Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
United States 1984 Los Angeles 226 219 243 688
Total 226 219 243 688

United States 1984 Los Angeles

Archery Archery
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual FITA round United States United States Darrell Owen PACE United States United States Richard Lee MCKINNEY Japan Japan Hiroshi YAMAMOTO
Women's individual FITA round Korea Republic Korea Republic Hyang-Soon SEO China China Ling-Juan LI Korea Republic Korea Republic Jin-Ho KIM
Total 2 2 2
Artistic Swimming Artistic Swimming
Event 1st 2nd 3rd
Women's solo United States United States Tracie Lehuanani RUIZ-CONFORTO Canada Canada Carolyn WALDO Japan Japan Miwako MOTOYOSHI
Women's duet United States United States Candace COSTIE
Tracie Lehuanani RUIZ-CONFORTO
Canada Canada Sharon HAMBROOK
Kelly KRYCZKA
Japan Japan Saeko KIMURA
Miwako MOTOYOSHI
Total 2 2 2
Athletics Athletics
Event 1st 2nd 3rd
Men's 100m United States United States Carl LEWIS United States United States Samuel Louis GRADDY Canada Canada Ben JOHNSON
Men's 200m United States United States Carl LEWIS United States United States Kirk BAPTISTE United States United States Thomas Theodore JEFFERSON
Men's 400m United States United States Alonzo C. BABERS Cote d'Ivoire Ivory Coast Gabriel TIACOH United States United States Antonio Ricardo MCKAY
Men's 800m Brazil Brazil Joaquim CRUZ Great Britain Great Britain Sebastian COE United States United States Earl JONES
Men's 1500m Great Britain Great Britain Sebastian COE Great Britain Great Britain Stephen CRAM Spain Spain Jose Manuel ABASCAL GOMEZ
Men's 5000m Morocco Morocco Said AOUITA Switzerland Switzerland Markus RYFFEL Portugal Portugal Antonio LEITAO
Men's 10000m Italy Italy Alberto COVA Great Britain Great Britain Michael MCLEOD Kenya Kenya Michael MUSYOKI
Men's marathon Portugal Portugal Carlos LOPES Ireland Ireland John TREACY Great Britain Great Britain Charles SPEDDING
Men's 110m hurdles United States United States Roger KINGDOM United States United States Gregory FOSTER Finland Finland Arto BRYGGARE
Men's 400m hurdles United States United States Edwin MOSES United States United States Daniel Lee HARRIS Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Harald SCHMID
Men's 3000m steeplechase Kenya Kenya Julius KORIR France France Joseph MAHMOUD United States United States Brian Lee DIEMER
Men's 4x100m relay United States United States Samuel Louis GRADDY
Calvin SMITH
Ronald James BROWN
Carl LEWIS
Jamaica Jamaica Donald QUARRIE
Albert LAWRENCE
Ray STEWART
Gregory MEGHOO
Canada Canada Ben JOHNSON
Desai WILLIAMS
Anthony SHARPE
Sterling HINDS
Men's 4x400m relay United States United States Sunder L. NIX
Alonzo C. BABERS
Raymond ARMSTEAD
Antonio Ricardo MCKAY
Great Britain Great Britain Kriss Kezie Uche AKABUSI
Todd Anthony BENNETT
Gary Peter COOK
Philip Andrew BROWN
Nigeria Nigeria Sunday UTI
Rotimi PETERS
Moses UGBUSIEN
Innocent EGBUNIKE
Men's 20km walk Mexico Mexico Ernesto CANTO GUDINO Mexico Mexico Raul GONZALEZ Italy Italy Maurizio DAMILANO
Men's 50km walk Mexico Mexico Raul GONZALEZ Sweden Sweden Bo GUSTAFSSON Italy Italy Sandro BELLUCCI
Men's long jump United States United States Carl LEWIS Australia Australia Gary HONEY Italy Italy Giovanni EVANGELISTI
Men's triple jump United States United States Alfredrick Alphonzo JOYNER United States United States Mike CONLEY Great Britain Great Britain Keith CONNOR
Men's high jump Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Dietmar MÖGENBURG Sweden Sweden Patrick SJÖBERG China China Jian-Hua ZHU
Men's pole vault France France Pierre QUINON United States United States Michael Scott TULLY France France Thierry VIGNERON
United States United States Earl Holmes BELL
Men's discus throw Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Rolf DANNEBERG United States United States Malcolm Maurice WILKINS United States United States John Gates POWELL
Men's javelin throw Finland Finland Arto HARKONEN Great Britain Great Britain David OTTLEY Sweden Sweden Kenth ELDEBRINK
Men's hammer throw Finland Finland Juha TIAINEN Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Karl-Hans RIEHM Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Klaus PLOGHAUS
Men's shot put Italy Italy Alessandro ANDREI United States United States Michael D'Andrea CARTER United States United States David Lester LAUT
Men's decathlon Great Britain Great Britain Daley THOMPSON Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Jurgen HINGSEN Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Siegfried WENTZ
Women's 100m United States United States Evelyn ASHFORD United States United States Alice Regina BROWN Jamaica Jamaica Merlene OTTEY-PAGE
Women's 200m United States United States Valerie Ann BRISCO-HOOKS United States United States Florence GRIFFITH-JOYNER Jamaica Jamaica Merlene OTTEY-PAGE
Women's 400m United States United States Valerie Ann BRISCO-HOOKS United States United States Chandra Danette CHEESEBOROUGH Great Britain Great Britain Kathryn SMALLWOOD-COOK
Women's 800m Romania Romania Doina BESLIU-MELINTE United States United States Kimberley Ann GALLAGHER Romania Romania Fita LOVIN
Women's 1500m Italy Italy Gabriella DORIO Romania Romania Doina BESLIU-MELINTE Romania Romania Maricica PUICA
Women's 3000m Romania Romania Maricica PUICA Great Britain Great Britain Wendy SLY Canada Canada Lynn WILLIAMS
Women's marathon United States United States Joan BENOIT Norway Norway Grete WAITZ-ANDERSEN Portugal Portugal Rosa MOTA
Women's 100m hurdles United States United States Benita FITZGERALD-BROWN Great Britain Great Britain Shirley STRONG France France Michele CHARDONNET
United States United States Kim TURNER
Women's 400m hurdles Morocco Morocco Nawal EL MOUTAWAKEL United States United States Judith Lynne BROWN Romania Romania Cristina COJOCARU
Women's 4x100m relay United States United States Alice Regina BROWN
Chandra Danette CHEESEBOROUGH
Jeanette BOLDEN
Evelyn ASHFORD
Canada Canada Angella TAYLOR-ISSAJENKO
Angela BAILEY
France GAREAU
