Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
China 2022 Beijing 109 109 109 327
Total 109 109 109 327

China 2022 Beijing

Alpine Skiing Alpine Skiing
Men's Alpine combined
1st Austria Austria STROLZ Johannes
2nd Norway Norway KILDE Aleksander Aamodt
3rd Canada Canada CRAWFORD James
Men's slalom
1st France France NOEL Clement
2nd Austria Austria STROLZ Johannes
3rd Norway Norway FOSS-SOLEVAAG Sebastian
Men's giant slalom
1st Switzerland Switzerland ODERMATT Marco
2nd Slovenia Slovenia KRANJEC Zan
3rd France France FAIVRE Mathieu
Men's super-G
1st Austria Austria MAYER Matthias
2nd United States United States COCHRAN-SIEGLE Ryan
3rd Norway Norway KILDE Aleksander Aamodt
Men's downhill
1st Switzerland Switzerland FEUZ Beat
2nd France France CLAREY Johan
3rd Austria Austria MAYER Matthias
Women's Alpine combined
1st Switzerland Switzerland GISIN Michelle
2nd Switzerland Switzerland HOLDENER Wendy
3rd Italy Italy BRIGNONE Federica
Women's slalom
1st Slovakia Slovakia VLHOVA Petra
2nd Austria Austria LIENSBERGER Katharina
3rd Switzerland Switzerland HOLDENER Wendy
Women's giant slalom
1st Sweden Sweden HECTOR Sara
2nd Italy Italy BRIGNONE Federica
3rd Switzerland Switzerland GUT-BEHRAMI Lara
Women's super-G
1st Switzerland Switzerland GUT-BEHRAMI Lara
2nd Austria Austria PUCHNER Mirjam
3rd Switzerland Switzerland GISIN Michelle
Women's downhill
1st Switzerland Switzerland SUTER Corinne
2nd Italy Italy GOGGIA Sofia
3rd Italy Italy DELAGO Nadia
Mixed team
1st Austria Austria LIENSBERGER Katharina
BRENNSTEINER Stefan
STROLZ Johannes
HUBER Katharina
TRUPPE Katharina
MATT Michael
2nd Germany Germany DUERR Lena
SCHMID Alexander
AICHER Emma
RAUCHFUSS Julian
STRASSER Linus
3rd Norway Norway HOLTMANN Mina Fuerst
TVIBERG Maria Therese
STJERNESUND Thea Louise
SOLHEIM Fabian Wilkens
HAUGAN Timon
WINDINGSTAD Rasmus
33 Total
Biathlon Biathlon
Men's 10km sprint
1st Norway Norway BOE Johannes Thingnes
2nd France France FILLON MAILLET Quentin
3rd Norway Norway BOE Tarjei
Men's 12.5km pursuit
1st France France FILLON MAILLET Quentin
2nd Norway Norway BOE Tarjei
3rd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC LATYPOV Eduard
Men's 20km individual
1st France France FILLON MAILLET Quentin
2nd Belarus Belarus SMOLSKI Anton
3rd Norway Norway BOE Johannes Thingnes
Men's 15km mass start
1st Norway Norway BOE Johannes Thingnes
2nd Sweden Sweden PONSILUOMA Martin
3rd Norway Norway CHRISTIANSEN Vetle Sjaastad
Men's 4x7.5km relay
1st Norway Norway BOE Tarjei
CHRISTIANSEN Vetle Sjaastad
LAEGREID Sturla Holm
BOE Johannes Thingnes
2nd France France JACQUELIN Emilien
FILLON MAILLET Quentin
CLAUDE Fabien
DESTHIEUX Simon
3rd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC LOGINOV Alexander
LATYPOV Eduard
KHALILI Said Karimulla
TSVETKOV Maxim
Women's 7.5km sprint
1st Norway Norway ROEISELAND Marte Olsbu
2nd Sweden Sweden OEBERG Elvira
3rd Italy Italy WIERER Dorothea
Women's 10km pursuit
1st Norway Norway ROEISELAND Marte Olsbu
2nd Sweden Sweden OEBERG Elvira
3rd Norway Norway ECKHOFF Tiril
Women's 15km individual
