Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
France 1968 Grenoble 35 39 32 106
Total 35 39 32 106

France 1968 Grenoble

Alpine Skiing Alpine Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's downhill France France Jean-Claude KILLY France France Guy PÉRILLAT Switzerland Switzerland Jean-Daniel DÄTWYLER
Men's slalom France France Jean-Claude KILLY Austria Austria Herbert HUBER Austria Austria Alfred MATT
Men's giant slalom France France Jean-Claude KILLY Switzerland Switzerland Willy FAVRE Austria Austria Heinrich MESSNER
Women's downhill Austria Austria Olga PALL France France Isabelle MIR Austria Austria Christl HAAS
Women's slalom France France Marielle GOITSCHEL Canada Canada Nancy GREENE France France Annie FAMOSE
Women's giant slalom Canada Canada Nancy GREENE France France Annie FAMOSE Switzerland Switzerland Fernande BOCHATAY
Total 6 6 6
Biathlon Biathlon
Event 1st 2nd 3rd
Men's 20km individual Norway Norway Magnar SOLBERG USSR USSR Aleksandr TIKHONOV USSR USSR Vladimir GUNDARTSEV
Men's 4x7.5km relay USSR USSR Vladimir GUNDARTSEV
Aleksandr TIKHONOV
Nikolay PUSANOV
Viktor MAMATOV
Norway Norway Magnar SOLBERG
Olav JORDET
Ola WÆRHAUG
Jon ISTAD
Sweden Sweden Tore ERIKSSON
Olle PETRUSSON
Holmfrid OLSSON
Lars-Göran ARWIDSON
Total 2 2 2
Bobsleigh Bobsleigh
Event 1st 2nd 3rd
Men's two-man Italy Italy Eugenio MONTI
Luciano DE PAOLIS
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Horst FLOTH
Pepi BADER
Romania Romania Ion PANTURU
Nicolae NEAGOE
Men's four-man Italy Italy Mario ARMANO
Eugenio MONTI
Luciano DE PAOLIS
Roberto ZANDONELLA
Austria Austria Herbert GRUBER
Josef EDER
Reinhold DURNTHALER
Erwin THALER
Switzerland Switzerland Walter GRAF
Hans CANDRIAN
Willi HOFMANN
Jean WICKI
Total 2 2 2
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's 15km Norway Norway Harald GRØNNINGEN Finland Finland Eero MANTYRANTA Sweden Sweden Gunnar LARSSON
Men's 30km Italy Italy Franco NONES Norway Norway Odd MARTINSEN Finland Finland Eero MANTYRANTA
Men's 50km Norway Norway Ole ELLEFSÆTER USSR USSR Vyacheslav VEDENIN Switzerland Switzerland Joseph HAAS
Men's 4x10km relay Norway Norway Pål TYLDUM
Ole ELLEFSÆTER
Harald GRØNNINGEN
Odd MARTINSEN
Sweden Sweden Assar RÖNNLUND
Gunnar LARSSON
Jan HALVARSSON
Bjarne ANDERSSON
Finland Finland Kalevi LAURILA
Eero MANTYRANTA
Kalevi OIKARAINEN
Hannu TAIPALE
Women's 5km Sweden Sweden Toini GUSTAFSSON USSR USSR Galina KULAKOVA USSR USSR Alevtina KOLCHINA
Women's 10km Sweden Sweden Toini GUSTAFSSON Norway Norway Berit MØRDRE-LAMMEDAL Norway Norway Inger AUFLES
Women's 3x5km relay Norway Norway Inger AUFLES
Babben ENGER
Berit MØRDRE-LAMMEDAL
Sweden Sweden Britt STRANDBERG
Barbro MARTINSSON
Toini GUSTAFSSON
USSR USSR Alevtina KOLCHINA
Galina KULAKOVA
Rita ACHKINA
Total 7 7 7
Figure skating Figure skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual Austria Austria Wolfgang SCHWARZ United States United States Tim WOOD France France Patrick PERA
Women's individual United States United States Peggy FLEMING German Democratic Republic German Democratic Republic Gabriele SEYFERT Czechoslovakia Czechoslovakia Hana MASKOVA
Mixed pairs USSR USSR Oleg PROTOPOPOV
Lyudmila BELOUSOVA
USSR USSR Tatyana ZHUK
Aleksandr GORELIK
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Margot GLOCKSHUBER
