Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Olympic Games Summer Olympics 72 89 137 298
Olympic Games Winter Olympics 7 7 9 23
Total 79 96 146 321

Medalists

Medal Athletes Games Sport Event
2nd Poland Poland Jozef LANGE
Franciszek SZYMCZYK
Tomasz STANKIEWICZ
Jan LAZARSKI
France 1924 Paris Cycling Track Cycling Track Men's Team Pursuit (4000m)
3rd Poland Poland Adam KRÓLIKIEWICZ France 1924 Paris Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed individual
1st Poland Poland Halina KONOPACKA Netherlands 1928 Amsterdam Athletics Athletics Women's discus throw
2nd Poland Poland Kazimierz GZOWSKI
Kazimierz SZOSLAND
Michal ANTONIEWICZ
Netherlands 1928 Amsterdam Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed team
3rd Poland Poland Józef TRENKWALD
Karol Alfonsovich VON ROMMEL
Michal ANTONIEWICZ
Netherlands 1928 Amsterdam Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed team
3rd Poland Poland Jerzy ZABIELSKI
Tadeusz FRIEDRICH
Adam PAPÉE
Wladyslaw SEGDA
Aleksander MALECKI
Kazimierz LASKOWSKI
Netherlands 1928 Amsterdam Fencing Fencing Men's sabre team
3rd Poland Poland Franciszek BRONIKOWSKI
Bernard ORMANOWSKI
Leon BIRKHOLC
Boleslaw DREWEK
Edmund JANKOWSKI
Netherlands 1928 Amsterdam Rowing Rowing Men's four-oared shell with coxswain
1st Poland Poland Janusz KUSOCINSKI United States 1932 Los Angeles Athletics Athletics Men's 10000m
1st Poland Poland Stanislawa WALASIEWICZ United States 1932 Los Angeles Athletics Athletics Women's 100m
2nd Poland Poland Janusz SLAZAK
Jerzy SKOLIMOWSKI
Jerzy BRAUN
United States 1932 Los Angeles Rowing Rowing Men's pair-oared shell with coxswain
3rd Poland Poland Jadwiga WAJS United States 1932 Los Angeles Athletics Athletics Women's discus throw
3rd Poland Poland Marian SUSKI
Leszek LUBICZ-NYCZ
Tadeusz FRIEDRICH
Wladyslaw DOBROWOLSKI
Adam PAPÉE
Wladyslaw SEGDA
United States 1932 Los Angeles Fencing Fencing Men's sabre team
3rd Poland Poland Henryk BUDZINSKI
Janusz MIKOLAJCZAK
United States 1932 Los Angeles Rowing Rowing Men's pair without coxswain (2-)
3rd Poland Poland Jerzy BRAUN
Edward KOBYLINSKI
Stanislaw URBAN
Jerzy SKOLIMOWSKI
Janusz SLAZAK
United States 1932 Los Angeles Rowing Rowing Men's four-oared shell with coxswain
2nd Poland Poland Stanislawa WALASIEWICZ Germany 1936 Berlin Athletics Athletics Women's 100m
2nd Poland Poland Jadwiga WAJS Germany 1936 Berlin Athletics Athletics Women's discus throw
2nd Poland Poland Henryk ROYCEWICZ
Seweryn KULESZA
Zdzislaw KAWECKI
Germany 1936 Berlin Equestrian Eventing Equestrian Eventing Mixed team
3rd Poland Poland Maria KWASNIEWSKA Germany 1936 Berlin Athletics Athletics Women's javelin throw
3rd Poland Poland Jerzy USTUPSKI
Roger VEREY
Germany 1936 Berlin Rowing Rowing Men's double sculls (2x)
3rd Poland Poland Wladyslaw KARAS Germany 1936 Berlin Shooting Shooting Men's 50m rifle prone
3rd Poland Poland Aleksy ANTKIEWICZ Great Britain 1948 London Boxing Boxing Men's 54 - 58kg (featherweight)
1st Poland Poland Zygmunt CHYCHLA Finland 1952 Helsinki Boxing Boxing Men's 63.5 - 67kg (welterweight)
2nd Poland Poland Aleksy ANTKIEWICZ Finland 1952 Helsinki Boxing Boxing Men's 57 - 60kg (lightweight)
2nd Poland Poland Jerzy JOKIEL Finland 1952 Helsinki Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's floor exercises
3rd Poland Poland Teodor KOCERKA Finland 1952 Helsinki Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
1st Poland Poland Elzbieta KRZESINSKA Australia / Sweden 1956 Melbourne / Stockholm Athletics Athletics Women's long jump
2nd Poland Poland Janusz SIDLO Australia / Sweden 1956 Melbourne / Stockholm Athletics Athletics Men's javelin throw
2nd Poland Poland Jerzy PAWLOWSKI Australia / Sweden 1956 Melbourne / Stockholm Fencing Fencing Men's sabre individual
2nd Poland Poland Wojciech ZABLOCKI
Ryszard ZUB
Andrzej PIATKOWSKI
Zygmunt PAWLAS
Marian KUSZEWSKI
Jerzy PAWLOWSKI
Australia / Sweden 1956 Melbourne / Stockholm Fencing Fencing Men's sabre team
2nd Poland Poland Adam SMELCZYNSKI Australia / Sweden 1956 Melbourne / Stockholm Shooting Shooting Men's Trap
3rd Poland Poland Henryk NIEDZWIEDZKI Australia / Sweden 1956 Melbourne / Stockholm Boxing Boxing Men's 54 - 57kg (featherweight)
3rd Poland Poland Zbigniew PIETRZYKOWSKI Australia / Sweden 1956 Melbourne / Stockholm Boxing Boxing Men's 67 - 71kg (light-middleweight)
3rd Poland Poland Dorota JOKIEL
Lidia SZCZERBINSKA
Natalia KOT
Danuta NOWAK-STACHOW
Barbara SLIZOWSKA
Helena RAKOCZY
Australia / Sweden 1956 Melbourne / Stockholm Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Women's team, portable apparatus
3rd Poland Poland Marian ZIELINSKI Australia / Sweden 1956 Melbourne / Stockholm Weightlifting Weightlifting Men's 56 - 60kg (featherweight)
3rd Poland Poland Franciszek GASIENICA-GRON Italy 1956 Cortina d'Ampezzo Nordic Combined Nordic Combined Men's individual
1st Poland Poland Zdzislaw KRZYSZKOWIAK Italy 1960 Rome Athletics Athletics Men's 3000m steeplechase
