Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Germany 1936 Berlin 130 128 130 388
Total 130 128 130 388

Germany 1936 Berlin

Athletics Athletics
Event 1st 2nd 3rd
Men's 100m United States United States Jesse OWENS United States United States Ralph METCALFE Netherlands Netherlands Martinus OSENDARP
Men's 200m United States United States Jesse OWENS United States United States Matthew Mackenzie ROBINSON Netherlands Netherlands Martinus OSENDARP
Men's 400m United States United States Archibald Franklin WILLIAMS Great Britain Great Britain Godfrey BROWN United States United States James Ellis LU VALLE
Men's 800m United States United States John WOODRUFF Italy Italy Mario LANZI Canada Canada Philip EDWARDS
Men's 1500m New Zealand New Zealand John LOVELOCK United States United States Glenn CUNNINGHAM Italy Italy Luigi BECCALI
Men's 5000m Finland Finland Gunnar HÖCKERT Finland Finland Lauri LEHTINEN Sweden Sweden Henry JONSSON-KÄLARNE
Men's 10000m Finland Finland Ilmari SALMINEN Finland Finland Arvo ASKOLA Finland Finland Volmari ISO-HOLLO
Men's marathon Japan Japan Kitei SON Great Britain Great Britain Ernest HARPER Japan Japan Shoryu NAN
Men's 110m hurdles United States United States Forrest TOWNS Great Britain Great Britain Donald FINLAY United States United States Fritz POLLARD
Men's 400m hurdles United States United States Glenn HARDIN Canada Canada John LOARING Philippines Philippines Miguel WHITE
Men's 3000m steeplechase Finland Finland Volmari ISO-HOLLO Finland Finland Kaarlo Jalmari TUOMINEN Germany Germany Alfred DOMPERT
Men's 4x100m relay United States United States Ralph METCALFE
Foy DRAPER
Jesse OWENS
Frank WYKOFF
Italy Italy Gianni CALDANA
Tullio GONNELLI
Orazio MARIANI
Elio RAGNI
Germany Germany Gerd HORNBERGER
Wilhelm LEICHUM
Erich BORCHMEYER
Erwin GILLMEISTER
Men's 4x400m relay Great Britain Great Britain Frederick Ferdinand WOLFF
Godfrey RAMPLING
Godfrey BROWN
William ROBERTS
United States United States Alfred FITCH
Robert YOUNG
Harold CAGLE
Edward O'BRIEN
Germany Germany Rudolf HARBIG
Harry VOIGT
Helmut HAMANN
Friedrich VON STÜLPNAGEL
Men's 50km walk Great Britain Great Britain Harold WHITLOCK Switzerland Switzerland Arthur SCHWAB Latvia Latvia Adalberts BUBENKO
Men's long jump United States United States Jesse OWENS Germany Germany Luz LONG Japan Japan Naoto TAJIMA
Men's triple jump Japan Japan Naoto TAJIMA Japan Japan Masao HARADA Australia Australia Jack METCALFE
Men's high jump United States United States Cornelius JOHNSON United States United States Dave ALBRITTON United States United States Delos THURBER
Men's pole vault United States United States Earle MEADOWS Japan Japan Shuhei NISHIDA Japan Japan Sueo OE
Men's shot put Germany Germany Hans WOELLKE Finland Finland Sulo BÄRLUND Germany Germany Gerhard STÖCK
Men's discus throw United States United States William Kenneth CARPENTER United States United States Gordon DUNN Italy Italy Giorgio OBERWEGER
Men's hammer throw Germany Germany Karl HEIN Germany Germany Erwin BLASK Sweden Sweden Fred WARNGÅRD
Men's javelin throw Germany Germany Gerhard STÖCK Finland Finland Yrjö NIKKANEN Finland Finland Kalervo TOIVONEN
Men's decathlon United States United States Glenn MORRIS United States United States Robert Hyatt CLARK United States United States Jack PARKER
