Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Italy 2006 Turin 84 84 84 252
Total 84 84 84 252

Italy 2006 Turin

Alpine Skiing Alpine Skiing
Men's Alpine combined
1st United States United States Ted LIGETY
2nd Croatia Croatia Ivica KOSTELIC
3rd Austria Austria Rainer SCHOENFELDER
Men's slalom
1st Austria Austria Benjamin RAICH
2nd Austria Austria Reinfried HERBST
3rd Austria Austria Rainer SCHOENFELDER
Men's giant slalom
1st Austria Austria Benjamin RAICH
2nd France France Joel CHENAL
3rd Austria Austria Hermann MAIER
Men's super-G
1st Norway Norway Kjetil André AAMODT
2nd Austria Austria Hermann MAIER
3rd Switzerland Switzerland Ambrosi HOFFMANN
Men's downhill
1st France France Antoine DENERIAZ
2nd Austria Austria Michael WALCHHOFER
3rd Switzerland Switzerland Bruno KERNEN
Women's Alpine combined
1st Croatia Croatia Janica KOSTELIC
2nd Austria Austria Marlies SCHILD
3rd Sweden Sweden Anja PAERSON
Women's slalom
1st Sweden Sweden Anja PAERSON
2nd Austria Austria Nicole HOSP
3rd Austria Austria Marlies SCHILD
Women's giant slalom
1st United States United States Julia MANCUSO
2nd Finland Finland Tanja POUTIAINEN
3rd Sweden Sweden Anna OTTOSSON
Women's super-G
1st Austria Austria Michaela DORFMEISTER
2nd Croatia Croatia Janica KOSTELIC
3rd Austria Austria Alexandra MEISSNITZER
Women's downhill
1st Austria Austria Michaela DORFMEISTER
2nd Switzerland Switzerland Martina SCHILD
3rd Sweden Sweden Anja PAERSON
30 Total
Biathlon Biathlon
Men's 10km sprint
1st Germany Germany Sven FISCHER
2nd Norway Norway Halvard HANEVOLD
3rd Norway Norway Frode ANDRESEN
Men's 12.5km pursuit
1st France France Vincent DEFRASNE
2nd Norway Norway Ole Einar BJOERNDALEN
3rd Germany Germany Sven FISCHER
Men's 20km individual
1st Germany Germany Michael GREIS
2nd Norway Norway Ole Einar BJOERNDALEN
3rd Norway Norway Halvard HANEVOLD
Men's 15km mass start
1st Germany Germany Michael GREIS
2nd Poland Poland Tomasz SIKORA
3rd Norway Norway Ole Einar BJOERNDALEN
Men's 4x7.5km relay
1st Germany Germany Sven FISCHER
Michael ROESCH
Ricco GROß
Michael GREIS
2nd Russian Federation Russian Federation Nikolay KRUGLOV
Sergei TCHEPIKOV
Ivan TCHEREZOV
Pavel ROSTOVTSEV
3rd France France Ferreol CANNARD
Julien ROBERT
Raphaël POIRÉE
Vincent DEFRASNE
Women's 7.5km sprint
1st France France Florence BAVEREL
2nd Sweden Sweden Anna Carin OLOFSSON-ZIDEK
3rd Ukraine Ukraine Lilia VAYGINA-EFREMOVA
Women's 10km pursuit
1st Germany Germany Kati WILHELM
2nd Germany Germany Martina BECK
3rd Russian Federation Russian Federation Albina AKHATOVA
Women's 15km individual
1st Russian Federation Russian Federation Svetlana ISHMOURATOVA
2nd Germany Germany Martina BECK
3rd Russian Federation Russian Federation Albina AKHATOVA