Marita PAYNE-WIGGINS
Great Britain Great Britain Simmone JACOBS
Beverley GODDARD-CALLENDER
Kathryn SMALLWOOD-COOK
Heather HUNTE-OAKES
Women's 4x400m relay United States United States Lillie Mae LEATHERWOOD-KING
Valerie Ann BRISCO-HOOKS
Sherryl Frances HOWARD
Chandra Danette CHEESEBOROUGH
Canada Canada Molly KILLINGBECK
Charmaine CROOKS
Marita PAYNE-WIGGINS
Jillian RICHARDSON-BRISCOE
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Heike SCHULTE-MATTLER-SCHMIDT
Heidi-Elke GAUGEL
Ute THIMM-FINGER
Gabriele BUSSMANN
Women's long jump Romania Romania Anisoara CUSMIR-STANCIU Romania Romania Valeria (Vali) IONESCU Great Britain Great Britain Susan HEARNSHAW
Women's high jump Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Ulrike MEYFARTH Italy Italy Sara SIMEONI United States United States Johanna Luann HUNTLEY
Women's discus throw Netherlands Netherlands Ria G. STALMAN United States United States Leslie Jean DENIZ Romania Romania Florenta TACU-CRAICIUNESCU
Women's javelin throw Great Britain Great Britain Teresa SANDERSON Finland Finland Kristiina LILLAK Great Britain Great Britain Fatima WHITBREAD
Women's shot put Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Claudia LOSCH Romania Romania Mihaela LOGHIN Australia Australia Gael MULHALL-MARTIN
Women's heptathlon Australia Australia Glyniss Leanne NUNN-SAUNDERS-CEARNS United States United States Jackie JOYNER-KERSEE Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Sabine EVERTS
Total 41 41 43
Basketball Basketball
Event 1st 2nd 3rd
Men's basketball United States United States Steven Todd ALFORD
Patrick Aloysius EWING
Jon Francis KONCAK
Vernon FLEMING
Michael JORDAN
Samuel Bruce PERKINS
Leonard III WOOD
Joseph William KLEINE
Wayman Lawrence TISDALE
Alvin Cyrrale ROBERTSON
Christopher Paul MULLIN
Jeffrey Stephen TURNER
Spain Spain Jose Manuel BEIRAN LOZANO
Fernando ARCEGA APERTE
Juan Antonio CORBALAN ALFOCER
Juan Domingo DE LA CRUZ FERMANELLI
Juan Antonio SAN EPIFANIO RUIZ
Andres JIMENEZ FERNANDEZ
Jose Luis LLORENTE GENTO
Fernando MARTIN ESPINA
Ignacio SOLOZABAL
Juan Maria LOPEZ
Jose Maria MARGALL TAULER
Fernando ROMAY PEREIRO
Yugoslavia Yugoslavia Drazen PETROVIC
Nebojsa ZORKIC
Andro KNEGO
Rajko ZIZIC
Emir MUTAPCIC
Drazen DALIPAGIC
Aleksandar PETROVIC
Saabit HADZIC
Ratko RADOVANOVIC
Ivan SUNARA
Mihovil NAKIC-VOJNOVIC
Branko VUKICEVIC
Women's basketball United States United States Teresa EDWARDS
Lynette WOODARD
Cindy Jo. NOBLE
Anne Theresa DONOVAN
Cheryl Deann MILLER
Pamela Denise MCGEE
Ludi "Lea" HENRY
Janice Faye LAWRENCE
Kimberly Duane MULKEY
Catherine La Ora BOSWELL
Denise Marie CURRY
Carol Jean MENKEN-SCHAUDT
Korea Republic Korea Republic Kyung-Ja MOON
Chan-Sook PARK
Yang-Gae PARK
Hyung-Sook LEE
Myung-Hee JEONG
Kyung-Hee CHOI
Mi-Ja LEE
Jung-A SUNG
Aei-Young CHOI
Eun-Sook KIM
Hwa-Soon KIM
Young-Hee KIM
China China Yue-Fang CHEN
Yan BA
Haixia ZHENG
Hui ZHANG
Yue-Qin ZHANG
Chen QIU
Xiao-Qin LI
Li-Juan XIU
Xuedi CONG
Qing LIU
Xiao-Bo SONG
Jun WANG
Total 2 2 2
Boxing Boxing
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 48kg (light-flyweight) United States United States Paul Garza Jr. GONZALEZ Italy Italy Salvatore TODISCO Venezuela Venezuela Jose Marcelino BOLIVAR
Zambia Zambia Keith MWILA
Men's 48 - 51kg (flyweight) United States United States Steven D. MCCRORY Yugoslavia Yugoslavia Redzep REDZEPOVSKI Kenya Kenya Ibrahim BILALI
Turkey Turkey Eyup CAN
Men's 51 - 54kg (bantamweight) Italy Italy Maurizio STECCA Mexico Mexico Hector LOPEZ Canada Canada Dale WALTERS
Dominican Republic Dominican Republic Pedres NOLASCO
Men's 54 - 57kg (featherweight) United States United States Meldrick TAYLOR Nigeria Nigeria Peter KONYEGWACHIE Turkey Turkey Turgut AYKAC
Venezuela Venezuela Omar CATARI PERAZA
Men's 57 - 60kg (lightweight) United States United States Pernell WHITAKER Puerto Rico Puerto Rico Luis F. ORTIZ Cameroon Cameroon Martin NDONGO-EBANGA
Korea Republic Korea Republic Chil-Sung CHUN
Men's 60 - 63.5kg (light-welterweight) United States United States Jeremy Louis PAGE Thailand Thailand Dhawee UMPONMAHA Romania Romania Mircea FULGER
Yugoslavia Yugoslavia Mirko PUZOVIC
Men's 63.5 - 67kg (welterweight) United States United States Mark Anthony BRELAND Korea Republic Korea Republic Young-Su AN Finland Finland Joni NYMAN
Italy Italy Luciano BRUNO
Men's 67 - 71kg (light-middleweight) United States United States Frank TATE Canada Canada Shawn O'SULLIVAN Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Manfred ZIELONKA
France France Christophe TIOZZO
Men's 71 - 75kg (middleweight) Korea Republic Korea Republic Joon-Sup SHIN United States United States Virgil Eugene HILL Algeria Algeria Mohamed ZAOUI
Puerto Rico Puerto Rico Aristides GONZALEZ
Men's 75 - 81kg (light-heavyweight) Yugoslavia Yugoslavia Antun JOSIPOVIC New Zealand New Zealand Kevin BARRY Algeria Algeria Mustapha MOUSSA
United States United States Evander HOLYFIELD
Men's 81 - 91kg (heavyweight) United States United States Henry TILLMAN Canada Canada Willie DEWIT Italy Italy Angelo MUSONE
Netherlands Netherlands Arnold VANDERLIJDE
Men's + 91kg (super heavyweight) United States United States Tyrell BIGGS Italy Italy Francesco DAMIANI Great Britain Great Britain Robert WELLS
Yugoslavia Yugoslavia Azis SALIHU
Total 12 12 24
Canoe Sprint Canoe Sprint
Event 1st 2nd 3rd
Men's K-1 500m (kayak single) New Zealand New Zealand Ian Gordon FERGUSON Sweden Sweden Lars-Erik MOBERG France France Bernard BREGEON
Men's K-2 500m (kayak double) New Zealand New Zealand Ian Gordon FERGUSON
Christopher Paul MAC DONALD
Sweden Sweden Per-Inge BENGTSSON
Lars-Erik MOBERG
Canada Canada Hugh FISHER
Alwyn MORRIS
Men's K-1 1000m (kayak single) New Zealand New Zealand Alan Blair THOMPSON Yugoslavia Yugoslavia Milan JANIC United States United States Gregory Mark BARTON
Men's K-2 1000m (kayak double) Canada Canada Hugh FISHER
Alwyn MORRIS
France France Bernard BREGEON
Patrick LEFOULON
Australia Australia Barry KELLY
Grant KENNY
Men's K-4 1000m (kayak four) New Zealand New Zealand Grant BRAMWELL
Christopher Paul MAC DONALD
