Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Olympic Games Summer Olympics 20 35 41 96
Olympic Games Winter Olympics 71 88 91 250
Total 91 123 132 346

Medalists

Medal Athletes Games Sport Event
1st Austria Austria Adolf SCHMAL Greece 1896 Athens Cycling Track Cycling Track Men's 12-hour race
1st Austria Austria Paul NEUMANN Greece 1896 Athens Swimming Swimming Men's 500m freestyle
2nd Austria Austria Otto HERSCHMANN Greece 1896 Athens Swimming Swimming Men's 100m freestyle
3rd Austria Austria Adolf SCHMAL Greece 1896 Athens Cycling Track Cycling Track Men's 1/3km time trial
3rd Austria Austria Adolf SCHMAL Greece 1896 Athens Cycling Track Cycling Track Men's 10km
2nd Austria Austria Karl RUBERL France 1900 Paris Swimming Swimming Men's 200m backstroke
2nd Austria Austria Otto WAHLE France 1900 Paris Swimming Swimming Men's 1000m freestyle
2nd Austria Austria Otto WAHLE France 1900 Paris Swimming Swimming Men's 200m obstacle event
3rd Austria Austria Siegfried FLESCH France 1900 Paris Fencing Fencing Men's sabre individual
3rd Austria Austria Milan NERALIC France 1900 Paris Fencing Fencing Men's sabre, masters
3rd Austria Austria Karl RUBERL France 1900 Paris Swimming Swimming Men's 200m freestyle
1st Austria Austria Julius LENHART United States 1904 St Louis Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's individual all-round
2nd Austria Austria Julius LENHART United States 1904 St Louis Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's combined 3 events
3rd Austria Austria Otto WAHLE United States 1904 St Louis Swimming Swimming Men's 440y freestyle
3rd Austria Austria Otto SCHEFF Great Britain 1908 London Swimming Swimming Men's 400m freestyle
2nd Austria Austria Richard VERDERBER
Rudolf CVETKO
Andreas SUTTNER
Reinhold TRAMPLER
Otto HERSCHMANN
Friedrich GOLLING
Albert BOGEN
Sweden 1912 Stockholm Fencing Fencing Men's sabre team
2nd Austria Austria Fritz Felix PIPES
Arthur ZBORZIL
Sweden 1912 Stockholm Tennis Tennis Men's doubles
3rd Austria Austria Richard VERDERBER Sweden 1912 Stockholm Fencing Fencing Men's foil individual
3rd Austria Austria Klara MILCH
Bertha ZAHOUREK
Margarete ADLER
Josephine STICKER
Sweden 1912 Stockholm Swimming Swimming Women's 4x100m freestyle relay
2nd Austria Austria Andreas STADLER France 1924 Paris Weightlifting Weightlifting Men's - 60kg, one-two hand 5 events (featherweight)
2nd Austria Austria Anton ZWERINA France 1924 Paris Weightlifting Weightlifting Men's 60 - 67.5kg, one-two hand 5 events (lightweight)
2nd Austria Austria Franz AIGNER France 1924 Paris Weightlifting Weightlifting Men's + 82.5kg, one-two hand 5 events (heavyweight)
3rd Austria Austria Leopold FRIEDRICH France 1924 Paris Weightlifting Weightlifting Men's 75 - 82.5kg, one-two hand 5 events (light-heavyweight)
1st Austria Austria Herma SZABO-PLANK France 1924 Chamonix Figure skating Figure skating Women's individual
1st Austria Austria Alfred BERGER
Helene ENGELMANN
France 1924 Chamonix Figure skating Figure skating Mixed pairs
2nd Austria Austria Willy BÖCKL France 1924 Chamonix Figure skating Figure skating Men's individual
1st Austria Austria Franz ANDRYSEK Netherlands 1928 Amsterdam Weightlifting Weightlifting Men's - 60kg (featherweight)
1st Austria Austria Hans HAAS Netherlands 1928 Amsterdam Weightlifting Weightlifting Men's 60 - 67.5kg (lightweight)
3rd Austria Austria Leo LOSERT
Viktor FLESSL
Netherlands 1928 Amsterdam Rowing Rowing Men's double sculls (2x)
2nd Austria Austria Willy BÖCKL Switzerland 1928 St. Moritz Figure skating Figure skating Men's individual
2nd Austria Austria Fritzi BURGER Switzerland 1928 St. Moritz Figure skating Figure skating Women's individual
2nd Austria Austria Lilly SCHOLZ
Otto KAISER
Switzerland 1928 St. Moritz Figure skating Figure skating Mixed pairs
3rd Austria Austria Ludwig WREDE
Melitta BRUNNER
Switzerland 1928 St. Moritz Figure skating Figure skating Mixed pairs
1st Austria Austria Ellen PREIS United States 1932 Los Angeles Fencing Fencing Women's foil individual
2nd Austria Austria Hans HAAS United States 1932 Los Angeles Weightlifting Weightlifting Men's 60 - 67.5kg (lightweight)
3rd Austria Austria Karl HIPFINGER United States 1932 Los Angeles Weightlifting Weightlifting Men's 67.5 - 75kg (middleweight)
3rd Austria Austria Nikolaus HIRSCHL United States 1932 Los Angeles Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's + 87kg (heavyweight)
3rd Austria Austria Nikolaus HIRSCHL United States 1932 Los Angeles Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's + 87kg (super heavyweight)
1st Austria Austria Karl SCHÄFER United States 1932 Lake Placid Figure skating Figure skating Men's individual
2nd Austria Austria Fritzi BURGER United States 1932 Lake Placid Figure skating Figure skating Women's individual
1st Austria Austria Gregor HRADETZKY Germany 1936 Berlin Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 1000m (kayak single)