Women's 12.5km mass start
1st Sweden Sweden Anna Carin OLOFSSON-ZIDEK
2nd Germany Germany Kati WILHELM
3rd Germany Germany Uschi DISL
Women's 4x6km relay
1st Russian Federation Russian Federation Albina AKHATOVA
Olga ZAITSEVA
Anna BOGALIY
Svetlana ISHMOURATOVA
2nd Germany Germany Martina BECK
Andrea HENKEL
Katrin APEL
Kati WILHELM
3rd France France Sandrine BAILLY
Florence BAVEREL
Sylvie BECAERT
Delphyne PERETTO
30 Total
Bobsleigh Bobsleigh
Men's two-man
1st Germany Germany Kevin KUSKE
Andre LANGE
2nd Canada Canada Pierre LUEDERS
Lascelles Oneil BROWN
3rd Switzerland Switzerland Beat HEFTI
Martin ANNEN
Men's four-man
1st Germany Germany Rene HOPPE
Kevin KUSKE
Andre LANGE
Martin PUTZE
2nd Russian Federation Russian Federation Alexey VOEVODA
Philippe EGOROV
Alexey SELIVERSTOV
Alexander ZUBKOV
3rd Switzerland Switzerland Cedric GRAND
Beat HEFTI
Thomas LAMPARTER
Martin ANNEN
Women's two-woman
1st Germany Germany Sandra PROKOFF
Anja SCHNEIDERHEINZE
2nd United States United States Shauna ROHBOCK
Valerie FLEMING
3rd Italy Italy Jennifer ISACCO
Gerda WEISSENSTEINER
9 Total
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Men's sprint 1.5km
1st Sweden Sweden Bjoern LIND
2nd France France Roddy DARRAGON
3rd Sweden Sweden Thobias FREDRIKSSON
Men's Combined 15km + 15km mass start
1st Russian Federation Russian Federation Eugeniy DEMENTIEV
2nd Norway Norway Frode ESTIL
3rd Italy Italy Pietro PILLER COTTRER
Men's 15km
1st Estonia Estonia Andrus VEERPALU
2nd Czech Republic Czech Republic Lukas BAUER
3rd Germany Germany Tobias ANGERER
Men's 50km mass start
1st Italy Italy Giorgio DI CENTA
2nd Russian Federation Russian Federation Eugeniy DEMENTIEV
3rd Austria Austria Mikhail BOTVINOV
Men's Team Sprint
1st Sweden Sweden Bjoern LIND
Thobias FREDRIKSSON
2nd Norway Norway Tor Arne HETLAND
Jens Arne SVARTEDAL
3rd Russian Federation Russian Federation Ivan ALYPOV
Vasily ROTCHEV
Men's 4x10km relay
1st Italy Italy Fulvio VALBUSA
Giorgio DI CENTA
Pietro PILLER COTTRER
Cristian ZORZI
2nd Germany Germany René SOMMERFELDT
Tobias ANGERER
Andreas SCHLÜTTER
Jens FILBRICH
3rd Sweden Sweden Mats LARSSON
Mathias FREDRIKSSON
Anders SOEDERGREN
Johan OLSSON
Women's sprint 1.5km
1st Canada Canada Chandra CRAWFORD
2nd Germany Germany Claudia NYSTAD
3rd Russian Federation Russian Federation Alena SIDKO
Women's Combined 7.5km + 7.5km mass start
1st Estonia Estonia Kristina SMIGUN
2nd Czech Republic Czech Republic Katerina NEUMANNOVÁ
3rd Russian Federation Russian Federation Evgenia MEDVEDEVA-ABRUZOVA
Women's 10km
1st Estonia Estonia Kristina SMIGUN
2nd Norway Norway Marit BJOERGEN
3rd Norway Norway Hilde G PEDERSEN
Women's 30km mass start
1st Czech Republic Czech Republic Katerina NEUMANNOVÁ
