Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
United States 1980 Lake Placid 38 39 38 115
Total 38 39 38 115

United States 1980 Lake Placid

Alpine Skiing Alpine Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's slalom Sweden Sweden Ingemar STENMARK United States United States Phillip MAHRE Switzerland Switzerland Jacques LÜTHY
Men's giant slalom Sweden Sweden Ingemar STENMARK Liechtenstein Liechtenstein Andreas WENZEL Austria Austria Hans ENN
Men's downhill Austria Austria Leonhard STOCK Austria Austria Peter WIRNSBERGER Canada Canada Steve PODBORSKI
Women's slalom Liechtenstein Liechtenstein Hanni WENZEL Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Christa KINSHOFER GUETHLEIN Switzerland Switzerland Erika HESS
Women's giant slalom Liechtenstein Liechtenstein Hanni WENZEL Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Irene EPPLE France France Perrine PELEN
Women's downhill Austria Austria Annemarie MOSER-PROLL Liechtenstein Liechtenstein Hanni WENZEL Switzerland Switzerland Marie-Theres NADIG
Total 6 6 6
Biathlon Biathlon
Event 1st 2nd 3rd
Men's 10km sprint German Democratic Republic German Democratic Republic Frank ULLRICH USSR USSR Vladimir ALIKIN USSR USSR Anatoly ALYABYEV
Men's 20km individual USSR USSR Anatoly ALYABYEV German Democratic Republic German Democratic Republic Frank ULLRICH German Democratic Republic German Democratic Republic Eberhard ROSCH
Men's 4x7.5km relay USSR USSR Vladimir ALIKIN
Vladimir BARNACHOV
Aleksandr TIKHONOV
Anatoly ALYABYEV
German Democratic Republic German Democratic Republic Mathias JUNG
Frank ULLRICH
Klaus SIEBERT
Eberhard ROSCH
Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Franz BERNREITER
Peter ANGERER
Hansi ESTNER
Gerhard WINKLER
Total 3 3 3
Bobsleigh Bobsleigh
Event 1st 2nd 3rd
Men's two-man Switzerland Switzerland Erich SCHÄRER
Joseph BENZ
German Democratic Republic German Democratic Republic Bernhard GERMESHAUSEN
Hans Jürgen GERHARDT
German Democratic Republic German Democratic Republic Meinhard NEHMER
Bogdan MUSIOL
Men's four-man German Democratic Republic German Democratic Republic Meinhard NEHMER
Bernhard GERMESHAUSEN
Bogdan MUSIOL
Hans Jürgen GERHARDT
Switzerland Switzerland Erich SCHÄRER
Rudolf MARTI
Ulrich BÄCHLI
Joseph BENZ
German Democratic Republic German Democratic Republic Horst SCHÖNAU
Detlef RICHTER
Roland WETZIG
Andreas KIRCHNER
Total 2 2 2
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's 15km Sweden Sweden Thomas WASSBERG Finland Finland Juha MIETO Norway Norway Ove AUNLI
Men's 30km USSR USSR Nikolay ZIMYATOV USSR USSR Vasily ROCHEV Bulgaria Bulgaria Ivan LEBANOV
Men's 50km USSR USSR Nikolay ZIMYATOV Finland Finland Juha MIETO USSR USSR Aleksandr ZAVYALOV
Men's 4x10km relay USSR USSR Vasily ROCHEV
Yevgeny BELYAEV
Nikolay BAZHUKOV
Nikolay ZIMYATOV
Norway Norway Lars Erik ERIKSEN
Ove AUNLI
Per Knut AALAND
Oddvar BRAA
Finland Finland Harri KIRVESNIEMI
Matti PITKÄNEN
Pertti TEURAJÄRVI
Juha MIETO
Women's 5km USSR USSR Raisa SMETANINA Finland Finland Hilkka RIIHIVUORI Czechoslovakia Czechoslovakia Kvetoslava JERIOVA
Women's 10km German Democratic Republic German Democratic Republic Barbara PETZOLD Finland Finland Hilkka RIIHIVUORI Finland Finland Helena TAKALO
Women's 4x5km relay German Democratic Republic German Democratic Republic Marlies ROSTOCK
Veronika SCHMIDT
Carola ANDING
Barbara PETZOLD
USSR USSR Nina BALDYCHEVA
Galina KULAKOVA
Nina ROCHEVA
Raisa SMETANINA
Norway Norway Brit PETTERSEN
Marit MYRMAEL
Anette BÖE
Berit AUNLI
Total 7 7 7
Figure skating Figure skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual Great Britain Great Britain Robin COUSINS German Democratic Republic German Democratic Republic Jan HOFFMANN United States United States Charles TICKNER
Women's individual German Democratic Republic German Democratic Republic Anett PÖTZSCH United States United States Linda FRATIANNE Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Dagmar LURZ
