Russian Federation Russian Federation Татьяна Голдобина Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's 50m rifle 3 positions
3rd Russian Federation Russian Federation Мария Феклистова Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's 50m rifle 3 positions
1st United States United States Нэнси Джонсон Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's 10m air rifle
2nd Korea Republic Korea Republic Канг Чо Хун Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's 10m air rifle
3rd China China Гао Цзин Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's 10m air rifle
1st Bulgaria Bulgaria Мария Гроздева Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's 25m pistol
2nd China China Тао Луна Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's 25m pistol
3rd Belarus Belarus Лолита Евглевская Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's 25m pistol
1st China China Тао Луна Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's 10m air pistol
2nd Serbia and Montenegro Yugoslavia Federal Republic Ясна Секарич Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's 10m air pistol
3rd Australia Australia Эннмери Фордер Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's 10m air pistol
1st Sweden Sweden Пиа Хансен Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's Double trap
2nd Italy Italy Дебора Гелизио Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's Double trap
3rd United States United States Ким Род Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's Double trap
1st Lithuania Lithuania Диана Гудзиневичюте Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's Trap
2nd France France Дельфине Расин Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's Trap
3rd China China Гао Э Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's Trap
1st Azerbaijan Azerbaijan Земфира Мефтахетдинова Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's Skeet
2nd Russian Federation Russian Federation Светлана Демина Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's Skeet
3rd Hungary Hungary Диана Идали Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's Skeet
1st United States United States Гэри Холл Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 50m freestyle
1st United States United States Энтони Эрвин Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 50m freestyle
3rd Netherlands Netherlands Питер Ван Ден Хугенбанд Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 50m freestyle
1st Netherlands Netherlands Питер Ван Ден Хугенбанд Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 100m freestyle
2nd Russian Federation Russian Federation Александр Попов Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 100m freestyle
3rd United States United States Гэри Холл Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 100m freestyle
1st Netherlands Netherlands Питер Ван Ден Хугенбанд Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m freestyle
2nd Australia Australia Иан Торп Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m freestyle
3rd Italy Italy Массимилиано Росолино Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m freestyle
1st Australia Australia Иан Торп Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 400m freestyle
2nd Italy Italy Массимилиано Росолино Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 400m freestyle
3rd United States United States Клит Келлер Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 400m freestyle
1st Australia Australia Грэнт Хаккетт Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 1500m freestyle
2nd Australia Australia Кирен Перкинс Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 1500m freestyle
3rd United States United States Крис Томпсон Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 1500m freestyle
1st United States United States Ленни Крейзелбург Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 100m backstroke
2nd Australia Australia Мэтью Уэлш Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 100m backstroke
3rd Germany Germany Стив Телоке Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 100m backstroke
1st United States United States Ленни Крейзелбург Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m backstroke
2nd United States United States Аарон Пирсол Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m backstroke
3rd Australia Australia Мэтью Уэлш Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m backstroke
1st Italy Italy Доменико Фиораванти Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 100m breaststroke
2nd United States United States Эд Мозес Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 100m breaststroke
3rd Russian Federation Russian Federation Роман Слуднов Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 100m breaststroke
1st Italy Italy Доменико Фиораванти Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m breaststroke
2nd South Africa South Africa Теренс Перкин Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m breaststroke
3rd Italy Italy Давиде Руммоло Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m breaststroke