1st Poland Poland Jozef SCHMIDT Italy 1960 Rome Athletics Athletics Men's triple jump
1st Poland Poland Kazimierz PAZDZIOR Italy 1960 Rome Boxing Boxing Men's 57 - 60kg (lightweight)
1st Poland Poland Ireneusz PALINSKI Italy 1960 Rome Weightlifting Weightlifting Men's 75 - 82.5kg (light-heavyweight)
2nd Poland Poland Elzbieta KRZESINSKA Italy 1960 Rome Athletics Athletics Women's long jump
2nd Poland Poland Jaroslawa JÓZWIAKOWSKA Italy 1960 Rome Athletics Athletics Women's high jump
2nd Poland Poland Jerzy ADAMSKI Italy 1960 Rome Boxing Boxing Men's 54 - 57kg (featherweight)
2nd Poland Poland Tadeusz WALASEK Italy 1960 Rome Boxing Boxing Men's 71 - 75kg (middleweight)
2nd Poland Poland Zbigniew PIETRZYKOWSKI Italy 1960 Rome Boxing Boxing Men's 75 - 81kg (light-heavyweight)
2nd Poland Poland Ryszard ZUB
Wojciech ZABLOCKI
Andrzej PIATKOWSKI
Jerzy PAWLOWSKI
Emil OCHYRA
Marian KUSZEWSKI
Italy 1960 Rome Fencing Fencing Men's sabre team
3rd Poland Poland Kazimierz ZIMNY Italy 1960 Rome Athletics Athletics Men's 5000m
3rd Poland Poland Tadeusz RUT Italy 1960 Rome Athletics Athletics Men's hammer throw
3rd Poland Poland Halina RICHTER
Celina JESIONOWSKA
Teresa WIECZOREK
Barbara LERCZAK-JANISZEWSKA
Italy 1960 Rome Athletics Athletics Women's 4x100m relay
3rd Poland Poland Brunon BENDIG Italy 1960 Rome Boxing Boxing Men's 51 - 54kg (bantamweight)
3rd Poland Poland Marian KASPRZYK Italy 1960 Rome Boxing Boxing Men's 60 - 63.5kg (light-welterweight)
3rd Poland Poland Leszek (Lech) DROGOSZ Italy 1960 Rome Boxing Boxing Men's 63.5 - 67kg (welterweight)
3rd Poland Poland Stefan KAPLANIAK
Wladyslaw ZIELINSKI
Italy 1960 Rome Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 1000m (kayak double)
3rd Poland Poland Daniela WALKOWIAK Italy 1960 Rome Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 500m (kayak single)
3rd Poland Poland Teodor KOCERKA Italy 1960 Rome Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
3rd Poland Poland Jan BOCHENEK Italy 1960 Rome Weightlifting Weightlifting Men's 75 - 82.5kg (light-heavyweight)
3rd Poland Poland Tadeusz TROJANOWSKI Italy 1960 Rome Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 52 - 57kg (bantamweight)
2nd Poland Poland Elwira SEROCZYNSKA United States 1960 Squaw Valley Speed skating Speed skating Women's 1500m
3rd Poland Poland Helena PILEJCZYK United States 1960 Squaw Valley Speed skating Speed skating Women's 1500m
1st Poland Poland Jozef SCHMIDT Japan 1964 Tokyo Athletics Athletics Men's triple jump
1st Poland Poland Ewa KLOBUKOWSKA
Teresa WIECZOREK
Irena KIRSZENSTEIN
Halina RICHTER
Japan 1964 Tokyo Athletics Athletics Women's 4x100m relay
1st Poland Poland Jozef GRUDZIEN Japan 1964 Tokyo Boxing Boxing Men's 57 - 60kg (lightweight)
1st Poland Poland Jerzy KULEJ Japan 1964 Tokyo Boxing Boxing Men's 60 - 63.5kg (light-welterweight)
1st Poland Poland Marian KASPRZYK Japan 1964 Tokyo Boxing Boxing Men's 63.5 - 67kg (welterweight)
1st Poland Poland Egon FRANKE Japan 1964 Tokyo Fencing Fencing Men's foil individual
1st Poland Poland Waldemar BASZANOWSKI Japan 1964 Tokyo Weightlifting Weightlifting Men's 60 - 67.5kg (lightweight)
2nd Poland Poland Marian FOIK
Wieslaw MANIAK
Andrzej ZIELINSKI
Marian DUDZIAK
Japan 1964 Tokyo Athletics Athletics Men's 4x100m relay
2nd Poland Poland Irena KIRSZENSTEIN Japan 1964 Tokyo Athletics Athletics Women's 200m
2nd Poland Poland Teresa WIECZOREK Japan 1964 Tokyo Athletics Athletics Women's 80m hurdles
2nd Poland Poland Irena KIRSZENSTEIN Japan 1964 Tokyo Athletics Athletics Women's long jump
2nd Poland Poland Artur OLECH Japan 1964 Tokyo Boxing Boxing Men's - 51kg (flyweight)
2nd Poland Poland Witold WOYDA
Egon FRANKE
Janusz RÓZYCKI
Zbigniew SKRUDLIK
Ryszard PARULSKI
Japan 1964 Tokyo Fencing Fencing Men's foil team
3rd Poland Poland Andrzej BADENSKI Japan 1964 Tokyo Athletics Athletics Men's 400m
3rd Poland Poland Ewa KLOBUKOWSKA Japan 1964 Tokyo Athletics Athletics Women's 100m
3rd Poland Poland Józef GRZESIAK Japan 1964 Tokyo Boxing Boxing Men's 67 - 71kg (light-middleweight)
3rd Poland Poland Tadeusz WALASEK Japan 1964 Tokyo Boxing Boxing Men's 71 - 75kg (middleweight)
3rd Poland Poland Zbigniew PIETRZYKOWSKI Japan 1964 Tokyo Boxing Boxing Men's 75 - 81kg (light-heavyweight)
3rd Poland Poland Jerzy PAWLOWSKI
Ryszard ZUB
Emil OCHYRA
Wojciech ZABLOCKI
Andrzej PIATKOWSKI
Japan 1964 Tokyo Fencing Fencing Men's sabre team
3rd Poland Poland Barbara NIEMCZYK
Krystyna JAKUBOWSKA
Maria GOLIMOWSKA
Jadwiga MARKO
Hanna Krystyna BUSZ
Jozefa LEDWIG
Jadwiga RUTKOWSKA
Zofia SZCZESNIEWSKA
Krystyna KRUP
Krystyna CZAJKOWSKA
Maria SLIWKA
Danuta KORDACZUK
Japan 1964 Tokyo Volleyball Volleyball Women's volleyball
3rd Poland Poland Mieczyslaw NOWAK Japan 1964 Tokyo Weightlifting Weightlifting Men's 56 - 60kg (featherweight)
3rd Poland Poland Marian ZIELINSKI Japan 1964 Tokyo Weightlifting Weightlifting Men's 60 - 67.5kg (lightweight)