1st Austria Austria Alfons DORFNER
Adolf KAINZ
Germany 1936 Berlin Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 1000m (kayak double)
1st Austria Austria Gregor HRADETZKY Germany 1936 Berlin Canoe Sprint Canoe Sprint Men's folding K-1 10000m
1st Austria Austria Robert FEIN Germany 1936 Berlin Weightlifting Weightlifting Men's 60 - 67.5kg (lightweight)
2nd Austria Austria Fritz LANDERTINGER Germany 1936 Berlin Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 10000m
2nd Austria Austria Karl STEINHUBER
Viktor KALISCH
Germany 1936 Berlin Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 10000m
2nd Austria Austria KAMPFL
EDLETITSCH
Germany 1936 Berlin Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-2 1000m (canoe double)
2nd Austria Austria Franz FUCHSBERGER
Karl KAINBERGER
Martin KARGL
Josef KITZMÜLLER
Ernst KÜNZ
Karl WALLMÜLLER
Adolf LAUDON
Walter WERGINZ
Franz MANDL
Anton KRENN
Eduard KAINBERGER
Max HOFMEISTER
Klement STEINMETZ
Germany 1936 Berlin Football Football Men's football
2nd Austria Austria Fritz WURMBÖCK
Ferdinand KIEFLER
Franz BRUNNER
Otto LICHA
Walter REISP
Alfred SCHMALZER
Jaroslav VOLAK
Anton PERWEIN
Ludwig SCHUBERTH
Franz BISTRICKY
Alois SCHNABEL
Johann TAUSCHER
Josef KREJCI
Franz BERGHAMMER
Siegfried PURNER
Leopold WOHLRAB
Hans HOUSKA
Hans ZEHETNER
Siegfried POWOLNY
Emil JURACKA
Fritz MAURER
Franz BARTL
Germany 1936 Berlin Handball Handball Men's handball
2nd Austria Austria Josef HASENÖHRL Germany 1936 Berlin Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
3rd Austria Austria Rupert WEINSTABL
Karl PROISL
Germany 1936 Berlin Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-2 10000m
3rd Austria Austria Alois PODHAJSKY Germany 1936 Berlin Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed individual
3rd Austria Austria Ellen PREIS Germany 1936 Berlin Fencing Fencing Women's foil individual
1st Austria Austria Karl SCHÄFER Germany 1936 Garmisch-Partenkirchen Figure skating Figure skating Men's individual
2nd Austria Austria Erik PAUSIN
Ilse PAUSIN
Germany 1936 Garmisch-Partenkirchen Figure skating Figure skating Mixed pairs
3rd Austria Austria Felix KASPAR Germany 1936 Garmisch-Partenkirchen Figure skating Figure skating Men's individual
3rd Austria Austria Max STIEPL Germany 1936 Garmisch-Partenkirchen Speed skating Speed skating Men's 10000m
1st Austria Austria Herma BAUMA Great Britain 1948 London Athletics Athletics Women's javelin throw
3rd Austria Austria Ine SCHÄFFER Great Britain 1948 London Athletics Athletics Women's shot put
3rd Austria Austria Fritzi SCHWINGL Great Britain 1948 London Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 500m (kayak single)
3rd Austria Austria Ellen PREIS Great Britain 1948 London Fencing Fencing Women's foil individual
1st Austria Austria Trude JOCHUM-BEISER Switzerland 1948 St. Moritz Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
2nd Austria Austria Franz GABL Switzerland 1948 St. Moritz Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
2nd Austria Austria Trude JOCHUM-BEISER Switzerland 1948 St. Moritz Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
2nd Austria Austria Eva PAWLIK Switzerland 1948 St. Moritz Figure skating Figure skating Women's individual
3rd Austria Austria Erika MAHRINGER Switzerland 1948 St. Moritz Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
3rd Austria Austria Resi HAMMERER Switzerland 1948 St. Moritz Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
3rd Austria Austria Erika MAHRINGER Switzerland 1948 St. Moritz Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
3rd Austria Austria Edi RADA Switzerland 1948 St. Moritz Figure skating Figure skating Men's individual
2nd Austria Austria Gertrude LIEBHART Finland 1952 Helsinki Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 500m (kayak single)
3rd Austria Austria Max RAUB
Herbert WIEDERMANN
Finland 1952 Helsinki Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 1000m (kayak double)
1st Austria Austria Othmar SCHNEIDER Norway 1952 Oslo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
1st Austria Austria Trude JOCHUM-BEISER Norway 1952 Oslo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
2nd Austria Austria Othmar SCHNEIDER Norway 1952 Oslo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
2nd Austria Austria Christian PRAVDA Norway 1952 Oslo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
2nd Austria Austria Dagmar ROM Norway 1952 Oslo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
2nd Austria Austria Helmut SEIBT Norway 1952 Oslo Figure skating Figure skating Men's individual
3rd Austria Austria Christian PRAVDA Norway 1952 Oslo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
3rd Austria Austria Toni SPIß Norway 1952 Oslo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
3rd Austria Austria Herbert WIEDERMANN
