Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Great Britain 1948 London 138 135 138 411
Total 138 135 138 411

Great Britain 1948 London

Athletics Athletics
Event 1st 2nd 3rd
Men's 100m United States United States Harrison DILLARD United States United States Barney EWELL Panama Panama Lloyd LABEACH
Men's 200m United States United States Mel PATTON United States United States Barney EWELL Panama Panama Lloyd LABEACH
Men's 400m Jamaica Jamaica, British Arthur WINT Jamaica Jamaica, British Herbert MCKENLEY United States United States Mal WHITFIELD
Men's 800m United States United States Mal WHITFIELD Jamaica Jamaica, British Arthur WINT France France Marcel HANSENNE
Men's 1500m Sweden Sweden Henry ERIKSSON Sweden Sweden Lennart STRAND Netherlands Netherlands Willem SLIJKHUIS
Men's 5000m Belgium Belgium Gaston REIFF Czechoslovakia Czechoslovakia Emil ZÁTOPEK Netherlands Netherlands Willem SLIJKHUIS
Men's 10000m Czechoslovakia Czechoslovakia Emil ZÁTOPEK France France Alain MIMOUN Sweden Sweden Bertil ALBERTSSON
Men's marathon Argentina Argentina Delfo CABRERA Great Britain Great Britain Thomas John Henry RICHARDS Belgium Belgium Etienne GAILLY
Men's 110m hurdles United States United States Bill PORTER United States United States Clyde SCOTT United States United States Craig DIXON
Men's 400m hurdles United States United States Roy Braxton COCHRAN Sri Lanka Ceylon Duncan WHITE Sweden Sweden Rune LARSSON
Men's 3000m steeplechase Sweden Sweden Tore SJÖSTRAND Sweden Sweden Fritz Erik ELMSÃ?TER Sweden Sweden Göte HAGSTRÖM
Men's 4x100m relay United States United States Lorenzo WRIGHT
Barney EWELL
Harrison DILLARD
Mel PATTON
Great Britain Great Britain Ken JONES
John Arthur GREGORY
John ARCHER
Alastair MCCORQUODALE
Italy Italy Carlo MONTI
Enrico PERRUCCONI
Antonio SIDDI
Michele TITO
Men's 4x400m relay United States United States Roy Braxton COCHRAN
Mal WHITFIELD
Arthur Harold HARNDEN
Clifford Frederick BOURLAND
France France Jean KEREBEL
Francois SCHEWETTA
Robert CHEF D'HÔTEL
Jacques LUNIS
Sweden Sweden Folke ALNEVIK
Kurt LUNDQUIST
Rune LARSSON
Lars-Erik WOLFBRANDT
Men's 10000m walk Sweden Sweden John MIKAELSSON Sweden Sweden Ingemar JOHANSSON Switzerland Switzerland Fritz SCHWAB
Men's 50km walk Sweden Sweden John LJUNGGREN Switzerland Switzerland Gaston GODEL Great Britain Great Britain Terence Lloyd JOHNSON
Men's long jump United States United States William Samuel STEELE Australia Australia Thomas Theodore BRUCE United States United States Herbert Paul Jr. DOUGLAS
Men's triple jump Sweden Sweden Arne ÅHMAN Australia Australia George Gordon AVERY Turkey Turkey Ruhi SARIALP
Men's high jump Australia Australia John WINTER Norway Norway Bjorn Andreas PAULSON United States United States George STANICH
Men's pole vault United States United States Guinn SMITH Finland Finland Erkki KATAJA United States United States Bob RICHARDS
Men's shot put United States United States Wilbur THOMPSON United States United States Francis James DELANEY United States United States James FUCHS
Men's discus throw Italy Italy Adolfo CONSOLINI Italy Italy Giuseppe TOSI United States United States Fortune GORDIEN
Men's hammer throw Hungary Hungary Imre NÉMETH Yugoslavia Yugoslavia Ivan GUBIJAN United States United States Robert Howard BENNETT
Men's javelin throw Finland Finland Tapio RAUTAVAARA United States United States Steve SEYMOUR Hungary Hungary József VÁRSZEGI