Women's 100m United States United States Helen STEPHENS Poland Poland Stanislawa WALASIEWICZ Germany Germany Käthe KRAUSS
Women's 80m hurdles Italy Italy Ondina VALLA Germany Germany Anni STEUER Canada Canada Elizabeth TAYLOR
Women's 4x100m relay United States United States Annette ROGERS
Elizabeth ROBINSON
Harriet BLAND
Helen STEPHENS
Great Britain Great Britain Audrey BROWN
Eileen HISCOCK
Violet OLNEY
Barbara BURKE
Canada Canada Hilda CAMERON
Aileen MEAGHER
Dorothy BROOKSHAW
Mildred Jeanette DOLSON-CAVILL
Women's high jump Hungary Hungary Ibolya CSÁK Great Britain Great Britain Dorothy ODAM Germany Germany Elfriede KAUN
Women's discus throw Germany Germany Gisela MAUERMAYER Poland Poland Jadwiga WAJS Germany Germany Paula MOLLENHAUER
Women's javelin throw Germany Germany Tilly FLEISCHER Germany Germany Luise KRÜGER Poland Poland Maria KWASNIEWSKA
Total 29 29 29
Basketball Basketball
Event 1st 2nd 3rd
Men's basketball United States United States Carl SHY
Arthur Owen MOLLNER
Francis JOHNSON
William WHEATLEY
Sam BALTER
Willard SCHMIDT
Donald PIPER
Joseph Cephis FORTENBERRY
Ralph BISHOP
Duane SWANSON
John GIBBONS
Frank LUBIN
Jack RAGLAND
Carl KNOWLES
Canada Canada Douglas PEDEN
Edward John DAWSON
Malcolm WISEMAN
Arthur CHAPMAN
Irving MERETSKY
Charles CHAPMAN
Jan ALLISON
James STEWART
Gordon AITCHISON
Mexico Mexico Carlos BORJA MORCA
Jose PAMPLONA LECUANDA
Luis Ignacio DE LA VEGA LEIJA
Raul FERNANDEZ ROBERT
Victor Hugo BORJA MORCA
Rodolfo CHOPERENA IRIZARRI
Greer SKOUSEN SPILSBURY
Silvio HERNANDEZ DEL VALLE
Jesus OLMOZ MORENO
Francisco MARTINEZ CORDERO
Andres GOMEZ DOMINGUEZ
Total 1 1 1
Boxing Boxing
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 50.8kg (flyweight) Germany Germany Willi KAISER Italy Italy Gavino MATTA United States United States Lou LAURIA
Men's 50.8 - 53.52kg (bantamweight) Italy Italy Ulderico SERGO United States United States Jack WILSON Mexico Mexico Fidel ORTIZ
Men's 53.52 - 57.15kg (featherweight) Argentina Argentina Oscar CASANOVAS South Africa South Africa Charles CATTERALL Germany Germany Josef MINER
Men's 57.15 - 61.24kg (lightweight) Hungary Hungary Imre HARANGI Estonia Estonia Nikolai STEPULOV Sweden Sweden Erik AGREN
Men's 61.24 - 66.68kg (welterweight) Finland Finland Sten SUVIO Germany Germany Michael MURACH Denmark Denmark Gerhard PETERSEN
Men's 66.68 - 72.57kg (middleweight) France France Jean DESPEAUX Norway Norway Henry TILLER Argentina Argentina Raul Vicente VILLAREAL
Men's 72.57 - 79.38kg (light-heavyweight) France France Roger MICHELOT Germany Germany Richard VOGT Argentina Argentina Francisco RISIGLIONE
Men's + 79.38kg (heavyweight) Germany Germany Herbert RUNGE Argentina Argentina Guillermo LOVELL Norway Norway Erling NILSEN
Total 8 8 8
Canoe Sprint Canoe Sprint
Event 1st 2nd 3rd
Men's K-1 1000m (kayak single) Austria Austria Gregor HRADETZKY Germany Germany Helmut CÄMMERER Netherlands Netherlands Jacobus KRAAIER
Men's K-2 1000m (kayak double) Austria Austria Adolf KAINZ
Alfons DORFNER
Germany Germany Ewald TILKER
Fritz BONDROIT
Netherlands Netherlands Nicolaas TATES
Willem VAN DER KROFT
Men's K-1 10000m Germany Germany Ernst KREBS Austria Austria Fritz LANDERTINGER United States United States Ernest RIEDEL
