Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Italy 2006 Turin 84 84 84 252
Total 84 84 84 252

Italy 2006 Turin

Alpine Skiing Alpine Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's Alpine combined United States United States Ted LIGETY Croatia Croatia Ivica KOSTELIC Austria Austria Rainer SCHOENFELDER
Men's slalom Austria Austria Benjamin RAICH Austria Austria Reinfried HERBST Austria Austria Rainer SCHOENFELDER
Men's giant slalom Austria Austria Benjamin RAICH France France Joel CHENAL Austria Austria Hermann MAIER
Men's super-G Norway Norway Kjetil André AAMODT Austria Austria Hermann MAIER Switzerland Switzerland Ambrosi HOFFMANN
Men's downhill France France Antoine DENERIAZ Austria Austria Michael WALCHHOFER Switzerland Switzerland Bruno KERNEN
Women's Alpine combined Croatia Croatia Janica KOSTELIC Austria Austria Marlies SCHILD Sweden Sweden Anja PAERSON
Women's slalom Sweden Sweden Anja PAERSON Austria Austria Nicole HOSP Austria Austria Marlies SCHILD
Women's giant slalom United States United States Julia MANCUSO Finland Finland Tanja POUTIAINEN Sweden Sweden Anna OTTOSSON
Women's super-G Austria Austria Michaela DORFMEISTER Croatia Croatia Janica KOSTELIC Austria Austria Alexandra MEISSNITZER
Women's downhill Austria Austria Michaela DORFMEISTER Switzerland Switzerland Martina SCHILD Sweden Sweden Anja PAERSON
Total 10 10 10
Biathlon Biathlon
Event 1st 2nd 3rd
Men's 10km sprint Germany Germany Sven FISCHER Norway Norway Halvard HANEVOLD Norway Norway Frode ANDRESEN
Men's 12.5km pursuit France France Vincent DEFRASNE Norway Norway Ole Einar BJOERNDALEN Germany Germany Sven FISCHER
Men's 20km individual Germany Germany Michael GREIS Norway Norway Ole Einar BJOERNDALEN Norway Norway Halvard HANEVOLD
Men's 15km mass start Germany Germany Michael GREIS Poland Poland Tomasz SIKORA Norway Norway Ole Einar BJOERNDALEN
Men's 4x7.5km relay Germany Germany Michael GREIS
Sven FISCHER
Michael ROESCH
Ricco GROß
Russian Federation Russian Federation Ivan TCHEREZOV
Pavel ROSTOVTSEV
Nikolay KRUGLOV
Sergei TCHEPIKOV
France France Raphaël POIRÉE
Vincent DEFRASNE
Ferreol CANNARD
Julien ROBERT
Women's 7.5km sprint France France Florence BAVEREL Sweden Sweden Anna Carin OLOFSSON-ZIDEK Ukraine Ukraine Lilia VAYGINA-EFREMOVA
Women's 10km pursuit Germany Germany Kati WILHELM Germany Germany Martina BECK Russian Federation Russian Federation Albina AKHATOVA
Women's 15km individual Russian Federation Russian Federation Svetlana ISHMOURATOVA Germany Germany Martina BECK Russian Federation Russian Federation Albina AKHATOVA
Women's 12.5km mass start Sweden Sweden Anna Carin OLOFSSON-ZIDEK Germany Germany Kati WILHELM Germany Germany Uschi DISL
Women's 4x6km relay Russian Federation Russian Federation Anna BOGALIY
Svetlana ISHMOURATOVA
Albina AKHATOVA
Olga ZAITSEVA
Germany Germany Katrin APEL
Kati WILHELM
Martina BECK
Andrea HENKEL
France France Sylvie BECAERT
Delphyne PERETTO
Sandrine BAILLY
Florence BAVEREL
Total 10 10 10
Bobsleigh Bobsleigh
Event 1st 2nd 3rd
Men's two-man Germany Germany Kevin KUSKE
Andre LANGE
Canada Canada Pierre LUEDERS
Lascelles Oneil BROWN
Switzerland Switzerland Beat HEFTI
