Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
United States 1980 Lake Placid 38 39 38 115
Total 38 39 38 115

United States 1980 Lake Placid

Alpine Skiing Alpine Skiing
Men's slalom
1st Sweden Sweden Ingemar STENMARK
2nd United States United States Phillip MAHRE
3rd Switzerland Switzerland Jacques LÜTHY
Men's giant slalom
1st Sweden Sweden Ingemar STENMARK
2nd Liechtenstein Liechtenstein Andreas WENZEL
3rd Austria Austria Hans ENN
Men's downhill
1st Austria Austria Leonhard STOCK
2nd Austria Austria Peter WIRNSBERGER
3rd Canada Canada Steve PODBORSKI
Women's slalom
1st Liechtenstein Liechtenstein Hanni WENZEL
2nd Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Christa KINSHOFER GUETHLEIN
3rd Switzerland Switzerland Erika HESS
Women's giant slalom
1st Liechtenstein Liechtenstein Hanni WENZEL
2nd Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Irene EPPLE
3rd France France Perrine PELEN
Women's downhill
1st Austria Austria Annemarie MOSER-PROLL
2nd Liechtenstein Liechtenstein Hanni WENZEL
3rd Switzerland Switzerland Marie-Theres NADIG
18 Total
Biathlon Biathlon
Men's 10km sprint
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Frank ULLRICH
2nd USSR USSR Vladimir ALIKIN
3rd USSR USSR Anatoly ALYABYEV
Men's 20km individual
1st USSR USSR Anatoly ALYABYEV
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Frank ULLRICH
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic Eberhard ROSCH
Men's 4x7.5km relay
1st USSR USSR Vladimir ALIKIN
Vladimir BARNACHOV
Aleksandr TIKHONOV
Anatoly ALYABYEV
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Frank ULLRICH
Mathias JUNG
Klaus SIEBERT
Eberhard ROSCH
3rd Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Franz BERNREITER
Peter ANGERER
Hansi ESTNER
Gerhard WINKLER
9 Total
Bobsleigh Bobsleigh
Men's two-man
1st Switzerland Switzerland Erich SCHÄRER
Joseph BENZ
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Bernhard GERMESHAUSEN
Hans Jürgen GERHARDT
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic Meinhard NEHMER
Bogdan MUSIOL
Men's four-man
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Meinhard NEHMER
Bernhard GERMESHAUSEN
Bogdan MUSIOL
Hans Jürgen GERHARDT
2nd Switzerland Switzerland Erich SCHÄRER
Rudolf MARTI
Ulrich BÄCHLI
Joseph BENZ
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic Horst SCHÖNAU
Detlef RICHTER
Roland WETZIG
Andreas KIRCHNER
6 Total
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Men's 15km
1st Sweden Sweden Thomas WASSBERG
2nd Finland Finland Juha MIETO
3rd Norway Norway Ove AUNLI
Men's 30km
1st USSR USSR Nikolay ZIMYATOV
2nd USSR USSR Vasily ROCHEV
3rd Bulgaria Bulgaria Ivan LEBANOV
Men's 50km
1st USSR USSR Nikolay ZIMYATOV
2nd Finland Finland Juha MIETO
3rd USSR USSR Aleksandr ZAVYALOV
Men's 4x10km relay
1st USSR USSR Vasily ROCHEV
Yevgeny BELYAEV
Nikolay BAZHUKOV
Nikolay ZIMYATOV
2nd Norway Norway Lars Erik ERIKSEN
Ove AUNLI
Per Knut AALAND
Oddvar BRAA
3rd Finland Finland Harri KIRVESNIEMI
Matti PITKÄNEN
Pertti TEURAJÄRVI
Juha MIETO
Women's 5km
1st USSR USSR Raisa SMETANINA
2nd Finland Finland Hilkka RIIHIVUORI
3rd Czechoslovakia Czechoslovakia Kvetoslava JERIOVA
Women's 10km
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Barbara PETZOLD
2nd Finland Finland Hilkka RIIHIVUORI
3rd Finland Finland Helena TAKALO
Women's 4x5km relay
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Marlies ROSTOCK
Veronika SCHMIDT
Carola ANDING
Barbara PETZOLD
2nd USSR USSR Nina BALDYCHEVA
Galina KULAKOVA
Nina ROCHEVA
Raisa SMETANINA
3rd Norway Norway Brit PETTERSEN
Marit MYRMAEL
Anette BÖE
Berit AUNLI
21 Total
Figure skating Figure skating
Men's individual
1st Great Britain Great Britain Robin COUSINS
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Jan HOFFMANN
3rd United States United States Charles TICKNER
Women's individual
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Anett PÖTZSCH
2nd United States United States Linda FRATIANNE
