Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
United States 2002 Salt Lake City 80 76 78 234
Total 80 76 78 234

United States 2002 Salt Lake City

Alpine Skiing Alpine Skiing
Men's Alpine combined
1st Norway Norway Омодт
2nd United States United States Миллер
3rd Austria Austria Райх
Men's slalom
1st France France Видаль
2nd France France Амьез
3rd Austria Austria Райх
Men's giant slalom
1st Austria Austria Эберхартер
2nd United States United States Миллер
3rd Norway Norway Кьюс
Men's super-G
1st Norway Norway Омодт
2nd Austria Austria Эберхартер
3rd Austria Austria Шифферер
Men's downhill
1st Austria Austria Штробль
2nd Norway Norway Кьюс
3rd Austria Austria Эберхартер
Women's Alpine combined
1st Croatia Croatia Костелич
2nd Austria Austria Гетшль
3rd Germany Germany Эртль
Women's slalom
1st Croatia Croatia Костелич
2nd France France Пекиньо
3rd Sweden Sweden Пэрсон
Women's giant slalom
1st Croatia Croatia Костелич
2nd Sweden Sweden Пэрсон
3rd Switzerland Switzerland Неф
Women's super-G
1st Italy Italy Чеккарелли
2nd Croatia Croatia Костелич
3rd Italy Italy Путцер
Women's downhill
1st France France Монтийе
2nd Italy Italy Костнер
3rd Austria Austria Гетшль
30 Total
Biathlon Biathlon
Men's 10km sprint
1st Norway Norway Бьорндален
2nd Germany Germany Фишер
3rd Austria Austria Пернер
Men's 20km individual
1st Norway Norway Бьорндален
2nd Germany Germany Лукк
3rd Russian Federation Russian Federation Майгуров
Men's 12.5km pursuit
1st Norway Norway Бьорндален
2nd France France Пуаре
3rd Germany Germany Гросс
Men's 4x7.5km relay
1st Norway Norway Андресен
Бьорндален
Ханеволд
Гьелланд
2nd Germany Germany Зендель
Лукк
Гросс
Фишер
3rd France France Дефран
Пуаре
Марге
Робер
Women's 7.5km sprint
1st Germany Germany Вильхельм
2nd Germany Germany Дизль
3rd Sweden Sweden Форсберг
Women's 15km individual
1st Germany Germany Хенкель
2nd Norway Norway Пуаре
3rd Sweden Sweden Форсберг
Women's 10km pursuit
1st Russian Federation Russian Federation Пылева
2nd Germany Germany Вильхельм
3rd Bulgaria Bulgaria Никульчина
Women's 4x7.5km relay
1st Germany Germany Дизль
Вильхельм
Апель
Хенкель
2nd Norway Norway Тьорхольм
Пуаре
Скьельбрейд
Андреасен
3rd Russian Federation Russian Federation Куклева
Ахатова
Пылева
Ишмуратова
24 Total
Bobsleigh Bobsleigh
Men's two-man
1st Germany Germany Ланген
Циммерманн
2nd Switzerland Switzerland Райх
Андерхуб
3rd Switzerland Switzerland Аннен
Хефти
Men's four-man
1st Germany Germany Ланге
Кушке
Кюн
Эмбах
2nd United States United States Хейс
Шаффенхауэр
Джонс
Хейнс
3rd United States United States Шимер
Шарп
Кон
Стил
Women's two-woman
1st United States United States Баккен
Флауэрс
2nd Germany Germany Прокофф
Хольцнер
3rd Germany Germany Эрдман
Хершманн
9 Total
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Men's sprint 1.5km
1st Norway Norway Хетланд
2nd Germany Germany Шликенридер
3rd Italy Italy Дзордзи
Men's Combined 10km + 10km pursuit
1st Norway Norway Ольсгорд
1st Norway Norway Эстиль
3rd Sweden Sweden Элофссон
Men's 15km
1st Estonia Estonia Веерпалу
2nd Norway Norway Эстиль
3rd Estonia Estonia Мяэ
Men's 30km mass start
1st Austria Austria Хоффманн
2nd Austria Austria Ботвинов
3rd Norway Norway Скьелдал
Men's 50km
1st Russian Federation Russian Federation Иванов
2nd Estonia Estonia Веерпалу
3rd Norway Norway Хьельмесет
Men's 4x10km relay
1st Norway Norway Эукланн
Скьелдал
Эстиль
Ольсгорд
2nd Italy Italy Май
Пиллер-Коттрер
Ди Чента
Дзордзи
3rd Germany Germany Филбрих
Ангерер
Шлюттер
Зоммерфельдт
Women's sprint 1.5km
1st Russian Federation Russian Federation Чепалова
2nd Germany Germany Захенбахер
3rd Norway Norway Моен-Гуидон
Women's Combined 5km + 5km pursuit
1st Canada Canada Скотт
2nd Czech Republic Czech Republic Нойманнова
3rd Germany Germany Бауэр
Women's 10km
1st Norway Norway Скари-Мартинсен
2nd Russian Federation Russian Federation Чепалова
3rd Italy Italy Бельмондо
Women's 15km mass start
1st Italy Italy Бельмондо
2nd Czech Republic Czech Republic Нойманнова
3rd Russian Federation Russian Federation Чепалова
Women's 30km
1st Italy Italy Паруцци
2nd Italy Italy Бельмондо
3rd Norway Norway Скари-Мартинсен
Women's 4x5km relay
1st Germany Germany Хенкель
Кюнцель
Бауэр
Захенбахер
2nd Norway Norway Бьорген
Педерсен
Скари-Мартинсен
Моен-Гуидон
3rd Switzerland Switzerland Хубер
Альбрехт-Лоретан
Роша
Леонарди-Кортеси
36 Total
Curling Curling
Men's curling
1st Norway Norway Трулсен
Давангер
Нергаард
Ваагберг
Рамсфелл
2nd Canada Canada Валчук
Бартлетт
Мартин
Райкрофт
Тралнберг
3rd Switzerland Switzerland Шваллер А.