2nd Russian Federation Russian Federation Yuliya Anatolyevna CHEPALOVA
3rd Poland Poland Justyna KOWALCZYK
Women's Team Sprint
1st Sweden Sweden Lina ANDERSSON
Anna DAHLBERG
2nd Canada Canada Beckie SCOTT
Sara RENNER
3rd Finland Finland Virpi KUITUNEN
Aino Kaisa SAARINEN
Women's 4x5km relay
1st Russian Federation Russian Federation Natalia BARANOVA-MASOLKINA
Evgenia MEDVEDEVA-ABRUZOVA
Yuliya Anatolyevna CHEPALOVA
Larisa KURKINA
2nd Germany Germany Evi SACHENBACHER-STEHLE
Stefanie BOEHLER
Viola BAUER
Claudia NYSTAD
3rd Italy Italy Sabina VALBUSA
Arianna FOLLIS
Antonella CONFORTOLA
Gabriella PARUZZI
36 Total
Curling Curling
Men's curling
1st Canada Canada Mark NICHOLS
Bradley Raymond GUSHUE
Mike ADAM
Russ HOWARD
Jamie KORAB
2nd Finland Finland Kalle KIISKINEN
Teemu SALO
Markku UUSIPAAVALNIEMI
Wille MAKELA
Jani SULLANMAA
3rd United States United States Joe POLO
John SHUSTER
Pete FENSON
Shawn ROJESKI
Scott BAIRD
Women's curling
1st Sweden Sweden Cathrine NORBERG
Anna SVAERD
Ulrika BERGMAN
Anette NORBERG
Eva LUND
2nd Switzerland Switzerland Binia FELTSCHER
Mirjam OTT
Valeria SPAELTY
Michele MOSER
Manuela KORMANN
3rd Canada Canada Christine KESHEN
Glenys BAKKER
Sandra JENKINS
Amy NIXON
Shannon KLEIBRINK
6 Total
Figure skating Figure skating
Men's individual
1st Russian Federation Russian Federation Evgeni PLUSHENKO
2nd Switzerland Switzerland Stephane LAMBIEL
3rd Canada Canada Jeffrey BUTTLE
Women's individual
1st Japan Japan Shizuka ARAKAWA
2nd United States United States Sasha COHEN
3rd Russian Federation Russian Federation Irina SLUTSKAYA
Mixed pairs
1st Russian Federation Russian Federation Maxim MARININ
Tatiana TOTMIANINA
2nd China China Dan ZHANG
Hao ZHANG
3rd China China Xue SHEN
Hongbo ZHAO
Mixed ice dancing
1st Russian Federation Russian Federation Roman KOSTOMAROV
Tatyana NAVKA
2nd United States United States Tanith BELBIN
Benjamin AGOSTO
3rd Ukraine Ukraine Elena GRUSHINA
Ruslan GONCHAROV
12 Total
Freestyle Skiing Freestyle Skiing
Men's aerials
1st China China Xiaopeng HAN
2nd Belarus Belarus Dmitri DASHCHINSKY
3rd Russian Federation Russian Federation Vladimir LEBEDEV
Men's moguls
1st Australia Australia Dale BEGG-SMITH
2nd Finland Finland Mikko RONKAINEN
3rd United States United States Toby DAWSON
Women's aerials
1st Switzerland Switzerland Evelyne LEU
2nd China China Nina LI
3rd Australia Australia Alisa CAMPLIN
Women's moguls
1st Canada Canada Jennifer HEIL
2nd Norway Norway Kari TRAA
3rd France France Sandra LAOURA
12 Total
Ice Hockey Ice Hockey
Men's ice hockey
1st Sweden Sweden Niclas HAVELID
Jörgen JÖNSSON
Stefan LIV
Henrik ZETTERBERG
Daniel SEDIN
Nicklas LIDSTRÖM
Mikael SAMUELSSON
Ronnie SUNDIN
Henrik SEDIN
Mats SUNDIN
Henrik LUNDQVIST
Mika HANNULA
Fredrik MODIN
