Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Canada 2010 Vancouver 86 87 85 258
Total 86 87 85 258

Canada 2010 Vancouver

Alpine Skiing Alpine Skiing
Men's Alpine combined
1st United States United States Bode MILLER
2nd Croatia Croatia Ivica KOSTELIC
3rd Switzerland Switzerland Silvan ZURBRIGGEN
Men's slalom
1st Italy Italy Giuliano RAZZOLI
2nd Croatia Croatia Ivica KOSTELIC
3rd Sweden Sweden Andre MYHRER
Men's giant slalom
1st Switzerland Switzerland Carlo JANKA
2nd Norway Norway Kjetil JANSRUD
3rd Norway Norway Aksel Lund SVINDAL
Men's super-G
1st Norway Norway Aksel Lund SVINDAL
2nd United States United States Bode MILLER
3rd United States United States Andrew WEIBRECHT
Men's downhill
1st Switzerland Switzerland Didier DEFAGO
2nd Norway Norway Aksel Lund SVINDAL
3rd United States United States Bode MILLER
Women's Alpine combined
1st Germany Germany Maria RIESCH
2nd United States United States Julia MANCUSO
3rd Sweden Sweden Anja PAERSON
Women's slalom
1st Germany Germany Maria RIESCH
2nd Austria Austria Marlies SCHILD
3rd Czech Republic Czech Republic Sarka STRACHOVA
Women's giant slalom
1st Germany Germany Viktoria REBENSBURG
2nd Slovenia Slovenia Tina MAZE
3rd Austria Austria Elisabeth GOERGL
Women's super-G
1st Austria Austria Andrea FISCHBACHER
2nd Slovenia Slovenia Tina MAZE
3rd United States United States Lindsey VONN
Women's downhill
1st United States United States Lindsey VONN
2nd United States United States Julia MANCUSO
3rd Austria Austria Elisabeth GOERGL
30 Total
Biathlon Biathlon
Men's 10km sprint
1st France France Vincent JAY
2nd Norway Norway Emil Hegle SVENDSEN
3rd Croatia Croatia Jakov FAK
Men's 12.5km pursuit
1st Sweden Sweden Bjoern FERRY
2nd Austria Austria Christoph SUMANN
3rd France France Vincent JAY
Men's 20km individual
1st Norway Norway Emil Hegle SVENDSEN
2nd Belarus Belarus Sergei NOVIKOV
2nd Norway Norway Ole Einar BJOERNDALEN
Men's 15km mass start
1st Russian Federation Russian Federation Evgeny USTYUGOV
2nd France France Martin FOURCADE
3rd Slovakia Slovakia Pavol HURAJT
Men's 4x7.5km relay
1st Norway Norway Tarjei BOE
Ole Einar BJOERNDALEN
Halvard HANEVOLD
Emil Hegle SVENDSEN
2nd Austria Austria Simon EDER
Daniel MESOTITSCH
Dominik LANDERTINGER
Christoph SUMANN
3rd Russian Federation Russian Federation Maxim TCHOUDOV
Anton SHIPULIN
Evgeny USTYUGOV
Ivan TCHEREZOV
Women's 7.5km sprint
1st Slovakia Slovakia Anastazia KUZMINA
2nd Germany Germany Magdalena NEUNER
3rd France France Marie DORIN HABERT
Women's 10km pursuit
1st Germany Germany Magdalena NEUNER
2nd Slovakia Slovakia Anastazia KUZMINA
3rd France France Marie Laure BRUNET
Women's 15km individual
1st Norway Norway Tora BERGER
2nd Kazakhstan Kazakhstan Elena KHRUSTALEVA
3rd Belarus Belarus Darya DOMRACHEVA
Women's 12.5km mass start
1st Germany Germany Magdalena NEUNER
2nd Russian Federation Russian Federation Olga ZAITSEVA
3rd Germany Germany Simone HAUSWALD
Women's 4x6km relay
1st Russian Federation Russian Federation Anna BOGALIY
Olga ZAITSEVA
Svetlana SLEPTSOVA
Olga PYLEVA
2nd France France Marie DORIN HABERT
Sandrine BAILLY
Sylvie BECAERT
Marie Laure BRUNET
3rd Germany Germany Andrea HENKEL
Kati WILHELM
Martina BECK
Simone HAUSWALD
30 Total
Bobsleigh Bobsleigh
Men's two-man
1st Germany Germany Andre LANGE
