Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Olympic Games Summer Olympics 53 79 74 206
Olympic Games Winter Olympics 63 47 57 167
Total 116 126 131 373

Medalists

Medal Athletes Games Sport Event
1st Switzerland Switzerland Louis ZUTTER Greece 1896 Athens Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's pommel horse
2nd Switzerland Switzerland Louis ZUTTER Greece 1896 Athens Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's parallel bars
2nd Switzerland Switzerland Louis ZUTTER Greece 1896 Athens Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's vault
1st Switzerland Switzerland Hermann de Pourtalès
Bernard de Pourtalès
Hélène de Pourtalès
France 1900 Paris Sailing Sailing Mixed 1-2t
1st Switzerland Switzerland Karl Konrad RÖDERER France 1900 Paris Shooting Shooting Men's 50m pistol
1st Switzerland Switzerland Paul PROBST
Louis-Marc RICHARDET
Friedrich LÜTHI
Konrad STÄHELI
Karl Konrad RÖDERER
France 1900 Paris Shooting Shooting Men's 50m army pistol, team
1st Switzerland Switzerland Emil KELLENBERGER France 1900 Paris Shooting Shooting Men's army rifle, 300m, 3 positions
1st Switzerland Switzerland Konrad STÄHELI France 1900 Paris Shooting Shooting Men's army rifle, 300m, kneeling
1st Switzerland Switzerland Konrad STÄHELI
Alfred GRÜTER
Franz BÖCKLI
Louis-Marc RICHARDET
Emil KELLENBERGER
France 1900 Paris Shooting Shooting Men's free rifle, team
2nd Switzerland Switzerland Hélène de Pourtalès
Hermann de Pourtalès
Bernard de Pourtalès
France 1900 Paris Sailing Sailing Mixed 1-2t
2nd Switzerland Switzerland Emil KELLENBERGER France 1900 Paris Shooting Shooting Men's army rifle, 300m, kneeling
3rd Switzerland Switzerland Konrad STÄHELI France 1900 Paris Shooting Shooting Men's 50m pistol
1st Switzerland Switzerland Adolf SPINNLER United States 1904 St Louis Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's combined 3 events
3rd Switzerland Switzerland Adolf SPINNLER United States 1904 St Louis Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's individual all-round
3rd Switzerland Switzerland Gustav THIEFENTHALER United States 1904 St Louis Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's - 47.6kg (light-flyweight)
1st Switzerland Switzerland Max RUDOLF
Hans WALTER
Willy BRÜDERLIN
Paul RUDOLF
Paul STAUB
Belgium 1920 Antwerp Rowing Rowing Men's four-oared shell with coxswain
1st Switzerland Switzerland Robert ROTH Belgium 1920 Antwerp Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's + 80kg (heavyweight)
2nd Switzerland Switzerland Fritz HÜNENBERGER Belgium 1920 Antwerp Weightlifting Weightlifting Men's 75 - 82.5kg, one-two hand 3 events (light-heavyweight)
2nd Switzerland Switzerland Charles COURANT Belgium 1920 Antwerp Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 75 - 80kg (light-heavyweight)
3rd Switzerland Switzerland Alfred FELBER
Edouard CANDEVEAU
Paul PIAGET
Belgium 1920 Antwerp Rowing Rowing Men's pair-oared shell with coxswain
3rd Switzerland Switzerland Fritz ZULAUF Belgium 1920 Antwerp Shooting Shooting Men's 25m rapid fire pistol
3rd Switzerland Switzerland Fritz ZULAUF
Gustave AMOUDRUZ
Domenico GIAMBONINI
Joseph JEHLE
Hans EGLI
Belgium 1920 Antwerp Shooting Shooting Men's 30m army pistol, team
3rd Switzerland Switzerland Fritz KUCHEN
Arnold RÖSLI
Jacob REICH
Albert TRÖNDLE
Caspar WIDMER
Belgium 1920 Antwerp Shooting Shooting Men's free rifle, team
3rd Switzerland Switzerland Fritz KUCHEN Belgium 1920 Antwerp Shooting Shooting Men's army rifle, 300m, prone
3rd Switzerland Switzerland Fritz KUCHEN
Arnold RÖSLI
Caspar WIDMER
Albert TRÖNDLE
Walter LIENHARD
Belgium 1920 Antwerp Shooting Shooting Men's 300+600m free rifle, team, prone
3rd Switzerland Switzerland Eugène RYTHER Belgium 1920 Antwerp Weightlifting Weightlifting Men's - 60kg, one-two hand 3 events (featherweight)
1st Switzerland Switzerland Alphonse GEMUSEUS France 1924 Paris Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed individual
1st Switzerland Switzerland August GÜTTINGER France 1924 Paris Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's parallel bars
1st Switzerland Switzerland Josef WILHELM France 1924 Paris Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's pommel horse
1st Switzerland Switzerland Edouard CANDEVEAU
Emile LACHAPELLE
Alfred FELBER
France 1924 Paris Rowing Rowing Men's pair-oared shell with coxswain
1st Switzerland Switzerland Walter LOSSLI
Eugen SIGG
Alfred PROBST
Emile ALBRECHT
Hans WALTER
France 1924 Paris Rowing Rowing Men's four-oared shell with coxswain
1st Switzerland Switzerland Hermann GEHRI France 1924 Paris Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 66 - 72kg (welterweight)
1st Switzerland Switzerland Fritz HAGMANN France 1924 Paris Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 72 - 79kg (middleweight)
2nd Switzerland Switzerland Paul MARTIN France 1924 Paris Athletics Athletics Men's 800m
2nd Switzerland Switzerland Willy SCHÄRER France 1924 Paris Athletics Athletics Men's 1500m
2nd Switzerland Switzerland Hans BÜHLER
Alphonse GEMUSEUS
Werner STUBER
France 1924 Paris Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed team
2nd Switzerland Switzerland M. KATZ
T. SCHAR
Karl EHRENBOLGER
G. GOTTENKIENY
Aron POLLITZ
C. BOUVIER
Rudolf RAMSEYER
Hans PULVER
Max ABEGGLEN
Paul STURZENEGGER
L. RICHARD
August OBERHAUSER
Adolphe MENGOTTI
Paul SCHMIEDLIN
Edmond KRAMER
Félix BÉDOURET
Robert PACHE
Walter DIETRICH
Paul FÄSSLER
Walter WEILER
J. HAAG
Adolphe REYMOND
France 1924 Paris Football Football Men's football
2nd Switzerland Switzerland Jean GUTWENIGER France 1924 Paris Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's pommel horse
2nd Switzerland Switzerland Jean GUTWENIGER France 1924 Paris Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's horizontal bar
2nd Switzerland Switzerland Fritz HÜNENBERGER France 1924 Paris Weightlifting Weightlifting Men's 75 - 82.5kg, one-two hand 5 events (light-heavyweight)
2nd Switzerland Switzerland Henri WERNLI France 1924 Paris Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's + 87kg (heavyweight)
3rd Switzerland Switzerland August GÜTTINGER
Georges MIEZ
Josef WILHELM
Carl WIDMER
Otto PFISTER
Antoine REBETEZ
Jean GUTWENIGER