Martin ANNEN
Men's four-man Germany Germany Andre LANGE
Martin PUTZE
Rene HOPPE
Kevin KUSKE
Russian Federation Russian Federation Alexey SELIVERSTOV
Alexander ZUBKOV
Alexey VOEVODA
Philippe EGOROV
Switzerland Switzerland Thomas LAMPARTER
Martin ANNEN
Cedric GRAND
Beat HEFTI
Women's two-woman Germany Germany Anja SCHNEIDERHEINZE
Sandra PROKOFF
United States United States Valerie FLEMING
Shauna ROHBOCK
Italy Italy Gerda WEISSENSTEINER
Jennifer ISACCO
Total 3 3 3
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's sprint 1.5km Sweden Sweden Bjoern LIND France France Roddy DARRAGON Sweden Sweden Thobias FREDRIKSSON
Men's Combined 15km + 15km mass start Russian Federation Russian Federation Eugeniy DEMENTIEV Norway Norway Frode ESTIL Italy Italy Pietro PILLER COTTRER
Men's 15km Estonia Estonia Andrus VEERPALU Czech Republic Czech Republic Lukas BAUER Germany Germany Tobias ANGERER
Men's 50km mass start Italy Italy Giorgio DI CENTA Russian Federation Russian Federation Eugeniy DEMENTIEV Austria Austria Mikhail BOTVINOV
Men's Team Sprint Sweden Sweden Bjoern LIND
Thobias FREDRIKSSON
Norway Norway Jens Arne SVARTEDAL
Tor Arne HETLAND
Russian Federation Russian Federation Vasily ROTCHEV
Ivan ALYPOV
Men's 4x10km relay Italy Italy Cristian ZORZI
Fulvio VALBUSA
Giorgio DI CENTA
Pietro PILLER COTTRER
Germany Germany Jens FILBRICH
René SOMMERFELDT
Tobias ANGERER
Andreas SCHLÜTTER
Sweden Sweden Anders SOEDERGREN
Johan OLSSON
Mats LARSSON
Mathias FREDRIKSSON
Women's sprint 1.5km Canada Canada Chandra CRAWFORD Germany Germany Claudia NYSTAD Russian Federation Russian Federation Alena SIDKO
Women's Combined 7.5km + 7.5km mass start Estonia Estonia Kristina SMIGUN Czech Republic Czech Republic Katerina NEUMANNOVÁ Russian Federation Russian Federation Evgenia MEDVEDEVA-ABRUZOVA
Women's 10km Estonia Estonia Kristina SMIGUN Norway Norway Marit BJOERGEN Norway Norway Hilde G PEDERSEN
Women's 30km mass start Czech Republic Czech Republic Katerina NEUMANNOVÁ Russian Federation Russian Federation Yuliya Anatolyevna CHEPALOVA Poland Poland Justyna KOWALCZYK
Women's Team Sprint Sweden Sweden Lina ANDERSSON
Anna DAHLBERG
Canada Canada Beckie SCOTT
Sara RENNER
Finland Finland Aino Kaisa SAARINEN
Virpi KUITUNEN
Women's 4x5km relay Russian Federation Russian Federation Larisa KURKINA
Natalia BARANOVA-MASOLKINA
Evgenia MEDVEDEVA-ABRUZOVA
Yuliya Anatolyevna CHEPALOVA
Germany Germany Viola BAUER
Claudia NYSTAD
Evi SACHENBACHER-STEHLE
Stefanie BOEHLER
Italy Italy Antonella CONFORTOLA
Gabriella PARUZZI
Sabina VALBUSA
Arianna FOLLIS
Total 12 12 12
Curling Curling
Event 1st 2nd 3rd
Men's curling Canada Canada Mike ADAM
Russ HOWARD
Jamie KORAB
Mark NICHOLS
Bradley Raymond GUSHUE
Finland Finland Wille MAKELA
Jani SULLANMAA
Kalle KIISKINEN
Teemu SALO
Markku UUSIPAAVALNIEMI
United States United States Scott BAIRD
Joe POLO
John SHUSTER
Pete FENSON
Shawn ROJESKI
Women's curling Sweden Sweden Ulrika BERGMAN
Anette NORBERG
Eva LUND
Cathrine NORBERG
Anna SVAERD
Switzerland Switzerland Michele MOSER
Manuela KORMANN
Binia FELTSCHER
Mirjam OTT
Valeria SPAELTY
Canada Canada Christine KESHEN
Glenys BAKKER
Sandra JENKINS
Amy NIXON
Shannon KLEIBRINK