Kevin KUSKE
2nd Germany Germany Richard ADJEI
Thomas FLORSCHUETZ
3rd Russian Federation Russian Federation Alexey VOEVODA
Alexander ZUBKOV
Men's four-man
1st United States United States Justin OLSEN
Curt TOMASEVICZ
Steven HOLCOMB
Steven MESLER
2nd Germany Germany Andre LANGE
Alexander ROEDIGER
Martin PUTZE
Kevin KUSKE
3rd Canada Canada Lyndon RUSH
Chris LE BIHAN
David BISSETT
Lascelles Oneil BROWN
Women's two-woman
1st Canada Canada Kaillie HUMPHRIES
Heather MOYSE
2nd Canada Canada Shelley-Ann BROWN
Helen UPPERTON
3rd United States United States Elana MEYERS
Erin PAC
9 Total
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Men's sprint 1.5km
1st Russian Federation Russian Federation Nikita KRIUKOV
2nd Russian Federation Russian Federation Alexander PANZHINSKIY
3rd Norway Norway Petter Jr. NORTHUG
Men's Combined 15km + 15km mass start
1st Sweden Sweden Marcus HELLNER
2nd Germany Germany Tobias ANGERER
3rd Sweden Sweden Johan OLSSON
Men's 15km
1st Switzerland Switzerland Dario COLOGNA
2nd Italy Italy Pietro PILLER COTTRER
3rd Czech Republic Czech Republic Lukas BAUER
Men's 50km mass start
1st Norway Norway Petter Jr. NORTHUG
2nd Germany Germany Axel TEICHMANN
3rd Sweden Sweden Johan OLSSON
Men's Team Sprint
1st Norway Norway Oeystein PETTERSEN
Petter Jr. NORTHUG
2nd Germany Germany Tim TSCHARNKE
Axel TEICHMANN
3rd Russian Federation Russian Federation Nikolay MORILOV
Alexey PETUKHOV
Men's 4x10km relay
1st Sweden Sweden Daniel RICHARDSSON
Johan OLSSON
Anders SOEDERGREN
Marcus HELLNER
2nd Norway Norway Odd Bjorn HJELMESET
Lars BERGER
Petter Jr. NORTHUG
Martin Johnsrud SUNDBY
3rd Czech Republic Czech Republic Martin KOUKAL
Jiri MAGAL
Lukas BAUER
Martin JAKS
Women's sprint 1.5km
1st Norway Norway Marit BJOERGEN
2nd Poland Poland Justyna KOWALCZYK
3rd Slovenia Slovenia Petra MAJDIC
Women's Combined 7.5km + 7.5km mass start
1st Norway Norway Marit BJOERGEN
2nd Sweden Sweden Anna HAAG
3rd Poland Poland Justyna KOWALCZYK
Women's 10km
1st Sweden Sweden Charlotte KALLA
2nd Estonia Estonia Kristina SMIGUN
3rd Norway Norway Marit BJOERGEN
Women's 30km mass start
1st Poland Poland Justyna KOWALCZYK
2nd Norway Norway Marit BJOERGEN
3rd Finland Finland Aino Kaisa SAARINEN
Women's Team Sprint
1st Germany Germany Claudia NYSTAD
Evi SACHENBACHER-STEHLE
2nd Sweden Sweden Anna HAAG
Charlotte KALLA
3rd Russian Federation Russian Federation Irina KHAZOVA
Natalia KOROSTELEVA
Women's 4x5km relay
1st Norway Norway Therese JOHAUG
Kristin Stormer STEIRA
Vibeke SKOFTERUD
Marit BJOERGEN
2nd Germany Germany Evi SACHENBACHER-STEHLE
Katrin ZELLER
Miriam GOSSNER
Claudia NYSTAD
3rd Finland Finland Riitta Liisa LASSILA
Virpi KUITUNEN
Pirjo MANNINEN
Aino Kaisa SAARINEN
36 Total
Curling Curling
Men's curling
1st Canada Canada Ben HEBERT
John MORRIS
Adam ENRIGHT
Kevin MARTIN
Marc KENNEDY
2nd Norway Norway Haavard Vad PETERSSON
Thomas ULSRUD
Christoffer SVAE
Torger NERGAARD
Thomas LOEVOLD
3rd Switzerland Switzerland Toni MUELLER
Jan HAUSER
Ralph STOECKLI
Markus EGGLER
Simon STRUEBIN
Women's curling
1st Sweden Sweden Kajsa BERGSTROEM
Eva LUND
Anna SVAERD
Anette NORBERG
Cathrine NORBERG
2nd Canada Canada Kristie MOORE
Cori BARTEL
Carolyn DARBYSHIRE
Cheryl BERNARD
Susan O CONNOR
3rd China China Jinli LIU
Bingyu WANG
Qingshuang YUE