1st Sweden Sweden Ларс Флорандер Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 100m butterfly
2nd Australia Australia Майкл Клим Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 100m butterfly
3rd Australia Australia Джофф Хьюджилл Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 100m butterfly
1st United States United States Том Малчоу Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m butterfly
2nd Ukraine Ukraine Денис Силантьев Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m butterfly
3rd Australia Australia Джастин Норрис Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m butterfly
1st Italy Italy Массимилиано Росолино Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m individual medley
2nd United States United States Том Доулэн Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m individual medley
3rd United States United States Том Уилкенс Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 200m individual medley
1st United States United States Том Доулэн Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 400m individual medley
2nd United States United States Эрик Вендт Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 400m individual medley
3rd Canada Canada Куртис Миден Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 400m individual medley
1st Australia Australia Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 4x100m freestyle relay
2nd United States United States Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 4x100m freestyle relay
3rd Brazil Brazil Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 4x100m freestyle relay
1st Australia Australia Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 4x200m freestyle relay
2nd United States United States Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 4x200m freestyle relay
3rd Netherlands Netherlands Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 4x200m freestyle relay
1st United States United States Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 4x100m medley relay
2nd Australia Australia Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 4x100m medley relay
3rd Germany Germany Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Men's 4x100m medley relay
1st Netherlands Netherlands Инге Де Брюин Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 50m freestyle
2nd Sweden Sweden Тереса Альсхаммар Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 50m freestyle
3rd United States United States Дара Торрес Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 50m freestyle
1st Netherlands Netherlands Инге Де Брюин Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 100m freestyle
2nd Sweden Sweden Тереса Альсхаммар Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 100m freestyle
3rd United States United States Дара Торрес Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 100m freestyle
3rd United States United States Дженни Томпсон Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 100m freestyle
1st Australia Australia Сьюзан О'Нейл Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m freestyle
2nd Slovakia Slovakia Мартина Моравцова Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m freestyle
3rd Costa Rica Costa Rica Клаудия Полл-Аренс Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m freestyle
1st United States United States Брук Бенетт Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 400m freestyle
2nd United States United States Дайана Мюнц Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 400m freestyle
3rd Costa Rica Costa Rica Клаудия Полл-Аренс Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 400m freestyle
1st United States United States Брук Бенетт Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 800m freestyle
2nd Ukraine Ukraine Яна Клочкова Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 800m freestyle
3rd United States United States Кэтлин Сандено Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 800m freestyle
1st Romania Romania Диана Мочану Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 100m backstroke
2nd Japan Japan Маи Накамура Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 100m backstroke
3rd Spain Spain Нина Живаневская Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 100m backstroke
1st Romania Romania Диана Мочану Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m backstroke
2nd France France Роксана Марасинону Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m backstroke
3rd Japan Japan Мики Накао Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m backstroke
1st United States United States Меган Куонн Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 100m breaststroke
2nd Australia Australia Лейсель Джонс Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 100m breaststroke
3rd South Africa South Africa Пенни Хейнс Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 100m breaststroke
1st Hungary Hungary Агнеш Ковач Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m breaststroke