1st Germany Germany HERRMANN Denise
2nd France France CHEVALIER-BOUCHET Anais
3rd Norway Norway ROEISELAND Marte Olsbu
Women's 12.5km mass start
1st France France BRAISAZ-BOUCHET Justine
2nd Norway Norway ECKHOFF Tiril
3rd Norway Norway ROEISELAND Marte Olsbu
Women's 4x6km relay
1st Sweden Sweden OEBERG Hanna
PERSSON Linn
OEBERG Elvira
BRORSSON Mona
2nd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC KAZAKEVICH Irina
MIRONOVA Svetlana
REZTSOVA Kristina
NIGMATULLINA Uliana
3rd Germany Germany VOIGT Vanessa
PREUSS Franziska
HINZ Vanessa
HERRMANN Denise
Mixed Relay mix
1st Norway Norway ECKHOFF Tiril
BOE Johannes Thingnes
ROEISELAND Marte Olsbu
BOE Tarjei
2nd France France SIMON Julia
FILLON MAILLET Quentin
CHEVALIER-BOUCHET Anais
JACQUELIN Emilien
3rd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC REZTSOVA Kristina
LATYPOV Eduard
NIGMATULLINA Uliana
LOGINOV Alexander
33 Total
Bobsleigh Bobsleigh
Men's two-man
1st Germany Germany MARGIS Thorsten
FRIEDRICH Francesco
2nd Germany Germany LOCHNER Johannes
BAUER Florian
3rd Germany Germany SOMMER Matthias
HAFER Christoph
Men's four-man
1st Germany Germany FRIEDRICH Francesco
SCHUELLER Alexander
BAUER Candy
MARGIS Thorsten
2nd Germany Germany LOCHNER Johannes
WEBER Christopher
BAUER Florian
RASP Christian
3rd Canada Canada KRIPPS Justin
STONES Cam
COAKWELL Benjamin
SOMMER Ryan
Women's monobob
1st United States United States HUMPHRIES Kaillie
2nd United States United States MEYERS TAYLOR Elana
3rd Canada Canada de BRUIN Christine
Women's two-woman
1st Germany Germany LEVI Deborah
NOLTE Laura
2nd Germany Germany BURGHARDT Alexandra
JAMANKA Mariama
3rd United States United States HOFFMAN Sylvia
MEYERS TAYLOR Elana
12 Total
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Men's sprint 1.5km
1st Norway Norway KLAEBO Johannes Hoesflot
2nd Italy Italy PELLEGRINO Federico
3rd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC TERENTEV Alexander
Men's Combined 15km + 15km mass start
1st Olympic Athletes from Russia / ROC ROC BOLSHUNOV Alexander
2nd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC SPITSOV Denis
3rd Finland Finland NISKANEN Iivo
Men's 15km
1st Finland Finland NISKANEN Iivo
2nd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC BOLSHUNOV Alexander
3rd Norway Norway KLAEBO Johannes Hoesflot
Men's 50km mass start
1st Olympic Athletes from Russia / ROC ROC BOLSHUNOV Alexander
2nd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC YAKIMUSHKIN Ivan
3rd Norway Norway KRUEGER Simen Hegstad
Men's Team Sprint
1st Norway Norway VALNES Erik
KLAEBO Johannes Hoesflot
2nd Finland Finland NISKANEN Iivo
MAKI Joni
3rd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC BOLSHUNOV Alexander
TERENTEV Alexander
Men's 4x10km relay
1st Olympic Athletes from Russia / ROC ROC USTIUGOV Sergey
BOLSHUNOV Alexander
CHERVOTKIN Alexey
SPITSOV Denis
2nd Norway Norway GOLBERG Paal
KLAEBO Johannes Hoesflot
IVERSEN Emil
HOLUND Hans Christer
3rd France France LAPALUS Hugo
MANIFICAT Maurice
JOUVE Richard
PARISSE Clement
Women's sprint 1.5km
1st Sweden Sweden SUNDLING Jonna
