Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
United States 1904 St Louis 96 92 92 280
Total 96 92 92 280

United States 1904 St Louis

Archery Archery
Event 1st 2nd 3rd
Men's double york round (100y - 80y - 60y) United States United States George Philipp BRYANT United States United States Robert WILLIAMS United States United States William Henry THOMPSON
Men's double american round (60y - 50y - 40y) United States United States George Philipp BRYANT United States United States Robert WILLIAMS United States United States William Henry THOMPSON
Men's team round 60y United States United States William Henry THOMPSON
Louis W. MAXSON
Robert WILLIAMS
Galen Carter SPENCER
United States United States Charles R. HUBBARD
Charles S. WOODRUFF
Samuel Harding DUVALL
William A. CLARK
United States United States George Philipp BRYANT
Cyrus Edwin DALLIN
Wallace BRYANT
Henry Barber RICHARDSON
Women's double national round (60y - 50y) United States United States Matilda Scott HOWELL United States United States Emma C. COOKE United States United States Jessie POLLOCK
Women's double columbia round (50y - 40y - 30y) United States United States Matilda Scott HOWELL United States United States Emma C. COOKE United States United States Jessie POLLOCK
Women's team round 50y United States United States Jessie POLLOCK
Louise TAYLOR
Matilda Scott HOWELL
Laura WOODRUFF
United States United States Mabel TAYLOR
Emma C. COOKE
--
Total 6 6 5
Athletics Athletics
Event 1st 2nd 3rd
Men's 60m United States United States Archie HAHN United States United States William HOGENSON United States United States Fay MOULTON
Men's 100m United States United States Archie HAHN United States United States John Nathaniel CARTMELL United States United States William HOGENSON
Men's 200m United States United States Archie HAHN United States United States John Nathaniel CARTMELL United States United States William HOGENSON
Men's 400m United States United States Harry HILLMAN United States United States Frank WALLER United States United States Herman GROMAN
Men's 800m United States United States James LIGHTBODY United States United States Howard VALENTINE United States United States Emil BREITKREUTZ
Men's 1500m United States United States James LIGHTBODY United States United States William Frank VERNER United States United States Lacey HEARN
Men's marathon United States United States Thomas HICKS United States United States Albert CORAY United States United States Arthur NEWTON
Men's 110m hurdles United States United States Frederick SCHULE United States United States Thaddeus SHIDELER United States United States Lesley ASHBURNER
Men's 200m hurdles United States United States Harry HILLMAN United States United States Frank CASTLEMAN United States United States George POAGE
Men's 400m hurdles United States United States Harry HILLMAN United States United States Frank WALLER United States United States George POAGE
Men's 2590m steeplechase United States United States James LIGHTBODY Great Britain Great Britain John DALY United States United States Arthur NEWTON
Men's 4miles team United States United States George UNDERWOOD
Howard VALENTINE
Arthur NEWTON
Paul Harry PILGRIM
David Curtis MUNSON
Mixed Team Mixed Team James LIGHTBODY
Lacey HEARN
Sidney HATCH
William Frank VERNER
Albert CORAY
--
Men's long jump United States United States Meyer PRINSTEIN United States United States Daniel FRANK United States United States Robert STANGLAND
Men's long jump, standing United States United States Ray EWRY United States United States Charles KING United States United States John BILLER
Men's triple jump United States United States Meyer PRINSTEIN United States United States Frederick ENGLEHARDT United States United States Robert STANGLAND
Men's triple jump, standing United States United States Ray EWRY United States United States Charles KING United States United States Joseph F. STADLER
Men's high jump United States United States Samuel JONES United States United States Garrett SERVISS Germany Germany Paul WEINSTEIN
Men's high jump, standing United States United States Ray EWRY United States United States Joseph F. STADLER United States United States Lawson N. ROBERTSON
Men's pole vault United States United States Charles DVORAK United States United States Leroy SAMSE United States United States Louis WILKINS
Men's discus throw United States United States Martin SHERIDAN United States United States Ralph ROSE Greece Greece Nicolaos GEORGANDAS