Men's K-2 10000m Germany Germany Ludwig LANDEN
Paul WEVERS
Austria Austria Viktor KALISCH
Karl STEINHUBER
Sweden Sweden Tage FAHLBORG
Helge LARSSON
Men's folding K-1 10000m Austria Austria Gregor HRADETZKY France France Henri EBERHARDT Germany Germany Xaver HÖRMANN
Men's folding K-2 10000m Sweden Sweden Sven JOHANSSON
Erik BLADSTRÖM
Germany Germany Willi HORN
Erich HANISCH
Netherlands Netherlands Cornelis WIJDEKOP
Pieter WIJDEKOP
Men's C-1 1000m (canoe single) Canada Canada Francis AMYOT Czechoslovakia Czechoslovakia Bohuslav KARLIK Germany Germany Erich KOSCHIK
Men's C-2 1000m (canoe double) Czechoslovakia Czechoslovakia Vladimir SYROVATKA
Jan BRZÁK-FELIX
Austria Austria EDLETITSCH
KAMPFL
Canada Canada Harvey CHARTERS
Frank Warren SAKER
Men's C-2 10000m Czechoslovakia Czechoslovakia Zdenek SKRLANT
Vaclav MOTTL
Canada Canada Harvey CHARTERS
Frank Warren SAKER
Austria Austria Karl PROISL
Rupert WEINSTABL
Total 9 9 9
Cycling Road Cycling Road
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual road race France France Robert CHARPENTIER France France Guy LAPÉBIE Switzerland Switzerland Ernst NIEVERGELT
Men's team time trial France France Robert CHARPENTIER
Guy LAPÉBIE
Robert DORGEBRAY
Switzerland Switzerland Edgar BUCHWALDER
Kurt OTT
Ernst NIEVERGELT
Belgium Belgium François VANDERMOTTE
Armand PUTZEYS
Auguste GARREBEEK
Total 2 2 2
Cycling Track Cycling Track
Event 1st 2nd 3rd
Men's sprint individual Germany Germany Anton (Toni) MERKENS Netherlands Netherlands Arie VAN VLIET France France Louis CHAILLOT
Men's 1km time trial Netherlands Netherlands Arie VAN VLIET France France Pierre GEORGET Germany Germany Rudolf KARSCH
Men's 2000m tandem Germany Germany Carly LORENZ
Ernst IHBE
Netherlands Netherlands Hendrik OOMS
Bernardus Petrus LEENE
France France Pierre GEORGET
Georges MATON
Men's Team Pursuit (4000m) France France Guy LAPÉBIE
Robert CHARPENTIER
Jean GOUJON
Roger LE NIZERHY
Italy Italy Severino RIGONI
Armando LATINI
Bianco BIANCHI
Mario GENTILI
Great Britain Great Britain Charles KING
Ernest JOHNSON
Harry HILL
Ernest MILLS
Total 4 4 4
Diving Diving
Event 1st 2nd 3rd
Men's 3m springboard United States United States Richard DEGENER United States United States Marshall WAYNE United States United States Al GREENE
Men's 10m platform United States United States Marshall WAYNE United States United States Elbert ROOT Germany Germany Hermann STORK
Women's 3m springboard United States United States Marjorie GESTRING United States United States Katherine RAWLS United States United States Dorothy POYNTON
Women's 10m platform United States United States Dorothy POYNTON United States United States Velma DUNN Germany Germany Käthe KÖHLER
Total 4 4 4
Equestrian Dressage Equestrian Dressage
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual Germany Germany Heinz POLLAY Germany Germany Friedrich GERHARD Austria Austria Alois PODHAJSKY
Mixed team Germany Germany Hermann VON OPPELN-BRONIKOWSKI
Friedrich GERHARD
Heinz POLLAY
France France André JOUSSEAUMÉ
Daniel GILLOIS
Gérard DE BALLORE
Sweden Sweden Gregor ADLERCREUTZ
Folke SANDSTRÖM
Sven COLLIANDER
Total 2 2 2
Equestrian Eventing Equestrian Eventing
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual Germany Germany Ludwig STUBBENDORFF United States United States Earl THOMSON Denmark Denmark Hans MATHIESEN-LUNDING
