Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Olympic Games Summer Olympics 19 21 27 67
Olympic Games Winter Olympics 10 11 13 34
Total 29 32 40 101

Medalists

Medal Athletes Games Sport Event
1st Czech Republic Czech Republic Железны United States 1996 Atlanta Athletics Athletics Men's javelin throw
1st Czech Republic Czech Republic Хилгертова United States 1996 Atlanta Canoe Slalom Canoe Slalom Women's K-1 (kayak single)
1st Czech Republic Czech Republic Доктор United States 1996 Atlanta Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-1 500m (canoe single)
1st Czech Republic Czech Republic Доктор United States 1996 Atlanta Canoe Sprint Canoe Sprint Men's C-1 1000m (canoe single)
2nd Czech Republic Czech Republic Поллерт United States 1996 Atlanta Canoe Slalom Canoe Slalom Men's C-1 (canoe single)
2nd Czech Republic Czech Republic Роган
Симек
United States 1996 Atlanta Canoe Slalom Canoe Slalom Men's C-2 (canoe double)
2nd Czech Republic Czech Republic Сукова
Новотна
United States 1996 Atlanta Tennis Tennis Women's doubles
3rd Czech Republic Czech Republic Дворак United States 1996 Atlanta Athletics Athletics Men's decathlon
3rd Czech Republic Czech Republic Каспаркова United States 1996 Atlanta Athletics Athletics Women's triple jump
3rd Czech Republic Czech Republic Януш United States 1996 Atlanta Shooting Shooting Men's 10m running target
3rd Czech Republic Czech Republic Новотна United States 1996 Atlanta Tennis Tennis Women's singles
1st Czech Republic Czech Republic Japan 1998 Nagano Ice Hockey Ice Hockey Men's ice hockey
2nd Czech Republic Czech Republic Нойманнова Japan 1998 Nagano Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's 5km
3rd Czech Republic Czech Republic Нойманнова Japan 1998 Nagano Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's Combined 5km + 10km pursuit
1st Czech Republic Czech Republic Ян Железны Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's javelin throw
1st Czech Republic Czech Republic Степанка Хильгертова Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Women's K-1 (kayak single)
2nd Czech Republic Czech Republic Роман Себрле Australia 2000 Sydney Athletics Athletics Men's decathlon
2nd Czech Republic Czech Republic Рудольф Краж Australia 2000 Sydney Boxing Boxing Men's 75 - 81kg (light-heavyweight)
2nd Czech Republic Czech Republic Петр Малек Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's Skeet
3rd Czech Republic Czech Republic Australia 2000 Sydney Canoe Slalom Canoe Slalom Men's C-2 (canoe double)
3rd Czech Republic Czech Republic Мартин Тенк Australia 2000 Sydney Shooting Shooting Men's 50m pistol
3rd Czech Republic Czech Republic Ян Рехула Australia 2000 Sydney Triathlon Triathlon Men's individual
1st Czech Republic Czech Republic Валента United States 2002 Salt Lake City Freestyle Skiing Freestyle Skiing Men's aerials
2nd Czech Republic Czech Republic Нойманнова United States 2002 Salt Lake City Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's Combined 5km + 5km pursuit
2nd Czech Republic Czech Republic Нойманнова United States 2002 Salt Lake City Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's 15km mass start
1st Czech Republic Czech Republic Роман Себрле Greece 2004 Athens Athletics Athletics Men's decathlon
2nd Czech Republic Czech Republic Greece 2004 Athens Rowing Rowing Men's quadruple sculls without coxswain
2nd Czech Republic Czech Republic Ленка Шмидова Greece 2004 Athens Sailing Sailing Women's single-handed dinghy (Europe)
2nd Czech Republic Czech Republic Ленка Хыкова Greece 2004 Athens Shooting Shooting Women's 25m pistol
3rd Czech Republic Czech Republic Ярослав Баба Greece 2004 Athens Athletics Athletics Men's high jump
3rd Czech Republic Czech Republic Вера Поспишилова-Кешлова Greece 2004 Athens Athletics Athletics Women's discus throw
3rd Czech Republic Czech Republic Ондрей Стефанек
Ярослав Вольф
Greece 2004 Athens Canoe Slalom Canoe Slalom Men's C-2 (canoe double)
3rd Czech Republic Czech Republic Либор Капалини Greece 2004 Athens Modern Pentathlon Modern Pentathlon Men's individual competition
3rd Czech Republic Czech Republic Катерина Куркова Greece 2004 Athens Shooting Shooting Women's 10m air rifle
1st Czech Republic Czech Republic Katerina NEUMANNOVÁ Italy 2006 Turin Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's 30km mass start