Эгглер
Рамстейн
Шваллер К.
Гричтинг
Women's curling
1st Great Britain Great Britain Кнокс
Рэнкин
Мартин
Макдональд
Мортон
2nd Switzerland Switzerland Эбноэтер
Фрей
Роэтлисбергер
Отт
Бидо
3rd Canada Canada Скиннер
Нельсон
Ло
Виткрофт
Нобле
6 Total
Figure skating Figure skating
Men's individual
1st Russian Federation Russian Federation Ягудин
2nd Russian Federation Russian Federation Плющенко
3rd United States United States Гебель
Women's individual
1st France France Анисина
Пейзера
2nd Russian Federation Russian Federation Лобачева
Авербух
3rd Italy Italy Фузар-Поли
Маргальо
Mixed pairs
1st Canada Canada Сале
Пеллетье
1st Russian Federation Russian Federation Бережная
Сихарулидзе
3rd China China Сю Чен
Чжао Хонбо
Mixed ice dancing
1st United States United States Хьюз
2nd Russian Federation Russian Federation Слуцкая
3rd United States United States Кван
12 Total
Freestyle Skiing Freestyle Skiing
Men's aerials
1st Czech Republic Czech Republic Валента
2nd United States United States Пэк
3rd Belarus Belarus Гришин
Men's moguls
1st Finland Finland Лахтела
2nd United States United States Майер
3rd France France Гай
Women's aerials
1st Australia Australia Кэмплин
2nd Canada Canada Бреннер
3rd Canada Canada Дионн
Women's moguls
1st Norway Norway Траа
2nd United States United States Барк
3rd Japan Japan Сатойя
12 Total
Ice Hockey Ice Hockey
Men's ice hockey
1st Canada Canada Бродер
Джозеф
Нолан- Линдрос- Смит
Кария- Айзерман- Лемье
Игинла- Ганье- Сакик
Нуиндайк- Пека- Флери
Белфор
Макиннис- Пронгер
Нидермайер- Фут
Блэйк- Джовановски
Брюер- Шенахэн
2nd United States United States Баррассо
Лич- Миллер
Сутер- Челиос
Рафальски- Хаусли
Поти- Герин
Рихтер
Данхэм
Ткачук- Янг- Реник
Амонти- Ролстон- Друри
Модано- Леклер- Халл
Дэдмарш- Уэйт- Йорк
3rd Russian Federation Russian Federation Хабибулин
Брызгалов
Буре П.- Жамнов- Буре В.
Афиногенов- Яшин- Николишин
Самсонов- Федоров- Ковальчук
Ковалев- Ларионов- Дацюк
Подомацкий
Миронов- Малахов
Гончар-Каспарайтис
Марков- Твердовский
Кравчук- Кваша
Women's ice hockey
1st Canada Canada ST-PIERRE
WICKENHEISER
BECHARD
BRISSON
CHARTRAND
GOYETTE
HEFFORD
OUELLETTE
POUNDER
SMALL
SUNOHARA
ANTAL
BOTTERILL
CAMPBELL
DUPUIS
HEANEY
KELLAR
PIPER
SHEWCHUK
SOSTORICS
2nd United States United States BAKER
CHU
DECOSTA
GRANATO
KILBOURNE
LOONEY
MLECZKO
POTTER
TUETING
WENDELL
BAILEY
BYE
DARWITZ
DUNN
KENNEDY
KING
MERZ
MOUNSEY
RUGGIERO
WALL
3rd Sweden Sweden MARTIN
ANDERSSON
BERGGREN
EDSTRAND
HOLST
LARSSON
LINDSTROM
ROTH
SAMUELSSON
VIKMAN
AHLEN
ALMBLAD
ANDERSSON
BERGSTRAND
ELFSBERG
JANSSON
LINDBERG
PETTERSSON
RUNDQVIST
SJOLANDER
6 Total
Luge Luge
Men's singles
1st Italy Italy Цоггелер
2nd Germany Germany Хакль
3rd Austria Austria Прокк
Women's singles
1st Germany Germany Отто
2nd Germany Germany Нидернхубер
3rd Germany Germany Краузхаар
Mixed doubles
1st Germany Germany Ляйтнер
Реч
2nd United States United States Гриммет
Мартин
3rd United States United States Торп
Айвз
9 Total
Nordic Combined Nordic Combined
Men's individual
1st Finland Finland Лайюнен
2nd Finland Finland Таллус
3rd Austria Austria Готтвальд
Men's Individual sprint
1st Finland Finland Лайюнен
2nd Germany Germany Аккерманн
3rd Austria Austria Готтвальд
Men's team
1st Finland Finland Маннинен
Лайюнен
Мантила
Таллус
2nd Germany Germany Хеттих
Аккерманн
Кирхайзен
Хехлиг
3rd Austria Austria Грубер
Готтвальд
Билер
Штехер
9 Total
Short Track Speed Skating Short Track Speed Skating
Men's 500m
