Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
United States 2002 Salt Lake City 80 76 78 234
Total 80 76 78 234

United States 2002 Salt Lake City

Alpine Skiing Alpine Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's Alpine combined Norway Norway Омодт United States United States Миллер Austria Austria Райх
Men's slalom France France Видаль France France Амьез Austria Austria Райх
Men's giant slalom Austria Austria Эберхартер United States United States Миллер Norway Norway Кьюс
Men's super-G Norway Norway Омодт Austria Austria Эберхартер Austria Austria Шифферер
Men's downhill Austria Austria Штробль Norway Norway Кьюс Austria Austria Эберхартер
Women's Alpine combined Croatia Croatia Костелич Austria Austria Гетшль Germany Germany Эртль
Women's slalom Croatia Croatia Костелич France France Пекиньо Sweden Sweden Пэрсон
Women's giant slalom Croatia Croatia Костелич Sweden Sweden Пэрсон Switzerland Switzerland Неф
Women's super-G Italy Italy Чеккарелли Croatia Croatia Костелич Italy Italy Путцер
Women's downhill France France Монтийе Italy Italy Костнер Austria Austria Гетшль
Total 10 10 10
Biathlon Biathlon
Event 1st 2nd 3rd
Men's 10km sprint Norway Norway Бьорндален Germany Germany Фишер Austria Austria Пернер
Men's 20km individual Norway Norway Бьорндален Germany Germany Лукк Russian Federation Russian Federation Майгуров
Men's 12.5km pursuit Norway Norway Бьорндален France France Пуаре Germany Germany Гросс
Men's 4x7.5km relay Norway Norway Андресен
Бьорндален
Ханеволд
Гьелланд
Germany Germany Зендель
Лукк
Гросс
Фишер
France France Дефран
Пуаре
Марге
Робер
Women's 7.5km sprint Germany Germany Вильхельм Germany Germany Дизль Sweden Sweden Форсберг
Women's 15km individual Germany Germany Хенкель Norway Norway Пуаре Sweden Sweden Форсберг
Women's 10km pursuit Russian Federation Russian Federation Пылева Germany Germany Вильхельм Bulgaria Bulgaria Никульчина
Women's 4x7.5km relay Germany Germany Дизль
Вильхельм
Апель
Хенкель
Norway Norway Тьорхольм
Пуаре
Скьельбрейд
Андреасен
Russian Federation Russian Federation Куклева
Ахатова
Пылева
Ишмуратова
Total 8 8 8
Bobsleigh Bobsleigh
Event 1st 2nd 3rd
Men's two-man Germany Germany Ланген
Циммерманн
Switzerland Switzerland Райх
Андерхуб
Switzerland Switzerland Аннен
Хефти
Men's four-man Germany Germany Ланге
Кушке
Кюн
Эмбах
United States United States Хейс
Шаффенхауэр
Джонс
Хейнс
United States United States Шимер
Шарп
Кон
Стил
Women's two-woman United States United States Баккен
Флауэрс
Germany Germany Прокофф
Хольцнер
Germany Germany Эрдман
Хершманн
Total 3 3 3
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's sprint 1.5km Norway Norway Хетланд Germany Germany Шликенридер Italy Italy Дзордзи
Men's Combined 10km + 10km pursuit Norway Norway Ольсгорд-- Sweden Sweden Элофссон
Norway Norway Эстиль
Men's 15km Estonia Estonia Веерпалу Norway Norway Эстиль Estonia Estonia Мяэ
Men's 30km mass start Austria Austria Хоффманн Austria Austria Ботвинов Norway Norway Скьелдал
Men's 50km Russian Federation Russian Federation Иванов Estonia Estonia Веерпалу Norway Norway Хьельмесет
Men's 4x10km relay Norway Norway Эукланн
Скьелдал
Эстиль
Ольсгорд
Italy Italy Май
Пиллер-Коттрер
Ди Чента
Дзордзи
Germany Germany Филбрих
Ангерер
Шлюттер
Зоммерфельдт
Women's sprint 1.5km Russian Federation Russian Federation Чепалова Germany Germany Захенбахер Norway Norway Моен-Гуидон
Women's Combined 5km + 5km pursuit Canada Canada Скотт Czech Republic Czech Republic Нойманнова Germany Germany Бауэр
Women's 10km Norway Norway Скари-Мартинсен Russian Federation Russian Federation Чепалова Italy Italy Бельмондо
Women's 15km mass start Italy Italy Бельмондо Czech Republic Czech Republic Нойманнова Russian Federation Russian Federation Чепалова
Women's 30km Italy Italy Паруцци Italy Italy Бельмондо Norway Norway Скари-Мартинсен
Women's 4x5km relay Germany Germany Хенкель
Кюнцель
Бауэр
Захенбахер
Norway Norway Бьорген
Педерсен
Скари-Мартинсен
Моен-Гуидон
Switzerland Switzerland Хубер
Альбрехт-Лоретан
Роша
Леонарди-Кортеси
Total 13 11 12
Curling Curling
Event 1st 2nd 3rd
Men's curling Norway Norway Трулсен
Давангер
Нергаард
Ваагберг
Рамсфелл
Canada Canada Валчук
Бартлетт
Мартин
Райкрофт
Тралнберг
Switzerland Switzerland Шваллер А.
