Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Olympic Games Summer Olympics 53 33 51 137
Olympic Games Winter Olympics 2 2 2 6
Total 55 35 53 143

Medalists

Medal Athletes Games Sport Event
3rd New Zealand New Zealand D. Clarence HADFIELD D'ARCY Belgium 1920 Antwerp Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
3rd New Zealand New Zealand Arthur PORRITT France 1924 Paris Athletics Athletics Men's 100m
1st New Zealand New Zealand Edward MORGAN Netherlands 1928 Amsterdam Boxing Boxing Men's 61.24 - 66.68kg (welterweight)
2nd New Zealand New Zealand Frederick THOMPSON
Cyril STILES
United States 1932 Los Angeles Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
1st New Zealand New Zealand John LOVELOCK Germany 1936 Berlin Athletics Athletics Men's 1500m
1st New Zealand New Zealand Yvette WILLIAMS Finland 1952 Helsinki Athletics Athletics Women's long jump
3rd New Zealand New Zealand John Macfarlane HOLLAND Finland 1952 Helsinki Athletics Athletics Men's 400m hurdles
3rd New Zealand New Zealand Jean STEWART Finland 1952 Helsinki Swimming Swimming Women's 100m backstroke
1st New Zealand New Zealand Norman READ Australia / Sweden 1956 Melbourne / Stockholm Athletics Athletics Men's 50km walk
1st New Zealand New Zealand Peter MANDER
John CROPP
Australia / Sweden 1956 Melbourne / Stockholm Sailing Sailing Mixed sharpie 12m2
1st New Zealand New Zealand Peter SNELL Italy 1960 Rome Athletics Athletics Men's 800m
1st New Zealand New Zealand Murray HALBERG Italy 1960 Rome Athletics Athletics Men's 5000m
3rd New Zealand New Zealand Barry MAGEE Italy 1960 Rome Athletics Athletics Men's marathon
1st New Zealand New Zealand Peter SNELL Japan 1964 Tokyo Athletics Athletics Men's 800m
1st New Zealand New Zealand Peter SNELL Japan 1964 Tokyo Athletics Athletics Men's 1500m
1st New Zealand New Zealand Earle WELLS
Helmer PEDERSEN
Japan 1964 Tokyo Sailing Sailing Mixed flying dutchman
3rd New Zealand New Zealand John DAVIES Japan 1964 Tokyo Athletics Athletics Men's 1500m
3rd New Zealand New Zealand Ann Marise CHAMBERLAIN Japan 1964 Tokyo Athletics Athletics Women's 800m
1st New Zealand New Zealand Richard JOYCE
Dudley STOREY
Warren COLE
Ross COLLINGE
Simon DICKIE
Mexico 1968 Mexico Rowing Rowing Men's four-oared shell with coxswain
3rd New Zealand New Zealand Mike RYAN Mexico 1968 Mexico Athletics Athletics Men's marathon
3rd New Zealand New Zealand Ian BALLINGER Mexico 1968 Mexico Shooting Shooting Mixed 50m rifle prone
1st New Zealand New Zealand Athol EARL
Wybo VELDMAN
Richard JOYCE
Tony HURT
Trevor COKER
Gary ROBERTSON
Simon DICKIE
Lindsay WILSON
John HUNTER
Germany 1972 Munich Rowing Rowing Men's eight with coxswain (8+)
2nd New Zealand New Zealand Ross COLLINGE
Noel MILLS
Dudley STOREY
Dick TONKS
Germany 1972 Munich Rowing Rowing Men's four without coxswain (4-)
3rd New Zealand New Zealand Rodney DIXON Germany 1972 Munich Athletics Athletics Men's 1500m
1st New Zealand New Zealand John WALKER Canada 1976 Montreal Athletics Athletics Men's 1500m
1st New Zealand New Zealand Thurman BORREN
Barry John MAISTER
Arthur PARKIN
Tony INESON
Neil MCLEOD
Selwyn Gerald MAISTER
Gregory DAMAN
Ramesh PATEL
Alan CHESNEY
John Hansen CHRISTENSEN
Mohan PATEL
Trevor MANNING
Paul ACKERLEY
Alan Lionel MC INTYRE
Les WILSON
Jeffrey ARCHIBALD
Canada 1976 Montreal Hockey Hockey Men's hockey
2nd New Zealand New Zealand Dick Theodorus QUAX Canada 1976 Montreal Athletics Athletics Men's 5000m
3rd New Zealand New Zealand Peter DIGNAN
Athol EARL
Simon DICKIE
Ivan SUTHERLAND
Trevor COKER
David RODGER
Tony HURT
Lindsay WILSON
Alex MCLEAN
Canada 1976 Montreal Rowing Rowing Men's eight with coxswain (8+)