Total 2 2 2
Figure skating Figure skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual Russian Federation Russian Federation Evgeni PLUSHENKO Switzerland Switzerland Stephane LAMBIEL Canada Canada Jeffrey BUTTLE
Women's individual Japan Japan Shizuka ARAKAWA United States United States Sasha COHEN Russian Federation Russian Federation Irina SLUTSKAYA
Mixed pairs Russian Federation Russian Federation Tatiana TOTMIANINA
Maxim MARININ
China China Dan ZHANG
Hao ZHANG
China China Xue SHEN
Hongbo ZHAO
Mixed ice dancing Russian Federation Russian Federation Tatyana NAVKA
Roman KOSTOMAROV
United States United States Benjamin AGOSTO
Tanith BELBIN
Ukraine Ukraine Ruslan GONCHAROV
Elena GRUSHINA
Total 4 4 4
Freestyle Skiing Freestyle Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's aerials China China Xiaopeng HAN Belarus Belarus Dmitri DASHCHINSKY Russian Federation Russian Federation Vladimir LEBEDEV
Men's moguls Australia Australia Dale BEGG-SMITH Finland Finland Mikko RONKAINEN United States United States Toby DAWSON
Women's aerials Switzerland Switzerland Evelyne LEU China China Nina LI Australia Australia Alisa CAMPLIN
Women's moguls Canada Canada Jennifer HEIL Norway Norway Kari TRAA France France Sandra LAOURA
Total 4 4 4
Ice Hockey Ice Hockey
Event 1st 2nd 3rd
Men's ice hockey Sweden Sweden Christian BACKMAN
Daniel TJARNQVIST
Niklas KRONWALL
Daniel ALFREDSSON
Mikael TELLQVIST
Samuel PAHLSSON
Per-Johan AXELSSON
Mattias ÖHLUND
Peter FORSBERG
Kenny JÖNSSON
Niclas HAVELID
Jörgen JÖNSSON
Stefan LIV
Henrik ZETTERBERG
Daniel SEDIN
Nicklas LIDSTRÖM
Mikael SAMUELSSON
Ronnie SUNDIN
Henrik SEDIN
Mats SUNDIN
Henrik LUNDQVIST
Mika HANNULA
Fredrik MODIN
Tomas HOLMSTROM
Finland Finland Toni LYDMAN
Jussi JOKINEN
Petteri NUMMELIN
Teppo NUMMINEN
Jarkko RUUTU
Saku KOIVU
Lasse KUKKONEN
Mikko KOIVU
Fredrik NORRENA
Aki-Petteri BERG
Ville PELTONEN
Niklas BACKSTROM
Ville NIEMINEN
Kimmo TIMONEN
Jukka HENTUNEN
Sami SALO
Niko KAPANEN
Antero NIITTYMAKI
Teemu SELANNE
Antti LAAKSONEN
Antti-Jussi NIEMI
Niklas HAGMAN
Jere LEHTINEN
Olli JOKINEN
Czech Republic Czech Republic Marek MALIK
Petr CAJANEK
Dominik HASEK
David VYBORNY
Ales KOTALIK
Jaromir JAGR
Milan HNILICKA
Filip KUBA
Martin RUCINSKÝ
Martin STRAKA
Jan BULIS
Tomas VOKOUN
Robert LANG
Jaroslav ?PACEK
Tomas KABERLE
Pavel KUBINA
Dusan SALFICKY
Frantisek KABERLE
Marek ZIDLICKY
Milan HEJDUK
Patrik ELIAS
Vaclav PROSPAL
Ales HEMSKY
Martin ERAT
Rostislav OLESZ
Women's ice hockey Canada Canada Carla MACLEOD
Meghan AGOSTA
Vicky SUNOHARA
Cassie CAMPBELL
Becky KELLAR
Charline LABONTE
Sarah VAILLANCOURT
Cherie PIPER
Caroline OUELLETTE
Colleen SOSTORICS
Gillian APPS
Gina KINGSBURY
Cheryl POUNDER
Jennifer BOTTERILL
Jayna HEFFORD
Hayley WICKENHEISER
Danielle GOYETTE
Gillian FERRARI
Katie WEATHERSTON
Sweden Sweden Katarina TIMGLAS
Gunilla ANDERSSON
Maria ROOTH
Cecilia ANDERSSON
Danijela RUNDQVIST
Kristina LUNDBERG
Ann-Louise EDSTRAND
Jenny LINDQVIST
Erika HOLST
Jenni ASSERHOLT
Kim MARTIN HASSON
Anna VIKMAN
Joa ELFSBERG
Frida NEVALAINEN
Nanna JANSSON
Emilie O KONOR
Pernilla WINBERG
Therese SJOLANDER
Emma ELIASSON
Ylva LINDBERG
United States United States Julie CHU
Jenny POTTER
