Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Yugoslavia 1984 Sarajevo 39 39 39 117
Total 39 39 39 117

Yugoslavia 1984 Sarajevo

Alpine Skiing Alpine Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's slalom United States United States Phillip MAHRE United States United States Steven MAHRE France France Didier BOUVET
Men's giant slalom Switzerland Switzerland Max JULEN Yugoslavia Yugoslavia Jure FRANKO Liechtenstein Liechtenstein Andreas WENZEL
Men's downhill United States United States William JOHNSON Switzerland Switzerland Peter MÜLLER Austria Austria Anton STEINER
Women's slalom Italy Italy Paoletta MAGONI France France Perrine PELEN Liechtenstein Liechtenstein Ursula KONZETT
Women's giant slalom United States United States Debbie ARMSTRONG United States United States Christin COOPER France France Perrine PELEN
Women's downhill Switzerland Switzerland Michela FIGINI Switzerland Switzerland Maria WALLISER Czechoslovakia Czechoslovakia Olga CHARVATOVA
Total 6 6 6
Biathlon Biathlon
Event 1st 2nd 3rd
Men's 10km sprint Norway Norway Eirik KVALFOSS Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Peter ANGERER German Democratic Republic German Democratic Republic Matthias JACOB
Men's 20km individual Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Peter ANGERER German Democratic Republic German Democratic Republic Frank-Peter ROETSCH Norway Norway Eirik KVALFOSS
Men's 4x7.5km relay USSR USSR Yuri KACHKAROV
Sergei BULIGINE
Dmitri VASSILIEV
Alguimantas SHALNA
Norway Norway Eirik KVALFOSS
Kjell SÖBAK
Odd LIRHUS
Rolf STORSVEEN
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Ernst REITER
Peter ANGERER
Walter PICHLER
Fritz FISCHER
Total 3 3 3
Bobsleigh Bobsleigh
Event 1st 2nd 3rd
Men's two-man German Democratic Republic German Democratic Republic Dietmar SCHAUERHAMMER
Wolfgang HOPPE
German Democratic Republic German Democratic Republic Bogdan MUSIOL
Bernhard LEHMANN
USSR USSR Vladimir ALEKSANDROV
Zintis EKMANIS
Men's four-man German Democratic Republic German Democratic Republic Wolfgang HOPPE
Dietmar SCHAUERHAMMER
Roland WETZIG
Andreas KIRCHNER
German Democratic Republic German Democratic Republic Bernhard LEHMANN
Ingo VOGE
Bogdan MUSIOL
Eberhard WEISE
Switzerland Switzerland Rico FREIERMUTH
Silvio GIOBELLINA
Urs SALZMANN
Heinz STETTLER
Total 2 2 2
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's 15km Sweden Sweden Gunde Anders SVAN Finland Finland Aki KARVONEN Finland Finland Harri KIRVESNIEMI
Men's 30km USSR USSR Nikolay ZIMYATOV USSR USSR Aleksandr ZAVYALOV Sweden Sweden Gunde Anders SVAN
Men's 50km Sweden Sweden Thomas WASSBERG Sweden Sweden Gunde Anders SVAN Finland Finland Aki KARVONEN
Men's 4x10km relay Sweden Sweden Benny Tord KOHLBERG
Gunde Anders SVAN
Thomas WASSBERG
Jan OTTOSSON
USSR USSR Aleksandr BATIUK
Vladimir NIKITINE
Aleksandr ZAVYALOV
Nikolay ZIMYATOV
Finland Finland Kari RISTANEN
Harri KIRVESNIEMI
Juha MIETO
Aki KARVONEN
Women's 5km Finland Finland Marja-Liisa KIRVESNIEMI Norway Norway Berit AUNLI Czechoslovakia Czechoslovakia Kvetoslava JERIOVA
Women's 10km Finland Finland Marja-Liisa KIRVESNIEMI USSR USSR Raisa SMETANINA Norway Norway Brit PETTERSEN
Women's 20km Finland Finland Marja-Liisa KIRVESNIEMI USSR USSR Raisa SMETANINA Norway Norway Anne JAHREN
Women's 4x5km relay Norway Norway Inger Helene NYBRAATEN
Brit PETTERSEN
Anne JAHREN
Berit AUNLI
Czechoslovakia Czechoslovakia Dagmar SCHVUBOVA
Gabriela SVOBODOVA
Blanka PAULU
Kvetoslava JERIOVA
Finland Finland Pirkko MÄÄTTÄ
Marjo MATIKAINEN
Eija HYYTIAINEN
Marja-Liisa KIRVESNIEMI
Total 8 8 8
Figure skating Figure skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual United States United States Scott HAMILTON Canada Canada Brian ORSER Czechoslovakia Czechoslovakia Josef SABOVCIK
Women's individual German Democratic Republic German Democratic Republic Katarina WITT United States United States Rosalyn SUMNERS USSR USSR Kira IVANOVA
Mixed pairs USSR USSR Oleg VASILYEV