1st New Zealand New Zealand Ian Gordon FERGUSON United States 1984 Los Angeles Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 500m (kayak single)
1st New Zealand New Zealand Ian Gordon FERGUSON
Christopher Paul MAC DONALD
United States 1984 Los Angeles Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 500m (kayak double)
1st New Zealand New Zealand Alan Blair THOMPSON United States 1984 Los Angeles Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 1000m (kayak single)
1st New Zealand New Zealand Grant BRAMWELL
Christopher Paul MAC DONALD
Ian Gordon FERGUSON
Alan Blair THOMPSON
United States 1984 Los Angeles Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-4 1000m (kayak four)
1st New Zealand New Zealand CHARISMA
Mark James TODD
United States 1984 Los Angeles Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed individual
1st New Zealand New Zealand Leslie O'CONNELL
Conrad ROBERTSON
Shane O'Brien
Keith TRASK
United States 1984 Los Angeles Rowing Rowing Men's four without coxswain (4-)
1st New Zealand New Zealand Russell COUTTS United States 1984 Los Angeles Sailing Sailing Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
1st New Zealand New Zealand Rex Samuel SELLERS
Christopher TIMMS
United States 1984 Los Angeles Sailing Sailing Mixed Tornado - Multihull
2nd New Zealand New Zealand Kevin BARRY United States 1984 Los Angeles Boxing Boxing Men's 75 - 81kg (light-heavyweight)
3rd New Zealand New Zealand Donald SYMON
Ross TONG
Kevin LAWTON
Barrie MABBOTT
Brett HOLLISTER
United States 1984 Los Angeles Rowing Rowing Men's four-oared shell with coxswain
3rd New Zealand New Zealand Bruce KENDALL United States 1984 Los Angeles Sailing Sailing Men's board (windglider)
1st New Zealand New Zealand Ian Gordon FERGUSON
Christopher Paul MAC DONALD
Korea Republic 1988 Seoul Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 500m (kayak double)
1st New Zealand New Zealand CHARISMA
Mark TODD
Korea Republic 1988 Seoul Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed individual
1st New Zealand New Zealand Anthony Bruce KENDALL Korea Republic 1988 Seoul Sailing Sailing Men's board (division II)
2nd New Zealand New Zealand Ian Gordon FERGUSON
Christopher Paul MAC DONALD
Korea Republic 1988 Seoul Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 1000m (kayak double)
2nd New Zealand New Zealand Christopher TIMMS
Rex Samuel SELLERS
Korea Republic 1988 Seoul Sailing Sailing Mixed Tornado - Multihull
3rd New Zealand New Zealand Christopher Paul MAC DONALD Korea Republic 1988 Seoul Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 500m (kayak single)
3rd New Zealand New Zealand Margaret KNIGHTON
Andrew BENNIE
Tinks POTTINGER
Mark TODD
ENTERPRISE
GRAYSHOTT
VOLUNTEER
CHARISMA
Korea Republic 1988 Seoul Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed team
3rd New Zealand New Zealand Eric Franciscus VERDONK Korea Republic 1988 Seoul Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
3rd New Zealand New Zealand George KEYS
Gregory JOHNSTON
Andrew BIRD
Ian Andrew WRIGHT
Christopher S. WHITE
Korea Republic 1988 Seoul Rowing Rowing Men's four-oared shell with coxswain
3rd New Zealand New Zealand Nicola PAYNE
Lynley HANNEN
Korea Republic 1988 Seoul Rowing Rowing Women's pair without coxswain (2-)
3rd New Zealand New Zealand John CUTLER Korea Republic 1988 Seoul Sailing Sailing Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
3rd New Zealand New Zealand Anthony MOSSE Korea Republic 1988 Seoul Swimming Swimming Men's 200m butterfly
3rd New Zealand New Zealand Paul KINGSMAN Korea Republic 1988 Seoul Swimming Swimming Men's 200m backstroke
1st New Zealand New Zealand Barbara KENDALL Spain 1992 Barcelona Sailing Sailing Women's board (lechner)
2nd New Zealand New Zealand Andrew NICHOLSON