Yan ZHOU
Yin LIU
6 Total
Figure skating Figure skating
Men's individual
1st United States United States Evan LYSACEK
2nd Russian Federation Russian Federation Evgeni PLUSHENKO
3rd Japan Japan Daisuke TAKAHASHI
Women's individual
1st Korea Republic Korea Republic Yuna KIM
2nd Japan Japan Mao ASADA
3rd Canada Canada Joannie ROCHETTE
Mixed pairs
1st China China Hongbo ZHAO
Xue SHEN
2nd China China Jian TONG
Qing PANG
3rd Germany Germany Aliona SAVCHENKO
Robin SZOLKOWY
Mixed ice dancing
1st Canada Canada Tessa VIRTUE
Scott MOIR
2nd United States United States Charlie WHITE
Meryl DAVIS
3rd Russian Federation Russian Federation Oksana DOMNINA
Maxim SHABALIN
12 Total
Freestyle Skiing Freestyle Skiing
Men's aerials
1st Belarus Belarus Alexei GRISHIN
2nd United States United States Jeret PETERSON
3rd China China Zhongqing LIU
Men's moguls
1st Canada Canada Alexandre BILODEAU
2nd Australia Australia Dale BEGG-SMITH
3rd United States United States Bryon WILSON
Men's Ski Cross
1st Switzerland Switzerland Michael SCHMID
2nd Austria Austria Andreas MATT
3rd Norway Norway Audun GROENVOLD
Women's aerials
1st Australia Australia Lydia IERODIACONOU
2nd China China Nina LI
3rd China China Xinxin GUO
Women's moguls
1st United States United States Hannah KEARNEY
2nd Canada Canada Jennifer HEIL
3rd United States United States Shannon BAHRKE
Women's Ski Cross
1st Canada Canada Ashleigh McIVOR
2nd Norway Norway Hedda BERNTSEN
3rd France France Marion JOSSERAND
18 Total
Ice Hockey Ice Hockey
Men's ice hockey
1st Canada Canada Patrick MARLEAU
Dany HEATLEY
Joe THORNTON
Rick NASH
Shea WEBER
Jarome IGINLA
Ryan GETZLAF
Eric STAAL
Chris PRONGER
Roberto LUONGO
Jonathan TOEWS
Scott NIEDERMAYER
Corey PERRY
Duncan KEITH
Sidney CROSBY
Brent SEABROOK
Drew DOUGHTY
Brenden MORROW
Mike RICHARDS
Dan BOYLE
Martin BRODEUR
Marc-Andre FLEURY
Patrice BERGERON
2nd United States United States Erik JOHNSON
Ryan MALONE
Ryan SUTER
Ryan WHITNEY
Jack JOHNSON
Chris DRURY
Ryan CALLAHAN
Brian RAFALSKI
Tim GLEASON
Joe PAVELSKI
Paul STASTNY
Patrick KANE
Ryan KESLER
David BACKES
Zach PARISE
Ryan MILLER
Jamie LANGENBRUNNER
Tim THOMAS
Dustin BROWN
Phil KESSEL
Brooks ORPIK
Jonathan QUICK
Bobby RYAN
3rd Finland Finland Teemu SELANNE
Niklas HAGMAN
Janne NISKALA
Lasse KUKKONEN
Sami LEPISTO
Ville PELTONEN
Toni LYDMAN
Saku KOIVU
Miikka KIPRUSOFF
Niklas BACKSTROM
Jarkko RUUTU
Antero NIITTYMAKI
Jarkko IMMONEN
Sami SALO
Antti MIETTINEN
Valtteri FILPPULA
Mikko KOIVU
Joni PITKANEN
Olli JOKINEN
Niko KAPANEN
Tuomo RUUTU
Jere LEHTINEN
Kimmo TIMONEN
Women's ice hockey
1st Canada Canada Catherine WARD
Becky KELLAR
Meghan AGOSTA
Carla MACLEOD
Tessa BONHOMME
Meaghan MIKKELSON
Hayley WICKENHEISER
Shannon SZABADOS
Haley IRWIN
Charline LABONTE
Marie-Philip POULIN
Jennifer BOTTERILL
Rebecca JOHNSTON
Gina KINGSBURY
Cherie PIPER
Gillian APPS
Colleen SOSTORICS
Caroline OUELLETTE
Sarah VAILLANCOURT
Jayna HEFFORD
Kim ST-PIERRE
2nd United States United States Karen THATCHER
Jocelyne LAMOUREUX
Molly SCHAUS
Angela RUGGIERO
Jinelle ZAUGG-SIERGIEJ
Julie CHU
Jenny POTTER
Kacey BELLAMY
Monique LAMOUREUX
Erika LAWLER
Kelli STACK
Natalie DARWITZ
Hilary KNIGHT
Gigi MARVIN
Brianne MCLAUGHLIN
Lisa CHESSON
Meghan DUGGAN
Kerry WEILAND
Caitlin CAHOW
Jessie VETTER
Molly ENGSTROM