2nd Sweden Sweden DAHLQVIST Maja
3rd United States United States DIGGINS Jessie
Women's Combined 7.5km + 7.5km mass start
1st Norway Norway JOHAUG Therese
2nd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC NEPRYAEVA Natalia
3rd Austria Austria STADLOBER Teresa
Women's 10km
1st Norway Norway JOHAUG Therese
2nd Finland Finland NISKANEN Kerttu
3rd Finland Finland PARMAKOSKI Krista
Women's 30km mass start
1st Norway Norway JOHAUG Therese
2nd United States United States DIGGINS Jessie
3rd Finland Finland NISKANEN Kerttu
Women's Team Sprint
1st Germany Germany HENNIG Katharina
CARL Victoria
2nd Sweden Sweden DAHLQVIST Maja
SUNDLING Jonna
3rd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC STUPAK Yulia
NEPRYAEVA Natalia
Women's 4x5km relay
1st Olympic Athletes from Russia / ROC ROC STUPAK Yulia
SORINA Tatiana
NEPRYAEVA Natalia
STEPANOVA Veronika
2nd Germany Germany SAUERBREY Katherine
CARL Victoria
HENNIG Katharina
KREHL Sofie
3rd Sweden Sweden DAHLQVIST Maja
KARLSSON Frida
ANDERSSON Ebba
SUNDLING Jonna
36 Total
Curling Curling
Men's curling
1st Sweden Sweden EDIN Niklas
MAGNUSSON Daniel
WRANAA Rasmus
ERIKSSON Oskar
SUNDGREN Christoffer
2nd Great Britain Great Britain LAMMIE Bobby
MOUAT Bruce
HARDIE Grant
McMILLAN Hammy
WHYTE Ross
3rd Canada Canada GALLANT Brett
KENNEDY Marc
WALKER Geoff
GUSHUE Brad
NICHOLS Mark
Women's curling
1st Great Britain Great Britain DUFF Hailey
SMITH Mili
DODDS Jennifer
MUIRHEAD Eve
WRIGHT Vicky
2nd Japan Japan FUJISAWA Satsuki
SUZUKI Yumi
YOSHIDA Yurika
ISHIZAKI Kotomi
YOSHIDA Chinami
3rd Sweden Sweden HELDIN Johanna
MABERGS Sofia
HASSELBORG Anna
KNOCHENHAUER Agnes
McMANUS Sara
Mixed Doubles
1st Italy Italy MOSANER Amos
CONSTANTINI Stefania
2nd Norway Norway NEDREGOTTEN Magnus
SKASLIEN Kristin
3rd Sweden Sweden ERIKSSON Oskar
DE VAL Almida
9 Total
Figure skating Figure skating
Men's individual
1st United States United States CHEN Nathan
2nd Japan Japan KAGIYAMA Yuma
3rd Japan Japan UNO Shoma
Women's individual
1st Olympic Athletes from Russia / ROC ROC SHCHERBAKOVA Anna
2nd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC TRUSOVA Alexandra
3rd Japan Japan SAKAMOTO Kaori
Mixed pairs
1st China China HAN Cong
SUI Wenjing
2nd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC MOROZOV Vladimir
TARASOVA Evgenia
3rd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC GALLIAMOV Aleksandr
MISHINA Anastasia
Mixed ice dancing
1st France France CIZERON Guillaume
PAPADAKIS Gabriella
2nd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC KATSALAPOV Nikita
SINITSINA Victoria
3rd United States United States DONOHUE Zachary
HUBBELL Madison
Mixed team
1st Olympic Athletes from Russia / ROC ROC KATSALAPOV Nikita
MISHINA Anastasia
VALIEVA Kamila
GALLIAMOV Aleksandr
KONDRATIUK Mark
SINITSINA Victoria
2nd United States United States CHEN Karen
CHOCK Madison
FRAZIER Brandon
KNIERIM Alexa
BATES Evan
CHEN Nathan
DONOHUE Zachary
HUBBELL Madison
ZHOU Vincent
3rd Japan Japan HIGUCHI Wakaba
KIHARA Ryuichi
KOMATSUBARA Misato
SAKAMOTO Kaori
KAGIYAMA Yuma
KOLETO Tim
MIURA Riku
UNO Shoma
