Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Olympic Games Summer Olympics 48 72 49 169
Olympic Games Winter Olympics 1 1 3 5
Total 49 73 52 174

Medalists

Medal Athletes Games Sport Event
1st Spain Spain VILLOTA
AMEZOLA
France 1900 Paris Basque Pelota Basque Pelota Men's cesta punta
2nd Spain Spain Ricardo ZAMORA MARTINEZ
Mariano ARRATE
Agustin SANCHO
Francisco PAGAZAURTUNDUO
Patricio ARABOLAZA
Domingo ACEDO
José SAMITIER VILALTA
Joaquin VAZQUEZ
Ramon Moncho GIL
Pedro VALLANA JEANGUENAT
Juan ARTOLA
Ramon EQUIAZABAL
Félix SESUMAGA
Rafael MORENO
Jose BELAUTEGUIGOITIA LANDALUCE
Luis OTERO
Sabino BILBAO
Silverio IZAGUIRRE
Belgium 1920 Antwerp Football Football Men's football
2nd Spain Spain Justo DE SAN MIGUEL
José DE FIGUEROA
JACOBO Fitz-James Stuart y Falco
Leopoldo DE LA MAZA
Alvaro DE FIGUEROA
Hernando FITZ-JAMES STUART Y FALCO
Belgium 1920 Antwerp Polo Polo Men's polo
1st Spain Spain Julio GARCIA FERNANDEZ
Jose NAVARRO MORENES
José ALVAREZ DE BOHORQUES
Netherlands 1928 Amsterdam Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed team
3rd Spain Spain Santiago AMAT CANSINO United States 1932 Los Angeles Sailing Sailing Mixed olympic class monotype
2nd Spain Spain Marcelino GAVILAN Y PONCE DE LEON
Jose NAVARRO MORENES
Jaime GARCIA CRUZ
Great Britain 1948 London Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed team
2nd Spain Spain Angel LEON GOZALO Finland 1952 Helsinki Shooting Shooting Men's 50m pistol
3rd Spain Spain Ignacio MACAYA SANTOS DE LA MADRID
Rafael EGUSQUIZA BASTERRA
Jose Antonio DINARES MASSAGUE
Pedro ROIG JUNYENT
Pedro MURUA LEGUIZAMON
Francisco CABALLER SOTERAS
Carlos DEL COSO IGLESIAS
Joaquin DUALDE SANTOS DE LA MADRID
Juan Angel CALZADO DE CASTRO
Jose COLOMER RIBAS
Narciso VENTALLO SURRALLES
Eduardo DUALDE SANTOS DE LA MADRID
Pedro AMAT
Luis Maria USOZ QUINTANA
Italy 1960 Rome Hockey Hockey Men's hockey
3rd Spain Spain Enrique RODRIGUEZ CAL Germany 1972 Munich Boxing Boxing Men's - 48kg (light-flyweight)
1st Spain Spain Francisco FERNÁNDEZ OCHOA Japan 1972 Sapporo Alpine Skiing Alpine Skiing Men's slalom
2nd Spain Spain Jose Ramon LOPEZ DIAZ FLOR
Herminio MENENDEZ RODRIGUEZ
Jose Maria ESTEBAN CELLORIO
Luis Gregorio RAMOS MISIONE
Canada 1976 Montreal Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-4 1000m (kayak four)
2nd Spain Spain Pedro Luis MILLET SOLER
Antonio GOROSTEGUI CEBALLOS
Canada 1976 Montreal Sailing Sailing Men's 470 - Two Person Dinghy
1st Spain Spain Miguel NOGUER CASTELLVI
Alejandro ABASCAL GARCIA
USSR 1980 Moscow Sailing Sailing Mixed flying dutchman
2nd Spain Spain Jorge LLOPART RIBAS USSR 1980 Moscow Athletics Athletics Men's 50km walk
2nd Spain Spain Herminio MENENDEZ RODRIGUEZ
Guillermo DEL RIEGO GORDON
USSR 1980 Moscow Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 500m (kayak double)
2nd Spain Spain Jose GARCIA MESSEGUER
Santiago MALGOSA MORERA
Francisco FABREGAS BOSCH
Ricardo CABOT DURAN
Carlos ROCA PORTOLES
Miguel DE PAZ PLA