3rd Finland Finland Mariia POSA
Saara TUOMINEN
Jenni HIIRIKOSKI
Anna VANHATALO
Anne HELIN
Annina RAJAHUHTA
Saija SIRVIO
Terhi MERTANEN
Nina TIKKINEN
Linda VALIMAKI
Emma LAAKSONEN
Michelle KARVINEN
Karoliina RANTAMAKI
Venla HOVI
Noora RATY
Marjo VOUTILAINEN
Heidi PELTTARI
Mira KUISMA
Minttu TUOMINEN
Rosa LINDSTEDT
Mari SAARINEN
6 Total
Luge Luge
Men's singles
1st Germany Germany Felix LOCH
2nd Germany Germany David MOELLER
3rd Italy Italy Armin ZÖGGELER
Women's singles
1st Germany Germany Tatjana HUEFNER
2nd Austria Austria Nina REITHMAYER
3rd Germany Germany Natalie GEISENBERGER
Mixed doubles
1st Austria Austria Wolfgang LINGER
Andreas LINGER
2nd Latvia Latvia Juris SICS
Andris SICS
3rd Germany Germany Patric-Fritz LEITNER
Alexander RESCH
9 Total
Nordic Combined Nordic Combined
Men's individual
1st France France Jason LAMY CHAPPUIS
2nd United States United States Johnny SPILLANE
3rd Italy Italy Alessandro PITTIN
Men's Large Hill individual
1st United States United States Bill DEMONG
2nd United States United States Johnny SPILLANE
3rd Austria Austria Bernhard GRUBER
Men's team
1st Austria Austria Felix GOTTWALD
Mario STECHER
David KREINER
Bernhard GRUBER
2nd United States United States Todd LODWICK
Bill DEMONG
Johnny SPILLANE
Brett CAMEROTA
3rd Germany Germany Tino EDELMANN
Johannes RYDZEK
Bjoern KIRCHEISEN
Eric FRENZEL
9 Total
Short Track Speed Skating Short Track Speed Skating
Men's 500m
1st Canada Canada Charles HAMELIN
2nd Korea Republic Korea Republic Si-Bak SUNG
3rd Canada Canada Francois-Louis TREMBLAY
Men's 1000m
1st Korea Republic Korea Republic Jung-Su LEE
2nd Korea Republic Korea Republic Ho-Suk LEE
3rd United States United States Apolo Anton OHNO
Men's 1500m
1st Korea Republic Korea Republic Jung-Su LEE
2nd United States United States Apolo Anton OHNO
3rd United States United States J.R. CELSKI
Men's 5000m relay
1st Canada Canada Francois-Louis TREMBLAY
Guillaume BASTILLE
Olivier JEAN
Francois HAMELIN
Charles HAMELIN
2nd Korea Republic Korea Republic Yoon-Gy KWAK
Seoung-Il KIM
Si-Bak SUNG
Ho-Suk LEE
Jung-Su LEE
3rd United States United States Simon CHO
Travis JAYNER
J.R. CELSKI
Jordan MALONE
Apolo Anton OHNO
Women's 500m
1st China China Meng WANG
2nd Canada Canada Marianne ST-GELAIS
3rd Italy Italy Arianna FONTANA
Women's 1000m
1st China China Meng WANG
2nd United States United States Katherine REUTTER
3rd Korea Republic Korea Republic Seung-Hi PARK
Women's 1500m
1st China China Yang ZHOU
2nd Korea Republic Korea Republic Eun-Byul LEE
3rd Korea Republic Korea Republic Seung-Hi PARK
Women's 3000m relay
1st China China Linlin SUN
Hui ZHANG
Yang ZHOU
Meng WANG
2nd Canada Canada Tania VICENT
Kalyna ROBERGE
Jessica GREGG
Marianne ST-GELAIS
3rd United States United States Kimberly DERRICK
Alyson DUDEK
Katherine REUTTER
Lana GEHRING
Allison BAVER
24 Total
Skeleton Skeleton
Men's individual
1st Canada Canada Jon MONTGOMERY
2nd Latvia Latvia Martins DUKURS
3rd Russian Federation Russian Federation Alexander TRETIAKOV
Women's individual
1st Great Britain Great Britain Amy WILLIAMS
2nd Germany Germany Kerstin SZYMKOWIAK
3rd Germany Germany Anja HUBER
6 Total
Ski Jumping Ski Jumping
Men's Normal Hill individual
1st Switzerland Switzerland Simon AMMANN
2nd Poland Poland Adam MALYSZ
3rd Austria Austria Gregor SCHLIERENZAUER