Max RAUB
Australia / Sweden 1956 Melbourne / Stockholm Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 1000m (kayak double)
3rd Austria Austria Josef KLOIMSTEIN
Alfred SAGEDER
Australia / Sweden 1956 Melbourne / Stockholm Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
1st Austria Austria Anton SAILER Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
1st Austria Austria Anton SAILER Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
1st Austria Austria Anton SAILER Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
1st Austria Austria Kurt OPPELT
Elisabeth SCHWARZ
Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Figure skating Figure skating Mixed pairs
2nd Austria Austria Andreas MOLTERER Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
2nd Austria Austria Regina SCHÖPF Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
2nd Austria Austria Josefine FRANDL Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
3rd Austria Austria Andreas MOLTERER Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
3rd Austria Austria Walter SCHUSTER Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
3rd Austria Austria Dorothea HOCHLEITNER Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
3rd Austria Austria Ingrid WENDL Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Figure skating Figure skating Women's individual
1st Austria Austria Hubert HAMMERER Italy 1960 Rome Shooting Shooting Men's 300m free rifle 3 positions
2nd Austria Austria Alfred SAGEDER
Josef KLOIMSTEIN
Italy 1960 Rome Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
1st Austria Austria Ernst HINTERSEER United States 1960 Squaw Valley Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
2nd Austria Austria Matthias LEITNER United States 1960 Squaw Valley Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
2nd Austria Austria Josef STIEGLER United States 1960 Squaw Valley Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
3rd Austria Austria Ernst HINTERSEER United States 1960 Squaw Valley Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
3rd Austria Austria Traudl HECHER United States 1960 Squaw Valley Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
3rd Austria Austria Otto LEODOLTER United States 1960 Squaw Valley Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
1st Austria Austria Egon ZIMMERMANN Austria 1964 Innsbruck Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
1st Austria Austria Josef STIEGLER Austria 1964 Innsbruck Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
1st Austria Austria Christl HAAS Austria 1964 Innsbruck Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
1st Austria Austria Josef FEISTMANTL
Manfred STENGL
Austria 1964 Innsbruck Luge Luge Mixed doubles
2nd Austria Austria Karl SCHRANZ Austria 1964 Innsbruck Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
2nd Austria Austria Edith ZIMMERMANN Austria 1964 Innsbruck Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
2nd Austria Austria Reinhold DURNTHALER
Adolf KOXEDER
Erwin THALER
Josef NAIRZ
Austria 1964 Innsbruck Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
2nd Austria Austria Regine HEITZER Austria 1964 Innsbruck Figure skating Figure skating Women's individual
2nd Austria Austria Helmut THALER
Reinhold SENN
Austria 1964 Innsbruck Luge Luge Mixed doubles
3rd Austria Austria Josef STIEGLER Austria 1964 Innsbruck Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
3rd Austria Austria Traudl HECHER Austria 1964 Innsbruck Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
3rd Austria Austria Helene THURNER Austria 1964 Innsbruck Luge Luge Women's singles
2nd Austria Austria Liese PROKOP-SYKORA Mexico 1968 Mexico Athletics Athletics Women's pentathlon
2nd Austria Austria Hubert RAUDASCHL Mexico 1968 Mexico Sailing Sailing Mixed Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
3rd Austria Austria Eva JANKO-EGGER Mexico 1968 Mexico Athletics Athletics Women's javelin throw
3rd Austria Austria Gerhard SEIBOLD
Günther PFAFF
Mexico 1968 Mexico Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 1000m (kayak double)
1st Austria Austria Olga PALL France 1968 Grenoble Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
1st Austria Austria Wolfgang SCHWARZ France 1968 Grenoble Figure skating Figure skating Men's individual
1st Austria Austria Manfred SCHMID France 1968 Grenoble Luge Luge Men's singles
2nd Austria Austria Herbert HUBER France 1968 Grenoble Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
2nd Austria Austria Herbert GRUBER
Josef EDER
Reinhold DURNTHALER
Erwin THALER
France 1968 Grenoble Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
2nd Austria Austria Ewald WALCH
Manfred SCHMID
France 1968 Grenoble Luge Luge Mixed doubles
2nd Austria Austria Reinhold BACHLER France 1968 Grenoble Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