Ian Gordon FERGUSON
Alan Blair THOMPSON
Sweden Sweden Lars-Erik MOBERG
Per-Inge BENGTSSON
Thomas OHLSSON
Tommy KARLS
France France Francois BAROUH
Pascal BOUCHERIT
Philippe BOCCARA
Didier VAVASSEUR
Men's C-1 500m (canoe single) Canada Canada Lawrence CAIN Denmark Denmark Henning Lynge JAKOBSEN Romania Romania Costica OLARU
Men's C-2 500m (canoe double) Yugoslavia Yugoslavia Matija LJUBEK
Mirko NISOVIC
Romania Romania Ivan PATZAICHIN
Toma SIMIONOV
Spain Spain Enrique MIGUEZ GOMEZ
Narciso SUAREZ AMADOR
Men's C-1 1000m (canoe single) Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Ulrich EICKE Canada Canada Lawrence CAIN Denmark Denmark Henning Lynge JAKOBSEN
Men's C-2 1000m (canoe double) Romania Romania Ivan PATZAICHIN
Toma SIMIONOV
Yugoslavia Yugoslavia Matija LJUBEK
Mirko NISOVIC
France France Didier HOYER
Eric RENAUD
Women's K-1 500m (kayak single) Sweden Sweden Agneta ANDERSSON Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Barbara SCHUTTPELZ Netherlands Netherlands Annemarie DERCKX
Women's K-2 500m (kayak double) Sweden Sweden Anna OLSSON
Agneta ANDERSSON
Canada Canada Susan HOLLOWAY
Alexandra BARRE
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Barbara SCHUTTPELZ
Josefa IDEM
Women's K-4 500m (kayak four) Romania Romania Nastasia NICHITOV-IONESCU
Maria STEFAN
Agafia CONSTANTIN
Tecla MARINESCU
Sweden Sweden Susanne WIBERG-GUNNARSSON
Anna OLSSON
Eva KARLSSON
Agneta ANDERSSON
Canada Canada Lucie GUAY
Barbara OLMSTEAD
Alexandra BARRE
Susan HOLLOWAY
Total 12 12 12
Cycling Road Cycling Road
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual road race United States United States Alexi S. GREWAL Canada Canada Stephen BAUER Norway Norway Dag Otto LAURITZEN
Men's team time trial Italy Italy Marcello BARTALINI
Eros POLI
Marco GIOVANNETTI
Claudio VANDELLI
Switzerland Switzerland Laurent VIAL
Alfred ACHERMANN
Benno WISS
Richard TRINKLER
United States United States Ronald Alexander KIEFEL
Davis Welsh PHINNEY
Clarence Roy KNICKMAN
Andrew Telsher WEAVER
Women's individual road race United States United States Helen Constance CARPENTER-PHINNEY United States United States Rebecca Lynne TWIGG Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Sandra SCHUMACHER
Total 3 3 3
Cycling Track Cycling Track
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual pursuit United States United States Stephen Edward HEGG Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Rolf GOLZ United States United States Leonard Harvey NITZ
Men's Team Pursuit (4000m) Australia Australia Kevin NICHOLS
Dean WOODS
Michael GRENDA
Michael TURTUR
United States United States Stephen Edward HEGG
Leonard Harvey NITZ
R.Patrick MCDONOUGH
David Mills GRYLLS
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Rolf GOLZ
Michael MARX
Reinhard ALBER
Roland GUNTHER
Men's 1km time trial Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Fredy SCHMIDTKE Canada Canada Curtis HARNETT France France Fabrice COLAS
Men's points race Belgium Belgium Roger ILEGEMS Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Uwe MESSERSCHMIDT Mexico Mexico Jose Manuel YOUSHIMATZ
Men's sprint individual United States United States Mark Brian GORSKI United States United States Nelson Beasley VAILS Japan Japan Tsutomu SAKAMOTO
Total 5 5 5
Diving Diving
Event 1st 2nd 3rd
Men's 10m platform United States United States Gregory LOUGANIS United States United States Bruce D. KIMBALL China China Kong-Zheng LI
Men's 3m springboard United States United States Gregory LOUGANIS China China Liang-De TAN United States United States Ronald Marshall MERRIOTT
Women's 10m platform China China Ji-Hong ZHOU United States United States Michele MITCHELL United States United States Wendy Lian WYLAND-WILLIAMS
Women's 3m springboard Canada Canada Sylvie BERNIER United States United States Kelly Anne MCCORMICK United States United States Christina SEUFERT
Total 4 4 4
Equestrian Dressage Equestrian Dressage
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany AHLERICH
Reiner KLIMKE
Denmark Denmark MARZOG
Anne Grethe JENSEN-TORNBLAD
Switzerland Switzerland LIMANDUS
Otto Josef HOFER
Mixed team Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany AHLERICH
MONTEVIDEO
MUSCADEUR
Reiner KLIMKE
Uwe SAUER
Herbert KRUG
Switzerland Switzerland LIMANDUS
TANSANIT
AINTREE
Otto Josef HOFER
Christine STUECKELBERGER
Amy Catherine DE BARY
Sweden Sweden FLAMINGO
ALEKS
INFERNO
Ulla HAKANSSON
Ingamay BYLUND
Louise NATHORST
Total 2 2 2
Equestrian Eventing Equestrian Eventing
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual New Zealand New Zealand CHARISMA
Mark James TODD
United States United States BEN ARTHUR
Karen Elizabeth STIVES-LENDE
Great Britain Great Britain PRICELESS
Virginia HOLGATE-LENG
Mixed team United States United States BLUE STONE
BEN ARTHUR
J.J.BABU
FINVARRA
John Michael PLUMB
Karen Elizabeth STIVES-LENDE
Bruce Oram DAVIDSON
Torrance Watkins FLEISCHMANN
Great Britain Great Britain WINDJAMMER
REGAL REALM
OXFORD BLUE
PRICELESS
Diana CLAPHAM
Lucinda PRIOR-PALMER-GREEN
Ian STARK
Virginia HOLGATE-LENG
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany PEACETIME
FREEDOM
FAIR LADY
FOLIANT
Bettina OVERESCH-BOEKER
Burkhard TESDORPF
Claus ERHORN
Dietmar HOGREFE
Total 2 2 2
Equestrian Jumping Equestrian Jumping
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual United States United States TOUCH OF CLASS
Joseph Halpin, Iv FARGIS
United States United States ABDULLAH
Conrad E. HOMFELD
Switzerland Switzerland JESSICA V
Adelheid ROBBIANI
Mixed team United States United States TOUCH OF CLASS
ABDULLAH
CALYPSO
ALBANY
Joseph Halpin, Iv FARGIS
Conrad E. HOMFELD
Melanie Ashworth SMITH
Leslie Michele BURR-HOWARD
Great Britain Great Britain OVERTON AMANDA
SHINING EXAMPLE
LINKY
RYANS SON
Michael WHITAKER
Steven SMITH
Timothy GRUBB
John Edwin WHITAKER
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany LIVIUS
FARMER
RAMZES
DEISTER
Peter LUTHER
Franke SLOOTHAAK
Fritz LIGGES
Paul SCHOCKEMÖHLE
Total 2 2 2
Fencing Fencing
Event 1st 2nd 3rd
