Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
China 2008 Beijing 47 48 46 141
Total 47 48 46 141

China 2008 Beijing

Athletics Athletics
Event 1st 2nd 3rd
Men's 100m Jamaica Jamaica Usain BOLT Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago Richard THOMPSON United States United States Walter DIX
Men's 200m Jamaica Jamaica Usain BOLT United States United States Shawn CRAWFORD United States United States Walter DIX
Men's 400m United States United States LaShawn MERRITT United States United States Jeremy WARINER United States United States David NEVILLE
Men's 800m Kenya Kenya Wilfred BUNGEI Sudan Sudan Ismail Ahmed ISMAIL Kenya Kenya Alfred Kirwa YEGO
Men's 1500m Kenya Kenya Asbel Kipruto KIPROP New Zealand New Zealand Nicholas WILLIS France France Medhi BAALA
Men's 5000m Ethiopia Ethiopia Kenenisa BEKELE Kenya Kenya Eliud Kipchoge ROTICH Kenya Kenya Edwin Cheruiyot SOI
Men's 10000m Ethiopia Ethiopia Kenenisa BEKELE Ethiopia Ethiopia Sileshi SIHINE Kenya Kenya Micah KOGO
Men's marathon Kenya Kenya Samuel Kamau WANSIRU Morocco Morocco Jaouad GHARIB Ethiopia Ethiopia Tsegay KEBEDE
Men's 110m hurdles Cuba Cuba Dayron ROBLES United States United States David PAYNE United States United States David OLIVER
Men's 400m hurdles United States United States Angelo TAYLOR United States United States Kerron CLEMENT United States United States Bershawn JACKSON
Men's 3000m steeplechase Kenya Kenya Brimin Kiprop KIPRUTO France France Mahiedine MEKHISSI-BENABBAD Kenya Kenya Richard Kipkemboi MATEELONG
Men's 4x100m relay Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago Marc BURNS
Keston BLEDMAN
Richard THOMPSON
Emmanuel CALLENDER
Japan Japan Nobuharu ASAHARA
Shinji TAKAHIRA
Shingo SUETSUGU
Naoki TSUKAHARA
Brazil Brazil Sandro Viana
Jose Carlos Moreira
Vicente Lima
Bruno de Barros
Men's 4x400m relay United States United States Jeremy WARINER
David NEVILLE
Angelo TAYLOR
LaShawn MERRITT
Bahamas Bahamas Michael MATHIEU
Andrae WILLIAMS
Chris BROWN
Andretti BAIN
Great Britain Great Britain Andrew Steele
Michael Bingham
Martyn Rooney
Robert Tobin
Men's 20km walk Russian Federation Russian Federation Valeriy BORCHIN Ecuador Ecuador Jefferson PEREZ Australia Australia Jared TALLENT
Men's 50km walk Italy Italy Alex SCHWAZER Australia Australia Jared TALLENT Russian Federation Russian Federation Denis NIZHEGORODOV
Men's long jump Panama Panama Irving SALADINO South Africa South Africa Godfrey Khotso MOKOENA Cuba Cuba Ibrahim CAMEJO
Men's triple jump Portugal Portugal Nelson EVORA Great Britain Great Britain Phillips IDOWU Bahamas Bahamas Leevan SANDS
Men's high jump Russian Federation Russian Federation Andrey SILNOV Great Britain Great Britain Germaine MASON Russian Federation Russian Federation Yaroslav RYBAKOV
Men's pole vault Australia Australia Steve HOOKER Russian Federation Russian Federation Evgeniy LUKYANENKO United States United States Derek MILES
Men's shot put Poland Poland Tomasz MAJEWSKI United States United States Christian CANTWELL Canada Canada Dylan ARMSTRONG
Men's discus throw Estonia Estonia Gerd KANTER Poland Poland Piotr MALACHOWSKI Lithuania Lithuania Virgilijus ALEKNA
Men's javelin throw Norway Norway Andreas THORKILDSEN Latvia Latvia Ainars KOVALS Finland Finland Tero PITKAMAKI
Men's hammer throw Slovenia Slovenia Primoz KOZMUS Belarus Belarus Vadim DEVYATOVSKIY Belarus Belarus Ivan TSIKHAN
