Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
France 1968 Grenoble 35 39 32 106
Total 35 39 32 106

France 1968 Grenoble

Alpine Skiing Alpine Skiing
Men's downhill
1st France France Jean-Claude KILLY
2nd France France Guy PÉRILLAT
3rd Switzerland Switzerland Jean-Daniel DÄTWYLER
Men's slalom
1st France France Jean-Claude KILLY
2nd Austria Austria Herbert HUBER
3rd Austria Austria Alfred MATT
Men's giant slalom
1st France France Jean-Claude KILLY
2nd Switzerland Switzerland Willy FAVRE
3rd Austria Austria Heinrich MESSNER
Women's downhill
1st Austria Austria Olga PALL
2nd France France Isabelle MIR
3rd Austria Austria Christl HAAS
Women's slalom
1st France France Marielle GOITSCHEL
2nd Canada Canada Nancy GREENE
3rd France France Annie FAMOSE
Women's giant slalom
1st Canada Canada Nancy GREENE
2nd France France Annie FAMOSE
3rd Switzerland Switzerland Fernande BOCHATAY
18 Total
Biathlon Biathlon
Men's 20km individual
1st Norway Norway Magnar SOLBERG
2nd USSR USSR Aleksandr TIKHONOV
3rd USSR USSR Vladimir GUNDARTSEV
Men's 4x7.5km relay
1st USSR USSR Nikolay PUSANOV
Viktor MAMATOV
Vladimir GUNDARTSEV
Aleksandr TIKHONOV
2nd Norway Norway Ola WÆRHAUG
Jon ISTAD
Magnar SOLBERG
Olav JORDET
3rd Sweden Sweden Tore ERIKSSON
Olle PETRUSSON
Holmfrid OLSSON
Lars-Göran ARWIDSON
6 Total
Bobsleigh Bobsleigh
Men's two-man
1st Italy Italy Eugenio MONTI
Luciano DE PAOLIS
2nd Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Horst FLOTH
Pepi BADER
3rd Romania Romania Ion PANTURU
Nicolae NEAGOE
Men's four-man
1st Italy Italy Mario ARMANO
Eugenio MONTI
Luciano DE PAOLIS
Roberto ZANDONELLA
2nd Austria Austria Reinhold DURNTHALER
Erwin THALER
Herbert GRUBER
Josef EDER
3rd Switzerland Switzerland Willi HOFMANN
Jean WICKI
Walter GRAF
Hans CANDRIAN
6 Total
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Men's 15km
1st Norway Norway Harald GRØNNINGEN
2nd Finland Finland Eero MANTYRANTA
3rd Sweden Sweden Gunnar LARSSON
Men's 30km
1st Italy Italy Franco NONES
2nd Norway Norway Odd MARTINSEN
3rd Finland Finland Eero MANTYRANTA
Men's 50km
1st Norway Norway Ole ELLEFSÆTER
2nd USSR USSR Vyacheslav VEDENIN
3rd Switzerland Switzerland Joseph HAAS
Men's 4x10km relay
1st Norway Norway Harald GRØNNINGEN
Odd MARTINSEN
Pål TYLDUM
Ole ELLEFSÆTER
2nd Sweden Sweden Assar RÖNNLUND
Gunnar LARSSON
Jan HALVARSSON
Bjarne ANDERSSON
3rd Finland Finland Kalevi LAURILA
Eero MANTYRANTA
Kalevi OIKARAINEN
Hannu TAIPALE
Women's 5km
1st Sweden Sweden Toini GUSTAFSSON
2nd USSR USSR Galina KULAKOVA
3rd USSR USSR Alevtina KOLCHINA
Women's 10km
1st Sweden Sweden Toini GUSTAFSSON
2nd Norway Norway Berit MØRDRE-LAMMEDAL
3rd Norway Norway Inger AUFLES
Women's 3x5km relay
1st Norway Norway Berit MØRDRE-LAMMEDAL
Inger AUFLES
Babben ENGER
2nd Sweden Sweden Britt STRANDBERG
Barbro MARTINSSON
Toini GUSTAFSSON
3rd USSR USSR Alevtina KOLCHINA
Galina KULAKOVA
Rita ACHKINA
21 Total
Figure skating Figure skating
Men's individual
1st Austria Austria Wolfgang SCHWARZ
2nd United States United States Tim WOOD
3rd France France Patrick PERA
Women's individual
1st United States United States Peggy FLEMING
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Gabriele SEYFERT
3rd Czechoslovakia Czechoslovakia Hana MASKOVA
Mixed pairs
1st USSR USSR Lyudmila BELOUSOVA
Oleg PROTOPOPOV
2nd USSR USSR Tatyana ZHUK
Aleksandr GORELIK