Juan ARBOS PERARNAU
Paulino MONSALVE
Juan AMAT FONTANALS
Rafael GARRALDA
Juan Luis COGHEN
Jaime ARBOS SERRA
Juan PELLON FERNANDEZ
Miguel CHAVES
Javier CABOT DURAN
Jaime ZUMALACARREGUI
USSR 1980 Moscow Hockey Hockey Men's hockey
3rd Spain Spain Luis Gregorio RAMOS MISIONE
Herminio MENENDEZ RODRIGUEZ
USSR 1980 Moscow Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 1000m (kayak double)
3rd Spain Spain David LOPEZ-ZUBERO PURCELL USSR 1980 Moscow Swimming Swimming Men's 100m butterfly
1st Spain Spain Roberto MOLINA CARRASCO
Luis DORESTE
United States 1984 Los Angeles Sailing Sailing Men's 470 - Two Person Dinghy
2nd Spain Spain Juan Antonio CORBALAN ALFOCER
Juan Domingo DE LA CRUZ FERMANELLI
Juan Antonio SAN EPIFANIO RUIZ
Andres JIMENEZ FERNANDEZ
Jose Manuel BEIRAN LOZANO
Fernando ARCEGA APERTE
Fernando MARTIN ESPINA
Ignacio SOLOZABAL
Juan Maria LOPEZ
Jose Maria MARGALL TAULER
Fernando ROMAY PEREIRO
Jose Luis LLORENTE GENTO
United States 1984 Los Angeles Basketball Basketball Men's basketball
2nd Spain Spain Luis Maria LASURTEGUI BERRIDI
Fernando CLIMENT HUERTA
United States 1984 Los Angeles Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
3rd Spain Spain Jose Manuel ABASCAL GOMEZ United States 1984 Los Angeles Athletics Athletics Men's 1500m
3rd Spain Spain Narciso SUAREZ AMADOR
Enrique MIGUEZ GOMEZ
United States 1984 Los Angeles Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-2 500m (canoe double)
1st Spain Spain Jose Luis DORESTE Korea Republic 1988 Seoul Sailing Sailing Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
2nd Spain Spain Emilio SANCHEZ
Sergio CASAL MARTINEZ
Korea Republic 1988 Seoul Tennis Tennis Men's doubles
3rd Spain Spain Jorge GUARDIOLA HAY Korea Republic 1988 Seoul Shooting Shooting Mixed Skeet
3rd Spain Spain Sergio LOPEZ MIRO Korea Republic 1988 Seoul Swimming Swimming Men's 200m breaststroke
1st Spain Spain Juan Carlos HOLGADO ROMERO
Alfonso MENENDEZ VALLIN
Antonio VAZQUEZ
Spain 1992 Barcelona Archery Archery Men's team (FITA Olympic round - 70m)
1st Spain Spain Fermin CACHO RUIZ Spain 1992 Barcelona Athletics Athletics Men's 1500m
1st Spain Spain Daniel PLAZA MONTERO Spain 1992 Barcelona Athletics Athletics Men's 20km walk
1st Spain Spain Jose Manuel MORENO PERINAN Spain 1992 Barcelona Cycling Track Cycling Track Men's 1km time trial
1st Spain Spain Albert FERRER LLOPIS
Roberto SOLOZABAL VILLANUEVA
Josep GUARDIOLA SALA
Antonio JIMENEZ SISTACHS
Juan LOPEZ MARTINEZ
Rafael BERGES MARIN
Santiago Cañizares
Javier Manjarín
Francisco Soler
David Villabona
Mikel LASA GOICOECHEA
Luis Enrique MARTINEZ GARCIA
Abelardo FERNANDEZ ANTUÑA
Alfonso PEREZ MUÑOZ
Jose AMAVISCA GARATE
Quico NARVAEZ
Miguel Hernández
Antonio Pinilla
Gabriel Vidal
Paqui
Spain 1992 Barcelona Football Football Men's football
1st Spain Spain Ana MAIQUES DERN
Sonia BARRIO
Elisabeth MARAGALL VERGE
Silvia MANRIQUE
Maria RODRIGUEZ SUAREZ
Maider TELLERIA
Natalia DORADO
Maria Del Carme N BAREA