Men's decathlon United States United States Bob MATHIAS France France Ignace HEINRICH United States United States Floyd SIMMONS
Women's 100m Netherlands Netherlands Fanny BLANKERS-KOEN Great Britain Great Britain Dorothy HALL Australia Australia Shirley STRICKLAND
Women's 200m Netherlands Netherlands Fanny BLANKERS-KOEN Great Britain Great Britain Audrey WILLIAMSON United States United States Audrey PATTERSON
Women's 80m hurdles Netherlands Netherlands Fanny BLANKERS-KOEN Great Britain Great Britain Maureen GARDNER Australia Australia Shirley STRICKLAND
Women's 4x100m relay Netherlands Netherlands Fanny BLANKERS-KOEN
Gerda VAN DER KADE-KOUDIJS
Jeannette Josephina Maria WITZIERS-TIMMER
Xenia STAD-DE JONG
Australia Australia Shirley STRICKLAND
June MASTON
Joyce KING
Betty MCKINNON
Canada Canada Nancy MACKAY
Diane FOSTER
Viola MYERS
Patricia JONES
Women's long jump Hungary Hungary Olga GYARMATI Argentina Argentina Noemi SIMONETTO DE PORTELA Sweden Sweden Ann-Britt LEYMAN
Women's high jump United States United States Alice COACHMAN Great Britain Great Britain Dorothy ODAM France France Micheline OSTERMEYER
Women's shot put France France Micheline OSTERMEYER Italy Italy Amelia PICCININI Austria Austria Ine SCHÄFFER
Women's discus throw France France Micheline OSTERMEYER Italy Italy Edera CORDIALE-GENTILE France France Jacqueline MAZEAS
Women's javelin throw Austria Austria Herma BAUMA Finland Finland Kaisa PARVIAINEN Denmark Denmark Lily CARLSTEDT
Total 33 33 33
Basketball Basketball
Event 1st 2nd 3rd
Men's basketball United States United States Alexander John GROZA
Raymond LUMPP
Robert ROBINSON
Clifford Eugene BARKER
Jesse RENICK
Bob KURLAND
Kenneth ROLLINS
Donald BARKSDALE
Lewis BECK
Ralph BEARD
Vincent BORYLA
Robert C. PITTS
Wally JONES
Gordon CARPENTER
France France Michel BONNEVIE
André BARRAIS
Andrà BUFFI�RE
René CHOCAT
Pierre THIOLON
Yvan QUÉNIN
Fernand GUILLOU
Maurice GIRARDOT
André EVEN
René DÉRENCY
Jacques PERRIER
Maurice DESAYMONNET
Lucien REBUFFIC
Raymond OFFNER
Brazil Brazil Alfonso Azevedo ÉVORA
Alexandre GEMIGNANI
Alfredo RODRIGUES DA MOTTA
Zenny DE AZEVEDO
João Francisco BRÁZ
Alberto MARSON
Nilton PACHECO DE OLIVEIRA
Rui DE FREITAS
Massinet SORCINELLI
Marcus Vinicius DIAS
G. RODRIGUES
L. BENVENUTI
Total 1 1 1
Boxing Boxing
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 51kg (flyweight) Argentina Argentina Pascual Nicolas PEREZ Italy Italy Spartaco BANDINELLI Korea Republic Korea Republic Soo-An HAN
Men's 51 - 54kg (bantamweight) Hungary Hungary Tibor CSIK Italy Italy Giovanni Battista ZUDDAS Puerto Rico Puerto Rico Juan VENEGAS
Men's 54 - 58kg (featherweight) Italy Italy Ernesto FORMENTI South Africa South Africa Dennis SHEPHERD Poland Poland Aleksy ANTKIEWICZ
Men's 58 - 62kg (lightweight) South Africa South Africa Gerald DREYER Belgium Belgium Joseph VISSERS Denmark Denmark Svend WAD
Men's 62 - 67kg (welterweight) Czechoslovakia Czechoslovakia Július TORMA United States United States Horace HERRING Italy Italy Alessandro D'OTTAVIO
Men's 67 - 73kg (middleweight) Hungary Hungary László PAPP Great Britain Great Britain John Alan "Johnny" WRIGHT Italy Italy Ivano FONTANA
Men's 73 - 80kg (light-heavyweight) South Africa South Africa George HUNTER Great Britain Great Britain Donald SCOTT Argentina Argentina Mauro CIA
Men's + 80kg (heavyweight) Argentina Argentina Rafael IGLESIAS Sweden Sweden Gunnar NILSSON South Africa South Africa John ARTHUR
Total 8 8 8
Canoe Sprint Canoe Sprint
