Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Japan 1972 Sapporo 36 34 35 105
Total 36 34 35 105

Japan 1972 Sapporo

Alpine Skiing Alpine Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's downhill Switzerland Switzerland Bernhard RUSSI Switzerland Switzerland Roland COLLOMBIN Austria Austria Heinrich MESSNER
Men's slalom Spain Spain Francisco FERNÁNDEZ OCHOA Italy Italy Gustavo THÖNI Italy Italy Rolando THÖNI
Men's giant slalom Italy Italy Gustavo THÖNI Switzerland Switzerland Edmund BRUGGMANN Switzerland Switzerland Werner MATTLE
Women's downhill Switzerland Switzerland Marie-Theres NADIG Austria Austria Annemarie PRÖLL United States United States Susan CORROCK
Women's slalom United States United States Barbara COCHRAN France France Danièle DEBERNARD France France Florence STEURER
Women's giant slalom Switzerland Switzerland Marie-Theres NADIG Austria Austria Annemarie PRÖLL Austria Austria Wiltrud DREXEL
Total 6 6 6
Biathlon Biathlon
Event 1st 2nd 3rd
Men's 20km individual Norway Norway Magnar SOLBERG German Democratic Republic German Democratic Republic Hansjörg KNAUTHE Sweden Sweden Lars-Göran ARWIDSON
Men's 4x7.5km relay USSR USSR Viktor MAMATOV
Rinnat SAFIN
Aleksandr TIKHONOV
Ivan BYAKOV
Finland Finland Juhani SUUTARINEN
Mauri RÖPPÄNEN
Heikki IKOLA
Esko SAIRA
German Democratic Republic German Democratic Republic Dieter SPEER
Hansjörg KNAUTHE
Horst KOSCHKA
Joachim MEISCHNER
Total 2 2 2
Bobsleigh Bobsleigh
Event 1st 2nd 3rd
Men's two-man Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Wolfgang ZIMMERER
Peter UTZSCHNEIDER
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Horst FLOTH
Pepi BADER
Switzerland Switzerland Edy HUBACHER
Jean WICKI
Men's four-man Switzerland Switzerland Werner CAMICHEL
Jean WICKI
Edy HUBACHER
Hans LEUTENEGGER
Italy Italy Corrado DAL FABBRO
Adriano FRASSINELLI
Nevio DE ZORDO
Gianni BONICHON
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Stefan GAISREITER
Wolfgang ZIMMERER
Walter STEINBAUER
Peter UTZSCHNEIDER
Total 2 2 2
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's 15km Sweden Sweden Sven-Åke LUNDBÄCK USSR USSR Fyodor SIMASHEV Norway Norway Ivar FORMO
Men's 30km USSR USSR Vyacheslav VEDENIN Norway Norway Pål TYLDUM Norway Norway Johs HARVIKEN
Men's 50km Norway Norway Pål TYLDUM Norway Norway Magne MYRMO USSR USSR Vyacheslav VEDENIN
Men's 4x10km relay USSR USSR Vladimir VORONKOV
Vyacheslav VEDENIN
Fyodor SIMASHEV
Yuri SKOBOV
Norway Norway Johs HARVIKEN
Oddvar BRÅ
Pål TYLDUM
Ivar FORMO
Switzerland Switzerland Eduard HAUSER
Alfred KÄLIN
Alois KÄLIN
Albert GIGER
Women's 5km USSR USSR Galina KULAKOVA Finland Finland Marjatta KAJOSMAA Czechoslovakia Czechoslovakia Helena SIKOLOVA
Women's 10km USSR USSR Galina KULAKOVA USSR USSR Alevtina OLYUNINA Finland Finland Marjatta KAJOSMAA
Women's 3x5km relay USSR USSR Alevtina OLYUNINA
Lyubov MUKHACHEVA
Galina KULAKOVA
Finland Finland Hilkka KUNTOLA
Marjatta KAJOSMAA
Helena TAKALO
Norway Norway Aslaug DAHL
Berit MØRDRE-LAMMEDAL
Inger AUFLES
Total 7 7 7
Figure skating Figure skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual Czechoslovakia Czechoslovakia Ondrej NEPELA USSR USSR Sergey CHETVERUKHIN France France Patrick PERA
Women's individual Austria Austria Beatrix SCHUBA Canada Canada Karen MAGNUSSEN United States United States Janet LYNN
Mixed pairs USSR USSR Irina RODNINA
Aleksey ULANOV
USSR USSR Lyudmila SMIRNOVA
Andrey SURAYKIN
German Democratic Republic German Democratic Republic Uwe KAGELMANN
