Games | Total | |||
---|---|---|---|---|
Summer Olympics | 201 | 207 | 247 | 655 |
Winter Olympics | 104 | 98 | 65 | 267 |
Total | 305 | 305 | 312 | 922 |
Medal | Athletes | Games | Sport | Event | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Germany | Konrad BÖCKER Fritz MANTEUFFEL Richard RÖSTEL Carl SCHUMANN Gustav Felix FLATOW Fritz HOFMANN Alfred FLATOW Karl NEUKIRCH Gustav SCHUFT Hermann WEINGÄRTNER Georg HILMAR |
1896 Athens | Gymnastics Artistic | Men's | team, parallel bars | |
Germany | Karl NEUKIRCH Gustav SCHUFT Hermann WEINGÄRTNER Fritz HOFMANN Alfred FLATOW Georg HILMAR Fritz MANTEUFFEL Richard RÖSTEL Carl SCHUMANN Konrad BÖCKER Gustav Felix FLATOW |
1896 Athens | Gymnastics Artistic | Men's | team, horizontal bar | |
Germany | Alfred FLATOW | 1896 Athens | Gymnastics Artistic | Men's | parallel bars | |
Germany | Hermann WEINGÄRTNER | 1896 Athens | Gymnastics Artistic | Men's | horizontal bar | |
Germany | Carl SCHUMANN | 1896 Athens | Gymnastics Artistic | Men's | vault | |
Germany | Carl SCHUMANN | 1896 Athens | Wrestling Greco-Roman | Men's | open event | |
Germany | Fritz HOFMANN | 1896 Athens | Athletics | Men's | 100m | |
Germany | August GOEDRICH | 1896 Athens | Cycling Road | Men's | individual road race | |
Germany | Alfred FLATOW | 1896 Athens | Gymnastics Artistic | Men's | horizontal bar | |
Germany | Hermann WEINGÄRTNER | 1896 Athens | Gymnastics Artistic | Men's | rings | |
Germany | Hermann WEINGÄRTNER | 1896 Athens | Gymnastics Artistic | Men's | pommel horse | |
Germany | Hermann WEINGÄRTNER | 1896 Athens | Gymnastics Artistic | Men's | vault | |
Germany | Fritz HOFMANN | 1896 Athens | Gymnastics Artistic | Men's | rope climbing | |
Germany | Oscar GOSSLER Walther KATZENSTEIN Gustav Ludwig GOSSLER Carl Heinrich GOSSLER Waldemar TIETGENS |
1900 Paris | Rowing | Men's | four-oared shell with coxswain | |
Germany | Paul Wiesner Heinrich Peters Georg Naue Ottokar Weise |
1900 Paris | Sailing | Mixed | 1-2t | |
Germany | Ernst HOPPENBERG | 1900 Paris | Swimming | Men's | 200m backstroke | |
Germany | Max HAINLE Julius FREY Ernst HOPPENBERG Max SCHÖNE Herbert VON PETERSDORFF |
1900 Paris | Swimming | Men's | 200m team swimming | |
Germany | Karl Duill | 1900 Paris | Cycling Track | Men's | points race | |
Germany | Jacob HERRMANN Hans LATSCHA Arnold LANDVOIGT Erich LUDWIG August SCHMIERER Willy HOFMEISTER Eduard POPPE Heinrich REITZ Adolf STOCKHAUSEN Hermann KREUZER Albert AMRHEIN Hugo BETTING Fritz MÜLLER Georg WENDEROTH Richard LUDWIG |
1900 Paris | Rugby | Men's | rugby | |
Germany | Martin WIESNER Ottokar WEISE Georg NAUE Heinrich PETERS |
1900 Paris | Sailing | Mixed | open class | |
Germany | Gustav Adolf MOTHS Julius KÖRNER Hugo RÜSTER Wilhelm CARSTENS Adolf MÖLLER |
1900 Paris | Rowing | Men's | four-oared shell with coxswain | |
Germany | Hermann WILKER Franz KRÖWERATH Carl LEHLE Otto FICKEISEN Ernst FELLE |
1900 Paris | Rowing | Men's | four-oared shell with coxswain | |
Germany | Emil RAUSCH | 1904 St Louis | Swimming | Men's | 880y freestyle (804.66m) | |
Germany | Emil RAUSCH | 1904 St Louis | Swimming | Men's | 1 mile freestyle | |
Germany | Walter BRACK | 1904 St Louis | Swimming | Men's | 100y backstroke | |
Germany | Georg ZACHARIAS | 1904 St Louis | Swimming | Men's | 440y breaststroke (402.33m) | |
Germany | Georg HOFFMANN | 1904 St Louis | Diving | Men's | 10m platform | |
Germany | Wilhelm WEBER | 1904 St Louis | Gymnastics Artistic | Men's | individual all-round | |
Germany | Georg HOFFMANN | 1904 St Louis | Swimming | Men's | 100y backstroke | |
Germany | Walter BRACK | 1904 St Louis | Swimming | Men's | 440y breaststroke (402.33m) | |
Germany | Frank KUNGLER | 1904 St Louis | Wrestling Freestyle | Men's | + 71.67kg (heavyweight) | |
Germany | Paul WEINSTEIN | 1904 St Louis | Athletics | Men's | high jump | |
Germany | Wilhelm WEBER | 1904 St Louis | Gymnastics Artistic | Men's | combined 3 events | |
Germany | Emil RAUSCH | 1904 St Louis | Swimming | Men's | 220y freestyle | |
Germany | Georg ZACHARIAS | 1904 St Louis | Swimming | Men's | 100y backstroke | |
Germany | Frank KUNGLER | 1904 St Louis | Weightlifting | Men's | heavyweight - two hand lift | |
Germany | Frank KUNGLER | 1904 St Louis | Weightlifting | Men's | all-around Dumbbell contest | |
Germany | Albert ZÜRNER | 1908 London | Diving | Men's | 3m springboard | |
Germany | Arno BIEBERSTEIN | 1908 London | Swimming | Men's | 100m backstroke | |
Germany | Heinrich BURGER Anna HÜBLER |
1908 London | Figure skating | Mixed | pairs | |
Germany | Hans EICKE Hans BRAUN Artur HOFFMANN Otto P. TRIELOFF |
1908 London | Athletics | Men's | 200m+200m+400m+800m medley relay | |
Germany | Rudolf KATZER Max GÖTZE Karl NEUMER Herman MARTENS |
1908 London | Cycling Track | Men's | 1980 yards Pursuit, Team | |
Germany | Kurt BEHRENS | 1908 London | Diving | Men's | 3m springboard | |
Germany | Otto FROITZHEIM | 1908 London | Tennis | Men's | singles | |
Germany | Else RENDSCHMIDT | 1908 London | Figure skating | Women's | individual | |
Germany | Hans BRAUN | 1908 London | Athletics | Men's | 800m | |
Germany | Karl NEUMER | 1908 London | Cycling Track | Men's | One lap (660y) sprint | |
Germany | Gottlob WALZ | 1908 London | Diving | Men's | 3m springboard | |
Germany | Bernhard VON GAZA | 1908 London | Rowing | Men's | single sculls (1x) | |
Germany | Martin STAHNKE Willi DÜSKOW |
1908 London | Rowing | Men's | pair without coxswain (2-) | |
Germany | Paul GÜNTHER | 1912 Stockholm | Diving | Men's | 3m springboard | |
Germany | Albert ARNHEITER Hermann WILKER Rudolf FICKEISEN Karl LEISTER Otto FICKEISEN |
1912 Stockholm | Rowing | Men's | four-oared shell with coxswain | |
Germany | Walter BATHE | 1912 Stockholm | Swimming | Men's | 200m breaststroke | |
Germany | Walter BATHE | 1912 Stockholm | Swimming | Men's | 400m breaststroke | |
Germany | Dora KÖRING Heinrich SCHOMBURGK |
1912 Stockholm | Tennis | Mixed | mixed doubles | |
Germany | Hans BRAUN | 1912 Stockholm | Athletics | Men's | 400m | |
Germany | Hans LIESCHE | 1912 Stockholm | Athletics | Men's | high jump | |
Germany | Hans LUBER | 1912 Stockholm | Diving | Men's | 3m springboard | |
Germany | Albert ZÜRNER | 1912 Stockholm | Diving | Men's | 10m platform | |
Germany | IDEALIST Friedrich Leopold Harry VON ROCHOW |
1912 Stockholm | Equestrian Eventing | Mixed | individual | |
Germany | Henrich VON MOERS Rudolf Graf VON SCHAESBERG-TANNHEIM Eduard VON LÜTSCKEN Friedrich Leopold Harry VON ROCHOW |
1912 Stockholm | Equestrian Eventing | Mixed | team | |
Germany | Rabod Wilhelm VON KRÖCHER DOHNA |
1912 Stockholm | Equestrian Jumping | Mixed | individual | |
Germany | Alfred GOELDEL | 1912 Stockholm | Shooting | Men's | Trap | |
Germany | Otto FAHR | 1912 Stockholm | Swimming | Men's | 100m backstroke | |
Germany | Willy LÜTZOW | 1912 Stockholm | Swimming | Men's | 200m breaststroke | |
Germany | Grete ROSENBERG Louise OTTO Hermine STINDT Wally DRESSEL |
1912 Stockholm | Swimming | Women's | 4x100m freestyle relay | |
Germany | Dora KÖRING | 1912 Stockholm | Tennis | Women's | singles | |
Germany | Georg GERSTÄCKER | 1912 Stockholm | Wrestling Greco-Roman | Men's | - 60kg (featherweight) | |
Germany | Kurt BEHRENS | 1912 Stockholm | Diving | Men's | 3m springboard | |
Germany | Wilhelm VON HOHENAU Ernst Hubertus DELOCH Friedrich Karl VON PREUSSEN Sigismund FREYER ULTIMUS PRETTY GIRL HUBERTUS GIBSON BOY |
1912 Stockholm | Equestrian Jumping | Mixed | team | |
Germany | Hans MATHIAE Max VETTER Max BROESKE Willi BARTHOLOMAE Rudolf REICHELT Kurt RUNGE Otto LIEBING Fritz BARTHOLOMAE Werner DEHN |
1912 Stockholm | Rowing | Men's | eight with coxswain (8+) | |
Germany | Erich GRAF VON BERNSTORFF Horst GOELDEL Erland KOCH Franz Freiherr VON ZEIDLITZ UND LEIPE Albert PREUSS Alfred GOELDEL |
1912 Stockholm | Shooting | Men's | clay pigeons, team | |
Germany | Paul KELLNER | 1912 Stockholm | Swimming | Men's | 100m backstroke | |
Germany | Kurt Paul MALISCH | 1912 Stockholm | Swimming | Men's | 200m breaststroke | |
Germany | Oscar KREUZER | 1912 Stockholm | Tennis | Men's | singles | |
Germany | Karoline "Lina" RADKE | 1928 Amsterdam | Athletics | Women's | 800m | |
Germany | Carl Friedrich FREIHERR VON LANGEN-PAROW | 1928 Amsterdam | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | Hermann LINKENBACH Carl Friedrich FREIHERR VON LANGEN-PAROW Eugen VON LOTZBECK |
1928 Amsterdam | Equestrian Dressage | Mixed | team | |
Germany | Helene MAYER | 1928 Amsterdam | Fencing | Women's | foil individual | |
Germany | Bruno MÜLLER Kurt MÖSCHTER |
1928 Amsterdam | Rowing | Men's | pair without coxswain (2-) | |
Germany | Hilde SCHRADER | 1928 Amsterdam | Swimming | Women's | 200m breaststroke | |
Germany | Max AMANN Erich RADEMACHER Fritz GUNST Emil BENECKE Joachim RADEMACHER Otto CORDES Karl BÄHRE Johann BLANK |
1928 Amsterdam | Water Polo | Men's | water polo | |
Germany | Kurt HELBIG | 1928 Amsterdam | Weightlifting | Men's | 60 - 67.5kg (lightweight) | |
Germany | Josef STRASSBERGER | 1928 Amsterdam | Weightlifting | Men's | + 82.5kg (heavyweight) | |
Germany | Kurt LEUCHT | 1928 Amsterdam | Wrestling Greco-Roman | Men's | - 58kg (bantamweight) | |
Germany | Richard CORTS Georg LAMMERS Helmut KÖRNIG Hubert HOUBEN |
1928 Amsterdam | Athletics | Men's | 4x100m relay | |
Germany | Harry STORZ Otto NEUMANN Richard KREBS Hermann ENGELHARD |
1928 Amsterdam | Athletics | Men's | 4x400m relay | |
Germany | Ernst PISTULLA | 1928 Amsterdam | Boxing | Men's | 72.57 - 79.38kg (light-heavyweight) | |
Germany | Erwin CASMIR | 1928 Amsterdam | Fencing | Men's | foil individual | |
Germany | Erich RADEMACHER | 1928 Amsterdam | Swimming | Men's | 200m breaststroke | |
Germany | Eduard SPERLING | 1928 Amsterdam | Wrestling Greco-Roman | Men's | 60 - 67.5kg (lightweight) | |
Germany | Adolf RIEGER | 1928 Amsterdam | Wrestling Greco-Roman | Men's | 75 - 82.5kg (light-heavyweight) | |
Germany | Georg LAMMERS | 1928 Amsterdam | Athletics | Men's | 100m | |
Germany | Helmut KÖRNIG | 1928 Amsterdam | Athletics | Men's | 200m | |
Germany | Joachim BÜCHNER | 1928 Amsterdam | Athletics | Men's | 400m | |
Germany | Hermann ENGELHARD | 1928 Amsterdam | Athletics | Men's | 800m | |
Germany | Emil HIRSCHFELD | 1928 Amsterdam | Athletics | Men's | shot put | |
Germany | Anni HOLDMANN Leni SCHMIDT Helene JUNKER Rosa KELLNER |
1928 Amsterdam | Athletics | Women's | 4x100m relay | |
Germany | Hans BERNHARDT Karl KÖTHER |
1928 Amsterdam | Cycling Track | Men's | 2000m tandem | |
Germany | Bruno NEUMANN | 1928 Amsterdam | Equestrian Eventing | Mixed | individual | |
Germany | Olga OELKERS | 1928 Amsterdam | Fencing | Women's | foil individual | |
Germany | Friedrich HORN Erich ZANDER Rolf WOLLNER Kurt WEISS Bruno BOCHE Herbert KEMMER Heinz WÖLTJE Kurt HAVERBECK Karl-Heinz IRMER Herbert HOBEIN Hans Heinrich HAUSSMANN Heinz FÖRSTENDORF Gerd STRANTZEN Erwin FRANZKOWIAK Aribert HEYMANN Georg BRUNNER Herbert MÜLLER Theo HAAG Werner FREYBERG F. LINCKE H. SCHÄFER Werner PROFT |
1928 Amsterdam | Hockey | Men's | hockey | |
Germany | Helmuth KAHL | 1928 Amsterdam | Modern Pentathlon | Men's | individual competition | |
Germany | Lotte MÜHE | 1928 Amsterdam | Swimming | Women's | 200m breaststroke | |
