Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
China 2022 Beijing 109 109 109 327
Total 109 109 109 327

China 2022 Beijing

Alpine Skiing Alpine Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's Alpine combined Austria Austria STROLZ Johannes Norway Norway KILDE Aleksander Aamodt Canada Canada CRAWFORD James
Men's slalom France France NOEL Clement Austria Austria STROLZ Johannes Norway Norway FOSS-SOLEVAAG Sebastian
Men's giant slalom Switzerland Switzerland ODERMATT Marco Slovenia Slovenia KRANJEC Zan France France FAIVRE Mathieu
Men's super-G Austria Austria MAYER Matthias United States United States COCHRAN-SIEGLE Ryan Norway Norway KILDE Aleksander Aamodt
Men's downhill Switzerland Switzerland FEUZ Beat France France CLAREY Johan Austria Austria MAYER Matthias
Women's Alpine combined Switzerland Switzerland GISIN Michelle Switzerland Switzerland HOLDENER Wendy Italy Italy BRIGNONE Federica
Women's slalom Slovakia Slovakia VLHOVA Petra Austria Austria LIENSBERGER Katharina Switzerland Switzerland HOLDENER Wendy
Women's giant slalom Sweden Sweden HECTOR Sara Italy Italy BRIGNONE Federica Switzerland Switzerland GUT-BEHRAMI Lara
Women's super-G Switzerland Switzerland GUT-BEHRAMI Lara Austria Austria PUCHNER Mirjam Switzerland Switzerland GISIN Michelle
Women's downhill Switzerland Switzerland SUTER Corinne Italy Italy GOGGIA Sofia Italy Italy DELAGO Nadia
Mixed team Austria Austria LIENSBERGER Katharina
BRENNSTEINER Stefan
STROLZ Johannes
HUBER Katharina
TRUPPE Katharina
MATT Michael
Germany Germany DUERR Lena
SCHMID Alexander
AICHER Emma
RAUCHFUSS Julian
STRASSER Linus
Norway Norway HOLTMANN Mina Fuerst
TVIBERG Maria Therese
STJERNESUND Thea Louise
SOLHEIM Fabian Wilkens
HAUGAN Timon
WINDINGSTAD Rasmus
Total 11 11 11
Biathlon Biathlon
Event 1st 2nd 3rd
Men's 10km sprint Norway Norway BOE Johannes Thingnes France France FILLON MAILLET Quentin Norway Norway BOE Tarjei
Men's 12.5km pursuit France France FILLON MAILLET Quentin Norway Norway BOE Tarjei Olympic Athletes from Russia / ROC ROC LATYPOV Eduard
Men's 20km individual France France FILLON MAILLET Quentin Belarus Belarus SMOLSKI Anton Norway Norway BOE Johannes Thingnes
Men's 15km mass start Norway Norway BOE Johannes Thingnes Sweden Sweden PONSILUOMA Martin Norway Norway CHRISTIANSEN Vetle Sjaastad
Men's 4x7.5km relay Norway Norway BOE Tarjei
CHRISTIANSEN Vetle Sjaastad
LAEGREID Sturla Holm
BOE Johannes Thingnes
France France JACQUELIN Emilien
FILLON MAILLET Quentin
CLAUDE Fabien
DESTHIEUX Simon
Olympic Athletes from Russia / ROC ROC LOGINOV Alexander
LATYPOV Eduard
KHALILI Said Karimulla
TSVETKOV Maxim
Women's 7.5km sprint Norway Norway ROEISELAND Marte Olsbu Sweden Sweden OEBERG Elvira Italy Italy WIERER Dorothea
Women's 10km pursuit Norway Norway ROEISELAND Marte Olsbu Sweden Sweden OEBERG Elvira Norway Norway ECKHOFF Tiril