Blyth TAIT
Mark TODD
Victoria Jean LATTA
SPINNING RHOMBU
MESSIAH
WELTON GREYLAG
CHIEF
Spain 1992 Barcelona Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed team
2nd New Zealand New Zealand Leslie Jean EGNOT
Janet Lee SHEARER
Spain 1992 Barcelona Sailing Sailing Women's 470 - Two Person Dinghy
2nd New Zealand New Zealand Roderick Hopkins DAVIS
Donald John COWIE
Spain 1992 Barcelona Sailing Sailing Mixed two-person keelboat (Star)
2nd New Zealand New Zealand Danyon Joseph LOADER Spain 1992 Barcelona Swimming Swimming Men's 200m butterfly
3rd New Zealand New Zealand Lorraine Mary MOLLER Spain 1992 Barcelona Athletics Athletics Women's marathon
3rd New Zealand New Zealand David TUA Spain 1992 Barcelona Boxing Boxing Men's 81 - 91kg (heavyweight)
3rd New Zealand New Zealand Gary John ANDERSON Spain 1992 Barcelona Cycling Track Cycling Track Men's individual pursuit
3rd New Zealand New Zealand MESSIAH
Blyth TAIT
Spain 1992 Barcelona Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed individual
3rd New Zealand New Zealand Craig John MONK Spain 1992 Barcelona Sailing Sailing Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
2nd New Zealand New Zealand Annelise COBERGER France 1992 Albertville Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
1st New Zealand New Zealand Тэйт United States 1996 Atlanta Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed individual
1st New Zealand New Zealand Лоудер United States 1996 Atlanta Swimming Swimming Men's 200m freestyle
1st New Zealand New Zealand Лоудер United States 1996 Atlanta Swimming Swimming Men's 400m freestyle
2nd New Zealand New Zealand Кларк United States 1996 Atlanta Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed individual
2nd New Zealand New Zealand Кендэлл United States 1996 Atlanta Sailing Sailing Women's board (Mistral) - Windsurfer
3rd New Zealand New Zealand Николсон
Тейт
Джеффриз
Латта
United States 1996 Atlanta Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed team
1st New Zealand New Zealand Роб Уоддел Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
3rd New Zealand New Zealand Марк Тодд Australia 2000 Sydney Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed individual
3rd New Zealand New Zealand Аарон Макинтош Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Men's board (Mistral) - Windsurfer
3rd New Zealand New Zealand Барбара Кендалл Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Women's board (Mistral) - Windsurfer
1st New Zealand New Zealand Сара Ульмер Greece 2004 Athens Cycling Track Cycling Track Women's individual pursuit
1st New Zealand New Zealand Каролин Иверс-Суинделл
Джорджина Иверс-Суинделл
Greece 2004 Athens Rowing Rowing Women's double sculls (2x)
1st New Zealand New Zealand Хэмиш Картер Greece 2004 Athens Triathlon Triathlon Men's individual
2nd New Zealand New Zealand Бен Фоухи Greece 2004 Athens Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 1000m (kayak single)
2nd New Zealand New Zealand Бивен Докерти Greece 2004 Athens Triathlon Triathlon Men's individual
1st New Zealand New Zealand Valerie ADAMS China 2008 Beijing Athletics Athletics Women's shot put
1st New Zealand New Zealand Georgina EVERS-SWINDELL
Caroline EVERS-SWINDELL
China 2008 Beijing Rowing Rowing Women's double sculls (2x)
1st New Zealand New Zealand Tom ASHLEY China 2008 Beijing Sailing Sailing Men's RS:X - Windsurfer
2nd New Zealand New Zealand Nicholas WILLIS China 2008 Beijing Athletics Athletics Men's 1500m
2nd New Zealand New Zealand Hayden ROULSTON China 2008 Beijing Cycling Track Cycling Track Men's individual pursuit
3rd New Zealand New Zealand Hayden ROULSTON
Sam BEWLEY
Jesse SERGENT
Marc RYAN
China 2008 Beijing Cycling Track Cycling Track Men's Team Pursuit (4000m)