3rd Austria Austria Alfred MATT France 1968 Grenoble Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
3rd Austria Austria Heinrich MESSNER France 1968 Grenoble Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
3rd Austria Austria Christl HAAS France 1968 Grenoble Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
3rd Austria Austria Baldur PREIML France 1968 Grenoble Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
2nd Austria Austria Norbert SATTLER Germany 1972 Munich Canoe Slalom Canoe Slalom Men's K-1 (kayak single)
3rd Austria Austria Ilona GUSENBAUER Germany 1972 Munich Athletics Athletics Women's high jump
3rd Austria Austria Rudolf DOLLINGER Germany 1972 Munich Shooting Shooting Mixed 50m pistol
1st Austria Austria Beatrix SCHUBA Japan 1972 Sapporo Figure skating Figure skating Women's individual
2nd Austria Austria Annemarie PRÖLL Japan 1972 Sapporo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
2nd Austria Austria Annemarie PRÖLL Japan 1972 Sapporo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
3rd Austria Austria Heinrich MESSNER Japan 1972 Sapporo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
3rd Austria Austria Wiltrud DREXEL Japan 1972 Sapporo Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
3rd Austria Austria Rudolf DOLLINGER Canada 1976 Montreal Shooting Shooting Mixed 50m pistol
1st Austria Austria Franz KLAMMER Austria 1976 Innsbruck Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
1st Austria Austria Karl SCHNABL Austria 1976 Innsbruck Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
2nd Austria Austria Brigitte TOTSCHNIG Austria 1976 Innsbruck Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
2nd Austria Austria Anton INAUER Austria 1976 Innsbruck Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
3rd Austria Austria Rudolf SCHMID
Franz SCHACHNER
Austria 1976 Innsbruck Luge Luge Mixed doubles
3rd Austria Austria Karl SCHNABL Austria 1976 Innsbruck Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
1st Austria Austria Elisabeth THEURER-MAX
MON CHERIE
USSR 1980 Moscow Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed individual
2nd Austria Austria Wolfgang MAYRHOFER USSR 1980 Moscow Sailing Sailing Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
2nd Austria Austria Karl FERSTL
Hubert RAUDASCHL
USSR 1980 Moscow Sailing Sailing Mixed two-person keelboat (Star)
3rd Austria Austria Gerhard PETRITSCH USSR 1980 Moscow Shooting Shooting Mixed 25m rapid fire pistol
1st Austria Austria Leonhard STOCK United States 1980 Lake Placid Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
1st Austria Austria Annemarie MOSER-PROLL United States 1980 Lake Placid Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
1st Austria Austria Anton INNAUER United States 1980 Lake Placid Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
2nd Austria Austria Peter WIRNSBERGER United States 1980 Lake Placid Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
2nd Austria Austria Hubert NEUPER United States 1980 Lake Placid Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
3rd Austria Austria Hans ENN United States 1980 Lake Placid Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
3rd Austria Austria Karl SCHROTT
Georg FLUCKINGER
United States 1980 Lake Placid Luge Luge Mixed doubles
1st Austria Austria Peter SEISENBACHER United States 1984 Los Angeles Judo Judo Men's 78 - 86kg (middleweight)
2nd Austria Austria Andreas KRONTHALER United States 1984 Los Angeles Shooting Shooting Men's 10m air rifle
3rd Austria Austria Josef REITER United States 1984 Los Angeles Judo Judo Men's 60 - 65kg (half-lightweight)
3rd Austria Austria Anton STEINER Yugoslavia 1984 Sarajevo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
1st Austria Austria Peter SEISENBACHER Korea Republic 1988 Seoul Judo Judo Men's 78 - 86kg (middleweight)
1st Austria Austria Hubert STROLZ Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Men's Alpine combined
1st Austria Austria Anita WACHTER Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
1st Austria Austria Sigrid WOLF Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
2nd Austria Austria Bernhard GSTREIN Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Men's Alpine combined
2nd Austria Austria Hubert STROLZ Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
2nd Austria Austria Helmut MAYER Canada 1988 Calgary Alpine Skiing Alpine Skiing Men's super-G
2nd Austria Austria Klaus SULZENBACHER Canada 1988 Calgary Nordic Combined Nordic Combined Men's individual
2nd Austria Austria Michael HADSCHIEFF Canada 1988 Calgary Speed skating Speed skating Men's 10000m
3rd Austria Austria Günther CSAR
Klaus SULZENBACHER
Hansjörg ASCHENWALD
Canada 1988 Calgary Nordic Combined Nordic Combined Men's team
3rd Austria Austria Michael HADSCHIEFF Canada 1988 Calgary Speed skating Speed skating Men's 1500m
2nd Austria Austria Boris BOOR