Germany | Hans WÖLPERT | 1928 Amsterdam | Weightlifting | Men's | - 60kg (featherweight) | |
Germany | Georg GEHRING | 1928 Amsterdam | Wrestling Greco-Roman | Men's | + 82.5kg (super heavyweight) | |
Germany | Valentin KREMPL Hans HEß Hanns KILIAN Hanns NÄGLE Sebastian HUBER |
1928 St. Moritz | Bobsleigh | Men's | five-man | |
Germany | Hans ELLER Karl-Heinz NEUMANN Walter MEYER Horst HOECK Joachim SPREMBERG |
1932 Los Angeles | Rowing | Men's | four-oared shell with coxswain | |
Germany | Rudolf ISMAYR | 1932 Los Angeles | Weightlifting | Men's | 67.5 - 75kg (middleweight) | |
Germany | Jakob BRENDEL | 1932 Los Angeles | Wrestling Greco-Roman | Men's | - 56kg (bantamweight) | |
Germany | Helmut KÖRNIG Friedrich HENDRIX Arthur JONATH Erich BORCHMEYER |
1932 Los Angeles | Athletics | Men's | 4x100m relay | |
Germany | Ellen BRAUMÜLLER | 1932 Los Angeles | Athletics | Women's | javelin throw | |
Germany | Hans ZIGLARSKI | 1932 Los Angeles | Boxing | Men's | 50.8 - 53.52kg (bantamweight) | |
Germany | Josef SCHLEINKOFER | 1932 Los Angeles | Boxing | Men's | 53.52 - 57.15kg (featherweight) | |
Germany | Erich CAMPE | 1932 Los Angeles | Boxing | Men's | 61.24 - 66.68kg (welterweight) | |
Germany | Herbert BUHTZ Gerhard BOETZELEN |
1932 Los Angeles | Rowing | Men's | double sculls (2x) | |
Germany | Ernst GABER Walter FLINSCH Hans MAIER Karl ALETTER |
1932 Los Angeles | Rowing | Men's | four without coxswain (4-) | |
Germany | Heinz HAX | 1932 Los Angeles | Shooting | Men's | 25m rapid fire pistol | |
Germany | Hans ECKSTEIN Heiko SCHWARTZ Emil BENECKE Joachim RADEMACHER Hans SCHULZE Erich RADEMACHER Otto CORDES Fritz GUNST |
1932 Los Angeles | Water Polo | Men's | water polo | |
Germany | Hans WÖLPERT | 1932 Los Angeles | Weightlifting | Men's | - 60kg (featherweight) | |
Germany | Wolfgang EHRL | 1932 Los Angeles | Wrestling Greco-Roman | Men's | 56 - 61kg (featherweight) | |
Germany | Jean FÖLDEÁK | 1932 Los Angeles | Wrestling Greco-Roman | Men's | 72 - 79kg (middleweight) | |
Germany | Arthur JONATH | 1932 Los Angeles | Athletics | Men's | 100m | |
Germany | Wolrad EBERLE | 1932 Los Angeles | Athletics | Men's | decathlon | |
Germany | Tilly FLEISCHER | 1932 Los Angeles | Athletics | Women's | javelin throw | |
Germany | Josef STRASSBERGER | 1932 Los Angeles | Weightlifting | Men's | + 82.5kg (heavyweight) | |
Germany | Eduard SPERLING | 1932 Los Angeles | Wrestling Greco-Roman | Men's | 61 - 66kg (lightweight) | |
Germany | Hans MEHLHORN Sebastian HUBER Hanns KILIAN Max LUDWIG |
1932 Lake Placid | Bobsleigh | Men's | four-man | |
Germany | Erich HERKER Marquard SLEVOGT Werner KORFF Alfred HEINRICH Martin SCHRÖTTLE Erich RÖMER Rudi BALL Georg STROBL Walter LEINWEBER Gustav JAENECKE |
1932 Lake Placid | Ice Hockey | Men's | ice hockey | |
Germany | Hans WOELLKE | 1936 Berlin | Athletics | Men's | shot put | |
Germany | Karl HEIN | 1936 Berlin | Athletics | Men's | hammer throw | |
Germany | Gerhard STÖCK | 1936 Berlin | Athletics | Men's | javelin throw | |
Germany | Gisela MAUERMAYER | 1936 Berlin | Athletics | Women's | discus throw | |
Germany | Tilly FLEISCHER | 1936 Berlin | Athletics | Women's | javelin throw | |
Germany | Willi KAISER | 1936 Berlin | Boxing | Men's | - 50.8kg (flyweight) | |
Germany | Herbert RUNGE | 1936 Berlin | Boxing | Men's | + 79.38kg (heavyweight) | |
Germany | Ernst KREBS | 1936 Berlin | Canoe Sprint | Men's | K-1 10000m | |
Germany | Ludwig LANDEN Paul WEVERS |
1936 Berlin | Canoe Sprint | Men's | K-2 10000m | |
Germany | Anton (Toni) MERKENS | 1936 Berlin | Cycling Track | Men's | sprint individual | |
Germany | Ernst IHBE Carly LORENZ |
1936 Berlin | Cycling Track | Men's | 2000m tandem | |
Germany | Heinz POLLAY | 1936 Berlin | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | Hermann VON OPPELN-BRONIKOWSKI Friedrich GERHARD Heinz POLLAY |
1936 Berlin | Equestrian Dressage | Mixed | team | |
Germany | Ludwig STUBBENDORFF | 1936 Berlin | Equestrian Eventing | Mixed | individual | |
Germany | Rudolf LIPPERT Konrad VON WANGENHEIM Ludwig STUBBENDORFF |
1936 Berlin | Equestrian Eventing | Mixed | team | |
Germany | Kurt HASSE | 1936 Berlin | Equestrian Jumping | Mixed | individual | |
Germany | Heinz BRANDT Marten VON BARNEKOW Kurt HASSE |
1936 Berlin | Equestrian Jumping | Mixed | team | |
Germany | Alfred SCHWARZMANN | 1936 Berlin | Gymnastics Artistic | Men's | individual all-round | |
Germany | Innozenz STANGL Walter STEFFENS Alfred SCHWARZMANN Konrad FREY Willi Friedrich STADEL Ernst WINTER Matthias VOLZ Franz BECKERT |
1936 Berlin | Gymnastics Artistic | Men's | team competition | |
Germany | Konrad FREY | 1936 Berlin | Gymnastics Artistic | Men's | parallel bars | |
Germany | Alfred SCHWARZMANN | 1936 Berlin | Gymnastics Artistic | Men's | vault | |
Germany | Konrad FREY | 1936 Berlin | Gymnastics Artistic | Men's | pommel horse | |
Germany | Gertrud MEYER Friedl IBY Julie SCHMITT Käte SOHNEMANN Anita BÄRWIRTH Paula PÖHLSEN Isolde FRÖLIAN Erna BÜRGER |
1936 Berlin | Gymnastics Artistic | Women's | team competition | |
Germany | Wilhelm BAUMANN Helmut BERTHOLD Willy BANDHOLZ Günther ORTMANN Arthur KNAUTZ Georg DASCHER Hermann HANSEN Heinrich KEIMIG Wilhelm MÜLLER Hans THEILIG Heinz KÖRVERS Rudolf STAHL Helmut BRASELMANN Alfred KLINGLER Erich HERRMANN Karl KREUTZBERG Fritz FROMM Kurt DOSSIN Wilhelm BRINKMANN Hans KEITER Edgar REINHARDT Fritz SPENGLER |
1936 Berlin | Handball | Men's | handball | |
Germany | Gotthard HANDRICK | 1936 Berlin | Modern Pentathlon | Men's | individual competition | |
Germany | Gustav SCHÄFER | 1936 Berlin | Rowing | Men's | single sculls (1x) | |
Germany | Willi EICHHORN Hugo STRAUSS |
1936 Berlin | Rowing | Men's | pair without coxswain (2-) | |
Germany | Herbert ADAMSKI Gerhard GUSTMANN Dieter AREND |
1936 Berlin | Rowing | Men's | pair-oared shell with coxswain | |
Germany | Anton (Toni) ROM Wilhelm MENNE Rudolf ECKSTEIN Martin KARL |
1936 Berlin | Rowing | Men's | four without coxswain (4-) | |
Germany | Hans MAIER Fritz BAUER Ernst GABER Paul SÖLLNER Walter VOLLE |
1936 Berlin | Rowing | Men's | four-oared shell with coxswain | |
Germany | Peter BISCHOFF Hans-Joachim WEISE |
1936 Berlin | Sailing | Mixed | two-person keelboat (Star) | |
Germany | Cornelius VAN OYEN | 1936 Berlin | Shooting | Men's | 25m rapid fire pistol | |
Germany | Josef MANGER | 1936 Berlin | Weightlifting | Men's | + 82.5kg (heavyweight) | |
Germany | Luz LONG | 1936 Berlin | Athletics | Men's | long jump | |
Germany | Erwin BLASK | 1936 Berlin | Athletics | Men's | hammer throw | |
Germany | Anni STEUER | 1936 Berlin | Athletics | Women's | 80m hurdles | |
Germany | Luise KRÜGER | 1936 Berlin | Athletics | Women's | javelin throw | |
Germany | Michael MURACH | 1936 Berlin | Boxing | Men's | 61.24 - 66.68kg (welterweight) | |
Germany | Richard VOGT | 1936 Berlin | Boxing | Men's | 72.57 - 79.38kg (light-heavyweight) | |
Germany | Helmut CÄMMERER | 1936 Berlin | Canoe Sprint | Men's | K-1 1000m (kayak single) | |
Germany | Ewald TILKER Fritz BONDROIT |
1936 Berlin | Canoe Sprint | Men's | K-2 1000m (kayak double) | |
Germany | Erich HANISCH Willi HORN |
1936 Berlin | Canoe Sprint | Men's | folding K-2 10000m | |
Germany | Friedrich GERHARD | 1936 Berlin | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | Helene MAYER | 1936 Berlin | Fencing | Women's | foil individual | |
Germany | Konrad FREY | 1936 Berlin | Gymnastics Artistic | Men's | horizontal bar | |
Germany | Detlef OKRENT Herbert KEMMER Alfred GERDES Carl RUCK Werner KUBITZKI Ludwig BEISIEGEL Werner HAMEL Karl DRÖSE Carl MENKE Hermann AUF DER HEIDE Hans SCHERBART Heinz RAACK Erich CUNTZ Fritz MESSNER Erich ZANDER Erwin KELLER Heinrich PETER Kurt WEISS Tito WARNHOLTZ Paul MEHLITZ Harald HUFFMANN Heinrich SCHMALIX |
1936 Berlin | Hockey | Men's | hockey | |
Germany | Joachim PIRSCH Willi KAIDEL |
1936 Berlin | Rowing | Men's | double sculls (2x) | |
Germany | Werner Herman Otto KROGMANN | 1936 Berlin | Sailing | Mixed | olympic class monotype | |
Germany | Heinz HAX | 1936 Berlin | Shooting | Men's | 25m rapid fire pistol | |
Germany | Erich KREMPEL | 1936 Berlin | Shooting | Men's | 50m pistol | |
Germany | Erwin SIETAS | 1936 Berlin | Swimming | Men's | 200m breaststroke | |
Germany | Martha GENENGER | 1936 Berlin | Swimming | Women's | 200m breaststroke | |
Germany | Gisela ARENDT Ruth HALBSGUTH Leni LOHMAR Ingeborg SCHMITZ |
1936 Berlin | Swimming | Women's | 4x100m freestyle relay | |
Germany | Alfred KIENZLE Bernhard BAIER Fritz STOLZE Helmuth SCHWENN Heinrich KRUG Hans SCHULZE Gustav SCHÜRGER Paul KLINGENBURG Fritz GUNST Hans SCHNEIDER Josef HAUSER |
1936 Berlin | Water Polo | Men's | water polo | |
Germany | Rudolf ISMAYR | 1936 Berlin | Weightlifting | Men's | 67.5 - 75kg (middleweight) | |
Germany | Eugen DEUTSCH | 1936 Berlin | Weightlifting | Men's | 75 - 82.5kg (light-heavyweight) | |
Germany | Wolfgang EHRL | 1936 Berlin | Wrestling Freestyle | Men's | 61 - 66kg (lightweight) | |
Germany | Fritz SCHÄFER | 1936 Berlin | Wrestling Greco-Roman | Men's | 66 - 72kg (welterweight) | |
Germany | Ludwig SCHWEICKERT | 1936 Berlin | Wrestling Greco-Roman | Men's | 72 - 79kg (middleweight) | |
Germany | Alfred DOMPERT | 1936 Berlin | Athletics | Men's | 3000m steeplechase | |
Germany | Gerd HORNBERGER Wilhelm LEICHUM Erich BORCHMEYER Erwin GILLMEISTER |
1936 Berlin | Athletics | Men's | 4x100m relay | |
Germany | Rudolf HARBIG Harry VOIGT Helmut HAMANN Friedrich VON STÜLPNAGEL |
1936 Berlin | Athletics | Men's | 4x400m relay | |
Germany | Gerhard STÖCK | 1936 Berlin | Athletics | Men's | shot put | |
Germany | Käthe KRAUSS | 1936 Berlin | Athletics | Women's | 100m | |
Germany | Elfriede KAUN | 1936 Berlin | Athletics | Women's | high jump | |
Germany | Paula MOLLENHAUER | 1936 Berlin | Athletics | Women's | discus throw | |
Germany | Josef MINER | 1936 Berlin | Boxing | Men's | 53.52 - 57.15kg (featherweight) | |
Germany | Xaver HÖRMANN | 1936 Berlin | Canoe Sprint | Men's | folding K-1 10000m | |
Germany | Erich KOSCHIK | 1936 Berlin | Canoe Sprint | Men's | C-1 1000m (canoe single) | |
Germany | Rudolf KARSCH | 1936 Berlin | Cycling Track | Men's | 1km time trial | |
Germany | Hermann STORK | 1936 Berlin | Diving | Men's | 10m platform | |
Germany | Käthe KÖHLER | 1936 Berlin | Diving | Women's | 10m platform | |
Germany | Erwin CASMIR Julius EISENECKER August HEIM Stefan ROSENBAUER Otto ADAM Siegfried LERDON |
1936 Berlin | Fencing | Men's | foil team | |
Germany | Hans ESSER Erwin CASMIR August HEIM Hans JÖRGER Julius EISENECKER Richard WAHL |
1936 Berlin | Fencing | Men's | sabre team | |
Germany | Konrad FREY | 1936 Berlin | Gymnastics Artistic | Men's | individual all-round | |
Germany | Konrad FREY | 1936 Berlin | Gymnastics Artistic | Men's | floor exercises | |
Germany | Alfred SCHWARZMANN | 1936 Berlin | Gymnastics Artistic | Men's | parallel bars | |
Germany | Matthias VOLZ | 1936 Berlin | Gymnastics Artistic | Men's | vault | |
Germany | Matthias VOLZ | 1936 Berlin | Gymnastics Artistic | Men's | rings | |
Germany | Alfred SCHWARZMANN | 1936 Berlin | Gymnastics Artistic | Men's | horizontal bar | |