3rd New Zealand New Zealand Mahe DRYSDALE China 2008 Beijing Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
3rd New Zealand New Zealand George BRIDGEWATER
Nathan TWADDLE
China 2008 Beijing Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
3rd New Zealand New Zealand Bevan DOCHERTY China 2008 Beijing Triathlon Triathlon Men's individual
1st New Zealand New Zealand Valerie ADAMS Great Britain 2012 London Athletics Athletics Women's shot put
1st New Zealand New Zealand Lisa CARRINGTON Great Britain 2012 London Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 200m (kayak single)
1st New Zealand New Zealand Mahe DRYSDALE Great Britain 2012 London Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
1st New Zealand New Zealand Joseph SULLIVAN
Nathan COHEN
Great Britain 2012 London Rowing Rowing Men's double sculls (2x)
1st New Zealand New Zealand Hamish BOND
Eric MURRAY
Great Britain 2012 London Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
1st New Zealand New Zealand Jo ALEH
Olivia POWRIE
Great Britain 2012 London Sailing Sailing Women's 470 - Two Person Dinghy
2nd New Zealand New Zealand Sarah WALKER Great Britain 2012 London Cycling BMX Racing Cycling BMX Racing Women's racing individual
2nd New Zealand New Zealand Blair TUKE
Peter BURLING
Great Britain 2012 London Sailing Sailing Men's 49er - Skiff
3rd New Zealand New Zealand Aaron GATE
Jesse SERGENT
Sam BEWLEY
Marc RYAN
Great Britain 2012 London Cycling Track Cycling Track Men's Team Pursuit (4000m)
3rd New Zealand New Zealand Simon VAN VELTHOOVEN Great Britain 2012 London Cycling Track Cycling Track Men's Keirin
3rd New Zealand New Zealand Mark TODD
Jonathan PAGET
Jonelle RICHARDS
Caroline POWELL
Andrew NICHOLSON
Great Britain 2012 London Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed team
3rd New Zealand New Zealand Peter TAYLOR
Storm URU
Great Britain 2012 London Rowing Rowing Men's lightweight double sculls (2x)
3rd New Zealand New Zealand Juliette HAIGH
Rebecca SCOWN
Great Britain 2012 London Rowing Rowing Women's pair without coxswain (2-)
1st New Zealand New Zealand CARRINGTON Lisa Brazil 2016 Rio de Janeiro Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 200m (kayak single)
1st New Zealand New Zealand DRYSDALE Mahe Brazil 2016 Rio de Janeiro Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
1st New Zealand New Zealand Murray
Bond
Brazil 2016 Rio de Janeiro Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
1st New Zealand New Zealand Burling
Tuke
Brazil 2016 Rio de Janeiro Sailing Sailing Men's 49er - Skiff
2nd New Zealand New Zealand ADAMS Valerie Brazil 2016 Rio de Janeiro Athletics Athletics Women's shot put
2nd New Zealand New Zealand JONES Luuka Brazil 2016 Rio de Janeiro Canoe Slalom Canoe Slalom Women's K-1 (kayak single)
2nd New Zealand New Zealand New Zealand Brazil 2016 Rio de Janeiro Cycling Track Cycling Track Men's Team Sprint
2nd New Zealand New Zealand KO Lydia Brazil 2016 Rio de Janeiro Golf Golf Women's individual
2nd New Zealand New Zealand Behrent
Scown
Brazil 2016 Rio de Janeiro Rowing Rowing Women's pair without coxswain (2-)
2nd New Zealand New Zealand New Zealand Brazil 2016 Rio de Janeiro Rugby Rugby Women's rugby-7
2nd New Zealand New Zealand Aleh
Powrie
Brazil 2016 Rio de Janeiro Sailing Sailing Women's 470 - Two Person Dinghy
2nd New Zealand New Zealand Maloney
Meech
Brazil 2016 Rio de Janeiro Sailing Sailing Women's 49er FX - Skiff
2nd New Zealand New Zealand ROONEY Natalie Brazil 2016 Rio de Janeiro Shooting Shooting Women's Trap
3rd New Zealand New Zealand WILLIS Nicholas Brazil 2016 Rio de Janeiro Athletics Athletics Men's 1500m
