Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Sweden 1912 Stockholm 103 104 103 310
Total 103 104 103 310

Sweden 1912 Stockholm

Athletics Athletics
Event 1st 2nd 3rd
Men's 100m United States United States Ralph CRAIG United States United States I. Alvah MEYER United States United States Donald LIPPINCOTT
Men's 200m United States United States Ralph CRAIG United States United States Donald LIPPINCOTT Great Britain Great Britain William APPLEGARTH
Men's 400m United States United States Charles Decker REIDPATH Germany Germany Hans BRAUN United States United States Edward F. LINDBERG
Men's 800m United States United States James Edwin MEREDITH United States United States Melvin SHEPPARD United States United States Ira Nelson DAVENPORT
Men's 1500m Great Britain Great Britain Arnold JACKSON United States United States Abel KIVIAT United States United States Norman TABER
Men's 5000m Finland Finland Hannes KOLEHMAINEN France France Jean BOUIN Great Britain Great Britain George William HUTSON
Men's 10000m Finland Finland Hannes KOLEHMAINEN United States United States Lewis TEWANINA Finland Finland Albin Oskar STENROOS
Men's marathon South Africa South Africa Kennedy Kane MCARTHUR South Africa South Africa Christian W. GITSHAM United States United States Gaston STROBINO
Men's 110m hurdles United States United States Frederick KELLY United States United States James WENDELL United States United States Martin HAWKINS
Men's 10000m walk Canada Canada George GOULDING Great Britain Great Britain Ernest WEBB Italy Italy Fernando ALTIMANI
Men's 4x100m relay Great Britain Great Britain David Henry JACOBS
Victor Henry Augustus D'ARCY
Henry Maitland MACKINTOSH
William APPLEGARTH
Sweden Sweden Knut LINDBERG
Karl August LUTHER
Ivan MÖLLER
Ture PERSSON
--
Men's 4x400m relay United States United States Melvin SHEPPARD
James Edwin MEREDITH
Edward F. LINDBERG
Charles Decker REIDPATH
France France Charles Louis LELONG
Charles Alexandre Casimir POULENARD
Robert SCHURRER
Pierre FAILLIOT
Great Britain Great Britain Cyril Norman SEEDHOUSE
Ernest John HENLEY
George NICOL
James Tindal SOUTTER
Men's 3000m team United States United States Abel KIVIAT
Tell Schirnding BERNA
George V. BONHAG
Henry Louis SCOTT
Norman TABER
Sweden Sweden Bror FOCK
Thorild OHLSSON
Ernest WIDE
Nils FRYKBERG
John ZANDER
Great Britain Great Britain Cyril Henry Atwell PORTER
Frank W. MOORE
George William HUTSON
Edward OWEN
William COTTRILL
Men's cross country individual Finland Finland Hannes KOLEHMAINEN Sweden Sweden Hjalmar ANDERSSON Sweden Sweden John EKE
Men's cross country team Sweden Sweden John EKE
Hjalmar ANDERSSON
Josef TERNSTRÖM
Finland Finland Hannes KOLEHMAINEN
Albin Oskar STENROOS
Jalmari ESKOLA
Great Britain Great Britain Ernest GLOVER
Frederick Newton HIBBINS
Frederick Harkness HUMPHREYS
Men's long jump United States United States Albert Lovejoy GUTTERSON Canada Canada Calvin David BRICKER Sweden Sweden Georg ABERG
Men's long jump, standing Greece Greece Konstantinos TSICLITIRAS United States United States Platt ADAMS United States United States Benjamin W. ADAMS
Men's triple jump Sweden Sweden Gustav LINDBLOM Sweden Sweden Georg ABERG Sweden Sweden Erik ALMLÖF