Mixed team Germany Germany Rudolf LIPPERT
Konrad VON WANGENHEIM
Ludwig STUBBENDORFF
Poland Poland Henryk ROYCEWICZ
Seweryn KULESZA
Zdzislaw KAWECKI
Great Britain Great Britain Alec SCOTT
Edward HOWARD-VYSE
Richard FANSHAWE
Total 2 2 2
Equestrian Jumping Equestrian Jumping
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual Germany Germany Kurt HASSE Romania Romania Henri RANG Hungary Hungary Jozsef VON PLATTHY
Mixed team Germany Germany Kurt HASSE
Heinz BRANDT
Marten VON BARNEKOW
Netherlands Netherlands Jan DE BRUINE
Johan Jacob GRETER
Henri VAN SCHAIK
Portugal Portugal Antonio MARQUES DO FUNCHAL
Luiz SILVA
José BELTRÃO
Total 2 2 2
Fencing Fencing
Event 1st 2nd 3rd
Men's épée individual Italy Italy Franco RICCARDI Italy Italy Saverio RAGNO Italy Italy Giancarlo CORNAGGIA-MEDICI
Men's épée team Italy Italy Giancarlo CORNAGGIA-MEDICI
Saverio RAGNO
Franco RICCARDI
Alfredo PEZZANA
Giancarlo BRUSATI
Edoardo MANGIAROTTI
Sweden Sweden Birger CEDERIN
Gösta ALMGREN
Hans GRANFELT
Gustaf DYRSSEN
Sven THOFELT
Hans DRAKENBERG
France France Bernard SCHMETZ
Georges BUCHARD
Michel PÉCHEUX
Henri DULIEUX
Philippe CATTIAU
Paul WORMSER
Men's foil individual Italy Italy Giulio GAUDINI France France Edouard GARDERE Italy Italy Giorgio BOCCHINO
Men's foil team Italy Italy Gioacchino GUARAGNA
Ciro VERRATTI
Manlio DI ROSA
Giulio GAUDINI
Gustavo MARZI
Giorgio BOCCHINO
France France André GARDÈRE
Edouard GARDERE
Jacques COUTROT
René BOUGNOL
René BONDOUX
René LEMOINE
Germany Germany Stefan ROSENBAUER
Otto ADAM
Siegfried LERDON
Erwin CASMIR
Julius EISENECKER
August HEIM
Men's sabre individual Hungary Hungary Endre KABOS Italy Italy Gustavo MARZI Hungary Hungary Aladár GEREVICH
Men's sabre team Hungary Hungary László RAJCSÁNYI
Tibor BERCZELLY
Aladár GEREVICH
Endre KABOS
Imre RAJCZY
Pál KOVÁCS
Italy Italy Aldo MONTANO
Giulio GAUDINI
Gustavo MARZI
Vincenzo PINTON
Athos TANZINI
Aldo MASCIOTTA
Germany Germany Hans ESSER
Erwin CASMIR
August HEIM
Hans JÖRGER
Julius EISENECKER
Richard WAHL
Women's foil individual Hungary Hungary Ilona ELEK Germany Germany Helene MAYER Austria Austria Ellen PREIS
Total 7 7 7
Football Football
Event 1st 2nd 3rd
Men's football Italy Italy Annibale FROSSI
Libero MARCHINI
Giulio CAPPELLI
Giuseppe BALDO
Carlo BIAGI
Alfonso NEGRO
Francesco GABRIOTTI
Bruno VENTURINI
Pietro RAVA
Alfredo FONI
Luigi SCARABELLO
Sergio BERTONI
Ugo LOCATELLI
Achille PICCINI
Austria Austria Franz FUCHSBERGER
Karl KAINBERGER
Martin KARGL
Josef KITZMÜLLER
Ernst KÜNZ
Karl WALLMÜLLER
Adolf LAUDON
Walter WERGINZ
Franz MANDL
Anton KRENN
Eduard KAINBERGER
Max HOFMEISTER
Klement STEINMETZ
Norway Norway Magnar ISAKSEN
Jørgen JUVE
Nils ERIKSEN
Frithjof ULLEBERG
Magdalon MONSEN
Reidar KVAMMEN
Arne BRUSTAD
Rolf HOLMBERG
Sverre HANSEN
Odd FRANTZEN
Henry JOHANSEN
Alf MARTINSEN
Oivind HOLMSEN
Fredrik HORN
Total 1 1 1
Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual all-round Germany Germany Alfred SCHWARZMANN Switzerland Switzerland Eugen MACK Germany Germany Konrad FREY
Men's team competition Germany Germany Innozenz STANGL
Walter STEFFENS
Alfred SCHWARZMANN
Konrad FREY
Willi Friedrich STADEL
Ernst WINTER
Matthias VOLZ
Franz BECKERT
Switzerland Switzerland Albert BACHMANN
Walter BECK
