Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
China 2008 Beijing 47 48 46 141
Total 47 48 46 141

China 2008 Beijing

Athletics Athletics
Men's 100m
1st Jamaica Jamaica Usain BOLT
2nd Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago Richard THOMPSON
3rd United States United States Walter DIX
Men's 200m
1st Jamaica Jamaica Usain BOLT
2nd United States United States Shawn CRAWFORD
3rd United States United States Walter DIX
Men's 400m
1st United States United States LaShawn MERRITT
2nd United States United States Jeremy WARINER
3rd United States United States David NEVILLE
Men's 800m
1st Kenya Kenya Wilfred BUNGEI
2nd Sudan Sudan Ismail Ahmed ISMAIL
3rd Kenya Kenya Alfred Kirwa YEGO
Men's 1500m
1st Kenya Kenya Asbel Kipruto KIPROP
2nd New Zealand New Zealand Nicholas WILLIS
3rd France France Medhi BAALA
Men's 5000m
1st Ethiopia Ethiopia Kenenisa BEKELE
2nd Kenya Kenya Eliud Kipchoge ROTICH
3rd Kenya Kenya Edwin Cheruiyot SOI
Men's 10000m
1st Ethiopia Ethiopia Kenenisa BEKELE
2nd Ethiopia Ethiopia Sileshi SIHINE
3rd Kenya Kenya Micah KOGO
Men's marathon
1st Kenya Kenya Samuel Kamau WANSIRU
2nd Morocco Morocco Jaouad GHARIB
3rd Ethiopia Ethiopia Tsegay KEBEDE
Men's 110m hurdles
1st Cuba Cuba Dayron ROBLES
2nd United States United States David PAYNE
3rd United States United States David OLIVER
Men's 400m hurdles
1st United States United States Angelo TAYLOR
2nd United States United States Kerron CLEMENT
3rd United States United States Bershawn JACKSON
Men's 3000m steeplechase
1st Kenya Kenya Brimin Kiprop KIPRUTO
2nd France France Mahiedine MEKHISSI-BENABBAD
3rd Kenya Kenya Richard Kipkemboi MATEELONG
Men's 4x100m relay
1st Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago Richard THOMPSON
Emmanuel CALLENDER
Marc BURNS
Keston BLEDMAN
2nd Japan Japan Shingo SUETSUGU
Naoki TSUKAHARA
Nobuharu ASAHARA
Shinji TAKAHIRA
3rd Brazil Brazil Vicente Lima
Bruno de Barros
Sandro Viana
Jose Carlos Moreira
Men's 4x400m relay
1st United States United States LaShawn MERRITT
Angelo TAYLOR
David NEVILLE
Jeremy WARINER
2nd Bahamas Bahamas Andretti BAIN
Chris BROWN
Andrae WILLIAMS
Michael MATHIEU
3rd Great Britain Great Britain Martyn Rooney
Robert Tobin
Andrew Steele
Michael Bingham
Men's 20km walk
1st Russian Federation Russian Federation Valeriy BORCHIN
2nd Ecuador Ecuador Jefferson PEREZ
3rd Australia Australia Jared TALLENT
Men's 50km walk
1st Italy Italy Alex SCHWAZER
2nd Australia Australia Jared TALLENT
3rd Russian Federation Russian Federation Denis NIZHEGORODOV
Men's long jump
1st Panama Panama Irving SALADINO
2nd South Africa South Africa Godfrey Khotso MOKOENA
3rd Cuba Cuba Ibrahim CAMEJO
Men's triple jump
1st Portugal Portugal Nelson EVORA
2nd Great Britain Great Britain Phillips IDOWU
3rd Bahamas Bahamas Leevan SANDS
Men's high jump
1st Russian Federation Russian Federation Andrey SILNOV
2nd Great Britain Great Britain Germaine MASON
3rd Russian Federation Russian Federation Yaroslav RYBAKOV
Men's pole vault
1st Australia Australia Steve HOOKER
2nd Russian Federation Russian Federation Evgeniy LUKYANENKO
3rd United States United States Derek MILES
Men's shot put
1st Poland Poland Tomasz MAJEWSKI
2nd United States United States Christian CANTWELL
3rd Canada Canada Dylan ARMSTRONG
Men's discus throw
1st Estonia Estonia Gerd KANTER
2nd Poland Poland Piotr MALACHOWSKI
3rd Lithuania Lithuania Virgilijus ALEKNA
Men's javelin throw
1st Norway Norway Andreas THORKILDSEN
2nd Latvia Latvia Ainars KOVALS
3rd Finland Finland Tero PITKAMAKI
Men's hammer throw
1st Slovenia Slovenia Primoz KOZMUS
2nd Belarus Belarus Vadim DEVYATOVSKIY
3rd Belarus Belarus Ivan TSIKHAN
Men's decathlon