15 Total
Freestyle Skiing Freestyle Skiing
Men's aerials
1st China China QI Guangpu
2nd Ukraine Ukraine ABRAMENKO Oleksandr
3rd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC BUROV Ilia
Men's Big air
1st Norway Norway RUUD Birk
2nd United States United States STEVENSON Colby
3rd Sweden Sweden HARLAUT Henrik
Men's moguls
1st Sweden Sweden WALLBERG Walter
2nd Canada Canada KINGSBURY Mikael
3rd Japan Japan HORISHIMA Ikuma
Men's Ski Cross
1st Switzerland Switzerland REGEZ Ryan
2nd Switzerland Switzerland FIVA Alex
3rd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC RIDZIK Sergey
Men's Halfpipe
1st New Zealand New Zealand PORTEOUS Nico
2nd United States United States WISE David
3rd United States United States FERREIRA Alex
Men's Slopestyle
1st United States United States HALL Alexander
2nd United States United States GOEPPER Nicholas
3rd Sweden Sweden TJADER Jesper
Women's aerials
1st China China XU Mengtao
2nd Belarus Belarus HUSKOVA Hanna
3rd United States United States NICK Megan
Women's Big air
1st China China GU Ailing Eileen
2nd France France LEDEUX Tess
3rd Switzerland Switzerland GREMAUD Mathilde
Women's moguls
1st Australia Australia ANTHONY Jakara
2nd United States United States KAUF Jaelin
3rd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC SMIRNOVA Anastasiia
Women's Ski Cross
1st Sweden Sweden NAESLUND Sandra
2nd Canada Canada THOMPSON Marielle
3rd Germany Germany MAIER Daniela
Women's Halfpipe
1st China China GU Ailing Eileen
2nd Canada Canada SHARPE Cassie
3rd Canada Canada KARKER Rachael
Women's Slopestyle
1st Switzerland Switzerland GREMAUD Mathilde
2nd China China GU Ailing Eileen
3rd Estonia Estonia SILDARU Kelly
Mixed Aerials Team
1st United States United States LILLIS Christopher
CALDWELL Ashley
SCHOENEFELD Justin
2nd China China XU Mengtao
QI Guangpu
JIA Zongyang
3rd Canada Canada FONTAINE Miha
THENAULT Marion
IRVING Lewis
39 Total
Ice Hockey Ice Hockey
Men's ice hockey
1st Finland Finland LEHTONEN Mikko
MAENALANEN Saku
NATTINEN Joonas
OJAMAKI Niko
PAKARINEN Iiro
POKKA Ville
SATERI Harri
VATANEN Sami
AALTONEN Miro
BJORNINEN Hannes
FRIMAN Niklas
HARTIKAINEN Teemu
KEMILAINEN Valtteri
LINDBOHM Petteri
MANNINEN Sakari
OHTAMAA Atte
OLKINUORA Jussi
PESONEN Harri
RAJALA Toni
TUOHIMAA Frans
ANTTILA Marko
FILPPULA Valtteri
GRANLUND Markus
HIETANEN Juuso
KOMAROV Leo
2nd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC BILYALOV Timur
FEDOTOV Ivan
GRIGORENKO Mikhail
GUSEV Nikita
KAYUMOV Artur
NESTEROV Nikita
PLOTNIKOV Sergei
SEMYONOV Kirill
SHIPACHYOV Vadim
TELEGIN Sergei
VOINOV Vyacheslav
YAKOVLEV Yegor
ANDRONOV Sergei
CHIBISOV Andrei
GALIEV Stanislav
GRITSYUK Arseni
KARNAUKHOV Pavel
MINULIN Artyom
NIKISHIN Alexander
SAMONOV Alexander
SHARIPZYANOV Damir
SLEPYSHEV Anton
TKACHYOV Vladimir
VORONKOV Dmitri
YELESIN Alexander
3rd Slovakia Slovakia HUDACEK Libor
KELEMEN Milos
KONRAD Branislav
MARINCIN Martin
POSPISIL Kristian
ROMAN Milos
RYBAR Patrik
TAKAC Samuel
ZUZIN Peter
CAJKOVSKY Michal
CERESNAK Peter
DANO Marko
HOLESINSKY Adrian
HRIVIK Marek
JURCO Tomas
KNAZKO Samuel
KRISTOF Michal