1st Canada Canada Ганьон
2nd Canada Canada Гюйметт
3rd United States United States Смит
Men's 1000m
1st Australia Australia Бредбери
2nd United States United States Оно
3rd Canada Canada Туркотт
Men's 1500m
1st United States United States Оно
2nd China China Ли Цзяцзюнь
3rd Canada Canada Ганьон
Men's 5000m relay
1st Canada Canada Гюйметт
Туркотт
Ганьон
Тремблэ
2nd Italy Italy Карта
Родиджари
Карнино
Франческина
3rd China China Ли Е
Гуо Вэй
Ли Цзяцзюнь
Кай Фэн
Women's 500m
1st China China Ян Ян А
2nd Bulgaria Bulgaria Раданова
3rd China China Ван Чуньлу
Women's 1000m
1st China China Ян Ян А
2nd Korea Republic Korea Republic Ко Джи Хьюн
3rd China China Ян Ян С
Women's 1500m
1st Korea Republic Korea Republic Ко Джи Хьюн
2nd Korea Republic Korea Republic Чой Юн Кьюн
3rd Bulgaria Bulgaria Раданова
Women's 3000m relay
1st Korea Republic Korea Republic Чой Мин Кьюн
Парк Хэ Вон
Ху Мин Жин
Чой Юн Кьюн
2nd China China Ян Ян А
Ван Чуньлу
Ян Ян С
Сунь Даньдань
3rd Canada Canada Чарест
Гулет-Надон
Дроле
Краус
24 Total
Skeleton Skeleton
Men's individual
1st United States United States Шеа
2nd Austria Austria Реттль
3rd Switzerland Switzerland Штэли
Women's individual
1st United States United States Гэйл
2nd United States United States Пэрсли
3rd Great Britain Great Britain Кумбер
6 Total
Ski Jumping Ski Jumping
Men's Normal Hill individual
1st Switzerland Switzerland Амманн
2nd Germany Germany Ханнавальд
3rd Poland Poland Малыш
Men's Large Hill individual
1st Switzerland Switzerland Амманн
2nd Poland Poland Малыш
3rd Finland Finland Хаутамяки
Men's Large Hill team
1st Germany Germany Ханнавальд
Урманн
Хокке
Шмитт
2nd Finland Finland Хаутамяки
Юссилайнен
Линдстрем
Ахонен
3rd Slovenia Slovenia Фрас
Краньец
Петерка
Зонта
9 Total
Snowboard Snowboard
Men's Giant parallel slalom
1st Switzerland Switzerland Шох
2nd Sweden Sweden Рикардссон
3rd United States United States Клаг
Men's Half-pipe
1st United States United States Пауэрс
2nd United States United States Касс
3rd United States United States Томас
Women's Giant parallel slalom
1st France France Блан
2nd France France Рюби
3rd Italy Italy Треттель
Women's Half-pipe
1st United States United States Кларк
2nd France France Видаль
3rd Switzerland Switzerland Ройтелер
12 Total
Speed skating Speed skating
Men's 500m
1st United States United States Фитцрэндольф
2nd Japan Japan Шимицу
3rd United States United States Карпентер
Men's 1000m
1st Netherlands Netherlands Ван Велде
2nd Netherlands Netherlands Бос
3rd United States United States Чик
Men's 1500m
1st United States United States Парра
2nd Netherlands Netherlands Ютдехааге
3rd Norway Norway Сундрол
Men's 5000m
1st Netherlands Netherlands Ютдехааге
2nd United States United States Парра
3rd Germany Germany Боден
Men's 10000m
1st Netherlands Netherlands Ютдехааге
2nd Netherlands Netherlands Ромме
3rd Norway Norway Сэтре
Women's 500m
1st Canada Canada Лемэй-Доан
2nd Germany Germany Гарбрехт-Энфельдт
3rd Germany Germany Фелькер
Women's 1000m
1st United States United States Уитти
2nd Germany Germany Фелькер
3rd United States United States Родригес
Women's 1500m
1st Germany Germany Фризингер
2nd Germany Germany Фелькер
3rd United States United States Родригес
Women's 3000m
1st Germany Germany Пехштайн
2nd Netherlands Netherlands Греневольд
3rd Canada Canada Классен
Women's 5000m
1st Germany Germany Пехштайн
2nd Netherlands Netherlands Смит
3rd Canada Canada Хьюз
30 Total
234 Games total