Hans GRIEDER
France 1924 Paris Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's team competition
3rd Switzerland Switzerland Antoine REBETEZ France 1924 Paris Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's pommel horse
3rd Switzerland Switzerland August GÜTTINGER France 1924 Paris Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's rope climbing
3rd Switzerland Switzerland Josef SCHNEIDER France 1924 Paris Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
3rd Switzerland Switzerland Rudolf BOSSHARD
Heinrich THOMA
France 1924 Paris Rowing Rowing Men's double sculls (2x)
3rd Switzerland Switzerland Eugen SIGG
Hans WALTER
Emile ALBRECHT
Alfred PROBST
France 1924 Paris Rowing Rowing Men's four without coxswain (4-)
3rd Switzerland Switzerland Josias HARTMANN France 1924 Paris Shooting Shooting Men's 50m rifle prone
3rd Switzerland Switzerland Arthur REINMANN France 1924 Paris Weightlifting Weightlifting Men's - 60kg, one-two hand 5 events (featherweight)
3rd Switzerland Switzerland Otto MÜLLER France 1924 Paris Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 66 - 72kg (welterweight)
3rd Switzerland Switzerland Charles COURANT France 1924 Paris Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 79 - 87kg (light-heavyweight)
1st Switzerland Switzerland Alfred NEVEU
Alfred SCHLÄPPI
Eduard SCHERRER
Heinrich SCHLÄPPI
France 1924 Chamonix Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
1st Switzerland Switzerland Alphonse JULEN
Adolf AUFDENBLATTEN
D. VAUCHER
Ant. JULEN
France 1924 Chamonix Military Patrol Military Patrol Men's military patrol
3rd Switzerland Switzerland Georges GAUTSCHI France 1924 Chamonix Figure skating Figure skating Men's individual
1st Switzerland Switzerland Georges MIEZ Netherlands 1928 Amsterdam Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's individual all-round
1st Switzerland Switzerland Hermann HÄNGGI
Otto PFISTER
Eugen MACK
August GÜTTINGER
Hans GRIEDER
Eduard STEINEMANN
Melchior WEZEL
Georges MIEZ
Netherlands 1928 Amsterdam Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's team competition
1st Switzerland Switzerland Eugen MACK Netherlands 1928 Amsterdam Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's vault
1st Switzerland Switzerland Hermann HÄNGGI Netherlands 1928 Amsterdam Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's pommel horse
1st Switzerland Switzerland Georges MIEZ Netherlands 1928 Amsterdam Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's horizontal bar
1st Switzerland Switzerland Hans SCHÖCHLIN
Karl SCHÖCHLIN
Hans BOURQUIN
Netherlands 1928 Amsterdam Rowing Rowing Men's pair-oared shell with coxswain
1st Switzerland Switzerland Ernst KYBURZ Netherlands 1928 Amsterdam Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 72 - 79kg (middleweight)
2nd Switzerland Switzerland Hermann HÄNGGI Netherlands 1928 Amsterdam Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's individual all-round
2nd Switzerland Switzerland Georges MIEZ Netherlands 1928 Amsterdam Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's pommel horse
2nd Switzerland Switzerland Joseph MEYER
Karl SCHWEGLER
Otto BUCHER
Ernst HAAS
Fritz BÖSCH
Netherlands 1928 Amsterdam Rowing Rowing Men's four-oared shell with coxswain
2nd Switzerland Switzerland Arnold BÖGLI Netherlands 1928 Amsterdam Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 79 - 87kg (light-heavyweight)
3rd Switzerland Switzerland Charley KUHN Netherlands 1928 Amsterdam Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed individual
3rd Switzerland Switzerland Hermann HÄNGGI Netherlands 1928 Amsterdam Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's parallel bars
3rd Switzerland Switzerland Eugen MACK Netherlands 1928 Amsterdam Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's horizontal bar
3rd Switzerland Switzerland Hans MINDER Netherlands 1928 Amsterdam Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 56 - 61kg (featherweight)
3rd Switzerland Switzerland Charles FASEL
Robert BREITER
Arnold MARTIGNONI
Giannin ANDREOSSI
Luzius RÜEDI
Fritz KRAATZ
Heini MENG
Richard TORRIANI
Mezzi ANDREOSSI
Albert GEROMINI
Anton MOROSANI
Louis DUFOUR
Switzerland 1928 St. Moritz Ice Hockey Ice Hockey Men's ice hockey
2nd Switzerland Switzerland Georges MIEZ United States 1932 Los Angeles Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's floor exercises
2nd Switzerland Switzerland Reto CAPADRUTT
Oscar GEIER
United States 1932 Lake Placid Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
1st Switzerland Switzerland Georges MIEZ Germany 1936 Berlin Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's floor exercises
2nd Switzerland Switzerland Arthur SCHWAB Germany 1936 Berlin Athletics Athletics Men's 50km walk
2nd Switzerland Switzerland Edgar BUCHWALDER
Kurt OTT
Ernst NIEVERGELT
Germany 1936 Berlin Cycling Road Cycling Road Men's team time trial
2nd Switzerland Switzerland Eugen MACK Germany 1936 Berlin Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's individual all-round
2nd Switzerland Switzerland Josef WALTER
Albert BACHMANN
Walter BECK
Michael REUSCH
Eugen MACK
Walter BACH
Eduard STEINEMANN
Georges MIEZ
Germany 1936 Berlin Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's team competition
2nd Switzerland Switzerland Josef WALTER Germany 1936 Berlin Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's floor exercises
2nd Switzerland Switzerland Michael REUSCH Germany 1936 Berlin Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's parallel bars
2nd Switzerland Switzerland Eugen MACK Germany 1936 Berlin Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's vault
2nd Switzerland Switzerland Eugen MACK Germany 1936 Berlin Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's pommel horse
2nd Switzerland Switzerland Rolf SPRING
Hermann BETSCHART
Hans HOMBERGER
Karl SCHMID
Alex HOMBERGER
Germany 1936 Berlin Rowing Rowing Men's four-oared shell with coxswain
3rd Switzerland Switzerland Ernst NIEVERGELT Germany 1936 Berlin Cycling Road Cycling Road Men's individual road race
3rd Switzerland Switzerland Eugen MACK Germany 1936 Berlin Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's floor exercises