Event 1st 2nd 3rd
Men's K-1 1000m (kayak single) Sweden Sweden Gert FREDRIKSSON Denmark Denmark Johan Frederik Kobberup ANDERSEN France France Henri EBERHARDT
Men's K-2 1000m (kayak double) Sweden Sweden Hans BERGLUND
Lennart KLINGSTRÖM
Denmark Denmark Ejvind HANSEN
Bernhard JENSEN
Finland Finland Nils BJÖRKLÖF
Thor AXELSSON
Men's K-1 10000m Sweden Sweden Gert FREDRIKSSON Finland Finland Kurt Oskar WIRES Norway Norway Eivind SKABO
Men's K-2 10000m Sweden Sweden Gunnar AKERLUND
Hans WETTERSTRÖM
Norway Norway Ivar MATHISEN
Knut OSTBYE
Finland Finland Thor AXELSSON
Nils BJÖRKLÖF
Men's C-1 1000m (canoe single) Czechoslovakia Czechoslovakia Josef HOLECEK Canada Canada Douglas BENNETT France France Robert BOUTIGNY
Men's C-2 1000m (canoe double) Czechoslovakia Czechoslovakia Jan BRZÁK-FELIX
Bohumil KUDRNA
United States United States Stephen Albert MACKNOWSKI
Stephen LYSAK
France France Georges GANDIL
Georges DRANSART
Men's C-1 10000m Czechoslovakia Czechoslovakia Frantisek CAPEK United States United States Frank HAVENS Canada Canada Norman LANE
Men's C-2 10000m United States United States Stephen LYSAK
Stephen Albert MACKNOWSKI
Czechoslovakia Czechoslovakia Vaclav HAVEL
Jiri PECKA
France France Georges GANDIL
Georges DRANSART
Women's K-1 500m (kayak single) Denmark Denmark Karen HOFF Netherlands Netherlands Alida Geertruida VAN DER ANKER-DOEDENS Austria Austria Fritzi SCHWINGL
Total 9 9 9
Cycling Road Cycling Road
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual road race France France José BEYAERT Netherlands Netherlands Gerardus Petrus VOORTING Belgium Belgium Lode WOUTERS
Men's team time trial Belgium Belgium Lode WOUTERS
Eugène VAN ROOSBROECK
Léon DELATHOUWER
Great Britain Great Britain Robert John MAITLAND
Gordon THOMAS
Ian SCOTT
France France Jacques DUPONT
José BEYAERT
Alain MOINEAU
Total 2 2 2
Cycling Track Cycling Track
Event 1st 2nd 3rd
Men's sprint individual Italy Italy Mario GHELLA Great Britain Great Britain Reginald Hargreaves HARRIS Denmark Denmark Axel SCHANDORFF
Men's 1km time trial France France Jacques DUPONT Belgium Belgium Pierre NIHANT Great Britain Great Britain Thomas GODWIN
Men's 2000m tandem Italy Italy Renato PERONA
Ferdinando TERRUZZI
Great Britain Great Britain Reginald Hargreaves HARRIS
Alan BANNISTER
France France Rene FAYE
Georges DRON
Men's Team Pursuit (4000m) France France Charles COSTE
Fernand DECANALI
Serge BLUSSON
Pierre ADAM
Italy Italy Rino PUCCI
Guido BERNARDI
Anselmo CITTERIO
Arnaldo BENFENATI
Great Britain Great Britain Wilfred WATERS
Thomas GODWIN
Robert Alan GELDARD
David RICKETTS
Total 4 4 4
Diving Diving
Event 1st 2nd 3rd
Men's 3m springboard United States United States Bruce HARLAN United States United States Miller ANDERSON United States United States Samuel LEE
Men's 10m platform United States United States Samuel LEE United States United States Bruce HARLAN Mexico Mexico Joaquin CAPILLA PEREZ
Women's 3m springboard United States United States Victoria DRAVES United States United States Zoe Ann OLSEN United States United States Patricia ELSENER
Women's 10m platform United States United States Victoria DRAVES United States United States Patricia ELSENER Denmark Denmark Birte CHRISTOFFERSEN
Total 4 4 4
Equestrian Dressage Equestrian Dressage
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual Switzerland Switzerland Hans MOSER France France André JOUSSEAUMÉ Sweden Sweden Gustaf Adolf BOLTENSTERN JR.