Men's hammer throw United States United States John Jesus FLANAGAN United States United States John DEWITT United States United States Ralph ROSE
Men's shot put United States United States Ralph ROSE United States United States William Wesley COE United States United States Lawrence E. Joseph FEUERBACH
Men's 56lb weight throw (25.4kg) Canada Canada Etienne DESMARTEAU United States United States John Jesus FLANAGAN United States United States James MITCHELL
Men's triathlon (long jump / shot put / 100 yards) United States United States Max EMMERICH United States United States John GRIEB United States United States William MERZ
Men's decathlon Great Britain Great Britain Thomas Francis KIELY United States United States Adam GUNN United States United States Thomas Truxton HARE
Total 25 25 24
Boxing Boxing
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 47.63kg (flyweight) United States United States George FINNEGAN United States United States Miles BURKE--
Men's 47.63 - 52.16kg (bantamweight) United States United States Oliver L. KIRK United States United States George FINNEGAN--
Men's 52.16 - 56.7kg (featherweight) United States United States Oliver L. KIRK United States United States Frank HALLER United States United States Frederick GILMORE
Men's 56.7 - 61.24kg (lightweight) United States United States Harry J. SPANGER United States United States James Jack EAGAN United States United States Russell VAN HORN
Men's 61.24 - 65.77kg (welterweight) United States United States Albert YOUNG United States United States Harry J. SPANGER United States United States James Jack EAGAN
United States United States Joseph LYDON
Men's 65.77 - 71.67kg (middleweight) United States United States Charles MAYER United States United States Benjamin SPRADLEY--
Men's + 71.67kg (heavyweight) United States United States Samuel BERGER United States United States Charles MAYER United States United States William MICHAELS
Total 7 7 5
Cycling Track Cycling Track
Event 1st 2nd 3rd
Men's 1/4 mile (402.3m) United States United States Marcus HURLEY United States United States Burton DOWNING United States United States Edward BILLINGTON
Men's 1/3 mile (536.5m) United States United States Marcus HURLEY United States United States Burton DOWNING United States United States Edward BILLINGTON
Men's 1/2 mile (804.7m) United States United States Marcus HURLEY United States United States Edward BILLINGTON United States United States Burton DOWNING
Men's 1 mile (1609.3m) United States United States Marcus HURLEY United States United States Burton DOWNING United States United States Edward BILLINGTON
Men's 2 miles (3.218km) United States United States Burton DOWNING United States United States Oscar GOERKE United States United States Marcus HURLEY
Men's 5 miles (8.046km) United States United States Charles SCHLEE United States United States George WILEY United States United States Arthur F. ANDREWS
Men's 25 miles (40.232km) United States United States Burton DOWNING United States United States Arthur F. ANDREWS United States United States George WILEY
Total 7 7 7
Diving Diving
Event 1st 2nd 3rd
Men's 10m platform United States United States George SHELDON Germany Germany Georg HOFFMANN Germany Germany Alfred BRAUNSCHWEIGER
United States United States Frank KEHOE
Men's plunge for distance United States United States William Paul DICKEY United States United States Edgar H. ADAMS United States United States Leo Budd GOODWIN
Total 2 2 3
Fencing Fencing
Event 1st 2nd 3rd
Men's épée individual Cuba Cuba Ramon FONST Cuba Cuba Charles TATHAM Cuba Cuba Albertson VAN ZO POST
Men's foil individual Cuba Cuba Ramon FONST Cuba Cuba Albertson VAN ZO POST Cuba Cuba Charles TATHAM
Men's foil team Mixed Team Mixed Team Albertson VAN ZO POST
Ramon FONST
Manuel DIAZ
United States United States Charles Fitzhugh TOWNSEND
Charles TATHAM
Arthur FOX
--
Men's sabre individual Cuba Cuba Manuel DIAZ United States United States William GREBE Cuba Cuba Albertson VAN ZO POST
Men's stick, single Cuba Cuba Albertson VAN ZO POST United States United States William Scott O'CONNOR United States United States William GREBE
Total 5 5 4
Football Football
Event 1st 2nd 3rd
Men's football Canada Canada John Alexander FRASER
Gordon MACDONALD
Robert LANE
Robert LANE
Alexander HALL
William TWAITS
Ernest LINTON
John GOURLEY
Albert JOHNSON
Thomas TAYLOR
John GOURLEY
Alexander HALL
Albert JOHNSON
William TWAITS
Thomas TAYLOR
Gordon MACDONALD
George DUCKER
George DUCKER
John Alexander FRASER
Frederick STEEP