Germany | Alfred RIECK Hans KUSCHKE Hans-Joachim HANNEMANN Herbert SCHMIDT Gerd VÖLS Helmut RADACH Werner LOECKLE Wilhelm MAHLOW Heinz KAUFMANN |
1936 Berlin | Rowing | Men's | eight with coxswain (8+) | |
Germany | Fritz BISCHOFF Hans HOWALDT Otto WACHS Alfried KRUPP VON BOHLEN UND HALBACH Felix SCHEDER-BIESCHIN Eduard MOHR |
1936 Berlin | Sailing | Mixed | 8m | |
Germany | Gisela ARENDT | 1936 Berlin | Swimming | Women's | 100m freestyle | |
Germany | Karl JANSEN | 1936 Berlin | Weightlifting | Men's | 60 - 67.5kg (lightweight) | |
Germany | Adolf WAGNER | 1936 Berlin | Weightlifting | Men's | 67.5 - 75kg (middleweight) | |
Germany | Johannes HERBERT | 1936 Berlin | Wrestling Freestyle | Men's | - 56kg (bantamweight) | |
Germany | Erich SIEBERT | 1936 Berlin | Wrestling Freestyle | Men's | 79 - 87kg (light-heavyweight) | |
Germany | Jakob BRENDEL | 1936 Berlin | Wrestling Greco-Roman | Men's | - 56kg (bantamweight) | |
Germany | Kurt HORNFISCHER | 1936 Berlin | Wrestling Greco-Roman | Men's | + 87kg (super heavyweight) | |
Germany | Franz PFNÜR | 1936 Garmisch-Partenkirchen | Alpine Skiing | Men's | Alpine combined | |
Germany | Christel CRANZ | 1936 Garmisch-Partenkirchen | Alpine Skiing | Women's | Alpine combined | |
Germany | Ernst BAIER Maxi HERBER |
1936 Garmisch-Partenkirchen | Figure skating | Mixed | pairs | |
Germany | Gustav LANTSCHNER | 1936 Garmisch-Partenkirchen | Alpine Skiing | Men's | Alpine combined | |
Germany | Käthe GRASEGGER | 1936 Garmisch-Partenkirchen | Alpine Skiing | Women's | Alpine combined | |
Germany | Ernst BAIER | 1936 Garmisch-Partenkirchen | Figure skating | Men's | individual | |
Germany | Karl STORCH | 1952 Helsinki | Athletics | Men's | hammer throw | |
Germany | Maria SANDER Helga KLEIN Marga PETERSEN Ursula KNAB |
1952 Helsinki | Athletics | Women's | 4x100m relay | |
Germany | Marianne WERNER | 1952 Helsinki | Athletics | Women's | shot put | |
Germany | Edgar BASEL | 1952 Helsinki | Boxing | Men's | - 51kg (flyweight) | |
Germany | Wilhelm BÜSING Otto ROTHE Klaus WAGNER |
1952 Helsinki | Equestrian Eventing | Mixed | team | |
Germany | Alfred SCHWARZMANN | 1952 Helsinki | Gymnastics Artistic | Men's | horizontal bar | |
Germany | Helmut NOLL Helmut HEINHOLD Heinz-Joachim MANCHEN |
1952 Helsinki | Rowing | Men's | pair-oared shell with coxswain | |
Germany | Heinz ULZHEIMER | 1952 Helsinki | Athletics | Men's | 800m | |
Germany | Werner LUEG | 1952 Helsinki | Athletics | Men's | 1500m | |
Germany | Herbert SCHADE | 1952 Helsinki | Athletics | Men's | 5000m | |
Germany | Karl-Friedrich HAAS Heinz ULZHEIMER Hans GEISTER Günther STEINES |
1952 Helsinki | Athletics | Men's | 4x400m relay | |
Germany | Maria SANDER | 1952 Helsinki | Athletics | Women's | 80m hurdles | |
Germany | Günther HEIDEMANN | 1952 Helsinki | Boxing | Men's | 63.5 - 67kg (welterweight) | |
Germany | Michael SCHEUER | 1952 Helsinki | Canoe Sprint | Men's | K-1 10000m | |
Germany | Wilfried SOLTAU Egon DREWS |
1952 Helsinki | Canoe Sprint | Men's | C-2 1000m (canoe double) | |
Germany | Egon DREWS Wilfried SOLTAU |
1952 Helsinki | Canoe Sprint | Men's | C-2 10000m | |
Germany | Eddie ZIEGLER | 1952 Helsinki | Cycling Road | Men's | individual road race | |
Germany | Werner POTZERNHEIM | 1952 Helsinki | Cycling Track | Men's | sprint individual | |
Germany | Günther HAASE | 1952 Helsinki | Diving | Men's | 10m platform | |
Germany | Heinz POLLAY Ida VON NAGEL Fritz THIEDEMANN |
1952 Helsinki | Equestrian Dressage | Mixed | team | |
Germany | Wilhelm BÜSING | 1952 Helsinki | Equestrian Eventing | Mixed | individual | |
Germany | Fritz THIEDEMANN | 1952 Helsinki | Equestrian Jumping | Mixed | individual | |
Germany | Erich NATUSCH Theodor THOMSEN Georg NOWKA |
1952 Helsinki | Sailing | Mixed | dragon | |
Germany | Herbert KLEIN | 1952 Helsinki | Swimming | Men's | 200m breaststroke | |
Germany | Andreas OSTLER Lorenz NIEBERL |
1952 Oslo | Bobsleigh | Men's | two-man | |
Germany | Andreas OSTLER Franz KEMSER Friedrich KUHN Lorenz NIEBERL |
1952 Oslo | Bobsleigh | Men's | four-man | |
Germany | Ria FALK Paul FALK |
1952 Oslo | Figure skating | Mixed | pairs | |
Germany | Mirl BUCHNER | 1952 Oslo | Alpine Skiing | Women's | downhill | |
Germany | Ossi REICHERT | 1952 Oslo | Alpine Skiing | Women's | slalom | |
Germany | Mirl BUCHNER | 1952 Oslo | Alpine Skiing | Women's | slalom | |
Germany | Mirl BUCHNER | 1952 Oslo | Alpine Skiing | Women's | giant slalom | |
Germany | Dieter BAUMANN | 1992 Barcelona | Athletics | Men's | 5000m | |
Germany | Heike DRECHSLER | 1992 Barcelona | Athletics | Women's | long jump | |
Germany | Heike HENKEL | 1992 Barcelona | Athletics | Women's | high jump | |
Germany | Silke RENK | 1992 Barcelona | Athletics | Women's | javelin throw | |
Germany | Andreas TEWS | 1992 Barcelona | Boxing | Men's | 54 - 57kg (featherweight) | |
Germany | Torsten MAY | 1992 Barcelona | Boxing | Men's | 75 - 81kg (light-heavyweight) | |
Germany | Elisabeth MICHELER-JONES | 1992 Barcelona | Canoe Slalom | Women's | K-1 (kayak single) | |
Germany | Kay BLUHM Torsten Rene GUTSCHE |
1992 Barcelona | Canoe Sprint | Men's | K-2 500m (kayak double) | |
Germany | Kay BLUHM Torsten Rene GUTSCHE |
1992 Barcelona | Canoe Sprint | Men's | K-2 1000m (kayak double) | |
Germany | Oliver Michael KEGEL Andre Gerhard WOHLLEBE Mario VON APPEN Thomas REINECK |
1992 Barcelona | Canoe Sprint | Men's | K-4 1000m (kayak four) | |
Germany | Ingo SPELLY Ulrich PAPKE |
1992 Barcelona | Canoe Sprint | Men's | C-2 1000m (canoe double) | |
Germany | Birgit FISCHER | 1992 Barcelona | Canoe Sprint | Women's | K-1 500m (kayak single) | |
Germany | Ramona PORTWICH Anke VON SECK |
1992 Barcelona | Canoe Sprint | Women's | K-2 500m (kayak double) | |
Germany | Bernd DITTERT Uwe PESCHEL Christian MEYER Michael RICH |
1992 Barcelona | Cycling Road | Men's | team time trial | |
Germany | Jens LEHMANN Andreas WALZER Michael GLÖCKNER Stefan STEINWEG Guido FULST |
1992 Barcelona | Cycling Track | Men's | Team Pursuit (4000m) | |
Germany | Jens FIEDLER | 1992 Barcelona | Cycling Track | Men's | sprint individual | |
Germany | Petra ROSSNER | 1992 Barcelona | Cycling Track | Women's | individual pursuit | |
Germany | Nicole UPHOFF-BECKER REMBRANDT |
1992 Barcelona | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | REMBRANDT GRUNOX GOLDSTERN GIGOLO Nicole UPHOFF-BECKER Monica TEODORESCU Klaus BALKENHOL Isabell WERTH |
1992 Barcelona | Equestrian Dressage | Mixed | team | |
Germany | Ludger BEERBAUM CLASSIC TOUCH |
1992 Barcelona | Equestrian Jumping | Mixed | individual | |
Germany | Elmar BORRMANN Arnd Rüdiger SCHMITT Vladimir REZNITCHENKO Robert FELISIAK Uwe Gerhard PROSKE |
1992 Barcelona | Fencing | Men's | épée team | |
Germany | Ulrich Rainer SCHRECK Alexander KOCH Udo WAGNER Thorsten WEIDNER Ingo WEISSENBORN |
1992 Barcelona | Fencing | Men's | foil team | |
Germany | Michael KNAUTH Jan-Peter TEWES Christian MAYERHÖFER Stefan TEWES Volker FRIED Christian BLUNCK Andreas KELLER Andreas BECKER Christopher REITZ Michael METZ Sven MEINHARDT Klaus MICHLER Carsten FISCHER Stefan SALIGER Michael HILGERS Oliver Michael KURTZ |
1992 Barcelona | Hockey | Men's | hockey | |
Germany | Thomas LANGE | 1992 Barcelona | Rowing | Men's | single sculls (1x) | |
Germany | Andreas HAJEK Stephan VOLKERT Michael STEINBACH Andre WILLMS |
1992 Barcelona | Rowing | Men's | quadruple sculls without coxswain | |
Germany | Kerstin KÖPPEN Kathrin BORON |
1992 Barcelona | Rowing | Women's | double sculls (2x) | |
Germany | Sybille SCHMIDT Kerstin MÜLLER Birgit PETER Kristina MUNDT |
1992 Barcelona | Rowing | Women's | quadruple sculls without coxswain | |
Germany | Michael JAKOSITS | 1992 Barcelona | Shooting | Men's | 10m running target | |
Germany | Ralf SCHUMANN | 1992 Barcelona | Shooting | Men's | 25m rapid fire pistol | |
Germany | Dagmar HASE | 1992 Barcelona | Swimming | Women's | 400m freestyle | |
Germany | Boris Franz BECKER Michael STICH |
1992 Barcelona | Tennis | Men's | doubles | |
Germany | Ronny WELLER | 1992 Barcelona | Weightlifting | Men's | 100 - 110kg (heavyweight) | |
Germany | Maik BULLMANN | 1992 Barcelona | Wrestling Greco-Roman | Men's | 82 - 90kg (light-heavyweight) | |
Germany | Jürgen SCHULT | 1992 Barcelona | Athletics | Men's | discus throw | |
Germany | Marco RUDOLPH | 1992 Barcelona | Boxing | Men's | 57 - 60kg (lightweight) | |
Germany | Ulrich PAPKE Ingo SPELLY |
1992 Barcelona | Canoe Sprint | Men's | C-2 500m (canoe double) | |
Germany | Anke VON SECK Ramona PORTWICH Birgit FISCHER Katrin BORCHERT |
1992 Barcelona | Canoe Sprint | Women's | K-4 500m (kayak four) | |
Germany | Jens LEHMANN | 1992 Barcelona | Cycling Track | Men's | individual pursuit | |
Germany | Annett NEUMANN | 1992 Barcelona | Cycling Track | Women's | sprint individual | |
Germany | Isabell WERTH GIGOLO |
1992 Barcelona | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | Herbert BLÖCKER FEINE DAME |
1992 Barcelona | Equestrian Eventing | Mixed | individual | |
Germany | Zita-Eva FUNKENHAUSER Anja FICHTEL-MAURITZ Sabine Christiane BAU Annette DOBMEIER Monika WEBER-KOSZTO |
1992 Barcelona | Fencing | Women's | foil team | |
Germany | Andreas WECKER | 1992 Barcelona | Gymnastics Artistic | Men's | horizontal bar | |
Germany | Bianca Margot WEISS Irina KUHNT Franziska HENTSCHEL Christina Stephanie FERNECK Susanne MÜLLER Simone Heike THOMASCHINSKI Eva HAGENBÄUMER Katrin KAUSCHKE Susanne WOLLSCHLAGER Tanja Roswitha DICKENSCHEID Anke WILD Caren JUNGJOHANN Heike LAETZSCH Nadine ERNSTING-KRIENKE Kristina PETERS Britta BECKER |
1992 Barcelona | Hockey | Women's | hockey | |
Germany | Colin ETTINGSHAUSEN Peter HÖLTZENBEIN |
1992 Barcelona | Rowing | Men's | pair without coxswain (2-) | |
Germany | Uwe Jörg KELLNER Karsten FINGER Ralf BRUDEL Thoralf PETERS Hendrik REIHER |
1992 Barcelona | Rowing | Men's | four-oared shell with coxswain | |
Germany | Ingeburg SCHWERZMANN Stefani WERREMEIER |
1992 Barcelona | Rowing | Women's | pair without coxswain (2-) | |
Germany | Franziska VAN ALMSICK | 1992 Barcelona | Swimming | Women's | 200m freestyle | |
Germany | Dagmar HASE | 1992 Barcelona | Swimming | Women's | 200m backstroke | |
Germany | Jana DÖRRIS Daniela HUNGER Bettina USTROWSKI Franziska VAN ALMSICK Dagmar HASE Daniela BRENDEL Simone OSYGUS |
1992 Barcelona | Swimming | Women's | 4x100m medley relay | |
Germany | Steffen FETZNER Jörg ROSSKOPF |
1992 Barcelona | Table Tennis | Men's | doubles | |
Germany | Steffi GRAF | 1992 Barcelona | Tennis | Women's | singles | |
Germany | Heiko BALZ | 1992 Barcelona | Wrestling Freestyle | Men's | 90 - 100kg (heavyweight) | |
Germany | Rifat YILDIZ | 1992 Barcelona | Wrestling Greco-Roman | Men's | 52 - 57kg (bantamweight) | |
Germany | Stephan Timo FREIGANG | 1992 Barcelona | Athletics | Men's | marathon | |
Germany | Ronald WEIGEL | 1992 Barcelona | Athletics | Men's | 50km walk | |
Germany | Karen FORKEL | 1992 Barcelona | Athletics | Women's | javelin throw | |
Germany | Kathrin NEIMKE | 1992 Barcelona | Athletics | Women's | shot put | |
Germany | Sabine BRAUN | 1992 Barcelona | Athletics | Women's | heptathlon | |
Germany | Jan QUAST | 1992 Barcelona | Boxing | Men's | - 48kg (light-flyweight) | |