2nd United States United States Кристи Коваль Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m breaststroke
3rd United States United States Аманда Бирд Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m breaststroke
1st Netherlands Netherlands Инге Де Брюин Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 100m butterfly
2nd Slovakia Slovakia Мартина Моравцова Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 100m butterfly
3rd United States United States Дара Торрес Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 100m butterfly
1st United States United States Мисти Хаймэн Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m butterfly
2nd Australia Australia Сьюзан О'Нейл Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m butterfly
3rd Australia Australia Петря Томас Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m butterfly
1st Ukraine Ukraine Яна Клочкова Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m individual medley
2nd Romania Romania Беатрис Каслару Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m individual medley
3rd United States United States Кристина Тошер Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 200m individual medley
1st Ukraine Ukraine Яна Клочкова Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 400m individual medley
2nd Japan Japan Ясуко Таджима Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 400m individual medley
3rd Romania Romania Беатрис Каслару Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 400m individual medley
1st United States United States Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 4x100m freestyle relay
2nd Netherlands Netherlands Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 4x100m freestyle relay
3rd Sweden Sweden Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 4x100m freestyle relay
1st United States United States Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 4x200m freestyle relay
2nd Australia Australia Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 4x200m freestyle relay
3rd Germany Germany Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 4x200m freestyle relay
1st United States United States Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 4x100m medley relay
2nd Australia Australia Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 4x100m medley relay
3rd Japan Japan Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 4x100m medley relay
1st China China Кон Линху Australia 2000 Sydney Table Tennis Table Tennis Men's singles
2nd Sweden Sweden Ян-Уве Вальднер Australia 2000 Sydney Table Tennis Table Tennis Men's singles
3rd China China Лю Гоулян Australia 2000 Sydney Table Tennis Table Tennis Men's singles
1st China China Australia 2000 Sydney Table Tennis Table Tennis Men's doubles
2nd China China Australia 2000 Sydney Table Tennis Table Tennis Men's doubles
3rd France France Australia 2000 Sydney Table Tennis Table Tennis Men's doubles
1st China China Ван Нань Australia 2000 Sydney Table Tennis Table Tennis Women's singles
2nd China China Ли Цзюй Australia 2000 Sydney Table Tennis Table Tennis Women's singles
3rd Chinese Taipei Chinese Taipei Цзин Чен Australia 2000 Sydney Table Tennis Table Tennis Women's singles
1st China China Australia 2000 Sydney Table Tennis Table Tennis Women's doubles
2nd China China Australia 2000 Sydney Table Tennis Table Tennis Women's doubles
3rd Korea Republic Korea Republic Australia 2000 Sydney Table Tennis Table Tennis Women's doubles
1st Greece Greece Михаил Мурутсос Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Men's - 58 kg
2nd Spain Spain Габриэль Эспарса Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Men's - 58 kg
3rd Chinese Taipei Chinese Taipei Хуан Чи Сун Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Men's - 58 kg
1st United States United States Стивен Лопес Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Men's 58 - 68 kg
2nd Korea Republic Korea Republic Син Чжун Сик Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Men's 58 - 68 kg
3rd Iran Iran Хади Сайбонехкохал Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Men's 58 - 68 kg
1st Cuba Cuba Анхель Фуэнтес Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Men's 68 - 80 kg
2nd Germany Germany Файссаль Эбнуталиб Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Men's 68 - 80 kg
3rd Mexico Mexico Виктор Эстрада Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Men's 68 - 80 kg
1st Korea Republic Korea Republic Ким Конг Хун Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Men's + 80 kg
2nd Australia Australia Дэниэль Трентон Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Men's + 80 kg
3rd France France Паскаль Жентиль Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Men's + 80 kg
1st Australia Australia Лорен Барнс Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Women's - 49 kg
2nd Cuba Cuba Урбия Родригес Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Women's - 49 kg
3rd Chinese Taipei Chinese Taipei Чи Шу Цзюй Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Women's - 49 kg