Ernest LINTON
Frederick STEEP
United States United States Thomas Thurston JANUARY
Charles James JANUARY
Alexander CUDMORE
Joseph LYDON
Louis John MENGES
Oscar B. BROCKMEYER
John Hartnett JANUARY
Peter Joseph RATICAN
Charles Albert BARTLIFF
Raymond E. LAWLER
Warren G. BRITTINGHAM
United States United States Henry Wood JAMESON
DIERKES
Cormic F. COSTGROVE
Claude Stanley JAMESON
Thomas J. COOKE
George Edwin COOKE
Frank FROST
Joseph J. BRADY
Martin T. DOOLING
O'CONNELL
Harry TATE
JOHNSON
Total 1 1 1
Golf Golf
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual Canada Canada George Seymour LYON United States United States Henri Chandler EGAN United States United States Burt P. MCKINNIE
United States United States Francis Clement NEWTON
Men's team United States United States Kenneth Paine EDWARDS
Danieledward SAWYER
Mason Elliot PHELPS
Warren K. WOOD
Henri Chandler EGAN
Clement E. SMOOT
Edward M. CUMMINS
Nathaniel Fish MOORE
Walter Eugene EGAN
Robert Edward HUNTER
United States United States John Deere CADY
Albert Bond LAMBERT
Stuart Grosvenor STICKNEY
Arthur William STICKNEY
Frederick SEMPLE
Henry POTTER
John R. MAXWELL
Burt P. MCKINNIE
Ralph MCKITTRICK
Francis Clement NEWTON
United States United States
Total 2 2 3
Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual all-round United States United States Julius LENHART Germany Germany Wilhelm WEBER Switzerland Switzerland Adolf SPINNLER
Men's combined 3 events Switzerland Switzerland Adolf SPINNLER United States United States Julius LENHART Germany Germany Wilhelm WEBER
Men's combined 4 events United States United States Anton HEIDA United States United States George EYSER United States United States William MERZ
Men's team competition United States United States Philipp KASSEL
Max HESS
John GRIEB
Julius LENHART
Anton HEIDA
Ernst RECKEWEG
United States United States John BISSINGER
Max WOLF
Arthur ROSENKAMPF
Otto STEFFEN
Emil BEYER
Julian SCHMITZ
United States United States John DUHA
Philipp SCHUSTER
Charles KRAUSE
George MEYER
Edward SIEGLER
Robert MAYACK
Men's parallel bars United States United States George EYSER United States United States Anton HEIDA United States United States John DUHA
Men's horizontal bar United States United States Anton HEIDA-- United States United States George EYSER
United States United States Edward HENNIG
Men's vault United States United States Anton HEIDA-- United States United States William MERZ
United States United States George EYSER
Men's pommel horse United States United States Anton HEIDA United States United States George EYSER United States United States William MERZ
Men's rings United States United States Hermann GLASS United States United States William MERZ United States United States Emil VOIGT
Men's rope climbing United States United States George EYSER United States United States Charles KRAUSE United States United States Emil VOIGT
Men's club swinging United States United States Edward HENNIG United States United States Emil VOIGT United States United States Ralph WILSON
Total 13 9 11
Rowing Rowing
Event 1st 2nd 3rd
Men's single sculls (1x) United States United States Frank GREER United States United States James JUVENAL United States United States Constance TITUS
Men's pair without coxswain (2-) United States United States Joseph RYAN
Robert FARNAM
United States United States William VARLEY
John J.F. MULCAHY
United States United States Joseph BUERGER
John JOACHIM
Men's double sculls (2x) United States United States William VARLEY
John J.F. MULCAHY
United States United States John Grey HOBEN
James MCLOUGHLIN
United States United States John WELLS
Joseph RAVANACK
Men's four without coxswain (4-) United States United States George DIETZ
Albert NASSE
August ERKER
Arthur STOCKHOFF
United States United States Michael BEGLEY
Martin FROMANACK
Charles AMAN
Frederick SUERIG
United States United States John FREITAG
Frank DUNIMERTH
Gustav VOERG
Louis G. HELM
Men's eight with coxswain (8+) United States United States John EXLEY
Charles E. ARMSTRONG
Joseph F. DEMPSEY
Frank Reaner SCHELL
Frederick CRESSER
Louis ABELL
Harry Hunter LOTT
Michael D. GLEASON
James FLANIGAN
Canada Canada George Patrick REIFFENSTEIN
William WADSWORTH
Arthur B. BAILEY
Joseph George WRIGHT
Philip Ewing BOYD
William RICE
George M. STRANGE
Thomas Richardson LOUDON
Donald MACKENZIE
--
Total 5 5 4
Swimming Swimming
Event 1st 2nd 3rd
Men's 50y freestyle (45.72m) Hungary Hungary Zoltan HALMAY United States United States J. Scott LEARY United States United States Charles DANIELS