Men's high jump United States United States Alma Wilfred RICHARDS Germany Germany Hans LIESCHE United States United States George Leslie HORINE
Men's high jump, standing United States United States Platt ADAMS United States United States Benjamin W. ADAMS Greece Greece Konstantinos TSICLITIRAS
Men's pole vault United States United States Harry Stoddard BABCOCK United States United States Frank Thayer NELSON Canada Canada William HAPPENNY
United States United States Marc Snowell WRIGHT Sweden Sweden Bertil UGGLA
United States United States Frank Dwyer MURPHY
Men's discus throw Finland Finland Armas Rudolf TAIPALE United States United States Richard Leslie BYRD United States United States James Henry DUNCAN
Men's discus throw, both hands Finland Finland Armas Rudolf TAIPALE Finland Finland Elmer Konstantin NIKLANDER Sweden Sweden Emil MAGNUSSON
Men's hammer throw United States United States Matthew J. MCGRATH Canada Canada Duncan GILLIS United States United States Clarence Chester CHILDS
Men's shot put United States United States Patrick MCDONALD United States United States Ralph ROSE United States United States Laurence Atwood WHITNEY
Men's shot put, both hands United States United States Ralph ROSE United States United States Patrick MCDONALD Finland Finland Elmer Konstantin NIKLANDER
Men's javelin throw Sweden Sweden Eric LEMMING Finland Finland Juho Julius SAARISTO Hungary Hungary Mor KOVACS
Men's javelin throw, both hands Finland Finland Juho Julius SAARISTO Finland Finland Väinö SIIKANIEMI Finland Finland Urho Pellervo PELTONEN
Men's pentathlon Norway Norway Ferdinand Reinhardt BIE United States United States James Joseph DONAHUE Canada Canada Frank LUKEMAN
United States United States Jim THORPE
Men's decathlon Sweden Sweden Hugo K. WIESLANDER Sweden Sweden Charles LOMBERG Sweden Sweden Gösta HOLMER
United States United States Jim THORPE
Total 32 31 31
Cycling Road Cycling Road
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual time trial South Africa South Africa Rudolph LEWIS Great Britain Great Britain Frederick Henry GRUBB United States United States Carl Otto SCHUTTE
Men's team time trial Sweden Sweden Erik FRIBORG
Axel Wilhelm PERSSON
Ragnar MALM
Algot LÖNN
Great Britain Great Britain Charles MOSS
Frederick Henry GRUBB
William Robert HAMMOND
Leonard Lewis MEREDITH
United States United States Carl Otto SCHUTTE
Albert KRUSHEL
Alvin Hjalmar LOFTES
Walter C. MARTIN
Total 2 2 2
Diving Diving
Event 1st 2nd 3rd
Men's 3m springboard Germany Germany Paul GÜNTHER Germany Germany Hans LUBER Germany Germany Kurt BEHRENS
Men's 10m platform Sweden Sweden Erik ADLERZ Germany Germany Albert ZÜRNER Sweden Sweden Gustaf BLOMGREN
Men's plain high diving Sweden Sweden Erik ADLERZ Sweden Sweden Hjalmar JOHANSSON Sweden Sweden John JANSSON
Women's 10m platform Sweden Sweden Greta JOHANSSON Sweden Sweden Lisa REGNELL Great Britain Great Britain Isabella Mary WHITE
Total 4 4 4
Equestrian Dressage Equestrian Dressage
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual Sweden Sweden Carl BONDE
EMPEROR
Sweden Sweden Gustaf-Adolf BOLTENSTERN
NEPTUN
Sweden Sweden Hans VON BLIXEN-FINECKE
MAGGIE
Total 1 1 1
Equestrian Eventing Equestrian Eventing