Tomas HOLMSTROM
Christian BACKMAN
Daniel TJARNQVIST
Niklas KRONWALL
Daniel ALFREDSSON
Mikael TELLQVIST
Samuel PAHLSSON
Per-Johan AXELSSON
Mattias ÖHLUND
Peter FORSBERG
Kenny JÖNSSON
2nd Finland Finland Fredrik NORRENA
Aki-Petteri BERG
Ville PELTONEN
Niklas BACKSTROM
Ville NIEMINEN
Kimmo TIMONEN
Jukka HENTUNEN
Sami SALO
Niko KAPANEN
Antero NIITTYMAKI
Teemu SELANNE
Antti LAAKSONEN
Antti-Jussi NIEMI
Niklas HAGMAN
Jere LEHTINEN
Olli JOKINEN
Toni LYDMAN
Jussi JOKINEN
Petteri NUMMELIN
Teppo NUMMINEN
Jarkko RUUTU
Saku KOIVU
Lasse KUKKONEN
Mikko KOIVU
3rd Czech Republic Czech Republic Jan BULIS
Tomas VOKOUN
Robert LANG
Jaroslav ?PACEK
Tomas KABERLE
Pavel KUBINA
Dusan SALFICKY
Frantisek KABERLE
Marek ZIDLICKY
Milan HEJDUK
Patrik ELIAS
Vaclav PROSPAL
Ales HEMSKY
Martin ERAT
Rostislav OLESZ
Marek MALIK
Petr CAJANEK
Dominik HASEK
David VYBORNY
Ales KOTALIK
Jaromir JAGR
Milan HNILICKA
Filip KUBA
Martin RUCINSKÝ
Martin STRAKA
Women's ice hockey
1st Canada Canada Caroline OUELLETTE
Colleen SOSTORICS
Gillian APPS
Gina KINGSBURY
Cheryl POUNDER
Jennifer BOTTERILL
Jayna HEFFORD
Hayley WICKENHEISER
Danielle GOYETTE
Gillian FERRARI
Katie WEATHERSTON
Carla MACLEOD
Meghan AGOSTA
Vicky SUNOHARA
Cassie CAMPBELL
Becky KELLAR
Charline LABONTE
Sarah VAILLANCOURT
Cherie PIPER
2nd Sweden Sweden Ann-Louise EDSTRAND
Jenny LINDQVIST
Erika HOLST
Jenni ASSERHOLT
Kim MARTIN HASSON
Anna VIKMAN
Joa ELFSBERG
Frida NEVALAINEN
Nanna JANSSON
Emilie O KONOR
Pernilla WINBERG
Therese SJOLANDER
Emma ELIASSON
Ylva LINDBERG
Katarina TIMGLAS
Gunilla ANDERSSON
Maria ROOTH
Cecilia ANDERSSON
Danijela RUNDQVIST
Kristina LUNDBERG
3rd United States United States Angela RUGGIERO
Courtney KENNEDY
Caitlin CAHOW
Tricia DUNN-LUOMA
Molly ENGSTROM
Jamie HAGERMAN
Pam DREYER
Natalie DARWITZ
Helen RESOR
Krissy WENDELL
Kathleen KAUTH
Lyndsay WALL
Sarah PARSONS
Julie CHU
Jenny POTTER
Kristin KING
Kelly STEPHENS
Katie KING
Chanda GUNN
Kim INSALACO
6 Total
Luge Luge
Men's singles
1st Italy Italy Armin ZÖGGELER
2nd Russian Federation Russian Federation Albert DEMTSCHENKO
3rd Latvia Latvia Martins RUBENIS
Women's singles
1st Germany Germany Sylke OTTO
2nd Germany Germany Silke KRAUSHAAR
3rd Germany Germany Tatjana HUEFNER
Mixed doubles
1st Austria Austria Andreas LINGER
Wolfgang LINGER
2nd Germany Germany Andre FLORSCHUETZ
Torsten WUSTLICH
3rd Italy Italy Gerhard PLANKENSTEINER
Oswald HASELRIEDER
9 Total
Nordic Combined Nordic Combined
Men's individual
1st Germany Germany Georg HETTICH
2nd Austria Austria Felix GOTTWALD
3rd Norway Norway Magnus Hovdal MOAN
Men's Individual sprint
1st Austria Austria Felix GOTTWALD
2nd Norway Norway Magnus Hovdal MOAN
3rd Germany Germany Georg HETTICH
Men's team
1st Austria Austria Mario STECHER
Felix GOTTWALD