Men's épée individual France France Philippe BOISSE Sweden Sweden Björne VÄGGÖ France France Philippe RIBOUD
Men's épée team Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Elmar BORRMANN
Gerhard HEER
Alexander PUSCH
Volker FISCHER
Rafael NICKEL
France France Jean-Michel HENRY
Philippe RIBOUD
Philippe BOISSE
Olivier LENGLET
Michel SALESSE
Italy Italy Stefano BELLONE
Cosimo FERRO
Angelo MAZZONI
Sandro CUOMO
Roberto MANZI
Men's foil individual Italy Italy Mauro NUMA Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Matthias BEHR Italy Italy Stefano CERIONI
Men's foil team Italy Italy Mauro NUMA
Stefano CERIONI
Andrea CIPRESSA
Andrea BORELLA
Angelo SCURI
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Matthias GEY
Frank BECK
Matthias BEHR
Harald HEIN
Klaus REICHERT
France France Philippe OMNES
Frederic PIETRUSZKA
Marc CERBONI
Patrick GROC
Pascal JOLYOT
Men's sabre individual France France Jean-Francois LAMOUR Italy Italy Marco MARIN United States United States Peter Jonathan WESTBROOK
Men's sabre team Italy Italy Marco MARIN
Giovanni SCALZO
Angelo ARCIDIACONO
Gianfranco DALLA BARBA
Ferdinando MEGLIO
France France Pierre GUICHOT
Philippe DELRIEU
Jean-Francois LAMOUR
Herve GRANGER-VEYRON
Franck DUCHEIX
Romania Romania Marin MUSTATA
Alexandru CHICULITA
Vilmos SZABO
Ioan POP
Corneliu MARIN
Women's foil individual China China Ju-Jie LUAN Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Cornelia HANISCH Italy Italy Dorina VACCARONI
Women's foil team Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Ute KIRCHEIS-WESSEL
Cornelia HANISCH
Zita-Eva FUNKENHAUSER
Christiane WEBER
Sabine BISCHOFF
Romania Romania Monika WEBER-KOSZTO
Marcela MOLDOVAN-ZSAK
Aurora DAN
Rozalia OROS
Elisabeta GUZGANU-TUFAN
France France Brigitte LATRILLE-GAUDIN
Anne MEYGRET
Laurence MODAINE
Veronique BROUQUIER
Pascale TRINQUET-HACHIN
Total 8 8 8
Football Football
Event 1st 2nd 3rd
Men's football France France William AYACHE
Dominique BIJOTAT
Patrick CUBAYNES
Philippe JEANNOL
Jean-Claude LEMOULT
Didier SENAC
Jose TOURE
Jean Louis ZANON
Albert RUST
Michel BIBARD
Francois BRISSON
Patrice GARANDE
Guy LACOMBE
Jean Philippe ROHR
Jean Christophe THOUVENEL
Daniel XUEREB
Michel BENSOUSSAN
Brazil Brazil Gilmar RINALDI
Jorge Luiz BRUM
Ademir ROQUE KAEFER
Paulo SANTOS
Joao LEIEHART NETO
Silvio PAIVA
Luiz Carlos WINCK
Antonio Jose GIL
Milton CRUZ
Ronaldo SILVA
Mauro GALVAO
Andre Luiz FERREIRA
Carlos VERRI
Aguilmar OLIVEIRA
Luiz DIAS
David CORTEZ SILVA
Francisco VIDAL
Yugoslavia Yugoslavia Vlado CAPLJIC
Srecko KATANEC
Ljubomir RADANOVIC
Nenad GRACAN
Mehmed BAZDAREVIC
Tomislav IVKOVIC
Stjepan DEVERIC
Dragan STOJKOVIC
Ivan PUDAR
Mirsad BALJIC
Marko ELSNER
Admir SMAJIC
Milko DJUROVSKI
Borislav CVETKOVIC
Jovica NIKOLIC
Branko MILJUS
Mitar MRKELA
Total 1 1 1
Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic
Event 1st 2nd 3rd
Men's team competition United States United States Scott Philip JOHNSON
James N. HARTUNG
Barthold Wayne CONNER
Timothy Patrick DAGGETT
Mitchell Jay GAYLORD
Peter Glen VIDMAR
China China Yue-Jiu LI
Fei TONG
Xiao-Ping LI
Yun LOU
Zhi-Qiang XU
Ning LI
Japan Japan Noritoshi HIRATA
Nobuyuki KAJITANI
Koji GUSHIKEN
Shinji MORISUE
Koji SOTOMURA
Kyoji YAMAWAKI
Men's individual all-round Japan Japan Koji GUSHIKEN United States United States Peter Glen VIDMAR China China Ning LI
Men's floor exercises China China Ning LI China China Yun LOU France France Philippe VATUONE
Japan Japan Koji SOTOMURA
Men's parallel bars United States United States Barthold Wayne CONNER Japan Japan Nobuyuki KAJITANI United States United States Mitchell Jay GAYLORD
Men's vault China China Yun LOU China China Ning LI--
Japan Japan Koji GUSHIKEN
Japan Japan Shinji MORISUE
United States United States Mitchell Jay GAYLORD
Men's rings China China Ning LI-- United States United States Mitchell Jay GAYLORD
Japan Japan Koji GUSHIKEN
Men's pommel horse China China Ning LI-- United States United States Timothy Patrick DAGGETT
United States United States Peter Glen VIDMAR
Men's horizontal bar Japan Japan Shinji MORISUE China China Fei TONG Japan Japan Koji GUSHIKEN
Women's team competition Romania Romania Mihaela STANULET
Laura CUTINA
Ecaterina SZABO
Simona PAUCA
Cristina Elena GRIGORAS
Lavinia AGACHE
United States United States Michelle Hollis DUSSERRE
Julianne Lyn MCNAMARA
Tracee Ann TALAVERA
Mary-Lou RETTON
Pamela Jean BILEK
Kathleen Ann JOHNSON
China China Qiu-Rui ZHOU
Yan-Hong MA
Ping ZHOU
Qun HUANG
Youg-Yan CHEN
Jia-Ni WU
Women's individual all-round United States United States Mary-Lou RETTON Romania Romania Ecaterina SZABO Romania Romania Simona PAUCA
Women's floor exercises Romania Romania Ecaterina SZABO United States United States Julianne Lyn MCNAMARA United States United States Mary-Lou RETTON
Women's uneven bars China China Yan-Hong MA-- United States United States Mary-Lou RETTON
United States United States Julianne Lyn MCNAMARA
Women's vault Romania Romania Ecaterina SZABO United States United States Mary-Lou RETTON Romania Romania Lavinia AGACHE
Women's balance beam Romania Romania Ecaterina SZABO-- United States United States Kathleen Ann JOHNSON
Romania Romania Simona PAUCA
Total 18 13 14
Gymnastics Rhythmic Gymnastics Rhythmic
Event 1st 2nd 3rd
Women's individual all-round Canada Canada Lori FUNG Romania Romania Doina STAICULESCU Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Regina WEBER
Total 1 1 1
Handball Handball
Event 1st 2nd 3rd
Men's handball Yugoslavia Yugoslavia Zlatan ARNAUTOVIC
Veselin VUKOVIC
Zdravko ZOVKO
Veselin VUJOVIC
Zdravko RADJENOVIC
Dragan MLADENOVIC
Milan KALINA
Momir RNIC
Jovica ELEZOVIC
Pavle JURINA
Slobodan KUZMANOVSKI
Mile ISAKOVIC
Branko STRBAC
Mirko BASIC
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Andreas THIEL
Martin SCHWALB
Michael PAUL
Thomas SPRINGEL
Jochen FRAATZ
Michael ROTH
Siegfried ROCH
Uwe SCHWENKER
Rudiger NEITZEL
Dirk RAUIN
Thomas HAPPE
Klaus WOLLER
Ulrich ROTH
Arnulf MEFFLE
Erhard WUNDERLICH
Romania Romania Nicolae MUNTEANU
Iosif BOROS
Vasile STINGA
Cornel DURAU
Alexandru BULIGAN
Mircea BEDEVAN