3rd Poland Poland Ireneusz PALINSKI Japan 1964 Tokyo Weightlifting Weightlifting Men's 82.5 - 90kg (middle-heavyweight)
1st Poland Poland Irena KIRSZENSTEIN Mexico 1968 Mexico Athletics Athletics Women's 200m
1st Poland Poland Jerzy KULEJ Mexico 1968 Mexico Boxing Boxing Men's 60 - 63.5kg (light-welterweight)
1st Poland Poland Jerzy PAWLOWSKI Mexico 1968 Mexico Fencing Fencing Men's sabre individual
1st Poland Poland Józef ZAPEDZKI Mexico 1968 Mexico Shooting Shooting Mixed 25m rapid fire pistol
1st Poland Poland Waldemar BASZANOWSKI Mexico 1968 Mexico Weightlifting Weightlifting Men's 60 - 67.5kg (lightweight)
2nd Poland Poland Artur OLECH Mexico 1968 Mexico Boxing Boxing Men's 48 - 51kg (flyweight)
2nd Poland Poland Jozef GRUDZIEN Mexico 1968 Mexico Boxing Boxing Men's 57 - 60kg (lightweight)
3rd Poland Poland Irena KIRSZENSTEIN Mexico 1968 Mexico Athletics Athletics Women's 100m
3rd Poland Poland Hubert SKRZYPCZAK Mexico 1968 Mexico Boxing Boxing Men's - 48kg (light-flyweight)
3rd Poland Poland Stanislaw DRAGAN Mexico 1968 Mexico Boxing Boxing Men's 75 - 81kg (light-heavyweight)
3rd Poland Poland Janusz KIERZKOWSKI Mexico 1968 Mexico Cycling Track Cycling Track Men's 1km time trial
3rd Poland Poland Henryk NIELABA
Bogdan GONSIOR
Kazimierz BARBURSKI
Bohdan ANDRZEJEWSKI
Michal BUTKIEWICZ
Mexico 1968 Mexico Fencing Fencing Men's épée team
3rd Poland Poland Witold WOYDA
Adam LISEWSKI
Ryszard PARULSKI
Egon FRANKE
Zbigniew SKRUDLIK
Mexico 1968 Mexico Fencing Fencing Men's foil team
3rd Poland Poland Halina ASZKIELOWICZ
Krystyna KRUP
Jadwiga MARKO
Lidia CHMIELNICKA
Krystyna JAKUBOWSKA
Krystyna OSTROMECKA
Jozefa LEDWIG
Elzbieta PORZEC
Krystyna CZAJKOWSKA
Zofia SZCZESNIEWSKA
Barbara NIEMCZYK
Wanda WIECHA
Mexico 1968 Mexico Volleyball Volleyball Women's volleyball
3rd Poland Poland Henryk TREBICKI Mexico 1968 Mexico Weightlifting Weightlifting Men's - 56kg (bantamweight)
3rd Poland Poland Marian ZIELINSKI Mexico 1968 Mexico Weightlifting Weightlifting Men's 60 - 67.5kg (lightweight)
3rd Poland Poland Norbert OZIMEK Mexico 1968 Mexico Weightlifting Weightlifting Men's 75 - 82.5kg (light-heavyweight)
3rd Poland Poland Marek GOLAB Mexico 1968 Mexico Weightlifting Weightlifting Men's 82.5 - 90kg (middle-heavyweight)
1st Poland Poland Wladyslaw KOMAR Germany 1972 Munich Athletics Athletics Men's shot put
1st Poland Poland Jan SZCZEPANSKI Germany 1972 Munich Boxing Boxing Men's 57 - 60kg (lightweight)
1st Poland Poland Witold WOYDA Germany 1972 Munich Fencing Fencing Men's foil individual
1st Poland Poland Lech KOZIEJOWSKI
Jerzy KACZMAREK
Witold WOYDA
Marek DABROWSKI
Arkadiusz GODEL
Germany 1972 Munich Fencing Fencing Men's foil team
1st Poland Poland Zbigniew GUT
Grzegorz LATO
Hubert KOSTKA
Jerzy KRASKA
Robert GADOCHA
Zygfryd SZOLTYSIK
Ryszard SZYMCZAK
Zygmunt ANCZOK
Kazimierz DEYNA
Joachim MARX
Kazimierz KMIECIK
Leslaw CMIKIEWICZ
Zygmunt MASZCZYK
Marian OSTAFINSKI
Jerzy GORGON
Antoni SZYMANOWSKI
Wlodzimierz LUBANSKI
Germany 1972 Munich Football Football Men's football
1st Poland Poland Józef ZAPEDZKI Germany 1972 Munich Shooting Shooting Mixed 25m rapid fire pistol
1st Poland Poland Zygmunt SMALCERZ Germany 1972 Munich Weightlifting Weightlifting Men's - 52kg (flyweight)
2nd Poland Poland Irena SZYDLOWSKA Germany 1972 Munich Archery Archery Women's individual FITA round
2nd Poland Poland Wieslaw RUDKOWSKI Germany 1972 Munich Boxing Boxing Men's 67 - 71kg (light-middleweight)
2nd Poland Poland Lucjan LIS
Ryszard SZURKOWSKI
Stanislaw SZOZDA
Edward BARCIK
Germany 1972 Munich Cycling Road Cycling Road Men's team time trial
2nd Poland Poland Antoni ZAJKOWSKI Germany 1972 Munich Judo Judo Men's 63 - 70kg (half-middleweight)
2nd Poland Poland Norbert OZIMEK Germany 1972 Munich Weightlifting Weightlifting Men's 75 - 82.5kg (light-heavyweight)
3rd Poland Poland Ryszard KATUS Germany 1972 Munich Athletics Athletics Men's decathlon
3rd Poland Poland Irena KIRSZENSTEIN Germany 1972 Munich Athletics Athletics Women's 200m
3rd Poland Poland Leszek BLAZYNSKI Germany 1972 Munich Boxing Boxing Men's 48 - 51kg (flyweight)
3rd Poland Poland Janusz GORTAT Germany 1972 Munich Boxing Boxing Men's 75 - 81kg (light-heavyweight)
3rd Poland Poland Wladyslaw SZUSZKIEWICZ
Rafal Maciej PISZCZ
Germany 1972 Munich Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 1000m (kayak double)
3rd Poland Poland Andrzej BEK
Benedykt KOCOT
Germany 1972 Munich Cycling Track Cycling Track Men's 2000m tandem
3rd Poland Poland Zbigniew KACZMAREK Germany 1972 Munich Weightlifting Weightlifting Men's 60 - 67.5kg (lightweight)
3rd Poland Poland Kazimierz LIPIEN Germany 1972 Munich Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 57 - 62kg (featherweight)
3rd Poland Poland Czeslaw KWIECINSKI Germany 1972 Munich Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 82 - 90kg (light-heavyweight)