Michael REUSCH
Josef WALTER
Walter BACH
Eduard STEINEMANN
Georges MIEZ
Eugen MACK
Finland Finland Esa SEESTE
Veikko Ilmari PAKARINEN
Aleksanteri SAARVALA
Heikki SAVOLAINEN
Martti UOSIKKINEN
Mauri Kalervo NYBERG-NOROMA
Einari TERÄSVIRTA
Eino TUKIAINEN
Men's floor exercises Switzerland Switzerland Georges MIEZ Switzerland Switzerland Josef WALTER Germany Germany Konrad FREY
Switzerland Switzerland Eugen MACK
Men's parallel bars Germany Germany Konrad FREY Switzerland Switzerland Michael REUSCH Germany Germany Alfred SCHWARZMANN
Men's vault Germany Germany Alfred SCHWARZMANN Switzerland Switzerland Eugen MACK Germany Germany Matthias VOLZ
Men's rings Czechoslovakia Czechoslovakia Alois HUDEC Yugoslavia Yugoslavia Leon ?TUKELJ Germany Germany Matthias VOLZ
Men's pommel horse Germany Germany Konrad FREY Switzerland Switzerland Eugen MACK Switzerland Switzerland Albert BACHMANN
Men's horizontal bar Finland Finland Aleksanteri SAARVALA Germany Germany Konrad FREY Germany Germany Alfred SCHWARZMANN
Women's team competition Germany Germany Anita BÄRWIRTH
Paula PÖHLSEN
Isolde FRÖLIAN
Erna BÜRGER
Gertrud MEYER
Friedl IBY
Julie SCHMITT
Käte SOHNEMANN
Czechoslovakia Czechoslovakia Bozena DOBESOVA
Marie VETROVSKÁ
Zdenka VERMIROVSKÁ
Vlasta FOLTOVÁ
Matylda PÁLFYOVÁ
Vlasta DEKANOVÁ
Marie BAJEROVÁ
Anna HREBRINOVÁ
Hungary Hungary Margit NAGY
Margit KALOCSAI
Margit CSILLIK
Ilona MADARY
Judit TOTH
Olga TÖRÖS
Eszter VOIT
Gabriella MÉSZÁROS
Total 9 9 10
Handball Handball
Event 1st 2nd 3rd
Men's handball Germany Germany Helmut BRASELMANN
Alfred KLINGLER
Erich HERRMANN
Karl KREUTZBERG
Fritz FROMM
Kurt DOSSIN
Wilhelm BRINKMANN
Hans KEITER
Edgar REINHARDT
Fritz SPENGLER
Rudolf STAHL
Wilhelm BAUMANN
Helmut BERTHOLD
Willy BANDHOLZ
Günther ORTMANN
Arthur KNAUTZ
Georg DASCHER
Hermann HANSEN
Heinrich KEIMIG
Wilhelm MÜLLER
Hans THEILIG
Heinz KÖRVERS
Austria Austria Leopold WOHLRAB
Hans HOUSKA
Hans ZEHETNER
Siegfried POWOLNY
Emil JURACKA
Fritz MAURER
Franz BARTL
Johann TAUSCHER
Josef KREJCI
Franz BERGHAMMER
Siegfried PURNER
Walter REISP
Alfred SCHMALZER
Jaroslav VOLAK
Anton PERWEIN
Ludwig SCHUBERTH
Franz BISTRICKY
Alois SCHNABEL
Fritz WURMBÖCK
Ferdinand KIEFLER
Franz BRUNNER
Otto LICHA
Switzerland Switzerland Erland HERKENRATH
Hans STREIB
Ernst HUFSCHMID
Willy GYSI
Werner MEYER
Burkhard GANTENBEIN
Werner SCHEURMANN
Georg MISCHON
Erich SCHMITT
Robert STUDER
Willy SCHÄFER
Eugen SEITERLE
Edy SCHMID
Max BLOSCH
Rolf FÄS
Rudolf WIRZ
Willy HUFSCHMID
Total 1 1 1
Hockey Hockey
Event 1st 2nd 3rd
Men's hockey India India Ahmed Sher KHAN
Sayed Mohomed HUSSAIN
Lionel EMMETT
Mirza Nasir-ud Din MASOOD
Baboo Narsoo NIMAL
Cyril MICHIE
Joseph GALIBARDY
Richard ALLEN
Joseph PHILLIP
Gurcharan SINGH GAREWAL
Sayed Mohammed JAFFAR
Roop SINGH
Shabban SHAHAB-UD-DIN
Dhyan CHAND
Carlyle TAPSELL
Earnest CULLEN
Ahsan Mohomed KHAN
Peter Paul FERNANDES
Iqtidar Ali Shah DARA
Germany Germany Erich ZANDER
Erwin KELLER
Heinrich PETER
Kurt WEISS
Tito WARNHOLTZ
Paul MEHLITZ
Harald HUFFMANN
Heinrich SCHMALIX
Heinz RAACK
Erich CUNTZ
Fritz MESSNER
Carl RUCK
Werner KUBITZKI
Ludwig BEISIEGEL
Werner HAMEL
Karl DRÖSE
Carl MENKE
Hermann AUF DER HEIDE
Hans SCHERBART
Detlef OKRENT
Herbert KEMMER
Alfred GERDES
Netherlands Netherlands Pieter GUNNING
Rudolf VAN DER HAAR
Hendrik DE LOOPER