Men's 100y freestyle (91.44m) Hungary Hungary Zoltan HALMAY United States United States Charles DANIELS United States United States J. Scott LEARY
Men's 220y freestyle United States United States Charles DANIELS United States United States Francis GAILEY Germany Germany Emil RAUSCH
Men's 440y freestyle United States United States Charles DANIELS United States United States Francis GAILEY Austria Austria Otto WAHLE
Men's 880y freestyle (804.66m) Germany Germany Emil RAUSCH United States United States Francis GAILEY Hungary Hungary Geza KISS
Men's 1 mile freestyle Germany Germany Emil RAUSCH Hungary Hungary Geza KISS United States United States Francis GAILEY
Men's 100y backstroke Germany Germany Walter BRACK Germany Germany Georg HOFFMANN Germany Germany Georg ZACHARIAS
Men's 440y breaststroke (402.33m) Germany Germany Georg ZACHARIAS Germany Germany Walter BRACK United States United States Hehry Jamison HANDY
Men's 4x50y freestyle relay United States United States Joseph A. RUDDY
Louis De Breda HANDLEY
Leo Budd GOODWIN
Charles DANIELS
United States United States Hugo GOETZ
David HAMMOND
Raymond THORNE
William TUTTLE
United States United States Amadee REYBURN
Marquard SCHWARTZ
Gwynne EVANS
William Robert ORTHWEIN
Total 9 9 9
Tennis Tennis
Event 1st 2nd 3rd
Men's singles United States United States Beals Coleman WRIGHT United States United States Robert LEROY United States United States Alphonzo Edward BELL
United States United States Edgar Welch LEONARD
Men's doubles United States United States Beals Coleman WRIGHT
Edgar Welch LEONARD
United States United States Robert LEROY
Alphonzo Edward BELL
United States United States Allen Tarwater WEST
Joseph Walker WEAR
United States United States Arthur Yancey WEAR
Clarence Olivier GAMBLE
Total 2 2 4
Weightlifting Weightlifting
Event 1st 2nd 3rd
Men's heavyweight - two hand lift Greece Greece Perikles KAKOUSIS United States United States Oscar Paul OSTHOFF United States United States Frank KUNGLER
Men's all-around Dumbbell contest United States United States Oscar Paul OSTHOFF United States United States Frederick WINTERS United States United States Frank KUNGLER
Total 2 2 2
Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 47.6kg (light-flyweight) United States United States Robert CURRY United States United States John HEIN United States United States Gustav THIEFENTHALER
Men's 47.6 - 52.16kg (flyweight) United States United States George Nicholas MEHNERT United States United States Gustav BAUER United States United States William NELSON
Men's 52.16 - 56.7kg (bantamweight) United States United States Isidor NIFLOT United States United States August WESTER United States United States Zenon B. STREBLER
Men's 56.7 - 61.23kg (featherweight) United States United States Benjamin Joseph BRADSHAW United States United States Theodore MCLEAR United States United States Charles E. CLAPPER
Men's 61.23 - 65.77kg (lightweight) United States United States Otto F. ROEHM United States United States Rudolph TESING United States United States Albert ZIRKEL
Men's 65.77 - 71.67kg (welterweight) United States United States Charles ERICKSEN United States United States William BECKMANN United States United States Jerry WINHOLTZ
Men's + 71.67kg (heavyweight) United States United States Bernhuff HANSEN United States United States Frank KUNGLER United States United States Frederick Charles WARMBOLD
Total 7 7 7
Lacrosse Lacrosse
Event 1st 2nd 3rd
Men's lacrosse Canada Canada Elie BLANCHARD
Jack FLETT
L.H. PENTLAND
George BRETZ
Sandy COWAN
W. BRENNAUGH
William F.L. ORRIS
George CLOUTIER
Hilliard LAIDLAW
George CATTANACH
H. LYLE
Benjamin JAMIESON
William Laurie BURNS
United States United States Patrick CROGAN
HESS
A.H. VENN
MURPHY
WOODS
YOUNG
Robert Edward HUNTER
George PASSMORE
J.W. DOWLING
SULLIVAN
GIBSON
PARTRIDGE
LEHMAN
Canada Canada
Total 1 1 1
Roque Roque
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual United States United States Charles JACOBUS United States United States Smith O. STREETER United States United States Charles BROWN
Total 1 1 1
Tug of War Tug of War
Event 1st 2nd 3rd
Men's tug of war United States United States H. SICLING
Patrick FLANAGAN
Sydney B. JOHNSON
Conrad MAGNUSSEN
Oscar G. OLSON
United States United States William SEILING
Charles ROSE
Max BRAUN
Orrin Thomas UPSHAW
August RODENBERGER
United States United States Charles HABERCORN
Charles THEAS
H. FRIDE
Frank KUNGLER
H. JACOBS
Total 1 1 1
Games total 96 92 92