Women's 15km individual Germany Germany HERRMANN Denise France France CHEVALIER-BOUCHET Anais Norway Norway ROEISELAND Marte Olsbu
Women's 12.5km mass start France France BRAISAZ-BOUCHET Justine Norway Norway ECKHOFF Tiril Norway Norway ROEISELAND Marte Olsbu
Women's 4x6km relay Sweden Sweden OEBERG Hanna
PERSSON Linn
OEBERG Elvira
BRORSSON Mona
Olympic Athletes from Russia / ROC ROC KAZAKEVICH Irina
MIRONOVA Svetlana
REZTSOVA Kristina
NIGMATULLINA Uliana
Germany Germany VOIGT Vanessa
PREUSS Franziska
HINZ Vanessa
HERRMANN Denise
Mixed Relay mix Norway Norway ECKHOFF Tiril
BOE Johannes Thingnes
ROEISELAND Marte Olsbu
BOE Tarjei
France France SIMON Julia
FILLON MAILLET Quentin
CHEVALIER-BOUCHET Anais
JACQUELIN Emilien
Olympic Athletes from Russia / ROC ROC REZTSOVA Kristina
LATYPOV Eduard
NIGMATULLINA Uliana
LOGINOV Alexander
Total 11 11 11
Bobsleigh Bobsleigh
Event 1st 2nd 3rd
Men's two-man Germany Germany MARGIS Thorsten
FRIEDRICH Francesco
Germany Germany LOCHNER Johannes
BAUER Florian
Germany Germany SOMMER Matthias
HAFER Christoph
Men's four-man Germany Germany FRIEDRICH Francesco
SCHUELLER Alexander
BAUER Candy
MARGIS Thorsten
Germany Germany LOCHNER Johannes
WEBER Christopher
BAUER Florian
RASP Christian
Canada Canada KRIPPS Justin
STONES Cam
COAKWELL Benjamin
SOMMER Ryan
Women's monobob United States United States HUMPHRIES Kaillie United States United States MEYERS TAYLOR Elana Canada Canada de BRUIN Christine
Women's two-woman Germany Germany LEVI Deborah
NOLTE Laura
Germany Germany BURGHARDT Alexandra
JAMANKA Mariama
United States United States HOFFMAN Sylvia
MEYERS TAYLOR Elana
Total 4 4 4
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's sprint 1.5km Norway Norway KLAEBO Johannes Hoesflot Italy Italy PELLEGRINO Federico Olympic Athletes from Russia / ROC ROC TERENTEV Alexander
Men's Combined 15km + 15km mass start Olympic Athletes from Russia / ROC ROC BOLSHUNOV Alexander Olympic Athletes from Russia / ROC ROC SPITSOV Denis Finland Finland NISKANEN Iivo
Men's 15km Finland Finland NISKANEN Iivo Olympic Athletes from Russia / ROC ROC BOLSHUNOV Alexander Norway Norway KLAEBO Johannes Hoesflot
Men's 50km mass start Olympic Athletes from Russia / ROC ROC BOLSHUNOV Alexander Olympic Athletes from Russia / ROC ROC YAKIMUSHKIN Ivan Norway Norway KRUEGER Simen Hegstad
Men's Team Sprint Norway Norway VALNES Erik
KLAEBO Johannes Hoesflot
Finland Finland NISKANEN Iivo
MAKI Joni
Olympic Athletes from Russia / ROC ROC BOLSHUNOV Alexander
TERENTEV Alexander
Men's 4x10km relay Olympic Athletes from Russia / ROC ROC USTIUGOV Sergey
BOLSHUNOV Alexander
CHERVOTKIN Alexey
SPITSOV Denis
Norway Norway GOLBERG Paal
KLAEBO Johannes Hoesflot
IVERSEN Emil
HOLUND Hans Christer
France France LAPALUS Hugo
MANIFICAT Maurice
JOUVE Richard
PARISSE Clement
Women's sprint 1.5km Sweden Sweden SUNDLING Jonna Sweden Sweden DAHLQVIST Maja United States United States DIGGINS Jessie