2nd Czech Republic Czech Republic Lukas BAUER Italy 2006 Turin Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's 15km
2nd Czech Republic Czech Republic Katerina NEUMANNOVÁ Italy 2006 Turin Cross Country Skiing Cross Country Skiing Women's Combined 7.5km + 7.5km mass start
3rd Czech Republic Czech Republic Frantisek KABERLE
Milan HEJDUK
Marek MALIK
Dominik HASEK
Ales KOTALIK
Milan HNILICKA
Martin RUCINSKÝ
Martin STRAKA
Jan BULIS
Tomas VOKOUN
Jaroslav ?PACEK
Pavel KUBINA
Jaromir JAGR
Filip KUBA
Robert LANG
Tomas KABERLE
Dusan SALFICKY
Marek ZIDLICKY
Patrik ELIAS
Vaclav PROSPAL
Ales HEMSKY
Martin ERAT
Rostislav OLESZ
Petr CAJANEK
David VYBORNY
Italy 2006 Turin Ice Hockey Ice Hockey Men's ice hockey
1st Czech Republic Czech Republic Barbora SPOTAKOVA China 2008 Beijing Athletics Athletics Women's javelin throw
1st Czech Republic Czech Republic David KOSTELECKY China 2008 Beijing Shooting Shooting Men's Trap
1st Czech Republic Czech Republic Katerina EMMONS China 2008 Beijing Shooting Shooting Women's 10m air rifle
2nd Czech Republic Czech Republic Jaroslav VOLF
Ondrej STEPANEK
China 2008 Beijing Canoe Slalom Canoe Slalom Men's C-2 (canoe double)
2nd Czech Republic Czech Republic Ondrej SYNEK China 2008 Beijing Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
2nd Czech Republic Czech Republic Katerina EMMONS China 2008 Beijing Shooting Shooting Women's 50m rifle 3 positions
3rd Czech Republic Czech Republic Marek Švec China 2008 Beijing Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman Men's 84 - 96kg
1st Czech Republic Czech Republic Martina SABLIKOVA Canada 2010 Vancouver Speed skating Speed skating Women's 3000m
1st Czech Republic Czech Republic Martina SABLIKOVA Canada 2010 Vancouver Speed skating Speed skating Women's 5000m
3rd Czech Republic Czech Republic Sarka STRACHOVA Canada 2010 Vancouver Alpine Skiing Alpine Skiing Women's slalom
3rd Czech Republic Czech Republic Lukas BAUER Canada 2010 Vancouver Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's 15km
3rd Czech Republic Czech Republic Lukas BAUER
Martin JAKS
Martin KOUKAL
Jiri MAGAL
Canada 2010 Vancouver Cross Country Skiing Cross Country Skiing Men's 4x10km relay
3rd Czech Republic Czech Republic Martina SABLIKOVA Canada 2010 Vancouver Speed skating Speed skating Women's 1500m
1st Czech Republic Czech Republic Barbora SPOTAKOVA Great Britain 2012 London Athletics Athletics Women's javelin throw
1st Czech Republic Czech Republic Jaroslav KULHAVY Great Britain 2012 London Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Men's cross-country
1st Czech Republic Czech Republic David SVOBODA Great Britain 2012 London Modern Pentathlon Modern Pentathlon Men's individual competition
1st Czech Republic Czech Republic Mirka KNAPKOVA Great Britain 2012 London Rowing Rowing Women's single sculls (1x)
2nd Czech Republic Czech Republic Vavrinec HRADILEK Great Britain 2012 London Canoe Slalom Canoe Slalom Men's K-1 (kayak single)
2nd Czech Republic Czech Republic Ondrej SYNEK Great Britain 2012 London Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
2nd Czech Republic Czech Republic Andrea HLAVACKOVA
Lucie HRADECKA
Great Britain 2012 London Tennis Tennis Women's doubles
3rd Czech Republic Czech Republic Vitezslav Vesely Great Britain 2012 London Athletics Athletics Men's javelin throw
3rd Czech Republic Czech Republic Zuzana HEJNOVA Great Britain 2012 London Athletics Athletics Women's 400m hurdles
3rd Czech Republic Czech Republic Lukas TREFIL
Josef DOSTAL
Daniel HAVEL
Jan STERBA
Great Britain 2012 London Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-4 1000m (kayak four)
3rd Czech Republic Czech Republic Adela SYKOROVA Great Britain 2012 London Shooting Shooting Women's 50m rifle 3 positions
1st Czech Republic Czech Republic Eva SAMKOVA Russian Federation 2014 Sochi Snowboard Snowboard Women's Snowboard Cross
1st Czech Republic Czech Republic Martina SABLIKOVA Russian Federation 2014 Sochi Speed skating Speed skating Women's 5000m
2nd Czech Republic Czech Republic Ondrej MORAVEC Russian Federation 2014 Sochi Biathlon Biathlon Men's 12.5km pursuit
2nd Czech Republic Czech Republic Gabriela SOUKALOVA Russian Federation 2014 Sochi Biathlon Biathlon Women's 12.5km mass start