3rd New Zealand New Zealand WALSH Tomas Brazil 2016 Rio de Janeiro Athletics Athletics Men's shot put
3rd New Zealand New Zealand MCCARTNEY Eliza Brazil 2016 Rio de Janeiro Athletics Athletics Women's pole vault
3rd New Zealand New Zealand CARRINGTON Lisa Brazil 2016 Rio de Janeiro Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 500m (kayak single)
3rd New Zealand New Zealand MEECH Sam Brazil 2016 Rio de Janeiro Sailing Sailing Men's Laser - One Person Dinghy
3rd New Zealand New Zealand Nico PORTEOUS Korea Republic 2018 Pyeongchang Freestyle Skiing Freestyle Skiing Men's Halfpipe
3rd New Zealand New Zealand Zoi SADOWSKI SYNNOTT Korea Republic 2018 Pyeongchang Snowboard Snowboard Women's Big air
1st New Zealand New Zealand CARRINGTON Lisa Japan 2021 Tokyo Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 200m (kayak single)
1st New Zealand New Zealand CARRINGTON Lisa Japan 2021 Tokyo Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 500m (kayak single)
1st New Zealand New Zealand REGAL Caitlin
CARRINGTON Lisa
Japan 2021 Tokyo Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-2 500m (kayak double)
1st New Zealand New Zealand BOSWORTH Sam
KIRKHAM Shaun
MACKINTOSH Thomas
WILLIAMSON Daniel
BOND Hamish
BRAKE Michael
MACDONALD Matt
MURRAY Tom
WILSON Phillip
Japan 2021 Tokyo Rowing Rowing Men's eight with coxswain (8+)
1st New Zealand New Zealand TWIGG Emma Japan 2021 Tokyo Rowing Rowing Women's single sculls (1x)
1st New Zealand New Zealand GOWLER Kerri
PRENDERGAST Grace
Japan 2021 Tokyo Rowing Rowing Women's pair without coxswain (2-)
1st New Zealand New Zealand HIRINI Sarah
NATHAN-WONG Tyla
SAILI Alena
WILLISON Tenika
BRAZIER Kelly
FITZPATRICK Theresa
FLUHLER Stacey
KAKA Shiray
POURI-LANE Risi
TUI Ruby
WOODMAN Portia
BLYDE Michaela
BROUGHTON Gayle
Japan 2021 Tokyo Rugby Rugby Women's rugby-7
2nd New Zealand New Zealand STEWART Campbell Japan 2021 Tokyo Cycling Track Cycling Track Men's Omnium
2nd New Zealand New Zealand ANDREWS Ellesse Japan 2021 Tokyo Cycling Track Cycling Track Women's Keirin
2nd New Zealand New Zealand OSBORNE Hannah
DONOGHUE Brooke
Japan 2021 Tokyo Rowing Rowing Women's double sculls (2x)
2nd New Zealand New Zealand DYKE Emma
GOWLER Kerri
PRENDERGAST Grace
SHEPHERD Caleb
BEVAN Kelsey
GOWLER Jackie
GREENSLADE Ella
ROSS Beth
SPOORS Lucy
Japan 2021 Tokyo Rowing Rowing Women's eight with coxswain (8+)
2nd New Zealand New Zealand COLLIER Dylan
KNEWSTUBB Andrew
MIKKELSON Tim
NANAI-SETURO Etene
NICOLE Amanaki
WARE Regan
BAKER Kurt
CURRY Scott
McGARVEY-BLACK Ngarohi
MOLIA Sione
NG SHIU Tone
WARBRICK William
WEBBER Joe
Japan 2021 Tokyo Rugby Rugby Men's rugby-7
2nd New Zealand New Zealand BURLING Peter
TUKE Blair
Japan 2021 Tokyo Sailing Sailing Men's 49er - Skiff
3rd New Zealand New Zealand WALSH Tomas Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Men's shot put
3rd New Zealand New Zealand ADAMS Valerie Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Women's shot put
3rd New Zealand New Zealand NYIKA David Japan 2021 Tokyo Boxing Boxing Men's 81 - 91kg (heavyweight)
3rd New Zealand New Zealand KO Lydia Japan 2021 Tokyo Golf Golf Women's individual
3rd New Zealand New Zealand DANIELL Marcus
VENUS Michael
Japan 2021 Tokyo Tennis Tennis Men's doubles
3rd New Zealand New Zealand SCHMIDT Dylan Japan 2021 Tokyo Trampoline Trampoline Men's individual
3rd New Zealand New Zealand WILDE Hayden Japan 2021 Tokyo Triathlon Triathlon Men's individual
1st New Zealand New Zealand PORTEOUS Nico China 2022 Beijing Freestyle Skiing Freestyle Skiing Men's Halfpipe
1st New Zealand New Zealand MARINO Julia China 2022 Beijing Snowboard Snowboard Women's Slopestyle
2nd New Zealand New Zealand MURASE Kokomo China 2022 Beijing Snowboard Snowboard Women's Big air
143 Total