Mixed team France France Maurice BURET
Jean PAILLLARD
André JOUSSEAUMÉ
United States United States Frank HENRY
Robert John BORG
Earl THOMSON
Portugal Portugal Francisco VALADAS
Luiz SILVA
Fernando Silva PAES
Total 2 2 2
Equestrian Eventing Equestrian Eventing
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual France France Bernard CHEVALLIER United States United States Frank HENRY Sweden Sweden Robert SELFELT
Mixed team United States United States Earl THOMSON
Frank HENRY
Charles ANDERSON
Sweden Sweden Sigurd SVENSSON
Olof STAHRE
Robert SELFELT
Mexico Mexico Raúl CAMPERO
Joaquin SOLANO
Humberto MARILES CORTES
Total 2 2 2
Equestrian Jumping Equestrian Jumping
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual Mexico Mexico Humberto MARILES CORTES Mexico Mexico Rubén URIZA France France Jean Francois D'ORGEIX
Mixed team Mexico Mexico Alberto VALDEZ RAMOS
Rubén URIZA
Humberto MARILES CORTES
Spain Spain Marcelino GAVILAN Y PONCE DE LEON
Jose NAVARRO MORENES
Jaime GARCIA CRUZ
Great Britain Great Britain Henry NICOLL
Harry LLEWELLYN
Arthur CARR
Total 2 2 2
Fencing Fencing
Event 1st 2nd 3rd
Men's épée individual Italy Italy Luigi CANTONE Switzerland Switzerland Oswald ZAPPELLI Italy Italy Edoardo MANGIAROTTI
Men's épée team France France Michel PÉCHEUX
Henri GUÉRIN
Edouard ARTIGAS
Henri LEPAGE
Maurice HUET
Marcel DESPRETS
Italy Italy Edoardo MANGIAROTTI
Carlo AGOSTONI
Marc Antonio MANDRUZZATO
Dario MANGIAROTTI
Fiorenzo MARINI
Luigi CANTONE
Sweden Sweden Carl FORSSELL
Frank CERVELL
Arne TOLLBOM
Bengt LJUNGQUIST
Per CARLESON
Sven THOFELT
Men's foil individual France France Jehan BUHAN France France Christian D'ORIOLA Hungary Hungary Lajos MASZLAY
Men's foil team France France Jehan BUHAN
Adrien ROMMEL
Jacques LATASTE
André BONIN
Christian D'ORIOLA
René BOUGNOL
Italy Italy Manlio DI ROSA
Giorgio PELLINI
Renzo NOSTINI
Edoardo MANGIAROTTI
Saverio RAGNO
Giuliano NOSTINI
Belgium Belgium Edouard YVES
Andre VAN DE WERWE DE VORSSELAERE
Paul VALCKE
Georges DE BOURGUIGNON
Henri PATERNOSTER
Raymond BRU
Men's sabre individual Hungary Hungary Aladár GEREVICH Italy Italy Vincenzo PINTON Hungary Hungary Pál KOVÁCS
Men's sabre team Hungary Hungary László RAJCSÁNYI
Bertalan PAPP
Tibor BERCZELLY
Rudolf KÁRPÁTI
Aladár GEREVICH
Pál KOVÁCS
Italy Italy Vincenzo PINTON
Aldo MONTANO
Mauro RACCA
Renzo NOSTINI
Gastone DARE
Carlo TURCATO
United States United States James FLYNN
Tibor NYILAS
George WORTH
Dean CETRULO
Miguel DE CAPRILES
Norman ARMITAGE
Women's foil individual Hungary Hungary Ilona ELEK Denmark Denmark Karen LACHMANN Austria Austria Ellen PREIS
Total 7 7 7
Football Football
Event 1st 2nd 3rd
Men's football Sweden Sweden Birger ROSENGREN
Torsten LINDBERG
Gunnar NORDAHL
Erik NILSSON
Nils LIEDHOLM
Henry CARLSSON
Bertil NORDAHL
Börje LEANDER
Gunnar GREN
Knut NORDAHL