3rd Switzerland Switzerland Albert BACHMANN Germany 1936 Berlin Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's pommel horse
3rd Switzerland Switzerland Willy SCHÄFER
Eugen SEITERLE
Edy SCHMID
Max BLOSCH
Rolf FÄS
Rudolf WIRZ
Willy HUFSCHMID
Erich SCHMITT
Robert STUDER
Ernst HUFSCHMID
Willy GYSI
Werner MEYER
Burkhard GANTENBEIN
Werner SCHEURMANN
Georg MISCHON
Erland HERKENRATH
Hans STREIB
Germany 1936 Berlin Handball Handball Men's handball
3rd Switzerland Switzerland Karl SCHMID
Alex HOMBERGER
Hans HOMBERGER
Hermann BETSCHART
Germany 1936 Berlin Rowing Rowing Men's four without coxswain (4-)
1st Switzerland Switzerland Pierre MUSY
Joseph BEERLI
Arnold GARTMANN
Charles BOUVIER
Germany 1936 Garmisch-Partenkirchen Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
2nd Switzerland Switzerland Fritz FEIERABEND
Joseph BEERLI
Germany 1936 Garmisch-Partenkirchen Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
2nd Switzerland Switzerland Reto CAPADRUTT
Fritz FEIERABEND
Hans BÜTIKOFER
Hans AICHELE
Germany 1936 Garmisch-Partenkirchen Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
1st Switzerland Switzerland Hans MOSER Great Britain 1948 London Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed individual
1st Switzerland Switzerland Michael REUSCH Great Britain 1948 London Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's parallel bars
1st Switzerland Switzerland Karl FREI Great Britain 1948 London Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's rings
1st Switzerland Switzerland Josef STALDER Great Britain 1948 London Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's horizontal bar
1st Switzerland Switzerland Emil GRÜNIG Great Britain 1948 London Shooting Shooting Men's 300m free rifle 3 positions
2nd Switzerland Switzerland Gaston GODEL Great Britain 1948 London Athletics Athletics Men's 50km walk
2nd Switzerland Switzerland Oswald ZAPPELLI Great Britain 1948 London Fencing Fencing Men's épée individual
2nd Switzerland Switzerland Walter LEHMANN Great Britain 1948 London Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's individual all-round
2nd Switzerland Switzerland Melchior THALMANN
Karl FREI
Christian KIPFER
Josef STALDER
Walter LEHMANN
Emil STUDER
Robert LUCY
Michael REUSCH
Great Britain 1948 London Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's team competition
2nd Switzerland Switzerland Michael REUSCH Great Britain 1948 London Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's rings
2nd Switzerland Switzerland Walter LEHMANN Great Britain 1948 London Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's horizontal bar
2nd Switzerland Switzerland Josef KALT
Hans KALT
Great Britain 1948 London Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
2nd Switzerland Switzerland Rudolf REICHLING
Erich SCHRIEVER
Andre MOCCAND
Pierre STEBLER
Emile KNECHT
Great Britain 1948 London Rowing Rowing Men's four-oared shell with coxswain
2nd Switzerland Switzerland Rudolf SCHNYDER Great Britain 1948 London Shooting Shooting Men's 50m pistol
2nd Switzerland Switzerland Fritz STÖCKLI Great Britain 1948 London Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 79 - 87kg (light-heavyweight)
3rd Switzerland Switzerland Fritz SCHWAB Great Britain 1948 London Athletics Athletics Men's 10000m walk
3rd Switzerland Switzerland Christian KIPFER Great Britain 1948 London Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's parallel bars
3rd Switzerland Switzerland Josef STALDER Great Britain 1948 London Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's parallel bars
3rd Switzerland Switzerland Adolf MÜLLER Great Britain 1948 London Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 57 - 63kg (featherweight)
3rd Switzerland Switzerland Hermann BAUMANN Great Britain 1948 London Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 63 - 67kg (lightweight)
1st Switzerland Switzerland Edi REINALTER Switzerland 1948 St. Moritz Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
1st Switzerland Switzerland Hedy SCHLUNEGGER Switzerland 1948 St. Moritz Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
1st Switzerland Switzerland Felix ENDRICH
Fritz WALLER
Switzerland 1948 St. Moritz Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
2nd Switzerland Switzerland Karl MOLITOR Switzerland 1948 St. Moritz Alpine Skiing Alpine Skiing Men's Alpine combined
2nd Switzerland Switzerland Antoinette MEYER Switzerland 1948 St. Moritz Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
2nd Switzerland Switzerland Paul Hans EBERHARD
Fritz FEIERABEND
Switzerland 1948 St. Moritz Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
2nd Switzerland Switzerland Hans GERSCHWILER Switzerland 1948 St. Moritz Figure skating Figure skating Men's individual
3rd Switzerland Switzerland Karl MOLITOR Switzerland 1948 St. Moritz Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
3rd Switzerland Switzerland Ralph OLINGER Switzerland 1948 St. Moritz Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
3rd Switzerland Switzerland Beat RÜEDI
Reto PERL
Ulrich POLTERA
Heinrich BOLLER
Emil HANDSCHIN
Hans CATTINI
Ferdinand CATTINI
Richard TORRIANI
Werner LOHRER
Heini LOHRER
Hans-Martin TREPP
Hans DÜRST
Gebhard POLTERA
Alfred BIELER
Otto SCHUBIGER
Walter Paul DURST
Hans BÄNNINGER
Switzerland 1948 St. Moritz Ice Hockey Ice Hockey Men's ice hockey
1st Switzerland Switzerland Hans EUGSTER Finland 1952 Helsinki Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's parallel bars
1st Switzerland Switzerland Jack GÜNTHARD Finland 1952 Helsinki Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's horizontal bar
2nd Switzerland Switzerland Fritz SCHWAB Finland 1952 Helsinki Athletics Athletics Men's 10000m walk
2nd Switzerland Switzerland Gustav FISCHER
Henri CHAMMARTIN
Gottfried TRACHSEL
Finland 1952 Helsinki Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed team
2nd Switzerland Switzerland Jack GÜNTHARD
Hans EUGSTER
Melchior THALMANN
Ernst FIVIAN
Jean TSCHABOLD
Ernst GEBENDINGER
Josef STALDER
Hans SCHWARZENTRUBER
Finland 1952 Helsinki Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's team competition