George DRAGESCU
Adrian SIMION
Marian DUMITRU
Alexandru FOLKER
Maricel VOINEA
Gheorghe COVACIU
Neculai VASILCA
Vasile OPREA
Dumitru BERBECE
Women's handball Yugoslavia Yugoslavia Jasna PTUJEC
Ljubinka JANKOVIC
Mirjana DJURICA
Dragica DJURIC
Svetlana KITIC-DASIC
Alenka CUDERMAN
Slavica DJUKIC
Mirjana OGNJENOVIC
Zorica PAVISEVIC
Svetlana MUGOSA-ANTIT
Ljiljana MUGOSA
Svetlana ANASTASOVSKI
Emilija ERCIC
Biserka VISNJIC
Jasna MERDAN-KOLAR
Korea Republic Korea Republic Ok-Hwa KIM
Soo-Kyung YOON
Soon-Ei LEE
Mi-Sook KIM
Soon-Bok JEONG
Young-Ja LEE
Hwa-Soo HAN
Kyung-Hwa SUNG
Kyung-Soon KIM
Hyoi-Soon JEONG
Choon-Rye KIM
Byung-Soon YOON
Mi-Ha SON
China China Wei-Hong ZHANG
Lan LI
Xing-Jiang WU
Jue-Feng ZHU
Pei-Jun ZHANG
Li-Ping LIU
Yu-Mei LIU
Xiu-Min GAO
Ming-Xing WANG
Jian-Ping HE
Zhen CHEN
Lin-Wei WANG
Xiu-Lan SUN
Total 2 2 2
Hockey Hockey
Event 1st 2nd 3rd
Men's hockey Pakistan Pakistan Ullah KALEEM
Shahid Ali KHAN
Rashid ABDUL
Zia QASIM
Hussain MANZOOR
Hanir KHAN
Saleem SHERWANI
Ayaz MEHMOOD
Hameed KHALID
Tauqeer DAR
Ghulam MOIN UD DIN
Ali NASIR
Sardar HASSAN
Ahmed ISHTIAQ
Ahmed MUSHTAQ
Akhtar NAEEM
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Karl-Joachim HURTER
Andreas KELLER
Markku SLAWYK
Tobias FRANK
Dirk BRINKMANN
Michael PETER
Thomas GUNST
Volker FRIED
Carsten FISCHER
Ekkhard SCHMIDT-OPPER
Thomas Werner RECK
Christian BASSEMIR
Horst-Ulrich HANEL
Reinhard KRULL
Stefan BLÖCHER
Heiner DOPP
Great Britain Great Britain Veryan Guy Henry PAPPIN
Richard David Allan DODDS
Steven James BATCHELOR
James Livingstone DUTHIE
Paul Jason BARBER
Kulbir Singh BHAURA
Norman HUGHES
Richard Alexander LEMAN
Ian Charles Boucher TAYLOR
Jonathan Nicholas M. POTTER
William David Robert MCCONNELL
Sean Robin KERLY
Stephen Alexander. MARTIN
Robert Lewis CATTRALL
Mark PRECIOUS
David Guy WESTCOTT
Women's hockey Netherlands Netherlands Maria Yolanda C. BOLHUIS-EIJSVOGEL
Carina BENNINGA
Aletta VAN MANEN
Alette POS
Laurien WILLEMSE
Martine OHR
Alexandra LE POOLE
Marieke Birgitta VAN DOORN
Bernadette DE BEUS
Josephine BOEKHORST
Sophie Pauline VON WEILER
Irene HENDRIKS
Margriet ZEGERS
Elisabeth Anthonius SEVENS
Anne Lucia (Anneloes) NIEUWEWNHUIZEN
Francisca HILLEN
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Gabriele Marion APPEL
Patricia OTT
Christina MOSER
Dagmar BREIKEN-BREMER
Corinna LINGNAU
Sigrid LANDGRAF
Elke DRULL
Birgit HAGEN
Birgit HAHN
Gabriele SCHLEY-SCHÖWE
Susanne Leonie SCHMID
Hella ROTH
Andrea WEIERMANN-LIETZ
Martina KOCH-HALLMEN
Ursula THIELEMANN
Beate DEININGER
United States United States Anita Corl MILLER
Julia Ann STAVER
Sheryl Ann JOHNSON
Elizabeth Rambo ANDERS
Judith Ann STRONG
Elizabeth Anne BEGLIN
Charlene Frances MORETT
Brenda Lee STAUFFER
Kathleen Ann MCCAHEY
Regina E. BUGGY
Diane Marie MOYER
Gwen Wentz CHEESEMAN
Leslie Woods MILNE
Christine LARSON-MASON
Marcella Jeanette PLACE
Karen Christina SHELTON
Total 2 2 2
Judo Judo
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 60 kg Japan Japan Shinji HOSOKAWA Korea Republic Korea Republic Jae-Yup KIM Great Britain Great Britain Neil ECKERSLEY
United States United States Edward J. LIDDIE
Men's 60 - 65kg (half-lightweight) Japan Japan Yoshiyuki MATSUOKA Korea Republic Korea Republic Jun-Oh HWANG Austria Austria Josef REITER
France France Marc ALEXANDRE
Men's 65 - 71kg (lightweight) Korea Republic Korea Republic Byung-Keun AHN Italy Italy Ezio GAMBA Brazil Brazil Luiz Yoshio YOSHIO ONMURA
Great Britain Great Britain Kerrith BROWN
Men's 71 - 78kg (half-middleweight) Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Frank WIENEKE Great Britain Great Britain Neil ADAMS France France Michel NOWAK
Romania Romania Mircea FRATICA
Men's 78 - 86kg (middleweight) Austria Austria Peter SEISENBACHER United States United States Robert Lee BERLAND Brazil Brazil Walter CARMONA
Japan Japan Seiki NOSE
Men's 86 - 95kg (half-heavyweight) Korea Republic Korea Republic Hyung-Zoo HA Brazil Brazil Douglas VIEIRA Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Günther NEUREUTHER
Iceland Iceland Bjarni FRIDRIKSSON
Men's + 95kg (heavyweight) Japan Japan Hitoshi SAITO France France Angelo PARISI Canada Canada Marc BERGER
Korea Republic Korea Republic Yong-Chul CHO
Men's open category Japan Japan Yasuhiro YAMASHITA Egypt Egypt Mohamed RASHWAN Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Arthur SCHNABEL
Romania Romania Mihai CIOC
Total 8 8 16
Modern Pentathlon Modern Pentathlon
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual competition Italy Italy Daniele MASALA Sweden Sweden Svante RASMUSON Italy Italy Carlo MASSULLO
Men's team competition Italy Italy Daniele MASALA
Pier Paolo CRISTOFORI
Carlo MASSULLO
United States United States Robert Gregory LOSEY
Michael Earle STORM
Dean William GLENESK
France France Paul FOUR
Joel BOUZOU
Didier BOUBE
Total 2 2 2
Rowing Rowing
Event 1st 2nd 3rd
Men's single sculls (1x) Finland Finland Pertti KARPPINEN Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Peter-Michael KOLBE Canada Canada Robert MILLS
Men's double sculls (2x) United States United States Paul N. ENQUIST
Bradley Alan LEWIS
Belgium Belgium Dirk CROIS
Pierre Marie DELOOF
Yugoslavia Yugoslavia Milorad STANULOV
Zoran PANCIC
Men's pair without coxswain (2-) Romania Romania Valer TOMA
Petru IOSUB
Spain Spain Luis Maria LASURTEGUI BERRIDI
Fernando CLIMENT HUERTA
Norway Norway Sverre Bertrand LOKEN
Hans Magnus GREPPERUD
Men's pair-oared shell with coxswain Italy Italy Giuseppe ABBAGNALE
Carmine ABBAGNALE
Giuseppe DI CAPUA
Romania Romania Dimitrie POPESCU
Dumitru RADUCANU
Vasile TOMOIAGA
United States United States Robert Douglas, Jr. ESPESETH
Kevin Raymond STILL
Douglas John HERLAND
Men's quadruple sculls without coxswain Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Albert HEDDERICH
Dieter WIEDENMANN
Raimund HORMANN
Michael DURSCH
Australia Australia Timothy MCLAREN
Paul REEDY
Anthony LOVRICH
Gary GULLOCK
Canada Canada Douglas HAMILTON
Philip MONCKTON
Michael HUGHES
Bruce FORD
Men's four without coxswain (4-) New Zealand New Zealand Leslie O'CONNELL