Kjell ROSÉN
Sune ANDERSSON
Yugoslavia Yugoslavia Zeljko CAJKOVSKI
Miodrag JOVANOVIC
Aleksandar ATANACKOVIC
Kosta TOMASEVIC
Rajko MITIC
Franjo SOSTARIC
Franjo WÖLFL
Branislav STANKOVIC
Ljubomir LOVRIC
Stjepan BOBEK
Prvoslav MIHAJLOVIC
Zlatko CAJKOVSKI
Bernard VUKAS
Miroslav BROZOVIC
Zvonko CIMERMANCIC
Denmark Denmark Carl Aage PRÆST
Jens Peter HANSEN
Viggo JENSEN
Johannes PLØGER
Dion ØRNVOLD
Karl Aage HANSEN
Axel PILMARK
Knud LUNDBERG
John Angelo Valdemar Oster. HANSEN
Eigil NIELSEN
Knud Borge OVERGAARD
Holger SEEBACH
Ivan JENSEN
Jörgen Leschly SÖRENSEN
Total 1 1 1
Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual all-round Finland Finland Veikko HUHTANEN Switzerland Switzerland Walter LEHMANN Finland Finland Paavo AALTONEN
Men's team competition Finland Finland Paavo AALTONEN
Heikki SAVOLAINEN
Olavi ROVE
Aleksanteri SAARVALA
Veikko HUHTANEN
Kalevi LAITINEN
Einari TERÄSVIRTA
Sulo SALMI
Switzerland Switzerland Walter LEHMANN
Emil STUDER
Robert LUCY
Michael REUSCH
Melchior THALMANN
Karl FREI
Christian KIPFER
Josef STALDER
Hungary Hungary Gyözö MOGYOROSI
Lajos SANTHA
József FEKETE
László BARANYAI
Ferenc PATAKI
János MOGYORÓSI-KLENCS
Lajos TÓTH
Ferenc VARKOI
Men's floor exercises Hungary Hungary Ferenc PATAKI Hungary Hungary János MOGYORÓSI-KLENCS Czechoslovakia Czechoslovakia Zdenek RUZICKA
Men's parallel bars Switzerland Switzerland Michael REUSCH Finland Finland Veikko HUHTANEN Switzerland Switzerland Christian KIPFER
Switzerland Switzerland Josef STALDER
Men's vault Finland Finland Paavo AALTONEN Finland Finland Olavi ROVE Czechoslovakia Czechoslovakia Leo SOTORNIK
Hungary Hungary Ferenc PATAKI
Hungary Hungary János MOGYORÓSI-KLENCS
Men's rings Switzerland Switzerland Karl FREI Switzerland Switzerland Michael REUSCH Czechoslovakia Czechoslovakia Zdenek RUZICKA
Men's pommel horse Finland Finland Heikki SAVOLAINEN----
Finland Finland Paavo AALTONEN
Finland Finland Veikko HUHTANEN
Men's horizontal bar Switzerland Switzerland Josef STALDER Switzerland Switzerland Walter LEHMANN Finland Finland Veikko HUHTANEN
Women's team competition Czechoslovakia Czechoslovakia Zdenka HONSOVA
Bo?ena SRNCOVÁ
Vera RUZICKOVA
Zdenka VERMIROVSKÁ
Olga ?ILHÁNOVÁ
Milena MÜLLEROVÁ
Marie KOVÁROVÁ
Miloslava MISÁKOVÁ
Hungary Hungary Iren KARSICS-DARUHAZI
Maria KÖVI-ZALAI
Margit NAGY
Olga TASS
Edit VASARHELYI (WECKINGER)
Anna FEHÉR
Erzsébet BALÁZS
Erzsébet GULYÁS-KÖTELES
United States United States Meta ELSTE
Ladislava BAKANIC
Anita SIMONIS
Dorothy DALTON
Marian BARONE
Helen SCHIFANO
Connie CARUCCIO-LENZ
Clara SCHROTH
Total 11 8 11
Hockey Hockey
Event 1st 2nd 3rd
Men's hockey India India Maxie VAZ
Reginald RODRIGUES
Gerry GLACKEN
Lawrie FERNANDES
Balbir SINGH DOSANJH
Walter D'SOUZA
Kunwar Digvijai SINGH
Jaswant RAJPUT
Leo PINTO
Akhtar HUSSAIN
Keshava DATT
Trilochan SINGH