3rd Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Margot GLOCKSHUBER
Wolfgang DANNE
9 Total
Ice Hockey Ice Hockey
Men's ice hockey
1st USSR USSR Veniamin ALEKSANDROV
Vyacheslav STARSHINOV
Viktor KONOVALENKO
Igor ROMICHEVSKY
Vitali DAVIDOV
Anatoli IONOV
Oleg ZAITZEV
Yuri MOISSEYEV
Evgeni MISHAKOV
Viktor ZINGER
Evgeni ZIMIN
Boris MAYOROV
Viktor KOUSKINE
Vladimir VIKULOV
Viktor POLUPANOV
Viktor BLINOV
Anatoli FIRSOV
Aleksandr RAGULIN
2nd Czechoslovakia Czechoslovakia Petr HEJMA
Jan HAVEL
Jiri KOCHTA
Vladimir DZURILLA
Frantisek POSPISIL
Vaclav NEDOMANSKY
Josef CERNY
Josef GOLONKA
Jan HRBATÝ
Vladimír NADRCHAL
Jan KLAPÁC
Jiri HOLIK
Jan SUCHÝ
Oldrich MACHAC
Frantisek SEVCIK
Jaroslav JIRÍK
Josef HORESOVSKY
Karel MASOPUST
3rd Canada Canada Francis HUCK
William MCMILLAN
Gary DINEEN
Brian GLENNIE
Gerry PINDER
Herbert PINDER
Roger BOURBONNAIS
Paul CONLIN
Ted HARGREAVES
Stephen MONTEITH
Raymond CADIEUX
Marshall JOHNSTON
Kenneth BRODERICK
Wayne STEPHENSON
Danny O'SHEA
Barry MACKENZIE
Morris MOTT
Terrence O'MALLEY
3 Total
Luge Luge
Men's singles
1st Austria Austria Manfred SCHMID
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Thomas KÖHLER
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic Klaus-Michael BONSACK
Women's singles
1st Italy Italy Erica LECHNER
2nd Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Christa SCHMUCK
3rd Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Angelika DÜNHAUPT
Mixed doubles
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Thomas KÖHLER
Klaus-Michael BONSACK
2nd Austria Austria Ewald WALCH
Manfred SCHMID
3rd Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Wolfgang WINKLER
Fritz NACHMANN
9 Total
Nordic Combined Nordic Combined
Men's individual
1st Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Franz KELLER
2nd Switzerland Switzerland Alois KÄLIN
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic Andreas KUNZ
3 Total
Ski Jumping Ski Jumping
Men's Normal Hill individual
1st Czechoslovakia Czechoslovakia Jiri RASKA
2nd Austria Austria Reinhold BACHLER
3rd Austria Austria Baldur PREIML
Men's Large Hill individual
1st USSR USSR Vladimir BELUSOV
2nd Czechoslovakia Czechoslovakia Jiri RASKA
3rd Norway Norway Lars GRINI
6 Total
Speed skating Speed skating
Men's 500m
1st Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Erhard KELLER
2nd Norway Norway Magne THOMASSEN
2nd United States United States Richard MCDERMOTT
Men's 1500m
1st Netherlands Netherlands Kees VERKERK
2nd Netherlands Netherlands Ard SCHENK
2nd Norway Norway Ivar ERIKSEN
Men's 5000m
1st Norway Norway Fred Anton MAIER
2nd Netherlands Netherlands Kees VERKERK
3rd Netherlands Netherlands Peter NOTTET
Men's 10000m
1st Sweden Sweden Johnny HÖGLIN
2nd Norway Norway Fred Anton MAIER
3rd Sweden Sweden Örjan SANDLER
Women's 500m
1st USSR USSR Lyudmila TITOVA
2nd United States United States Dianne HOLUM
2nd United States United States Jennifer FISH
2nd United States United States Mary MEYERS
Women's 1000m
1st Netherlands Netherlands Carry GEIJSSEN
2nd USSR USSR Lyudmila TITOVA
3rd United States United States Dianne HOLUM
Women's 1500m
1st Finland Finland Kaija MUSTONEN
2nd Netherlands Netherlands Carry GEIJSSEN
3rd Netherlands Netherlands Stien BAAS-KAISER
Women's 3000m
1st Netherlands Netherlands Ans SCHUT
2nd Finland Finland Kaija MUSTONEN
3rd Netherlands Netherlands Stien BAAS-KAISER
25 Total
106 Games total