Women's Combined 7.5km + 7.5km mass start Norway Norway JOHAUG Therese Olympic Athletes from Russia / ROC ROC NEPRYAEVA Natalia Austria Austria STADLOBER Teresa
Women's 10km Norway Norway JOHAUG Therese Finland Finland NISKANEN Kerttu Finland Finland PARMAKOSKI Krista
Women's 30km mass start Norway Norway JOHAUG Therese United States United States DIGGINS Jessie Finland Finland NISKANEN Kerttu
Women's Team Sprint Germany Germany HENNIG Katharina
CARL Victoria
Sweden Sweden DAHLQVIST Maja
SUNDLING Jonna
Olympic Athletes from Russia / ROC ROC STUPAK Yulia
NEPRYAEVA Natalia
Women's 4x5km relay Olympic Athletes from Russia / ROC ROC STUPAK Yulia
SORINA Tatiana
NEPRYAEVA Natalia
STEPANOVA Veronika
Germany Germany SAUERBREY Katherine
CARL Victoria
HENNIG Katharina
KREHL Sofie
Sweden Sweden DAHLQVIST Maja
KARLSSON Frida
ANDERSSON Ebba
SUNDLING Jonna
Total 12 12 12
Curling Curling
Event 1st 2nd 3rd
Men's curling Sweden Sweden EDIN Niklas
MAGNUSSON Daniel
WRANAA Rasmus
ERIKSSON Oskar
SUNDGREN Christoffer
Great Britain Great Britain LAMMIE Bobby
MOUAT Bruce
HARDIE Grant
McMILLAN Hammy
WHYTE Ross
Canada Canada GALLANT Brett
KENNEDY Marc
WALKER Geoff
GUSHUE Brad
NICHOLS Mark
Women's curling Great Britain Great Britain DUFF Hailey
SMITH Mili
DODDS Jennifer
MUIRHEAD Eve
WRIGHT Vicky
Japan Japan FUJISAWA Satsuki
SUZUKI Yumi
YOSHIDA Yurika
ISHIZAKI Kotomi
YOSHIDA Chinami
Sweden Sweden HELDIN Johanna
MABERGS Sofia
HASSELBORG Anna
KNOCHENHAUER Agnes
McMANUS Sara
Mixed Doubles Italy Italy MOSANER Amos
CONSTANTINI Stefania
Norway Norway NEDREGOTTEN Magnus
SKASLIEN Kristin
Sweden Sweden ERIKSSON Oskar
DE VAL Almida
Total 3 3 3
Figure skating Figure skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual United States United States CHEN Nathan Japan Japan KAGIYAMA Yuma Japan Japan UNO Shoma
Women's individual Olympic Athletes from Russia / ROC ROC SHCHERBAKOVA Anna Olympic Athletes from Russia / ROC ROC TRUSOVA Alexandra Japan Japan SAKAMOTO Kaori
Mixed pairs China China HAN Cong
SUI Wenjing
Olympic Athletes from Russia / ROC ROC MOROZOV Vladimir
TARASOVA Evgenia
Olympic Athletes from Russia / ROC ROC GALLIAMOV Aleksandr
MISHINA Anastasia
Mixed ice dancing France France CIZERON Guillaume
PAPADAKIS Gabriella
Olympic Athletes from Russia / ROC ROC KATSALAPOV Nikita
SINITSINA Victoria
United States United States DONOHUE Zachary
HUBBELL Madison
Mixed team Olympic Athletes from Russia / ROC ROC KATSALAPOV Nikita
MISHINA Anastasia
VALIEVA Kamila
GALLIAMOV Aleksandr
KONDRATIUK Mark
SINITSINA Victoria
United States United States CHEN Karen
CHOCK Madison
FRAZIER Brandon
KNIERIM Alexa
BATES Evan
CHEN Nathan
DONOHUE Zachary
HUBBELL Madison
ZHOU Vincent
Japan Japan HIGUCHI Wakaba
KIHARA Ryuichi
KOMATSUBARA Misato
SAKAMOTO Kaori
KAGIYAMA Yuma
KOLETO Tim
MIURA Riku
UNO Shoma
Total 5 5 5
Freestyle Skiing Freestyle Skiing
Event 1st 2nd 3rd