Max WESTERKAMP
Ernst VAN DEN BERG
René SPARENBERG
Antoine Robert VAN LIEROP
Henri SCHNITGER
Carl HEIJBROEK
Agathon DE ROOS
Reindert DE WAAL
Jan DE LOOPER
Total 1 1 1
Modern Pentathlon Modern Pentathlon
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual competition Germany Germany Gotthard HANDRICK United States United States Charles LEONARD Italy Italy Silvano ABBA
Total 1 1 1
Rowing Rowing
Event 1st 2nd 3rd
Men's single sculls (1x) Germany Germany Gustav SCHÄFER Austria Austria Josef HASENÖHRL United States United States Daniel BARROW
Men's double sculls (2x) Great Britain Great Britain Jack BERESFORD
Leslie SOUTHWOOD
Germany Germany Joachim PIRSCH
Willi KAIDEL
Poland Poland Roger VEREY
Jerzy USTUPSKI
Men's pair without coxswain (2-) Germany Germany Willi EICHHORN
Hugo STRAUSS
Denmark Denmark Harry Julius LARSEN
Richard OLSEN
Argentina Argentina Horacio PODESTA
Julio Pedro CURATELLA
Men's pair-oared shell with coxswain Germany Germany Herbert ADAMSKI
Gerhard GUSTMANN
Dieter AREND
Italy Italy Almiro BERGAMO
Luciano NEGRINI
Guido SANTIN
France France Georges TAPIE
Noël VANDERNOTTE
Marceau FOURCADE
Men's four without coxswain (4-) Germany Germany Anton (Toni) ROM
Wilhelm MENNE
Rudolf ECKSTEIN
Martin KARL
Great Britain Great Britain John STURROCK
Alan BARRETT
Peter JACKSON
Thomas BRISTOW
Switzerland Switzerland Karl SCHMID
Alex HOMBERGER
Hans HOMBERGER
Hermann BETSCHART
Men's four-oared shell with coxswain Germany Germany Paul SÖLLNER
Walter VOLLE
Hans MAIER
Fritz BAUER
Ernst GABER
Switzerland Switzerland Rolf SPRING
Hermann BETSCHART
Hans HOMBERGER
Karl SCHMID
Alex HOMBERGER
France France Noël VANDERNOTTE
Marcel CHAUVIGNÉ
Marcel VANDERNOTTE
Fernand VANDERNOTTE
Marcel COSMAT
Men's eight with coxswain (8+) United States United States John WHITE
Joseph RANTZ
Herbert MORRIS
George HUNT
James MCMILLIN
Robert MOCH
Donald HUME
Charles DAY
Gordon ADAM
Italy Italy Cesare MILANI
Ottorino QUAGLIERINI
Mario CHECCACCI
Dino BARSOTTI
Oreste GROSSI
Enzo BARTOLINI
Enrico GARZELLI
Guglielmo DEL BIMBO
Dante SECCHI
Germany Germany Gerd VÖLS
Helmut RADACH
Werner LOECKLE
Wilhelm MAHLOW
Heinz KAUFMANN
Alfred RIECK
Hans KUSCHKE
Hans-Joachim HANNEMANN
Herbert SCHMIDT
Total 7 7 7
Sailing Sailing
Event 1st 2nd 3rd
Mixed 6m Great Britain Great Britain Russell HARMER
Leonard MARTIN
Christopher BOARDMAN
Miles BELLVILLE
Charles LEAF
Norway Norway Vaadjuv Dag NYQVIST
Karsten KONOW
Fredrik MEYER
Magnus KONOW
Alf TVETEN
Sweden Sweden Lennart EKDAHL
Martin HINDORFF
Dagmar SALÉN
Sven SALÉN
Torsten LORD
Mixed 8m Italy Italy Bruno BIANCHI
Enrico POGGI
Giovanni REGGIO
Luigi POGGI
Domenico MORDINI
Luigi DE MANINCOR
Norway Norway Olaf Christian Jr. DITLEV-SIMONSEN
Hans STRUKSNÆS
Lauritz SCHMIDT
Jacob Tullin THAMS
Nordahl WALLEM
John DITLEV-SIMONSEN
Germany Germany Alfried KRUPP VON BOHLEN UND HALBACH
Felix SCHEDER-BIESCHIN
Eduard MOHR
Fritz BISCHOFF
Hans HOWALDT
Otto WACHS
Mixed olympic class monotype Netherlands Netherlands Daniel Marinus J. KAGCHELLAND Germany Germany Werner Herman Otto KROGMANN Great Britain Great Britain Peter Markham SCOTT
Mixed two-person keelboat (Star) Germany Germany Hans-Joachim WEISE
Peter BISCHOFF
Sweden Sweden Arvid LAURIN
Uno WALLENTIN
Netherlands Netherlands Adriaan MAAS
Willem DE VRIES LENTSCH SR.