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual Sweden Sweden Axel NORDLANDER
LADY ARTIST
Germany Germany Friedrich Leopold Harry VON ROCHOW
IDEALIST
France France J CARIOU
COCOTTE
Mixed team Sweden Sweden Axel NORDLANDER
Ernst CASPARSSON
Nils ADLERCREUTZ
Henric HORN AF AMINNE
Germany Germany Eduard VON LÜTSCKEN
Friedrich Leopold Harry VON ROCHOW
Henrich VON MOERS
Rudolf Graf VON SCHAESBERG-TANNHEIM
United States United States Benjamin LEAR
Guy Verner HENRY
John Carter MONTGOMERY
Ephraim Foster GRAHAM
Total 2 2 2
Equestrian Jumping Equestrian Jumping
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual France France J CARIOU
MIGNON
Germany Germany Rabod Wilhelm VON KRÖCHER
DOHNA
Belgium Belgium Emmanuel DE BLOMMAERT DE SOYE
CLONMORE
Mixed team Sweden Sweden Carl Gustaf LEWENHAUPT
Gustaf KILMAN
Frederik ROSENCRANTZ
Hans VON ROSEN
MEDUSA
GATAN
DRABANT
LORD IRON
France France Michel DUFOURT D'ASTAFORT
Bernard MEYER
Albert SEIGNER
J CARIOU
AMAZONE
ALLONS-Y
COCOTTE
MIGNON
Germany Germany Wilhelm VON HOHENAU
Ernst Hubertus DELOCH
Friedrich Karl VON PREUSSEN
Sigismund FREYER
ULTIMUS
PRETTY GIRL
HUBERTUS
GIBSON BOY
Total 2 2 2
Fencing Fencing
Event 1st 2nd 3rd
Men's foil individual Italy Italy Nedo NADI Italy Italy Pietro SPECIALE Austria Austria Richard VERDERBER
Men's épée individual Belgium Belgium Paul ANSPACH Denmark Denmark Ivan Joseph Martin OSIIER Belgium Belgium Philippe LE HARDY DE BEAULIEU
Men's épée team Belgium Belgium Henri ANSPACH
Fernand DE MONTIGNY
François ROM
Victor WILLEMS
Paul ANSPACH
Robert HENNET
Jacques OCHS
Gaston C.J.M. SALMON
Great Britain Great Britain Edgar Montague AMPHLETT
John Percy BLAKE
Arthur Francis G. EVERITT
Martin Drummond HOLT
Edgar Isaac SELIGMAN
Robert Cecil MONTGOMERIE
Percival May DAWSON
Sydney MARTINEAU
Netherlands Netherlands Willem Peter Hubert VAN BLIJENBURGH
Leonardus SALOMONSON
Adrianus Egbertus Willem DE JONG
Jetze DOORMAN
George VAN ROSSEM
Men's sabre individual Hungary Hungary Jenö FUCHS Hungary Hungary Béla BEKESSY Hungary Hungary Ervin MESZAROS
Men's sabre team Hungary Hungary Jenö FUCHS
Ervin MESZAROS
Oskar GERDE
Peter TOTH
Laszlo BERTI
Deszö FÖLDES
Zoltan SCHENKER
Lajos WERKNER
Austria Austria Richard VERDERBER
Rudolf CVETKO
Andreas SUTTNER
Reinhold TRAMPLER
Otto HERSCHMANN
Friedrich GOLLING
Albert BOGEN
Netherlands Netherlands George VAN ROSSEM
Jetze DOORMAN
Hendrik Egb. Willem DE JONGH
Willem Peter Hubert VAN BLIJENBURGH
Adrianus Egbertus Willem DE JONG
Dirk SCALONGNE
Total 5 5 5
Football Football
Event 1st 2nd 3rd
Men's football Great Britain Great Britain Ivor Gordon SHARPE
Harold Adrian WALDEN
Henry Charles LITTLEWORT
Arthur BERRY
Thomas Christopher BURN
Gordon Rahere HOARE
Edward T. HANNEY
Arthur Egerton KNIGHT
Vivian John WOODWARD
James DINES
Ronald Gilchrist BREBNER
Denmark Denmark Vilhelm WOLFHAGEN
Paul Ludvig Laurits BERTH
Sophus HANSEN
Anton OLSEN
Ivar Likke SEIDELIN-NIELSEN
Charles BUCHWALD
Axel Karl PETERSEN
Niels MIDDELBOE
Hjalmar Johan CHRISTOFFERSEN
Sofus Erhard NIELSEN
Harald HANSEN
Netherlands Netherlands David WIJNVELDT
Caesar Herman TEN CATE
Jan Gualtherus VAN BREDA KOLFF
Jan VOS
Johannes Marius DE KORVER
Constant Willem FEITH
Marius Just GÖBEL
Henri Franciscus DE GROOT
Nicolaas Jan Jerome BOUVY
Dirk Nicolaas LOTSY