Germany | Jochen LETTMANN | 1992 Barcelona | Canoe Slalom | Men's | K-1 (kayak single) | |
Germany | Olaf HEUKRODT | 1992 Barcelona | Canoe Sprint | Men's | C-1 500m (canoe single) | |
Germany | Brita Pia BALDUS | 1992 Barcelona | Diving | Women's | 3m springboard | |
Germany | Klaus BALKENHOL GOLDSTERN |
1992 Barcelona | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | RICARDO KILDARE FEINE DAME ALABASTER Cord Hermann MYSEGAES Ralf EHRENBRINK Herbert BLÖCKER Matthias Andreas BAUMANN |
1992 Barcelona | Equestrian Eventing | Mixed | team | |
Germany | Andreas WECKER | 1992 Barcelona | Gymnastics Artistic | Men's | rings | |
Germany | Andreas WECKER | 1992 Barcelona | Gymnastics Artistic | Men's | pommel horse | |
Germany | Richard TRAUTMANN | 1992 Barcelona | Judo | Men's | - 60 kg | |
Germany | Udo QUELLMALZ | 1992 Barcelona | Judo | Men's | 60 - 65kg (half-lightweight) | |
Germany | Roland BAAR Detlef KIRCHHOFF Frank Joerg RICHTER Thorsten STREPPELHOFF Manfred Willi KLEIN Armin EICHHOLZ Bahne RABE Hans SENNEWALD Ansgar WESSLING |
1992 Barcelona | Rowing | Men's | eight with coxswain (8+) | |
Germany | Annette HOHN Birte SIECH Antje FRANK Gabriele MEHL |
1992 Barcelona | Rowing | Women's | coxless four (4-) | |
Germany | Sylvia DÖRDELMANN Christiane HARZENDORF Dana PYRITZ Ute SCHELL Daniela NEUNAST Kathrin HAACKER Cerstin PETERSMANN Annegret STRAUCH Judith ZEIDLER |
1992 Barcelona | Rowing | Women's | eight with coxswain (8+) | |
Germany | Johann RIEDERER | 1992 Barcelona | Shooting | Men's | 10m air rifle | |
Germany | Jörg HOFFMANN | 1992 Barcelona | Swimming | Men's | 1500m freestyle | |
Germany | Christian TRÖGER Mark PINGER Bengt ZIKARSKY Dirk RICHTER Steffen ZESNER Andreas SZIGAT |
1992 Barcelona | Swimming | Men's | 4x100m freestyle relay | |
Germany | Franziska VAN ALMSICK | 1992 Barcelona | Swimming | Women's | 100m freestyle | |
Germany | Kerstin KIELGASS | 1992 Barcelona | Swimming | Women's | 200m freestyle | |
Germany | Jana HENKE | 1992 Barcelona | Swimming | Women's | 800m freestyle | |
Germany | Daniela HUNGER Manuela STELLMACH Annette HADDING Franziska VAN ALMSICK Simone OSYGUS Kerstin KIELGASS |
1992 Barcelona | Swimming | Women's | 4x100m freestyle relay | |
Germany | Daniela HUNGER | 1992 Barcelona | Swimming | Women's | 200m individual medley | |
Germany | Andreas BEHM | 1992 Barcelona | Weightlifting | Men's | 60 - 67.5kg (lightweight) | |
Germany | Manfred NERLINGER | 1992 Barcelona | Weightlifting | Men's | + 110kg (super heavyweight) | |
Germany | Mark KIRCHNER | 1992 Albertville | Biathlon | Men's | 10km sprint | |
Germany | Ricco GROSS Mark KIRCHNER Jens STEINIGEN Fritz FISCHER |
1992 Albertville | Biathlon | Men's | 4x7.5km relay | |
Germany | Antje HARVEY | 1992 Albertville | Biathlon | Women's | 15km individual | |
Germany | Georg HACKL | 1992 Albertville | Luge | Men's | singles | |
Germany | Stefan KRAUSSE Jan BEHRENDT |
1992 Albertville | Luge | Mixed | doubles | |
Germany | Uwe-Jens MEY | 1992 Albertville | Speed skating | Men's | 500m | |
Germany | Olaf ZINKE | 1992 Albertville | Speed skating | Men's | 1000m | |
Germany | Jacqueline BÖRNER | 1992 Albertville | Speed skating | Women's | 1500m | |
Germany | Gunda NIEMANN-STIRNEMANN | 1992 Albertville | Speed skating | Women's | 3000m | |
Germany | Gunda NIEMANN-STIRNEMANN | 1992 Albertville | Speed skating | Women's | 5000m | |
Germany | Ricco GROSS | 1992 Albertville | Biathlon | Men's | 10km sprint | |
Germany | Mark KIRCHNER | 1992 Albertville | Biathlon | Men's | 20km individual | |
Germany | Antje HARVEY | 1992 Albertville | Biathlon | Women's | 7.5km sprint | |
Germany | Uschi DISL Petra SCHAAF Antje HARVEY |
1992 Albertville | Biathlon | Women's | 3x7.5km relay | |
Germany | Markus ZIMMERMANN Rudolf LOCHNER |
1992 Albertville | Bobsleigh | Men's | two-man | |
Germany | Bogdan MUSIOL Rene HANNEMANN Wolfgang HOPPE Axel KÜHN |
1992 Albertville | Bobsleigh | Men's | four-man | |
Germany | Yves MANKEL Thomas RUDOLPH |
1992 Albertville | Luge | Mixed | doubles | |
Germany | Gunda NIEMANN-STIRNEMANN | 1992 Albertville | Speed skating | Women's | 1500m | |
Germany | Heike WARNICKE | 1992 Albertville | Speed skating | Women's | 3000m | |
Germany | Heike WARNICKE | 1992 Albertville | Speed skating | Women's | 5000m | |
Germany | Katja SEIZINGER | 1992 Albertville | Alpine Skiing | Women's | super-G | |
Germany | Günther EGER Christoph LANGEN |
1992 Albertville | Bobsleigh | Men's | two-man | |
Germany | Susi-Lisa ERDMANN | 1992 Albertville | Luge | Women's | singles | |
Germany | Christa LUDING | 1992 Albertville | Speed skating | Women's | 500m | |
Germany | Monique GARBRECHT-ENFELDT | 1992 Albertville | Speed skating | Women's | 1000m | |
Germany | Claudia PECHSTEIN | 1992 Albertville | Speed skating | Women's | 5000m | |
Germany | Markus WASMEIER | 1994 Lillehammer | Alpine Skiing | Men's | giant slalom | |
Germany | Markus WASMEIER | 1994 Lillehammer | Alpine Skiing | Men's | super-G | |
Germany | Katja SEIZINGER | 1994 Lillehammer | Alpine Skiing | Women's | downhill | |
Germany | Ricco GROSS Mark KIRCHNER Frank LUCK Sven FISCHER |
1994 Lillehammer | Biathlon | Men's | 4x7.5km relay | |
Germany | Karsten BRANNASCH Alexander SZELIG Harald CZUDAJ Olaf HAMPEL |
1994 Lillehammer | Bobsleigh | Men's | four-man | |
Germany | Georg HACKL | 1994 Lillehammer | Luge | Men's | singles | |
Germany | Jens WEISSFLOG | 1994 Lillehammer | Ski Jumping | Men's | Large Hill individual | |
Germany | Dieter THOMA Hansjoerg JAEKLE Jens WEISSFLOG Christof DUFFNER |
1994 Lillehammer | Ski Jumping | Men's | Large Hill team | |
Germany | Claudia PECHSTEIN | 1994 Lillehammer | Speed skating | Women's | 5000m | |
Germany | Martina ERTL | 1994 Lillehammer | Alpine Skiing | Women's | giant slalom | |
Germany | Ricco GROSS | 1994 Lillehammer | Biathlon | Men's | 10km sprint | |
Germany | Frank LUCK | 1994 Lillehammer | Biathlon | Men's | 20km individual | |
Germany | Petra SCHAAF Antje HARVEY Simone GREINER-PETTER-MEMM Uschi DISL |
1994 Lillehammer | Biathlon | Women's | 4x7.5km relay | |
Germany | Susi-Lisa ERDMANN | 1994 Lillehammer | Luge | Women's | singles | |
Germany | Anke BAIER-LOEF | 1994 Lillehammer | Speed skating | Women's | 1000m | |
Germany | Gunda NIEMANN-STIRNEMANN | 1994 Lillehammer | Speed skating | Women's | 5000m | |
Germany | Sven FISCHER | 1994 Lillehammer | Biathlon | Men's | 20km individual | |
Germany | Uschi DISL | 1994 Lillehammer | Biathlon | Women's | 15km individual | |
Germany | Ulf HIELSCHER Carsten EMBACH Wolfgang HOPPE Rene HANNEMANN |
1994 Lillehammer | Bobsleigh | Men's | four-man | |
Germany | Stefan KRAUSSE Jan BEHRENDT |
1994 Lillehammer | Luge | Mixed | doubles | |
Germany | Dieter THOMA | 1994 Lillehammer | Ski Jumping | Men's | Normal Hill individual | |
Germany | Franziska SCHENK | 1994 Lillehammer | Speed skating | Women's | 500m | |
Germany | Gunda NIEMANN-STIRNEMANN | 1994 Lillehammer | Speed skating | Women's | 1500m | |
Germany | Claudia PECHSTEIN | 1994 Lillehammer | Speed skating | Women's | 3000m | |
Germany | Ридель | 1996 Atlanta | Athletics | Men's | discus throw | |
Germany | Кумбернусс | 1996 Atlanta | Athletics | Women's | shot put | |
Germany | Вилудда | 1996 Atlanta | Athletics | Women's | discus throw | |
Germany | Фикс | 1996 Atlanta | Canoe Slalom | Men's | K-1 (kayak single) | |
Germany | Блюм Гутше |
1996 Atlanta | Canoe Sprint | Men's | K-2 500m (kayak double) | |
Germany | Винтер Цабель Хофманн Райнек |
1996 Atlanta | Canoe Sprint | Men's | K-4 1000m (kayak four) | |
Germany | Кирхбах Диттмер |
1996 Atlanta | Canoe Sprint | Men's | C-2 1000m (canoe double) | |
Germany | Муке Шюкк Портвич Фишер |
1996 Atlanta | Canoe Sprint | Women's | K-4 500m (kayak four) | |
Germany | Фидлер | 1996 Atlanta | Cycling Track | Men's | sprint individual | |
Germany | Верт | 1996 Atlanta | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | Балкенхоль Шаудт Верт Теодореску |
1996 Atlanta | Equestrian Dressage | Mixed | team | |
Germany | Киркофф | 1996 Atlanta | Equestrian Jumping | Mixed | individual | |
Germany | Ниберг Бирбаум Киркофф Слоотхак |
1996 Atlanta | Equestrian Jumping | Mixed | team | |
Germany | Веккер | 1996 Atlanta | Gymnastics Artistic | Men's | horizontal bar | |
Germany | Кюльмальц | 1996 Atlanta | Judo | Men's | 60 - 65kg (half-lightweight) | |
Germany | Штайнер Фолькерт Хайек Виллмс |
1996 Atlanta | Rowing | Men's | quadruple sculls without coxswain | |
Germany | Зоргерс Борон Рутшоу Кеппен |
1996 Atlanta | Rowing | Women's | quadruple sculls without coxswain | |
Germany | Флах Шуманн Якель |
1996 Atlanta | Sailing | Mixed | fleet/match race keelboat (Soling) | |
Germany | Клеес | 1996 Atlanta | Shooting | Men's | 50m rifle prone | |
Germany | Шуманн | 1996 Atlanta | Shooting | Men's | 25m rapid fire pistol | |
Germany | Менсинг Вагнер Пфоль |
1996 Atlanta | Archery | Women's | team (FITA Olympic round - 70m) | |
Germany | Буземанн | 1996 Atlanta | Athletics | Men's | decathlon | |
Germany | Уркал | 1996 Atlanta | Boxing | Men's | 60 - 63.5kg (light-welterweight) | |
Germany | Блюм Гутше |
1996 Atlanta | Canoe Sprint | Men's | K-2 1000m (kayak double) | |
Germany | Портвич Фишер |
1996 Atlanta | Canoe Sprint | Women's | K-2 500m (kayak double) | |
Germany | Хемпель | 1996 Atlanta | Diving | Men's | 10m platform | |
Germany | Вальтер | 1996 Atlanta | Diving | Women's | 10m platform | |
Germany | 1996 Atlanta | Rowing | Men's | eight with coxswain (8+) | ||
Germany | Хорнебер | 1996 Atlanta | Shooting | Women's | 10m air rifle | |
Germany | Кирмайер | 1996 Atlanta | Shooting | Women's | Double trap | |
Germany | Фолькер | 1996 Atlanta | Swimming | Women's | 100m freestyle | |
Germany | Ван Альмсик | 1996 Atlanta | Swimming | Women's | 200m freestyle | |
Germany | Хазе | 1996 Atlanta | Swimming | Women's | 400m freestyle | |
Germany | Хазе | 1996 Atlanta | Swimming | Women's | 800m freestyle | |
Germany | 1996 Atlanta | Swimming | Women's | 4x200m freestyle relay | ||
Germany | Кокас | 1996 Atlanta | Weightlifting | Men's | 83 - 91kg (middle-heavyweight) | |
Germany | Веллер | 1996 Atlanta | Weightlifting | Men's | + 108kg (super heavyweight) | |
Germany | Цандер | 1996 Atlanta | Wrestling Greco-Roman | Men's | 74 - 82kg (middleweight) | |
Germany | Швартхофф | 1996 Atlanta | Athletics | Men's | 110m hurdles | |
Germany | Тивончик | 1996 Atlanta | Athletics | Men's | pole vault | |
Germany | Кисабака Бройер Роландер Рюккер |
1996 Atlanta | Athletics | Women's | 4x400m relay | |
Germany | Лунка | 1996 Atlanta | Boxing | Men's | 48 - 51kg (flyweight) | |
Germany | Ульрих | 1996 Atlanta | Boxing | Men's | 75 - 81kg (light-heavyweight) | |
Germany | Красниги | 1996 Atlanta | Boxing | Men's | 81 - 91kg (heavyweight) | |
Germany | Беккер | 1996 Atlanta | Canoe Slalom | Men's | K-1 (kayak single) | |
Germany | Зенфт Эренберг |
1996 Atlanta | Canoe Slalom | Men's | C-2 (canoe double) | |
Germany | Арндт | 1996 Atlanta | Cycling Track | Women's | individual pursuit | |
Germany | Фихтель-Мориц Бау Вебер |
1996 Atlanta | Fencing | Women's | foil team | |
Germany | Траутманн | 1996 Atlanta | Judo | Men's | - 60 kg | |
Germany | Спиттка | 1996 Atlanta | Judo | Men's | 78 - 86kg (middleweight) | |