1st United States United States Bryan CLAY
2nd Belarus Belarus Andrei KRAUCHANKA
3rd Cuba Cuba Leonel SUAREZ
Women's 100m
1st Jamaica Jamaica Shelly-Ann FRASER-PRYCE
2nd Jamaica Jamaica Kerron STEWART
2nd Jamaica Jamaica Sherone SIMPSON
Women's 200m
1st Jamaica Jamaica Veronica CAMPBELL-BROWN
2nd United States United States Allyson FELIX
3rd Jamaica Jamaica Kerron STEWART
Women's 400m
1st Great Britain Great Britain Christine OHURUOGU
2nd Jamaica Jamaica Shericka WILLIAMS
3rd United States United States Sanya RICHARDS-ROSS
Women's 800m
1st Kenya Kenya Pamela JELIMO
2nd Kenya Kenya Janeth Jepkosgei BUSIENEI
3rd Morocco Morocco Hasna BENHASSI
Women's 1500m
1st Kenya Kenya Nancy Jebet LAGAT
2nd Ukraine Ukraine Iryna LISHCHYNSKA
3rd Ukraine Ukraine Nataliya TOBIAS
Women's 5000m
1st Ethiopia Ethiopia Tirunesh DIBABA
2nd Ethiopia Ethiopia Meseret DEFAR
3rd Kenya Kenya Sylvia Kibet
Women's 10000m
1st Ethiopia Ethiopia Tirunesh DIBABA
2nd United States United States Shalane FLANAGAN
3rd Kenya Kenya Linet Masai
Women's marathon
1st Romania Romania Constantina TOMESCU
2nd Kenya Kenya Catherine NDEREBA
3rd China China Chunxiu ZHOU
Women's 100m hurdles
1st United States United States Dawn HARPER
2nd Australia Australia Sally PEARSON
3rd Canada Canada Priscilla LOPES-SCHLIEP
Women's 400m hurdles
1st Jamaica Jamaica Melaine WALKER
2nd United States United States Sheena TOSTA
3rd Great Britain Great Britain Natasha DANVERS
Women's 3000m steeplechase
1st Russian Federation Russian Federation Gulnara SAMITOVA
2nd Kenya Kenya Eunice JEPKORIR
3rd Russian Federation Russian Federation Tatyana Petrova-Arkhipova
Women's 4x100m relay
1st Belgium Belgium Hanna MARIEN
Kim GEVAERT
Olivia BORLEE
Elodie OUEDRAOGO
2nd Nigeria Nigeria Franca IDOKO
Halimat ISMAILA
Oludamola OSAYOMI
Gloria KEMASUODE
3rd Brazil Brazil Rosemar Coelho Neto
Thaissa Presti
Lucimar de Moura
Rosangela Santos
Women's 4x400m relay
1st United States United States Monique HENDERSON
Mary WINEBERG
Allyson FELIX
Sanya RICHARDS-ROSS
2nd Jamaica Jamaica Shericka WILLIAMS
Rosemarie WHYTE
Novlene WILLIAMS-MILLS
Shereefa LLOYD
3rd Great Britain Great Britain Christine Ohuruogu
Marilyn Okoro
Kelly Sotherton
Nicola Sanders
Women's 20km race walk
1st Russian Federation Russian Federation Olga KANISKINA
2nd Norway Norway Kjersti PLAETZER
3rd Italy Italy Elisa RIGAUDO
Women's long jump
1st Brazil Brazil Maurren Higa MAGGI
2nd Nigeria Nigeria Blessing OKAGBARE
3rd Jamaica Jamaica Chelsea Hammond
Women's triple jump
1st Cameroon Cameroon Francoise MBANGO ETONE
2nd Kazakhstan Kazakhstan Olga Rypakova
3rd Cuba Cuba Yargelis Savigne
Women's high jump
1st Belgium Belgium Tia HELLEBAUT
2nd Croatia Croatia Blanka VLASIC
3rd United States United States Chaunte Howard
Women's pole vault
1st Russian Federation Russian Federation Yelena ISINBAEVA
2nd United States United States Jennifer STUCZYNSKI
3rd Russian Federation Russian Federation Svetlana FEOFANOVA
Women's shot put
1st New Zealand New Zealand Valerie ADAMS
2nd Cuba Cuba Misleydis Gonzalez
3rd China China Gong Lijiao
Women's discus throw
1st United States United States Stephanie BROWN TRAFTON
2nd Ukraine Ukraine Olena ANTONOVA
3rd China China Song AIMIN
Women's javelin throw
1st Czech Republic Czech Republic Barbora SPOTAKOVA
2nd Germany Germany Christina OBERGFOELL
3rd Great Britain Great Britain Goldie Sayers
Women's hammer throw
1st Cuba Cuba Yipsi MORENO
2nd China China Wenxiu ZHANG
3rd France France Manuela Montebrun
Women's heptathlon
1st Ukraine Ukraine Natallia DOBRYNSKA
2nd United States United States Hyleas FOUNTAIN
3rd Great Britain Great Britain Kelly Sotherton
141 Total
141 Games total