Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Great Britain 1948 London 33 33 33 99
Total 33 33 33 99

Great Britain 1948 London

Athletics Athletics
Event 1st 2nd 3rd
Men's 100m United States United States Harrison DILLARD United States United States Barney EWELL Panama Panama Lloyd LABEACH
Men's 200m United States United States Mel PATTON United States United States Barney EWELL Panama Panama Lloyd LABEACH
Men's 400m Jamaica Jamaica, British Arthur WINT Jamaica Jamaica, British Herbert MCKENLEY United States United States Mal WHITFIELD
Men's 800m United States United States Mal WHITFIELD Jamaica Jamaica, British Arthur WINT France France Marcel HANSENNE
Men's 1500m Sweden Sweden Henry ERIKSSON Sweden Sweden Lennart STRAND Netherlands Netherlands Willem SLIJKHUIS
Men's 5000m Belgium Belgium Gaston REIFF Czechoslovakia Czechoslovakia Emil ZÁTOPEK Netherlands Netherlands Willem SLIJKHUIS
Men's 10000m Czechoslovakia Czechoslovakia Emil ZÁTOPEK France France Alain MIMOUN Sweden Sweden Bertil ALBERTSSON
Men's marathon Argentina Argentina Delfo CABRERA Great Britain Great Britain Thomas John Henry RICHARDS Belgium Belgium Etienne GAILLY
Men's 110m hurdles United States United States Bill PORTER United States United States Clyde SCOTT United States United States Craig DIXON
Men's 400m hurdles United States United States Roy Braxton COCHRAN Sri Lanka Ceylon Duncan WHITE Sweden Sweden Rune LARSSON
Men's 3000m steeplechase Sweden Sweden Tore SJÖSTRAND Sweden Sweden Fritz Erik ELMSÃ?TER Sweden Sweden Göte HAGSTRÖM
Men's 4x100m relay United States United States Lorenzo WRIGHT
Barney EWELL
Harrison DILLARD
Mel PATTON
Great Britain Great Britain Ken JONES
John Arthur GREGORY
John ARCHER
Alastair MCCORQUODALE
Italy Italy Carlo MONTI
Enrico PERRUCCONI
Antonio SIDDI
Michele TITO
Men's 4x400m relay United States United States Roy Braxton COCHRAN
Mal WHITFIELD
Arthur Harold HARNDEN
Clifford Frederick BOURLAND
France France Jean KEREBEL
Francois SCHEWETTA
Robert CHEF D'HÔTEL
Jacques LUNIS
Sweden Sweden Folke ALNEVIK
Kurt LUNDQUIST
Rune LARSSON
Lars-Erik WOLFBRANDT
Men's 10000m walk Sweden Sweden John MIKAELSSON Sweden Sweden Ingemar JOHANSSON Switzerland Switzerland Fritz SCHWAB
Men's 50km walk Sweden Sweden John LJUNGGREN Switzerland Switzerland Gaston GODEL Great Britain Great Britain Terence Lloyd JOHNSON
Men's long jump United States United States William Samuel STEELE Australia Australia Thomas Theodore BRUCE United States United States Herbert Paul Jr. DOUGLAS
Men's triple jump Sweden Sweden Arne ÅHMAN Australia Australia George Gordon AVERY Turkey Turkey Ruhi SARIALP
Men's high jump Australia Australia John WINTER Norway Norway Bjorn Andreas PAULSON United States United States George STANICH
Men's pole vault United States United States Guinn SMITH Finland Finland Erkki KATAJA United States United States Bob RICHARDS
Men's shot put United States United States Wilbur THOMPSON United States United States Francis James DELANEY United States United States James FUCHS
Men's discus throw Italy Italy Adolfo CONSOLINI Italy Italy Giuseppe TOSI United States United States Fortune GORDIEN
Men's hammer throw Hungary Hungary Imre NÉMETH Yugoslavia Yugoslavia Ivan GUBIJAN United States United States Robert Howard BENNETT
Men's javelin throw Finland Finland Tapio RAUTAVAARA United States United States Steve SEYMOUR Hungary Hungary József VÁRSZEGI
Men's decathlon United States United States Bob MATHIAS France France Ignace HEINRICH United States United States Floyd SIMMONS
Women's 100m Netherlands Netherlands Fanny BLANKERS-KOEN Great Britain Great Britain Dorothy HALL Australia Australia Shirley STRICKLAND
Women's 200m Netherlands Netherlands Fanny BLANKERS-KOEN Great Britain Great Britain Audrey WILLIAMSON United States United States Audrey PATTERSON
Women's 80m hurdles Netherlands Netherlands Fanny BLANKERS-KOEN Great Britain Great Britain Maureen GARDNER Australia Australia Shirley STRICKLAND
Women's 4x100m relay Netherlands Netherlands Fanny BLANKERS-KOEN
Gerda VAN DER KADE-KOUDIJS
Jeannette Josephina Maria WITZIERS-TIMMER
Xenia STAD-DE JONG
Australia Australia Shirley STRICKLAND
June MASTON
Joyce KING
Betty MCKINNON
Canada Canada Nancy MACKAY
Diane FOSTER
Viola MYERS
Patricia JONES
Women's long jump Hungary Hungary Olga GYARMATI Argentina Argentina Noemi SIMONETTO DE PORTELA Sweden Sweden Ann-Britt LEYMAN
Women's high jump United States United States Alice COACHMAN Great Britain Great Britain Dorothy ODAM France France Micheline OSTERMEYER
Women's shot put France France Micheline OSTERMEYER Italy Italy Amelia PICCININI Austria Austria Ine SCHÄFFER
Women's discus throw France France Micheline OSTERMEYER Italy Italy Edera CORDIALE-GENTILE France France Jacqueline MAZEAS
Women's javelin throw Austria Austria Herma BAUMA Finland Finland Kaisa PARVIAINEN Denmark Denmark Lily CARLSTEDT
Total 33 33 33
Games total 33 33 33