Mixed pairs USSR USSR Irina RODNINA
Aleksandr ZAYTSEV
USSR USSR Marina CHERKASOVA
Sergey SHAKRAY
German Democratic Republic German Democratic Republic Manuela MAGER
Uwe BEWERSDORFF
Mixed ice dancing USSR USSR Natalya LINICHUK
Gennady KARPONOSOV
Hungary Hungary Krisztina REGÖCZY
Andras SALLAY
USSR USSR Irina MOISEYEVA
Andrey MINENKOV
Total 4 4 4
Ice Hockey Ice Hockey
Event 1st 2nd 3rd
Men's ice hockey United States United States John O'CALLAHAN
Kenneth MORROW
Robert SUTER
David SILK
Robert MCCLANAHAN
Mark PAVELICH
Steven CHRISTOFF
Michael ERUZIONE
Mark WELLS
James CRAIG
William BAKER
Michael RAMSEY
David CHRISTIAN
Mark JOHNSON
John HARRINGTON
William SCHNEIDER
Neal BROTEN
Eric STROBEL
Philip VERCHOTA
USSR USSR Vladislav TRETYAK
Zinetula BILJALETDINOV
Aleksandr GOLIKOV
Aleksei KASATONOV
Vladimir KRUTOV
Sergei MAKAROV
Boris MIKHAYLOV
Vasili PERVUKHINE
Aleksandr SKVORTSOV
Valery VASILYEV
Helmuts BALDERIS
Viacheslav FETISOV
Vladimir GOLIKOV
Valery KHARLAMOV
Yuri LEBEDEV
Aleksandr MALTSEV
Vladimir MYSHKIN
Vladimir PETROV
Sergei STARIKOV
Viktor ZHLUKTOV
Sweden Sweden Per-Eric LINDBERGH
Tomas JONSSON
Ulf WEINSTOCK
Tommy SAMUELSSON
Thomas ERIKSSON
Mats AAHLBERG
Mats NÄSLUND
Bengt LUNDHOLM
Bo BERGLUND
Lars MOLIN
William LÖFQVIST
Sture ANDERSSON
Jan ERIKSSON
Mats WALTIN
Per LUNDQVIST
Lars Haakan ERIKSSON
Lennart NORBERG
Leif HOLMGREN
Dan SÖDERSTRÖM
Total 1 1 1
Luge Luge
Event 1st 2nd 3rd
Men's singles German Democratic Republic German Democratic Republic Bernhard GLASS Italy Italy Paul HILDGARTNER Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Anton WINKLER
Women's singles USSR USSR Vera ZOZULA German Democratic Republic German Democratic Republic Melitta SOLLMANN USSR USSR Ingrida AMANTOVA
Mixed doubles German Democratic Republic German Democratic Republic Hans RINN
Norbert HAHN
Italy Italy Peter GSCHNITZER
Karl BRUNNER
Austria Austria Georg FLUCKINGER
Karl SCHROTT
Total 3 3 3
Nordic Combined Nordic Combined
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual German Democratic Republic German Democratic Republic Ulrich WEHLING Finland Finland Jouko KARJALAINEN German Democratic Republic German Democratic Republic Konrad WINKLER
Total 1 1 1
Ski Jumping Ski Jumping
Event 1st 2nd 3rd
Men's Normal Hill individual Austria Austria Anton INNAUER German Democratic Republic German Democratic Republic Manfred DECKERT--
Japan Japan Hirokazu YAGI
Men's Large Hill individual Finland Finland Jouko TÖRMÄNEN Austria Austria Hubert NEUPER Finland Finland Jari PUIKKONEN
Total 2 3 1
Speed skating Speed skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's 500m United States United States Eric HEIDEN USSR USSR Yevgeny KULIKOV Netherlands Netherlands Lieuwe DE BOER
Men's 1000m United States United States Eric HEIDEN Canada Canada Gaetan BOUCHER Norway Norway Frode RÖNNING
USSR USSR Vladimir LOBANOV
Men's 1500m United States United States Eric HEIDEN Norway Norway Kai Arne STENSHJEMMET Norway Norway Terje ANDERSEN
Men's 5000m United States United States Eric HEIDEN Norway Norway Kai Arne STENSHJEMMET Norway Norway Tom Erik OXHOLM
Men's 10000m United States United States Eric HEIDEN Netherlands Netherlands Piet KLEINE Norway Norway Tom Erik OXHOLM
Women's 500m German Democratic Republic German Democratic Republic Karin KANIA United States United States Leah MUELLER USSR USSR Natalya PETRUSEVA
Women's 1000m USSR USSR Natalya PETRUSEVA United States United States Leah MUELLER German Democratic Republic German Democratic Republic Silvia ALBRECHT
Women's 1500m Netherlands Netherlands Annie BORCKINK Netherlands Netherlands Adriana VISSER German Democratic Republic German Democratic Republic Sabine BECKER
Women's 3000m Norway Norway Björg Eva JENSEN German Democratic Republic German Democratic Republic Sabine BECKER United States United States Beth HEIDEN
Total 9 9 10
Games total 38 39 38