Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
United States 1904 St Louis 96 92 92 280
Total 96 92 92 280

United States 1904 St Louis

Archery Archery
Men's double york round (100y - 80y - 60y)
1st United States United States George Philipp BRYANT
2nd United States United States Robert WILLIAMS
3rd United States United States William Henry THOMPSON
Men's double american round (60y - 50y - 40y)
1st United States United States George Philipp BRYANT
2nd United States United States Robert WILLIAMS
3rd United States United States William Henry THOMPSON
Men's team round 60y
1st United States United States William Henry THOMPSON
Louis W. MAXSON
Robert WILLIAMS
Galen Carter SPENCER
2nd United States United States Samuel Harding DUVALL
William A. CLARK
Charles R. HUBBARD
Charles S. WOODRUFF
3rd United States United States Wallace BRYANT
Henry Barber RICHARDSON
George Philipp BRYANT
Cyrus Edwin DALLIN
Women's double national round (60y - 50y)
1st United States United States Matilda Scott HOWELL
2nd United States United States Emma C. COOKE
3rd United States United States Jessie POLLOCK
Women's double columbia round (50y - 40y - 30y)
1st United States United States Matilda Scott HOWELL
2nd United States United States Emma C. COOKE
3rd United States United States Jessie POLLOCK
Women's team round 50y
1st United States United States Jessie POLLOCK
Louise TAYLOR
Matilda Scott HOWELL
Laura WOODRUFF
2nd United States United States Emma C. COOKE
Mabel TAYLOR
17 Total
Athletics Athletics
Men's 60m
1st United States United States Archie HAHN
2nd United States United States William HOGENSON
3rd United States United States Fay MOULTON
Men's 100m
1st United States United States Archie HAHN
2nd United States United States John Nathaniel CARTMELL
3rd United States United States William HOGENSON
Men's 200m
1st United States United States Archie HAHN
2nd United States United States John Nathaniel CARTMELL
3rd United States United States William HOGENSON
Men's 400m
1st United States United States Harry HILLMAN
2nd United States United States Frank WALLER
3rd United States United States Herman GROMAN
Men's 800m
1st United States United States James LIGHTBODY
2nd United States United States Howard VALENTINE
3rd United States United States Emil BREITKREUTZ
Men's 1500m
1st United States United States James LIGHTBODY
2nd United States United States William Frank VERNER
3rd United States United States Lacey HEARN
Men's marathon
1st United States United States Thomas HICKS
2nd United States United States Albert CORAY
3rd United States United States Arthur NEWTON
Men's 110m hurdles
1st United States United States Frederick SCHULE
2nd United States United States Thaddeus SHIDELER
3rd United States United States Lesley ASHBURNER
Men's 200m hurdles
1st United States United States Harry HILLMAN
2nd United States United States Frank CASTLEMAN
3rd United States United States George POAGE
Men's 400m hurdles
1st United States United States Harry HILLMAN
2nd United States United States Frank WALLER
3rd United States United States George POAGE
Men's 2590m steeplechase
1st United States United States James LIGHTBODY
2nd Great Britain Great Britain John DALY
3rd United States United States Arthur NEWTON
Men's 4miles team
1st United States United States George UNDERWOOD
Howard VALENTINE
Arthur NEWTON
Paul Harry PILGRIM
David Curtis MUNSON
2nd Mixed Team Mixed Team William Frank VERNER
Albert CORAY
James LIGHTBODY
Lacey HEARN
Sidney HATCH
Men's long jump
1st United States United States Meyer PRINSTEIN
2nd United States United States Daniel FRANK
3rd United States United States Robert STANGLAND
Men's long jump, standing
1st United States United States Ray EWRY
2nd United States United States Charles KING
