Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Great Britain 1948 London 33 33 33 99
Total 33 33 33 99

Great Britain 1948 London

Athletics Athletics
Men's 100m
1st United States United States Harrison DILLARD
2nd United States United States Barney EWELL
3rd Panama Panama Lloyd LABEACH
Men's 200m
1st United States United States Mel PATTON
2nd United States United States Barney EWELL
3rd Panama Panama Lloyd LABEACH
Men's 400m
1st Jamaica Jamaica, British Arthur WINT
2nd Jamaica Jamaica, British Herbert MCKENLEY
3rd United States United States Mal WHITFIELD
Men's 800m
1st United States United States Mal WHITFIELD
2nd Jamaica Jamaica, British Arthur WINT
3rd France France Marcel HANSENNE
Men's 1500m
1st Sweden Sweden Henry ERIKSSON
2nd Sweden Sweden Lennart STRAND
3rd Netherlands Netherlands Willem SLIJKHUIS
Men's 5000m
1st Belgium Belgium Gaston REIFF
2nd Czechoslovakia Czechoslovakia Emil ZÁTOPEK
3rd Netherlands Netherlands Willem SLIJKHUIS
Men's 10000m
1st Czechoslovakia Czechoslovakia Emil ZÁTOPEK
2nd France France Alain MIMOUN
3rd Sweden Sweden Bertil ALBERTSSON
Men's marathon
1st Argentina Argentina Delfo CABRERA
2nd Great Britain Great Britain Thomas John Henry RICHARDS
3rd Belgium Belgium Etienne GAILLY
Men's 110m hurdles
1st United States United States Bill PORTER
2nd United States United States Clyde SCOTT
3rd United States United States Craig DIXON
Men's 400m hurdles
1st United States United States Roy Braxton COCHRAN
2nd Sri Lanka Ceylon Duncan WHITE
3rd Sweden Sweden Rune LARSSON
Men's 3000m steeplechase
1st Sweden Sweden Tore SJÖSTRAND
2nd Sweden Sweden Fritz Erik ELMSÃ?TER
3rd Sweden Sweden Göte HAGSTRÖM
Men's 4x100m relay
1st United States United States Lorenzo WRIGHT
Barney EWELL
Harrison DILLARD
Mel PATTON
2nd Great Britain Great Britain Ken JONES
John Arthur GREGORY
John ARCHER
Alastair MCCORQUODALE
3rd Italy Italy Carlo MONTI
Enrico PERRUCCONI
Antonio SIDDI
Michele TITO
Men's 4x400m relay
1st United States United States Roy Braxton COCHRAN
Mal WHITFIELD
Arthur Harold HARNDEN
Clifford Frederick BOURLAND
2nd France France Jean KEREBEL
Francois SCHEWETTA
Robert CHEF D'HÔTEL
Jacques LUNIS
3rd Sweden Sweden Folke ALNEVIK
Kurt LUNDQUIST
Rune LARSSON
Lars-Erik WOLFBRANDT
Men's 10000m walk
1st Sweden Sweden John MIKAELSSON
2nd Sweden Sweden Ingemar JOHANSSON
3rd Switzerland Switzerland Fritz SCHWAB
Men's 50km walk
1st Sweden Sweden John LJUNGGREN
2nd Switzerland Switzerland Gaston GODEL
3rd Great Britain Great Britain Terence Lloyd JOHNSON
Men's long jump
1st United States United States William Samuel STEELE
2nd Australia Australia Thomas Theodore BRUCE
3rd United States United States Herbert Paul Jr. DOUGLAS
Men's triple jump
1st Sweden Sweden Arne ÅHMAN
2nd Australia Australia George Gordon AVERY
3rd Turkey Turkey Ruhi SARIALP
Men's high jump
1st Australia Australia John WINTER
2nd Norway Norway Bjorn Andreas PAULSON
3rd United States United States George STANICH
Men's pole vault
1st United States United States Guinn SMITH
2nd Finland Finland Erkki KATAJA
3rd United States United States Bob RICHARDS
Men's shot put
1st United States United States Wilbur THOMPSON
2nd United States United States Francis James DELANEY
3rd United States United States James FUCHS
Men's discus throw
1st Italy Italy Adolfo CONSOLINI
2nd Italy Italy Giuseppe TOSI
3rd United States United States Fortune GORDIEN
Men's hammer throw
1st Hungary Hungary Imre NÉMETH
2nd Yugoslavia Yugoslavia Ivan GUBIJAN
3rd United States United States Robert Howard BENNETT
Men's javelin throw
1st Finland Finland Tapio RAUTAVAARA
2nd United States United States Steve SEYMOUR
3rd Hungary Hungary József VÁRSZEGI
Men's decathlon
1st United States United States Bob MATHIAS
2nd France France Ignace HEINRICH
3rd United States United States Floyd SIMMONS
Women's 100m
1st Netherlands Netherlands Fanny BLANKERS-KOEN
2nd Great Britain Great Britain Dorothy HALL
3rd Australia Australia Shirley STRICKLAND
Women's 200m
1st Netherlands Netherlands Fanny BLANKERS-KOEN
2nd Great Britain Great Britain Audrey WILLIAMSON
3rd United States United States Audrey PATTERSON
Women's 80m hurdles
1st Netherlands Netherlands Fanny BLANKERS-KOEN
2nd Great Britain Great Britain Maureen GARDNER
3rd Australia Australia Shirley STRICKLAND
Women's 4x100m relay
1st Netherlands Netherlands Fanny BLANKERS-KOEN
Gerda VAN DER KADE-KOUDIJS
Jeannette Josephina Maria WITZIERS-TIMMER
Xenia STAD-DE JONG
2nd Australia Australia Shirley STRICKLAND
June MASTON
Joyce KING
Betty MCKINNON
3rd Canada Canada Nancy MACKAY
Diane FOSTER
Viola MYERS
Patricia JONES
Women's long jump
1st Hungary Hungary Olga GYARMATI
2nd Argentina Argentina Noemi SIMONETTO DE PORTELA
3rd Sweden Sweden Ann-Britt LEYMAN
Women's high jump
1st United States United States Alice COACHMAN
2nd Great Britain Great Britain Dorothy ODAM
3rd France France Micheline OSTERMEYER
Women's shot put
1st France France Micheline OSTERMEYER
2nd Italy Italy Amelia PICCININI
3rd Austria Austria Ine SCHÄFFER
Women's discus throw
1st France France Micheline OSTERMEYER
2nd Italy Italy Edera CORDIALE-GENTILE
3rd France France Jacqueline MAZEAS
Women's javelin throw
1st Austria Austria Herma BAUMA
2nd Finland Finland Kaisa PARVIAINEN
3rd Denmark Denmark Lily CARLSTEDT
99 Total
99 Games total