Wolfgang DANNE
Total 3 3 3
Ice Hockey Ice Hockey
Event 1st 2nd 3rd
Men's ice hockey USSR USSR Vitali DAVIDOV
Anatoli IONOV
Oleg ZAITZEV
Yuri MOISSEYEV
Evgeni MISHAKOV
Viktor ZINGER
Evgeni ZIMIN
Boris MAYOROV
Viktor KOUSKINE
Vladimir VIKULOV
Viktor POLUPANOV
Viktor BLINOV
Anatoli FIRSOV
Aleksandr RAGULIN
Veniamin ALEKSANDROV
Vyacheslav STARSHINOV
Viktor KONOVALENKO
Igor ROMICHEVSKY
Czechoslovakia Czechoslovakia Vaclav NEDOMANSKY
Josef CERNY
Josef GOLONKA
Jan HRBATÝ
Vladimír NADRCHAL
Jan KLAPÁC
Jiri HOLIK
Jan SUCHÝ
Oldrich MACHAC
Frantisek SEVCIK
Jaroslav JIRÍK
Josef HORESOVSKY
Karel MASOPUST
Petr HEJMA
Jan HAVEL
Jiri KOCHTA
Vladimir DZURILLA
Frantisek POSPISIL
Canada Canada Herbert PINDER
Roger BOURBONNAIS
Paul CONLIN
Ted HARGREAVES
Stephen MONTEITH
Raymond CADIEUX
Marshall JOHNSTON
Kenneth BRODERICK
Wayne STEPHENSON
Danny O'SHEA
Barry MACKENZIE
Morris MOTT
Terrence O'MALLEY
Francis HUCK
William MCMILLAN
Gary DINEEN
Brian GLENNIE
Gerry PINDER
Total 1 1 1
Luge Luge
Event 1st 2nd 3rd
Men's singles Austria Austria Manfred SCHMID German Democratic Republic German Democratic Republic Thomas KÖHLER German Democratic Republic German Democratic Republic Klaus-Michael BONSACK
Women's singles Italy Italy Erica LECHNER Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Christa SCHMUCK Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Angelika DÜNHAUPT
Mixed doubles German Democratic Republic German Democratic Republic Thomas KÖHLER
Klaus-Michael BONSACK
Austria Austria Ewald WALCH
Manfred SCHMID
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Wolfgang WINKLER
Fritz NACHMANN
Total 3 3 3
Nordic Combined Nordic Combined
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Franz KELLER Switzerland Switzerland Alois KÄLIN German Democratic Republic German Democratic Republic Andreas KUNZ
Total 1 1 1
Ski Jumping Ski Jumping
Event 1st 2nd 3rd
Men's Normal Hill individual Czechoslovakia Czechoslovakia Jiri RASKA Austria Austria Reinhold BACHLER Austria Austria Baldur PREIML
Men's Large Hill individual USSR USSR Vladimir BELUSOV Czechoslovakia Czechoslovakia Jiri RASKA Norway Norway Lars GRINI
Total 2 2 2
Speed skating Speed skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's 500m Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Erhard KELLER Norway Norway Magne THOMASSEN--
United States United States Richard MCDERMOTT
Men's 1500m Netherlands Netherlands Kees VERKERK Netherlands Netherlands Ard SCHENK--
Norway Norway Ivar ERIKSEN
Men's 5000m Norway Norway Fred Anton MAIER Netherlands Netherlands Kees VERKERK Netherlands Netherlands Peter NOTTET
Men's 10000m Sweden Sweden Johnny HÖGLIN Norway Norway Fred Anton MAIER Sweden Sweden Örjan SANDLER
Women's 500m USSR USSR Lyudmila TITOVA United States United States Dianne HOLUM--
United States United States Jennifer FISH
United States United States Mary MEYERS
Women's 1000m Netherlands Netherlands Carry GEIJSSEN USSR USSR Lyudmila TITOVA United States United States Dianne HOLUM
Women's 1500m Finland Finland Kaija MUSTONEN Netherlands Netherlands Carry GEIJSSEN Netherlands Netherlands Stien BAAS-KAISER
Women's 3000m Netherlands Netherlands Ans SCHUT Finland Finland Kaija MUSTONEN Netherlands Netherlands Stien BAAS-KAISER
Total 8 12 5
Games total 35 39 32