Conrad ROBERTSON
Shane O'Brien
Keith TRASK
United States United States Philip William STEKL
David Robert CLARK
Alan Michael FORNEY
Jonathan S. SMITH
Denmark Denmark Per RASMUSSEN
Michael JESSEN
Lars NIELSEN
Erik CHRISTIANSEN
Men's four-oared shell with coxswain Great Britain Great Britain Martin CROSS
Andrew John HOLMES
Adrian Charles ELLISON
Richard Gordon M. BUDGETT
Steven REDGRAVE
United States United States Gregory T. SPRINGER
Edward Ashley IVES
Thomas Nisbit KIEFER
Michael BACH
John Stuart STILLINGS
New Zealand New Zealand Kevin LAWTON
Barrie MABBOTT
Brett HOLLISTER
Donald SYMON
Ross TONG
Men's eight with coxswain (8+) Canada Canada Kevin NEUFELD
Gerald Grant MAIN
Michael EVANS
Blair HORM
Patrick TURNER
Marc EVANS
Paul STEELE
Dean CRAWFORD
Robert Brian MCMAHON
United States United States Walter Harry Jr. LUBSEN
John Richard TERWILLIGER
Thomas Ward DARLING
Charles Elmer III. CLAPP
Robert C. JAUGSTETTER
Andrew Hancock SUDDUTH
Christopher Gore PENNY
Earl Frederick BORCHERT
Bruce Bernard IBBETSON
Australia Australia Clyde HEFER
Timothy WILLOUGHBY
James BATTERSBY
Stephen EVANS
Craig MULLER
Samuel PATTEN
Ian EDMUNDS
Ion POPA
Gavin THREDGOLD
Women's single sculls (1x) Romania Romania Valeria ROSCA-RASILA United States United States Charlotte Mosher GEER Belgium Belgium Ann HAESEBROUCK
Women's double sculls (2x) Romania Romania Elisabeta LIPA
Marioara POPESCU
Netherlands Netherlands Nicolette HELLEMANS
Greet HELLEMANS
Canada Canada Silken Suzette LAUMANN
Daniele LAUMANN
Women's pair without coxswain (2-) Romania Romania Elena OPREA-HORVAT
Rodica PUSCATU-ARBA
Canada Canada Patricia SMITH
Elizabeth CRAIG
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Iris VOLKNER
Ellen BECKER
Women's quadruple sculls with coxswain Romania Romania Anisoara SOROHAN-MINEA
Sofia CORBAN
Titie TARAN
Ioana BADEA
Ecaterina OANCIA
United States United States Anne R. MARDEN
Joan Louise LIND
Kelly Anne RICKON
Lisa Diane ROHDE
Virginia Marie GILDER
Denmark Denmark Birgitte HANEL
Bodil Steen RASMUSSEN
Inger Charlotte KOEFOED
Jette Hejli SORENSEN
Hanne Mandsfeldt ERIKSEN
Women's four-oared shell with coxswain Romania Romania Florica LAVRIC
Chira APOSTOL
Viorica IOJA
Maria TANASA-FRICIOIU
Olga HOMEGHI-BULARDA
Canada Canada Angela SCHNEIDER
Jane TREGUNNO
Marilyn BRAIN
Barbara ARMBRUST
Lesley Allison THOMPSON
Australia Australia Robyn GREY-GARDNER
Susan CHAPMAN-POPA
Susan LEE
Karen BRANCOURT-POLLOCK
Margot FOSTER
Women's eight with coxswain (8+) United States United States Carolyn Brand GRAVES
Kristine Lee NORELIUS
Kathryn Elliott KEELER
Harriet Morris METCALF
Jeanne Ann FLANAGAN
Kristen Joy THORSSNESS
Elizabeth Ann BEARD
Shyril O'STEEN
Caroll Ann BOWER
Romania Romania Doina Lilian BALAN-SNEP
Aurora PLESCA
Adriana BAZON
Camelia DIACONESCU
Viorica IOJA
Marioara TRASCA
Aneta MIHALY
Mihaela ARMASESCU
Lucia SAUCA
Netherlands Netherlands Lynda CORNET
Greet HELLEMANS
Anne-Marie QUIST
Willemientje VAANDRAGER
Nicolette HELLEMANS
Harriet VAN ETTEKOVEN
Marieke VAN DROGENBROEK
Catalien NEELISSEN
Martha LAURIJSEN
Total 14 14 14
Sailing Sailing
Event 1st 2nd 3rd
Men's board (windglider) Netherlands Netherlands Stephan van den BERG United States United States Scott STEELE New Zealand New Zealand Bruce KENDALL
Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight) New Zealand New Zealand Russell COUTTS United States United States John Joseph BERTRAND Canada Canada Terence NEILSON
Men's 470 - Two Person Dinghy Spain Spain Roberto MOLINA CARRASCO
Luis DORESTE
United States United States Hans Christopher STEINFELD
Stephen Delancey BENJAMIN
France France Luc PILLOT
Thierry PEPONNET
Mixed Tornado - Multihull New Zealand New Zealand Rex Samuel SELLERS
Christopher TIMMS
United States United States Randy SMYTH
Jay GLASER
Australia Australia Christopher CAIRNS
John Scott ANDERSON
Mixed two-person keelboat (Star) United States United States William E. Sr. BUCHAN
Steven Richard ERICKSON
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Joachim GRIESE
Michael MARCOUR
Italy Italy Giorgio GORLA
Alfio PERABONI
Mixed flying dutchman United States United States Jonathan Dunn MCKEE
William Carl Jr. BUCHAN
Canada Canada Terence MCLAUGHLIN
Evert BASTET
Great Britain Great Britain Jonathan RICHARDS
Peter Frank ALLAM
Mixed fleet/match race keelboat (Soling) United States United States Edward TREVELYAN
Robert Bentley Jr. HAINES
Roderick Hopkins DAVIS
Brazil Brazil Torben GRAEL
Ronaldo SENFFT
Daniel ADLER
Canada Canada John KERR
Hans Marius FOGH
Stephen CALDER
Total 7 7 7
Shooting Shooting
Event 1st 2nd 3rd
Men's 10m air rifle France France Philippe HEBERLE Austria Austria Andreas KRONTHALER Great Britain Great Britain Barry Edward DAGGER
Men's 50m pistol China China Haifeng XU Sweden Sweden Ragnar SKANÄKER China China Yifu WANG
Men's 50m rifle 3 positions Great Britain Great Britain Malcolm Douglas COOPER Switzerland Switzerland Daniel NIPKOV Great Britain Great Britain Alister Millar ALLAN
Men's 50m rifle prone United States United States Edward ETZEL France France Michel BURY Great Britain Great Britain Michael SULLIVAN
Men's 50m running target China China Yu-Wei LI Colombia Colombia Helmut BELLINGRODT China China Shi-Ping HUANG
Men's 25m rapid fire pistol Japan Japan Takeo KAMACHI Romania Romania Corneliu ION Finland Finland Rauno BIES
Women's 10m air rifle United States United States Karen Patricia SPURGIN Italy Italy Edith GUFLER China China Xiao-Xuan WU
Women's 25m pistol Canada Canada Linda THOM United States United States Ruby Ellen FOX Australia Australia Patricia DENCH
Women's 50m rifle 3 positions China China Xiao-Xuan WU Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Ulrike HOLMER United States United States Wanda Rae JEWELL
Mixed Trap Italy Italy Luciano GIOVANNETTI Peru Peru Francisco BOZA United States United States Daniel Thomas CARLISLE
Mixed Skeet United States United States Matthew Alexander DRYKE Denmark Denmark Ole Riber RASMUSSEN Italy Italy Luca SCRIBANI ROSSI
Total 11 11 11
Swimming Swimming
Event 1st 2nd 3rd