Men's aerials China China QI Guangpu Ukraine Ukraine ABRAMENKO Oleksandr Olympic Athletes from Russia / ROC ROC BUROV Ilia
Men's Big air Norway Norway RUUD Birk United States United States STEVENSON Colby Sweden Sweden HARLAUT Henrik
Men's moguls Sweden Sweden WALLBERG Walter Canada Canada KINGSBURY Mikael Japan Japan HORISHIMA Ikuma
Men's Ski Cross Switzerland Switzerland REGEZ Ryan Switzerland Switzerland FIVA Alex Olympic Athletes from Russia / ROC ROC RIDZIK Sergey
Men's Halfpipe New Zealand New Zealand PORTEOUS Nico United States United States WISE David United States United States FERREIRA Alex
Men's Slopestyle United States United States HALL Alexander United States United States GOEPPER Nicholas Sweden Sweden TJADER Jesper
Women's aerials China China XU Mengtao Belarus Belarus HUSKOVA Hanna United States United States NICK Megan
Women's Big air China China GU Ailing Eileen France France LEDEUX Tess Switzerland Switzerland GREMAUD Mathilde
Women's moguls Australia Australia ANTHONY Jakara United States United States KAUF Jaelin Olympic Athletes from Russia / ROC ROC SMIRNOVA Anastasiia
Women's Ski Cross Sweden Sweden NAESLUND Sandra Canada Canada THOMPSON Marielle Germany Germany MAIER Daniela
Women's Halfpipe China China GU Ailing Eileen Canada Canada SHARPE Cassie Canada Canada KARKER Rachael
Women's Slopestyle Switzerland Switzerland GREMAUD Mathilde China China GU Ailing Eileen Estonia Estonia SILDARU Kelly
Mixed Aerials Team United States United States LILLIS Christopher
CALDWELL Ashley
SCHOENEFELD Justin
China China XU Mengtao
QI Guangpu
JIA Zongyang
Canada Canada FONTAINE Miha
THENAULT Marion
IRVING Lewis
Total 13 13 13
Ice Hockey Ice Hockey
Event 1st 2nd 3rd
Men's ice hockey Finland Finland LEHTONEN Mikko
MAENALANEN Saku
NATTINEN Joonas
OJAMAKI Niko
PAKARINEN Iiro
POKKA Ville
SATERI Harri
VATANEN Sami
AALTONEN Miro
BJORNINEN Hannes
FRIMAN Niklas
HARTIKAINEN Teemu
KEMILAINEN Valtteri
LINDBOHM Petteri
MANNINEN Sakari
OHTAMAA Atte
OLKINUORA Jussi
PESONEN Harri
RAJALA Toni
TUOHIMAA Frans
ANTTILA Marko
FILPPULA Valtteri
GRANLUND Markus
HIETANEN Juuso
KOMAROV Leo
Olympic Athletes from Russia / ROC ROC BILYALOV Timur
FEDOTOV Ivan
GRIGORENKO Mikhail
GUSEV Nikita
KAYUMOV Artur
NESTEROV Nikita
PLOTNIKOV Sergei
SEMYONOV Kirill
SHIPACHYOV Vadim
TELEGIN Sergei
VOINOV Vyacheslav
YAKOVLEV Yegor
ANDRONOV Sergei
CHIBISOV Andrei
GALIEV Stanislav
GRITSYUK Arseni
KARNAUKHOV Pavel
MINULIN Artyom
NIKISHIN Alexander
SAMONOV Alexander
SHARIPZYANOV Damir
SLEPYSHEV Anton
TKACHYOV Vladimir
VORONKOV Dmitri
YELESIN Alexander
Slovakia Slovakia HUDACEK Libor
KELEMEN Milos
KONRAD Branislav
MARINCIN Martin
POSPISIL Kristian
ROMAN Milos
RYBAR Patrik
TAKAC Samuel
ZUZIN Peter
CAJKOVSKY Michal
CERESNAK Peter
DANO Marko
HOLESINSKY Adrian
HRIVIK Marek
JURCO Tomas
KNAZKO Samuel
KRISTOF Michal
NEMEC Simon
REGENDA Pavol
ROSANDIC Mislav
SLAFKOVSKY Juraj
TOMEK Matej
CEHLARIK Peter