3rd United States United States John BILLER
Men's triple jump
1st United States United States Meyer PRINSTEIN
2nd United States United States Frederick ENGLEHARDT
3rd United States United States Robert STANGLAND
Men's triple jump, standing
1st United States United States Ray EWRY
2nd United States United States Charles KING
3rd United States United States Joseph F. STADLER
Men's high jump
1st United States United States Samuel JONES
2nd United States United States Garrett SERVISS
3rd Germany Germany Paul WEINSTEIN
Men's high jump, standing
1st United States United States Ray EWRY
2nd United States United States Joseph F. STADLER
3rd United States United States Lawson N. ROBERTSON
Men's pole vault
1st United States United States Charles DVORAK
2nd United States United States Leroy SAMSE
3rd United States United States Louis WILKINS
Men's discus throw
1st United States United States Martin SHERIDAN
2nd United States United States Ralph ROSE
3rd Greece Greece Nicolaos GEORGANDAS
Men's hammer throw
1st United States United States John Jesus FLANAGAN
2nd United States United States John DEWITT
3rd United States United States Ralph ROSE
Men's shot put
1st United States United States Ralph ROSE
2nd United States United States William Wesley COE
3rd United States United States Lawrence E. Joseph FEUERBACH
Men's 56lb weight throw (25.4kg)
1st Canada Canada Etienne DESMARTEAU
2nd United States United States John Jesus FLANAGAN
3rd United States United States James MITCHELL
Men's triathlon (long jump / shot put / 100 yards)
1st United States United States Max EMMERICH
2nd United States United States John GRIEB
3rd United States United States William MERZ
Men's decathlon
1st Great Britain Great Britain Thomas Francis KIELY
2nd United States United States Adam GUNN
3rd United States United States Thomas Truxton HARE
74 Total
Boxing Boxing
Men's - 47.63kg (flyweight)
1st United States United States George FINNEGAN
2nd United States United States Miles BURKE
Men's 47.63 - 52.16kg (bantamweight)
1st United States United States Oliver L. KIRK
2nd United States United States George FINNEGAN
Men's 52.16 - 56.7kg (featherweight)
1st United States United States Oliver L. KIRK
2nd United States United States Frank HALLER
3rd United States United States Frederick GILMORE
Men's 56.7 - 61.24kg (lightweight)
1st United States United States Harry J. SPANGER
2nd United States United States James Jack EAGAN
3rd United States United States Russell VAN HORN
Men's 61.24 - 65.77kg (welterweight)
1st United States United States Albert YOUNG
2nd United States United States Harry J. SPANGER
3rd United States United States James Jack EAGAN
3rd United States United States Joseph LYDON
Men's 65.77 - 71.67kg (middleweight)
1st United States United States Charles MAYER
2nd United States United States Benjamin SPRADLEY
Men's + 71.67kg (heavyweight)
1st United States United States Samuel BERGER
2nd United States United States Charles MAYER
3rd United States United States William MICHAELS
19 Total
Cycling Track Cycling Track
Men's 1/4 mile (402.3m)
1st United States United States Marcus HURLEY
2nd United States United States Burton DOWNING
3rd United States United States Edward BILLINGTON
Men's 1/3 mile (536.5m)
1st United States United States Marcus HURLEY
2nd United States United States Burton DOWNING
3rd United States United States Edward BILLINGTON
Men's 1/2 mile (804.7m)
1st United States United States Marcus HURLEY
2nd United States United States Edward BILLINGTON
3rd United States United States Burton DOWNING
Men's 1 mile (1609.3m)
1st United States United States Marcus HURLEY
2nd United States United States Burton DOWNING
3rd United States United States Edward BILLINGTON
Men's 2 miles (3.218km)