Total 4 4 4
Shooting Shooting
Event 1st 2nd 3rd
Men's 25m rapid fire pistol Germany Germany Cornelius VAN OYEN Germany Germany Heinz HAX Sweden Sweden Torsten ULLMAN
Men's 50m pistol Sweden Sweden Torsten ULLMAN Germany Germany Erich KREMPEL France France Charles Andre DES JAMMONIERES
Men's 50m rifle prone Norway Norway Willy RÖGEBERG Hungary Hungary Ralph BERZSENYI Poland Poland Wladyslaw KARAS
Total 3 3 3
Swimming Swimming
Event 1st 2nd 3rd
Men's 100m freestyle Hungary Hungary Ferenc CSÍK Japan Japan Masanori YUSA Japan Japan Shigeo ARAI
Men's 400m freestyle United States United States Jack MEDICA Japan Japan Shunpei UTO Japan Japan Shozo MAKINO
Men's 1500m freestyle Japan Japan Noboru TERADA United States United States Jack MEDICA Japan Japan Shunpei UTO
Men's 200m breaststroke Japan Japan Tetsuo HAMURO Germany Germany Erwin SIETAS Japan Japan Reizo KOIKE
Men's 100m backstroke United States United States Adolph KIEFER United States United States Albert VANDEWEGHE Japan Japan Masaji KIYOKAWA
Men's 4x200m freestyle relay Japan Japan Masaharu TAGUCHI
Shigeo ARAI
Shigeo SUGIURA
Masanori YUSA
United States United States Ralph FLANAGAN
Paul WOLF
John MACIONIS
Jack MEDICA
Hungary Hungary Oszkár ABAY-NEMES
Árpád LENGYEL
Ödön GRÓF
Ferenc CSÍK
Women's 100m freestyle Netherlands Netherlands Hendrika MASTENBROEK Argentina Argentina Jeanette CAMPBELL Germany Germany Gisela ARENDT
Women's 400m freestyle Netherlands Netherlands Hendrika MASTENBROEK Denmark Denmark Ragnhild HVEGER United States United States Lenore KIGHT
Women's 200m breaststroke Japan Japan Hideko MAEHATA Germany Germany Martha GENENGER Denmark Denmark Inge SØRENSEN
Women's 100m backstroke Netherlands Netherlands Nida SENFF Netherlands Netherlands Hendrika MASTENBROEK United States United States Alice BRIDGES
Women's 4x100m freestyle relay Netherlands Netherlands Hendrika MASTENBROEK
Tini WAGNER
Jopie SELBACH
Willy DEN OUDEN
Germany Germany Leni LOHMAR
Ingeborg SCHMITZ
Gisela ARENDT
Ruth HALBSGUTH
United States United States Mavis FREEMAN
Olive MCKEAN
Katherine RAWLS
Bernice LAPP
Total 11 11 11
Water Polo Water Polo
Event 1st 2nd 3rd
Men's water polo Hungary Hungary Miklós SÁRKÁNY
Sándor TARICS
Kálmán HAZAI
Márton HOMONNAI
István MOLNÁR
Olivér HALASSY
György KUTASI
János NÉMETH
Mihály BOZSI
Jenö BRANDI
György BRÓDY
Germany Germany Alfred KIENZLE
Bernhard BAIER
Fritz STOLZE
Helmuth SCHWENN
Heinrich KRUG
Hans SCHULZE
Gustav SCHÜRGER
Paul KLINGENBURG
Fritz GUNST
Hans SCHNEIDER
Josef HAUSER
Belgium Belgium Pierre COPPIETERS
Henri DE PAUW
Edmond MICHIELS
Fernand ISSELÉ
Joseph DE COMBE
Gérard BLITZ
Albert CASTELEYNS
Henri STOELEN
Henri DISY
Total 1 1 1
Weightlifting Weightlifting
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 60kg (featherweight) United States United States Anthony TERLAZZO Egypt Egypt Saleh Mohamed SOLIMAN Egypt Egypt Ibrahim SHAMS