Maria MARTINEZ DE MURGUIA
Celia CORRES GINER
Maria GONZALEZ
Nagore GABELLANES
Teresa MOTOS
Mercedes COGHEN ALBERDINGO
Virginia RAMIREZ MERINO
Nuria OLIVE VANCELLS
Spain 1992 Barcelona Hockey Hockey Women's hockey
1st Spain Spain Almudena MUNOZ MARTINEZ Spain 1992 Barcelona Judo Judo Women's 48 - 52kg (half-lightweight)
1st Spain Spain Miriam BLASCO SOTO Spain 1992 Barcelona Judo Judo Women's 52 - 56kg (lightweight)
1st Spain Spain Jose VAN DER PLOEG Spain 1992 Barcelona Sailing Sailing Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
1st Spain Spain Francisco SANCHEZ LUNA
Jordi CALAFAT
Spain 1992 Barcelona Sailing Sailing Men's 470 - Two Person Dinghy
1st Spain Spain Theresa ZABELL
Patricia GUERRA CABRERA
Spain 1992 Barcelona Sailing Sailing Women's 470 - Two Person Dinghy
1st Spain Spain Domingo MANRIQUE
Luis DORESTE
Spain 1992 Barcelona Sailing Sailing Mixed flying dutchman
1st Spain Spain Martin LOPEZ-ZUBERO Spain 1992 Barcelona Swimming Swimming Men's 200m backstroke
2nd Spain Spain Antonio PENALVER ASENSIO Spain 1992 Barcelona Athletics Athletics Men's decathlon
2nd Spain Spain Faustino REYES LOPEZ Spain 1992 Barcelona Boxing Boxing Men's 54 - 57kg (featherweight)
2nd Spain Spain Carolina PASCUAL GRACIA Spain 1992 Barcelona Gymnastics Rhythmic Gymnastics Rhythmic Women's individual all-round
2nd Spain Spain Natalia VIA DUFRESNE Spain 1992 Barcelona Sailing Sailing Women's single-handed dinghy (Europe)
2nd Spain Spain Jordi ARRESE Spain 1992 Barcelona Tennis Tennis Men's singles
2nd Spain Spain Arantxa SANCHEZ-VICARIO
Conchita MARTINEZ
Spain 1992 Barcelona Tennis Tennis Women's doubles
2nd Spain Spain Daniel BALLART
Salvador GOMEZ
Ruben MICHAVILA JOVER
Sergi PEDREROL
Jesus ROLLAN
Jordi SANS
Pedro GARCIA AGUADO
Manuel ESTIARTE
Marco Antonio GONZALEZ JUNQUERA
Miguel Angel OCA
Jose PICO LLADO
Ricardo SANCHEZ ALARCON
Manuel SILVESTRE SANCHEZ
Spain 1992 Barcelona Water Polo Water Polo Men's water polo
3rd Spain Spain Javier GARCIA CHICO Spain 1992 Barcelona Athletics Athletics Men's pole vault
3rd Spain Spain Arantxa SANCHEZ-VICARIO Spain 1992 Barcelona Tennis Tennis Women's singles
3rd Spain Spain Blanca FERNANDEZ OCHOA France 1992 Albertville Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
1st Spain Spain Индурайн United States 1996 Atlanta Cycling Road Cycling Road Men's individual time trial
1st Spain Spain Балдо
Хименес
Ламарка
Кабанильянс
Гурендес
Мартинес
United States 1996 Atlanta Gymnastics Rhythmic Gymnastics Rhythmic Women's group competition
1st Spain Spain Дюфресн
Сабелль
United States 1996 Atlanta Sailing Sailing Women's 470 - Two Person Dinghy
1st Spain Spain Баллестер
Леон
United States 1996 Atlanta Sailing Sailing Mixed Tornado - Multihull
1st Spain Spain United States 1996 Atlanta Water Polo Water Polo Men's water polo
2nd Spain Spain Качо United States 1996 Atlanta Athletics Athletics Men's 1500m
2nd Spain Spain Олано United States 1996 Atlanta Cycling Road Cycling Road Men's individual time trial
