Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Olympic Games Summer Olympics 5 8 10 23
Olympic Games Winter Olympics 2 5 10 17
Total 7 13 20 40

Results at Games

Medal Athletes Games Sport Event
3rd Iztok COP
Denis ZVEGELJ
Spain 1992 Barcelona Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
3rd Milan JANSA
Saso MIRJANIC
Sadik MUJKIC
Janez KLEMENCIC
Spain 1992 Barcelona Rowing Rowing Men's four without coxswain (4-)
3rd Jure KOSIR Norway 1994 Lillehammer Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
3rd Alenka DOVZAN Norway 1994 Lillehammer Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
3rd Katja KOREN Norway 1994 Lillehammer Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
2nd Буковеч United States 1996 Atlanta Athletics Athletics Women's 100m hurdles
2nd Веховар United States 1996 Atlanta Canoe Slalom Canoe Slalom Men's K-1 (kayak single)
1st Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's double sculls (2x)
1st Раймонд Дебевеч Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 50m rifle 3 positions
3rd Петерка
Зонта
Фрас
Краньец
United States 2002 Salt Lake City Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill team
2nd Лука Спик
Ижток Коп
Greece 2004 Athens Rowing Rowing Men's double sculls (2x)
3rd Иоланда Чеплак Greece 2004 Athens Athletics Athletics Women's 800m
3rd Урска Золнир Greece 2004 Athens Judo Judo Women's 57 - 63kg (half-middleweight)
3rd Василий Збогар Greece 2004 Athens Sailing Sailing Mixed single-handed dinghy (Laser)
1st Primoz KOZMUS China 2008 Beijing Athletics Athletics Men's hammer throw
2nd Vasilij ZBOGAR China 2008 Beijing Sailing Sailing Men's Laser - One Person Dinghy
2nd Sara ISAKOVIC China 2008 Beijing Swimming Swimming Women's 200m freestyle
3rd Lucija POLAVDER China 2008 Beijing Judo Judo Women's + 78kg (heavyweight)
3rd Rajmond DEBEVEC China 2008 Beijing Shooting Shooting Men's 50m rifle 3 positions
2nd Tina MAZE Canada 2010 Vancouver Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
2nd Tina MAZE Canada 2010 Vancouver Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
3rd Petra MAJDIC Canada 2010 Vancouver Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's sprint 1.5km
1st Urska ZOLNIR Great Britain 2012 London Judo Judo Women's 57 - 63kg (half-middleweight)
2nd Primoz KOZMUS Great Britain 2012 London Athletics Athletics Men's hammer throw
3rd Luka SPIK
Iztok COP
Great Britain 2012 London Rowing Rowing Men's double sculls (2x)
3rd Rajmond DEBEVEC Great Britain 2012 London Shooting Shooting Men's 50m rifle prone
1st Tina MAZE Russian Federation 2014 Sochi Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
1st Tina MAZE Russian Federation 2014 Sochi Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
2nd Peter PREVC Russian Federation 2014 Sochi Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
2nd Zan KOSIR Russian Federation 2014 Sochi Snowboard Snowboard Men's parallel slalom
3rd Teja GREGORIN Russian Federation 2014 Sochi Biathlon Biathlon Women's 10km pursuit
3rd Vesna FABJAN Russian Federation 2014 Sochi Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's sprint 1.5km
3rd Peter PREVC Russian Federation 2014 Sochi Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
3rd Zan KOSIR Russian Federation 2014 Sochi Snowboard Snowboard Men's Giant parallel slalom
1st TRSTENJAK Tina Brazil 2016 Rio de Janeiro Judo Judo Women's 57 - 63kg (half-middleweight)
2nd KAUZER Peter Brazil 2016 Rio de Janeiro Canoe Slalom Canoe Slalom Men's K-1 (kayak single)
2nd ZBOGAR Vasilij Brazil 2016 Rio de Janeiro Sailing Sailing Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
3rd VELENSEK Anamari Brazil 2016 Rio de Janeiro Judo Judo Women's 70 - 78kg (half-heavyweight)
2nd Jakov FAK Korea Republic 2018 Pyeongchang Biathlon Biathlon Men's 20km individual
3rd Zan KOSIR Korea Republic 2018 Pyeongchang Snowboard Snowboard Men's Giant parallel slalom
40 Total