Men's 60 - 67.5kg (lightweight) Austria Austria Robert FEIN-- Germany Germany Karl JANSEN
Egypt Egypt Mohammed MESBAH
Men's 67.5 - 75kg (middleweight) Egypt Egypt Khadr El Sayed EL TOUNY Germany Germany Rudolf ISMAYR Germany Germany Adolf WAGNER
Men's 75 - 82.5kg (light-heavyweight) France France Louis HOSTIN Germany Germany Eugen DEUTSCH Egypt Egypt Ibrahim WASIF
Men's + 82.5kg (heavyweight) Germany Germany Josef MANGER Czechoslovakia Czechoslovakia Václav PSENICKA SR. Estonia Estonia Arnold LUHAÄÄR
Total 6 4 5
Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 56kg (bantamweight) Hungary Hungary Ödön ZOMBORI United States United States Ross FLOOD Germany Germany Johannes HERBERT
Men's 56 - 61kg (featherweight) Finland Finland Kustaa PIHLAJAMÄKI United States United States Francis Edward MILLARD Sweden Sweden Gösta FRÄNDFORS-JÖNSSON
Men's 61 - 66kg (lightweight) Hungary Hungary Károly KÁRPÁTI Germany Germany Wolfgang EHRL Finland Finland Hermanni PIHLAJAMÄKI
Men's 66 - 72kg (welterweight) United States United States Frank LEWIS Sweden Sweden Thure ANDERSSON Canada Canada Joseph SCHLEIMER
Men's 72 - 79kg (middleweight) France France Emile POILVE United States United States Richard VOLIVA Turkey Turkey Ahmet KIREÇÇI
Men's 79 - 87kg (light-heavyweight) Sweden Sweden Knut FRIDELL Estonia Estonia August NEO Germany Germany Erich SIEBERT
Men's + 87kg (heavyweight) Estonia Estonia Kristjan PALUSALU Czechoslovakia Czechoslovakia Josef KLAPUCH Finland Finland Hjalmar Eemil NYSTRÖM
Total 7 7 7
Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 56kg (bantamweight) Hungary Hungary Marton LÖRINCZ Sweden Sweden Egon SVENSSON Germany Germany Jakob BRENDEL
Men's 56 - 61kg (featherweight) Turkey Turkey Yasar ERKAN Finland Finland Aarne Eemeli REINI Sweden Sweden Einar KARLSSON
Men's 61 - 66kg (lightweight) Finland Finland Lauri KOSKELA Czechoslovakia Czechoslovakia Josef HERDA Estonia Estonia Voldemar VÄLI
Men's 66 - 72kg (welterweight) Sweden Sweden Rudolf SVEDBERG Germany Germany Fritz SCHÄFER Finland Finland Eino Mauno VIRTANEN
Men's 72 - 79kg (middleweight) Sweden Sweden Ivar JOHANSSON Germany Germany Ludwig SCHWEICKERT Hungary Hungary József PALOTÁS
Men's 79 - 87kg (light-heavyweight) Sweden Sweden Axel CADIER Latvia Latvia Edwins BIETAGS Estonia Estonia August NEO
Men's + 87kg (super heavyweight) Estonia Estonia Kristjan PALUSALU Sweden Sweden John NYMAN Germany Germany Kurt HORNFISCHER
Total 7 7 7
Polo Polo
Event 1st 2nd 3rd
Men's polo Argentina Argentina Andrès GAZZOTTI
Roberto CAVANAGH
Manuel ANDRADA
Luis DUGGAN
Great Britain Great Britain William HINDE
David DAWNAY
Bryan FOWLER
Humphrey GUINNESS
Mexico Mexico Julio MULLER LUJAN
Alberto RAMOS SESMA
Juan GRACIA ZAZUETA
Antonio NAVA CASTILLO
Total 1 1 1
Games total 130 128 130