1st United States United States Burton DOWNING
2nd United States United States Oscar GOERKE
3rd United States United States Marcus HURLEY
Men's 5 miles (8.046km)
1st United States United States Charles SCHLEE
2nd United States United States George WILEY
3rd United States United States Arthur F. ANDREWS
Men's 25 miles (40.232km)
1st United States United States Burton DOWNING
2nd United States United States Arthur F. ANDREWS
3rd United States United States George WILEY
21 Total
Diving Diving
Men's 10m platform
1st United States United States George SHELDON
2nd Germany Germany Georg HOFFMANN
3rd Germany Germany Alfred BRAUNSCHWEIGER
3rd United States United States Frank KEHOE
Men's plunge for distance
1st United States United States William Paul DICKEY
2nd United States United States Edgar H. ADAMS
3rd United States United States Leo Budd GOODWIN
7 Total
Fencing Fencing
Men's épée individual
1st Cuba Cuba Ramon FONST
2nd Cuba Cuba Charles TATHAM
3rd Cuba Cuba Albertson VAN ZO POST
Men's foil individual
1st Cuba Cuba Ramon FONST
2nd Cuba Cuba Albertson VAN ZO POST
3rd Cuba Cuba Charles TATHAM
Men's foil team
1st Mixed Team Mixed Team Albertson VAN ZO POST
Ramon FONST
Manuel DIAZ
2nd United States United States Charles Fitzhugh TOWNSEND
Charles TATHAM
Arthur FOX
Men's sabre individual
1st Cuba Cuba Manuel DIAZ
2nd United States United States William GREBE
3rd Cuba Cuba Albertson VAN ZO POST
Men's stick, single
1st Cuba Cuba Albertson VAN ZO POST
2nd United States United States William Scott O'CONNOR
3rd United States United States William GREBE
14 Total
Football Football
Men's football
1st Canada Canada George DUCKER
John Alexander FRASER
Frederick STEEP
Ernest LINTON
Frederick STEEP
John Alexander FRASER
Gordon MACDONALD
Robert LANE
Robert LANE
Alexander HALL
William TWAITS
Ernest LINTON
John GOURLEY
Albert JOHNSON
Thomas TAYLOR
John GOURLEY
Alexander HALL
Albert JOHNSON
William TWAITS
Thomas TAYLOR
Gordon MACDONALD
George DUCKER
2nd United States United States Peter Joseph RATICAN
Charles Albert BARTLIFF
Raymond E. LAWLER
Warren G. BRITTINGHAM
Thomas Thurston JANUARY
Charles James JANUARY
Alexander CUDMORE
Joseph LYDON
Louis John MENGES
Oscar B. BROCKMEYER
John Hartnett JANUARY
3rd United States United States JOHNSON
Henry Wood JAMESON
DIERKES
Cormic F. COSTGROVE
Claude Stanley JAMESON
Thomas J. COOKE
George Edwin COOKE
Frank FROST
Joseph J. BRADY
Martin T. DOOLING
O'CONNELL
Harry TATE
3 Total
Golf Golf
Men's individual
1st Canada Canada George Seymour LYON
2nd United States United States Henri Chandler EGAN
3rd United States United States Burt P. MCKINNIE
3rd United States United States Francis Clement NEWTON
Men's team
1st United States United States Walter Eugene EGAN
Robert Edward HUNTER
Kenneth Paine EDWARDS
Danieledward SAWYER
Mason Elliot PHELPS
Warren K. WOOD
Henri Chandler EGAN
Clement E. SMOOT
Edward M. CUMMINS
Nathaniel Fish MOORE
2nd United States United States Burt P. MCKINNIE
Ralph MCKITTRICK
Francis Clement NEWTON
John Deere CADY
Albert Bond LAMBERT
Stuart Grosvenor STICKNEY
Arthur William STICKNEY
Frederick SEMPLE
Henry POTTER
John R. MAXWELL
3rd United States United States
7 Total
Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic
Men's individual all-round
1st United States United States Julius LENHART
2nd Germany Germany Wilhelm WEBER
3rd Switzerland Switzerland Adolf SPINNLER
Men's combined 3 events
1st Switzerland Switzerland Adolf SPINNLER
2nd United States United States Julius LENHART
3rd Germany Germany Wilhelm WEBER
Men's combined 4 events
1st United States United States Anton HEIDA
2nd United States United States George EYSER
3rd United States United States William MERZ
Men's team competition
1st United States United States Philipp KASSEL
