Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Yugoslavia 1984 Sarajevo 39 39 39 117
Total 39 39 39 117

Yugoslavia 1984 Sarajevo

Alpine Skiing Alpine Skiing
Men's slalom
1st United States United States Phillip MAHRE
2nd United States United States Steven MAHRE
3rd France France Didier BOUVET
Men's giant slalom
1st Switzerland Switzerland Max JULEN
2nd Yugoslavia Yugoslavia Jure FRANKO
3rd Liechtenstein Liechtenstein Andreas WENZEL
Men's downhill
1st United States United States William JOHNSON
2nd Switzerland Switzerland Peter MÜLLER
3rd Austria Austria Anton STEINER
Women's slalom
1st Italy Italy Paoletta MAGONI
2nd France France Perrine PELEN
3rd Liechtenstein Liechtenstein Ursula KONZETT
Women's giant slalom
1st United States United States Debbie ARMSTRONG
2nd United States United States Christin COOPER
3rd France France Perrine PELEN
Women's downhill
1st Switzerland Switzerland Michela FIGINI
2nd Switzerland Switzerland Maria WALLISER
3rd Czechoslovakia Czechoslovakia Olga CHARVATOVA
18 Total
Biathlon Biathlon
Men's 10km sprint
1st Norway Norway Eirik KVALFOSS
2nd Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Peter ANGERER
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic Matthias JACOB
Men's 20km individual
1st Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Peter ANGERER
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Frank-Peter ROETSCH
3rd Norway Norway Eirik KVALFOSS
Men's 4x7.5km relay
1st USSR USSR Sergei BULIGINE
Dmitri VASSILIEV
Alguimantas SHALNA
Yuri KACHKAROV
2nd Norway Norway Eirik KVALFOSS
Kjell SÖBAK
Odd LIRHUS
Rolf STORSVEEN
3rd Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Walter PICHLER
Fritz FISCHER
Ernst REITER
Peter ANGERER
9 Total
Bobsleigh Bobsleigh
Men's two-man
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Wolfgang HOPPE
Dietmar SCHAUERHAMMER
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Bernhard LEHMANN
Bogdan MUSIOL
3rd USSR USSR Zintis EKMANIS
Vladimir ALEKSANDROV
Men's four-man
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Roland WETZIG
Andreas KIRCHNER
Wolfgang HOPPE
Dietmar SCHAUERHAMMER
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Bogdan MUSIOL
Eberhard WEISE
Bernhard LEHMANN
Ingo VOGE
3rd Switzerland Switzerland Silvio GIOBELLINA
Urs SALZMANN
Heinz STETTLER
Rico FREIERMUTH
6 Total
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Men's 15km
1st Sweden Sweden Gunde Anders SVAN
2nd Finland Finland Aki KARVONEN
3rd Finland Finland Harri KIRVESNIEMI
Men's 30km
1st USSR USSR Nikolay ZIMYATOV
2nd USSR USSR Aleksandr ZAVYALOV
3rd Sweden Sweden Gunde Anders SVAN
Men's 50km
1st Sweden Sweden Thomas WASSBERG
2nd Sweden Sweden Gunde Anders SVAN
3rd Finland Finland Aki KARVONEN
Men's 4x10km relay
1st Sweden Sweden Benny Tord KOHLBERG
Gunde Anders SVAN
Thomas WASSBERG
Jan OTTOSSON
2nd USSR USSR Aleksandr ZAVYALOV
Nikolay ZIMYATOV
Aleksandr BATIUK
Vladimir NIKITINE
3rd Finland Finland Juha MIETO
Aki KARVONEN
Kari RISTANEN
Harri KIRVESNIEMI
Women's 5km
1st Finland Finland Marja-Liisa KIRVESNIEMI
2nd Norway Norway Berit AUNLI
3rd Czechoslovakia Czechoslovakia Kvetoslava JERIOVA
Women's 10km
1st Finland Finland Marja-Liisa KIRVESNIEMI
2nd USSR USSR Raisa SMETANINA
3rd Norway Norway Brit PETTERSEN
Women's 20km
1st Finland Finland Marja-Liisa KIRVESNIEMI
2nd USSR USSR Raisa SMETANINA
3rd Norway Norway Anne JAHREN
Women's 4x5km relay
1st Norway Norway Anne JAHREN
Berit AUNLI
Inger Helene NYBRAATEN
Brit PETTERSEN
2nd Czechoslovakia Czechoslovakia Blanka PAULU
Kvetoslava JERIOVA
Dagmar SCHVUBOVA
Gabriela SVOBODOVA
3rd Finland Finland Marjo MATIKAINEN
Eija HYYTIAINEN
Marja-Liisa KIRVESNIEMI
Pirkko MÄÄTTÄ
24 Total
Figure skating Figure skating
Men's individual
1st United States United States Scott HAMILTON
2nd Canada Canada Brian ORSER
3rd Czechoslovakia Czechoslovakia Josef SABOVCIK
Women's individual
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Katarina WITT
2nd United States United States Rosalyn SUMNERS