Germany | Меллер | 1996 Atlanta | Judo | Men's | + 95kg (heavyweight) | |
Germany | Хань | 1996 Atlanta | Judo | Women's | + 72kg (heavyweight) | |
Germany | Ланге | 1996 Atlanta | Rowing | Men's | single sculls (1x) | |
Germany | Варнеке | 1996 Atlanta | Swimming | Men's | 100m breaststroke | |
Germany | Б-т Цикарски Пингер Трегер Б-н Цикарски |
1996 Atlanta | Swimming | Men's | 4x100m freestyle relay | |
Germany | Келлер Цесснер Хайльман Трегер |
1996 Atlanta | Swimming | Men's | 4x200m freestyle relay | |
Germany | Фолькер | 1996 Atlanta | Swimming | Women's | 50m freestyle | |
Germany | Хазе | 1996 Atlanta | Swimming | Women's | 200m freestyle | |
Germany | Рунд | 1996 Atlanta | Swimming | Women's | 200m backstroke | |
Germany | Озюгис Ван Альмсик Фелькер Бушульте |
1996 Atlanta | Swimming | Women's | 4x100m freestyle relay | |
Germany | Росскопф | 1996 Atlanta | Table Tennis | Men's | singles | |
Germany | Гелльнер Приношил |
1996 Atlanta | Tennis | Men's | doubles | |
Germany | Карусо | 1996 Atlanta | Weightlifting | Men's | 83 - 91kg (middle-heavyweight) | |
Germany | Сабеджев | 1996 Atlanta | Wrestling Freestyle | Men's | 90 - 100kg (heavyweight) | |
Germany | Бальманн | 1996 Atlanta | Wrestling Greco-Roman | Men's | 82 - 90kg (light-heavyweight) | |
Germany | Зайцингер | 1998 Nagano | Alpine Skiing | Women's | Alpine combined | |
Germany | Герг | 1998 Nagano | Alpine Skiing | Women's | slalom | |
Germany | Зайцингер | 1998 Nagano | Alpine Skiing | Women's | downhill | |
Germany | Гросс Фишер Зендель Лукк |
1998 Nagano | Biathlon | Men's | 4x7.5km relay | |
Germany | Зелльнер Беле Дизль Апель |
1998 Nagano | Biathlon | Women's | 4x7.5km relay | |
Germany | Хемпель Циммерманн Ланген Якобс |
1998 Nagano | Bobsleigh | Men's | four-man | |
Germany | Хакль | 1998 Nagano | Luge | Men's | singles | |
Germany | Краузхаар | 1998 Nagano | Luge | Women's | singles | |
Germany | Краузе Берендт |
1998 Nagano | Luge | Mixed | doubles | |
Germany | Тост | 1998 Nagano | Snowboard | Women's | Half-pipe | |
Germany | Ниманн-Штирнеманн | 1998 Nagano | Speed skating | Women's | 3000m | |
Germany | Пехштайн | 1998 Nagano | Speed skating | Women's | 5000m | |
Germany | Эртль | 1998 Nagano | Alpine Skiing | Women's | Alpine combined | |
Germany | Дизль | 1998 Nagano | Biathlon | Women's | 7.5km sprint | |
Germany | Миттермайер | 1998 Nagano | Freestyle Skiing | Women's | moguls | |
Germany | Нидернхубер | 1998 Nagano | Luge | Women's | singles | |
Germany | Ханнавальд Якле Шмитт Тома |
1998 Nagano | Ski Jumping | Men's | Large Hill team | |
Germany | Ренот | 1998 Nagano | Snowboard | Women's | giant-slalom | |
Germany | Ниманн-Штирнеманн | 1998 Nagano | Speed skating | Women's | 1500m | |
Germany | Пехштайн | 1998 Nagano | Speed skating | Women's | 3000m | |
Germany | Ниманн-Штирнеманн | 1998 Nagano | Speed skating | Women's | 5000m | |
Germany | Герг | 1998 Nagano | Alpine Skiing | Women's | Alpine combined | |
Germany | Зайцингер | 1998 Nagano | Alpine Skiing | Women's | giant slalom | |
Germany | Апель | 1998 Nagano | Biathlon | Women's | 7.5km sprint | |
Germany | Дизль | 1998 Nagano | Biathlon | Women's | 15km individual | |
Germany | Циммерманн Ланген |
1998 Nagano | Bobsleigh | Men's | two-man | |
Germany | Штойер Ветцель |
1998 Nagano | Figure skating | Mixed | pairs | |
Germany | Мюллер | 1998 Nagano | Luge | Men's | singles | |
Germany | Фризингер | 1998 Nagano | Speed skating | Women's | 3000m | |
Germany | Нильс Шуманн | 2000 Sydney | Athletics | Men's | 800m | |
Germany | Хайке Дрехслер | 2000 Sydney | Athletics | Women's | long jump | |
Germany | Томас Шмидт | 2000 Sydney | Canoe Slalom | Men's | K-1 (kayak single) | |
Germany | Андреас Диттмер | 2000 Sydney | Canoe Sprint | Men's | C-1 1000m (canoe single) | |
Germany | 2000 Sydney | Canoe Sprint | Women's | K-2 500m (kayak double) | ||
Germany | 2000 Sydney | Canoe Sprint | Women's | K-4 500m (kayak four) | ||
Germany | Ян Ульрих | 2000 Sydney | Cycling Road | Men's | individual road race | |
Germany | Роберт Барко | 2000 Sydney | Cycling Track | Men's | individual pursuit | |
Germany | 2000 Sydney | Cycling Track | Men's | Team Pursuit (4000m) | ||
Germany | 2000 Sydney | Equestrian Dressage | Mixed | team | ||
Germany | 2000 Sydney | Equestrian Jumping | Mixed | team | ||
Germany | 2000 Sydney | Rowing | Women's | double sculls (2x) | ||
Germany | 2000 Sydney | Rowing | Women's | quadruple sculls without coxswain | ||
Germany | Ларс Ридель | 2000 Sydney | Athletics | Men's | discus throw | |
Germany | 2000 Sydney | Canoe Sprint | Men's | K-4 1000m (kayak four) | ||
Germany | Jan Ullrich | 2000 Sydney | Cycling Road | Men's | individual time trial | |
Germany | Ханка Купфернагель | 2000 Sydney | Cycling Road | Women's | individual road race | |
Germany | Йенс Леманн | 2000 Sydney | Cycling Track | Men's | individual pursuit | |
Germany | Штефан Нимке | 2000 Sydney | Cycling Track | Men's | 1km time trial | |
Germany | Изабель Верт | 2000 Sydney | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | Ральф Биссдорф | 2000 Sydney | Fencing | Men's | foil individual | |
Germany | Рита Кениг | 2000 Sydney | Fencing | Women's | foil individual | |
Germany | 2000 Sydney | Rowing | Women's | lightweight double sculls (2x) | ||
Germany | 2000 Sydney | Sailing | Mixed | fleet/match race keelboat (Soling) | ||
Germany | Амели Люкс | 2000 Sydney | Sailing | Women's | board (Mistral) - Windsurfer | |
Germany | Файссаль Эбнуталиб | 2000 Sydney | Taekwondo | Men's | 68 - 80 kg | |
Germany | Томас Хаас | 2000 Sydney | Tennis | Men's | singles | |
Germany | Штефан Вукович | 2000 Sydney | Triathlon | Men's | individual | |
Germany | Марк Хустер | 2000 Sydney | Weightlifting | Men's | 77 - 85kg (light-heavyweight) | |
Germany | Ронни Веллер | 2000 Sydney | Weightlifting | Men's | + 105kg (super heavyweight) | |
Germany | 2000 Sydney | Archery | Women's | team (FITA Olympic round - 70m) | ||
Germany | Астрид Кумбернусс | 2000 Sydney | Athletics | Women's | shot put | |
Germany | Кирстен Мунчоу | 2000 Sydney | Athletics | Women's | hammer throw | |
Germany | 2000 Sydney | Beach Volleyball | Men's | beach volleyball | ||
Germany | Себастьян Кобер | 2000 Sydney | Boxing | Men's | 81 - 91kg (heavyweight) | |
Germany | 2000 Sydney | Canoe Sprint | Men's | K-2 500m (kayak double) | ||
Germany | Андреас Диттмер | 2000 Sydney | Canoe Sprint | Men's | C-1 500m (canoe single) | |
Germany | 2000 Sydney | Canoe Sprint | Men's | C-2 1000m (canoe double) | ||
Germany | Андреас Клоден | 2000 Sydney | Cycling Road | Men's | individual road race | |
Germany | Йенс Фидлер | 2000 Sydney | Cycling Track | Men's | sprint individual | |
Germany | Йенс Фидлер | 2000 Sydney | Cycling Track | Men's | Keirin | |
Germany | 2000 Sydney | Diving | Men's | synchronized diving 10m platform | ||
Germany | Дорте Линднер | 2000 Sydney | Diving | Women's | 3m springboard | |
Germany | Улла Зальцгебер | 2000 Sydney | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | Вирадех Котны | 2000 Sydney | Fencing | Men's | sabre individual | |
Germany | 2000 Sydney | Fencing | Men's | sabre team | ||
Germany | 2000 Sydney | Fencing | Women's | foil team | ||
Germany | 2000 Sydney | Football | Women's | football | ||
Germany | Анна-Мария Граданте | 2000 Sydney | Judo | Women's | - 48kg (extra-lightweight) | |
Germany | Марсел Хакер | 2000 Sydney | Rowing | Men's | single sculls (1x) | |
Germany | 2000 Sydney | Rowing | Men's | quadruple sculls without coxswain | ||
Germany | Катрин Рутшоу-Штомпоровски | 2000 Sydney | Rowing | Women's | single sculls (1x) | |
Germany | 2000 Sydney | Sailing | Mixed | Tornado - Multihull | ||
Germany | Стив Телоке | 2000 Sydney | Swimming | Men's | 100m backstroke | |
Germany | 2000 Sydney | Swimming | Men's | 4x100m medley relay | ||
Germany | 2000 Sydney | Swimming | Women's | 4x200m freestyle relay | ||
Germany | Вильхельм | 2002 Salt Lake City | Biathlon | Women's | 7.5km sprint | |
Germany | Хенкель | 2002 Salt Lake City | Biathlon | Women's | 15km individual | |
Germany | Дизль Вильхельм Апель Хенкель |
2002 Salt Lake City | Biathlon | Women's | 4x7.5km relay | |
Germany | Циммерманн Ланген |
2002 Salt Lake City | Bobsleigh | Men's | two-man | |
Germany | Кюн Эмбах Ланге Кушке |
2002 Salt Lake City | Bobsleigh | Men's | four-man | |
Germany | Хенкель Кюнцель Бауэр Захенбахер |
2002 Salt Lake City | Cross Country Skiing | Women's | 4x5km relay | |
Germany | Отто | 2002 Salt Lake City | Luge | Women's | singles | |
Germany | Ляйтнер Реч |
2002 Salt Lake City | Luge | Mixed | doubles | |
Germany | Ханнавальд Урманн Хокке Шмитт |
2002 Salt Lake City | Ski Jumping | Men's | Large Hill team | |
Germany | Фризингер | 2002 Salt Lake City | Speed skating | Women's | 1500m | |
Germany | Пехштайн | 2002 Salt Lake City | Speed skating | Women's | 3000m | |
Germany | Пехштайн | 2002 Salt Lake City | Speed skating | Women's | 5000m | |
Germany | Фишер | 2002 Salt Lake City | Biathlon | Men's | 10km sprint | |
Germany | Лукк | 2002 Salt Lake City | Biathlon | Men's | 20km individual | |
Germany | Фишер Гросс Зендель Лукк |
2002 Salt Lake City | Biathlon | Men's | 4x7.5km relay | |
Germany | Дизль | 2002 Salt Lake City | Biathlon | Women's | 7.5km sprint | |
Germany | Вильхельм | 2002 Salt Lake City | Biathlon | Women's | 10km pursuit | |
Germany | Хольцнер Прокофф |
2002 Salt Lake City | Bobsleigh | Women's | two-woman | |
Germany | Шликенридер | 2002 Salt Lake City | Cross Country Skiing | Men's | sprint 1.5km | |
Germany | Захенбахер | 2002 Salt Lake City | Cross Country Skiing | Women's | sprint 1.5km | |
Germany | Хакль | 2002 Salt Lake City | Luge | Men's | singles | |
Germany | Нидернхубер | 2002 Salt Lake City | Luge | Women's | singles | |
Germany | Аккерманн | 2002 Salt Lake City | Nordic Combined | Men's | Individual sprint | |
Germany | Кирхайзен Хехлиг Хеттих Аккерманн |
2002 Salt Lake City | Nordic Combined | Men's | team | |
Germany | Ханнавальд | 2002 Salt Lake City | Ski Jumping | Men's | Normal Hill individual | |
Germany | Гарбрехт-Энфельдт | 2002 Salt Lake City | Speed skating | Women's | 500m | |
Germany | Фелькер | 2002 Salt Lake City | Speed skating | Women's | 1000m | |
Germany | Фелькер | 2002 Salt Lake City | Speed skating | Women's | 1500m | |
Germany | Эртль | 2002 Salt Lake City | Alpine Skiing | Women's | Alpine combined | |
Germany | Гросс | 2002 Salt Lake City | Biathlon | Men's | 12.5km pursuit | |
Germany | Хершманн Эрдман |
2002 Salt Lake City | Bobsleigh | Women's | two-woman | |
Germany | Шлюттер Зоммерфельдт Филбрих Ангерер |
2002 Salt Lake City | Cross Country Skiing | Men's | 4x10km relay | |
Germany | Бауэр | 2002 Salt Lake City | Cross Country Skiing | Women's | Combined 5km + 5km pursuit | |
Germany | Краузхаар | 2002 Salt Lake City | Luge | Women's | singles | |
Germany | Боден | 2002 Salt Lake City | Speed skating | Men's | 5000m | |
Germany | Фелькер | 2002 Salt Lake City | Speed skating | Women's | 500m | |
Germany | Тим Вайскоттер Рональд Раухе |
2004 Athens | Canoe Sprint | Men's | K-2 500m (kayak double) | |
Germany | Андреас Диттмер | 2004 Athens | Canoe Sprint | Men's | C-1 500m (canoe single) | |
Germany | Кристиан Гилле Томаш Виленцек |