2nd Czech Republic Czech Republic Veronika VITKOVA
Gabriela SOUKALOVA
Jaroslav SOUKUP
Ondrej MORAVEC
Russian Federation 2014 Sochi Biathlon Biathlon Mixed Relay mix
2nd Czech Republic Czech Republic Martina SABLIKOVA Russian Federation 2014 Sochi Speed skating Speed skating Women's 3000m
3rd Czech Republic Czech Republic Jaroslav SOUKUP Russian Federation 2014 Sochi Biathlon Biathlon Men's 10km sprint
3rd Czech Republic Czech Republic Ondrej MORAVEC Russian Federation 2014 Sochi Biathlon Biathlon Men's 15km mass start
3rd Czech Republic Czech Republic Eva Puskarčíková
Jitka Landová
Gabriela Soukalová
Veronika Vítková
Russian Federation 2014 Sochi Biathlon Biathlon Women's 4x6km relay
1st Czech Republic Czech Republic KRPALEK Lukas Brazil 2016 Rio de Janeiro Judo Judo Men's 90 - 100kg (half-heavyweight)
2nd Czech Republic Czech Republic DOSTAL Josef Brazil 2016 Rio de Janeiro Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-1 1000m (kayak single)
2nd Czech Republic Czech Republic KULHAVY Jaroslav Brazil 2016 Rio de Janeiro Cycling Mountain Bike Cycling Mountain Bike Men's cross-country
3rd Czech Republic Czech Republic SPOTAKOVA Barbora Brazil 2016 Rio de Janeiro Athletics Athletics Women's javelin throw
3rd Czech Republic Czech Republic PRSKAVEC Jiri Brazil 2016 Rio de Janeiro Canoe Slalom Canoe Slalom Men's K-1 (kayak single)
3rd Czech Republic Czech Republic Czech Republic Brazil 2016 Rio de Janeiro Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-4 1000m (kayak four)
3rd Czech Republic Czech Republic SYNEK Ondrej Brazil 2016 Rio de Janeiro Rowing Rowing Men's single sculls (1x)
3rd Czech Republic Czech Republic KVITOVA Petra Brazil 2016 Rio de Janeiro Tennis Tennis Women's singles
3rd Czech Republic Czech Republic Strycova
Safarova
Brazil 2016 Rio de Janeiro Tennis Tennis Women's doubles
3rd Czech Republic Czech Republic Stepanek
Hradecka
Brazil 2016 Rio de Janeiro Tennis Tennis Mixed mixed doubles
1st Czech Republic Czech Republic Ester LEDECKA Korea Republic 2018 Pyeongchang Alpine Skiing Alpine Skiing Women's super-G
1st Czech Republic Czech Republic Ester LEDECKA Korea Republic 2018 Pyeongchang Snowboard Snowboard Women's Giant parallel slalom
2nd Czech Republic Czech Republic Michal KRCMAR Korea Republic 2018 Pyeongchang Biathlon Biathlon Men's 10km sprint
2nd Czech Republic Czech Republic Martina SABLIKOVA Korea Republic 2018 Pyeongchang Speed skating Speed skating Women's 5000m
3rd Czech Republic Czech Republic Veronika VITKOVA Korea Republic 2018 Pyeongchang Biathlon Biathlon Women's 7.5km sprint
3rd Czech Republic Czech Republic Eva SAMKOVA Korea Republic 2018 Pyeongchang Snowboard Snowboard Women's Snowboard Cross
3rd Czech Republic Czech Republic Karolina ERBANOVA Korea Republic 2018 Pyeongchang Speed skating Speed skating Women's 500m
1st Czech Republic Czech Republic PRSKAVEC Jiri Japan 2021 Tokyo Canoe Slalom Canoe Slalom Men's K-1 (kayak single)
1st Czech Republic Czech Republic KRPALEK Lukas Japan 2021 Tokyo Judo Judo Men's + 100kg (heavyweight)
1st Czech Republic Czech Republic LIPTAK Jiri Japan 2021 Tokyo Shooting Shooting Men's Trap
1st Czech Republic Czech Republic SINIAKOVA Katerina
KREJCIKOVA Barbora
Japan 2021 Tokyo Tennis Tennis Women's doubles
2nd Czech Republic Czech Republic VADLEJCH Jakub Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Men's javelin throw
2nd Czech Republic Czech Republic ROHAN Lukas Japan 2021 Tokyo Canoe Slalom Canoe Slalom Men's C-1 (canoe single)
2nd Czech Republic Czech Republic KOSTELECKY David Japan 2021 Tokyo Shooting Shooting Men's Trap
2nd Czech Republic Czech Republic VONDROUSOVA Marketa Japan 2021 Tokyo Tennis Tennis Women's singles
3rd Czech Republic Czech Republic VESELY Vitezslav Japan 2021 Tokyo Athletics Athletics Men's javelin throw
3rd Czech Republic Czech Republic SLOUF Radek
DOSTAL Josef
Japan 2021 Tokyo Canoe Sprint Canoe Sprint Men's K-2 1000m (kayak double)
3rd Czech Republic Czech Republic CHOUPENITCH Alexander Japan 2021 Tokyo Fencing Fencing Men's foil individual
1st Czech Republic Czech Republic LEDECKA Ester China 2022 Beijing Snowboard Snowboard Women's Giant parallel slalom
3rd Czech Republic Czech Republic SABLIKOVA Martina China 2022 Beijing Speed skating Speed skating Women's 5000m
101 Total