Men's 100m freestyle United States United States Ambrose Iv GAINES Australia Australia Marcus STOCKWELL Sweden Sweden Per JOHANSSON
Men's 200m freestyle Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Michael GROSS United States United States Michael Steward HEATH Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Thomas FAHRNER
Men's 400m freestyle United States United States George Thomas DICARLO United States United States John Cary MYKKANEN Australia Australia Justin LEMBERG
Men's 1500m freestyle United States United States Michael Jon O'BRIEN United States United States George Thomas DICARLO Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Stefan PFEIFFER
Men's 4x100m freestyle relay United States United States Michael Steward HEATH
Ambrose Iv GAINES
Christopher Carl CAVANAUGH
Matthew BIONDI
Australia Australia Marcus STOCKWELL
Neil BROOKS
Michael DELANY
Gregory FASALA
Sweden Sweden Bengt BARON
Per JOHANSSON
Thomas LEJDSTROM
Mikael ORN
Men's 4x200m freestyle relay United States United States Michael Steward HEATH
Jeffrey James FLOAT
Lawrence Bruce HAYES
David Erwin LARSON
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Dirk KORTHALS
Michael GROSS
Thomas FAHRNER
Alexander SCHOWTKA
Great Britain Great Britain Paul Robert EASTER
Andrew ASTBURY
Neil COCHRAN
Paul Tony HOWE
Men's 100m breaststroke United States United States Steven K. LUNDQUIST Canada Canada Victor DAVIS Australia Australia Peter EVANS
Men's 200m breaststroke Canada Canada Victor DAVIS Australia Australia Glenn BERINGEN Switzerland Switzerland Etienne DAGON
Men's 100m butterfly Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Michael GROSS United States United States Pablo MORALES Australia Australia Glenn BUCHANAN
Men's 200m butterfly Australia Australia Jonathan SIEBEN Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Michael GROSS Venezuela Venezuela Rafael Antonio VIDAL CASTRO
Men's 100m backstroke United States United States Richard John CAREY United States United States David Dennis WILSON Canada Canada Michael WEST
Men's 200m backstroke United States United States Richard John CAREY France France Frederic DELCOURT Canada Canada Cameron HENNING
Men's 200m individual medley Canada Canada Alexander BAUMANN United States United States Pablo MORALES Great Britain Great Britain Neil COCHRAN
Men's 400m individual medley Canada Canada Alexander BAUMANN Brazil Brazil Ricardo PRADO Australia Australia Robert WOODHOUSE
Men's 4x100m medley relay United States United States Steven K. LUNDQUIST
Ambrose Iv GAINES
Richard John CAREY
Pablo MORALES
Canada Canada Donald Alexander GOSS
Victor DAVIS
Thomas PONTING
Michael WEST
Australia Australia Peter EVANS
Marcus STOCKWELL
Mark KERRY
Glenn BUCHANAN
Women's 100m freestyle United States United States Carolyn STEINSEIFER-- Netherlands Netherlands Annemarie VERSTAPPEN
United States United States Nancy Lynn HOGSHEAD
Women's 200m freestyle United States United States Mary Alice WAYTE United States United States Cynthia Lee WOODHEAD Netherlands Netherlands Annemarie VERSTAPPEN
Women's 400m freestyle United States United States Tiffany Lisa COHEN Great Britain Great Britain Sarah HARDCASTLE Great Britain Great Britain June CROFT
Women's 800m freestyle United States United States Tiffany Lisa COHEN United States United States Michele RICHARDSON Great Britain Great Britain Sarah HARDCASTLE
Women's 4x100m freestyle relay United States United States Jenna Leigh JOHNSON
Dara TORRES
Carolyn STEINSEIFER
Nancy Lynn HOGSHEAD
Netherlands Netherlands Desi REIJERS
Annemarie VERSTAPPEN
Conny VAN BENTUM
Elles VOSKES
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Iris ZSCHERPE
Christiane PIELKE
Susanne SCHUSTER
Karin SEICK
Women's 100m breaststroke Netherlands Netherlands Petra VAN STAVEREN Canada Canada Anne OTTENBRITE France France Catherine POIROT
Women's 200m breaststroke Canada Canada Anne OTTENBRITE United States United States Susan Gerard RAPP Belgium Belgium Ingrid LEMPEREUR
Women's 100m butterfly United States United States Mary T. MEAGHER United States United States Jenna Leigh JOHNSON Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Karin SEICK
Women's 200m butterfly United States United States Mary T. MEAGHER Australia Australia Karen PHILLIPS Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Ina BEYERMANN
Women's 100m backstroke United States United States Theresa ANDREWS United States United States Elizabeth MITCHELL Netherlands Netherlands Jolanda DE ROVER
Women's 200m backstroke Netherlands Netherlands Jolanda DE ROVER United States United States Amy Lee WHITE Romania Romania Aneta PATRASCOIU
Women's 200m individual medley United States United States Tracy Anne CAULKINS United States United States Nancy Lynn HOGSHEAD Australia Australia Michelle PEARSON
Women's 400m individual medley United States United States Tracy Anne CAULKINS Australia Australia Suzanne LANDELLS Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Petra ZINDLER
Women's 4x100m medley relay United States United States Theresa ANDREWS
Mary T. MEAGHER
Tracy Anne CAULKINS
Nancy Lynn HOGSHEAD
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Ina BEYERMANN
Svenja SCHLICHT
Karin SEICK
Ute HASSE
Canada Canada Reema ABDO
Michelle MAC PHERSON
Anne OTTENBRITE
Pamela RAI
Total 30 28 29
Volleyball Volleyball
Event 1st 2nd 3rd
Men's volleyball United States United States David Patrick SAUNDERS
Craig Werner BUCK
Christian MARLOWE
Richard Lloyd DUWELIUS
Aldis Imants BERZINS
Charles KIRALY
Douglas Scott DVORAK
Steven Edward SALMONS
Mark WALDIE
Paul Benedict SUNDERLAND
Steve Dennis TIMMONS
Patrick Robert POWERS
Brazil Brazil Marcus FREIRE
Rui CAMPOS NASCIMENTO
Domingo LAMPARIELLO NETO
Fernando DE AVILA
Mario Xando OLIVEIRA NEGO
William Carvalho CARVALHO DA SILVA
Jose MONTANARO
Renan DAL ZOTTO
Bernard RAJZMAN
Bernardo Rocha ROCHA REZENDE
Antonio RIBEIRO
Amauri RIBEIRO
Italy Italy Pier Paolo LUCCHETTA
Giovanni ERRICHIELLO
Fabio VULLO
Paolo VECCHI
Franco BERTOLI
Piero REBAUDENGO
Marco NEGRI
Giancarlo DAMETTO