2nd Spain Spain United States 1996 Atlanta Hockey Hockey Men's hockey
2nd Spain Spain Перес United States 1996 Atlanta Judo Judo Men's + 95kg (heavyweight)
2nd Spain Spain Бругера United States 1996 Atlanta Tennis Tennis Men's singles
2nd Spain Spain Санчес United States 1996 Atlanta Tennis Tennis Women's singles
3rd Spain Spain Массана United States 1996 Atlanta Athletics Athletics Men's 50km walk
3rd Spain Spain Лосано United States 1996 Atlanta Boxing Boxing Men's - 48kg (light-flyweight)
3rd Spain Spain United States 1996 Atlanta Handball Handball Men's handball
3rd Spain Spain Солер United States 1996 Atlanta Judo Judo Women's - 48kg (extra-lightweight)
3rd Spain Spain Фернандес United States 1996 Atlanta Judo Judo Women's 52 - 56kg (lightweight)
3rd Spain Spain Мартинес
Санчес
United States 1996 Atlanta Tennis Tennis Women's doubles
1st Spain Spain Хуан Льянерас Australia 2000 Sydney Cycling Track Cycling Track Men's points race
1st Spain Spain Гервасио Деферр Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's vault
1st Spain Spain Исабель Фернандес Australia 2000 Sydney Judo Judo Women's 52 - 57kg (lightweight)
2nd Spain Spain Рафаэль Лоcано Муньос Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's - 48kg (light-flyweight)
2nd Spain Spain Australia 2000 Sydney Football Football Men's football
2nd Spain Spain Габриэль Эспарса Australia 2000 Sydney Taekwondo Taekwondo Men's - 58 kg
3rd Spain Spain Мария Васко Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's 20km race walk
3rd Spain Spain Маргарита Фуллана Australia 2000 Sydney Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Women's cross-country
3rd Spain Spain Australia 2000 Sydney Handball Handball Men's handball
3rd Spain Spain Нина Живаневская Australia 2000 Sydney Swimming Swimming Women's 100m backstroke
3rd Spain Spain Australia 2000 Sydney Tennis Tennis Men's doubles
1st Spain Spain Давид Саль Greece 2004 Athens Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-1 1000m (canoe single)
1st Spain Spain Хервасио Деффер Greece 2004 Athens Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's vault
1st Spain Spain Хавьер Фернандес
Икер Мантинес
Greece 2004 Athens Sailing Sailing Mixed 49er - Skiff
2nd Spain Spain Франциско Хавьер Фернандес Greece 2004 Athens Athletics Athletics Men's 20km walk
2nd Spain Spain Хавьер Босма
Пабло Эррера
Greece 2004 Athens Beach Volleyball Beach Volleyball Men's beach volleyball
2nd Spain Spain Давид Саль Greece 2004 Athens Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-1 500m (canoe single)
2nd Spain Spain Хосе Антонио Эрмида Greece 2004 Athens Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Men's cross-country
2nd Spain Spain Хуан Льянерас Greece 2004 Athens Cycling Track Cycling Track Men's points race
2nd Spain Spain Хосе Эскуредо Greece 2004 Athens Cycling Track Cycling Track Men's Keirin
2nd Spain Spain Greece 2004 Athens Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed team