1st Poland Poland Wojciech FORTUNA Japan 1972 Sapporo Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
1st Poland Poland Jacek WSZOLA Canada 1976 Montreal Athletics Athletics Men's high jump
1st Poland Poland Tadeusz SLUSARSKI Canada 1976 Montreal Athletics Athletics Men's pole vault
1st Poland Poland Irena KIRSZENSTEIN Canada 1976 Montreal Athletics Athletics Women's 400m
1st Poland Poland Jerzy RYBICKI Canada 1976 Montreal Boxing Boxing Men's 67 - 71kg (light-middleweight)
1st Poland Poland Janusz PYCIAK-PECIAK Canada 1976 Montreal Modern Pentathlon Modern Pentathlon Men's individual competition
1st Poland Poland Tomasz WÓJTOWICZ
Wlodzimierz SADALSKI
Wieslaw GAWLOWSKI
Bronislaw BEBEL
Ryszard BOSEK
Zbigniew ZARZYCKI
Wlodzimierz STEFANSKI
Lech LASKO
Miroslaw RYBACZEWSKI
Zbigniew LUBIEJEWSKI
Marek KARBARZ
Edward SKOREK
Canada 1976 Montreal Volleyball Volleyball Men's volleyball
1st Poland Poland Kazimierz LIPIEN Canada 1976 Montreal Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 57 - 62kg (featherweight)
2nd Poland Poland Bronislaw MALINOWSKI Canada 1976 Montreal Athletics Athletics Men's 3000m steeplechase
2nd Poland Poland Ryszard PODLAS
Zbigniew JAREMSKI
Jerzy PIETRZYK
Jan WERNER
Canada 1976 Montreal Athletics Athletics Men's 4x400m relay
2nd Poland Poland Andrzej GRONOWICZ
Jerzy OPARA
Canada 1976 Montreal Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-2 500m (canoe double)
2nd Poland Poland Stanislaw SZOZDA
Ryszard SZURKOWSKI
Tadeusz MYTNIK
Mieczyslaw NOWICKI
Canada 1976 Montreal Cycling Road Cycling Road Men's team time trial
2nd Poland Poland Wladyslaw ZMUDA
Leslaw CMIKIEWICZ
Jerzy GORGON
Andrzej SZARMACH
Antoni SZYMANOWSKI
Wojciech RUDY
Jan BENIGIER
Henryk WIECZOREK
Jan TOMASZEWSKI
Zygmunt MASZCZYK
Piotr MOWLIK
Henryk WAWROWSKI
Roman OGAZA
Henryk KASPERCZAK
Grzegorz LATO
Kazimierz KMIECIK
Kazimierz DEYNA
Canada 1976 Montreal Football Football Men's football
2nd Poland Poland Grzegorz CZIURA Canada 1976 Montreal Weightlifting Weightlifting Men's - 56kg (bantamweight)
3rd Poland Poland Leszek BLAZYNSKI Canada 1976 Montreal Boxing Boxing Men's 48 - 51kg (flyweight)
3rd Poland Poland Leszek KOSEDOWSKI Canada 1976 Montreal Boxing Boxing Men's 54 - 57kg (featherweight)
3rd Poland Poland Kazimierz SZCZERBA Canada 1976 Montreal Boxing Boxing Men's 60 - 63.5kg (light-welterweight)
3rd Poland Poland Janusz GORTAT Canada 1976 Montreal Boxing Boxing Men's 75 - 81kg (light-heavyweight)
3rd Poland Poland Mieczyslaw NOWICKI Canada 1976 Montreal Cycling Road Cycling Road Men's individual road race
3rd Poland Poland Jerzy KLEMPEL
Jerzy MELCER
Andrzej SOKOLOWSKI
Ryszard PRZYBYSZ
Wlodzimierz ZIELINSKI
Janusz BRZOZOWSKI
Jan GMYREK
Piotr CIESLA
Henryk ROZMIAREK
Zygfryd KUCHTA
Alfred KALUZINSKI
Andrzej SZYMCZAK
Zdzislaw ANTCZAK
Mieczyslaw WOJCZAK
Canada 1976 Montreal Handball Handball Men's handball
3rd Poland Poland Marian TALAJ Canada 1976 Montreal Judo Judo Men's 63 - 70kg (half-middleweight)
3rd Poland Poland Jerzy GRESZKIEWICZ Canada 1976 Montreal Shooting Shooting Mixed 50m running target
3rd Poland Poland Wieslaw GAWLIKOWSKI Canada 1976 Montreal Shooting Shooting Mixed Skeet
3rd Poland Poland Kazimierz CZARNECKI Canada 1976 Montreal Weightlifting Weightlifting Men's 60 - 67.5kg (lightweight)
3rd Poland Poland Tadeusz RUTKOWSKI Canada 1976 Montreal Weightlifting Weightlifting Men's 90 - 110kg (heavyweight)
3rd Poland Poland Czeslaw KWIECINSKI Canada 1976 Montreal Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 82 - 90kg (light-heavyweight)
3rd Poland Poland Andrzej SKRZYDLEWSKI Canada 1976 Montreal Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 90 - 100kg (heavyweight)
1st Poland Poland Bronislaw MALINOWSKI USSR 1980 Moscow Athletics Athletics Men's 3000m steeplechase
1st Poland Poland Wladyslaw KOZAKIEWICZ USSR 1980 Moscow Athletics Athletics Men's pole vault
1st Poland Poland Jan KOWALCZYK
ARTEMOR
USSR 1980 Moscow Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed individual
2nd Poland Poland Krzysztof ZWOLINSKI
Leszek DUNECKI
Zenon LICZNERSKI
Marian WORONIN
USSR 1980 Moscow Athletics Athletics Men's 4x100m relay
2nd Poland Poland Jacek WSZOLA USSR 1980 Moscow Athletics Athletics Men's high jump
2nd Poland Poland Tadeusz SLUSARSKI USSR 1980 Moscow Athletics Athletics Men's pole vault
2nd Poland Poland Urszula KIELAN USSR 1980 Moscow Athletics Athletics Women's high jump
2nd Poland Poland Pawel SKRZECZ USSR 1980 Moscow Boxing Boxing Men's 75 - 81kg (light-heavyweight)
2nd Poland Poland Stanislaw LANG USSR 1980 Moscow Cycling Road Cycling Road Men's individual road race
2nd Poland Poland BREMEN
ARTEMOR
NORTON
SZAMPAN
Marian KOZICKI
Jan KOWALCZYK
Wieslaw HARTMAN
Janusz BOBIK
USSR 1980 Moscow Equestrian Jumping Equestrian Jumping Mixed team
2nd Poland Poland Mariusz STRZALKA
Piotr JABLKOWSKI
Leszek SWORNOWSKI
Ludomir CHRONOWSKI
Andrzej LIS
USSR 1980 Moscow Fencing Fencing Men's épée team
2nd Poland Poland Malgorzata DLUZEWSKA