DALOGA Marek
GERNAT Martin
Women's ice hockey Canada Canada BELL Ashton
CLARK Emily
DESBIENS Ann-Renee
FILLIER Sarah
JOHNSTON Rebecca
MALTAIS Emma
NURSE Sarah
RATTRAY Jamie Lee
SHELTON Ella
STACEY Laura
TURNBULL Blayre
AMBROSE Erin
CAMPBELL Kristen
DAOUST Melodie
FAST Renata
JENNER Brianne
LAROCQUE Jocelyne
MASCHMEYER Emerance
POULIN Marie-Philip
SAULNIER Jill
SPOONER Natalie
THOMPSON Claire
ZANDEE-HART Micah
United States United States COMPHER Jesse
DECKER Brianna
HARMON Savannah
HENSLEY Nicole
KESSEL Amanda
MURPHY Abbey
ROONEY Maddie
SCAMURRA Hayley
ZUMWINKLE Grace
BARNES Cayla
BRANDT Hannah
CARPENTER Alex
CAVALLINI Alex
COYNE SCHOFIELD Kendall
DUNNE Jincy
HARVEY Caroline
KELLER Megan
KNIGHT Hilary
PANNEK Kelly
ROQUE Abby
STECKLEIN Lee
BOZEK Megan
CAMERANESI Dani
Finland Finland HIIRIKOSKI Jenni
KARJALAINEN Sini
KEISALA Anni
LIIKALA Julia
NIEMINEN Petra
NYLUND Jenniina
RANTALA Sanni
SUNDELIN Sofianna
TULUS Noora
VAINIKKA Viivi
VESA Emilia
HAKALA Sanni
HOLOPAINEN Elisa
KARVINEN Michelle
LAITINEN Nelli
MAKINEN Eveliina
NISKANEN Tanja
RAISANEN Meeri
SAVOLAINEN Ronja
TAPANI Susanna
TUOMINEN Minnamari
VANHANEN Sanni
VIITASUO Ella
Total 2 2 2
Luge Luge
Event 1st 2nd 3rd
Men's singles Germany Germany LUDWIG Johannes Austria Austria KINDL Wolfgang Italy Italy FISCHNALLER Dominik
Women's singles Germany Germany GEISENBERGER Natalie Germany Germany BERREITER Anna Olympic Athletes from Russia / ROC ROC IVANOVA Tatyana
Mixed doubles Germany Germany WENDL Tobias
ARLT Tobias
Germany Germany EGGERT Toni
BENECKEN Sascha
Austria Austria STEU Thomas
KOLLER Lorenz
Mixed team relay Germany Germany ARLT Tobias
WENDL Tobias
GEISENBERGER Natalie
LUDWIG Johannes
Austria Austria KINDL Wolfgang
STEU Thomas
EGLE Madeleine
KOLLER Lorenz
Latvia Latvia APARJODS Kristers
PLUME Roberts
TIRUMA Eliza
BOTS Martins
Total 4 4 4
Nordic Combined Nordic Combined
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual Germany Germany GEIGER Vinzenz Norway Norway GRAABAK Joergen Austria Austria GREIDERER Lukas
Men's Large Hill individual Norway Norway GRAABAK Joergen Norway Norway OFTEBRO Jens Luraas Japan Japan WATABE Akito
Men's team Norway Norway GRAABAK Joergen
BJOERNSTAD Espen
OFTEBRO Jens Luraas
ANDERSEN Espen
Germany Germany FAISST Manuel
GEIGER Vinzenz
FRENZEL Eric
SCHMID Julian
Japan Japan WATABE Akito
NAGAI Hideaki
WATABE Yoshito
YAMAMOTO Ryota
Total 3 3 3
Short Track Speed Skating Short Track Speed Skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's 500m Hungary Hungary LIU Shaoang Olympic Athletes from Russia / ROC ROC IVLIEV Konstantin Canada Canada DUBOIS Steven
Men's 1000m China China REN Ziwei China China LI Wenlong Hungary Hungary LIU Shaoang
Men's 1500m Korea Republic Korea Republic HWANG Daeheon Canada Canada DUBOIS Steven Olympic Athletes from Russia / ROC ROC ELISTRATOV Semen
Men's 5000m relay Canada Canada PIERRE-GILLES Jordan
DION Pascal