1st Korea Republic Korea Republic Чжун Чже Юн Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Women's 49 - 57 kg
2nd Vietnam Vietnam Хиу Нган Тран Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Women's 49 - 57 kg
3rd Turkey Turkey Хамиде Бикчин Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Women's 49 - 57 kg
1st Korea Republic Korea Republic Ли Сун-Хи Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Women's 57 - 67 kg
2nd Norway Norway Труде Гундерсен Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Women's 57 - 67 kg
3rd Japan Japan Йорико Окамото Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Women's 57 - 67 kg
1st China China Чжон Чэн Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Women's + 67 kg
2nd Russian Federation Russian Federation Наталья Иванова Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Women's + 67 kg
3rd Canada Canada Доминик Боссхарт Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Women's + 67 kg
1st Russian Federation Russian Federation Евгений Кафельников Australia 2000 Sydney Tennis Tennis Men's singles
2nd Germany Germany Томас Хаас Australia 2000 Sydney Tennis Tennis Men's singles
3rd France France Арно Ди Паскуале Australia 2000 Sydney Tennis Tennis Men's singles
1st Canada Canada Australia 2000 Sydney Tennis Tennis Men's doubles
2nd Australia Australia Australia 2000 Sydney Tennis Tennis Men's doubles
3rd Spain Spain Australia 2000 Sydney Tennis Tennis Men's doubles
1st United States United States Винус Уильямс Australia 2000 Sydney Tennis Tennis Women's singles
2nd Russian Federation Russian Federation Елена Дементьева Australia 2000 Sydney Tennis Tennis Women's singles
3rd United States United States Моника Селеш Australia 2000 Sydney Tennis Tennis Women's singles
1st United States United States Australia 2000 Sydney Tennis Tennis Women's doubles
2nd Netherlands Netherlands Australia 2000 Sydney Tennis Tennis Women's doubles
3rd Belgium Belgium Australia 2000 Sydney Tennis Tennis Women's doubles
1st Russian Federation Russian Federation Александр Москаленко Australia 2000 Sydney Trampoline Trampoline Men's individual
2nd Australia Australia Джай Уоллес Australia 2000 Sydney Trampoline Trampoline Men's individual
3rd Canada Canada Матье Таржен Australia 2000 Sydney Trampoline Trampoline Men's individual
1st Russian Federation Russian Federation Ирина Караваева Australia 2000 Sydney Trampoline Trampoline Women's individual
2nd Ukraine Ukraine Оксана Цыгулева Australia 2000 Sydney Trampoline Trampoline Women's individual
3rd Canada Canada Карен Кокбурн Australia 2000 Sydney Trampoline Trampoline Women's individual
1st Canada Canada Саймон Вайтфильд Australia 2000 Sydney Triathlon Triathlon Men's individual
2nd Germany Germany Штефан Вукович Australia 2000 Sydney Triathlon Triathlon Men's individual
3rd Czech Republic Czech Republic Ян Рехула Australia 2000 Sydney Triathlon Triathlon Men's individual
1st Switzerland Switzerland Бриггит Макмэхон Australia 2000 Sydney Triathlon Triathlon Women's individual
2nd Australia Australia Мишель Джонс Australia 2000 Sydney Triathlon Triathlon Women's individual
3rd Switzerland Switzerland Магали Мессмер Australia 2000 Sydney Triathlon Triathlon Women's individual
1st Serbia and Montenegro Yugoslavia Federal Republic Australia 2000 Sydney Volleyball Volleyball Men's volleyball
2nd Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Volleyball Volleyball Men's volleyball
3rd Italy Italy Australia 2000 Sydney Volleyball Volleyball Men's volleyball
1st Cuba Cuba Australia 2000 Sydney Volleyball Volleyball Women's volleyball
2nd Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Volleyball Volleyball Women's volleyball
3rd Brazil Brazil Australia 2000 Sydney Volleyball Volleyball Women's volleyball
1st Hungary Hungary Australia 2000 Sydney Water Polo Water Polo Men's water polo
2nd Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Water Polo Water Polo Men's water polo
3rd Serbia and Montenegro Yugoslavia Federal Republic Australia 2000 Sydney Water Polo Water Polo Men's water polo
1st Australia Australia Australia 2000 Sydney Water Polo Water Polo Women's water polo
2nd United States United States Australia 2000 Sydney Water Polo Water Polo Women's water polo
3rd Russian Federation Russian Federation Australia 2000 Sydney Water Polo Water Polo Women's water polo
1st Turkey Turkey Халил Мутлу Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's - 56kg (bantamweight)
2nd China China Ву Веньсюн Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's - 56kg (bantamweight)
3rd China China Чжао Сянсян Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's - 56kg (bantamweight)
1st Croatia Croatia Никола Пешалов Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 56 - 62kg (featherweight)
2nd Greece Greece Леонидас Сабанис Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 56 - 62kg (featherweight)
3rd Belarus Belarus Геннадий Олещук Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 56 - 62kg (featherweight)
1st Bulgaria Bulgaria Галабин Боевски Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 62 - 69kg (lightweight)