Max HESS
John GRIEB
Julius LENHART
Anton HEIDA
Ernst RECKEWEG
2nd United States United States Julian SCHMITZ
John BISSINGER
Max WOLF
Arthur ROSENKAMPF
Otto STEFFEN
Emil BEYER
3rd United States United States George MEYER
Edward SIEGLER
Robert MAYACK
John DUHA
Philipp SCHUSTER
Charles KRAUSE
Men's parallel bars
1st United States United States George EYSER
2nd United States United States Anton HEIDA
3rd United States United States John DUHA
Men's horizontal bar
1st United States United States Anton HEIDA
1st United States United States Edward HENNIG
3rd United States United States George EYSER
Men's vault
1st United States United States Anton HEIDA
1st United States United States George EYSER
3rd United States United States William MERZ
Men's pommel horse
1st United States United States Anton HEIDA
2nd United States United States George EYSER
3rd United States United States William MERZ
Men's rings
1st United States United States Hermann GLASS
2nd United States United States William MERZ
3rd United States United States Emil VOIGT
Men's rope climbing
1st United States United States George EYSER
2nd United States United States Charles KRAUSE
3rd United States United States Emil VOIGT
Men's club swinging
1st United States United States Edward HENNIG
2nd United States United States Emil VOIGT
3rd United States United States Ralph WILSON
33 Total
Rowing Rowing
Men's single sculls (1x)
1st United States United States Frank GREER
2nd United States United States James JUVENAL
3rd United States United States Constance TITUS
Men's pair without coxswain (2-)
1st United States United States Joseph RYAN
Robert FARNAM
2nd United States United States John J.F. MULCAHY
William VARLEY
3rd United States United States John JOACHIM
Joseph BUERGER
Men's double sculls (2x)
1st United States United States William VARLEY
John J.F. MULCAHY
2nd United States United States John Grey HOBEN
James MCLOUGHLIN
3rd United States United States John WELLS
Joseph RAVANACK
Men's four without coxswain (4-)
1st United States United States August ERKER
Arthur STOCKHOFF
George DIETZ
Albert NASSE
2nd United States United States Frederick SUERIG
Michael BEGLEY
Martin FROMANACK
Charles AMAN
3rd United States United States John FREITAG
Frank DUNIMERTH
Gustav VOERG
Louis G. HELM
Men's eight with coxswain (8+)
1st United States United States Louis ABELL
Harry Hunter LOTT
Michael D. GLEASON
James FLANIGAN
John EXLEY
Charles E. ARMSTRONG
Joseph F. DEMPSEY
Frank Reaner SCHELL
Frederick CRESSER
2nd Canada Canada Donald MACKENZIE
George Patrick REIFFENSTEIN
William WADSWORTH
Arthur B. BAILEY
Joseph George WRIGHT
Philip Ewing BOYD
William RICE
George M. STRANGE
Thomas Richardson LOUDON
14 Total
Swimming Swimming
Men's 50y freestyle (45.72m)
1st Hungary Hungary Zoltan HALMAY
2nd United States United States J. Scott LEARY
3rd United States United States Charles DANIELS
Men's 100y freestyle (91.44m)
1st Hungary Hungary Zoltan HALMAY
2nd United States United States Charles DANIELS
3rd United States United States J. Scott LEARY
Men's 220y freestyle
1st United States United States Charles DANIELS
2nd United States United States Francis GAILEY
3rd Germany Germany Emil RAUSCH
Men's 440y freestyle
1st United States United States Charles DANIELS
2nd United States United States Francis GAILEY
3rd Austria Austria Otto WAHLE
Men's 880y freestyle (804.66m)
1st Germany Germany Emil RAUSCH
2nd United States United States Francis GAILEY
3rd Hungary Hungary Geza KISS
Men's 1 mile freestyle
1st Germany Germany Emil RAUSCH
2nd Hungary Hungary Geza KISS
3rd United States United States Francis GAILEY
Men's 100y backstroke
1st Germany Germany Walter BRACK
2nd Germany Germany Georg HOFFMANN
3rd Germany Germany Georg ZACHARIAS