Yelena VALOVA
United States United States Peter CARRUTHERS
Kitty CARRUTHERS
USSR USSR Oleg MAKAROV
Larisa SELEZNYOVA
Mixed ice dancing Great Britain Great Britain Christopher DEAN
Jayne TORVILL
USSR USSR Andrey BUKIN
Natalya BESTEMYANOVA
USSR USSR Sergey PONOMARENKO
Marina KLIMOVA
Total 4 4 4
Ice Hockey Ice Hockey
Event 1st 2nd 3rd
Men's ice hockey USSR USSR Aleksandr GERASIMOV
Andrei KOMUTOV
Zinetula BILJALETDINOV
Aleksandr KOZHERNIKOV
Nikolai DROZDETSKI
Igor STELNOV
Mikhail VASSILIEV
Sergei MAKAROV
Vasili PERVUKHINE
Sergei STARIKOV
Aleksei KASATONOV
Vladislav TRETYAK
Vladimir KOVIN
Sergei CHEPELEV
Vladimir KRUTOV
Viacheslav FETISOV
Viktor TUMENEV
Igor LARIONOV
Vladimir MYSHKIN
Aleksandr SKVORTSOV
Czechoslovakia Czechoslovakia Vincent LUKAC
Pavel RICHTER
Darius RUSNAK
Arnold KADLEC
Milan CHALUPA
Jiri KRALIK
Vladimir CALDR
Jiri LALA
Miloslav HORAVA
Radoslav SVOBODA
Igor LIBA
Dusan PASEK
Vladimir RUZICKA
Jiri HRDINA
Jaroslav KORBELA
Jaroslav BENAK
Vladimir KYHOS
Frantisek CERNIK
Jaromir SINDEL
Eduard UVIRA
Sweden Sweden Mats WALTIN
Rolf-Lennart RIDDERVALL
Thomas RUNDQVIST
Karl Haakan SÖDERGREN
Peter GRADIN
Peter Michael HJÄLM
Per-Erik EKLUND
Tommy MÖRTH
Bo ERICSSON
Arne Michael THELVEN
Göte WÄLITALO
Jens ÖHLING
Thomas SANDSTROEM
Mats THELIN
Mats HESSEL
Thomas AAHLEN
Göran LINDBLOM
Thomas EKLUND
Leif Haakan NORDIN
Lars Haakan ERIKSSON
Total 1 1 1
Luge Luge
Event 1st 2nd 3rd
Men's singles Italy Italy Paul HILDGARTNER USSR USSR Sergey DANILIN USSR USSR Valery DUDIN
Women's singles German Democratic Republic German Democratic Republic Steffi WALTER German Democratic Republic German Democratic Republic Bettina SCHMIDT German Democratic Republic German Democratic Republic Ute OBERHOFFNER
Mixed doubles Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Hans STANGASSINGER
Franz WEMBACHER
USSR USSR Evgeni BELUSOV
Aleksandr BELIAKOV
German Democratic Republic German Democratic Republic Jörg HOFFMANN
Jochen PIETZSCH
Total 3 3 3
Nordic Combined Nordic Combined
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual Norway Norway Tom SANDBERG Finland Finland Jouko KARJALAINEN Finland Finland Jukka YLIPULLI
Total 1 1 1
Ski Jumping Ski Jumping
Event 1st 2nd 3rd
Men's Normal Hill individual German Democratic Republic German Democratic Republic Jens WEISSFLOG Finland Finland Matti NYKANEN Finland Finland Jari PUIKKONEN
Men's Large Hill individual Finland Finland Matti NYKANEN German Democratic Republic German Democratic Republic Jens WEISSFLOG Czechoslovakia Czechoslovakia Pavel PLOC
Total 2 2 2
Speed skating Speed skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's 500m USSR USSR Sergey FOKICHEV Japan Japan Yoshihiro KITAZAWA Canada Canada Gaetan BOUCHER
Men's 1000m Canada Canada Gaetan BOUCHER USSR USSR Sergey KHLEBNIKOV Norway Norway Kai Arne ENGELSTAD
Men's 1500m Canada Canada Gaetan BOUCHER USSR USSR Sergey KHLEBNIKOV USSR USSR Oleg BOZHYEV
Men's 5000m Sweden Sweden Tomas GUSTAFSON USSR USSR Igor MALKOV German Democratic Republic German Democratic Republic René SCHÖFISCH
Men's 10000m USSR USSR Igor MALKOV Sweden Sweden Tomas GUSTAFSON German Democratic Republic German Democratic Republic René SCHÖFISCH
Women's 500m German Democratic Republic German Democratic Republic Christa LUDING German Democratic Republic German Democratic Republic Karin KANIA USSR USSR Natalya SHIVE
Women's 1000m German Democratic Republic German Democratic Republic Karin KANIA German Democratic Republic German Democratic Republic Andrea EHRIG USSR USSR Natalya PETRUSEVA
Women's 1500m German Democratic Republic German Democratic Republic Karin KANIA German Democratic Republic German Democratic Republic Andrea EHRIG USSR USSR Natalya PETRUSEVA
Women's 3000m German Democratic Republic German Democratic Republic Andrea EHRIG German Democratic Republic German Democratic Republic Karin KANIA German Democratic Republic German Democratic Republic Gabi ZANGE
Total 9 9 9
Games total 39 39 39