NEMEC Simon
REGENDA Pavol
ROSANDIC Mislav
SLAFKOVSKY Juraj
TOMEK Matej
CEHLARIK Peter
DALOGA Marek
GERNAT Martin
Women's ice hockey
1st Canada Canada BELL Ashton
CLARK Emily
DESBIENS Ann-Renee
FILLIER Sarah
JOHNSTON Rebecca
MALTAIS Emma
NURSE Sarah
RATTRAY Jamie Lee
SHELTON Ella
STACEY Laura
TURNBULL Blayre
AMBROSE Erin
CAMPBELL Kristen
DAOUST Melodie
FAST Renata
JENNER Brianne
LAROCQUE Jocelyne
MASCHMEYER Emerance
POULIN Marie-Philip
SAULNIER Jill
SPOONER Natalie
THOMPSON Claire
ZANDEE-HART Micah
2nd United States United States COMPHER Jesse
DECKER Brianna
HARMON Savannah
HENSLEY Nicole
KESSEL Amanda
MURPHY Abbey
ROONEY Maddie
SCAMURRA Hayley
ZUMWINKLE Grace
BARNES Cayla
BRANDT Hannah
CARPENTER Alex
CAVALLINI Alex
COYNE SCHOFIELD Kendall
DUNNE Jincy
HARVEY Caroline
KELLER Megan
KNIGHT Hilary
PANNEK Kelly
ROQUE Abby
STECKLEIN Lee
BOZEK Megan
CAMERANESI Dani
3rd Finland Finland HIIRIKOSKI Jenni
KARJALAINEN Sini
KEISALA Anni
LIIKALA Julia
NIEMINEN Petra
NYLUND Jenniina
RANTALA Sanni
SUNDELIN Sofianna
TULUS Noora
VAINIKKA Viivi
VESA Emilia
HAKALA Sanni
HOLOPAINEN Elisa
KARVINEN Michelle
LAITINEN Nelli
MAKINEN Eveliina
NISKANEN Tanja
RAISANEN Meeri
SAVOLAINEN Ronja
TAPANI Susanna
TUOMINEN Minnamari
VANHANEN Sanni
VIITASUO Ella
6 Total
Luge Luge
Men's singles
1st Germany Germany LUDWIG Johannes
2nd Austria Austria KINDL Wolfgang
3rd Italy Italy FISCHNALLER Dominik
Women's singles
1st Germany Germany GEISENBERGER Natalie
2nd Germany Germany BERREITER Anna
3rd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC IVANOVA Tatyana
Mixed doubles
1st Germany Germany WENDL Tobias
ARLT Tobias
2nd Germany Germany EGGERT Toni
BENECKEN Sascha
3rd Austria Austria STEU Thomas
KOLLER Lorenz
Mixed team relay
1st Germany Germany ARLT Tobias
WENDL Tobias
GEISENBERGER Natalie
LUDWIG Johannes
2nd Austria Austria KINDL Wolfgang
STEU Thomas
EGLE Madeleine
KOLLER Lorenz
3rd Latvia Latvia APARJODS Kristers
PLUME Roberts
TIRUMA Eliza
BOTS Martins
12 Total
Nordic Combined Nordic Combined
Men's individual
1st Germany Germany GEIGER Vinzenz
2nd Norway Norway GRAABAK Joergen
3rd Austria Austria GREIDERER Lukas
Men's Large Hill individual
1st Norway Norway GRAABAK Joergen
2nd Norway Norway OFTEBRO Jens Luraas
3rd Japan Japan WATABE Akito
Men's team
1st Norway Norway GRAABAK Joergen
BJOERNSTAD Espen
OFTEBRO Jens Luraas
ANDERSEN Espen
2nd Germany Germany FAISST Manuel
GEIGER Vinzenz
FRENZEL Eric
SCHMID Julian
3rd Japan Japan WATABE Akito
NAGAI Hideaki
WATABE Yoshito
YAMAMOTO Ryota
9 Total
Short Track Speed Skating Short Track Speed Skating
Men's 500m
1st Hungary Hungary LIU Shaoang
2nd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC IVLIEV Konstantin
3rd Canada Canada DUBOIS Steven
Men's 1000m
1st China China REN Ziwei
2nd China China LI Wenlong
3rd Hungary Hungary LIU Shaoang
Men's 1500m
1st Korea Republic Korea Republic HWANG Daeheon
2nd Canada Canada DUBOIS Steven
3rd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC ELISTRATOV Semen
Men's 5000m relay
1st Canada Canada PIERRE-GILLES Jordan
DION Pascal
HAMELIN Charles