Эгглер
Рамстейн
Шваллер К.
Гричтинг
Women's curling Great Britain Great Britain Кнокс
Рэнкин
Мартин
Макдональд
Мортон
Switzerland Switzerland Эбноэтер
Фрей
Роэтлисбергер
Отт
Бидо
Canada Canada Скиннер
Нельсон
Ло
Виткрофт
Нобле
Total 2 2 2
Figure skating Figure skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual Russian Federation Russian Federation Ягудин Russian Federation Russian Federation Плющенко United States United States Гебель
Women's individual France France Анисина
Пейзера
Russian Federation Russian Federation Лобачева
Авербух
Italy Italy Фузар-Поли
Маргальо
Mixed pairs Canada Canada Сале
Пеллетье
-- China China Сю Чен
Чжао Хонбо
Russian Federation Russian Federation Бережная
Сихарулидзе
Mixed ice dancing United States United States Хьюз Russian Federation Russian Federation Слуцкая United States United States Кван
Total 5 3 4
Freestyle Skiing Freestyle Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's aerials Czech Republic Czech Republic Валента United States United States Пэк Belarus Belarus Гришин
Men's moguls Finland Finland Лахтела United States United States Майер France France Гай
Women's aerials Australia Australia Кэмплин Canada Canada Бреннер Canada Canada Дионн
Women's moguls Norway Norway Траа United States United States Барк Japan Japan Сатойя
Total 4 4 4
Ice Hockey Ice Hockey
Event 1st 2nd 3rd
Men's ice hockey Canada Canada Бродер
Джозеф
Нолан- Линдрос- Смит
Кария- Айзерман- Лемье
Игинла- Ганье- Сакик
Нуиндайк- Пека- Флери
Белфор
Макиннис- Пронгер
Нидермайер- Фут
Блэйк- Джовановски
Брюер- Шенахэн
United States United States Баррассо
Лич- Миллер
Сутер- Челиос
Рафальски- Хаусли
Поти- Герин
Рихтер
Данхэм
Ткачук- Янг- Реник
Амонти- Ролстон- Друри
Модано- Леклер- Халл
Дэдмарш- Уэйт- Йорк
Russian Federation Russian Federation Хабибулин
Брызгалов
Буре П.- Жамнов- Буре В.
Афиногенов- Яшин- Николишин
Самсонов- Федоров- Ковальчук
Ковалев- Ларионов- Дацюк
Подомацкий
Миронов- Малахов
Гончар-Каспарайтис
Марков- Твердовский
Кравчук- Кваша
Women's ice hockey Canada Canada BECHARD
BRISSON
CHARTRAND
GOYETTE
HEFFORD
OUELLETTE
POUNDER
SMALL
ST-PIERRE
WICKENHEISER
ANTAL
BOTTERILL
CAMPBELL
DUPUIS
HEANEY
KELLAR
PIPER
SHEWCHUK
SOSTORICS
SUNOHARA
United States United States BAKER
CHU
DECOSTA
GRANATO
KILBOURNE
LOONEY
MLECZKO
POTTER
TUETING
WENDELL
BYE
DARWITZ
DUNN
KENNEDY
KING
MERZ
MOUNSEY
RUGGIERO
WALL
BAILEY
Sweden Sweden MARTIN
ANDERSSON
BERGGREN
EDSTRAND
HOLST
LARSSON
LINDSTROM
ROTH
SAMUELSSON
VIKMAN
AHLEN
ALMBLAD
ANDERSSON
BERGSTRAND
ELFSBERG
JANSSON
LINDBERG
PETTERSSON
RUNDQVIST
SJOLANDER
Total 2 2 2
Luge Luge
Event 1st 2nd 3rd
Men's singles Italy Italy Цоггелер Germany Germany Хакль Austria Austria Прокк
Women's singles Germany Germany Отто Germany Germany Нидернхубер Germany Germany Краузхаар
Mixed doubles Germany Germany Ляйтнер
Реч
United States United States Гриммет
Мартин
United States United States Торп
Айвз
Total 3 3 3
Nordic Combined Nordic Combined
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual Finland Finland Лайюнен Finland Finland Таллус Austria Austria Готтвальд
Men's Individual sprint Finland Finland Лайюнен Germany Germany Аккерманн Austria Austria Готтвальд
Men's team Finland Finland Маннинен
Лайюнен
Мантила
Таллус
Germany Germany Хеттих
Аккерманн
Кирхайзен
Хехлиг
Austria Austria Грубер
Готтвальд
Билер
Штехер
Total 3 3 3