2nd Spain Spain Рафаэль Трухильо Greece 2004 Athens Sailing Sailing Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
2nd Spain Spain Сандра Асон
Наталия Вива Дюфресн
Greece 2004 Athens Sailing Sailing Women's 470 - Two Person Dinghy
2nd Spain Spain Мария Куинтанал Greece 2004 Athens Shooting Shooting Women's Trap
2nd Spain Spain Вирхиния Руано-Паскуаль
Кончита Мартинес
Greece 2004 Athens Tennis Tennis Women's doubles
3rd Spain Spain Хуан Лино Мартинес Greece 2004 Athens Athletics Athletics Men's long jump
3rd Spain Spain Мануэль Мартинес Greece 2004 Athens Athletics Athletics Men's shot put
3rd Spain Spain Серхи Эскобар Greece 2004 Athens Cycling Track Cycling Track Men's individual pursuit
3rd Spain Spain Greece 2004 Athens Cycling Track Cycling Track Men's Team Pursuit (4000m)
3rd Spain Spain Беатрис Феррер-Салат Greece 2004 Athens Equestrian Dressage Equestrian Dressage Mixed individual
3rd Spain Spain Патрисия Морено Greece 2004 Athens Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's floor exercises
1st Spain Spain Saul CRAVIOTTO RIVERO
Carlos PEREZ RIAL
China 2008 Beijing Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 500m (kayak double)
1st Spain Spain Samuel SANCHEZ GONZALEZ China 2008 Beijing Cycling Road Cycling Road Men's individual road race
1st Spain Spain Joan LLANERAS China 2008 Beijing Cycling Track Cycling Track Men's points race
1st Spain Spain Fernando ECHAVARRI ERASUN
Anton PAZ BLANCO
China 2008 Beijing Sailing Sailing Mixed Tornado - Multihull
1st Spain Spain Rafael NADAL China 2008 Beijing Tennis Tennis Men's singles
2nd Spain Spain Gemma MENGUAL
Andrea FUENTES FACHE
China 2008 Beijing Artistic Swimming Artistic Swimming Women's duet
2nd Spain Spain Laura LOPEZ
Andrea FUENTES FACHE
Thais HENRIQUEZ TORRES
Gisela MORON
Alba CABELLO RODILLA
Paola TIRADOS
Irina RODRIGUEZ
Gemma MENGUAL
Raquel CORRAL
China 2008 Beijing Artistic Swimming Artistic Swimming Women's team
2nd Spain Spain Rudy FERNANDEZ
Jose Manuel CALDERON
Pau GASOL
Jorge GARBAJOSA
Ricard RUBIO VIVES
Berni RODRIGUEZ
Raul LOPEZ
Juan-Carlos NAVARRO
Felipe REYES
Alex MUMBRU
Marc GASOL
Carlos JIMÉNEZ
China 2008 Beijing Basketball Basketball Men's basketball
2nd Spain Spain David CAL China 2008 Beijing Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-1 500m (canoe single)
2nd Spain Spain David CAL China 2008 Beijing Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-1 1000m (canoe single)
2nd Spain Spain Joan LLANERAS
Antonio TAULER
China 2008 Beijing Cycling Track Cycling Track Men's Madison
2nd Spain Spain Gervasio DEFERR China 2008 Beijing Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's floor exercises
2nd Spain Spain Francisco FABREGAS
Albert SALA
Rodrigo GARZA
Francisco CORTES
Ramon ALEGRE
Juan FERNANDEZ
Victor SOJO
Pablo Pol AMAT
Xavier RIBAS
Alex FABREGAS
Eduard ARBOS
Eduard TUBAU
Roc OLIVA
Sergi ENRIQUE
Santiago FREIXA
David ALEGRE