DUBOIS Steven
LAOUN Maxime
2nd Korea Republic Korea Republic KIM Dongwook
LEE Juneseo
HWANG Daeheon
KWAK Yoongy
PARK Janghyuk
3rd Italy Italy CASSINELLI Andrea
DOTTI Tommaso
CONFORTOLA Yuri
SIGHEL Pietro
Women's 500m
1st Italy Italy FONTANA Arianna
2nd Netherlands Netherlands SCHULTING Suzanne
3rd Canada Canada BOUTIN Kim
Women's 1000m
1st Netherlands Netherlands SCHULTING Suzanne
2nd Korea Republic Korea Republic CHOI Minjeong
3rd Belgium Belgium DESMET Hanne
Women's 1500m
1st Korea Republic Korea Republic CHOI Minjeong
2nd Italy Italy FONTANA Arianna
3rd Netherlands Netherlands SCHULTING Suzanne
Women's 3000m relay
1st Netherlands Netherlands POUTSMA Selma
van KERKHOF Yara
SCHULTING Suzanne
VELZEBOER Xandra
2nd Korea Republic Korea Republic CHOI Minjeong
LEE Yubin
SEO Whimin
KIM A Lang
3rd China China ZHANG Yuting
QU Chunyu
HAN Yutong
ZHANG Chutong
FAN Kexin
Mixed 2000m relay
1st China China FAN Kexin
REN Ziwei
QU Chunyu
WU Dajing
ZHANG Yuting
2nd Italy Italy FONTANA Arianna
VALCEPINA Martina
CASSINELLI Andrea
SIGHEL Pietro
CONFORTOLA Yuri
VALCEPINA Arianna
3rd Hungary Hungary LIU Shaoang
JASZAPATI Petra
KRUEGER John-Henry
LIU Shaolin Sandor
KONYA Zsofia
27 Total
Skeleton Skeleton
Men's individual
1st Germany Germany GROTHEER Christopher
2nd Germany Germany JUNGK Axel
3rd China China YAN Wengang
Women's individual
1st Germany Germany NEISE Hannah
2nd Australia Australia NARRACOTT Jaclyn
3rd Netherlands Netherlands BOS Kimberley
6 Total
Ski Jumping Ski Jumping
Men's Normal Hill individual
1st Japan Japan KOBAYASHI Ryoyu
2nd Austria Austria FETTNER Manuel
3rd Poland Poland KUBACKI Dawid
Men's Large Hill individual
1st Norway Norway LINDVIK Marius
2nd Japan Japan KOBAYASHI Ryoyu
3rd Germany Germany GEIGER Karl
Men's Large Hill team
1st Austria Austria FETTNER Manuel
HUBER Daniel
HOERL Jan
KRAFT Stefan
2nd Slovenia Slovenia KOS Lovro
PREVC Peter
PREVC Cene
ZAJC Timi
3rd Germany Germany EISENBICHLER Markus
LEYHE Stephan
GEIGER Karl
SCHMID Constantin
Women's Normal Hill individual
1st Slovenia Slovenia BOGATAJ Ursa
2nd Germany Germany ALTHAUS Katharina
3rd Slovenia Slovenia KRIZNAR Nika
Mixed Normal Hill team
1st Slovenia Slovenia KRIZNAR Nika
ZAJC Timi
BOGATAJ Ursa
PREVC Peter
2nd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC KLIMOV Evgeniy
SADREEV Danil
AVVAKUMOVA Irina
MAKHINIA Irma
3rd Canada Canada LOUTITT Alexandria
STRATE Abigail
BOYD-CLOWES Mackenzie
SOUKUP Matthew
15 Total
Snowboard Snowboard
Men's Giant parallel slalom
1st Austria Austria KARL Benjamin
2nd Slovenia Slovenia MASTNAK Tim
3rd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC WILD Victor
Men's Half-pipe
1st Japan Japan HIRANO Ayumu
2nd Australia Australia JAMES Scotty
3rd Switzerland Switzerland SCHERRER Jan
Men's Slopestyle
1st Canada Canada PARROT Max
2nd China China SU Yiming
3rd Canada Canada McMORRIS Mark
Men's Snowboard Cross
1st Austria Austria HAEMMERLE Alessandro
2nd Canada Canada GRONDIN Eliot
3rd Italy Italy VISINTIN Omar
Men's Big air
1st China China SU Yiming
2nd Norway Norway ROISLAND Mons
3rd Canada Canada PARROT Max