Nicolaas DE WOLF
Total 1 1 1
Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual all-round Italy Italy G. Alberto BRAGLIA France France B. Louis SEGURA Italy Italy Adolfo TUNESI
Men's team competition Italy Italy Luciano SAVORINI
Angelo ZORZI
Lorenzo MANGIANTE
Pietro BIANCHI
G. Alberto BRAGLIA
Serafino MAZZAROCHI
Carlo FREGOSI
Alfredo GOLLINI
Guiseppe DOMENICHELLI
Guido ROMANO
Giorgio ZAMPORI
Adolfo TUNESI
Paolo SALVI
Guido BONI
Francesco LOI
Giovanni MANGIANTE
Hungary Hungary Arpad PEDERY
Ferenc SZÜTS
Géza TULI
Ödön TERY
Jozsef BERKES
Imre GELLERT
Otto HELLMICH
Janos KORPONAI
Jenö RETI
Imre ERDÖDY
Jozsef KERESZTESSY
Lajos ARADI
Samu FOTI
Gyözö HALMOS
Istvan HERCZEG
Elemer PASZTY
Great Britain Great Britain Leonard HANSON
Charles Joseph WEST
Harry DICKASON
Edward Ernest PEPPER
Samuel John WALKER
Sidney CROSS
Reginald Hubert POTTS
Henry Arthur OBERHOLZER
Alfred William MESSENGER
Charles James LUCK
William MAC KUNE
Bernard Wallis FRANKLIN
William COWHIG
Arthur George Heron SOUTHERN
Albert Edward BETTS
Samuel HODGETTS
Charles Alfred VIGURS
John T. WHITAKER
Edward William POTTS
George James ROSS
Charles SIMMONS
Ronald Gordon MCLEAN
Herbert James DRURY
William TITT
Men's team, free system Norway Norway Frithjof SAELEN
Isak ABRAHAMSEN
Knud Leonard KNUDSEN
Alf LIE
Einar STRÖM
Hans BEYER
Tor LUND
Per Anton MATHIESEN
Öistein SCHIRMER
Hartmann BJÖRNSSON
Nils OPDAHL
Georg SELENIUS
Alfred ENGELSEN
Robert SJURSEN
Bjarne JOHNSEN
Rolf LIE
John DAHL
Jacob OPDAHL
Sigvard SIVERTSEN
Sigurd JÖRGENSEN
Nils VOSS
Gabriel THORSTENSEN
Thomas THORSTENSEN
Bjarne Viktor PETTERSEN
Petter MARTINSEN
Finland Finland Eino SAASTAMOINEN
Lauri Arvo TANNER
Väinö Edvard TIIRI
Hannes SIROLA
Klaus Unno SUOMELA
Ilmari PERNAJA
Mikko HYVÄRINEN
Arvo VARTIA
Aarne PELKONEN
Arvid RYDMAN
Eino Vilho FORSSTRÖM
Kaarlo VÄHÄMÄKI
Heikki SAMMALLAHTI
Aarne SALOVAARA
Ilmari KEINÄNEN
Kaarlo Jalmari VASAMA
Hjalmari KIVENHEIMO
Eero HYVÄRINEN
Kaarlo Väinö EKHOLM
Tauno ILMONIEMI
Karl Fredrik LUND
Denmark Denmark Christian Edvin Oluf PETERSEN
Thomas Fredrik Hannibal MÖLGAARD
Hjalmar Peter Martin JOHANSEN
Christian Marius HANSEN
Poul Preben JÖRGENSEN
Niels Knudsen PETERSEN
Axel Sigurd ANDERSEN
Rikard Hannibal Wilhelm NORDSTRÖM
Carl Julius JUUL-PETERSEN
Charles Christopher JENSEN
Hjalmart Nörregaard ANDERSEN
Hermann Johan GRIMMELMANN
Carl Immanuel KREBS
Arvor HANSEN
Halvor BIRCH
Aage Marius HANSEN
Oluf OLSEN
Christian Valdemar SVENDSEN
Lukas Frederick Christian NIELSEN
Steen Lerche OLSEN
Svend Meulengracht MADSEN
Men's team, Swedish system Sweden Sweden Yngve STIERNSPETZ
Carl-Ehrenfried CARLBERG
Nils SILFVERSKIÖLD
Nils Daniel GRANFELDT
Claës A. WERSÄLL
Carl-Erik SVENSSON
Knut E. TORELL
Karl Johan SVENSSON
Curt HARTZELL
Per Daniel BERTILSSON
John Emil SÖRENSON
Anders Boo KULLBERG
O. Edward WENNERHOLM
Sven ROSEN
Osvald HOLMBERG
Lars Daniel NORLING
David WIMAN
Bengt Rudolf NORELIUS
Carl SILFVERSTRAND
Axel NORLING
Axel Johan JANSE
Per Einar NILSSON
Sven LANDBERG
Anders HYLLANDER
Denmark Denmark Ingvald ERIKSEN
Jens Kristian JENSEN
Sören Peter CHRISTENSEN
Jens Peter Martinus LAURSEN
Hans Trier HANSEN
G. Rasmus E. HANSEN
Peder Larsen PEDERSEN
Karl KIRK
Olaf Nielsen KJEMS
Peder VILLEMOES
Poul Sörensen MARK