Short Track Speed Skating Short Track Speed Skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's 500m Canada Canada Ганьон Canada Canada Гюйметт United States United States Смит
Men's 1000m Australia Australia Бредбери United States United States Оно Canada Canada Туркотт
Men's 1500m United States United States Оно China China Ли Цзяцзюнь Canada Canada Ганьон
Men's 5000m relay Canada Canada Гюйметт
Туркотт
Ганьон
Тремблэ
Italy Italy Карта
Родиджари
Карнино
Франческина
China China Ли Е
Гуо Вэй
Ли Цзяцзюнь
Кай Фэн
Women's 500m China China Ян Ян А Bulgaria Bulgaria Раданова China China Ван Чуньлу
Women's 1000m China China Ян Ян А Korea Republic Korea Republic Ко Джи Хьюн China China Ян Ян С
Women's 1500m Korea Republic Korea Republic Ко Джи Хьюн Korea Republic Korea Republic Чой Юн Кьюн Bulgaria Bulgaria Раданова
Women's 3000m relay Korea Republic Korea Republic Чой Мин Кьюн
Парк Хэ Вон
Ху Мин Жин
Чой Юн Кьюн
China China Ян Ян А
Ван Чуньлу
Ян Ян С
Сунь Даньдань
Canada Canada Чарест
Гулет-Надон
Дроле
Краус
Total 8 8 8
Skeleton Skeleton
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual United States United States Шеа Austria Austria Реттль Switzerland Switzerland Штэли
Women's individual United States United States Гэйл United States United States Пэрсли Great Britain Great Britain Кумбер
Total 2 2 2
Ski Jumping Ski Jumping
Event 1st 2nd 3rd
Men's Normal Hill individual Switzerland Switzerland Амманн Germany Germany Ханнавальд Poland Poland Малыш
Men's Large Hill individual Switzerland Switzerland Амманн Poland Poland Малыш Finland Finland Хаутамяки
Men's Large Hill team Germany Germany Ханнавальд
Урманн
Хокке
Шмитт
Finland Finland Хаутамяки
Юссилайнен
Линдстрем
Ахонен
Slovenia Slovenia Фрас
Краньец
Петерка
Зонта
Total 3 3 3
Snowboard Snowboard
Event 1st 2nd 3rd
Men's Giant parallel slalom Switzerland Switzerland Шох Sweden Sweden Рикардссон United States United States Клаг
Men's Half-pipe United States United States Пауэрс United States United States Касс United States United States Томас
Women's Giant parallel slalom France France Блан France France Рюби Italy Italy Треттель
Women's Half-pipe United States United States Кларк France France Видаль Switzerland Switzerland Ройтелер
Total 4 4 4
Speed skating Speed skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's 500m United States United States Фитцрэндольф Japan Japan Шимицу United States United States Карпентер
Men's 1000m Netherlands Netherlands Ван Велде Netherlands Netherlands Бос United States United States Чик
Men's 1500m United States United States Парра Netherlands Netherlands Ютдехааге Norway Norway Сундрол
Men's 5000m Netherlands Netherlands Ютдехааге United States United States Парра Germany Germany Боден
Men's 10000m Netherlands Netherlands Ютдехааге Netherlands Netherlands Ромме Norway Norway Сэтре
Women's 500m Canada Canada Лемэй-Доан Germany Germany Гарбрехт-Энфельдт Germany Germany Фелькер
Women's 1000m United States United States Уитти Germany Germany Фелькер United States United States Родригес
Women's 1500m Germany Germany Фризингер Germany Germany Фелькер United States United States Родригес
Women's 3000m Germany Germany Пехштайн Netherlands Netherlands Греневольд Canada Canada Классен
Women's 5000m Germany Germany Пехштайн Netherlands Netherlands Смит Canada Canada Хьюз
Total 10 10 10
Games total 80 76 78