China 2008 Beijing Hockey Hockey Men's hockey
2nd Spain Spain Iker MARTINEZ
Xabier FERNANDEZ GAZTANAGA
China 2008 Beijing Sailing Sailing Mixed 49er - Skiff
2nd Spain Spain Virginia RUANO PASCUAL
Anabel MEDINA GARRIGUES
China 2008 Beijing Tennis Tennis Women's doubles
2nd Spain Spain Lidia VALENTIN China 2008 Beijing Weightlifting Weightlifting Women's 69 - 75kg (heavyweight)
3rd Spain Spain Leire OLABERRIA China 2008 Beijing Cycling Track Cycling Track Women's points race
3rd Spain Spain Jose Luis ABAJO China 2008 Beijing Fencing Fencing Men's épée individual
3rd Spain Spain Alberto ENTRERRIOS RODRIGUEZ
Demetrio LOZANO
Albert ROCAS COMAS
Jon BELAUSTEGUI
Jose HOMBRADOS IBANEZ
Cristian MALMAGRO
Iker ROMERO FERNANDEZ
David BARRUFET
Victor TOMAS GONZALEZ
Carlos PRIETO
Ruben GARABAYA ARENAS
Raul ENTRERRIOS RODRIGUEZ
David DAVIS
Juan GARCIA LORENZANA
China 2008 Beijing Handball Handball Men's handball
1st Spain Spain Marina ALABAU Great Britain 2012 London Sailing Sailing Women's RS:X - Windsurfer
1st Spain Spain Angela PUMARIEGA MENENDEZ
Tamara ECHEGOYEN DOMINGUEZ
Sofia TORO PRIETO PUGA
Great Britain 2012 London Sailing Sailing Women's Elliott 6m - match racing
1st Spain Spain Joel GONZALEZ BONILLA Great Britain 2012 London Taekwondo Taekwondo Men's - 58 kg
1st Spain Spain Lidia Valentin Great Britain 2012 London Weightlifting Weightlifting Women's 69 - 75kg (heavyweight)
2nd Spain Spain Ona CARBONELL BALLESTERO
Andrea FUENTES FACHE
Great Britain 2012 London Artistic Swimming Artistic Swimming Women's duet
2nd Spain Spain Jose Manuel CALDERON
Victor CLAVER
Serge IBAKA
Victor SADA
Juan-Carlos NAVARRO
Sergio RODRIGUEZ
Fernando SAN EMETERIO
Marc GASOL
Sergio LLULL
Felipe REYES
Rudy FERNANDEZ
Pau GASOL
Great Britain 2012 London Basketball Basketball Men's basketball
2nd Spain Spain Saul CRAVIOTTO RIVERO Great Britain 2012 London Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 200m (kayak single)
2nd Spain Spain David CAL Great Britain 2012 London Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-1 1000m (canoe single)
2nd Spain Spain Mireia BELMONTE GARCIA Great Britain 2012 London Swimming Swimming Women's 800m freestyle
2nd Spain Spain Mireia BELMONTE GARCIA Great Britain 2012 London Swimming Swimming Women's 200m butterfly
2nd Spain Spain Nicolas GARCIA HEMME Great Britain 2012 London Taekwondo Taekwondo Men's 68 - 80 kg
2nd Spain Spain Brigitte YAGUE ENRIQUE Great Britain 2012 London Taekwondo Taekwondo Women's - 49 kg
2nd Spain Spain Javier GOMEZ Great Britain 2012 London Triathlon Triathlon Men's individual
2nd Spain Spain Pilar PENA CARRASCO
Andrea BLAS MARTINEZ
Ona MESEGUER FLAQUE
Laura ESTER RAMOS
Roser TARRAGO AYMERICH
Matilde ORTIZ REYES
Lorena MIRANDA DORADO
Marta BACH PASCUAL
Ana COPADO AMOROS
Anni ESPAR LLAQUET
Maica GARCIA
Jennifer PAREJA
Laura LOPEZ VENTOSA
Great Britain 2012 London Water Polo Water Polo Women's water polo
3rd Spain Spain Irene MONTRUCCHIO BEAUS
Laia PONS ARENAS
Paula KLAMBURG ROQUE