Kristin KING
Kelly STEPHENS
Katie KING
Chanda GUNN
Kim INSALACO
Angela RUGGIERO
Courtney KENNEDY
Caitlin CAHOW
Tricia DUNN-LUOMA
Molly ENGSTROM
Jamie HAGERMAN
Pam DREYER
Natalie DARWITZ
Helen RESOR
Krissy WENDELL
Kathleen KAUTH
Lyndsay WALL
Sarah PARSONS
Total 2 2 2
Luge Luge
Event 1st 2nd 3rd
Men's singles Italy Italy Armin ZÖGGELER Russian Federation Russian Federation Albert DEMTSCHENKO Latvia Latvia Martins RUBENIS
Women's singles Germany Germany Sylke OTTO Germany Germany Silke KRAUSHAAR Germany Germany Tatjana HUEFNER
Mixed doubles Austria Austria Wolfgang LINGER
Andreas LINGER
Germany Germany Torsten WUSTLICH
Andre FLORSCHUETZ
Italy Italy Oswald HASELRIEDER
Gerhard PLANKENSTEINER
Total 3 3 3
Nordic Combined Nordic Combined
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual Germany Germany Georg HETTICH Austria Austria Felix GOTTWALD Norway Norway Magnus Hovdal MOAN
Men's Individual sprint Austria Austria Felix GOTTWALD Norway Norway Magnus Hovdal MOAN Germany Germany Georg HETTICH
Men's team Austria Austria Michael GRUBER
Christoph BIELER
Mario STECHER
Felix GOTTWALD
Germany Germany Bjoern KIRCHEISEN
Ronny ACKERMANN
Jens GAISER
Georg HETTICH
Finland Finland Jaakko TALLUS
Hannu MANNINEN
Antti KUISMA
Anssi KOIVURANTA
Total 3 3 3
Short Track Speed Skating Short Track Speed Skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's 500m United States United States Apolo Anton OHNO Canada Canada Francois-Louis TREMBLAY Korea Republic Korea Republic Victor AN
Men's 1000m Korea Republic Korea Republic Victor AN Korea Republic Korea Republic Ho-Suk LEE United States United States Apolo Anton OHNO
Men's 1500m Korea Republic Korea Republic Victor AN Korea Republic Korea Republic Ho-Suk LEE China China JiaJun LI
Men's 5000m relay Korea Republic Korea Republic Se-Jong OH
Suk-Woo SONG
Ho-Jin SEO
Victor AN
Ho-Suk LEE
Canada Canada Éric BÉDARD
Mathieu TURCOTTE
Jonathan GUILMETTE
Francois-Louis TREMBLAY
Charles HAMELIN
United States United States Alex IZYKOWSKI
Apolo Anton OHNO
J. P. KEPKA
Rusty SMITH
Women's 500m China China Meng WANG Bulgaria Bulgaria Evgenia RADANOVA Canada Canada Anouk LEBLANC-BOUCHER
Women's 1000m Korea Republic Korea Republic Sun-Yu JIN China China Meng WANG China China Yang YANG (A)
Women's 1500m Korea Republic Korea Republic Sun-Yu JIN Korea Republic Korea Republic Eun-Kyung CHOI China China Meng WANG
Women's 3000m relay Korea Republic Korea Republic Yun-Mi KANG
Eun-Kyung CHOI
Da-Hye JEON
Chun-Sa BYUN
Sun-Yu JIN
Canada Canada Kalyna ROBERGE
Amanda OVERLAND
Tania VICENT
Alanna KRAUS
Anouk LEBLANC-BOUCHER
Italy Italy Katia ZINI
Mara ZINI
Marta CAPURSO
Arianna FONTANA
Total 8 8 8
Skeleton Skeleton
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual Canada Canada Duff GIBSON Canada Canada Jeff PAIN Switzerland Switzerland Gregor STAEHLI
Women's individual Switzerland Switzerland Maya PEDERSEN Great Britain Great Britain Shelley RUDMAN Canada Canada Mellisa HOLLINGSWORTH-RICHARDS
Total 2 2 2
Ski Jumping Ski Jumping
Event 1st 2nd 3rd
Men's Normal Hill individual Norway Norway Lars BYSTOEL Finland Finland Matti HAUTAMAEKI Norway Norway Roar LJØKELSØY