Hugo SIMON
Thomas FRUHMANN
Joerg MUNZNER
LOVE ME TENDER
APRICOT D
GENIUS
GRAF GRANDE
Spain 1992 Barcelona Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed team
2nd Austria Austria Arnold JONKE
Christoph ZERBST
Spain 1992 Barcelona Rowing Rowing Men's double sculls (2x)
1st Austria Austria Patrick ORTLIEB France 1992 Albertville Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
1st Austria Austria Petra KRONBERGER France 1992 Albertville Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
1st Austria Austria Petra KRONBERGER France 1992 Albertville Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
1st Austria Austria Ingo APPELT
Gerhard HAIDACHER
Harald WINKLER
Thomas SCHROLL
France 1992 Albertville Bobsleigh Bobsleigh Men's four-man
1st Austria Austria Doris NEUNER France 1992 Albertville Luge Luge Women's singles
1st Austria Austria Ernst VETTORI France 1992 Albertville Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
2nd Austria Austria Anita WACHTER France 1992 Albertville Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
2nd Austria Austria Anita WACHTER France 1992 Albertville Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
2nd Austria Austria Markus PROCK France 1992 Albertville Luge Luge Men's singles
2nd Austria Austria Angelika NEUNER France 1992 Albertville Luge Luge Women's singles
2nd Austria Austria Martin HOELLWARTH France 1992 Albertville Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
2nd Austria Austria Martin HOELLWARTH France 1992 Albertville Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
2nd Austria Austria Andreas FELDER
Ernst VETTORI
Martin HOELLWARTH
Heinz KUTTIN
France 1992 Albertville Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill team
3rd Austria Austria Michael TRITSCHER France 1992 Albertville Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
3rd Austria Austria Günther MADER France 1992 Albertville Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
3rd Austria Austria Veronika STALLMAIER France 1992 Albertville Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
3rd Austria Austria Markus SCHMIDT France 1992 Albertville Luge Luge Men's singles
3rd Austria Austria Klaus SULZENBACHER France 1992 Albertville Nordic Combined Nordic Combined Men's individual
3rd Austria Austria Stefan KREINER
Klaus OFNER
Klaus SULZENBACHER
France 1992 Albertville Nordic Combined Nordic Combined Men's team
3rd Austria Austria Heinz KUTTIN France 1992 Albertville Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
3rd Austria Austria Emese HUNYADY France 1992 Albertville Speed skating Speed skating Women's 3000m
1st Austria Austria Thomas STANGASSINGER Norway 1994 Lillehammer Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
1st Austria Austria Emese HUNYADY Norway 1994 Lillehammer Speed skating Speed skating Women's 1500m
2nd Austria Austria Elfriede EDER Norway 1994 Lillehammer Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
2nd Austria Austria Markus PROCK Norway 1994 Lillehammer Luge Luge Men's singles
2nd Austria Austria Emese HUNYADY Norway 1994 Lillehammer Speed skating Speed skating Women's 3000m
3rd Austria Austria Christian MAYER Norway 1994 Lillehammer Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
3rd Austria Austria Andrea TAGWERKER Norway 1994 Lillehammer Luge Luge Women's singles
3rd Austria Austria Andreas GOLDBERGER Norway 1994 Lillehammer Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
3rd Austria Austria Christian MOSER
Andreas GOLDBERGER
Heinz KUTTIN
Stefan HORNGACHER
Norway 1994 Lillehammer Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill team
2nd Austria Austria Вайбель United States 1996 Atlanta Shooting Shooting Men's 10m air rifle
3rd Austria Austria Кизль United States 1996 Atlanta Athletics Athletics Women's 1500m
3rd Austria Austria Вайбель United States 1996 Atlanta Shooting Shooting Men's 50m rifle 3 positions
1st Austria Austria Райтер Japan 1998 Nagano Alpine Skiing Alpine Skiing Men's Alpine combined
1st Austria Austria Майер Japan 1998 Nagano Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
1st Austria Austria Майер Japan 1998 Nagano Alpine Skiing Alpine Skiing Men's super-G
2nd Austria Austria Эберхартер Japan 1998 Nagano Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
2nd Austria Austria Кнаусс Japan 1998 Nagano Alpine Skiing Alpine Skiing Men's super-G
2nd Austria Austria Майсснитцер Japan 1998 Nagano Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
2nd Austria Austria Дорфмайстер Japan 1998 Nagano Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
2nd Austria Austria Гандлер Japan 1998 Nagano Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's 10km
3rd Austria Austria Майер Japan 1998 Nagano Alpine Skiing Alpine Skiing Men's Alpine combined
3rd Austria Austria Сикора Japan 1998 Nagano Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