Patrick JANSEN
Grahanandan SINGH
Latifur REHMAN
Randhir SINGH GENTLE
Leslie CLAUDIUS
Amir KUMAR
Ranganandhan FRANCIS
Kishan LAL
Great Britain Great Britain Robin LINDSAY
William LINDSAY
John PEAKE
William GRIFFITHS
Frank REYNOLDS
Neil WHITE
David BRODIE
Norman BORRETT
Robert ADLARD
Ronald DAVIES
George SIME
Michael WALFORD
Netherlands Netherlands Edouard TIEL
Rius Theo ESSER
Johan DRIJVER
Henk BOUWMAN
Jan KRUIZE
Andries BOERSTRA
Pieter BROMBERG
Ton RICHTER
Willem VAN HEEL
Jenne LANGHOUT
Henri DERCKX
Hermanus LOGGERE
Total 1 1 1
Modern Pentathlon Modern Pentathlon
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual competition Sweden Sweden William GRUT United States United States George MOORE Sweden Sweden Gösta GÄRDIN
Total 1 1 1
Rowing Rowing
Event 1st 2nd 3rd
Men's single sculls (1x) Australia Australia Mervyn WOOD Uruguay Uruguay Eduardo RISSO Italy Italy Romolo CATASTA
Men's double sculls (2x) Great Britain Great Britain Bert BUSHNELL
Richard BURNELL
Denmark Denmark Ebbe PARSNER
Aage LARSEN
Uruguay Uruguay Juan RODRÍGUEZ
William JONES
Men's pair without coxswain (2-) Great Britain Great Britain John WILSON
William LAURIE
Switzerland Switzerland Josef KALT
Hans KALT
Italy Italy Bruno BONI
Felice FANETTI
Men's pair-oared shell with coxswain Denmark Denmark Finn PEDERSEN
Carl-Ebbe ANDERSEN
Tage HENRIKSEN
Italy Italy Alberto RADI
Aldo TARLAO
Giovanni STEFFÉ
Hungary Hungary Antal SZENDEY
Robert ZIMONYI
Bela ZSITNIK SR.
Men's four without coxswain (4-) Italy Italy Franco FAGGI
Giovanni INVERNIZZI
Elio MORILLE
Giuseppe MOIOLI
Denmark Denmark Aksel Bonde HANSEN
Ib Storm LARSEN
Helge HALKJÆR
Helge Muxoll SCHRÖDER
United States United States Frederick KINGSBURY
Stuart GRIFFING
Robert PEREW
Gregory GATES
Men's four-oared shell with coxswain United States United States Robert WILL
Warren WESTLUND
Allan Jerome MORGAN
Robert MARTIN
Gordon GIOVANELLI
Switzerland Switzerland Rudolf REICHLING
Erich SCHRIEVER
Andre MOCCAND
Pierre STEBLER
Emile KNECHT
Denmark Denmark Jörgen Ib OLSEN
Henry LARSEN
Harry KNUDSEN
Erik LARSEN
Børge NIELSEN
Men's eight with coxswain (8+) United States United States Justus SMITH
David BROWN
George AHLGREN
Lloyd BUTLER
David TURNER
John STACK
Ralph PURCHASE
Ian TURNER
James HARDY
Great Britain Great Britain Guy RICHARDSON
Charles LLOYD
Paul BIRCHER
Paul MASSEY
Christopher BARTON
Michael Clement LAPAGE
John MEYRICK
Alfred MELLOWS
Jack DEARLOVE
Norway Norway Thorstein KRAAKENES
Carl MONSSEN
Harald KRÅKENES
Sigurd MONSSEN
Kristoffer LEPSOË
Halfdan GRAN OLSEN/GRANGARD
Thor PEDERSEN
Leif NAESS
Hans Egil HANSEN
Total 7 7 7
Sailing Sailing
Event 1st 2nd 3rd
Mixed 6m United States United States James SMITH
James WEEKES
Herman WHITON
Michael MOONEY
Alfred LOOMIS
Argentina Argentina Rodolfo RIVADEMAR
Emilio HOMPS
Enrique Conrado SIEBURGER JR.