Manuela GROß
Total 3 3 3
Ice Hockey Ice Hockey
Event 1st 2nd 3rd
Men's ice hockey USSR USSR Gennady TSYGANKOV
Vladimir VIKULOV
Viktor KOUSKINE
Valery VASILYEV
Valery KHARLAMOV
Aleksandr PACHKOV
Aleksandr RAGULIN
Igor ROMICHEVSKY
Evgeni ZIMIN
Boris MIKHAYLOV
Vladimir SHADRIN
Vladislav TRETYAK
Anatoli FIRSOV
Vladimir LUTCHENKO
Aleksandr MALTSEV
Vitali DAVIDOV
Aleksandr YAKUSHEV
Yuri BLINOV
Evgeni MISHAKOV
Vladimir PETROV
United States United States Stuart IRVING
Walter OLDS
Mark HOWE
Peter SEARS
Ronald NÄSLUND
Richard MCGLYNN
James MCELMURY
Keith CHRISTIANSEN
Jeffrey HYMANSON
Franklynn SANDERS
Timothy SHEEHY
Henry BOUCHA
Thomas MELLOR
Charles Erwin BROWN
Craig SARNER
Michael CURRAN
Robbie FTOREK
Kevin Joseph AHEARN
Czechoslovakia Czechoslovakia Josef HORESOVSKY
Eduard NOVAK
Frantisek POSPISIL
Oldrich MACHAC
Jaroslav HOLIK
Jiri HOLECEK
Ivan HLINKA
Jiri KOCHTA
Vladimir BEDNAR
Rudolf TAJCNAR
Karel VOHRALIK
Vladimir DZURILLA
Vladimír MARTINEC
Bohuslav STASTNY
Josef CERNY
Vaclav NEDOMANSKY
Jiri HOLIK
Richard FARDA
Total 1 1 1
Luge Luge
Event 1st 2nd 3rd
Men's singles German Democratic Republic German Democratic Republic Wolfgang SCHEIDEL German Democratic Republic German Democratic Republic Harald EHRIG German Democratic Republic German Democratic Republic Wolfram FIEDLER
Women's singles German Democratic Republic German Democratic Republic Anna-Maria MÜLLER German Democratic Republic German Democratic Republic Ute RÜHROLD German Democratic Republic German Democratic Republic Margit SCHUMANN
Mixed doubles German Democratic Republic German Democratic Republic Horst HÖRNLEIN
Reinhard BREDOW
-- German Democratic Republic German Democratic Republic Wolfram FIEDLER
Klaus-Michael BONSACK
Italy Italy Walter PLAIKNER
Paul HILDGARTNER
Total 4 2 3
Nordic Combined Nordic Combined
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual German Democratic Republic German Democratic Republic Ulrich WEHLING Finland Finland Rauno MIETTINEN German Democratic Republic German Democratic Republic Karl-Heinz LUCK
Total 1 1 1
Ski Jumping Ski Jumping
Event 1st 2nd 3rd
Men's Normal Hill individual Japan Japan Yukio KASAYA Japan Japan Akitsugu KONNO Japan Japan Seiji AOCHI
Men's Large Hill individual Poland Poland Wojciech FORTUNA Switzerland Switzerland Walter STEINER German Democratic Republic German Democratic Republic Rainer SCHMIDT
Total 2 2 2
Speed skating Speed skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's 500m Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Erhard KELLER Sweden Sweden Hasse BÖRJES USSR USSR Valery MURATOV
Men's 1500m Netherlands Netherlands Ard SCHENK Norway Norway Roar GRØNVOLD Sweden Sweden Göran CLAESON
Men's 5000m Netherlands Netherlands Ard SCHENK Norway Norway Roar GRØNVOLD Norway Norway Sten STENSEN
Men's 10000m Netherlands Netherlands Ard SCHENK Netherlands Netherlands Kees VERKERK Norway Norway Sten STENSEN
Women's 500m United States United States Anne HENNING USSR USSR Vera KRASNOVA USSR USSR Lyudmila TITOVA
Women's 1000m Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Monika PFLUG Netherlands Netherlands Atje KEULEN-DEELSTRA United States United States Anne HENNING
Women's 1500m United States United States Dianne HOLUM Netherlands Netherlands Stien BAAS-KAISER Netherlands Netherlands Atje KEULEN-DEELSTRA
Women's 3000m Netherlands Netherlands Stien BAAS-KAISER United States United States Dianne HOLUM Netherlands Netherlands Atje KEULEN-DEELSTRA
Total 8 8 8
Games total 36 34 35