Women's Giant parallel slalom
1st Czech Republic Czech Republic LEDECKA Ester
2nd Austria Austria ULBING Daniela
3rd Slovenia Slovenia KOTNIK Gloria
Women's Half-pipe
1st United States United States KIM Chloe
2nd Spain Spain CASTELLET Queralt
3rd Japan Japan TOMITA Sena
Women's Slopestyle
1st New Zealand New Zealand SADOWSKI SYNNOTT Zoi
2nd United States United States MARINO Julia
3rd Australia Australia COADY Tess
Women's Snowboard Cross
1st United States United States JACOBELLIS Lindsey
2nd France France TRESPEUCH Chloe
3rd Canada Canada ODINE Meryeta
Women's Big air
1st Austria Austria GASSER Anna
2nd New Zealand New Zealand SADOWSKI SYNNOTT Zoi
3rd Japan Japan MURASE Kokomo
Mixed Team Snowboard Cross
1st United States United States BAUMGARTNER Nick
JACOBELLIS Lindsey
2nd Italy Italy VISINTIN Omar
MOIOLI Michela
3rd Canada Canada GRONDIN Eliot
ODINE Meryeta
33 Total
Speed skating Speed skating
Men's 500m
1st China China GAO Tingyu
2nd Korea Republic Korea Republic CHA Min Kyu
3rd Japan Japan MORISHIGE Wataru
Men's 1000m
1st Netherlands Netherlands KROL Thomas
2nd Canada Canada DUBREUIL Laurent
3rd Norway Norway LORENTZEN Haavard Holmefjord
Men's 1500m
1st Netherlands Netherlands NUIS Kjeld
2nd Netherlands Netherlands KROL Thomas
3rd Korea Republic Korea Republic KIM Minseok
Men's 5000m
1st Sweden Sweden van der POEL Nils
2nd Netherlands Netherlands ROEST Patrick
3rd Norway Norway ENGEBRAATEN Hallgeir
Men's 10000m
1st Sweden Sweden van der POEL Nils
2nd Netherlands Netherlands ROEST Patrick
3rd Italy Italy GHIOTTO Davide
Men's Team pursuit
1st Norway Norway ENGEBRAATEN Hallgeir
PEDERSEN Sverre Lunde
KONGSHAUG Peder
2nd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC TROFIMOV Sergei
ALDOSHKIN Daniil
ZAKHAROV Ruslan
3rd United States United States CEPURAN Ethan
LEHMAN Emery
DAWSON Casey
MANTIA Joey
Men's Mass start
1st Belgium Belgium SWINGS Bart
2nd Korea Republic Korea Republic CHUNG Jae Won
3rd Korea Republic Korea Republic LEE Seung Hoon
Women's 500m
1st United States United States JACKSON Erin
2nd Japan Japan TAKAGI Miho
3rd Olympic Athletes from Russia / ROC ROC GOLIKOVA Angelina
Women's 1000m
1st Japan Japan TAKAGI Miho
2nd Netherlands Netherlands LEERDAM Jutta
3rd United States United States BOWE Brittany
Women's 1500m
1st Netherlands Netherlands WUST Ireen
2nd Japan Japan TAKAGI Miho
3rd Netherlands Netherlands de JONG Antoinette
Women's 3000m
1st Netherlands Netherlands SCHOUTEN Irene
2nd Italy Italy LOLLOBRIGIDA Francesca
3rd Canada Canada WEIDEMANN Isabelle
Women's 5000m
1st Netherlands Netherlands SCHOUTEN Irene
2nd Canada Canada WEIDEMANN Isabelle
3rd Czech Republic Czech Republic SABLIKOVA Martina
Women's Team pursuit
1st Canada Canada BLONDIN Ivanie
WEIDEMANN Isabelle
MALTAIS Valerie
2nd Japan Japan TAKAGI Miho
SATO Ayano
TAKAGI Nana
3rd Netherlands Netherlands de JONG Antoinette
SCHOUTEN Irene
GROENEWOUD Marijke
WUST Ireen
Women's Mass start
1st Netherlands Netherlands SCHOUTEN Irene
2nd Canada Canada BLONDIN Ivanie
3rd Italy Italy LOLLOBRIGIDA Francesca
42 Total
327 Games total