Clara BASIANA CANELLAS
Thais HENRIQUEZ TORRES
Alba CABELLO RODILLA
Ona CARBONELL BALLESTERO
Andrea FUENTES FACHE
Margalida CRESPI JAUME
Great Britain 2012 London Artistic Swimming Artistic Swimming Women's team
3rd Spain Spain Ruth Beitia Great Britain 2012 London Athletics Athletics Women's high jump
3rd Spain Spain Maialen CHOURRAUT Great Britain 2012 London Canoe Slalom Canoe Slalom Women's K-1 (kayak single)
3rd Spain Spain Alfonso Benavides Great Britain 2012 London Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-1 200m (canoe single)
3rd Spain Spain Elisabeth PINEDO SAENZ
Marta LOPEZ HERRERO
Veronica CUADRADO DEHESA
Macarena AGUILAR DIAZ
Vanessa AMOROS QUILES
Silvia NAVARRO JIMENEZ
Begona FERNANDEZ MOLINOS
Beatriz FERNANDEZ IBANEZ
Nely ALBERTO FRANCISCA
Marta MANGUE GONZALEZ
Patricia ELORZA EGUIARA
Mihaela CIOBANU CIOBANU
Jessica ALONSO BERNARDO
Andrea BARNO SAN MARTIN
Great Britain 2012 London Handball Handball Women's handball
3rd Spain Spain Maider UNDA Great Britain 2012 London Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Women's 63 - 72kg
1st Spain Spain BEITIA Ruth Brazil 2016 Rio de Janeiro Athletics Athletics Women's high jump
1st Spain Spain MARIN Carolina Brazil 2016 Rio de Janeiro Badminton Badminton Women's singles
1st Spain Spain CHOURRAUT Maialen Brazil 2016 Rio de Janeiro Canoe Slalom Canoe Slalom Women's K-1 (kayak single)
1st Spain Spain WALZ Marcus Brazil 2016 Rio de Janeiro Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 1000m (kayak single)
1st Spain Spain Craviotto
Toro
Brazil 2016 Rio de Janeiro Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 200m (kayak double)
1st Spain Spain BELMONTE GARCIA Mireia Brazil 2016 Rio de Janeiro Swimming Swimming Women's 200m butterfly
1st Spain Spain Nadal
Lopez
Brazil 2016 Rio de Janeiro Tennis Tennis Men's doubles
2nd Spain Spain ORTEGA Orlando Brazil 2016 Rio de Janeiro Athletics Athletics Men's 110m hurdles
2nd Spain Spain Spain Brazil 2016 Rio de Janeiro Basketball Basketball Women's basketball
2nd Spain Spain Spain Brazil 2016 Rio de Janeiro Gymnastics Rhythmic Gymnastics Rhythmic Women's group competition
2nd Spain Spain CALVO GOMEZ Eva Brazil 2016 Rio de Janeiro Taekwondo Taekwondo Women's 49 - 57 kg
3rd Spain Spain Spain Brazil 2016 Rio de Janeiro Basketball Basketball Men's basketball
3rd Spain Spain CRAVIOTTO Saul Brazil 2016 Rio de Janeiro Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 200m (kayak single)
3rd Spain Spain COLOMA NICOLAS Carlos Brazil 2016 Rio de Janeiro Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Men's cross-country
3rd Spain Spain BELMONTE GARCIA Mireia Brazil 2016 Rio de Janeiro Swimming Swimming Women's 400m individual medley
3rd Spain Spain GONZALEZ BONILLA Joel Brazil 2016 Rio de Janeiro Taekwondo Taekwondo Men's 58 - 68 kg
3rd Spain Spain VALENTIN PEREZ Lidia Brazil 2016 Rio de Janeiro Weightlifting Weightlifting Women's 69 - 75kg (heavyweight)