2nd Switzerland Switzerland Josef STALDER Finland 1952 Helsinki Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's horizontal bar
2nd Switzerland Switzerland Heinrich SCHELLER
Karl WEIDMANN
Walter LEISER
Enrico BIANCHI
Emile ESS
Finland 1952 Helsinki Rowing Rowing Men's four-oared shell with coxswain
2nd Switzerland Switzerland Robert BÜRCHLER Finland 1952 Helsinki Shooting Shooting Men's 300m free rifle 3 positions
3rd Switzerland Switzerland Oswald ZAPPELLI Finland 1952 Helsinki Fencing Fencing Men's épée individual
3rd Switzerland Switzerland Willy FITTING
Paul BARTH
Oswald ZAPPELLI
Mario VALOTA
Otto RÜFENACHT
Paul MEISTER
Finland 1952 Helsinki Fencing Fencing Men's épée team
3rd Switzerland Switzerland Josef STALDER Finland 1952 Helsinki Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's individual all-round
3rd Switzerland Switzerland Josef STALDER Finland 1952 Helsinki Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's parallel bars
3rd Switzerland Switzerland Hans EUGSTER Finland 1952 Helsinki Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's rings
3rd Switzerland Switzerland Kurt SCHMID
Hans KALT
Finland 1952 Helsinki Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
3rd Switzerland Switzerland Fritz FEIERABEND
Stephan WASER
Norway 1952 Oslo Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
3rd Switzerland Switzerland Stephan WASER
Albert MADÖRIN
Fritz FEIERABEND
André FILIPPINI
Norway 1952 Oslo Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
3rd Switzerland Switzerland Henri CHAMMARTIN
Gottfried TRACHSEL
Gustav FISCHER
Australia / Sweden 1956 Melbourne / Stockholm Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed team
1st Switzerland Switzerland Madeleine BERTHOD Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
1st Switzerland Switzerland Renée COLLIARD Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
1st Switzerland Switzerland Franz KAPUS
Robert ALT
Gottfried DIENER
Heinrich ANGST
Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
2nd Switzerland Switzerland Raymond FELLAY Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
2nd Switzerland Switzerland Frieda DÄNZER Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
3rd Switzerland Switzerland Harry WARBURTON
Max ANGST
Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
2nd Switzerland Switzerland Gustav FISCHER Italy 1960 Rome Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed individual
2nd Switzerland Switzerland Rudolf GUNTHARDT
Anton BÜHLER
Hans SCHWARZENBACH
Italy 1960 Rome Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed team
2nd Switzerland Switzerland Hans Rudolf SPILLMANN Italy 1960 Rome Shooting Shooting Men's 300m free rifle 3 positions
3rd Switzerland Switzerland Anton BÜHLER Italy 1960 Rome Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed individual
3rd Switzerland Switzerland Rolf LARCHER
Ernst HÜRLIMANN
Italy 1960 Rome Rowing Rowing Men's double sculls (2x)
3rd Switzerland Switzerland Manfred METZGER
Pierre GIRARD
Henri COPPONEX
Italy 1960 Rome Sailing Sailing Mixed 5.5m
1st Switzerland Switzerland Roger STAUB United States 1960 Squaw Valley Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
1st Switzerland Switzerland Yvonne RÜEGG United States 1960 Squaw Valley Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
1st Switzerland Switzerland Henri CHAMMARTIN Japan 1964 Tokyo Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed individual
2nd Switzerland Switzerland Gustav FISCHER
Marianne GOSSWEILER
Henri CHAMMARTIN
Japan 1964 Tokyo Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed team
2nd Switzerland Switzerland Eric HÄNNI Japan 1964 Tokyo Judo Judo Men's - 68kg (lightweight)
3rd Switzerland Switzerland Gottfried KOTTMANN Japan 1964 Tokyo Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
2nd Switzerland Switzerland Louis NOVERRAZ
Bernhard DUNAND
Marcel STERN
Mexico 1968 Mexico Sailing Sailing Mixed 5.5m
3rd Switzerland Switzerland Xaver KURMANN Mexico 1968 Mexico Cycling Track Cycling Track Men's individual pursuit
3rd Switzerland Switzerland Henri CHAMMARTIN
Gustav FISCHER
Marianne GOSSWEILER
Mexico 1968 Mexico Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed team
3rd Switzerland Switzerland Denis OSWALD
Gottlieb FRÖHLICH
Peter BOLLIGER
Hugo WASER
Jakob GROB
Mexico 1968 Mexico Rowing Rowing Men's four-oared shell with coxswain
3rd Switzerland Switzerland Kurt MÜLLER Mexico 1968 Mexico Shooting Shooting Mixed 300m free rifle 3 positions
2nd Switzerland Switzerland Willy FAVRE France 1968 Grenoble Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
2nd Switzerland Switzerland Alois KÄLIN France 1968 Grenoble Nordic Combined Nordic Combined Men's individual
3rd Switzerland Switzerland Jean-Daniel DÄTWYLER France 1968 Grenoble Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
3rd Switzerland Switzerland Fernande BOCHATAY France 1968 Grenoble Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
3rd Switzerland Switzerland Walter GRAF
Hans CANDRIAN
Willi HOFMANN
Jean WICKI
France 1968 Grenoble Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
3rd Switzerland Switzerland Joseph HAAS France 1968 Grenoble Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's 50km
2nd Switzerland Switzerland Xaver KURMANN Germany 1972 Munich Cycling Track Cycling Track Men's individual pursuit
2nd Switzerland Switzerland Peter LÖTSCHER
Christian KAUTER
Daniel GIGER
François SUCHANECKI
Guy EVÉQUOZ
Germany 1972 Munich Fencing Fencing Men's épée team
2nd Switzerland Switzerland Heinrich FISCHER
Alfred BACHMANN
Germany 1972 Munich Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
1st Switzerland Switzerland Bernhard RUSSI Japan 1972 Sapporo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
1st Switzerland Switzerland Marie-Theres NADIG Japan 1972 Sapporo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
1st Switzerland Switzerland Marie-Theres NADIG Japan 1972 Sapporo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
1st Switzerland Switzerland Werner CAMICHEL
Jean WICKI
Edy HUBACHER
Hans LEUTENEGGER
Japan 1972 Sapporo Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