Czeslawa KOSCIANSKA
USSR 1980 Moscow Rowing Rowing Women's pair without coxswain (2-)
2nd Poland Poland Wladyslaw STECYK USSR 1980 Moscow Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 48 - 52kg (flyweight)
2nd Poland Poland Josef LIPIEN USSR 1980 Moscow Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 52 - 57kg (bantamweight)
2nd Poland Poland Andrzej SUPRON USSR 1980 Moscow Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 62 - 68kg (lightweight)
2nd Poland Poland Jan DOLGOWICZ USSR 1980 Moscow Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 74 - 82kg (middleweight)
2nd Poland Poland Roman BIERLA USSR 1980 Moscow Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 90 - 100kg (heavyweight)
3rd Poland Poland Lucyna LANGER USSR 1980 Moscow Athletics Athletics Women's 100m hurdles
3rd Poland Poland Krzysztof KOSEDOWSKI USSR 1980 Moscow Boxing Boxing Men's 54 - 57kg (featherweight)
3rd Poland Poland Kazimierz ADACH USSR 1980 Moscow Boxing Boxing Men's 57 - 60kg (lightweight)
3rd Poland Poland Kazimierz SZCZERBA USSR 1980 Moscow Boxing Boxing Men's 63.5 - 67kg (welterweight)
3rd Poland Poland Jerzy RYBICKI USSR 1980 Moscow Boxing Boxing Men's 71 - 75kg (middleweight)
3rd Poland Poland Adam ROBAK
Lech KOZIEJOWSKI
Boguslaw ZYCH
Marian SYPNIEWSKI
USSR 1980 Moscow Fencing Fencing Men's foil team
3rd Poland Poland Barbara WYSOCZANSKA USSR 1980 Moscow Fencing Fencing Women's foil individual
3rd Poland Poland Janusz PAWLOWSKI USSR 1980 Moscow Judo Judo Men's 60 - 65kg (half-lightweight)
3rd Poland Poland Adam TOMASIAK
Ryszard STADNIUK
Grzegorz STELLAK
Grzegorz NOWAK
Ryszard KUBIAK
USSR 1980 Moscow Rowing Rowing Men's four-oared shell with coxswain
3rd Poland Poland Agnieszka CZOPEK USSR 1980 Moscow Swimming Swimming Women's 400m individual medley
3rd Poland Poland Tadeusz DEMBONCZYK USSR 1980 Moscow Weightlifting Weightlifting Men's - 56kg (bantamweight)
3rd Poland Poland Marek SEWERYN USSR 1980 Moscow Weightlifting Weightlifting Men's 56 - 60kg (featherweight)
3rd Poland Poland Tadeusz RUTKOWSKI USSR 1980 Moscow Weightlifting Weightlifting Men's + 110kg (super heavyweight)
3rd Poland Poland Aleksander CICHON USSR 1980 Moscow Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's 82 - 90kg (light-heavyweight)
3rd Poland Poland Adam SANDURSKI USSR 1980 Moscow Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Men's + 100kg (super heavyweight)
1st Poland Poland Waldemar LEGIEN Korea Republic 1988 Seoul Judo Judo Men's 71 - 78kg (half-middleweight)
1st Poland Poland Andrzej WRONSKI Korea Republic 1988 Seoul Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 90 - 100kg (heavyweight)
2nd Poland Poland Marek DOPIERALA
Marek LBIK
Korea Republic 1988 Seoul Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-2 500m (canoe double)
2nd Poland Poland Marek LESNIEWSKI
Joachim HALUPCZOK
Andrzej SYPYTKOWSKI
Zenon JASKULA
Korea Republic 1988 Seoul Cycling Road Cycling Road Men's team time trial
2nd Poland Poland Janusz OLECH Korea Republic 1988 Seoul Fencing Fencing Men's sabre individual
2nd Poland Poland Janusz PAWLOWSKI Korea Republic 1988 Seoul Judo Judo Men's 60 - 65kg (half-lightweight)
2nd Poland Poland Andrzej GLAB Korea Republic 1988 Seoul Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's - 48kg (light-flyweight)
3rd Poland Poland Jan DYDAK Korea Republic 1988 Seoul Boxing Boxing Men's 63.5 - 67kg (welterweight)
3rd Poland Poland Henryk PETRICH Korea Republic 1988 Seoul Boxing Boxing Men's 75 - 81kg (light-heavyweight)
3rd Poland Poland Andrzej GOLOTA Korea Republic 1988 Seoul Boxing Boxing Men's 81 - 91kg (heavyweight)
3rd Poland Poland Janusz ZARENKIEWICZ Korea Republic 1988 Seoul Boxing Boxing Men's + 91kg (super heavyweight)
3rd Poland Poland Marek DOPIERALA
Marek LBIK
Korea Republic 1988 Seoul Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-2 1000m (canoe double)
3rd Poland Poland Izabela DYLEWSKA Korea Republic 1988 Seoul Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 500m (kayak single)
3rd Poland Poland Artur WOJDAT Korea Republic 1988 Seoul Swimming Swimming Men's 400m freestyle
3rd Poland Poland Slawomir ZAWADA Korea Republic 1988 Seoul Weightlifting Weightlifting Men's 82.5 - 90kg (middle-heavyweight)
3rd Poland Poland Jozef TRACZ Korea Republic 1988 Seoul Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 68 - 74kg (welterweight)
1st Poland Poland Waldemar LEGIEN Spain 1992 Barcelona Judo Judo Men's 78 - 86kg (middleweight)
1st Poland Poland Arkadiusz SKRZYPASZEK Spain 1992 Barcelona Modern Pentathlon Modern Pentathlon Men's individual competition
1st Poland Poland Arkadiusz SKRZYPASZEK
Dariusz GOZDZIAK
Maciej CZYZOWICZ
Spain 1992 Barcelona Modern Pentathlon Modern Pentathlon Men's team competition
2nd Poland Poland Maciej FREIMUT
Wojciech KURPIEWSKI
Spain 1992 Barcelona Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 500m (kayak double)
2nd Poland Poland Marcin JALOCHA