Hans Ejler PEDERSEN
Aksel SÖRENSEN
Sören Frederik THORBORG
George FALCHE
Sören Alfred JENSEN
Carl Otto Lauritz LARSEN
Torkild GARP
Johannes HANSEN
Olaf PEDERSEN
Valdemar JENSEN
Jens KIRKEGAARD
Kristen Möller VADGAARD
Marius Ludvig LEFEVRE
Ejnar OLSEN
Hans PEDERSEN
Martin Hansen THAU
Johannes Larsen VINTHER
Norway Norway Fritjof OLSEN
Marius ERIKSEN
Thorleif THORKILDSEN
Paul PEDERSEN
Oscar ENGELSTAD
Carl Alfred PEDERSEN
Georg BRUSTAD
Olof JACOBSEN
Thor JENSEN
Rolf ROBACK
Trygve Carlsen BOYESEN
Axel Henry HANSEN
Edvin PAULSEN
Peter HOL
Conrad CHRISTENSEN
Eugene ENGEBRETSEN
Jörgen Marius ANDERSEN
Arthur M. AMUNDSEN
Oscar OLSTAD
Olaf INGEBRETSEN
Sigurd SMEBYE
Erling JENSEN
Total 4 4 4
Modern Pentathlon Modern Pentathlon
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual competition Sweden Sweden Gosta LILLIEHOOK Sweden Sweden Gosta ASBRINK Sweden Sweden Georg DE LAVAL
Total 1 1 1
Rowing Rowing
Event 1st 2nd 3rd
Men's single sculls (1x) Great Britain Great Britain William Duthie KINNEAR Belgium Belgium Polydore VEIRMAN Canada Canada Everard Burnside BUTLER
Russian Empire Russian Empire Mikhaïl Maksimilian KUSIK
Men's four-oared shell with coxswain Germany Germany Karl LEISTER
Otto FICKEISEN
Albert ARNHEITER
Hermann WILKER
Rudolf FICKEISEN
Great Britain Great Britain Julius BERESFORD
Charles Gardner ROUGHT
Geoffrey CARR
Karl VERNON
Herbert Bruce LOGAN
Denmark Denmark Eigil CLEMMENSEN
Rasmus Peter FRANDSEN
Erik BISGAARD
Mikael SIMONSEN
Poul THYMANN
Men's coxed fours Jugriggers Denmark Denmark Jörgen Christian HANSEN
Carl Frederik PETERSEN
Ejlert Arild Emil ALLERT
Carl Martin August MÖLLER
Poul Richard HARTMAN
Sweden Sweden Ture ROSVALL
Conrad BRUNKMAN
Wilhelm WILKENS
William BRUHN-MÖLLER
Herman DAHLBÄCK
Norway Norway Reidar Durie HOLTER
Frithiof OLSTAD
Claus HÖYER
Magnus HERSETH
Olaf BJÖRNSTAD
Men's eight with coxswain (8+) Great Britain Great Britain Edgar Richard BURGESS
Leslie Graham WORMALD
James Angus GILLAN
Alister Graham KIRBY
Henry Bensley WELLS
Sidney Ernest SWANN
Ewart Douglas HORSFALL
Arthur Stanley GARTON
Philip FLEMING
Great Britain Great Britain William Lorenzo PARKER
Beaufort BURDEKIN
Arthur Frederick Reginald WIGGINS
Robert Croft BOURNE
William Guy FISON
Thomas Cunningham GILLESPIE
Frederick Archibald Hugo PITMAN
Charles William Berry LITTLEJOHN
John Drummond WALKER
Germany Germany Hans MATHIAE
Max VETTER
Max BROESKE
Willi BARTHOLOMAE
Rudolf REICHELT
Kurt RUNGE
Otto LIEBING
Fritz BARTHOLOMAE
Werner DEHN
Total 4 4 5
Sailing Sailing
Event 1st 2nd 3rd
Mixed 6m France France Amédé THUBE
Jacques THUBE
Gaston THUBE
Denmark Denmark Steen HERSCHEND
Hans MEULENGRACHT-MADSEN
Sven Bernth THOMSEN
Sweden Sweden Harald SANDBERG
Erik SANDBERG
Otto AUST
Mixed 8m Norway Norway Thoralf GLAD
Andreas Bang BRECKE
Christian Fredrik JEBE
Thomas Valentin AAS
Torleiv Schibsted CORNELIUS
Sweden Sweden Emil HENRIQUES
Nils WESTERMARK
Bengt HEYMAN
Herbert WESTERMARK
Alvar THIEL
Finland Finland Bertil TALLBERG
Arthur AHNGER
Georg WESTLING
Gunnar TALLBERG
Emil LINDH
Mixed 10m Sweden Sweden Carl Ludwig HELLSTRÖM
Harald WALLIN
Herman NYBERG
Paul ISBERG
Eric G. WALLERIUS
Humbert LUNDEN
Harry ROSENWÄRD
Filip ERICSSON
Finland Finland Harry WAHL
Waldemar BJÖRKSTEN