2nd Switzerland Switzerland Roland COLLOMBIN Japan 1972 Sapporo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
2nd Switzerland Switzerland Edmund BRUGGMANN Japan 1972 Sapporo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
2nd Switzerland Switzerland Walter STEINER Japan 1972 Sapporo Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
3rd Switzerland Switzerland Werner MATTLE Japan 1972 Sapporo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
3rd Switzerland Switzerland Jean WICKI
Edy HUBACHER
Japan 1972 Sapporo Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
3rd Switzerland Switzerland Alois KÄLIN
Albert GIGER
Eduard HAUSER
Alfred KÄLIN
Japan 1972 Sapporo Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's 4x10km relay
1st Switzerland Switzerland Christine STUECKELBERGER Canada 1976 Montreal Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed individual
2nd Switzerland Switzerland Doris RAMSEIER
Christine STUECKELBERGER
Ulrich LEHMANN
Canada 1976 Montreal Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed team
3rd Switzerland Switzerland Jean-Blaise EVÉQUOZ
François SUCHANECKI
Daniel GIGER
Christian KAUTER
Michel POFFET
Canada 1976 Montreal Fencing Fencing Men's épée team
3rd Switzerland Switzerland Jürg RÖTHLISBERGER Canada 1976 Montreal Judo Judo Men's 80 - 93kg (half-heavyweight)
1st Switzerland Switzerland Heini HEMMI Austria 1976 Innsbruck Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
2nd Switzerland Switzerland Bernhard RUSSI Austria 1976 Innsbruck Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
2nd Switzerland Switzerland Ernst GOOD Austria 1976 Innsbruck Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
2nd Switzerland Switzerland Ulrich BÄCHLI
Josef BENZ
Rudolf MARTI
Erich SCHÄRER
Austria 1976 Innsbruck Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
3rd Switzerland Switzerland Josef BENZ
Erich SCHÄRER
Austria 1976 Innsbruck Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
1st Switzerland Switzerland Robert DILL-BUNDI USSR 1980 Moscow Cycling Track Cycling Track Men's individual pursuit
1st Switzerland Switzerland Jürg RÖTHLISBERGER USSR 1980 Moscow Judo Judo Men's 78 - 86kg (middleweight)
1st Switzerland Switzerland Erich SCHÄRER
Joseph BENZ
United States 1980 Lake Placid Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
2nd Switzerland Switzerland Erich SCHÄRER
Rudolf MARTI
Ulrich BÄCHLI
Joseph BENZ
United States 1980 Lake Placid Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
3rd Switzerland Switzerland Jacques LÜTHY United States 1980 Lake Placid Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
3rd Switzerland Switzerland Erika HESS United States 1980 Lake Placid Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
3rd Switzerland Switzerland Marie-Theres NADIG United States 1980 Lake Placid Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
2nd Switzerland Switzerland Markus RYFFEL United States 1984 Los Angeles Athletics Athletics Men's 5000m
2nd Switzerland Switzerland Benno WISS
Richard TRINKLER
Laurent VIAL
Alfred ACHERMANN
United States 1984 Los Angeles Cycling Road Cycling Road Men's team time trial
2nd Switzerland Switzerland Otto Josef HOFER
Christine STUECKELBERGER
Amy Catherine DE BARY
LIMANDUS
TANSANIT
AINTREE
United States 1984 Los Angeles Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed team
2nd Switzerland Switzerland Daniel NIPKOV United States 1984 Los Angeles Shooting Shooting Men's 50m rifle 3 positions
3rd Switzerland Switzerland LIMANDUS
Otto Josef HOFER
United States 1984 Los Angeles Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed individual
3rd Switzerland Switzerland Adelheid ROBBIANI
JESSICA V
United States 1984 Los Angeles Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed individual
3rd Switzerland Switzerland Etienne DAGON United States 1984 Los Angeles Swimming Swimming Men's 200m breaststroke
3rd Switzerland Switzerland Hugo DIETSCHE United States 1984 Los Angeles Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 57 - 62kg (featherweight)
1st Switzerland Switzerland Max JULEN Yugoslavia 1984 Sarajevo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
1st Switzerland Switzerland Michela FIGINI Yugoslavia 1984 Sarajevo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
2nd Switzerland Switzerland Peter MÜLLER Yugoslavia 1984 Sarajevo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
2nd Switzerland Switzerland Maria WALLISER Yugoslavia 1984 Sarajevo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
3rd Switzerland Switzerland Silvio GIOBELLINA
Urs SALZMANN
Heinz STETTLER
Rico FREIERMUTH
Yugoslavia 1984 Sarajevo Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
2nd Switzerland Switzerland Otto Josef HOFER
Daniel RAMSEIER
Samuel SCHATZMANN
Christine STUECKELBERGER
ANDIAMO
RANDOM
ROCHUS
GAUGUIN DE LULLY CH
Korea Republic 1988 Seoul Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed team
2nd Switzerland Switzerland Ueli BODENMANN
Beat SCHWERZMANN
Korea Republic 1988 Seoul Rowing Rowing Men's double sculls (2x)
3rd Switzerland Switzerland Werner GÜNTHÖR Korea Republic 1988 Seoul Athletics Athletics Men's shot put
3rd Switzerland Switzerland GAUGUIN DE LULLY CH
Christine STUECKELBERGER
Korea Republic 1988 Seoul Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed individual
1st Switzerland Switzerland Pirmin ZURBRIGGEN Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
1st Switzerland Switzerland Vreni SCHNEIDER Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
1st Switzerland Switzerland Vreni SCHNEIDER Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
1st Switzerland Switzerland Ekkehard FASSER
Marcel FÄSSLER
Kurt MEIER
Werner STOCKER
Canada 1988 Calgary Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
1st Switzerland Switzerland Hippolyt KEMPF Canada 1988 Calgary Nordic Combined Nordic Combined Men's individual
2nd Switzerland Switzerland Peter MÜLLER Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
2nd Switzerland Switzerland Brigitte OERTLI Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
2nd Switzerland Switzerland Michela FIGINI Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