Dariusz GESIOR
Jerzy BRZECZEK
Wojciech KOWALCZYK
Tomasz WALDOCH
Andrzej KOBYLANSKI
Marek Bajor
Mirosław Waligóra
Arkadiusz Onyszko
Tomasz Wieszczycki
Aleksander KLAK
Tomasz LAPINSKI
Piotr SWIERCZEWSKI
Andrzej JUSKOWIAK
Marek KOZMINSKI
Ryszard STANIEK
Dariusz Adamczuk
Grzegorz Mielcarski
Dariusz Koseła
Dariusz Szubert
Spain 1992 Barcelona Football Football Men's football
2nd Poland Poland Rafal SZUKALA Spain 1992 Barcelona Swimming Swimming Men's 100m butterfly
2nd Poland Poland Krzysztof SIEMION Spain 1992 Barcelona Weightlifting Weightlifting Men's 75 - 82.5kg (light-heavyweight)
2nd Poland Poland Jozef TRACZ Spain 1992 Barcelona Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 68 - 74kg (welterweight)
2nd Poland Poland Piotr STEPIEN Spain 1992 Barcelona Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 74 - 82kg (middleweight)
3rd Poland Poland Artur PARTYKA Spain 1992 Barcelona Athletics Athletics Men's high jump
3rd Poland Poland Wojciech BARTNIK Spain 1992 Barcelona Boxing Boxing Men's 75 - 81kg (light-heavyweight)
3rd Poland Poland Grzegorz KOTOWICZ
Dariusz BIALKOWSKI
Spain 1992 Barcelona Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 1000m (kayak double)
3rd Poland Poland Izabella DYLEWSKA-SWIATOWIAK Spain 1992 Barcelona Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 500m (kayak single)
3rd Poland Poland Marian SYPNIEWSKI
Adam KRZESINSKI
Ryszard SOBCZAK
Piotr KIELPIKOWSKI
Cezary SIESS
Spain 1992 Barcelona Fencing Fencing Men's foil team
3rd Poland Poland Kajetan BRONIEWSKI Spain 1992 Barcelona Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
3rd Poland Poland Wojciech JANKOWSKI
Jacek STREICH
Michal CIESLAK
Maciej LASICKI
Tomasz TOMIAK
Spain 1992 Barcelona Rowing Rowing Men's four-oared shell with coxswain
3rd Poland Poland Malgorzata KSIAZKIEWICZ Spain 1992 Barcelona Shooting Shooting Women's 50m rifle 3 positions
3rd Poland Poland Sergiusz WOLCZANIECKI Spain 1992 Barcelona Weightlifting Weightlifting Men's 82.5 - 90kg (middle-heavyweight)
3rd Poland Poland Waldemar MALAK Spain 1992 Barcelona Weightlifting Weightlifting Men's 90 - 100kg (first-heavyweight)
1st Poland Poland Корженевски United States 1996 Atlanta Athletics Athletics Men's 50km walk
1st Poland Poland Настула United States 1996 Atlanta Judo Judo Men's 86 - 95kg (half-heavyweight)
1st Poland Poland Кужниревич United States 1996 Atlanta Sailing Sailing Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
1st Poland Poland Мауер United States 1996 Atlanta Shooting Shooting Women's 10m air rifle
1st Poland Poland Завадски United States 1996 Atlanta Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 57 - 62kg (featherweight)
1st Poland Poland Вольны United States 1996 Atlanta Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 62 - 68kg (lightweight)
1st Poland Poland Вронски United States 1996 Atlanta Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 90 - 100kg (heavyweight)
2nd Poland Poland Партыка United States 1996 Atlanta Athletics Athletics Men's high jump
2nd Poland Poland Кшесиньски
Собчак
Радзевич
United States 1996 Atlanta Fencing Fencing Men's foil team
2nd Poland Poland Шжепанска United States 1996 Atlanta Judo Judo Women's 61 - 66kg (middleweight)
2nd Poland Poland Ржеповски United States 1996 Atlanta Shooting Shooting Men's Skeet
2nd Poland Poland Фафински United States 1996 Atlanta Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 82 - 90kg (light-heavyweight)
3rd Poland Poland Клата
Джейсоль
Новицка
United States 1996 Atlanta Archery Archery Women's team (FITA Olympic round - 70m)
3rd Poland Poland Маркевич United States 1996 Atlanta Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 500m (kayak single)
3rd Poland Poland Мауер United States 1996 Atlanta Shooting Shooting Women's 50m rifle 3 positions
3rd Poland Poland Кофалик United States 1996 Atlanta Weightlifting Weightlifting Men's 76 - 83kg (light-heavyweight)
3rd Poland Poland Трач United States 1996 Atlanta Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 68 - 74kg (welterweight)
1st Poland Poland Роберт Корженевский Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 20km walk
1st Poland Poland Роберт Корженевский Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's 50km walk
1st Poland Poland Симон Циолковский Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's hammer throw
1st Poland Poland Камила Сколимовска Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Women's hammer throw
1st Poland Poland Australia 2000 Sydney Rowing Rowing Men's lightweight double sculls (2x)
1st Poland Poland Рената Мауэр-Рожанска Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Women's 50m rifle 3 positions
2nd Poland Poland Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Men's C-2 (canoe double)
2nd Poland Poland Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-2 500m (canoe double)