Men's Large Hill individual Austria Austria Thomas MORGENSTERN Austria Austria Andreas KOFLER Norway Norway Lars BYSTOEL
Men's Large Hill team Austria Austria Andreas WIDHÖLZL
Martin KOCH
Thomas MORGENSTERN
Andreas KOFLER
Finland Finland Janne HAPPONEN
Janne AHONEN
Tami KIURU
Matti HAUTAMAEKI
Norway Norway Tommy INGEBRIGTSEN
Lars BYSTOEL
Bjoern Einar ROMOEREN
Roar LJØKELSØY
Total 3 3 3
Snowboard Snowboard
Event 1st 2nd 3rd
Men's Giant parallel slalom Switzerland Switzerland Philipp SCHOCH Switzerland Switzerland Simon SCHOCH Austria Austria Siegfried GRABNER
Men's Half-pipe United States United States Shaun WHITE United States United States Daniel KASS Finland Finland Markku KOSKI
Men's Snowboard Cross United States United States Seth WESCOTT Slovakia Slovakia Radoslav ZIDEK France France Paul-Henri DELERUE
Women's Giant parallel slalom Switzerland Switzerland Daniela MEULI Germany Germany Amelie KOBER United States United States Rosey FLETCHER
Women's Half-pipe United States United States Hannah TETER United States United States Gretchen BLEILER Norway Norway Kjersti BUAAS OE
Women's Snowboard Cross Switzerland Switzerland Tanja FRIEDEN United States United States Lindsey JACOBELLIS Canada Canada Dominique MALTAIS
Total 6 6 6
Speed skating Speed skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's 2x500m United States United States Joey CHEEK Russian Federation Russian Federation Dmitry DOROFEYEV Korea Republic Korea Republic Kang Seok LEE
Men's 1000m United States United States Shani DAVIS United States United States Joey CHEEK Netherlands Netherlands Erben WENNEMARS
Men's 1500m Italy Italy Enrico FABRIS United States United States Shani DAVIS United States United States Chad HEDRICK
Men's 5000m United States United States Chad HEDRICK Netherlands Netherlands Sven KRAMER Italy Italy Enrico FABRIS
Men's 10000m Netherlands Netherlands Bob DE JONG United States United States Chad HEDRICK Netherlands Netherlands Carl VERHEIJEN
Men's Team pursuit Italy Italy Stefano DONAGRANDI
Enrico FABRIS
Matteo ANESI
Ippolito SANFRATELLO
Canada Canada Steven ELM
Justin WARSYLEWICZ
Jason PARKER
Arne DANKERS
Denny MORRISON
Netherlands Netherlands Mark TUITERT
Erben WENNEMARS
Sven KRAMER
Rintje RITSMA
Carl VERHEIJEN
Women's 2x500m Russian Federation Russian Federation Svetlana ZHUROVA China China Manli WANG China China Hui REN
Women's 1000m Netherlands Netherlands Marianne TIMMER Canada Canada Cindy KLASSEN Germany Germany Anni FRIESINGER
Women's 1500m Canada Canada Cindy KLASSEN Canada Canada Kristina GROVES Netherlands Netherlands Ireen WÜST
Women's 3000m Netherlands Netherlands Ireen WÜST Netherlands Netherlands Renate GROENEWOLD Canada Canada Cindy KLASSEN
Women's 5000m Canada Canada Clara HUGHES Germany Germany Claudia PECHSTEIN Canada Canada Cindy KLASSEN
Women's Team pursuit Germany Germany Daniela ANSCHUETZ THOMS
Lucille OPITZ
Claudia PECHSTEIN
Sabine VÖLKER
Anni FRIESINGER
Canada Canada Christine NESBITT
Kristina GROVES
Shannon REMPEL
Cindy KLASSEN
Clara HUGHES
Russian Federation Russian Federation Yekaterina ABRAMOVA
Galina LIKHACHOVA
Svetlana VYSOKOVA
Varvara BARYSHEVA
Yekaterina LOBYSHEVA
Total 12 12 12
Games total 84 84 84