Bror Benedikt BRENNER
Erik LINDH
Adolf Aarne PEKKALAINEN
Jacob Karl BJÖRNSTRÖM
Allan FRANCK
Russian Empire Russian Empire Karl LINDBLOM
Ernest BRASCHE
Aleksandr RODIONOV
Filip STRAUCH
Esper Konstantinovich Beloselsky-Belozersky
Nikolaï PUSCHNITSKY
Iossif SCHOMAKER
Mixed 12m Norway Norway Halfdan HANSEN
Petter Andreas LARSEN
Christian Frederik STAIB
Carl Gustav THAULOW
Johan August ANKER
Magnus KONOW
Eilert FALCH-LUND
Arnfinn Kolbjörn HEJE
Alfred LARSEN
Nils BERTELSEN
Sweden Sweden Nils PERSSON
Richard SÄLLSTRÖM
Kurt BERGSTRÖM
Erik LINDQVIST
Sigurd KANDER
Hugo CLASON
Nils LAMBY
Dick BERGSTRÖM
Per BERGMAN
Folke JOHNSON
Finland Finland Ernest Edvard KROGIUS
Erik HARTVALL
Sigurd JUSLEN
John SILEN
Max ALFTHAN
Jarl HULLDEN
Eino SANDELIN
Total 4 4 4
Shooting Shooting
Event 1st 2nd 3rd
Men's 25m rapid fire pistol United States United States Alfred P. LANE Sweden Sweden Paul PALEN Sweden Sweden Johan Hübner VON HOLST
Men's 50m pistol United States United States Alfred P. LANE United States United States Peter J. DOLFEN Great Britain Great Britain Charles Edward STEWART
Men's 50m army pistol, team United States United States Alfred P. LANE
Peter J. DOLFEN
Henry Francis SEARS
John A. DIETZ
Sweden Sweden G. Vilhelm CARLBERG
Georg DE LAVAL
Erik BOSTRÖM
Eric CARLBERG
Great Britain Great Britain Horatio Orlando POULTER
Albert Joseph KEMPSTER
Hugh DURANT
Charles Edward STEWART
Men's 50m rifle prone United States United States Frederick S. HIRD Great Britain Great Britain William MILNE Great Britain Great Britain Harold BURT
Men's free rifle, team Sweden Sweden Mauritz ERIKSSON
Erik BLOMQVIST
Bernhard LARSSON
Carl Hugo JOHANSSON
Carl BJÖRKMAN
Gustaf Adolf JONSSON
Norway Norway Gudbrand Gudbrandsen SKATTEBOE
Östen ÖSTENSEN
Olaf SAETHER
Ole Andreas SAETHER
Albert HELGERUD
Einar LIBERG
Denmark Denmark Ole OLSEN
Niels Hansen Ditlev LARSEN
Laurits Teodor Christian LARSEN
Lars Jörgen MADSEN
Niels ANDERSEN
Jens Madsen HAJSLUND
Men's 30m army pistol, team Sweden Sweden Eric CARLBERG
Johan Hübner VON HOLST
G. Vilhelm CARLBERG
Paul PALEN
Russian Empire Russian Empire Pavel DE WEYLOCHNIKOFF
Amos DE KACHE
Georgi DE PANTELEYMONOFF
Nikolaï DE MELNITSKY
Great Britain Great Britain Hugh DURANT
Charles Edward STEWART
Albert Joseph KEMPSTER
Horatio Orlando POULTER
Men's 300m free rifle 3 positions France France Paul René COLAS Denmark Denmark Lars Jörgen MADSEN Denmark Denmark Niels Hansen Ditlev LARSEN
Men's 600m free rifle France France Paul René COLAS United States United States Carl Townsend OSBURN United States United States John E. JACKSON
Men's army rifle, 300m, 3 positions Hungary Hungary Sandor PROKOPP United States United States Carl Townsend OSBURN Norway Norway Engebret SKOGEN
Men's rifle, team United States United States Cornelius L. BURDETTE
Harry Loren ADAMS
Carl Townsend OSBURN
Allan Lindsay BRIGGS
John E. JACKSON
Warren A. SPROUT
Great Britain Great Britain Harcourt OMMUNDSEN
Edward SKILTON
Edward Louis PARNELL
Henry Goerge BURR
James REID
Arthur George FULTON
Sweden Sweden Mauritz ERIKSSON
Tönnes BJÖRKMAN
Bernhard LARSSON
Verner JERNSTRÖM
Carl BJÖRKMAN
Carl Hugo JOHANSSON
Men's 25m small bore rifle Sweden Sweden G. Vilhelm CARLBERG Sweden Sweden Johan Hübner VON HOLST Sweden Sweden Gideon ERICSSON