2nd Poland Poland Australia 2000 Sydney Fencing Fencing Women's foil team
2nd Poland Poland Симон Колецкий Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Men's 85 - 94kg (middle-heavyweight)
2nd Poland Poland Агата Вробель Australia 2000 Sydney Weightlifting Weightlifting Women's + 75kg (super heavyweight)
3rd Poland Poland Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-4 1000m (kayak four)
3rd Poland Poland Australia 2000 Sydney Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-2 500m (kayak double)
3rd Poland Poland Лешек Бланк Australia 2000 Sydney Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's vault
2nd Poland Poland Малыш United States 2002 Salt Lake City Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
3rd Poland Poland Малыш United States 2002 Salt Lake City Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
1st Poland Poland Роберт Корженевский Greece 2004 Athens Athletics Athletics Men's 50km walk
1st Poland Poland Томаш Кухарски
Роберт Зых
Greece 2004 Athens Rowing Rowing Men's lightweight double sculls (2x)
1st Poland Poland Отилия Едржечак Greece 2004 Athens Swimming Swimming Women's 200m butterfly
2nd Poland Poland Отилия Едржечак Greece 2004 Athens Swimming Swimming Women's 400m freestyle
2nd Poland Poland Отилия Едржечак Greece 2004 Athens Swimming Swimming Women's 100m butterfly
3rd Poland Poland Анна Роговска Greece 2004 Athens Athletics Athletics Women's pole vault
3rd Poland Poland Анета Пастушка
Беата Соколовска
Greece 2004 Athens Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-2 500m (kayak double)
3rd Poland Poland Сильвия Грушала Greece 2004 Athens Fencing Fencing Women's foil individual
3rd Poland Poland Матеуш Кужниревич Greece 2004 Athens Sailing Sailing Men's Finn - One Person Dinghy (Heavyweight)
3rd Poland Poland Агата Вробель Greece 2004 Athens Weightlifting Weightlifting Women's + 75kg (super heavyweight)
2nd Poland Poland Tomasz SIKORA Italy 2006 Turin Biathlon Biathlon Men's 15km mass start
3rd Poland Poland Justyna KOWALCZYK Italy 2006 Turin Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's 30km mass start
1st Poland Poland Tomasz MAJEWSKI China 2008 Beijing Athletics Athletics Men's shot put
1st Poland Poland Leszek BLANIK China 2008 Beijing Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic Men's vault
1st Poland Poland Michal JELINSKI
Adam KOROL
Konrad WASIELEWSKI
Marek KOLBOWICZ
China 2008 Beijing Rowing Rowing Men's quadruple sculls without coxswain
1st Poland Poland Szymon KOLECKI China 2008 Beijing Weightlifting Weightlifting Men's 85 - 94kg (middle-heavyweight)
2nd Poland Poland Piotr MALACHOWSKI China 2008 Beijing Athletics Athletics Men's discus throw
2nd Poland Poland Aneta PASTUSZKA
Beata MIKOLAJCZYK
China 2008 Beijing Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-2 500m (kayak double)
2nd Poland Poland Maja WLOSZCZOWSKA China 2008 Beijing Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Women's cross-country
2nd Poland Poland Robert ANDRZEJUK
Adam WIERCIOCH
Radoslaw ZAWROTNIAK
Tomasz MOTYKA
China 2008 Beijing Fencing Fencing Men's épée team
2nd Poland Poland Lukasz PAWLOWSKI
Milosz BERNATAJTYS
Pawel RANDA
Bartlomiej PAWELCZAK
China 2008 Beijing Rowing Rowing Men's lightweight coxless four (4-)
3rd Poland Poland Marcin DOLEGA China 2008 Beijing Weightlifting Weightlifting Men's 94 - 105kg (heavyweight)
3rd Poland Poland Agnieszka WIESZCZEK China 2008 Beijing Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Women's 63 - 72kg
1st Poland Poland Justyna KOWALCZYK Canada 2010 Vancouver Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's 30km mass start
2nd Poland Poland Justyna KOWALCZYK Canada 2010 Vancouver Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's sprint 1.5km
2nd Poland Poland Adam MALYSZ Canada 2010 Vancouver Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
2nd Poland Poland Adam MALYSZ Canada 2010 Vancouver Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
3rd Poland Poland Justyna KOWALCZYK Canada 2010 Vancouver Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's Combined 7.5km + 7.5km mass start
3rd Poland Poland Katarzyna WOZNIAK
Luiza ZLOTKOWSKA
Katarzyna BACHLEDA-CURUS
Canada 2010 Vancouver Speed skating Speed skating Women's Team pursuit
1st Poland Poland Tomasz MAJEWSKI Great Britain 2012 London Athletics Athletics Men's shot put
1st Poland Poland Anita WLODARCZYK Great Britain 2012 London Athletics Athletics Women's hammer throw
1st Poland Poland Adrian Edward ZIELINSKI Great Britain 2012 London Weightlifting Weightlifting Men's 77 - 85kg (light-heavyweight)
2nd Poland Poland Sylwia BOGACKA Great Britain 2012 London Shooting Shooting Women's 10m air rifle
2nd Poland Poland Bartlomiej BONK Great Britain 2012 London Weightlifting Weightlifting Men's 94 - 105kg (heavyweight)
3rd Poland Poland Karolina NAJA
Beata MIKOLAJCZYK
Great Britain 2012 London Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-2 500m (kayak double)