Rufino RODRIGUEZ DE LA TORRE
Julio SIEBURGER
Enrique SIEBURGER
Sweden Sweden Karl AMELN
Torsten LORD
Tore HOLM
Gösta SALÉN
Martin HINDORFF
Mixed dragon Norway Norway Sigve LIE
Hakon BARFOD
Thor THORVALDSEN
Sweden Sweden Folke BOHLIN
Gösta BRODIN
Hugo JOHNSON
Denmark Denmark Ole BERNTSEN
Klaus BAESS
William BERNTSEN
Mixed swallow (golondrina) Great Britain Great Britain Stewart MORRIS
David BOND
Portugal Portugal Fernando Pinto Coelho BELLO
Duarte Manuel BELLO
United States United States Lockwood PIRIE
Owen TORREY
Mixed firefly class Denmark Denmark Paul ELVSTROM United States United States Ralph Liggett Jr. EVANS Netherlands Netherlands Jacobus Hermanus Hendrik DE JONG
Mixed two-person keelboat (Star) United States United States Hilary SMART
Paul SMART
Cuba Cuba Carlos DE CÁRDENAS CULMELL
Carlos DE CARDENAS PLA
Netherlands Netherlands Edward STUTTERHEIM
Adriaan MAAS
Total 5 5 5
Shooting Shooting
Event 1st 2nd 3rd
Men's 25m rapid fire pistol Hungary Hungary Károly TAKÁCS Argentina Argentina Carlos Enrique DIAZ SAENZ VALIENTE Sweden Sweden Sven LUNDQUIST
Men's 50m pistol Peru Peru Edwin VASQUEZ CAM Switzerland Switzerland Rudolf SCHNYDER Sweden Sweden Torsten ULLMAN
Men's 50m rifle prone United States United States Arthur COOK United States United States Walter TOMSEN Sweden Sweden Jonas JONSSON
Men's 300m free rifle 3 positions Switzerland Switzerland Emil GRÜNIG Finland Finland Pauli JANHONEN Norway Norway Willy RÖGEBERG
Total 4 4 4
Swimming Swimming
Event 1st 2nd 3rd
Men's 100m freestyle United States United States Walter RIS United States United States Alan FORD Hungary Hungary Géza KÁDAS
Men's 400m freestyle United States United States Bill SMITH United States United States James MCLANE Australia Australia John MARSHALL
Men's 1500m freestyle United States United States James MCLANE Australia Australia John MARSHALL Hungary Hungary György MITRÓ
Men's 200m breaststroke United States United States Joe VERDEUR United States United States Keith CARTER United States United States Robert SOHL
Men's 100m backstroke United States United States Allen STACK United States United States Robert COWELL France France Georges VALLEREY
Men's 4x200m freestyle relay United States United States Bill SMITH
James MCLANE
Walter RIS
Wallace WOLF
Hungary Hungary Elemér SZATHMÁRY
György MITRÓ
Géza KÁDAS
Imre NYÉKI
France France René CORNU
Joseph BERNARDO
Henri PADOU JR.
Alexandre JANY
Women's 100m freestyle Denmark Denmark Greta ANDERSEN United States United States Ann CURTIS Netherlands Netherlands Marie-Louise VAESSEN
Women's 400m freestyle United States United States Ann CURTIS Denmark Denmark Karen Margrethe HARUP Great Britain Great Britain Catherine GIBSON
Women's 200m breaststroke Netherlands Netherlands Nel VAN VLIET Australia Australia Nancy LYONS Hungary Hungary Éva NOVÁK
Women's 100m backstroke Denmark Denmark Karen Margrethe HARUP United States United States Suzanne ZIMMERMAN Australia Australia Judy DAVIES
Women's 4x100m freestyle relay United States United States Thelma KALAMA
Ann CURTIS
Brenda HELSER
Marie CORRIDON
Denmark Denmark Eva RIISE
Greta ANDERSEN
Fritze CARSTENSEN
Karen Margrethe HARUP
Netherlands Netherlands Johanna Maria TERMEULEN
Marie-Louise VAESSEN
Margot MARSMAN
Irma SCHUHMACHER
Total 11 11 11
Water Polo Water Polo
Event 1st 2nd 3rd
Men's water polo Italy Italy Ermenegildo ARENA
Emilio BULGARELLI
Tullio PANDOLFINI
Pasquale BUONOCORE
Mario MAIONI
Geminio OGNIO
Cesare RUBINI
Aldo GHIRA
Gianfranco PANDOLFINI
Hungary Hungary Miklós HOLOP