2004 Athens | Canoe Sprint | Men's | C-2 1000m (canoe double) | |
Germany | 2004 Athens | Canoe Sprint | Women's | K-4 500m (kayak four) | ||
Germany | 2004 Athens | Cycling Track | Men's | Team Sprint | ||
Germany | 2004 Athens | Equestrian Dressage | Mixed | team | ||
Germany | 2004 Athens | Hockey | Women's | hockey | ||
Germany | Ивонн Бениш | 2004 Athens | Judo | Women's | 52 - 57kg (lightweight) | |
Germany | Катрин Рутшоу-Стомпоровски | 2004 Athens | Rowing | Women's | single sculls (1x) | |
Germany | 2004 Athens | Rowing | Women's | quadruple sculls without coxswain | ||
Germany | Манфред Курцер | 2004 Athens | Shooting | Men's | 10m running target | |
Germany | Ральф Шуманн | 2004 Athens | Shooting | Men's | 25m rapid fire pistol | |
Germany | Анна Догонадзе | 2004 Athens | Trampoline | Women's | individual | |
Germany | Nadine Kleinert | 2004 Athens | Athletics | Women's | shot put | |
Germany | Штеффи Нериус | 2004 Athens | Athletics | Women's | javelin throw | |
Germany | Штефан Хенце Маркус Бекер |
2004 Athens | Canoe Slalom | Men's | C-2 (canoe double) | |
Germany | 2004 Athens | Canoe Sprint | Men's | K-4 1000m (kayak four) | ||
Germany | Андреас Диттмер | 2004 Athens | Canoe Sprint | Men's | C-1 1000m (canoe single) | |
Germany | Каролин Леонхардт Биргит Фишер |
2004 Athens | Canoe Sprint | Women's | K-2 500m (kayak double) | |
Germany | Юдит Арндт | 2004 Athens | Cycling Road | Women's | individual road race | |
Germany | Тобиас Шелленберг Андреас Велс |
2004 Athens | Diving | Men's | synchronized diving 3m springboard | |
Germany | Улла Зальцгебер | 2004 Athens | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | 2004 Athens | Fencing | Women's | épée team | ||
Germany | 2004 Athens | Handball | Men's | handball | ||
Germany | Пегги Валеска Бритта Оппельт |
2004 Athens | Rowing | Women's | double sculls (2x) | |
Germany | Даниэла Раймер Клаудиа Бласберг |
2004 Athens | Rowing | Women's | lightweight double sculls (2x) | |
Germany | Кристиан Луш | 2004 Athens | Shooting | Men's | 50m rifle prone | |
Germany | 2004 Athens | Swimming | Men's | 4x100m medley relay | ||
Germany | Николас Кифер Райнер Шуттлер |
2004 Athens | Tennis | Men's | doubles | |
Germany | Рустамходжа Рахимов | 2004 Athens | Boxing | Men's | 48 - 51kg (flyweight) | |
Germany | Виталий Тайберт | 2004 Athens | Boxing | Men's | 54 - 57kg (featherweight) | |
Germany | Штефан Пфаннмеллер | 2004 Athens | Canoe Slalom | Men's | C-1 (canoe single) | |
Germany | Сабине Шпитц | 2004 Athens | Cycling Mountain Bike | Women's | cross-country | |
Germany | Рене Вольфф | 2004 Athens | Cycling Track | Men's | sprint individual | |
Germany | Гвидо Фюльст | 2004 Athens | Cycling Track | Men's | points race | |
Germany | Штефан Нимке | 2004 Athens | Cycling Track | Men's | 1km time trial | |
Germany | Марко Кютшер | 2004 Athens | Equestrian Jumping | Mixed | individual | |
Germany | 2004 Athens | Equestrian Jumping | Mixed | team | ||
Germany | 2004 Athens | Fencing | Men's | épée team | ||
Germany | 2004 Athens | Football | Women's | football | ||
Germany | 2004 Athens | Hockey | Men's | hockey | ||
Germany | Михаэль Юрак | 2004 Athens | Judo | Men's | 90 - 100kg (half-heavyweight) | |
Germany | Юлия Маттиас | 2004 Athens | Judo | Women's | - 48kg (extra-lightweight) | |
Germany | Аннет Бем | 2004 Athens | Judo | Women's | 63 - 70kg (middleweight) | |
Germany | Антье Бушульте | 2004 Athens | Swimming | Women's | 200m backstroke | |
Germany | Анне Полеска | 2004 Athens | Swimming | Women's | 200m breaststroke | |
Germany | 2004 Athens | Swimming | Women's | 4x200m freestyle relay | ||
Germany | 2004 Athens | Swimming | Women's | 4x100m medley relay | ||
Germany | Хенрик Стехлик | 2004 Athens | Trampoline | Men's | individual | |
Germany | Sven FISCHER | 2006 Turin | Biathlon | Men's | 10km sprint | |
Germany | Michael GREIS | 2006 Turin | Biathlon | Men's | 20km individual | |
Germany | Michael GREIS | 2006 Turin | Biathlon | Men's | 15km mass start | |
Germany | Michael GREIS Sven FISCHER Michael ROESCH Ricco GROß |
2006 Turin | Biathlon | Men's | 4x7.5km relay | |
Germany | Kati WILHELM | 2006 Turin | Biathlon | Women's | 10km pursuit | |
Germany | Kevin KUSKE Andre LANGE |
2006 Turin | Bobsleigh | Men's | two-man | |
Germany | Andre LANGE Martin PUTZE Rene HOPPE Kevin KUSKE |
2006 Turin | Bobsleigh | Men's | four-man | |
Germany | Sandra PROKOFF Anja SCHNEIDERHEINZE |
2006 Turin | Bobsleigh | Women's | two-woman | |
Germany | Sylke OTTO | 2006 Turin | Luge | Women's | singles | |
Germany | Georg HETTICH | 2006 Turin | Nordic Combined | Men's | individual | |
Germany | Sabine VÖLKER Anni FRIESINGER Daniela ANSCHUETZ THOMS Lucille OPITZ Claudia PECHSTEIN |
2006 Turin | Speed skating | Women's | Team pursuit | |
Germany | Martina BECK | 2006 Turin | Biathlon | Women's | 10km pursuit | |
Germany | Martina BECK | 2006 Turin | Biathlon | Women's | 15km individual | |
Germany | Kati WILHELM | 2006 Turin | Biathlon | Women's | 12.5km mass start | |
Germany | Katrin APEL Kati WILHELM Martina BECK Andrea HENKEL |
2006 Turin | Biathlon | Women's | 4x6km relay | |
Germany | René SOMMERFELDT Tobias ANGERER Andreas SCHLÜTTER Jens FILBRICH |
2006 Turin | Cross Country Skiing | Men's | 4x10km relay | |
Germany | Claudia NYSTAD | 2006 Turin | Cross Country Skiing | Women's | sprint 1.5km | |
Germany | Evi SACHENBACHER-STEHLE Stefanie BOEHLER Viola BAUER Claudia NYSTAD |
2006 Turin | Cross Country Skiing | Women's | 4x5km relay | |
Germany | Silke KRAUSHAAR | 2006 Turin | Luge | Women's | singles | |
Germany | Andre FLORSCHUETZ Torsten WUSTLICH |
2006 Turin | Luge | Mixed | doubles | |
Germany | Jens GAISER Georg HETTICH Bjoern KIRCHEISEN Ronny ACKERMANN |
2006 Turin | Nordic Combined | Men's | team | |
Germany | Amelie KOBER | 2006 Turin | Snowboard | Women's | Giant parallel slalom | |
Germany | Claudia PECHSTEIN | 2006 Turin | Speed skating | Women's | 5000m | |
Germany | Sven FISCHER | 2006 Turin | Biathlon | Men's | 12.5km pursuit | |
Germany | Uschi DISL | 2006 Turin | Biathlon | Women's | 12.5km mass start | |
Germany | Tobias ANGERER | 2006 Turin | Cross Country Skiing | Men's | 15km | |
Germany | Tatjana HUEFNER | 2006 Turin | Luge | Women's | singles | |
Germany | Georg HETTICH | 2006 Turin | Nordic Combined | Men's | Individual sprint | |
Germany | Anni FRIESINGER | 2006 Turin | Speed skating | Women's | 1000m | |
Germany | Alexander GRIMM | 2008 Beijing | Canoe Slalom | Men's | K-1 (kayak single) | |
Germany | Andreas IHLE Martin HOLLSTEIN |
2008 Beijing | Canoe Sprint | Men's | K-2 1000m (kayak double) | |
Germany | Nicole REINHARDT Fanny FISCHER Conny WASSMUTH Katrin WAGNER-AUGUSTIN |
2008 Beijing | Canoe Sprint | Women's | K-4 500m (kayak four) | |
Germany | Sabine SPITZ | 2008 Beijing | Cycling Mountain Bike | Women's | cross-country | |
Germany | Isabell WERTH Heike KEMMER Nadine CAPELLMANN |
2008 Beijing | Equestrian Dressage | Mixed | team | |
Germany | Hinrich ROMEIKE | 2008 Beijing | Equestrian Eventing | Mixed | individual | |
Germany | Frank OSTHOLT Hinrich ROMEIKE Andreas DIBOWSKI Peter THOMSEN Ingrid KLIMKE |
2008 Beijing | Equestrian Eventing | Mixed | team | |
Germany | Benjamin KLEIBRINK | 2008 Beijing | Fencing | Men's | foil individual | |
Germany | Britta HEIDEMANN | 2008 Beijing | Fencing | Women's | épée individual | |
Germany | Philipp ZELLER Oliver KORN Matthias WITTHAUS Christopher ZELLER Florian KELLER Benjamin WESS Niklas MEINERT Carlos NEVADO Philip WITTE Maximillian MÜLLER Jan-Marco MONTAG Max WEINHOLD Sebastian BIEDERLACK Timo WESS Tobias HAUKE Tibor WEISSENBORN Moritz FUERSTE |
2008 Beijing | Hockey | Men's | hockey | |
Germany | Ole BISCHOF | 2008 Beijing | Judo | Men's | 73 - 81kg (half-middleweight) | |
Germany | Lena SCHONEBORN | 2008 Beijing | Modern Pentathlon | Women's | individual competition | |
Germany | Britta STEFFEN | 2008 Beijing | Swimming | Women's | 50m freestyle | |
Germany | Britta STEFFEN | 2008 Beijing | Swimming | Women's | 100m freestyle | |
Germany | Jan FRODENO | 2008 Beijing | Triathlon | Men's | individual | |
Germany | Matthias STEINER | 2008 Beijing | Weightlifting | Men's | + 105kg (super heavyweight) | |
Germany | Christina OBERGFOELL | 2008 Beijing | Athletics | Women's | javelin throw | |
Germany | Ronald RAUHE Tim WIESKÖTTER |
2008 Beijing | Canoe Sprint | Men's | K-2 500m (kayak double) | |
Germany | Christian GILLE Tomasz WYLENZEK |
2008 Beijing | Canoe Sprint | Men's | C-2 1000m (canoe double) | |
Germany | Roger KLUGE | 2008 Beijing | Cycling Track | Men's | points race | |
Germany | Sascha KLEIN Patrick HAUSDING |
2008 Beijing | Diving | Men's | synchronized diving 10m platform | |
Germany | Isabell WERTH | 2008 Beijing | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | Oxana CHUSOVITINA | 2008 Beijing | Gymnastics Artistic | Women's | vault | |
Germany | Christiane HUTH Annekatrin THIELE |
2008 Beijing | Rowing | Women's | double sculls (2x) | |
Germany | Ralf SCHUMANN | 2008 Beijing | Shooting | Men's | 25m rapid fire pistol | |
Germany | Christian SUSS Timo BOLL Dimitrij OVTCHAROV |
2008 Beijing | Table Tennis | Women's | singles | |
Germany | Mirko ENGLICH | 2008 Beijing | Wrestling Greco-Roman | Men's | 84 - 96kg | |
Germany | Bjoern GOLDSCHMIDT Torsten ECKBRETT Lutz ALTEPOST Norman BROCKL |
2008 Beijing | Canoe Sprint | Men's | K-4 1000m (kayak four) | |
Germany | Christian GILLE Tomasz WYLENZEK |
2008 Beijing | Canoe Sprint | Men's | C-2 500m (canoe double) | |
Germany | Katrin WAGNER-AUGUSTIN | 2008 Beijing | Canoe Sprint | Women's | K-1 500m (kayak single) | |
Germany | Stefan NIMKE Rene ENDERS Maximilian LEVY |
2008 Beijing | Cycling Track | Men's | Team Sprint | |
Germany | Ditte KOTZIAN Heike FISCHER |
2008 Beijing | Diving | Women's | synchronized diving 3m springboard | |
Germany | Heike KEMMER | 2008 Beijing | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | Ariane HINGST Nadine ANGERER Melanie BEHRINGER Anja MITTAG Birgit PRINZ Sandra SMISEK Ursula HOLL Annike KRAHN Kerstin STEGEMANN Celia OKOYINO DA MBABI Kerstin GAREFREKES Saskia BARTUSIAK Simone LAUDEHR Fatmire BAJRAMAJ Linda BRESONIK Conny POHLERS Babett PETER Renate LINGOR |
2008 Beijing | Football | Women's | football | |
Germany | Fabian HAMBUECHEN | 2008 Beijing | Gymnastics Artistic | Men's | horizontal bar | |
Germany | Thomas LURZ | 2008 Beijing | Marathon swimming | Men's | marathon 10km | |
Germany | Stephanie SCHILLER Kathrin BORON Manuela LUTZE Britta OPPELT |
2008 Beijing | Rowing | Women's | quadruple sculls without coxswain | |
Germany | Jan Peter PECKOLT Hannes PECKOLT |
2008 Beijing | Sailing | Mixed | 49er - Skiff | |
Germany | Christian REITZ | 2008 Beijing | Shooting | Men's | 25m rapid fire pistol | |
Germany | Munkhbayar DORJSUREN | 2008 Beijing | Shooting | Women's | 25m pistol | |
Germany | Christine WENZEL | 2008 Beijing | Shooting | Women's | Skeet | |
Germany | Maria RIESCH | 2010 Vancouver | Alpine Skiing | Women's | Alpine combined | |
Germany | Maria RIESCH | 2010 Vancouver | Alpine Skiing | Women's | slalom | |
Germany | Viktoria REBENSBURG | 2010 Vancouver | Alpine Skiing | Women's | giant slalom | |