3rd USSR USSR Kira IVANOVA
Mixed pairs
1st USSR USSR Yelena VALOVA
Oleg VASILYEV
2nd United States United States Peter CARRUTHERS
Kitty CARRUTHERS
3rd USSR USSR Oleg MAKAROV
Larisa SELEZNYOVA
Mixed ice dancing
1st Great Britain Great Britain Jayne TORVILL
Christopher DEAN
2nd USSR USSR Natalya BESTEMYANOVA
Andrey BUKIN
3rd USSR USSR Marina KLIMOVA
Sergey PONOMARENKO
12 Total
Ice Hockey Ice Hockey
Men's ice hockey
1st USSR USSR Sergei MAKAROV
Vasili PERVUKHINE
Sergei STARIKOV
Aleksei KASATONOV
Vladislav TRETYAK
Vladimir KOVIN
Sergei CHEPELEV
Vladimir KRUTOV
Viacheslav FETISOV
Viktor TUMENEV
Igor LARIONOV
Vladimir MYSHKIN
Aleksandr SKVORTSOV
Aleksandr GERASIMOV
Andrei KOMUTOV
Zinetula BILJALETDINOV
Aleksandr KOZHERNIKOV
Nikolai DROZDETSKI
Igor STELNOV
Mikhail VASSILIEV
2nd Czechoslovakia Czechoslovakia Radoslav SVOBODA
Igor LIBA
Dusan PASEK
Vladimir RUZICKA
Jiri HRDINA
Jaroslav KORBELA
Jaroslav BENAK
Vladimir KYHOS
Frantisek CERNIK
Jaromir SINDEL
Eduard UVIRA
Vincent LUKAC
Pavel RICHTER
Darius RUSNAK
Arnold KADLEC
Milan CHALUPA
Jiri KRALIK
Vladimir CALDR
Jiri LALA
Miloslav HORAVA
3rd Sweden Sweden Per-Erik EKLUND
Tommy MÖRTH
Bo ERICSSON
Arne Michael THELVEN
Göte WÄLITALO
Jens ÖHLING
Thomas SANDSTROEM
Mats THELIN
Mats HESSEL
Thomas AAHLEN
Göran LINDBLOM
Thomas EKLUND
Leif Haakan NORDIN
Lars Haakan ERIKSSON
Mats WALTIN
Rolf-Lennart RIDDERVALL
Thomas RUNDQVIST
Karl Haakan SÖDERGREN
Peter GRADIN
Peter Michael HJÄLM
3 Total
Luge Luge
Men's singles
1st Italy Italy Paul HILDGARTNER
2nd USSR USSR Sergey DANILIN
3rd USSR USSR Valery DUDIN
Women's singles
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Steffi WALTER
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Bettina SCHMIDT
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic Ute OBERHOFFNER
Mixed doubles
1st Federal Republic of Germany Federal Republic of Germany Franz WEMBACHER
Hans STANGASSINGER
2nd USSR USSR Aleksandr BELIAKOV
Evgeni BELUSOV
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic Jochen PIETZSCH
Jörg HOFFMANN
9 Total
Nordic Combined Nordic Combined
Men's individual
1st Norway Norway Tom SANDBERG
2nd Finland Finland Jouko KARJALAINEN
3rd Finland Finland Jukka YLIPULLI
3 Total
Ski Jumping Ski Jumping
Men's Normal Hill individual
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Jens WEISSFLOG
2nd Finland Finland Matti NYKANEN
3rd Finland Finland Jari PUIKKONEN
Men's Large Hill individual
1st Finland Finland Matti NYKANEN
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Jens WEISSFLOG
3rd Czechoslovakia Czechoslovakia Pavel PLOC
6 Total
Speed skating Speed skating
Men's 500m
1st USSR USSR Sergey FOKICHEV
2nd Japan Japan Yoshihiro KITAZAWA
3rd Canada Canada Gaetan BOUCHER
Men's 1000m
1st Canada Canada Gaetan BOUCHER
2nd USSR USSR Sergey KHLEBNIKOV
3rd Norway Norway Kai Arne ENGELSTAD
Men's 1500m
1st Canada Canada Gaetan BOUCHER
2nd USSR USSR Sergey KHLEBNIKOV
3rd USSR USSR Oleg BOZHYEV
Men's 5000m
1st Sweden Sweden Tomas GUSTAFSON
2nd USSR USSR Igor MALKOV
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic René SCHÖFISCH
Men's 10000m
1st USSR USSR Igor MALKOV
2nd Sweden Sweden Tomas GUSTAFSON
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic René SCHÖFISCH
Women's 500m
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Christa LUDING
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Karin KANIA
3rd USSR USSR Natalya SHIVE
Women's 1000m
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Karin KANIA
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Andrea EHRIG
3rd USSR USSR Natalya PETRUSEVA
Women's 1500m
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Karin KANIA
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Andrea EHRIG
3rd USSR USSR Natalya PETRUSEVA
Women's 3000m
1st German Democratic Republic German Democratic Republic Andrea EHRIG
2nd German Democratic Republic German Democratic Republic Karin KANIA
3rd German Democratic Republic German Democratic Republic Gabi ZANGE
27 Total
117 Games total