Men's 25m small bore rifle, team Sweden Sweden Eric CARLBERG
Gustav BOIVIE
Johan Hübner VON HOLST
G. Vilhelm CARLBERG
Great Britain Great Britain William Kensett STYLES
Joseph PEPE
William MILNE
William Edwin PIMM
United States United States Warren A. SPROUT
William F. LEUSHNER
William Neil MCDONNELL
Frederick S. HIRD
Men's 50m small bore rifle, team Great Britain Great Britain William Edwin PIMM
Joseph PEPE
Edward John LESSIMORE
Robert Cook MURRAY
Sweden Sweden Ruben ÖRTEGREN
Arthur NORDENSWAN
G. Vilhelm CARLBERG
Eric CARLBERG
United States United States Warren A. SPROUT
Frederick S. HIRD
William F. LEUSHNER
Carl Townsend OSBURN
Men's 100m running deer, single shots Sweden Sweden Alfred SWAHN Sweden Sweden Ake LUNDEBERG Finland Finland Nestori TOIVONEN
Men's 100m running deer, double shots Sweden Sweden Ake LUNDEBERG Sweden Sweden Edward BENEDICKS Sweden Sweden Oscar SWAHN
Men's 100m running deer, single shots, team Sweden Sweden Oscar SWAHN
Per Olof ARVIDSSON
Alfred SWAHN
Ake LUNDEBERG
United States United States William LIBBEY
Walter WINANS
William F. LEUSHNER
William Neil MCDONNELL
Finland Finland Nestori TOIVONEN
Ernst Edvard ROSENQUIST
Axel Fredrik LONDEN
Tivo WÄÄNÄNEN
Men's clay pigeons, team United States United States Edward Francis GLEASON
Charles W. BILLINGS
John H. HENDRICKSON
James R. GRAHAM
Frank HALL
Ralph Lewis SPOTTS
Great Britain Great Britain John Hurst BUTT
Harry Robinson HUMBY
Charles PALMER
William Percy GROSVENOR
Alexander MAUNDER
George WHITAKER
Germany Germany Erich GRAF VON BERNSTORFF
Horst GOELDEL
Erland KOCH
Franz Freiherr VON ZEIDLITZ UND LEIPE
Albert PREUSS
Alfred GOELDEL
Men's Trap United States United States James R. GRAHAM Germany Germany Alfred GOELDEL Russian Empire Russian Empire Harry BLAU
Total 18 18 18
Swimming Swimming
Event 1st 2nd 3rd
Men's 100m freestyle United States United States Duke Paoa KAHANAMOKU Australasia Australasia Cecil HEALY United States United States Kenneth HUSZAGH
Men's 400m freestyle Canada Canada George Ritchie HODGSON Great Britain Great Britain John Gatenby HATFIELD Australasia Australasia Harold H. HARDWICK
Men's 1500m freestyle Canada Canada George Ritchie HODGSON Great Britain Great Britain John Gatenby HATFIELD Australasia Australasia Harold H. HARDWICK
Men's 100m backstroke United States United States Harry J. HEBNER Germany Germany Otto FAHR Germany Germany Paul KELLNER
Men's 200m breaststroke Germany Germany Walter BATHE Germany Germany Willy LÜTZOW Germany Germany Kurt Paul MALISCH
Men's 400m breaststroke Germany Germany Walter BATHE Sweden Sweden Tor HENNING Great Britain Great Britain Percy COURTMAN
Men's 4x200m freestyle relay Australasia Australasia Malcolm CHAMPION
Leslie BOARDMAN
Cecil HEALY
Harold H. HARDWICK
United States United States Harry J. HEBNER
Duke Paoa KAHANAMOKU
Kenneth HUSZAGH
Perry MCGILLIVRAY
Great Britain Great Britain Thomas Sidney BATTERSBY
Henry TAYLOR
William FOSTER
John Gatenby HATFIELD
Women's 100m freestyle Australasia Australasia Fanny DURACK Australasia Australasia Wilhelmina WYLIE Great Britain Great Britain Jennie FLETCHER
Women's 4x100m freestyle relay Great Britain Great Britain Isabella Mary MOORE
Annie SPEIRS