Germany | Magdalena NEUNER | 2010 Vancouver | Biathlon | Women's | 10km pursuit | |
Germany | Magdalena NEUNER | 2010 Vancouver | Biathlon | Women's | 12.5km mass start | |
Germany | Andre LANGE Kevin KUSKE |
2010 Vancouver | Bobsleigh | Men's | two-man | |
Germany | Claudia NYSTAD Evi SACHENBACHER-STEHLE |
2010 Vancouver | Cross Country Skiing | Women's | Team Sprint | |
Germany | Felix LOCH | 2010 Vancouver | Luge | Men's | singles | |
Germany | Tatjana HUEFNER | 2010 Vancouver | Luge | Women's | singles | |
Germany | Anni FRIESINGER Stephanie BECKERT Katrin MATTSCHERODT Daniela ANSCHUETZ THOMS |
2010 Vancouver | Speed skating | Women's | Team pursuit | |
Germany | Magdalena NEUNER | 2010 Vancouver | Biathlon | Women's | 7.5km sprint | |
Germany | Richard ADJEI Thomas FLORSCHUETZ |
2010 Vancouver | Bobsleigh | Men's | two-man | |
Germany | Kevin KUSKE Andre LANGE Alexander ROEDIGER Martin PUTZE |
2010 Vancouver | Bobsleigh | Men's | four-man | |
Germany | Tobias ANGERER | 2010 Vancouver | Cross Country Skiing | Men's | Combined 15km + 15km mass start | |
Germany | Axel TEICHMANN | 2010 Vancouver | Cross Country Skiing | Men's | 50km mass start | |
Germany | Axel TEICHMANN Tim TSCHARNKE |
2010 Vancouver | Cross Country Skiing | Men's | Team Sprint | |
Germany | Evi SACHENBACHER-STEHLE Katrin ZELLER Miriam GOSSNER Claudia NYSTAD |
2010 Vancouver | Cross Country Skiing | Women's | 4x5km relay | |
Germany | David MOELLER | 2010 Vancouver | Luge | Men's | singles | |
Germany | Kerstin SZYMKOWIAK | 2010 Vancouver | Skeleton | Women's | individual | |
Germany | Andreas WANK Michael UHRMANN Michael NEUMAYER Martin SCHMITT |
2010 Vancouver | Ski Jumping | Men's | Large Hill team | |
Germany | Jenny WOLF | 2010 Vancouver | Speed skating | Women's | 2x500m | |
Germany | Stephanie BECKERT | 2010 Vancouver | Speed skating | Women's | 3000m | |
Germany | Stephanie BECKERT | 2010 Vancouver | Speed skating | Women's | 5000m | |
Germany | Simone HAUSWALD | 2010 Vancouver | Biathlon | Women's | 12.5km mass start | |
Germany | Andrea HENKEL Kati WILHELM Martina BECK Simone HAUSWALD |
2010 Vancouver | Biathlon | Women's | 4x6km relay | |
Germany | Aliona SAVCHENKO Robin SZOLKOWY |
2010 Vancouver | Figure skating | Mixed | pairs | |
Germany | Natalie GEISENBERGER | 2010 Vancouver | Luge | Women's | singles | |
Germany | Alexander RESCH Patric-Fritz LEITNER |
2010 Vancouver | Luge | Mixed | doubles | |
Germany | Bjoern KIRCHEISEN Eric FRENZEL Johannes RYDZEK Tino EDELMANN |
2010 Vancouver | Nordic Combined | Men's | team | |
Germany | Anja HUBER | 2010 Vancouver | Skeleton | Women's | individual | |
Germany | Robert HARTING | 2012 London | Athletics | Men's | discus throw | |
Germany | Julius BRINK Jonas RECKERMANN |
2012 London | Beach Volleyball | Men's | beach volleyball | |
Germany | Sebastian BRENDEL | 2012 London | Canoe Sprint | Men's | C-1 1000m (canoe single) | |
Germany | Peter KRETSCHMER Kurt KUSCHELA |
2012 London | Canoe Sprint | Men's | C-2 1000m (canoe double) | |
Germany | Franziska WEBER Tina DIETZE |
2012 London | Canoe Sprint | Women's | K-2 500m (kayak double) | |
Germany | Kristina VOGEL Miriam WELTE |
2012 London | Cycling Track | Women's | Team Sprint | |
Germany | Michael JUNG | 2012 London | Equestrian Eventing | Mixed | individual | |
Germany | Peter THOMSEN Sandra AUFFARTH Ingrid KLIMKE Dirk SCHRADE Michael JUNG |
2012 London | Equestrian Eventing | Mixed | team | |
Germany | Martin HAENER Jan Philipp RABENTE Benjamin WESS Moritz FUERSTE Philipp ZELLER Maximillian MÜLLER Max WEINHOLD Oliver KORN Christopher WESLEY Christopher ZELLER Florian FUCHS Timo WESS Thilo STRALKOWSKI Tobias HAUKE Matthias WITTHAUS Oskar DEECKE |
2012 London | Hockey | Men's | hockey | |
Germany | Tim GROHMANN Phillipp WENDE Lauritz SCHOOF Karl SCHULZE |
2012 London | Rowing | Men's | quadruple sculls without coxswain | |
Germany | Florian MENNINGEN Martin SAUER Lukas MUELLER Andreas KUFFNER Maximilian REINELT Richard SCHMIDT Filip Kamil ADAMSKI Kristof WILKE Eric JOHANNESEN |
2012 London | Rowing | Men's | eight with coxswain (8+) | |
Germany | Bjorn OTTO | 2012 London | Athletics | Men's | pole vault | |
Germany | David STORL | 2012 London | Athletics | Men's | shot put | |
Germany | Christina OBERGFOELL | 2012 London | Athletics | Women's | javelin throw | |
Germany | Betty HEIDLER | 2012 London | Athletics | Women's | hammer throw | |
Germany | Lilli SCHWARZKOPF | 2012 London | Athletics | Women's | heptathlon | |
Germany | Sideris TASIADIS | 2012 London | Canoe Slalom | Men's | C-1 (canoe single) | |
Germany | Carolin Martina LEONHARDT Franziska WEBER Tina DIETZE Katrin WAGNER-AUGUSTIN |
2012 London | Canoe Sprint | Women's | K-4 500m (kayak four) | |
Germany | Sabine SPITZ | 2012 London | Cycling Mountain Bike | Women's | cross-country | |
Germany | Tony MARTIN | 2012 London | Cycling Road | Men's | individual time trial | |
Germany | Judith ARNDT | 2012 London | Cycling Road | Women's | individual time trial | |
Germany | Maximilian LEVY | 2012 London | Cycling Track | Men's | Keirin | |
Germany | Dorothee SCHNEIDER Kristina SPREHE Helen LANGEHANENBERG |
2012 London | Equestrian Dressage | Mixed | team | |
Germany | Britta HEIDEMANN | 2012 London | Fencing | Women's | épée individual | |
Germany | Marcel NGUYEN | 2012 London | Gymnastics Artistic | Men's | individual all-round | |
Germany | Marcel NGUYEN | 2012 London | Gymnastics Artistic | Men's | parallel bars | |
Germany | Fabian HAMBUECHEN | 2012 London | Gymnastics Artistic | Men's | horizontal bar | |
Germany | Ole BISCHOF | 2012 London | Judo | Men's | 73 - 81kg (half-middleweight) | |
Germany | Kerstin THIELE | 2012 London | Judo | Women's | 63 - 70kg (middleweight) | |
Germany | Thomas LURZ | 2012 London | Marathon swimming | Men's | marathon 10km | |
Germany | Julia RICHTER Britta OPPELT Carina BAER Annekatrin THIELE |
2012 London | Rowing | Women's | quadruple sculls without coxswain | |
Germany | Raphael HOLZDEPPE | 2012 London | Athletics | Men's | pole vault | |
Germany | Linda STAHL | 2012 London | Athletics | Women's | javelin throw | |
Germany | Hannes AIGNER | 2012 London | Canoe Slalom | Men's | K-1 (kayak single) | |
Germany | Max HOFF | 2012 London | Canoe Sprint | Men's | K-1 1000m (kayak single) | |
Germany | Andreas IHLE Martin HOLLSTEIN |
2012 London | Canoe Sprint | Men's | K-2 1000m (kayak double) | |
Germany | Rene ENDERS Robert FORSTEMANN Maximilian LEVY |
2012 London | Cycling Track | Men's | Team Sprint | |
Germany | Sandra AUFFARTH | 2012 London | Equestrian Eventing | Mixed | individual | |
Germany | Peter JOPPICH Andre WESSELS Sebastian BACHMANN Benjamin KLEIBRINK |
2012 London | Fencing | Men's | foil team | |
Germany | Dimitri PETERS | 2012 London | Judo | Men's | 90 - 100kg (half-heavyweight) | |
Germany | Andreas TOLZER | 2012 London | Judo | Men's | + 100kg (heavyweight) | |
Germany | Dimitrij OVTCHAROV | 2012 London | Table Tennis | Men's | singles | |
Germany | Bastian STEGER Dimitrij OVTCHAROV Timo BOLL |
2012 London | Table Tennis | Men's | team | |
Germany | Helena FROMM | 2012 London | Taekwondo | Women's | 57 - 67 kg | |
Germany | Maria RIESCH | 2014 Sochi | Alpine Skiing | Women's | Alpine combined | |
Germany | Felix LOCH | 2014 Sochi | Luge | Men's | singles | |
Germany | Natalie GEISENBERGER | 2014 Sochi | Luge | Women's | singles | |
Germany | Tobias WENDL Tobias ARLT |
2014 Sochi | Luge | Mixed | doubles | |
Germany | Felix LOCH Tobias WENDL Tobias ARLT Natalie GEISENBERGER |
2014 Sochi | Luge | Mixed | team relay | |
Germany | Eric FRENZEL | 2014 Sochi | Nordic Combined | Men's | individual | |
Germany | Marinus KRAUS Andreas WELLINGER Severin FREUND Andreas WANK |
2014 Sochi | Ski Jumping | Men's | Large Hill team | |
Germany | Carina VOGT | 2014 Sochi | Ski Jumping | Women's | Normal Hill individual | |
Germany | Maria RIESCH | 2014 Sochi | Alpine Skiing | Women's | super-G | |
Germany | Erik LESSER | 2014 Sochi | Biathlon | Men's | 20km individual | |
Germany | Erik LESSER Simon SCHEMPP Daniel BOEHM Arnd PEIFFER |
2014 Sochi | Biathlon | Men's | 4x7.5km relay | |
Germany | Tatjana HUEFNER | 2014 Sochi | Luge | Women's | singles | |
Germany | Bjoern KIRCHEISEN Johannes RYDZEK Fabian RIESSLE Eric FRENZEL |
2014 Sochi | Nordic Combined | Men's | team | |
Germany | Anke KARSTENS | 2014 Sochi | Snowboard | Women's | parallel slalom | |
Germany | Viktoria REBENSBURG | 2014 Sochi | Alpine Skiing | Women's | giant slalom | |
Germany | Stefanie BOEHLER Nicole FESSEL Claudia NYSTAD Denise HERRMANN |
2014 Sochi | Cross Country Skiing | Women's | 4x5km relay | |
Germany | Aliona SAVCHENKO Robin SZOLKOWY |
2014 Sochi | Figure skating | Mixed | pairs | |
Germany | Fabian RIESSLE | 2014 Sochi | Nordic Combined | Men's | Large Hill individual | |
Germany | Amelie KOBER | 2014 Sochi | Snowboard | Women's | parallel slalom | |
Germany | HARTING Christoph | 2016 Rio de Janeiro | Athletics | Men's | discus throw | |
Germany | ROHLER Thomas | 2016 Rio de Janeiro | Athletics | Men's | javelin throw | |
Germany | Walkenhorst Ludwig |
2016 Rio de Janeiro | Beach Volleyball | Women's | beach volleyball | |
Germany | Gross Rendschmidt |
2016 Rio de Janeiro | Canoe Sprint | Men's | K-2 1000m (kayak double) | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Canoe Sprint | Men's | K-4 1000m (kayak four) | |
Germany | BRENDEL Sebastian | 2016 Rio de Janeiro | Canoe Sprint | Men's | C-1 1000m (canoe single) | |
Germany | Brendel Vandrey |
2016 Rio de Janeiro | Canoe Sprint | Men's | C-2 1000m (canoe double) | |
Germany | VOGEL Kristina | 2016 Rio de Janeiro | Cycling Track | Women's | sprint individual | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Equestrian Dressage | Mixed | team | |
Germany | JUNG Michael | 2016 Rio de Janeiro | Equestrian Eventing | Mixed | individual | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Football | Women's | football | |
Germany | HAMBUECHEN Fabian | 2016 Rio de Janeiro | Gymnastics Artistic | Men's | horizontal bar | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Rowing | Men's | quadruple sculls without coxswain | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Rowing | Women's | quadruple sculls without coxswain | |
Germany | JUNGHAENEL Henri | 2016 Rio de Janeiro | Shooting | Men's | 50m rifle prone | |
Germany | REITZ Christian | 2016 Rio de Janeiro | Shooting | Men's | 25m rapid fire pistol | |
Germany | ENGLEDER Barbara | 2016 Rio de Janeiro | Shooting | Women's | 50m rifle 3 positions | |
Germany | UNRUH Lisa | 2016 Rio de Janeiro | Archery | Women's | individual (FITA Olympic round - 70m) | |
Germany | Weber Dietze |
2016 Rio de Janeiro | Canoe Sprint | Women's | K-2 500m (kayak double) | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Canoe Sprint | Women's | K-4 500m (kayak four) | |
Germany | WERTH Isabell | 2016 Rio de Janeiro | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Equestrian Eventing | Mixed | team | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Football | Men's | football | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Rowing | Men's | eight with coxswain (8+) | |