Men's Large Hill individual
1st Switzerland Switzerland Simon AMMANN
2nd Poland Poland Adam MALYSZ
3rd Austria Austria Gregor SCHLIERENZAUER
Men's Large Hill team
1st Austria Austria Gregor SCHLIERENZAUER
Wolfgang LOITZL
Andreas KOFLER
Thomas MORGENSTERN
2nd Germany Germany Andreas WANK
Michael UHRMANN
Michael NEUMAYER
Martin SCHMITT
3rd Norway Norway Johan Remen EVENSEN
Anders BARDAL
Anders JACOBSEN
Tom HILDE
9 Total
Snowboard Snowboard
Men's Giant parallel slalom
1st Canada Canada Jasey Jay ANDERSON
2nd Austria Austria Benjamin KARL
3rd France France Mathieu BOZZETTO
Men's Half-pipe
1st United States United States Shaun WHITE
2nd Finland Finland Peetu PIIROINEN
3rd United States United States Scott LAGO
Men's Snowboard Cross
1st United States United States Seth WESCOTT
2nd Canada Canada Mike ROBERTSON
3rd France France Tony RAMOIN
Women's Giant parallel slalom
1st Netherlands Netherlands Nicolien SAUERBREIJ
2nd Russian Federation Russian Federation Ekaterina ILYUKHINA
3rd Austria Austria Marion KREINER
Women's Half-pipe
1st Australia Australia Torah BRIGHT
2nd United States United States Hannah TETER
3rd United States United States Kelly CLARK
Women's Snowboard Cross
1st Canada Canada Maelle RICKER
2nd France France Deborah ANTHONIOZ
3rd Switzerland Switzerland Olivia NOBS
18 Total
Speed skating Speed skating
Men's 2x500m
1st Korea Republic Korea Republic Tae Bum MO
2nd Japan Japan Keiichiro NAGASHIMA
3rd Japan Japan Joji KATO
Men's 1000m
1st United States United States Shani DAVIS
2nd Korea Republic Korea Republic Tae Bum MO
3rd United States United States Chad HEDRICK
Men's 1500m
1st Netherlands Netherlands Mark TUITERT
2nd United States United States Shani DAVIS
3rd Norway Norway Håvard BØKKO
Men's 5000m
1st Netherlands Netherlands Sven KRAMER
2nd Korea Republic Korea Republic Seung-Hoon LEE
3rd Russian Federation Russian Federation Ivan SKOBREV
Men's 10000m
1st Korea Republic Korea Republic Seung-Hoon LEE
2nd Russian Federation Russian Federation Ivan SKOBREV
3rd Netherlands Netherlands Bob DE JONG
Men's Team pursuit
1st Canada Canada Denny MORRISON
Mathieu GIROUX
Lucas MAKOWSKY
2nd United States United States Jonathan KUCK
Trevor MARSICANO
Chad HEDRICK
Brian HANSEN
3rd Netherlands Netherlands Jan BLOKHUIJSEN
Simon KUIPERS
Sven KRAMER
Mark TUITERT
Women's 2x500m
1st Korea Republic Korea Republic Sang Hwa LEE
2nd Germany Germany Jenny WOLF
3rd China China Beixing WANG
Women's 1000m
1st Canada Canada Christine NESBITT
2nd Netherlands Netherlands Annette GERRITSEN
3rd Netherlands Netherlands Laurine VAN RIESSEN
Women's 1500m
1st Netherlands Netherlands Ireen WÜST
2nd Canada Canada Kristina GROVES
3rd Czech Republic Czech Republic Martina SABLIKOVA
Women's 3000m
1st Czech Republic Czech Republic Martina SABLIKOVA
2nd Germany Germany Stephanie BECKERT
3rd Canada Canada Kristina GROVES
Women's 5000m
1st Czech Republic Czech Republic Martina SABLIKOVA
2nd Germany Germany Stephanie BECKERT
3rd Canada Canada Clara HUGHES
Women's Team pursuit
1st Germany Germany Katrin MATTSCHERODT
Daniela ANSCHUETZ THOMS
Anni FRIESINGER
Stephanie BECKERT
2nd Japan Japan Nao KODAIRA
Masako HOZUMI
Maki TABATA
3rd Poland Poland Katarzyna WOZNIAK
Luiza ZLOTKOWSKA
Katarzyna BACHLEDA-CURUS
36 Total
258 Games total