HAMELIN Charles
DUBOIS Steven
LAOUN Maxime
Korea Republic Korea Republic KIM Dongwook
LEE Juneseo
HWANG Daeheon
KWAK Yoongy
PARK Janghyuk
Italy Italy CASSINELLI Andrea
DOTTI Tommaso
CONFORTOLA Yuri
SIGHEL Pietro
Women's 500m Italy Italy FONTANA Arianna Netherlands Netherlands SCHULTING Suzanne Canada Canada BOUTIN Kim
Women's 1000m Netherlands Netherlands SCHULTING Suzanne Korea Republic Korea Republic CHOI Minjeong Belgium Belgium DESMET Hanne
Women's 1500m Korea Republic Korea Republic CHOI Minjeong Italy Italy FONTANA Arianna Netherlands Netherlands SCHULTING Suzanne
Women's 3000m relay Netherlands Netherlands POUTSMA Selma
van KERKHOF Yara
SCHULTING Suzanne
VELZEBOER Xandra
Korea Republic Korea Republic CHOI Minjeong
LEE Yubin
SEO Whimin
KIM A Lang
China China ZHANG Yuting
QU Chunyu
HAN Yutong
ZHANG Chutong
FAN Kexin
Mixed 2000m relay China China FAN Kexin
REN Ziwei
QU Chunyu
WU Dajing
ZHANG Yuting
Italy Italy FONTANA Arianna
VALCEPINA Martina
CASSINELLI Andrea
SIGHEL Pietro
CONFORTOLA Yuri
VALCEPINA Arianna
Hungary Hungary LIU Shaoang
JASZAPATI Petra
KRUEGER John-Henry
LIU Shaolin Sandor
KONYA Zsofia
Total 9 9 9
Skeleton Skeleton
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual Germany Germany GROTHEER Christopher Germany Germany JUNGK Axel China China YAN Wengang
Women's individual Germany Germany NEISE Hannah Australia Australia NARRACOTT Jaclyn Netherlands Netherlands BOS Kimberley
Total 2 2 2
Ski Jumping Ski Jumping
Event 1st 2nd 3rd
Men's Normal Hill individual Japan Japan KOBAYASHI Ryoyu Austria Austria FETTNER Manuel Poland Poland KUBACKI Dawid
Men's Large Hill individual Norway Norway LINDVIK Marius Japan Japan KOBAYASHI Ryoyu Germany Germany GEIGER Karl
Men's Large Hill team Austria Austria FETTNER Manuel
HUBER Daniel
HOERL Jan
KRAFT Stefan
Slovenia Slovenia KOS Lovro
PREVC Peter
PREVC Cene
ZAJC Timi
Germany Germany EISENBICHLER Markus
LEYHE Stephan
GEIGER Karl
SCHMID Constantin
Women's Normal Hill individual Slovenia Slovenia BOGATAJ Ursa Germany Germany ALTHAUS Katharina Slovenia Slovenia KRIZNAR Nika
Mixed Normal Hill team Slovenia Slovenia KRIZNAR Nika
ZAJC Timi
BOGATAJ Ursa
PREVC Peter
Olympic Athletes from Russia / ROC ROC KLIMOV Evgeniy
SADREEV Danil
AVVAKUMOVA Irina
MAKHINIA Irma
Canada Canada LOUTITT Alexandria
STRATE Abigail
BOYD-CLOWES Mackenzie
SOUKUP Matthew
Total 5 5 5
Snowboard Snowboard
Event 1st 2nd 3rd
Men's Giant parallel slalom Austria Austria KARL Benjamin Slovenia Slovenia MASTNAK Tim Olympic Athletes from Russia / ROC ROC WILD Victor
Men's Half-pipe Japan Japan HIRANO Ayumu Australia Australia JAMES Scotty Switzerland Switzerland SCHERRER Jan
Men's Slopestyle Canada Canada PARROT Max China China SU Yiming Canada Canada McMORRIS Mark
Men's Snowboard Cross Austria Austria HAEMMERLE Alessandro Canada Canada GRONDIN Eliot Italy Italy VISINTIN Omar
Men's Big air China China SU Yiming Norway Norway ROISLAND Mons Canada Canada PARROT Max