3rd Austria Austria Тринкль Japan 1998 Nagano Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
3rd Austria Austria Майсснитцер Japan 1998 Nagano Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
3rd Austria Austria Хоффманн Japan 1998 Nagano Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's 50km
3rd Austria Austria Нойнер Japan 1998 Nagano Luge Luge Women's singles
3rd Austria Austria Видхольцль Japan 1998 Nagano Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
3rd Austria Austria Холлварт
Видхольцль
Шварценбергер
Хорнгафер
Japan 1998 Nagano Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill team
3rd Austria Austria Кекк Japan 1998 Nagano Snowboard Snowboard Women's giant-slalom
1st Austria Austria Кристоф Сайбер Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Men's board (Mistral) - Windsurfer
1st Austria Austria Australia 2000 Sydney Sailing Sailing Mixed Tornado - Multihull
2nd Austria Austria Штефани Граф Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 800m
1st Austria Austria Эберхартер United States 2002 Salt Lake City Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
1st Austria Austria Штробль United States 2002 Salt Lake City Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
1st Austria Austria Хоффманн United States 2002 Salt Lake City Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's 30km mass start
2nd Austria Austria Эберхартер United States 2002 Salt Lake City Alpine Skiing Alpine Skiing Men's super-G
2nd Austria Austria Гетшль United States 2002 Salt Lake City Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
2nd Austria Austria Ботвинов United States 2002 Salt Lake City Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's 30km mass start
2nd Austria Austria Реттль United States 2002 Salt Lake City Skeleton Skeleton Men's individual
3rd Austria Austria Райх United States 2002 Salt Lake City Alpine Skiing Alpine Skiing Men's Alpine combined
3rd Austria Austria Райх United States 2002 Salt Lake City Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
3rd Austria Austria Шифферер United States 2002 Salt Lake City Alpine Skiing Alpine Skiing Men's super-G
3rd Austria Austria Эберхартер United States 2002 Salt Lake City Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
3rd Austria Austria Гетшль United States 2002 Salt Lake City Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
3rd Austria Austria Пернер United States 2002 Salt Lake City Biathlon Biathlon Men's 10km sprint
3rd Austria Austria Прокк United States 2002 Salt Lake City Luge Luge Men's singles
3rd Austria Austria Готтвальд United States 2002 Salt Lake City Nordic Combined Nordic Combined Men's individual
3rd Austria Austria Готтвальд United States 2002 Salt Lake City Nordic Combined Nordic Combined Men's Individual sprint
3rd Austria Austria Билер
Штехер
Грубер
Готтвальд
United States 2002 Salt Lake City Nordic Combined Nordic Combined Men's team
1st Austria Austria Ханс Петер Штайнахер
Роман Хагара
Greece 2004 Athens Sailing Sailing Mixed Tornado - Multihull
1st Austria Austria Кейт Аллен Greece 2004 Athens Triathlon Triathlon Women's individual
2nd Austria Austria Клаудиа Хайлл Greece 2004 Athens Judo Judo Women's 57 - 63kg (half-middleweight)
2nd Austria Austria Андреас Геритцер Greece 2004 Athens Sailing Sailing Mixed single-handed dinghy (Laser)
2nd Austria Austria Маркус Роган Greece 2004 Athens Swimming Swimming Men's 100m backstroke
2nd Austria Austria Маркус Роган Greece 2004 Athens Swimming Swimming Men's 200m backstroke
3rd Austria Austria Кристиан Планер Greece 2004 Athens Shooting Shooting Men's 50m rifle 3 positions
1st Austria Austria Benjamin RAICH Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
1st Austria Austria Benjamin RAICH Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
1st Austria Austria Michaela DORFMEISTER Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
1st Austria Austria Michaela DORFMEISTER Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
1st Austria Austria Wolfgang LINGER
Andreas LINGER
Italy 2006 Turin Luge Luge Mixed doubles
1st Austria Austria Felix GOTTWALD Italy 2006 Turin Nordic Combined Nordic Combined Men's Individual sprint
1st Austria Austria Mario STECHER
Felix GOTTWALD
Michael GRUBER
Christoph BIELER
Italy 2006 Turin Nordic Combined Nordic Combined Men's team
1st Austria Austria Thomas MORGENSTERN Italy 2006 Turin Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
1st Austria Austria Thomas MORGENSTERN
Andreas KOFLER
Andreas WIDHÖLZL
Martin KOCH
Italy 2006 Turin Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill team
2nd Austria Austria Reinfried HERBST Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
2nd Austria Austria Hermann MAIER Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Men's super-G
2nd Austria Austria Michael WALCHHOFER Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