Men's decathlon United States United States Bryan CLAY Belarus Belarus Andrei KRAUCHANKA Cuba Cuba Leonel SUAREZ
Women's 100m Jamaica Jamaica Shelly-Ann FRASER-PRYCE Jamaica Jamaica Kerron STEWART--
Jamaica Jamaica Sherone SIMPSON
Women's 200m Jamaica Jamaica Veronica CAMPBELL-BROWN United States United States Allyson FELIX Jamaica Jamaica Kerron STEWART
Women's 400m Great Britain Great Britain Christine OHURUOGU Jamaica Jamaica Shericka WILLIAMS United States United States Sanya RICHARDS-ROSS
Women's 800m Kenya Kenya Pamela JELIMO Kenya Kenya Janeth Jepkosgei BUSIENEI Morocco Morocco Hasna BENHASSI
Women's 1500m Kenya Kenya Nancy Jebet LAGAT Ukraine Ukraine Iryna LISHCHYNSKA Ukraine Ukraine Nataliya TOBIAS
Women's 5000m Ethiopia Ethiopia Tirunesh DIBABA Ethiopia Ethiopia Meseret DEFAR Kenya Kenya Sylvia Kibet
Women's 10000m Ethiopia Ethiopia Tirunesh DIBABA United States United States Shalane FLANAGAN Kenya Kenya Linet Masai
Women's marathon Romania Romania Constantina TOMESCU Kenya Kenya Catherine NDEREBA China China Chunxiu ZHOU
Women's 100m hurdles United States United States Dawn HARPER Australia Australia Sally PEARSON Canada Canada Priscilla LOPES-SCHLIEP
Women's 400m hurdles Jamaica Jamaica Melaine WALKER United States United States Sheena TOSTA Great Britain Great Britain Natasha DANVERS
Women's 3000m steeplechase Russian Federation Russian Federation Gulnara SAMITOVA Kenya Kenya Eunice JEPKORIR Russian Federation Russian Federation Tatyana Petrova-Arkhipova
Women's 4x100m relay Belgium Belgium Olivia BORLEE
Elodie OUEDRAOGO
Hanna MARIEN
Kim GEVAERT
Nigeria Nigeria Oludamola OSAYOMI
Gloria KEMASUODE
Franca IDOKO
Halimat ISMAILA
Brazil Brazil Lucimar de Moura
Rosangela Santos
Rosemar Coelho Neto
Thaissa Presti
Women's 4x400m relay United States United States Allyson FELIX
Sanya RICHARDS-ROSS
Monique HENDERSON
Mary WINEBERG
Jamaica Jamaica Novlene WILLIAMS-MILLS
Shereefa LLOYD
Shericka WILLIAMS
Rosemarie WHYTE
Great Britain Great Britain Kelly Sotherton
Nicola Sanders
Christine Ohuruogu
Marilyn Okoro
Women's 20km race walk Russian Federation Russian Federation Olga KANISKINA Norway Norway Kjersti PLAETZER Italy Italy Elisa RIGAUDO
Women's long jump Brazil Brazil Maurren Higa MAGGI Nigeria Nigeria Blessing OKAGBARE Jamaica Jamaica Chelsea Hammond
Women's triple jump Cameroon Cameroon Francoise MBANGO ETONE Kazakhstan Kazakhstan Olga Rypakova Cuba Cuba Yargelis Savigne
Women's high jump Belgium Belgium Tia HELLEBAUT Croatia Croatia Blanka VLASIC United States United States Chaunte Howard
Women's pole vault Russian Federation Russian Federation Yelena ISINBAEVA United States United States Jennifer STUCZYNSKI Russian Federation Russian Federation Svetlana FEOFANOVA
Women's shot put New Zealand New Zealand Valerie ADAMS Cuba Cuba Misleydis Gonzalez China China Gong Lijiao
Women's discus throw United States United States Stephanie BROWN TRAFTON Ukraine Ukraine Olena ANTONOVA China China Song AIMIN
Women's javelin throw Czech Republic Czech Republic Barbora SPOTAKOVA Germany Germany Christina OBERGFOELL Great Britain Great Britain Goldie Sayers
Women's hammer throw Cuba Cuba Yipsi MORENO China China Wenxiu ZHANG France France Manuela Montebrun
Women's heptathlon Ukraine Ukraine Natallia DOBRYNSKA United States United States Hyleas FOUNTAIN Great Britain Great Britain Kelly Sotherton
Total 47 48 46
Games total 47 48 46