Germany | KARSCH Monika | 2016 Rio de Janeiro | Shooting | Women's | 25m pistol | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Table Tennis | Women's | team | |
Germany | KERBER Angelique | 2016 Rio de Janeiro | Tennis | Women's | singles | |
Germany | JASINSKI Daniel | 2016 Rio de Janeiro | Athletics | Men's | discus throw | |
Germany | HARUTYUNYAN Artem | 2016 Rio de Janeiro | Boxing | Men's | 60 - 64kg (light-welterweight) | |
Germany | RAUHE Ronald | 2016 Rio de Janeiro | Canoe Sprint | Men's | K-1 200m (kayak single) | |
Germany | Vogel Welte |
2016 Rio de Janeiro | Cycling Track | Women's | Team Sprint | |
Germany | HAUSDING Patrick | 2016 Rio de Janeiro | Diving | Men's | 3m springboard | |
Germany | BRORING-SPREHE Kristina | 2016 Rio de Janeiro | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Equestrian Jumping | Mixed | team | |
Germany | SCHEDER Sophie | 2016 Rio de Janeiro | Gymnastics Artistic | Women's | uneven bars | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Handball | Men's | handball | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Hockey | Men's | hockey | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Hockey | Women's | hockey | |
Germany | VARGAS KOCH Laura | 2016 Rio de Janeiro | Judo | Women's | 63 - 70kg (middleweight) | |
Germany | Heil Ploessel |
2016 Rio de Janeiro | Sailing | Men's | 49er - Skiff | |
Germany | Germany | 2016 Rio de Janeiro | Table Tennis | Men's | team | |
Germany | KUDLA Denis Maksymilian | 2016 Rio de Janeiro | Wrestling Greco-Roman | Men's | 85kg | |
Germany | Arnd PEIFFER | 2018 Pyeongchang | Biathlon | Men's | 10km sprint | |
Germany | Laura DAHLMEIER | 2018 Pyeongchang | Biathlon | Women's | 7.5km sprint | |
Germany | Laura DAHLMEIER | 2018 Pyeongchang | Biathlon | Women's | 10km pursuit | |
Germany | Francesco FRIEDRICH Thorsten MARGIS |
2018 Pyeongchang | Bobsleigh | Men's | two-man | |
Germany | Francesco FRIEDRICH Thorsten MARGIS Candy BAUER Martin GROTHKOPP |
2018 Pyeongchang | Bobsleigh | Men's | four-man | |
Germany | Mariama JAMANKA Lisa BUCKWITZ |
2018 Pyeongchang | Bobsleigh | Women's | two-woman | |
Germany | MASSOT Bruno SAVCHENKO Aljona |
2018 Pyeongchang | Figure skating | Mixed | pairs | |
Germany | Natalie GEISENBERGER | 2018 Pyeongchang | Luge | Women's | singles | |
Germany | WENDL Tobias ARLT Tobias |
2018 Pyeongchang | Luge | Mixed | doubles | |
Germany | Natalie GEISENBERGER Tobias WENDL Johannes LUDWIG Tobias ARLT |
2018 Pyeongchang | Luge | Mixed | team relay | |
Germany | Eric FRENZEL | 2018 Pyeongchang | Nordic Combined | Men's | individual | |
Germany | Johannes RYDZEK | 2018 Pyeongchang | Nordic Combined | Men's | Large Hill individual | |
Germany | Eric FRENZEL Fabian RIESSLE Vinzenz GEIGER Johannes RYDZEK |
2018 Pyeongchang | Nordic Combined | Men's | team | |
Germany | Andreas WELLINGER | 2018 Pyeongchang | Ski Jumping | Men's | Normal Hill individual | |
Germany | Simon SCHEMPP | 2018 Pyeongchang | Biathlon | Men's | 15km mass start | |
Germany | Kevin KUSKE Eric FRANKE Nico WALTHER Alexander ROEDIGER |
2018 Pyeongchang | Bobsleigh | Men's | four-man | |
Germany | Bjorn KRUPP Yasin EHLIZ Dennis ENDRAS Patrick HAGER Felix SCHUTZ Dominik KAHUN Leonhard PFODERL Moritz MULLER Christian EHRHOFF Marcus KINK Frank MAUER Yannic SEIDENBERG Patrick REIMER Jonas MULLER Gerrit FAUSER Frank HORDLER Timo PIELMEIER Marcel GOC Sinan AKDAG David WOLF Marcel NOEBELS Daryl BOYLE Brooks MACEK Matthias PLACHTA Danny AUS DEN BIRKEN |
2018 Pyeongchang | Ice Hockey | Men's | ice hockey | |
Germany | Dajana EITBERGER | 2018 Pyeongchang | Luge | Women's | singles | |
Germany | Fabian RIESSLE | 2018 Pyeongchang | Nordic Combined | Men's | Large Hill individual | |
Germany | Jacqueline LOELLING | 2018 Pyeongchang | Skeleton | Women's | individual | |
Germany | Andreas WELLINGER | 2018 Pyeongchang | Ski Jumping | Men's | Large Hill individual | |
Germany | Richard FREITAG Stephan LEYHE Karl GEIGER Andreas WELLINGER |
2018 Pyeongchang | Ski Jumping | Men's | Large Hill team | |
Germany | Katharina ALTHAUS | 2018 Pyeongchang | Ski Jumping | Women's | Normal Hill individual | |
Germany | Selina JOERG | 2018 Pyeongchang | Snowboard | Women's | Giant parallel slalom | |
Germany | Benedikt DOLL | 2018 Pyeongchang | Biathlon | Men's | 12.5km pursuit | |
Germany | Erik LESSER Arnd PEIFFER Benedikt DOLL Simon SCHEMPP |
2018 Pyeongchang | Biathlon | Men's | 4x7.5km relay | |
Germany | Laura DAHLMEIER | 2018 Pyeongchang | Biathlon | Women's | 15km individual | |
Germany | Johannes LUDWIG | 2018 Pyeongchang | Luge | Men's | singles | |
Germany | EGGERT Toni BENECKEN Sascha |
2018 Pyeongchang | Luge | Mixed | doubles | |
Germany | Eric FRENZEL | 2018 Pyeongchang | Nordic Combined | Men's | Large Hill individual | |
Germany | Ramona Theresia HOFMEISTER | 2018 Pyeongchang | Snowboard | Women's | Giant parallel slalom | |
Germany | MIHAMBO Malaika | 2021 Tokyo | Athletics | Women's | long jump | |
Germany | FUNK Ricarda | 2021 Tokyo | Canoe Slalom | Women's | K-1 (kayak single) | |
Germany | RAUHE Ronald LEMKE Max RENDSCHMIDT Max LIEBSCHER Tom |
2021 Tokyo | Canoe Sprint | Men's | K-4 500m (kayak four) | |
Germany | BRAUSSE Franziska KLEIN Lisa BRENNAUER Lisa KROEGER Mieke |
2021 Tokyo | Cycling Track | Women's | Team Pursuit (3000m) | |
Germany | von BREDOW-WERNDL Jessica | 2021 Tokyo | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | SCHNEIDER Dorothee WERTH Isabell von BREDOW-WERNDL Jessica |
2021 Tokyo | Equestrian Dressage | Mixed | team | |
Germany | KRAJEWSKI Julia | 2021 Tokyo | Equestrian Eventing | Mixed | individual | |
Germany | WELLBROCK Florian | 2021 Tokyo | Marathon swimming | Men's | marathon 10km | |
Germany | ZVEREV Alexander | 2021 Tokyo | Tennis | Men's | singles | |
Germany | ROTTER FOCKEN Aline | 2021 Tokyo | Wrestling Freestyle | Women's | 76kg | |
Germany | HILBERT Jonathan | 2021 Tokyo | Athletics | Men's | 50km walk | |
Germany | PUDENZ Kristin | 2021 Tokyo | Athletics | Women's | discus throw | |
Germany | HOFF Max SCHOPF Jacob |
2021 Tokyo | Canoe Sprint | Men's | K-2 1000m (kayak double) | |
Germany | FRIEDRICH Lea Sophie HINZE Emma |
2021 Tokyo | Cycling Track | Women's | Team Sprint | |
Germany | WERTH Isabell | 2021 Tokyo | Equestrian Dressage | Mixed | individual | |
Germany | DAUSER Lukas | 2021 Tokyo | Gymnastics Artistic | Men's | parallel bars | |
Germany | TRIPPEL Eduard | 2021 Tokyo | Judo | Men's | 81 - 90kg (middleweight) | |
Germany | OSBORNE Jason ROMMELMANN Jonathan |
2021 Tokyo | Rowing | Men's | lightweight double sculls (2x) | |
Germany | FOLLERT Laurits JOHANNESEN Torben ROGGENSACK Olaf SCHMIDT Richard WEISSENFELD Johannes JAKSCHIK Malte OCIK Hannes SAUER Martin SCHNEIDER Jakob |
2021 Tokyo | Rowing | Men's | eight with coxswain (8+) | |
Germany | LUTZ Tina BEUCKE Susann |
2021 Tokyo | Sailing | Women's | 49er FX - Skiff | |
Germany | FRANZISKA Patrick BOLL Timo OVTCHAROV Dimitrij |
2021 Tokyo | Table Tennis | Men's | team | |
Germany | KROPPEN Michelle UNRUH Lisa SCHWARZ Charline |
2021 Tokyo | Archery | Women's | team (FITA Olympic round - 70m) | |
Germany | AIGNER Hannes | 2021 Tokyo | Canoe Slalom | Men's | K-1 (kayak single) | |
Germany | TASIADIS Sideris | 2021 Tokyo | Canoe Slalom | Men's | C-1 (canoe single) | |
Germany | HERZOG Andrea | 2021 Tokyo | Canoe Slalom | Women's | C-1 (canoe single) | |
Germany | BRENDEL Sebastian HECKER Tim |
2021 Tokyo | Canoe Sprint | Men's | C-2 1000m (canoe double) | |
Germany | RUDIGER Lars HAUSDING Patrick |
2021 Tokyo | Diving | Men's | synchronized diving 3m springboard | |
Germany | PUNZEL Tina HENTSCHEL Lena |
2021 Tokyo | Diving | Women's | synchronized diving 3m springboard | |
Germany | WAGNER Anna-Maria | 2021 Tokyo | Judo | Women's | 70 - 78kg (half-heavyweight) | |
Germany | FREY Johannes GRABOWSKI Jasmin RESSEL Dominic SEIDL Sebastian TRAJDOS Martyna WAGNER Anna-Maria FREY Karl-Richard MENZ Katharina SCOCCIMARRO Giovanna STOLL Theresa TRIPPEL Eduard WANDTKE Igor |
2021 Tokyo | Judo | Mixed | team | |
Germany | HEIL Erik PLOESSEL Thomas |
2021 Tokyo | Sailing | Men's | 49er - Skiff | |
Germany | STUHLEMMER Alica KOHLHOFF Paul |
2021 Tokyo | Sailing | Mixed | Nacra 17 Foiling - Multihull | |
Germany | WELLBROCK Florian | 2021 Tokyo | Swimming | Men's | 1500m freestyle | |
Germany | KOHLER Sarah | 2021 Tokyo | Swimming | Women's | 1500m freestyle | |
Germany | OVTCHAROV Dimitrij | 2021 Tokyo | Table Tennis | Men's | singles | |
Germany | STAEBLER Frank | 2021 Tokyo | Wrestling Greco-Roman | Men's | 67kg | |
Germany | KUDLA Denis Maksymilian | 2021 Tokyo | Wrestling Greco-Roman | Men's | 87kg | |
Germany | HERRMANN Denise | 2022 Beijing | Biathlon | Women's | 15km individual | |
Germany | MARGIS Thorsten FRIEDRICH Francesco |
2022 Beijing | Bobsleigh | Men's | two-man | |
Germany | FRIEDRICH Francesco SCHUELLER Alexander BAUER Candy MARGIS Thorsten |
2022 Beijing | Bobsleigh | Men's | four-man | |
Germany | NOLTE Laura LEVI Deborah |
2022 Beijing | Bobsleigh | Women's | two-woman | |
Germany | CARL Victoria HENNIG Katharina |
2022 Beijing | Cross Country Skiing | Women's | Team Sprint | |
Germany | LUDWIG Johannes | 2022 Beijing | Luge | Men's | singles | |
Germany | GEISENBERGER Natalie | 2022 Beijing | Luge | Women's | singles | |
Germany | ARLT Tobias WENDL Tobias |
2022 Beijing | Luge | Mixed | doubles | |
Germany | LUDWIG Johannes GEISENBERGER Natalie WENDL Tobias ARLT Tobias |
2022 Beijing | Luge | Mixed | team relay | |
Germany | GEIGER Vinzenz | 2022 Beijing | Nordic Combined | Men's | individual | |
Germany | GROTHEER Christopher | 2022 Beijing | Skeleton | Men's | individual | |
Germany | NEISE Hannah | 2022 Beijing | Skeleton | Women's | individual | |
Germany | AICHER Emma RAUCHFUSS Julian STRASSER Linus DUERR Lena SCHMID Alexander |
2022 Beijing | Alpine Skiing | Mixed | team | |
Germany | LOCHNER Johannes BAUER Florian |
2022 Beijing | Bobsleigh | Men's | two-man | |
Germany | LOCHNER Johannes WEBER Christopher BAUER Florian RASP Christian |
2022 Beijing | Bobsleigh | Men's | four-man | |
Germany | JAMANKA Mariama BURGHARDT Alexandra |
2022 Beijing | Bobsleigh | Women's | two-woman | |
Germany | SAUERBREY Katherine CARL Victoria HENNIG Katharina KREHL Sofie |
2022 Beijing | Cross Country Skiing | Women's | 4x5km relay | |
Germany | BERREITER Anna | 2022 Beijing | Luge | Women's | singles | |
Germany | BENECKEN Sascha EGGERT Toni |
2022 Beijing | Luge | Mixed | doubles | |
Germany | FAISST Manuel GEIGER Vinzenz FRENZEL Eric SCHMID Julian |
2022 Beijing | Nordic Combined | Men's | team | |
Germany | JUNGK Axel | 2022 Beijing | Skeleton | Men's | individual | |
Germany | ALTHAUS Katharina | 2022 Beijing | Ski Jumping | Women's | Normal Hill individual | |
Germany | HINZ Vanessa HERRMANN Denise VOIGT Vanessa PREUSS Franziska |
2022 Beijing | Biathlon | Women's | 4x6km relay | |
Germany | SOMMER Matthias HAFER Christoph |
2022 Beijing | Bobsleigh | Men's | two-man | |
Germany | MAIER Daniela | 2022 Beijing | Freestyle Skiing | Women's | Ski Cross | |
Germany | GEIGER Karl | 2022 Beijing | Ski Jumping | Men's | Large Hill individual | |
Germany | EISENBICHLER Markus LEYHE Stephan GEIGER Karl SCHMID Constantin |
2022 Beijing | Ski Jumping | Men's | Large Hill team | |
922 | Total |