2nd Austria Austria Marlies SCHILD Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
2nd Austria Austria Nicole HOSP Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
2nd Austria Austria Felix GOTTWALD Italy 2006 Turin Nordic Combined Nordic Combined Men's individual
2nd Austria Austria Andreas KOFLER Italy 2006 Turin Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
3rd Austria Austria Rainer SCHOENFELDER Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Men's Alpine combined
3rd Austria Austria Rainer SCHOENFELDER Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
3rd Austria Austria Hermann MAIER Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
3rd Austria Austria Marlies SCHILD Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
3rd Austria Austria Alexandra MEISSNITZER Italy 2006 Turin Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
3rd Austria Austria Mikhail BOTVINOV Italy 2006 Turin Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's 50km mass start
3rd Austria Austria Siegfried GRABNER Italy 2006 Turin Snowboard Snowboard Men's Giant parallel slalom
2nd Austria Austria Ludwig PAISCHER China 2008 Beijing Judo Judo Men's - 60 kg
3rd Austria Austria Violetta OBLINGER-PETERS China 2008 Beijing Canoe Slalom Canoe Slalom Women's K-1 (kayak single)
3rd Austria Austria Mirna JUKIC China 2008 Beijing Swimming Swimming Women's 100m breaststroke
1st Austria Austria Andrea FISCHBACHER Canada 2010 Vancouver Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
1st Austria Austria Wolfgang LINGER
Andreas LINGER
Canada 2010 Vancouver Luge Luge Mixed doubles
1st Austria Austria David KREINER
Bernhard GRUBER
Felix GOTTWALD
Mario STECHER
Canada 2010 Vancouver Nordic Combined Nordic Combined Men's team
1st Austria Austria Andreas KOFLER
Thomas MORGENSTERN
Gregor SCHLIERENZAUER
Wolfgang LOITZL
Canada 2010 Vancouver Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill team
2nd Austria Austria Marlies SCHILD Canada 2010 Vancouver Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
2nd Austria Austria Christoph SUMANN Canada 2010 Vancouver Biathlon Biathlon Men's 12.5km pursuit
2nd Austria Austria Simon EDER
Daniel MESOTITSCH
Dominik LANDERTINGER
Christoph SUMANN
Canada 2010 Vancouver Biathlon Biathlon Men's 4x7.5km relay
2nd Austria Austria Andreas MATT Canada 2010 Vancouver Freestyle Skiing Freestyle Skiing Men's Ski Cross
2nd Austria Austria Nina REITHMAYER Canada 2010 Vancouver Luge Luge Women's singles
2nd Austria Austria Benjamin KARL Canada 2010 Vancouver Snowboard Snowboard Men's Giant parallel slalom
3rd Austria Austria Elisabeth GOERGL Canada 2010 Vancouver Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
3rd Austria Austria Elisabeth GOERGL Canada 2010 Vancouver Alpine Skiing Alpine Skiing Women's downhill
3rd Austria Austria Bernhard GRUBER Canada 2010 Vancouver Nordic Combined Nordic Combined Men's Large Hill individual
3rd Austria Austria Gregor SCHLIERENZAUER Canada 2010 Vancouver Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
3rd Austria Austria Gregor SCHLIERENZAUER Canada 2010 Vancouver Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
3rd Austria Austria Marion KREINER Canada 2010 Vancouver Snowboard Snowboard Women's Giant parallel slalom
1st Austria Austria Mario MATT Russian Federation 2014 Sochi Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
1st Austria Austria Matthias MAYER Russian Federation 2014 Sochi Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
1st Austria Austria Anna FENNINGER Russian Federation 2014 Sochi Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
1st Austria Austria Julia DUJMOVITS Russian Federation 2014 Sochi Snowboard Snowboard Women's parallel slalom
2nd Austria Austria Marcel HIRSCHER Russian Federation 2014 Sochi Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
2nd Austria Austria Nicole HOSP Russian Federation 2014 Sochi Alpine Skiing Alpine Skiing Women's Alpine combined
2nd Austria Austria Marlies SCHILD Russian Federation 2014 Sochi Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
2nd Austria Austria Anna FENNINGER Russian Federation 2014 Sochi Alpine Skiing Alpine Skiing Women's giant slalom
2nd Austria Austria Dominik LANDERTINGER Russian Federation 2014 Sochi Biathlon Biathlon Men's 10km sprint
2nd Austria Austria Wolfgang LINGER
Andreas LINGER
Russian Federation 2014 Sochi Luge Luge Mixed doubles
2nd Austria Austria Michael HAYBOECK
Gregor SCHLIERENZAUER
Thomas MORGENSTERN
Thomas DIETHART
Russian Federation 2014 Sochi Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill team
2nd Austria Austria Daniela IRASCHKO-STOLZ Russian Federation 2014 Sochi Ski Jumping Ski Jumping Women's Normal Hill individual
3rd Austria Austria Kathrin ZETTEL Russian Federation 2014 Sochi Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