Michael GRUBER
Christoph BIELER
2nd Germany Germany Ronny ACKERMANN
Jens GAISER
Georg HETTICH
Bjoern KIRCHEISEN
3rd Finland Finland Jaakko TALLUS
Hannu MANNINEN
Antti KUISMA
Anssi KOIVURANTA
9 Total
Short Track Speed Skating Short Track Speed Skating
Men's 500m
1st United States United States Apolo Anton OHNO
2nd Canada Canada Francois-Louis TREMBLAY
3rd Korea Republic Korea Republic Victor AN
Men's 1000m
1st Korea Republic Korea Republic Victor AN
2nd Korea Republic Korea Republic Ho-Suk LEE
3rd United States United States Apolo Anton OHNO
Men's 1500m
1st Korea Republic Korea Republic Victor AN
2nd Korea Republic Korea Republic Ho-Suk LEE
3rd China China JiaJun LI
Men's 5000m relay
1st Korea Republic Korea Republic Victor AN
Ho-Suk LEE
Se-Jong OH
Suk-Woo SONG
Ho-Jin SEO
2nd Canada Canada Mathieu TURCOTTE
Jonathan GUILMETTE
Francois-Louis TREMBLAY
Charles HAMELIN
Éric BÉDARD
3rd United States United States J. P. KEPKA
Rusty SMITH
Alex IZYKOWSKI
Apolo Anton OHNO
Women's 500m
1st China China Meng WANG
2nd Bulgaria Bulgaria Evgenia RADANOVA
3rd Canada Canada Anouk LEBLANC-BOUCHER
Women's 1000m
1st Korea Republic Korea Republic Sun-Yu JIN
2nd China China Meng WANG
3rd China China Yang YANG (A)
Women's 1500m
1st Korea Republic Korea Republic Sun-Yu JIN
2nd Korea Republic Korea Republic Eun-Kyung CHOI
3rd China China Meng WANG
Women's 3000m relay
1st Korea Republic Korea Republic Eun-Kyung CHOI
Da-Hye JEON
Chun-Sa BYUN
Sun-Yu JIN
Yun-Mi KANG
2nd Canada Canada Alanna KRAUS
Anouk LEBLANC-BOUCHER
Kalyna ROBERGE
Amanda OVERLAND
Tania VICENT
3rd Italy Italy Marta CAPURSO
Arianna FONTANA
Katia ZINI
Mara ZINI
24 Total
Skeleton Skeleton
Men's individual
1st Canada Canada Duff GIBSON
2nd Canada Canada Jeff PAIN
3rd Switzerland Switzerland Gregor STAEHLI
Women's individual
1st Switzerland Switzerland Maya PEDERSEN
2nd Great Britain Great Britain Shelley RUDMAN
3rd Canada Canada Mellisa HOLLINGSWORTH-RICHARDS
6 Total
Ski Jumping Ski Jumping
Men's Normal Hill individual
1st Norway Norway Lars BYSTOEL
2nd Finland Finland Matti HAUTAMAEKI
3rd Norway Norway Roar LJØKELSØY
Men's Large Hill individual
1st Austria Austria Thomas MORGENSTERN
2nd Austria Austria Andreas KOFLER
3rd Norway Norway Lars BYSTOEL
Men's Large Hill team
1st Austria Austria Thomas MORGENSTERN
Andreas KOFLER
Andreas WIDHÖLZL
Martin KOCH
2nd Finland Finland Janne HAPPONEN
Janne AHONEN
Tami KIURU
Matti HAUTAMAEKI
3rd Norway Norway Bjoern Einar ROMOEREN
Roar LJØKELSØY
Tommy INGEBRIGTSEN
Lars BYSTOEL
9 Total
Snowboard Snowboard
Men's Giant parallel slalom
1st Switzerland Switzerland Philipp SCHOCH
2nd Switzerland Switzerland Simon SCHOCH
3rd Austria Austria Siegfried GRABNER
Men's Half-pipe
1st United States United States Shaun WHITE