2nd Bulgaria Bulgaria Георгий Марков Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 62 - 69kg (lightweight)
3rd Belarus Belarus Сергей Лавренов Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 62 - 69kg (lightweight)
1st China China Чжан Сюйган Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 69 - 77kg (middleweight)
2nd Greece Greece Виктор Митру Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 69 - 77kg (middleweight)
3rd Armenia Armenia Арсен Меликян Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 69 - 77kg (middleweight)
1st Greece Greece Пиррос Димас Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 77 - 85kg (light-heavyweight)
2nd Germany Germany Марк Хустер Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 77 - 85kg (light-heavyweight)
3rd Georgia Georgia Георгий Асанидзе Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 77 - 85kg (light-heavyweight)
1st Greece Greece Акакиос Кахиашвилис Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 85 - 94kg (middle-heavyweight)
2nd Poland Poland Симон Колецкий Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 85 - 94kg (middle-heavyweight)
3rd Russian Federation Russian Federation Алексей Петров Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 85 - 94kg (middle-heavyweight)
1st Iran Iran Хоссейн Таваколи Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 94 - 105kg (heavyweight)
2nd Bulgaria Bulgaria Алан Цагаев Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 94 - 105kg (heavyweight)
3rd Qatar Qatar Саид Асаад Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 94 - 105kg (heavyweight)
1st Iran Iran Хуссейн Резазаде Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's + 105kg (super heavyweight)
2nd Germany Germany Ронни Веллер Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's + 105kg (super heavyweight)
3rd Russian Federation Russian Federation Андрей Чемеркин Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's + 105kg (super heavyweight)
1st United States United States Тара Нотт Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's - 48kg (flyweight)
2nd Indonesia Indonesia Рема Лиса Румбевас Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's - 48kg (flyweight)
3rd Indonesia Indonesia Шри Индрияни Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's - 48kg (flyweight)
1st China China Ян Ся Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 48 - 53kg (featherweight)
2nd Chinese Taipei Chinese Taipei Ли Фен Ин Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 48 - 53kg (featherweight)
3rd Indonesia Indonesia Винарни Бинти Сламет Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 48 - 53kg (featherweight)
1st Mexico Mexico Сорайя Хименес Мендивиль Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 53 - 58kg (lightweight)
2nd Korea DPR Korea DPR Жи Сонг Су Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 53 - 58kg (lightweight)
3rd Thailand Thailand Сута Хассарапорн Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 53 - 58kg (lightweight)
1st China China Чень Сяоминь Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 58 - 63kg (middleweight)
2nd Russian Federation Russian Federation Валентина Попова Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 58 - 63kg (middleweight)
3rd Greece Greece Иоанна Чатциану Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 58 - 63kg (middleweight)
1st China China Линь Вейнин Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 63 - 69kg (light-heavyweight)
2nd Hungary Hungary Эржбет Маркус Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 63 - 69kg (light-heavyweight)
3rd India India Карнам Маллесвари Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 63 - 69kg (light-heavyweight)
1st Colombia Colombia Мария Исабель Уррутиа Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 69 - 75kg (heavyweight)
2nd Nigeria Nigeria Рут Огбейфо Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 69 - 75kg (heavyweight)
3rd Chinese Taipei Chinese Taipei Ко И Хан Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's 69 - 75kg (heavyweight)
1st China China Динь Мейюань Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's + 75kg (super heavyweight)
2nd Poland Poland Агата Вробель Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's + 75kg (super heavyweight)
3rd United States United States Черил Хэйворт Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's + 75kg (super heavyweight)
1st Azerbaijan Azerbaijan Намиг Абдуллаев Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's - 54kg
2nd United States United States Самуэль Хенсон Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's - 54kg
3rd Greece Greece Амиран Карнтанов Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's - 54kg
1st Iran Iran Алиреза Дабир Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 54 - 58kg
2nd Ukraine Ukraine Евгений Буслович Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 54 - 58kg
3rd United States United States Терри Брэндс Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 54 - 58kg