3rd Austria Austria Nicole HOSP Russian Federation 2014 Sochi Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
3rd Austria Austria Dominik LANDERTINGER
Christoph SUMANN
Simon EDER
Daniel MESOTITSCH
Russian Federation 2014 Sochi Biathlon Biathlon Men's 4x7.5km relay
3rd Austria Austria Lukas KLAPFER
Bernhard GRUBER
Mario STECHER
Christoph BIELER
Russian Federation 2014 Sochi Nordic Combined Nordic Combined Men's team
3rd Austria Austria Benjamin KARL Russian Federation 2014 Sochi Snowboard Snowboard Men's parallel slalom
3rd Austria Austria Zajac
Frank
Brazil 2016 Rio de Janeiro Sailing Sailing Mixed Nacra 17 - Multihull
1st Austria Austria Marcel HIRSCHER Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Men's Alpine combined
1st Austria Austria Marcel HIRSCHER Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Men's giant slalom
1st Austria Austria Matthias MAYER Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Men's super-G
1st Austria Austria David GLEIRSCHER Korea Republic 2018 Pyeongchang Luge Luge Men's singles
1st Austria Austria Anna GASSER Korea Republic 2018 Pyeongchang Snowboard Snowboard Women's Big air
2nd Austria Austria Anna VEITH Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
2nd Austria Austria Stephanie BRUNNER
Katharina LIENSBERGER
Michael MATT
Katharina GALLHUBER
Manuel FELLER
Marco SCHWARZ
Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Mixed team
2nd Austria Austria FISCHLER Georg
PENZ Peter
Korea Republic 2018 Pyeongchang Luge Luge Mixed doubles
3rd Austria Austria Michael MATT Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
3rd Austria Austria Katharina GALLHUBER Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
3rd Austria Austria Dominik LANDERTINGER Korea Republic 2018 Pyeongchang Biathlon Biathlon Men's 20km individual
3rd Austria Austria Georg FISCHLER
David GLEIRSCHER
Madeleine EGLE
Peter PENZ
Korea Republic 2018 Pyeongchang Luge Luge Mixed team relay
3rd Austria Austria Lukas KLAPFER Korea Republic 2018 Pyeongchang Nordic Combined Nordic Combined Men's individual
3rd Austria Austria Mario SEIDL
Lukas KLAPFER
Bernhard GRUBER
Wilhelm DENIFL
Korea Republic 2018 Pyeongchang Nordic Combined Nordic Combined Men's team
1st Austria Austria KIESENHOFER Anna Japan 2021 Tokyo Cycling Road Cycling Road Women's individual road race
2nd Austria Austria POLLERES Michaela Japan 2021 Tokyo Judo Judo Women's 63 - 70kg (middleweight)
3rd Austria Austria WEISSHAIDINGER Lukas Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Men's discus throw
3rd Austria Austria BORCHASHVILI Shamil Japan 2021 Tokyo Judo Judo Men's 73 - 81kg (half-middleweight)
3rd Austria Austria PLANK Bettina Japan 2021 Tokyo Karate Karate Women's Kumite - 55kg
3rd Austria Austria LOBNIG Magdalena Japan 2021 Tokyo Rowing Rowing Women's single sculls (1x)
3rd Austria Austria SCHUBERT Jakob Japan 2021 Tokyo Sport Climbing Sport Climbing Men's Bouldering, Lead & Speed Combined
1st Austria Austria STROLZ Johannes China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Men's Alpine combined
1st Austria Austria MAYER Matthias China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Men's super-G
1st Austria Austria HUBER Katharina
TRUPPE Katharina
MATT Michael
LIENSBERGER Katharina
BRENNSTEINER Stefan
STROLZ Johannes
China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Mixed team
1st Austria Austria PREVC Cene
ZAJC Timi
KOS Lovro
PREVC Peter
China 2022 Beijing Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill team
1st Austria Austria MASTNAK Tim China 2022 Beijing Snowboard Snowboard Men's Giant parallel slalom
1st Austria Austria GRONDIN Eliot China 2022 Beijing Snowboard Snowboard Men's Snowboard Cross
1st Austria Austria SADOWSKI SYNNOTT Zoi China 2022 Beijing Snowboard Snowboard Women's Big air
2nd Austria Austria STROLZ Johannes China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
2nd Austria Austria LIENSBERGER Katharina China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
2nd Austria Austria PUCHNER Mirjam China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
2nd Austria Austria KINDL Wolfgang China 2022 Beijing Luge Luge Men's singles
2nd Austria Austria KINDL Wolfgang
STEU Thomas
EGLE Madeleine
KOLLER Lorenz
China 2022 Beijing Luge Luge Mixed team relay
2nd Austria Austria KUBACKI Dawid China 2022 Beijing Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
2nd Austria Austria KOTNIK Gloria China 2022 Beijing Snowboard Snowboard Women's Giant parallel slalom
3rd Austria Austria MAYER Matthias China 2022 Beijing Alpine Skiing Alpine Skiing Men's downhill
3rd Austria Austria STADLOBER Teresa China 2022 Beijing Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's Combined 7.5km + 7.5km mass start
3rd Austria Austria STEU Thomas
KOLLER Lorenz
China 2022 Beijing Luge Luge Mixed doubles
3rd Austria Austria China 2022 Beijing Nordic Combined Nordic Combined Men's individual
346 Total