Men's 440y breaststroke (402.33m)
1st Germany Germany Georg ZACHARIAS
2nd Germany Germany Walter BRACK
3rd United States United States Hehry Jamison HANDY
Men's 4x50y freestyle relay
1st United States United States Joseph A. RUDDY
Louis De Breda HANDLEY
Leo Budd GOODWIN
Charles DANIELS
2nd United States United States William TUTTLE
Hugo GOETZ
David HAMMOND
Raymond THORNE
3rd United States United States Gwynne EVANS
William Robert ORTHWEIN
Amadee REYBURN
Marquard SCHWARTZ
27 Total
Tennis Tennis
Men's singles
1st United States United States Beals Coleman WRIGHT
2nd United States United States Robert LEROY
3rd United States United States Alphonzo Edward BELL
3rd United States United States Edgar Welch LEONARD
Men's doubles
1st United States United States Beals Coleman WRIGHT
Edgar Welch LEONARD
2nd United States United States Robert LEROY
Alphonzo Edward BELL
3rd United States United States Allen Tarwater WEST
Joseph Walker WEAR
3rd United States United States Clarence Olivier GAMBLE
Arthur Yancey WEAR
8 Total
Weightlifting Weightlifting
Men's heavyweight - two hand lift
1st Greece Greece Perikles KAKOUSIS
2nd United States United States Oscar Paul OSTHOFF
3rd United States United States Frank KUNGLER
Men's all-around Dumbbell contest
1st United States United States Oscar Paul OSTHOFF
2nd United States United States Frederick WINTERS
3rd United States United States Frank KUNGLER
6 Total
Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle
Men's - 47.6kg (light-flyweight)
1st United States United States Robert CURRY
2nd United States United States John HEIN
3rd United States United States Gustav THIEFENTHALER
Men's 47.6 - 52.16kg (flyweight)
1st United States United States George Nicholas MEHNERT
2nd United States United States Gustav BAUER
3rd United States United States William NELSON
Men's 52.16 - 56.7kg (bantamweight)
1st United States United States Isidor NIFLOT
2nd United States United States August WESTER
3rd United States United States Zenon B. STREBLER
Men's 56.7 - 61.23kg (featherweight)
1st United States United States Benjamin Joseph BRADSHAW
2nd United States United States Theodore MCLEAR
3rd United States United States Charles E. CLAPPER
Men's 61.23 - 65.77kg (lightweight)
1st United States United States Otto F. ROEHM
2nd United States United States Rudolph TESING
3rd United States United States Albert ZIRKEL
Men's 65.77 - 71.67kg (welterweight)
1st United States United States Charles ERICKSEN
2nd United States United States William BECKMANN
3rd United States United States Jerry WINHOLTZ
Men's + 71.67kg (heavyweight)
1st United States United States Bernhuff HANSEN
2nd United States United States Frank KUNGLER
3rd United States United States Frederick Charles WARMBOLD
21 Total
Lacrosse Lacrosse
Men's lacrosse
1st Canada Canada George CATTANACH
H. LYLE
Benjamin JAMIESON
William Laurie BURNS
Elie BLANCHARD
Jack FLETT
L.H. PENTLAND
George BRETZ
Sandy COWAN
W. BRENNAUGH
William F.L. ORRIS
George CLOUTIER
Hilliard LAIDLAW
2nd United States United States GIBSON
PARTRIDGE
LEHMAN
Patrick CROGAN
HESS
A.H. VENN
MURPHY
WOODS
YOUNG
Robert Edward HUNTER
George PASSMORE
J.W. DOWLING
SULLIVAN
3rd Canada Canada
3 Total
Roque Roque
Men's individual
1st United States United States Charles JACOBUS
2nd United States United States Smith O. STREETER
3rd United States United States Charles BROWN
3 Total
Tug of War Tug of War
Men's tug of war
1st United States United States Oscar G. OLSON
H. SICLING
Patrick FLANAGAN
Sydney B. JOHNSON
Conrad MAGNUSSEN
2nd United States United States August RODENBERGER
William SEILING
Charles ROSE
Max BRAUN
Orrin Thomas UPSHAW
3rd United States United States Frank KUNGLER
H. JACOBS
Charles HABERCORN
Charles THEAS
H. FRIDE
3 Total
280 Games total