3rd Spain Spain Javier FERNANDEZ Korea Republic 2018 Pyeongchang Figure skating Figure skating Men's individual
3rd Spain Spain Regino HERNANDEZ Korea Republic 2018 Pyeongchang Snowboard Snowboard Men's Snowboard Cross
1st Spain Spain SANCHEZ JAIME Sandra Japan 2021 Tokyo Karate Karate Women's Kata
1st Spain Spain GALVEZ Fatima
FERNANDEZ Alberto
Japan 2021 Tokyo Shooting Shooting Mixed Trap team
1st Spain Spain GINES LOPEZ Alberto Japan 2021 Tokyo Sport Climbing Sport Climbing Men's Bouldering, Lead & Speed Combined
2nd Spain Spain CHOURRAUT Maialen Japan 2021 Tokyo Canoe Slalom Canoe Slalom Women's K-1 (kayak single)
2nd Spain Spain AREVALO Carlos
GERMADE Rodrigo
CRAVIOTTO Saul
WALZ Marcus
Japan 2021 Tokyo Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-4 500m (kayak four)
2nd Spain Spain PORTELA Teresa Japan 2021 Tokyo Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 200m (kayak single)
2nd Spain Spain CEBALLOS Dani
FERNANDEZ Alvaro
GIL Bryan
GONZALEZ Pedri
MINGUEZA Oscar
MIRANDA Juan
OLMO Dani
PUADO Javier
SOLER Carlos
VALLEJO Jesus
ZUBIMENDI Martin
ASENSIO Marco
CUCURELLA Marc
GARCIA Eric
GIL Oscar
MERINO Mikel
MIR Rafa
MONCAYOLA Jon
OYARZABAL Mikel
SIMON Unai
TORRES Pau
VILLAR Ivan
Japan 2021 Tokyo Football Football Men's football
2nd Spain Spain ZAPATA Rayderley Japan 2021 Tokyo Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's floor exercises
2nd Spain Spain QUINTERO Damian Japan 2021 Tokyo Karate Karate Men's Kata
2nd Spain Spain CEREZO IGLESIAS Adriana Japan 2021 Tokyo Taekwondo Taekwondo Women's - 49 kg
2nd Spain Spain ESPAR LLAQUET Anna
ESTER RAMOS Laura
GARCIA GODOY Maica
LEITON ARRONES Paula
PENA Pili
SANCHEZ GONZALEZ Maria Elena
BACH Marta
ESPAR LLAQUET Clara
FORCA ARIZA Judith
GONZALEZ LOPEZ Irene
ORTIZ Bea
RUIZ Elena
TARRAGO AYMERICH Roser
Japan 2021 Tokyo Water Polo Water Polo Women's water polo
3rd Spain Spain PELETEIRO Ana Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Women's triple jump
3rd Spain Spain VALERO SERRANO David Japan 2021 Tokyo Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Men's cross-country
3rd Spain Spain AGUINAGALDE AQUIZU Julen
DUJSHEBAEV DOVICHEBAEVA Alex
FERNANDEZ PEREZ Angel
GARCIA ROBLEDO Antonio
GUARDIOLA VILLAPLANA Gedeon
MAQUEDA PENO Jorge
PEREZ de VARGAS MORENO Gonzalo
SARMIENTO MELIAN Daniel
CORRALES RODAL Rodrigo
ENTRERRIOS RODRIGUEZ Raul
FIGUERAS TREJO Adrian
GOMEZ ABELLO Aleix
GURBINDO MARTINEZ Eduardo
MORROS de ARGILA Viran
SANCHEZ-MIGALLON NARANJO Miguel
SOLE SALA Ferran
Japan 2021 Tokyo Handball Handball Men's handball
3rd Spain Spain XAMMAR Jordi
RODRIGUEZ GARCIA-PAZ Nicolas
Japan 2021 Tokyo Sailing Sailing Men's 470 - Two Person Dinghy
3rd Spain Spain CARDONA MENDEZ Joan Japan 2021 Tokyo Sailing Sailing Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
3rd Spain Spain CARRENO BUSTA Pablo Japan 2021 Tokyo Tennis Tennis Men's singles
2nd Spain Spain TOMITA Sena China 2022 Beijing Snowboard Snowboard Women's Half-pipe
174 Total