Women's Giant parallel slalom Czech Republic Czech Republic LEDECKA Ester Austria Austria ULBING Daniela Slovenia Slovenia KOTNIK Gloria
Women's Half-pipe United States United States KIM Chloe Spain Spain CASTELLET Queralt Japan Japan TOMITA Sena
Women's Slopestyle New Zealand New Zealand SADOWSKI SYNNOTT Zoi United States United States MARINO Julia Australia Australia COADY Tess
Women's Snowboard Cross United States United States JACOBELLIS Lindsey France France TRESPEUCH Chloe Canada Canada ODINE Meryeta
Women's Big air Austria Austria GASSER Anna New Zealand New Zealand SADOWSKI SYNNOTT Zoi Japan Japan MURASE Kokomo
Mixed Team Snowboard Cross United States United States BAUMGARTNER Nick
JACOBELLIS Lindsey
Italy Italy VISINTIN Omar
MOIOLI Michela
Canada Canada GRONDIN Eliot
ODINE Meryeta
Total 11 11 11
Speed skating Speed skating
Event 1st 2nd 3rd
Men's 500m China China GAO Tingyu Korea Republic Korea Republic CHA Min Kyu Japan Japan MORISHIGE Wataru
Men's 1000m Netherlands Netherlands KROL Thomas Canada Canada DUBREUIL Laurent Norway Norway LORENTZEN Haavard Holmefjord
Men's 1500m Netherlands Netherlands NUIS Kjeld Netherlands Netherlands KROL Thomas Korea Republic Korea Republic KIM Minseok
Men's 5000m Sweden Sweden van der POEL Nils Netherlands Netherlands ROEST Patrick Norway Norway ENGEBRAATEN Hallgeir
Men's 10000m Sweden Sweden van der POEL Nils Netherlands Netherlands ROEST Patrick Italy Italy GHIOTTO Davide
Men's Team pursuit Norway Norway ENGEBRAATEN Hallgeir
PEDERSEN Sverre Lunde
KONGSHAUG Peder
Olympic Athletes from Russia / ROC ROC TROFIMOV Sergei
ALDOSHKIN Daniil
ZAKHAROV Ruslan
United States United States CEPURAN Ethan
LEHMAN Emery
DAWSON Casey
MANTIA Joey
Men's Mass start Belgium Belgium SWINGS Bart Korea Republic Korea Republic CHUNG Jae Won Korea Republic Korea Republic LEE Seung Hoon
Women's 500m United States United States JACKSON Erin Japan Japan TAKAGI Miho Olympic Athletes from Russia / ROC ROC GOLIKOVA Angelina
Women's 1000m Japan Japan TAKAGI Miho Netherlands Netherlands LEERDAM Jutta United States United States BOWE Brittany
Women's 1500m Netherlands Netherlands WUST Ireen Japan Japan TAKAGI Miho Netherlands Netherlands de JONG Antoinette
Women's 3000m Netherlands Netherlands SCHOUTEN Irene Italy Italy LOLLOBRIGIDA Francesca Canada Canada WEIDEMANN Isabelle
Women's 5000m Netherlands Netherlands SCHOUTEN Irene Canada Canada WEIDEMANN Isabelle Czech Republic Czech Republic SABLIKOVA Martina
Women's Team pursuit Canada Canada BLONDIN Ivanie
WEIDEMANN Isabelle
MALTAIS Valerie
Japan Japan TAKAGI Miho
SATO Ayano
TAKAGI Nana
Netherlands Netherlands de JONG Antoinette
SCHOUTEN Irene
GROENEWOUD Marijke
WUST Ireen
Women's Mass start Netherlands Netherlands SCHOUTEN Irene Canada Canada BLONDIN Ivanie Italy Italy LOLLOBRIGIDA Francesca
Total 14 14 14
Games total 109 109 109