2nd Switzerland Switzerland Brigitte OERTLI Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
2nd Switzerland Switzerland Hippolyt KEMPF
Andreas SCHAAD
Fredy GLANZMANN
Canada 1988 Calgary Nordic Combined Nordic Combined Men's team
3rd Switzerland Switzerland Paul ACCOLA Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Men's Alpine combined
3rd Switzerland Switzerland Pirmin ZURBRIGGEN Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
3rd Switzerland Switzerland Maria WALLISER Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
3rd Switzerland Switzerland Maria WALLISER Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
3rd Switzerland Switzerland Andi GRÜNENFELDER Canada 1988 Calgary Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's 50km
1st Switzerland Switzerland Marc ROSSET Spain 1992 Barcelona Tennis Tennis Men's singles
1st Switzerland Switzerland Gustav WEDER
Donat ACKLIN
France 1992 Albertville Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
3rd Switzerland Switzerland Steve LOCHER France 1992 Albertville Alpine Skiing Alpine Skiing Men's Alpine combined
3rd Switzerland Switzerland Curdin MORELL
Donat ACKLIN
Gustav WEDER
Lorenz SCHINDELHOLZ
France 1992 Albertville Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
1st Switzerland Switzerland Vreni SCHNEIDER Norway 1994 Lillehammer Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
1st Switzerland Switzerland Gustav WEDER
Donat ACKLIN
Norway 1994 Lillehammer Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
1st Switzerland Switzerland Andreas SCHÖNBÄCHLER Norway 1994 Lillehammer Freestyle Skiing Freestyle Skiing Men's aerials
2nd Switzerland Switzerland Urs KAELIN Norway 1994 Lillehammer Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
2nd Switzerland Switzerland Vreni SCHNEIDER Norway 1994 Lillehammer Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
2nd Switzerland Switzerland Reto GOETSCHI
Guido ACKLIN
Norway 1994 Lillehammer Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
2nd Switzerland Switzerland Kurt MEIER
Gustav WEDER
Domenico SEMERARO
Donat ACKLIN
Norway 1994 Lillehammer Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
3rd Switzerland Switzerland Vreni SCHNEIDER Norway 1994 Lillehammer Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
3rd Switzerland Switzerland Hippolyt KEMPF
Andreas SCHAAD
Jean-Yves CUENDET
Norway 1994 Lillehammer Nordic Combined Nordic Combined Men's team
1st Switzerland Switzerland Ришар United States 1996 Atlanta Cycling Road Cycling Road Men's individual road race
1st Switzerland Switzerland Ли Донхуа United States 1996 Atlanta Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's pommel horse
1st Switzerland Switzerland Мюллер United States 1996 Atlanta Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
1st Switzerland Switzerland Михаэль Гир
Маркус Гир
United States 1996 Atlanta Rowing Rowing Men's lightweight double sculls (2x)
2nd Switzerland Switzerland Баумер
Хараламоу
Мюллер
Эйхенберг
United States 1996 Atlanta Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-4 500m (kayak four)
2nd Switzerland Switzerland Фришкнехт United States 1996 Atlanta Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Men's cross-country
2nd Switzerland Switzerland Меллигер United States 1996 Atlanta Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed individual
1st Switzerland Switzerland Херлиманн
Мюллер
Андре
Перрен
Лертшер
Japan 1998 Nagano Curling Curling Men's curling
1st Switzerland Switzerland Симмен Japan 1998 Nagano Snowboard Snowboard Men's Half-pipe
2nd Switzerland Switzerland Кюш Japan 1998 Nagano Alpine Skiing Alpine Skiing Men's super-G
2nd Switzerland Switzerland Ронер
Вассер
Нуссли
Зейц
Japan 1998 Nagano Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
3rd Switzerland Switzerland Фон Грюниген Japan 1998 Nagano Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
3rd Switzerland Switzerland Бранд Japan 1998 Nagano Freestyle Skiing Freestyle Skiing Women's aerials
3rd Switzerland Switzerland Кестенхольц Japan 1998 Nagano Snowboard Snowboard Men's giant-slalom
1st Switzerland Switzerland Бриггит Макмэхон Australia 2000 Sydney Triathlon Triathlon Women's individual
2nd Switzerland Switzerland Барбара Блаттер Australia 2000 Sydney Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Women's cross-country
2nd Switzerland Switzerland Australia 2000 Sydney Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed team
2nd Switzerland Switzerland Джанна Аблетцель-Бурки Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's épée individual
2nd Switzerland Switzerland Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's épée team
2nd Switzerland Switzerland Ксено Мюллер Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
2nd Switzerland Switzerland Михаэль Ансермет Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 25m rapid fire pistol
3rd Switzerland Switzerland Кристоф Заузер Australia 2000 Sydney Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Men's cross-country
3rd Switzerland Switzerland Магали Мессмер Australia 2000 Sydney Triathlon Triathlon Women's individual
1st Switzerland Switzerland Амманн United States 2002 Salt Lake City Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
1st Switzerland Switzerland Амманн United States 2002 Salt Lake City Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
1st Switzerland Switzerland Шох United States 2002 Salt Lake City Snowboard Snowboard Men's Giant parallel slalom
2nd Switzerland Switzerland Райх
Андерхуб
United States 2002 Salt Lake City Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
2nd Switzerland Switzerland Эбноэтер
Фрей
Роэтлисбергер
Отт
Бидо
United States 2002 Salt Lake City Curling Curling Women's curling
3rd Switzerland Switzerland Неф United States 2002 Salt Lake City Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
3rd Switzerland Switzerland Аннен
Хефти
United States 2002 Salt Lake City Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
3rd Switzerland Switzerland Хубер
Альбрехт-Лоретан
Роша
Леонарди-Кортеси
United States 2002 Salt Lake City Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's 4x5km relay
3rd Switzerland Switzerland Шваллер К.
Гричтинг
Шваллер А.