2nd United States United States Daniel KASS
3rd Finland Finland Markku KOSKI
Men's Snowboard Cross
1st United States United States Seth WESCOTT
2nd Slovakia Slovakia Radoslav ZIDEK
3rd France France Paul-Henri DELERUE
Women's Giant parallel slalom
1st Switzerland Switzerland Daniela MEULI
2nd Germany Germany Amelie KOBER
3rd United States United States Rosey FLETCHER
Women's Half-pipe
1st United States United States Hannah TETER
2nd United States United States Gretchen BLEILER
3rd Norway Norway Kjersti BUAAS OE
Women's Snowboard Cross
1st Switzerland Switzerland Tanja FRIEDEN
2nd United States United States Lindsey JACOBELLIS
3rd Canada Canada Dominique MALTAIS
18 Total
Speed skating Speed skating
Men's 2x500m
1st United States United States Joey CHEEK
2nd Russian Federation Russian Federation Dmitry DOROFEYEV
3rd Korea Republic Korea Republic Kang Seok LEE
Men's 1000m
1st United States United States Shani DAVIS
2nd United States United States Joey CHEEK
3rd Netherlands Netherlands Erben WENNEMARS
Men's 1500m
1st Italy Italy Enrico FABRIS
2nd United States United States Shani DAVIS
3rd United States United States Chad HEDRICK
Men's 5000m
1st United States United States Chad HEDRICK
2nd Netherlands Netherlands Sven KRAMER
3rd Italy Italy Enrico FABRIS
Men's 10000m
1st Netherlands Netherlands Bob DE JONG
2nd United States United States Chad HEDRICK
3rd Netherlands Netherlands Carl VERHEIJEN
Men's Team pursuit
1st Italy Italy Matteo ANESI
Ippolito SANFRATELLO
Stefano DONAGRANDI
Enrico FABRIS
2nd Canada Canada Justin WARSYLEWICZ
Jason PARKER
Arne DANKERS
Denny MORRISON
Steven ELM
3rd Netherlands Netherlands Sven KRAMER
Rintje RITSMA
Carl VERHEIJEN
Mark TUITERT
Erben WENNEMARS
Women's 2x500m
1st Russian Federation Russian Federation Svetlana ZHUROVA
2nd China China Manli WANG
3rd China China Hui REN
Women's 1000m
1st Netherlands Netherlands Marianne TIMMER
2nd Canada Canada Cindy KLASSEN
3rd Germany Germany Anni FRIESINGER
Women's 1500m
1st Canada Canada Cindy KLASSEN
2nd Canada Canada Kristina GROVES
3rd Netherlands Netherlands Ireen WÜST
Women's 3000m
1st Netherlands Netherlands Ireen WÜST
2nd Netherlands Netherlands Renate GROENEWOLD
3rd Canada Canada Cindy KLASSEN
Women's 5000m
1st Canada Canada Clara HUGHES
2nd Germany Germany Claudia PECHSTEIN
3rd Canada Canada Cindy KLASSEN
Women's Team pursuit
1st Germany Germany Sabine VÖLKER
Anni FRIESINGER
Daniela ANSCHUETZ THOMS
Lucille OPITZ
Claudia PECHSTEIN
2nd Canada Canada Kristina GROVES
Shannon REMPEL
Cindy KLASSEN
Clara HUGHES
Christine NESBITT
3rd Russian Federation Russian Federation Svetlana VYSOKOVA
Varvara BARYSHEVA
Yekaterina LOBYSHEVA
Yekaterina ABRAMOVA
Galina LIKHACHOVA
36 Total
252 Games total