Jennie FLETCHER
Irene STEER
Germany Germany Hermine STINDT
Wally DRESSEL
Grete ROSENBERG
Louise OTTO
Austria Austria Margarete ADLER
Josephine STICKER
Klara MILCH
Bertha ZAHOUREK
Total 9 9 9
Tennis Tennis
Event 1st 2nd 3rd
Men's singles South Africa South Africa Charles Lyndhurst WINSLOW South Africa South Africa Harry Austin KITSON Germany Germany Oscar KREUZER
Men's singles indoor France France André Henri GOBERT Great Britain Great Britain Charles Percy DIXON Australasia Australasia Anthony Frederick WILDING
Men's doubles South Africa South Africa Harry Austin KITSON
Charles Lyndhurst WINSLOW
Austria Austria Arthur ZBORZIL
Fritz Felix PIPES
France France Albert Henri CANET
Edouard Marie Marc MENY DE MARANGUE
Men's doubles indoor France France Maurice GERMOT
André Henri GOBERT
Sweden Sweden Gunnar SETTERWALL
Carl KEMPE
Great Britain Great Britain Charles Percy DIXON
Alfred Ernest BEAMISH
Mixed mixed doubles Germany Germany Dora KÖRING
Heinrich SCHOMBURGK
Sweden Sweden Sigrid FICK
Gunnar SETTERWALL
France France Marguerite BROQUEDIS
Albert Henri CANET
Mixed mixed doubles indoor Great Britain Great Britain Edith Margaret HANNAM
Charles Percy DIXON
Great Britain Great Britain Francis Helen AITCHISON
Herbert Roper BARRETT
Sweden Sweden Sigrid FICK
Gunnar SETTERWALL
Women's singles France France Marguerite BROQUEDIS Germany Germany Dora KÖRING Norway Norway Anne Margrethe BJURSTEDT
Women's singles indoor Great Britain Great Britain Edith Margaret HANNAM Denmark Denmark Thora Gerda Sophie CASTENSCHIOLD Great Britain Great Britain Mabel Branwell PARTON
Total 8 8 8
Water Polo Water Polo
Event 1st 2nd 3rd
Men's water polo Great Britain Great Britain Charles Sydney SMITH
Charles BUGBEE
George WILKINSON
Isaac BENTHAM
George Thomson CORNET
Arthur Edwin HILL
Paul RADMILOVIC
Sweden Sweden Harald S.A. JULIN
Pontus HANSSON
Vilhelm ANDERSSON
K. Torsten KUMFELDT
Max GUMPEL
Robert T. ANDERSSON
Erik BERGQVIST
Belgium Belgium Félicien COURBET
Albert DURANT
Victor BOIN
Oscar GREGOIRE
Herman MEYBOOM
Hermann DONNERS
Joseph PLETINCX
Total 1 1 1
Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 60kg (featherweight) Finland Finland Kaarlo KOSKELO Germany Germany Georg GERSTÄCKER Finland Finland Otto LASANEN
Men's 60 - 67.5kg (lightweight) Finland Finland Eemil Ernesti VÄRE Sweden Sweden Gustaf H. MALMSTRÖM Sweden Sweden Edvin MATIASSON
Men's 67.5 - 75kg (middleweight) Sweden Sweden Claes JOHANSSON Russian Empire Russian Empire Martin KLEIN Finland Finland Alfred ASIKAINEN
Men's 75 - 82.5kg (light-heavyweight)-- Finland Finland Ivar Theodor BÖHLING Hungary Hungary Béla VARGA
Sweden Sweden Anders AHLGREN
Men's + 82.5kg (super heavyweight) Finland Finland Urjö Erik Mikael SAARELA Finland Finland Johan Fredrik OLIN Denmark Denmark Sören Marius JENSEN
Total 4 6 5
Tug of War Tug of War
Event 1st 2nd 3rd
Men's tug of war Sweden Sweden Arvid Leander ANDERSSON
Johan Victor EDMAN
Carl JONSSON
August GUSTAFSSON
Adolf BERGMAN
Erik Algot FREDRIKSSON
Eric Victor LARSSON
Carl Herbert LINDSTRÖM
Great Britain Great Britain Alexander MUNRO
James SHEPHERD
Edwin Archer MILLS
Mathias HYNES
John SEWELL
Joseph DOWLER
Frederick Harkness HUMPHREYS
Walter CHAFFE
--
Total 1 1 0
Games total 103 104 103