3rd Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Dagmar LURZ
Mixed pairs
1st USSR USSR Irina RODNINA
Aleksandr ZAYTSEV
2nd USSR USSR Marina CHERKASOVA
Sergey SHAKRAY
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic Manuela MAGER
Uwe BEWERSDORFF
Mixed ice dancing
1st USSR USSR Natalya LINICHUK
Gennady KARPONOSOV
2nd Hungary Hungary Krisztina REGÖCZY
Andras SALLAY
3rd USSR USSR Irina MOISEYEVA
Andrey MINENKOV
12 Total
Ice Hockey Ice Hockey
Men's ice hockey
1st United States United States John O'CALLAHAN
Kenneth MORROW
Robert SUTER
David SILK
Robert MCCLANAHAN
Mark PAVELICH
Steven CHRISTOFF
Michael ERUZIONE
Mark WELLS
James CRAIG
William BAKER
Michael RAMSEY
David CHRISTIAN
Mark JOHNSON
John HARRINGTON
William SCHNEIDER
Neal BROTEN
Eric STROBEL
Philip VERCHOTA
2nd USSR USSR Vasili PERVUKHINE
Aleksandr SKVORTSOV
Valery VASILYEV
Vladislav TRETYAK
Zinetula BILJALETDINOV
Aleksandr GOLIKOV
Aleksei KASATONOV
Vladimir KRUTOV
Sergei MAKAROV
Boris MIKHAYLOV
Vladimir MYSHKIN
Vladimir PETROV
Sergei STARIKOV
Viktor ZHLUKTOV
Helmuts BALDERIS
Viacheslav FETISOV
Vladimir GOLIKOV
Valery KHARLAMOV
Yuri LEBEDEV
Aleksandr MALTSEV
3rd Sweden Sweden Per-Eric LINDBERGH
Tomas JONSSON
Ulf WEINSTOCK
Tommy SAMUELSSON
Thomas ERIKSSON
Mats AAHLBERG
Mats NÄSLUND
Bengt LUNDHOLM
Bo BERGLUND
Lars MOLIN
William LÖFQVIST
Sture ANDERSSON
Jan ERIKSSON
Mats WALTIN
Per LUNDQVIST
Lars Haakan ERIKSSON
Lennart NORBERG
Leif HOLMGREN
Dan SÖDERSTRÖM
3 Total
Luge Luge
Men's singles
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Bernhard GLASS
2nd Italy Italy Paul HILDGARTNER
3rd Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Anton WINKLER
Women's singles
1st USSR USSR Vera ZOZULA
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Melitta SOLLMANN
3rd USSR USSR Ingrida AMANTOVA
Mixed doubles
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Hans RINN
Norbert HAHN
2nd Italy Italy Peter GSCHNITZER
Karl BRUNNER
3rd Austria Austria Georg FLUCKINGER
Karl SCHROTT
9 Total
Nordic Combined Nordic Combined
Men's individual
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Ulrich WEHLING
2nd Finland Finland Jouko KARJALAINEN
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic Konrad WINKLER
3 Total
Ski Jumping Ski Jumping
Men's Normal Hill individual
1st Austria Austria Anton INNAUER
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Manfred DECKERT
2nd Japan Japan Hirokazu YAGI
Men's Large Hill individual
1st Finland Finland Jouko TÖRMÄNEN
2nd Austria Austria Hubert NEUPER
3rd Finland Finland Jari PUIKKONEN
6 Total
Speed skating Speed skating
Men's 500m
1st United States United States Eric HEIDEN
2nd USSR USSR Yevgeny KULIKOV
3rd Netherlands Netherlands Lieuwe DE BOER
Men's 1000m
1st United States United States Eric HEIDEN
2nd Canada Canada Gaetan BOUCHER
3rd Norway Norway Frode RÖNNING
3rd USSR USSR Vladimir LOBANOV
Men's 1500m
1st United States United States Eric HEIDEN
2nd Norway Norway Kai Arne STENSHJEMMET
3rd Norway Norway Terje ANDERSEN
Men's 5000m
1st United States United States Eric HEIDEN
2nd Norway Norway Kai Arne STENSHJEMMET
3rd Norway Norway Tom Erik OXHOLM
Men's 10000m
1st United States United States Eric HEIDEN
2nd Netherlands Netherlands Piet KLEINE
3rd Norway Norway Tom Erik OXHOLM
Women's 500m
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Karin KANIA
2nd United States United States Leah MUELLER
3rd USSR USSR Natalya PETRUSEVA
Women's 1000m
1st USSR USSR Natalya PETRUSEVA
2nd United States United States Leah MUELLER
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic Silvia ALBRECHT
Women's 1500m
1st Netherlands Netherlands Annie BORCKINK
2nd Netherlands Netherlands Adriana VISSER
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic Sabine BECKER
Women's 3000m
1st Norway Norway Björg Eva JENSEN
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Sabine BECKER
3rd United States United States Beth HEIDEN
28 Total
115 Games total