3rd Poland Poland Magdalena FULARCZYK
Julia MICHALSKA
Great Britain 2012 London Rowing Rowing Women's double sculls (2x)
3rd Poland Poland Przemyslaw MIARCZYNSKI Great Britain 2012 London Sailing Sailing Men's RS:X - Windsurfer
3rd Poland Poland Zofia KLEPACKA Great Britain 2012 London Sailing Sailing Women's RS:X - Windsurfer
3rd Poland Poland Tomasz Zielinski Great Britain 2012 London Weightlifting Weightlifting Men's 85 - 94kg (middle-heavyweight)
3rd Poland Poland Damian JANIKOWSKI Great Britain 2012 London Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 74 - 84kg
1st Poland Poland Justyna KOWALCZYK Russian Federation 2014 Sochi Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's 10km
1st Poland Poland Kamil STOCH Russian Federation 2014 Sochi Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
1st Poland Poland Kamil STOCH Russian Federation 2014 Sochi Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
1st Poland Poland Zbigniew BRODKA Russian Federation 2014 Sochi Speed skating Speed skating Men's 1500m
2nd Poland Poland Natalia CZERWONKA
Katarzyna WOZNIAK
Katarzyna BACHLEDA-CURUS
Luiza ZLOTKOWSKA
Russian Federation 2014 Sochi Speed skating Speed skating Women's Team pursuit
3rd Poland Poland Jan SZYMANSKI
Zbigniew BRODKA
Konrad NIEDZWIEDZKI
Russian Federation 2014 Sochi Speed skating Speed skating Men's Team pursuit
1st Poland Poland WLODARCZYK Anita Brazil 2016 Rio de Janeiro Athletics Athletics Women's hammer throw
1st Poland Poland Fularczyk-Kozlowska
Madaj
Brazil 2016 Rio de Janeiro Rowing Rowing Women's double sculls (2x)
2nd Poland Poland MALACHOWSKI Piotr Brazil 2016 Rio de Janeiro Athletics Athletics Men's discus throw
2nd Poland Poland WALCZYKIEWICZ Marta Brazil 2016 Rio de Janeiro Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-1 200m (kayak single)
2nd Poland Poland WLOSZCZOWSKA Maja Brazil 2016 Rio de Janeiro Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Women's cross-country
3rd Poland Poland NOWICKI Wojciech Brazil 2016 Rio de Janeiro Athletics Athletics Men's hammer throw
3rd Poland Poland Mikolajczyk
Naja
Brazil 2016 Rio de Janeiro Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-2 500m (kayak double)
3rd Poland Poland MAJKA Rafal Brazil 2016 Rio de Janeiro Cycling Road Cycling Road Men's individual road race
3rd Poland Poland NOWACKA Oktawia Brazil 2016 Rio de Janeiro Modern Pentathlon Modern Pentathlon Women's individual competition
3rd Poland Poland Poland Brazil 2016 Rio de Janeiro Rowing Rowing Women's quadruple sculls without coxswain
3rd Poland Poland MICHALIK Monika Ewa Brazil 2016 Rio de Janeiro Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle Women's 63kg
1st Poland Poland Kamil STOCH Korea Republic 2018 Pyeongchang Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill individual
3rd Poland Poland Stefan HULA
Dawid KUBACKI
Maciej KOT
Kamil STOCH
Korea Republic 2018 Pyeongchang Ski Jumping Ski Jumping Men's Large Hill team
1st Poland Poland TOMALA Dawid Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Men's 50km walk
1st Poland Poland NOWICKI Wojciech Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Men's hammer throw
1st Poland Poland WLODARCZYK Anita Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Women's hammer throw
1st Poland Poland DUSZYNSKI Kajetan
KACZMAREK Natalia
SWIETY-ERSETIC Justyna
BAUMGART-WITAN Iga
HOLUB-KOWALIK Malgorzata
KOWALUK Dariusz
ZALEWSKI Karol
Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Mixed 4x100m relay
2nd Poland Poland HOLUB-KOWALIK Malgorzata
KIELBASINSKA Anna
BAUMGART-WITAN Iga
KACZMAREK Natalia
SWIETY-ERSETIC Justyna
Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Women's 4x400m relay
2nd Poland Poland ANDREJCZYK Maria Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Women's javelin throw
2nd Poland Poland NAJA Karolina
PULAWSKA Anna
Japan 2021 Tokyo Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-2 500m (kayak double)
2nd Poland Poland SAJDAK Maria
ZILLMANN Katarzyna
KOBUS-ZAWOJSKA Agnieszka
WIELICZKO Marta
Japan 2021 Tokyo Rowing Rowing Women's quadruple sculls without coxswain
2nd Poland Poland OGAR Jolanta
SKRZYPULEC Agnieszka
Japan 2021 Tokyo Sailing Sailing Women's 470 - Two Person Dinghy
3rd Poland Poland DOBEK Patryk Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Men's 800m
3rd Poland Poland FAJDEK Pawel Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Men's hammer throw
3rd Poland Poland KOPRON Malwina Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Women's hammer throw
3rd Poland Poland ISKRZYCKA Justyna
PULAWSKA Anna
NAJA Karolina
WISNIEWSKA Helena
Japan 2021 Tokyo Canoe Sprint Canoe Sprint Women's K-4 500m (kayak four)
3rd Poland Poland MICHALIK Tadeusz Japan 2021 Tokyo Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 97kg
3rd Poland Poland China 2022 Beijing Ski Jumping Ski Jumping Men's Normal Hill individual
321 Total