1st Russian Federation Russian Federation Мурад Умаханов Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 58 - 63kg
2nd Bulgaria Bulgaria Серафим Барзаков Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 58 - 63kg
3rd Korea Republic Korea Republic Чже Сун Чжан Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 58 - 63kg
1st Canada Canada Даниэль Игали Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 63 - 69kg
2nd Russian Federation Russian Federation Арсен Гитинов Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 63 - 69kg
3rd United States United States Линкольн Макилрави Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 63 - 69kg
1st United States United States Брэндон Слэй Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 69 - 76kg
2nd Korea Republic Korea Republic Ю Чже Мун Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 69 - 76kg
3rd Turkey Turkey Адем Берекет Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 69 - 76kg
1st Russian Federation Russian Federation Адам Сайтиев Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 76 - 85kg
2nd Cuba Cuba Жоэль Ромеро Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 76 - 85kg
3rd North Macedonia Macedonia Могамед Ибрагимов Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 76 - 85kg
1st Russian Federation Russian Federation Сагид Муртазалиев Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 85 - 97kg
2nd Kazakhstan Kazakhstan Ислам Байрамуков Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 85 - 97kg
3rd Georgia Georgia Эльдар Куртанидзе Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 85 - 97kg
1st Russian Federation Russian Federation Давид Мусульбес Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 97 - 130kg
2nd Uzbekistan Uzbekistan Артур Таймазов Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 97 - 130kg
3rd Cuba Cuba Алексис Родригес Australia 2000 Sydney Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 97 - 130kg
1st Korea Republic Korea Republic Сим Квон Хо Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's - 54kg
2nd Cuba Cuba Лазаро Ривас Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's - 54kg
3rd Korea DPR Korea DPR Кан Йон Гун Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's - 54kg
1st Bulgaria Bulgaria Армен Назарян Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 54 - 58kg
2nd Korea Republic Korea Republic Ким Ин Суб Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 54 - 58kg
3rd China China Шен Цзетянь Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 54 - 58kg
1st Russian Federation Russian Federation Вартерес Самургашев Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 58 - 63kg
2nd Cuba Cuba Хуан Луис Марен Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 58 - 63kg
3rd Georgia Georgia Акаки Чачуа Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 58 - 63kg
1st Cuba Cuba Филиберто Аской Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 63 - 69kg
2nd Japan Japan Кацухико Нагата Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 63 - 69kg
3rd Russian Federation Russian Federation Алексей Глушков Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 63 - 69kg
1st Russian Federation Russian Federation Мурат Карданов Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 69 - 76kg
2nd United States United States Мэтт Джеймс Линдлэнд Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 69 - 76kg
3rd Finland Finland Марко Юли-Ханнускела Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 69 - 76kg
1st Turkey Turkey Хамза Ерликая Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 76 - 85kg
2nd Hungary Hungary Иштван Бардоши Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 76 - 85kg
3rd Georgia Georgia Мухран Вахтангадзе Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 76 - 85kg
1st Sweden Sweden Микаэль Люнгберг Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 85 - 97kg
2nd Ukraine Ukraine Давид Солдадзе Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 85 - 97kg
3rd United States United States Гарретт Лоуни Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 85 - 97kg
1st United States United States Рулон Гарднер Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 97 - 130kg
2nd Russian Federation Russian Federation Александр Карелин Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 97 - 130kg
3rd Belarus Belarus Дмитрий Дебелка Australia 2000 Sydney Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 97 - 130kg
1st United States United States Australia 2000 Sydney Baseball^(1992-2008) Baseball^(1992-2008) Men's baseball
2nd Cuba Cuba Australia 2000 Sydney Baseball^(1992-2008) Baseball^(1992-2008) Men's baseball
3rd Korea Republic Korea Republic Australia 2000 Sydney Baseball^(1992-2008) Baseball^(1992-2008) Men's baseball
1st United States United States Australia 2000 Sydney Softball^(1996-2008) Softball^(1996-2008) Women's softball
2nd Japan Japan Australia 2000 Sydney Softball^(1996-2008) Softball^(1996-2008) Women's softball
3rd Australia Australia Australia 2000 Sydney Softball^(1996-2008) Softball^(1996-2008) Women's softball
927 Total