Эгглер
Рамстейн
United States 2002 Salt Lake City Curling Curling Men's curling
3rd Switzerland Switzerland Штэли United States 2002 Salt Lake City Skeleton Skeleton Men's individual
3rd Switzerland Switzerland Ройтелер United States 2002 Salt Lake City Snowboard Snowboard Women's Half-pipe
1st Switzerland Switzerland Марсель Фишер Greece 2004 Athens Fencing Fencing Men's épée individual
2nd Switzerland Switzerland Бруно Риси
Франко Марвулли
Greece 2004 Athens Cycling Track Cycling Track Men's Madison
3rd Switzerland Switzerland Патрик Хойшер
Штефан Кобел
Greece 2004 Athens Beach Volleyball Beach Volleyball Men's beach volleyball
3rd Switzerland Switzerland Карин Тюриг Greece 2004 Athens Cycling Road Cycling Road Women's individual time trial
3rd Switzerland Switzerland Свен Ридерер Greece 2004 Athens Triathlon Triathlon Men's individual
1st Switzerland Switzerland Evelyne LEU Italy 2006 Turin Freestyle Skiing Freestyle Skiing Women's aerials
1st Switzerland Switzerland Maya PEDERSEN Italy 2006 Turin Skeleton Skeleton Women's individual
1st Switzerland Switzerland Philipp SCHOCH Italy 2006 Turin Snowboard Snowboard Men's Giant parallel slalom
1st Switzerland Switzerland Daniela MEULI Italy 2006 Turin Snowboard Snowboard Women's Giant parallel slalom
1st Switzerland Switzerland Tanja FRIEDEN Italy 2006 Turin Snowboard Snowboard Women's Snowboard Cross
2nd Switzerland Switzerland Martina SCHILD Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
2nd Switzerland Switzerland Michele MOSER
Manuela KORMANN
Valeria SPAELTY
Binia FELTSCHER
Mirjam OTT
Italy 2006 Turin Curling Curling Women's curling
2nd Switzerland Switzerland Stephane LAMBIEL Italy 2006 Turin Figure skating Figure skating Men's individual
2nd Switzerland Switzerland Simon SCHOCH Italy 2006 Turin Snowboard Snowboard Men's Giant parallel slalom
3rd Switzerland Switzerland Ambrosi HOFFMANN Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Men's super-G
3rd Switzerland Switzerland Bruno KERNEN Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
3rd Switzerland Switzerland Martin ANNEN
Beat HEFTI
Italy 2006 Turin Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
3rd Switzerland Switzerland Cedric GRAND
Beat HEFTI
Thomas LAMPARTER
Martin ANNEN
Italy 2006 Turin Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
3rd Switzerland Switzerland Gregor STAEHLI Italy 2006 Turin Skeleton Skeleton Men's individual
1st Switzerland Switzerland Fabian CANCELLARA China 2008 Beijing Cycling Road Cycling Road Men's individual time trial
1st Switzerland Switzerland Roger FEDERER
Stanislas WAWRINKA
China 2008 Beijing Tennis Tennis Men's doubles
2nd Switzerland Switzerland Fabian CANCELLARA China 2008 Beijing Cycling Road Cycling Road Men's individual road race
3rd Switzerland Switzerland Nino SCHURTER China 2008 Beijing Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Men's cross-country
3rd Switzerland Switzerland Karin THURIG China 2008 Beijing Cycling Road Cycling Road Women's individual time trial
3rd Switzerland Switzerland Steve GUERDAT
Pius SCHWIZER
Niklaus SCHURTENBERGER
Christina LIEBHERR
China 2008 Beijing Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed team
3rd Switzerland Switzerland Sergei ASCHWANDEN China 2008 Beijing Judo Judo Men's 81 - 90kg (middleweight)
1st Switzerland Switzerland Carlo JANKA Canada 2010 Vancouver Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
1st Switzerland Switzerland Didier DEFAGO Canada 2010 Vancouver Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
1st Switzerland Switzerland Dario COLOGNA Canada 2010 Vancouver Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's 15km
1st Switzerland Switzerland Michael SCHMID Canada 2010 Vancouver Freestyle Skiing Freestyle Skiing Men's Ski Cross
1st Switzerland Switzerland Simon AMMANN Canada 2010 Vancouver Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
1st Switzerland Switzerland Simon AMMANN Canada 2010 Vancouver Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
3rd Switzerland Switzerland Silvan ZURBRIGGEN Canada 2010 Vancouver Alpine Skiing Alpine Skiing Men's Alpine combined
3rd Switzerland Switzerland Toni MUELLER
Jan HAUSER
Ralph STOECKLI
Markus EGGLER
Simon STRUEBIN
Canada 2010 Vancouver Curling Curling Men's curling
3rd Switzerland Switzerland Olivia NOBS Canada 2010 Vancouver Snowboard Snowboard Women's Snowboard Cross
1st Switzerland Switzerland Steve GUERDAT Great Britain 2012 London Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed individual
1st Switzerland Switzerland Nicola SPIRIG Great Britain 2012 London Triathlon Triathlon Women's individual
2nd Switzerland Switzerland Nino SCHURTER Great Britain 2012 London Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Men's cross-country
2nd Switzerland Switzerland Roger FEDERER Great Britain 2012 London Tennis Tennis Men's singles
1st Switzerland Switzerland Sandro VILETTA Russian Federation 2014 Sochi Alpine Skiing Alpine Skiing Men's Alpine combined
1st Switzerland Switzerland Dominique GISIN Russian Federation 2014 Sochi Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
1st Switzerland Switzerland Beat HEFTI
Alex BAUMANN
Russian Federation 2014 Sochi Bobsleigh Bobsleigh Men's two-man
1st Switzerland Switzerland Dario COLOGNA Russian Federation 2014 Sochi Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's Combined 15km + 15km mass start
1st Switzerland Switzerland Dario COLOGNA Russian Federation 2014 Sochi Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's 15km
1st Switzerland Switzerland Iouri PODLADTCHIKOV Russian Federation 2014 Sochi Snowboard Snowboard Men's Half-pipe
1st Switzerland Switzerland Patrizia KUMMER Russian Federation 2014 Sochi Snowboard Snowboard Women's Giant parallel slalom
2nd Switzerland Switzerland Selina GASPARIN Russian Federation 2014 Sochi Biathlon Biathlon Women's 15km individual
2nd Switzerland Switzerland Nevin GALMARINI Russian Federation 2014 Sochi Snowboard Snowboard Men's Giant parallel slalom
3rd Switzerland Switzerland Lara GUT Russian Federation 2014 Sochi Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