Guido DE LUIGI
Giovanni LANFRANCO
Andrea LUCCHETTA
Grancesco DALL'OLIO
Women's volleyball China China Ling ZHU
Ying JIANG
Xiao-Jun YANG
Xi-Lan YANG
Mei-Zhu ZHENG
Ping LANG
Yan LIANG
Yu-Zhu HOU
Yan-Jun LI
Xiao-Lan ZHOU
Huijuan SU
Rong-Fang ZHANG
United States United States Rita Louise CROCKETT
Julie J. VOLLERTSEN
Kimberly Grace RUDDINS
Carolyn Marie BECKER
Rose Mary MAGERS
Linda Rae CHISHOLM
Susan Jean WOODSTRA
Laura Jean FLACHMEIER
Deborah GREEN
Paula Jo WEISHOFF
Flora Jean HYMAN
Jeanne Marie BEAUPREY
Japan Japan Yuko MITSUYA
Kayoko SUGIYAMA
Keiko MIYAJIMA
Emiko ODAKA
Kyoko ISHIDA
Norie HIRO
Kimie MORITA
Miyoko HIROSE
Sachiko OTANI
Yumi EGAMI
Kumi NAKADA
Yoko KAGABU
Total 2 2 2
Water Polo Water Polo
Event 1st 2nd 3rd
Men's water polo Yugoslavia Yugoslavia Bozo VULETIC
Zoran ROJE
Perica BUKIC
Tomislav PASKVALIN
Dragan ANDRIC
Deni LUSIC
Zoran PETROVIC
Veselin DJUHO
Milivoj BEBIC
Goran SUKNO
Igor MILANOVIC
Andrija POPOVIC
Milorad KRIVOKAPIC
United States United States Craig Martin WILSON
Gary Lee FIGUEROA
Douglas Lambert BURKE
Jon Howard SVENDSEN
Andrew J. MCDONALD
Jodocus David CAMPBELL
Christopher Taylor DORST
Kevin George ROBERTSON
George Peter CAMPBELL
Joseph Michael VARGAS
John O'Connell SIMAN
Terence Alan SCHROEDER
Timothy Andrew SHAW
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Thomas LOEBB
Rainer HOPPE
Thomas HUBER
Rainer OSSELMANN
Roland FREUND
Santiago CHALMOWSKY
Peter RÖHLE
Frank OTTO
Armando FERNANDEZ
Jurgen SCHRODER
Hagen STAMM
Dirk THEISMANN
Werner OBSCHERNIKAT
Total 1 1 1
Weightlifting Weightlifting
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 52kg (flyweight) China China Guo-Qiang ZENG China China Pei-Shun ZHOU Japan Japan Kazushito MANABE
Men's - 56kg (bantamweight) China China Shu-De WU China China Run-Ming LAI Japan Japan Masahiro KOTAKA
Men's 56 - 60kg (featherweight) China China Wei-Qiang CHEN Romania Romania Gelu RADU Chinese Taipei Chinese Taipei Wen-Yee TSAI
Men's 60 - 67.5kg (lightweight) China China Jing-Yuan YAO Romania Romania Andrei SOCACI Finland Finland Jouni Johannes GRONMAN
Men's 67.5 - 75kg (middleweight) Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Karl-Heinz RADSCHINSKY Canada Canada Jacques DEMERS Romania Romania Dragomir CIOROSLAN
Men's 75 - 82.5kg (light-heavyweight) Romania Romania Petre BECHERU Australia Australia Robert KABBAS Japan Japan Ryoji ISAOKA
Men's 82.5 - 90kg (middle-heavyweight) Romania Romania Nicu VLAD Romania Romania Dumitru PETRE Great Britain Great Britain David MERCER
Men's 90 - 100kg (first-heavyweight) Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Rolf MILSER Romania Romania Vasile GROAPA Finland Finland Pekka NIEMI
Men's 100 - 110kg (heavyweight) Italy Italy Norberto OBERBURGER Romania Romania Stefan TASNADI United States United States Guy Albert CARLTON
Men's + 110kg (super heavyweight) Australia Australia Dinko LUKIN United States United States Mario MARTINEZ Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Manfred NERLINGER
Total 10 10 10
Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 48kg (light-flyweight) United States United States Robert Brooks WEAVER Japan Japan Takashi IRIE Korea Republic Korea Republic Gab-Do SON
Men's 48 - 52kg (flyweight) Yugoslavia Yugoslavia Saban TRSTENA Korea Republic Korea Republic Jong-Kyu KIM Japan Japan Yuji TAKADA
Men's 52 - 57kg (bantamweight) Japan Japan Hideaki TOMIYAMA United States United States Barry Alan DAVIS Korea Republic Korea Republic Eui-Kon KIM
Men's 57 - 62kg (featherweight) United States United States Randall Scott LEWIS Japan Japan Kosei AKAISHI Korea Republic Korea Republic Jung-Keun LEE
Men's 62 - 68kg (lightweight) Korea Republic Korea Republic In-Tak YOU United States United States Andrew Roland REIN Finland Finland Jukka RAUHALA
Men's 68 - 74kg (welterweight) United States United States David Leslie SCHULTZ Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Martin KNOSP Yugoslavia Yugoslavia Saban SEJDI
Men's 74 - 82kg (middleweight) United States United States Mark Philip SCHULTZ Japan Japan Hideyuki NAGASHIMA Canada Canada Christopher RINKE
Men's 82 - 90kg (light-heavyweight) United States United States Edward Joseph BANACH Japan Japan Akira OTA Great Britain Great Britain Noel LOBAN
Men's 90 - 100kg (heavyweight) United States United States Louis David BANACH Syria Syria Josep ATIYEH Romania Romania Vasile PUSCASU
Men's + 100kg (super heavyweight) United States United States Bruce Robert BAUMGARTNER Canada Canada Robert MOLLE Turkey Turkey Ayhan TASKIN
Total 10 10 10
Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 48kg (light-flyweight) Italy Italy Vincenzo MAENZA Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Markus SCHERER Japan Japan Ikuzo SAITO
Men's 48 - 52kg (flyweight) Japan Japan Atsuji MIYAHARA Mexico Mexico Daniel ACEVES Korea Republic Korea Republic Dae-Du BANG
Men's 52 - 57kg (bantamweight) Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Pasquale PASSARELLI Japan Japan Masaki ETO Greece Greece Charalambos HOLIDIS
Men's 57 - 62kg (featherweight) Korea Republic Korea Republic Weon-Kee KIM Sweden Sweden Kent-Olle JOHANSSON Switzerland Switzerland Hugo DIETSCHE
Men's 62 - 68kg (lightweight) Yugoslavia Yugoslavia Vlado LISJAK Finland Finland Tapio SIPILA United States United States James Michael MARTINEZ
Men's 68 - 74kg (welterweight) Finland Finland Jouko SALOMAKI Sweden Sweden Roger TALLROTH Romania Romania Stefan RUSU
Men's 74 - 82kg (middleweight) Romania Romania Ion DRAICA Greece Greece Demetrios THANOPOULOS Sweden Sweden Soren CLAESON
Men's 82 - 90kg (light-heavyweight) United States United States Steven Howard FRASER Romania Romania Ilie MATEI Sweden Sweden Frank ANDERSSON
Men's 90 - 100kg (heavyweight) Romania Romania Vasile ANDREI United States United States Gregory P. GIBSON Yugoslavia Yugoslavia Jozef TERTELIJE
Men's + 100kg (super heavyweight) United States United States Jeffrey Carl BLATNICK Yugoslavia Yugoslavia Refik MEMISEVIC Romania Romania Victor DOLIPSCHI
Total 10 10 10
Games total 226 219 243