Oszkár CSUVIK
Dezsö FABIAN
Laszlo JENEI
Dezso GYARMATI
Dezsö LEMHÉNYI
Jenö BRANDI
István SZIVÓS
Károly SZITTYA
Endre GYORFFI
Netherlands Netherlands Rudolph Frederik Otto VAN FEGGELEN
Hans STAM
Frits SMOL
Cor BRAASEM
Pieter Johannes Alexander SALOMONS
Albert RUIMSCHOTEL
Nijs KOREVAAR
Johannes ROHNER
Hendrikus Zacharias KEETELAAR
Total 1 1 1
Weightlifting Weightlifting
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 56kg (bantamweight) United States United States Joseph DE PIETRO Great Britain Great Britain Julian CREUS United States United States Richard TOM
Men's 56 - 60kg (featherweight) Egypt Egypt Mahmoud FAYAD Trinidad and Tobago Trinidad and Tobago, British Rodney WILKES Iran Iran Jaffar Mohammad SALMASSI
Men's 60 - 67.5kg (lightweight) Egypt Egypt Ibrahim SHAMS Egypt Egypt Attia HAMOUDA Great Britain Great Britain James HALLIDAY
Men's 67.5 - 75kg (middleweight) United States United States Frank SPELLMAN United States United States Peter GEORGE Korea Republic Korea Republic Sung-Jip KIM
Men's 75 - 82.5kg (light-heavyweight) United States United States Stanley STANCZYK United States United States Harold SAKATA Sweden Sweden Gösta MAGNUSSON
Men's + 82.5kg (heavyweight) United States United States John DAVIS United States United States Norbert SCHEMANSKY Netherlands Netherlands Abraham CHARITÉ
Total 6 6 6
Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 52kg (flyweight) Finland Finland Lennart Vilho VIITALA Turkey Turkey Halit BALAMIR Sweden Sweden Thure JOHANSSON
Men's 52 - 57kg (bantamweight) Turkey Turkey Nasuh AKAR United States United States Gerald LEEMAN France France Charles KOUYOS
Men's 57 - 63kg (featherweight) Turkey Turkey Gazanfer BILGE Sweden Sweden Ivar SJÖLIN Switzerland Switzerland Adolf MÜLLER
Men's 63 - 67kg (lightweight) Turkey Turkey Celal ATIK Sweden Sweden Gösta FRÄNDFORS-JÖNSSON Switzerland Switzerland Hermann BAUMANN
Men's 67 - 73kg (welterweight) Turkey Turkey Yasar DOGU Australia Australia Richard Edward GARRARD United States United States Leland Gilbert MERRILL JR.
Men's 73 - 79kg (middleweight) United States United States Glenn BRAND Turkey Turkey Adil CANDEMIR Sweden Sweden Erik LINDEN
Men's 79 - 87kg (light-heavyweight) United States United States Henry WITTENBERG Switzerland Switzerland Fritz STÖCKLI Sweden Sweden Bengt FAHLKVIST
Men's + 87kg (heavyweight) Hungary Hungary Gyula BÓBIS Sweden Sweden Bertil ANTONSSON Australia Australia Joseph ARMSTRONG
Total 8 8 8
Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 52kg (flyweight) Italy Italy Pietro LOMBARDI Turkey Turkey Kenan OLCAY Finland Finland Reino KANGASMÄKI
Men's 52 - 57kg (bantamweight) Sweden Sweden Kurt PETTERSÉN Egypt Egypt Ali Mahmoud HASSAN Turkey Turkey Halil KAYA
Men's 57 - 61kg (featherweight) Turkey Turkey Mehmet OKTAV Sweden Sweden Olle ANDERBERG Hungary Hungary Ferenc TÓTH
Men's 61 - 67kg (lightweight) Sweden Sweden Gustav FREIJ Norway Norway Aage Ingvar ERIKSEN Hungary Hungary Károly FERENCZ
Men's 67 - 73kg (welterweight) Sweden Sweden Gösta ANDERSSON Hungary Hungary Miklós SZILVÁSY Denmark Denmark Henrik Christian HANSEN
Men's 73 - 79kg (middleweight) Sweden Sweden Axel GRÖNBERG Turkey Turkey Muhlis TAYFUR Italy Italy Ercole GALLEGATI
Men's 79 - 87kg (light-heavyweight) Sweden Sweden Karl-Erik NILSSON Finland Finland Kelpo Olavi GRÖNDAHL Egypt Egypt Ibrahim ORABI
Men's + 87kg (super heavyweight) Turkey Turkey Ahmet KIREÇÇI Sweden Sweden Tor NILSSON Italy Italy Guido FANTONI
Total 8 8 8
Games total 138 135 138