3rd Switzerland Switzerland Sandra THALMANN
Livia ALTMANN
Stefanie MARTY
Katrin NABHOLZ
Sarah FORSTER
Anja STIEFEL
Janine ALDER
Lara STALDER
Nina WAIDACHER
Angela FRAUTSCHI
Laura BENZ
Evelina RASELLI
Romy EGGIMANN
Jessica LUTZ
Alina MULLER
Sophie ANTHAMATTEN
Julia MARTY
Nicole BULLO
Phoebe STAENZ
Sara BENZ
Florence SCHELLING
Russian Federation 2014 Sochi Ice Hockey Ice Hockey Women's ice hockey
1st Switzerland Switzerland SCHURTER Nino Brazil 2016 Rio de Janeiro Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Men's cross-country
1st Switzerland Switzerland CANCELLARA Fabian Brazil 2016 Rio de Janeiro Cycling Road Cycling Road Men's individual time trial
1st Switzerland Switzerland Switzerland Brazil 2016 Rio de Janeiro Rowing Rowing Men's lightweight coxless four (4-)
2nd Switzerland Switzerland Bacsinszky
Hingis
Brazil 2016 Rio de Janeiro Tennis Tennis Women's doubles
2nd Switzerland Switzerland SPIRIG HUG Nicola Brazil 2016 Rio de Janeiro Triathlon Triathlon Women's individual
3rd Switzerland Switzerland STEINGRUBER Giulia Brazil 2016 Rio de Janeiro Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's vault
3rd Switzerland Switzerland DIETHELM GERBER Heidi Brazil 2016 Rio de Janeiro Shooting Shooting Women's 25m pistol
1st Switzerland Switzerland Michelle GISIN Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
1st Switzerland Switzerland Wendy HOLDENER
Daniel YULE
Denise FEIERABEND
Luca AERNI
Ramon ZENHAEUSERN
Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Mixed team
1st Switzerland Switzerland Dario COLOGNA Korea Republic 2018 Pyeongchang Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's 15km
1st Switzerland Switzerland Sarah HOEFFLIN Korea Republic 2018 Pyeongchang Freestyle Skiing Freestyle Skiing Women's Slopestyle
1st Switzerland Switzerland Nevin GALMARINI Korea Republic 2018 Pyeongchang Snowboard Snowboard Men's Giant parallel slalom
2nd Switzerland Switzerland Ramon ZENHAEUSERN Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
2nd Switzerland Switzerland Beat FEUZ Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Men's super-G
2nd Switzerland Switzerland Wendy HOLDENER Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
2nd Switzerland Switzerland Jenny PERRET
Martin RIOS
Korea Republic 2018 Pyeongchang Curling Curling Mixed Doubles
2nd Switzerland Switzerland Marc BISCHOFBERGER Korea Republic 2018 Pyeongchang Freestyle Skiing Freestyle Skiing Men's Ski Cross
2nd Switzerland Switzerland Mathilde GREMAUD Korea Republic 2018 Pyeongchang Freestyle Skiing Freestyle Skiing Women's Slopestyle
3rd Switzerland Switzerland Beat FEUZ Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
3rd Switzerland Switzerland Wendy HOLDENER Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
3rd Switzerland Switzerland Claudio PAETZ
Valentin TANNER
Benoit SCHWARZ
Peter DE CRUZ
Dominik MAERKI
Korea Republic 2018 Pyeongchang Curling Curling Men's curling
3rd Switzerland Switzerland Fanny SMITH Korea Republic 2018 Pyeongchang Freestyle Skiing Freestyle Skiing Women's Ski Cross
1st Switzerland Switzerland NEFF Jolanda Japan 2021 Tokyo Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Women's cross-country
1st Switzerland Switzerland CHRISTEN Nina Japan 2021 Tokyo Shooting Shooting Women's 50m rifle 3 positions
1st Switzerland Switzerland BENCIC Belinda Japan 2021 Tokyo Tennis Tennis Women's singles
2nd Switzerland Switzerland FLUECKIGER Mathias Japan 2021 Tokyo Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Men's cross-country
2nd Switzerland Switzerland FREI Sina Japan 2021 Tokyo Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Women's cross-country
2nd Switzerland Switzerland REUSSER Marlen Japan 2021 Tokyo Cycling Road Cycling Road Women's individual time trial
2nd Switzerland Switzerland BENCIC Belinda
GOLUBIC Viktorija
Japan 2021 Tokyo Tennis Tennis Women's doubles
3rd Switzerland Switzerland VERGE-DEPRE Anouk
HEIDRICH Joana
Japan 2021 Tokyo Beach Volleyball Beach Volleyball Women's beach volleyball
3rd Switzerland Switzerland DUCARROZ Nikita Japan 2021 Tokyo Cycling BMX Freestyle Cycling BMX Freestyle Women's freestyle park individual
3rd Switzerland Switzerland INDERGAND Linda Japan 2021 Tokyo Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Women's cross-country
3rd Switzerland Switzerland CHRISTEN Nina Japan 2021 Tokyo Shooting Shooting Women's 10m air rifle
3rd Switzerland Switzerland PONTI Noe Japan 2021 Tokyo Swimming Swimming Men's 100m butterfly
3rd Switzerland Switzerland DESPLANCHES Jeremy Japan 2021 Tokyo Swimming Swimming Men's 200m individual medley
1st Switzerland Switzerland ODERMATT Marco China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
1st Switzerland Switzerland FEUZ Beat China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
1st Switzerland Switzerland GISIN Michelle China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
1st Switzerland Switzerland GUT-BEHRAMI Lara China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
1st Switzerland Switzerland SUTER Corinne China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
1st Switzerland Switzerland REGEZ Ryan China 2022 Beijing Freestyle Skiing Freestyle Skiing Men's Ski Cross
1st Switzerland Switzerland GU Ailing Eileen China 2022 Beijing Freestyle Skiing Freestyle Skiing Women's Slopestyle
2nd Switzerland Switzerland HOLDENER Wendy China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
2nd Switzerland Switzerland FIVA Alex China 2022 Beijing Freestyle Skiing Freestyle Skiing Men's Ski Cross
3rd Switzerland Switzerland HOLDENER Wendy China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
3rd Switzerland Switzerland GUT-BEHRAMI Lara China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
3rd Switzerland Switzerland GISIN Michelle China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
3rd Switzerland Switzerland GREMAUD Mathilde China 2022 Beijing Freestyle Skiing Freestyle Skiing Women's Big air
3rd Switzerland Switzerland China 2022 Beijing Snowboard Snowboard Men's Half-pipe
373 Total